29ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN ZONDAGSBLAD De stem van het Vaticaan BINNENLAND ZATERDAG 22 JANUARI 1938 No. 8936 9e £eidóelie(£ou/fca/nt DE ABONNEMENTSPRIJS k bedraagt bif vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week t 2.60 pei kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, btf vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentlën 30 cent per reuel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES "an ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Onze nationa'e eenheid Terwijl wij dit schrijven op Zaterdag morgen er schijnt een vriendelijk oran je-zonnetje! wacht Nederland op de blijde gebeurtenis. Men kan over de wijze van wacfa re n verschillend oordeelen! Daar zijn er, die vinden, dat er wel wat veel gerucht of gepraat wordt gemaakt. Journalisten, die in Soestdijk aanwezig zijn, willen schrijven, en zij schrijven dan over niets, schrijven om te schrijven. Er zijn voorzorgsmaatre gelen getroffen, om het groote gebeuren zoo snel mogelijk te verspreiden. Dat zal iedereen moeten toejuichen. Maar, als men daarin ook wel eenige overdrijving be speurt, dan willen we dat zeker niet te genspreken. En het feit, dat men p u b 1 i e- k e 1 ij k op grooten schaal openbare feesten voorbereidt b.v. heele straten reeds in feestdos zet, strijdt wel met wat, naar ons gevoel, kiesche voorzichtigheid in zul ke omstandigheden aangeeft te doen.... Maar veel is te vergeven in deze da gen. Clement Vautel besloot dezer dagen zyir dagelijksche „Film" in het Parijsche „Jour nal" zij heet ditmaal „Rond een wieg" en is gewijd aan de aanstaande blijde ge beurtenis in ons land met deze woor den: En laat ons thans wellicht met wat naijver het Nederlandsche volk gelukwenschen, omdat het de moge lijkheid heeft, één te zijn in de ver wachting van een nationaal en een 1 gezinsgeluk.Ik vraag mij af, wat er wel in Frankrijk kan gebeuren, dat zóó vol vreugde alle harten in één rhythm e doet kloppen. En dan zie ik niets. In deze dagen wordt treffende gede monstreerd de nationale eenheid van ons volk. Wij mogen, wij moeten diep betreuren, dat ons volk niet wordt gebonden door de eenheid van het Geloof in God, de een heid van den Godsdienst daarnaast is er toch reden voor oprechte blijdschap, als er mag worden geconstateerd zulk een een heid in de verwachting „van een nationaal en een gezinsgeluk"; als alle Nederland sche harten vol vreugde kloppen „in één rhythmé". Wij kunnen ons voorstellen, dat de Fransche journalist daarop ja- loersch is! AANSLAG OP TREIN IN MEXICO. Verscheidene beambten van een goederen trein om het leven gekomen. Nabij het station La Constancia, tus- schen Guadalajara en Irapuato, zijn giste ren de locomotief en elf wagons van een goederentrein ontspoord. De machinist, de stoker en verscheidene treinbeambten kwa men bij dit ongeluk om het leven. Het onderzoek heeft aan het licht ge bracht, dat de wissels op het traject door tot nu toe onbekende misdadigers bescha digd waren. Men vermoedt, dat de aanslag bedoeld was tegen den sneltrein, die hetzelfde traject volgt. SPOORWEGONGELUK IN ENGELAND. EEN REIZIGER GEDOOD EN VUF EN EN TWINTIG GEWOND. Vier mijl ten Noorden van Bedford is een sneltrein uit Londen tegen een leegen trein gereden. Door deze botsing is een persoon om het leven gekomen, terwijl vijf en twintig menschen werden gewond, waarvan verscheidene ernstig. Weekabonné's, die geabonneerd zijn op het Zondagsblad, worden er aan herinnerd, dat dit vanaf heden ad 50 cent betaald moet worden. door FRIEDRICH MUCKERMANN S.J. Terwijl men overal in de politieke hou houding van alleenstaande landen 'n groeiend oppertunisme bemerkt, dat soms stijgt tot een schaamte loos cynisme, toont iedere uiting van het Vaticaan aan de wereld een onkreukbare trouw aan de mo- reele en religieuse grondslagen, waaraan men door roeping en geweten verplicht is. Wie die hou ding eenmaal kent, kan ongeveer vooruit zeggen, hoe het Vaticaan tegenover de een of andere ge beurtenis zal staan. Deze gedachte wordt door den schrijver uitvoerig in onderstaande regelen ontvouwd. Wat mankeert er aan de Staatsbesturen. Hoe spoedig zou er weer klaarheid en stabiliteit in de wereld komen, wanneer de staatsoverheden ook eens zouden willen te- rugkeeren tot de erkenning der onontbeer lijke eeuwigheidswaarden, waarop de menschheid gegrond is. Wat mankeert er eigenlijk aan de democratiën? Dat zij op alle vragen, waarop verschillend geant woord kan worden, geen antwoord geven? Neen, daar schort het niet. Maar de onder gang van elk politiek stelsel, en ook van de democratie, volgt vanzelf, wanneer men de erkenning of de niet-erkenning van alle verplichte moraal tot een voorwerp van een parlementaire stemming maakt. En de zoogenaamde autoritaire stelsels, waar lij den die aan? Aan een onderschatting van de beteekenis van de autoriteit van den staat? Neen, daar is beslist nog geen staat aan ten onder gegaan, maar wel moet het tot een crisis komen, zoodra een dergelijke autoriteit zich buiten de moreele orde plaatst, zoodra zij de willekeur laat regee- ren en zoodra zij de door God ingestelde vrijheid der persoonlijkheid aantast. De eerbiedwaardigste figuur. Laat ons in het licht dezer ideeën nog eens een blik werpen op het jongste Ge heime Consistorie, dat te Rome plaats had. Toe vreugde van geheel het Christendom, dat zich reeds door eenige berichten over den gezondheidstoestand van den Paus be gon te verontrusten, hielde Pius XI daar een toespraak, die een ongebroken geestelij ke kracht verried. Wanneer deze Paus, die reeds zooveel heeft meegemaakt en die door en lang lydensbed de genade kreeg in de eenzaamheid van zware lijdensston- den over alles na te denken, zijn oogen op heft, dan heeft men den indruk, dat een Ziener spreekt, die reeds de heerlijkheid van een andere wereld schouwt, over de aarde heen, dat donkere tranendal, waar de menschen zich onderling verdelgen op een wijze, zooals de geschiedenis ze nog niet gekend heeft, En als deze Paus spreekt, dan is bij Hem alle gestrengheid weggeval len in een goedheid, waarin de rijpheid der levensjaren wondergoed overeenstemt met den geest van den godsdienst der Liefde. Slechts geheel verruwde staatslieden en leiders kunnen zich onttrekken aan de be- toovering of zoover gaan, dat zij deze eer biedwaardigste figuur van het huidige Europa met leugens, laster, hoon besmeu ren. Pius XI beschouwt den strijd in China en voor alles ziet Hij de schade, die daardoor aan den godsdienst wordt toegebracht. Daarmee wordt ook het sterkste motief van den wereldvrede aangetast dat er bestaat. Opvoeding tot den oorlog. Hij, die alleen materieele belangstelling kent, kan er vreugde in scheppen, wanneer schoolkinderen met een geweer op den schouder oprukken, en aan niets anders meer denken dan hoe men zijn vijanden kan neerschieten, bommen werpen, gassen gebruiken enz. Hij echter, die weet, dat elk kind en iedere mensch een onsterfelijke ziel heeft, en dat het religieuze leven de eerste plaats inneemt, moet er versteld over staan, dat in de opvoeding deze hoogere gevoelens niet meer worden aangekweekt. Het is geen wonder, dat op een dergelijke wijze generaties opgroeien voor wie de oor log niet meer het ultima ratio van de poli tiek is, maar de eigenlijke inhoud van hun bestaan. Zoo was het wellicht eens bij de wilde horden en zoo is het nog bij de over gebleven stammen, die zich met de wapens in de hand van hun levensonderhoud moe ten voorzien. Maar zoo kan het niet gaan bij volken met een hoogere cultuur en beschaving. De belangen van een hoogere wereld. Het blijft een afschrikwekkende gedachte, wanneer men er over nadenkt, welke ge weldige sommen op aarde, waar zooveel nood te verzachten is, waar zooveel goede werken zouden kunnen gedaan worden voor kunst en wetenschap, worden uitgege- van voor vernietigingsinstrumenten. Nog verschrikkelijker is het, wanneer men be denkt, dat tengevolge van een zekeren dwang ook die landen aan dien bewape ningswedloop meedoen moeten, waarvan de bevolking vredelievend is. Natuurlijk kan dat niet van den een en dag op den an deren veranderen, maar het zal zeker ver anderen, wanneer de hoogere waarden weer sterker doordringen tot het bewustzijn van de menschen en de belangen van een hoo gere wereld hun handelingen gaan beheer- schen. Het ligt in de logika van den nieuwe vre desboodschappen van den Paus, wanneer Pius XI onlangs zijn groote zorg te kennen gaf over de godsdienstvervolgingen in Rus land en Spanje en Duitschland. Inderdaad ligt het oorlogsgevaar niet zoozeer in de grootere en kleinere bedreigingen, die te genover zekere politieke verhoudingen wor den geuit. Het bestaat in het onloochenbare fei, dat, terwijl het Christendom door een materialistische wereldopvatting wordt ver drongen en de strijd om aardsche belangen niet meer te remmen is, een voorbereiding tot den oorlog wordt geschapen, die veel schrikwekkender gevolgen heeft dan de in- dustrieele en militaire voorbereidingen. Slechts weinigen beseffen hoe zeer door het terugdringen van het Christendom ook alles verdrongen wordt wat naar adel, schoonheid, ridderlijkheid en lieftalligheid zweemt. Men kan begrijpen dat Pius XI, de hoog ste moreele autoriteit op aarde zich vrij moedig richt tot de staatsleiders om hen op de beteekenis èn van den godsdienst, èn het godsdienstig voorbeeld te wijzen. Er komen trouwens meer en meer staats lieden, die op dat punt denken, zooals de Paus, ook al zijn ze niet Katholiek of An- glikaansch. Zoo sprak kortgeleden de kan selier van de Reading-Universiteit, sir Sa muel Hoare, een geloovig lid der Engelsche staatskerk tegen zijn studenten: „Het blijkt in ieder geval waar, dat de kunst van het leven, de kunst der kunsten, zooals ze in Engeland en in ons werelddeel geleerd wordt, onvolmaakt zou blijven, wanneer het gewichtigste ontbrak, namelijk de er kenning dat de macht van het geweld en van het materialisme zullen winnen, wan neer wij geen gebruik maken van het eeni ge en onoverwinbare wapen van den gods dienst, dat ons tegen deze machten ge schonken is". DE WERELD IN VOGELVLUCHT Acht dagen nadat Chautemps na een sensationeele nachtzitting zijn hoedje van de kapstok in het Fransche Kamergebouw nam en zei: „Bonjour heeren, ik heb er genoeg van; jullie zien me niet meer", acht dagen daarna nam Chautemps voor de Kamer zijn hoedje af en zei: „Bonjour heeren, hier ben ik weer." En de Kamer blikte met bewondering naar hem op en er was slechts één man, die zeggen durfde: „Ik heb geen vertrou wen in dit kabinet." Een dergelijke meer derheid (501 vóór, 1 tegen en 104 onthou dingen) is een meerderheid, zooals in de laatste tientallen van jaren nimmer in de parlementaire geschiedenis van Frankrijk is voorgekomen. Het is haast te mooi om waar te zijn; want een dergelijke meerder heid is niet-de uitdrukking van een werke lijke eenheid, doch integendeel het resul taat van een formidabele oneenigheid. Niemand behalve de radicalen is met dit kabinet tevreden, maar niemand ziet ook de mogelijkheid van een andere oplossing. Men gaat accoord met de re- geeringsverklaring omdat deze zoo vaag is, dat iedereen erin lezen kan, dat er plaats is voor zijn eigen program. De motie, welke een zoo groote meerder- De Koningin en de Prinses maken een wandeling. SOESTDUK, 22 Januari. Aan getrokken door het fraaie weder heb ben de Koningin en de Prinses heden ochtend een wandeling in den paleis tuin gemaakt. De Prins rijdt uit. De Prins Bernhard is hedenochtend om ongeveer half elf uitgereden in de grijze open auto. De prins, die vergezeld was zijn chauffeur, maakte een rit in de omgeving van Baarn en Soest DE AANKOOP VAN DE „SCHUUR VAN BOTHOL". Niet voor het prinselijk paar. De particuliere secretaris van Z. K. H. Prins Bernhard, jhr. mr. C. Dedel, verzoekt ons, zeer nadrukkelijk tegen te spreken het bericht, dat hij in opdracht van Prins Bernhard het terrein de „Schuur van Bothol" in den Vinkeveenschen polder ge heel of gedeeltelijk zou hebben aange kocht. Wel heeft jhr. Dedel voor zichzelf be doelde gronden als jachtterrein gekocht. Van verbouwing van de schuur is geen sprake, laat staan, dat het juist zou zijn, dat het in de bedoeling zou liggen hier een zomerhuisje voor het prinselijk paar in te richten. PRINS KAREL VAN ZWEDEN IN DEN HAAG Met den trein uit Bazel is gisteravond aan het Hollandsche spoorstation te Den Haag aangekomen Z.K.H. Prins Karei van Zweden, die onder den naam Prins Berna- dotte incognito een bezoek aan ons land brengt. De Zweedsche prins was in gezelschap van drie andere heeren en werd aan het station verwelkomd door den heer J. G. Ph. Looman, directeur van het verkoop kantoor 'sGravenhage van het Staatsmijn- bedrijf. De aankomst aan het station geschiedde geheel onopvallend. Het bezoek was niet tevoren aangekondigd en behalve enkele ingewijden, wist niemand iets van de komst van den Prins af. De Prins reed naar hotel De twee Ste den, waar hij zijn intrek heeft genomen. Vermoedelijk zal hij reeds heden ver trekken. DE MÜDRECHTSCHE MILLIOÉNENZAAK In verband met de revisie-aanvrage. Valsche of echte acten? Is J. B. terecht of ten onrechte voor valscliheid in geschrifte veroordeeld? De „Nieuwe Rotterd. Crt." geeft in ver band met de revisie-aanvrage hier nog een kort overzicht van de gebeurtenissen, wel ke aan de Mijdrechtsche millioenenzaak ten grondslag liggen. Te Mijdrecht woonde een oude dame, mevr. van Wieringen, een rijke weduwe, die in 1932 is gestorven, nalatende eenige erfgenamen, meest verre familieleden, die als erven ingesteld waren bij een testa ment verleden voor den Mijdrechtschen notaris v. d. Heyden. Voordat mevr. v. W. stierf, liet de kweeker J. B„ tegen wien later de strafvervolging is aangespannen, eenige contracten registreeren, waaruit DU nummer bestaal uil vl|I bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. VOORNAAMSTE NIEUWS heid verwierf, kon een dergelijk resultaat behalen, omdat er zooveel holle woorden in stonden. ,De Kamer keurt de verklaring van de regeering goed, als programma voor de sociale vooruitgang, economisch en finan cieel herstel, van vrede, van verdediging van het regime, hetgeen in overeenstem ming is met den wil van het land, welke tot uiting is gekomen bij de algemeene verkiezingen. Zij heeft vertrouwen in de regeering om dit programma tot uitvoer te brengen en gaat iedere toevoeging ver werpend, over tot de orde van den dag." In ieder geval, Chautemps kan weer ver der. Buitenland Chautemps heeft een daverende meerder heid behaald in de Fransche Kamer (2e blad) De Japansche minister-president Konoje zet de Japansche politiek uiteen (2e blad). De onderzeeërs in de Middellandsche Zee worden weer actief (2de blad). zou blijken, dat hy een vruchtgebruik had van het grootste deel der goederen van mevr. v. W. Bovendien beschikte J. B. over contracten, waaruit hij belangrijke sommen kon eischen als achterstallig ar- landerijen bij 'een derde contract was ge stipuleerd. Direct na de registratie werd J. B. in hechtenis genomen, verdacht van valsch- heid in geschrifte. De weduwe van Wierin gen, werd verhoord door den burgemees ter, den rechtercommissaris uit Utrecht en den notaris uit Mijdrecht. De rechter-com- missaris trof mevr. v. W. echter reeds aan op haar sterfbed en relateerde, haar niet meer compos mentis te hebben aangetrof fen. De burgemeester en de notaris zeiden evenwel, dat de vrouw zeer goed bij was, toen zij haar, resp. eenige dagen daarvoor en daarna, verhoorden en dat mevr. v. W. ieder contract met verdachte ontkende. De notaris was tevens executeur, terwijl J. B. verklaarde zulks ook te zijn, krach tens opdrachten van de weduwe. J. B. zeide ook, dat mevrouw v. W. hem had willen bevoordeelen, doch deze be schikkingen stipt geheim had willen hou den; ook hij was gebonden aan een eed van geheimhouding. De oudste contracten dagteekenen van 1920 en zouden reeds gebaseerd zijn geweest op een afspraak van 1909 met wijlen den heer v. W., mevr. v. W. en verdachte. J. B. is toen tot 4 jaren gevangenisstraf veroordeeld terzake van valschheid in geschrifte en daarna, terwijl hij nog in de gevangenis zat, opnieuw veroordeeld, om dat hij, zijn onschuld staande houdende, aan zijn advocaten opdracht had gegeven analoge stukken in een civiele procedure over te leggen, hoewel hij wist, dat hij door zulks te doen een nieuwe strafvervol ging uitlokte. De bedoeling was natuur lijk, langs dezen weg rehabilitatie te krij gen, daar de analoge stukken nauw ver- tand hielden met die, waarvan de valsch heid in de vorige procedure was aangeno men en waarop hij veroordeeld was. In plaats van na 4 jaar vrij te komen, werd hij echter opnieuw veroordeeld. Thans, nu hij sedert October voorwaar delijk op vrije voeten is gesteld, geldt het een revisie-aanvrage namens J. B. op grond van het zich presenteeren van nieu we getuigen voor de echtheid der betwiste aeten, als in ons avondblad van Woensdag en het ochtendblad van Donderdag ver meld. Op twee punten moge nog gewezen wor den. Ten eerste was er in dit proces op nieuw groot meeningsverschil tusschen de schriftkundigen over de echtheid der acten, zoowel tusschen Nederlandsche als tusschen buitenlandsche schriftkundigen. En het kwam zelfs voor, dat een en de zelfde schriftkundige op het eene oogenblik een tegenovergesteld oordeel had aan dat op een ander oogenblik. Voorts zijn de verdedigers van J. B., mrs. Venhuizen en ten Bokkel, 'die hun cliënt van nabij hebben kunnen gadeslaan en zijn mededeelingen dikwijls hebben kun nen controleeren, steeds overtuigd geweest van zijn onschuld. Voorloopig is nu aan den Hoogen Raad de beslissing over de aanvrage om revisie, na eventueele inwilliging waarvan de zaak zelf opnieuw aan 't oordeel van den rech ter wordt onderworpen. Dr. H. Colijn op de R.A.L Vanochtend te half elf heeft de minister president, dr. H. Colijn, een niet-officieel bezoek gebracht aan de automobieltentoon stelling in het R.A.I.-gebouw te Amster dam.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1