OPEL-STAND Chautemps keert terug JAPAN EN CHINA UIT SPANJE Met een nieuw ministerie Zijn ministeriijst BINNENLAND BUITENLAND OOSTER-GARAGE WOENSDAG 19 JANUARI 1938 1NVHDOD 3H3SQI3T 30 JAPAN WIL NIETS MET HANKAU TE MAKEN HEBBEN. Toch Japansch-Chineesche betrekkingen niet formeel verbroken. De woordvoerder van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken heeft verklaard, dat de Japansch-Chineesche betrekkingen, hoewel ze veel slechter zijn geworden, niet formeel verbroken zijn. Er zal een Japansch zaakgelastigde in China blijven, terwijl een Chineesche ambassade raad zijn regeering te Tokio blijft verte genwoordigen. Desalniettemin wil Japan toch in het vervolg niets meer te doen hebben met de Chineesche nationale regeering, aldus verklaarde minister-president Konoje. Er zal met deze regeering niet meer gespro ken worden over het sluiten van vrede of over wijziging van de betrekkingen! De strijd bij Woehoe. Van Chineesche zijde wordt medege deeld, dat de Chineesche troepen reeds de voorsteden van Woehoe, vijftig mijl stroom opwaarts van Nanking aan de Jangtse, heb ben bereikt. De Japansche troepen te Woe hoe trekken zich terug naar de overzijde van de rivier, naar Hosien. Hosien wordt voortdurend door de Chineesche lucht macht gebombardeerd en de Japansche oorlogsbodems, welke ih de rivier voor Woehoe voor anker lagen, zijn wegge- stoomd voor deze voortdurende bombarde menten. Japansche berichten over munitielevering aan China. Te Tokio is opzien gebaard door een be richt van de „Asahi Sjimboen" uit Hong kong over oorlogsvoorraden, die over Hongkong naar China worden gezonden. Volgens het blad houden zich 18 schepen met het vervoer van deze voorraden bezig: zeven Britsche, drie Italiaansche, twee Duitsche, twee Amerikaansche, twee Noor- sche schepen, een Deensch en een Neder- landsch schip. Uit Italië zou 1800 ton mu nitie afkomstig zijn, uit Engeland 800 ton, uit Duitschland 620 ton, uit de Vereenigde Staten 450 ton, uit Denemarken 400 ton, uit Nederland 250 ton, en uit Noorwegen 100 .ton. uit Engeland zouden 40 vliegtuigen in gevoerd zijn, uit de Vereenigde Staten 11. Katholieke rouwdienst te Hankau. In de katholieke kathedraal te Hankau heeft de Apostolisch Delegaat mgr. Mario Zanin een plechtige requiem-mis opgedra gen voor de Chineesche soldaten en bur gers, die in den oorlog tegen Japan om het leven zijn gekomen. De plechtigheid werd bijgewoond door vertegenwoordigers van verscheidene na tionaliteiten en godsdiensten, o.a. verschei dene leden van de Chineesche regeering, den Duitschen en den Amerikaanschen am bassadeur. In zijn preek zeide Mgr. Zanin, dat hjj wilde bidden voor den vrede, voor de zie- lerust van de dooden envoor de wel vaart van de levenden en ook voor het groote Chineesche volk, dat thans zucht onder zoo vele moeilijkheden, opdat het gebracht zal worden tot de eeuwige zalig heid. De kathedraal was versierd met Chi neesche rouwopschriften, waarin de moed van de Chineesche soldaten werd gehul digd. DE STRIJD BIJ TERUEL Het linksche ministerie van oorlog te Barcelona deelt mede, dat de rechtschen tweemaal tot den aanval zijn overgegaan In den sector van Teruel. De aanvallen op gedeelten van Celadas en Concud zijn af geslagen. De regeeringstroepen heroverden heuvel 1205. In den loop van den middag is voorts een luchtgevecht geleverd. Daar- HET FRONT BU TERUEL SOCIALISTEN ZULLEN CHAUTEMPS STEUNEN De socialistische fractie van de Kamer heeft gistermiddag vergaderd en heeft een door Dormoy ingediende motie aangeno men met 88 tegen 25 stemmen met zes onthoudingen. De motie luidt als volgt: „De socialistische Kamerfractie betreurt, dat niettegenstaande de daartoe aangewen de pogingen, geen regeering kon worden gevormd, welke een afspiegeling is van het Volksfront. Overeenkomstig het besluit van den na- tionalen raad, welke de wil van het volk weergeeft, acht de fractie het noodig de meerderheid van het Volksfront te bewa ren. In dezen geest ontvangt zij gunstig de vorming van een regeering, door een der partijen, welke deel uitmaakt van het Volksfront". Marx Dormoy heeft dit besluit persoon lijk aan Chautemps medegedeeld. Nadat de socialistische partij besloten had de regeering-Chautemps te steunen, is deze in hotel Matignon ertoe over gegaan, de portefeuilles te verdeelen. De definitieve samenstelling van het ka- binet-Chautemps luidt als volgt: Minister-president: Camille Chautemps Vice-president van den ministerraad, te vens landsverdediging en oorlog: Dada- dier. Minister van staat, belast met de co- ordanatie van het economisch en finan cieel beleid: Georges Bonnet. Minister van Staat, belast met de dien sten van het minister-presidium: Frossard. Justitie: Campinchi. Buitenlandsche Zaken: Delbos. Binnenlandsche Zaken: Sarraut, Financiën: Marchandeau. Marine: William Bertrand. Luchtvaart: Guy la Chambre. Nationale opvoeding: Jean Zay. Openbare Werken: Henri Queuille. Handel: Pierre Cot. Landbouw: Chapsal. Arbeid: Ramadier. Koloniën: Steeg. Pensioenen: Lassalle. Volksgezondheid: Rucart. P. T. T.: Gentin. Koopvaardij: Elbel. Het nieuwe kabinet Vrijdagmiddag in de Kamer Het nieuwe kabinet-Chautemps zal zich Vriidagmiddag aan de beide Kameds voor stellen. EEN VERKLARING VAN CHAUTEMPS Alvorens zich naar het Elysée te begeven heeft Chautemps tegenover journalisten een verklaring afgelegd. „De regeering, waarvan ik de leden aan den president der republiek ga voorstellen, aldus Chau temps, zal trachten, de verwachtingen te vervullen van een land, dat even begee ring is naar hervormingen en sociale rechtvaardigheio als burgervede en vei ligheid. Een zware taak wacht haar, doch zij zal deze vervullen met het tweeledige doel, de verlangens, zooals het algemeen kiesrecht tot uiting heeft gebracht, voorop te doen staan, en deze .in overeenstem ming te brengen met de eischen van het welzijn des lands. Of het erom gaat, de so liditeit onzer financiën te handhaven, so ciale wetten voor te bereiden, die de vreedzame samenwerking tusschen kapi taal ed arbeid zullen verzekeren, of de vei ligheid en onafhankelijkheid van 't vader land te verzekeren, wij zullen aan deze groote plichten onze geheele toewijding geven. Men zal bemerken, dat ik speciale be- teekenis heb gehecht aan een krachtige or ganisatie van de diensten van het minister presidium, het coördineeren en verleven digen van het economisch en financieel be leid en het uitoefenen van strenge controle op de vreemdelingen. Voorts heb ik in overleg met mijn vriend Daladier besloten, gebruik te maken van de mij geboden gelegenheid om een reor ganisatie tot stand te brengen van de be trekkingen, die tusschen de ministeries van landsverdedigng moeten bestaan. Om deze hervorming te vergemakkelijken, hebben mijn collega's Campinchi en Cot hun portefeuilles te mijner beschikking ge steld. Ik heb er natuurlijk prijs op ge steld, hun beide te verzoeken, de leiding van andere ministeries op zich te nemen. Na deze verschillende wijzigingen kan ik zeggen, dat mijn kabinet krachtig is sa mengesteld en ik zou tegenover al onze I medeburgers uiting willen geven in mijn krachtig geloof in de toekomst van ons ge liefd vaderland, die slechts afhangt van onzen gemeenschappêlijken wil tot het be waren van kalmte, discipline en sociale eensgezindheid". De houding der communisten Na afloop van de bijeenkomst der link sche fracties verklaarden verscheidene communistische afgevaardigden, dat zij het betreurden, dat geen ernstige pogingen wa ren gedaan, een regeering te vormen, waar toe zij waren uitgenoodigd, en dat zij niet de instemming had ontmoet van alle bij het Volksfront aangesloten partij zonder uitzondering. „Daarom, zoo verklaarde o.a. Ramette, hebben wij aan de vertegenwoor- digers der linksche fracties verzocht, hun j standpunt voor te behouden, zooals wij ook het onze voorbehouden, tot het oogen- j blik, waarop de regeering zich aan de Ka- mer zal voorstellen, want naar haar pro gramma meer nog dan naar haar mannen zullen wij het beoordeelen". DUITSCHLAND HET PROCES TEGEN DS. NIEMOELLER. Hij zal op 7 Februari te Berlijn terecht staan. Het proces tegen ds. Niemoeller zou op 7 Februari te Berlijn beginnen. Ds. Nie moeller zal zich te verantwoorden hebben wegens „arglistige aanvallen op staat en partij, voortgezet misbruik maken van den kansel voor politieke doeleinden en open lijke aanzetting tot ongehoorzaamheid te gen de wetten van den staat". ROEMENIË HET PARLEMENT ONTBONDEN. Bij koninklijk decreet, dat gisteravond is gepubliceerd, is het parlement ontbon den. De nieuwe verkiezingen zullen op 5 Maart worden gehouden. bij werden twee rechtsche toestellen neer gehaald, terwijl luchtafweermitrailleurs nog twee toestellen van den vijand, van het merk Fiat, neerschoten. De regeering verloor zelf twee toestellen. De rechtsche luchtmacht heeft gisteren Denicasim ge- hombardement, en Valencia, waar zes doo den en twee en twinting gewonden vielen. Bom gevallen bij auto van Britsche parlementsleden Op het oogenblik, dat de delegatie van Britsche arbeidersafeevaardieden de volks- AMERIKA AMERIKAANSCHE DEFENSIE MOET PARAAT ZIJN. Admiraal Leashy, de chef der Ameri kaansche vlootoperaties, heeft in de onder- commissie voor het toestaan van gelden van het Huis van Afgevaardigden ver klaard, dat de internationale toestand zóó ernstig is, dat de Vereenigde Staten hun nationale verdediging op het hoogste peil moeten blijven handhaven. De Vereenigde Staten, aldus zeide hij verder, kunnen op het oogenblik hun de fensie niet verminderen zonder de natio nale veiligheid in gevaar te brengen. De politieke omstandigheden zoowel in Euro pa als in het Verre Oosten zijn dreigender dan op eenig ander moment sedert 1918 en aanzienlijk slechter dan een jaar geleden. De toestand der Amerikaansche slagsche- pen is bevredigend, doch zij zijn alle meer dan 16 jaar oud en vijf zijn er niet gemo derniseerd. Volgens de Vinson-Trammel- act zou Amerika het recht hebben tot 1942 dertien slagschepen te bouwen, waarvan er twee in aanbouw zijn en twee op de eerstvolgende begrooting voorkomen. MODERN KATHOLIEK JEUGDWERK. Het Lustrum van de Kruisvaart. De Lustrumviering van de Kruisvaart zal op Zondag 23 Ja- nuari a.s. worden ingezet met een feestelijke bijeenkomst voor de leiding der districten, buurtschap pen en cohorten (parochieele af- deelingen). Des middags om 3 uur heeft de openingsplechtigheid plaats in de groote aula van het St. Aloysiuscollege, Oostduinlaan 50, Den Haag. Tijdens deze bijeenkomst zal een declamatorium worden opge voerd onder den titel „De Pries ter", geschreven door den jongen letterkundige Gabriël Smit, met muziek van Herman Strategier. Verder wordt een dynamisch ta bleau met spel en zang opge voerd, volgens een ontwerp van Anton Sweers geschreven door Drs. W. Snitker, onder den titel „Vijf jaar Kruisvaart", eveneens met muziek van Herman Strate gier. Beide opvoeringen staan on der leiding van Anton Sweers. De bijeenkomst die te zes uur zal eindigen, wordt besloten met een herdenkingswoord van Baljuw A. A. C. van der Zoo de Jong. ONDERVOEDING BIJ KINDEREN VAN WERKLOOZEN. Vragen aan de Regeering. De heer Steinmetz (R. K. Staatspartij) heeft aan den minister van sociale zaken de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Heeft de minister kennis genomen van een interview, dat heeft plaats gehad met mr. G. Kropman, wethouder der gemeente Amsterdam, omtrent maatschappelijk werk in de hoofdstad? 2. Heeft de minister er vervolgens kennis van genomen, dat in bedoeld onderhoud door mr. Kropman wordt medegedeeld, dat in een parochie, waarin een zeer groot aan tal gezinnen wonen, waarvan het gezins hoofd werkloos is, een groot percentage der kinderen is ondervoed? 3. Meent de minister niet, indien de juist heid van het vorenstaande niet kan worden betwist, dat er ten aanzien van de steun regeling met spoed bepaalde maatregelen genomen behooren te worden om aan den toestand van ondervoeding een einde te maken tot behoud zoowel van de gods- cuenstig zedelijke als van de physieke volkskracht? 4. Wil de minister doen nagaan, anders dan bij wijze van steekproeven, of er in meerdere stadsgedeelten van Amsterdam sprake moet zijn van ..ondervoeding van een groot percentage der kinderen" en een eventueel onderzoek ook doen uitstrekken lot andere gemeenten? 1 AANBESTEDING MUIDERPOORT- STATION TE AMSTERDAM. De directie der Nederlandsche Spoorwe gen heeft in het hoofdadministratiegebouw te Utrecht aanbesteed het maken van een haltegebouw met luifel aan de zijde van het voorplein en hoog seinhuis boven met haltegebouw, alles op gewapend betonnen paalfundeering, het bekleeden, verhoogen en afdekken van keermuren en bijbehoo- rende werken, het afwerken van trappen etc., alles ten behoeve van de nieuwe hal te AmsterdamMuiderpoort. Ingeschreven werd voor a: vrije keuze arbeiders, b. Met bepaald aantal arbeiders uit Amsterdam. De raming bedroeg 175.000 gulden. Inge komen waren 35 biljetten. Hoogste inschrij ver was de firma O. Hamstra te de Rijp voor a: 188.000 gulden, b. 196.000 gulden. Laagste inschrijver was J. C. Minck te Utrecht voor a: 167.500 gulden en b. 169.300" gulden. De gunning werd aange houden. Ook hadden nog o.m. ingeschreven P. C. de Jong, Oegstgeest voor a 175.700 gul den, b. 177.700 gulden en J. H. v. Berghen te Noordwijk aan Zee voor a. 174.500 en b. 175.600 gulden. Buitenlandsche Berichten POKKEN TE HONGKONG. Volgens een officieele mededeeling zijn sedert 1 Januari 68 personen door pok ken aangetast. In 43 gevallen was de ziekte doodelijk. BETALING MET BUSGROENTEN. Voor een filmvoorstelling te Halifax werden toegangsbewijzen verstrekt tegen aflevering van busgroenten. Zoodoende zijn meer dan tweeduizend bussen verza meld, welke onder de armen uitgedeeld zullen worden. krijgsschool te Valencia zou bezoeken, viel een door een vliegtuig van Franco gewor pen bom vlak bij den auto, waarin eenige leden der delegatie hadden plaats geno men. De auto werd licht beschadigd, doch de inzittenden bleven ongedeerd. In de school verklaarden de afgevaardig den opnieuw, dat zij de politiek van niet- inmenging gestaakt wenschten te zien. 21 - 30 JANUARI AMSTERDAM Een beperkt aantal goedkoope entreekaar ten beschikbaar bij de H00GE RIJNDIJK 90 44 en 45 GEARRESTEERD OP ONJUISTE VERMOEDENS. Pater Blasius O. S. B. in Duitschland gearresteerd en later vrijgelaten Sedert Vrijdagavond verkeerde men in het Benedictijnerklooster te Mamelis- Vaals in groote onrust over het uitblijven van pater Blasius O.S.B., die in den loop van den middag per auto naar Aken was gereden, om daar eenig» zaken betref fende het klooster te regelen. Tevergeefs wachtte men op zijn terugkeer. Alle infor maties zoowel te Vaals en te Aken bleven zonder resultaat. Maandagmiddag kreeg men eindelijk bericht uit Aken, dat Pater Blasius in den loop van den middag naar huis kon terugkeeren. De Duitsche politie had hem op vermoeden dat hij een over treding had begaan, gearresteerd. Toen echter later de vermoedens onjuist bleken te zijn, werd Pater Blasius op vrije voe ten gesteld. „Msbd." Kooieenden. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben besloten, dat de kooiman in 1938 verplicht is de kooieenden opgesloten of gehokt te houden van 1 Juli af tot den dag, waarop in dat jaar het vangen van water wild door middel van eendenkooien zal zijn toegestaan. CONVERSIE DER STAATSSCHULD. Bijzonderheden over 33 y, pet. obligatie- leening 1938. Thans is verschenen het prospectus, be treffende de conversie van de per 16 Fe bruari 1938 aflosbaar gestelde, 4 pet. Ne derlandsche Staatsleeningen en de daar mede verband houdende uitgifte van ƒ1.672.000.000, 3—3^ pet. Obligatiën 1938 (waarvan 623.000.000.reeds geplaatst) ten laste van het Koninkrijk der Nederlan den. De te converteeren leeningen zijn de 4 pet. leeningen Nederland 1931, 1933 I, 1933 II, 1934 en 1936. Datum en koers van aflosbaarstelling is 16 Februari 1938 a pari. Het recht van voorkeur voor de nieuwe 33 y2 pet. leening is toegekend aan hou ders van obligatiën der hierboven genoem de aflosbaar gestelde Nederlandsche Staats leeningen. Bij inlevering der stukken op Woensdag 16 Februari 1938, moeien deze voorzien zijn van alle nog niet vervallen coupons. Wij herinneren er nog aan, dat de rente 3 pet. zal bedragen tot 1 Maart 1938 en 3 Vi pet. van dien datum af. Koers van uitgifte is 99 pet. Datum van inschrijving is Donderdag 27 Januari 1938. De looptijd der leening is uiterlijk 38 jaar. Jaarlijks wordt een 38ste deel der lee ning door middel van uitloting aangewe zen ter aflossing a pari op 1 Maart. De eer ste aflossing zal geschieden in 1939. Versterkte of vervroegde algeheele aflos sing is te allen tijde door den Staat voor behouden. De coupons vervallen 1 Maart en 1 Sep tember. De leening is vrij van alle Nederland sche belastingen, welke op Nederlandsche staatsleeningen en coupons mochten wor den geheven en vrij van zegelrecht op no ta's van toewijzing en inschrijvingsbiljet ten; niet vrij van inkomsten- en vermo gensbelasting. De inschrijving is opengesteld te Amster dam ten kantore van: de Nederlandsche Handel-Maatschappij, N.V., de Amster- damsche Bank N.V., de Banque de Paris et des Pays-Bas, De Twentsche Bank N.V., Hope Co., de Incasso-Bank N.V., Lipp- mann, Rosenthal Co., de Nederlandsch- Indische Handelsbank, N.V., de Neder- landsch-Indische Escompto Maatschappij N.V., Pierson Co., de Rotterdamsche Bankvereeniging N.V., Vermeer Co. Te Rotterdam ten kantore van: de Ne derlandsche Handel-Maatschappij N.V., de Amsterdamsche Bank N.V., de Twentsche Bank N.V., de Incassobank N.V., R. Mees Zoonen, de Nederlandsch-Indische Han delsbank N.V., de Rotterdamsche Bankver eeniging N.V. Te 's-Gravenhage ten kantore van: de Nederlandsche Handel-Mataschappij N.V., de Amsterdamsche Bank N.V., Bankiers kantoor van Lissa en Kann N.V., De Twentsche Bank N.V., Heldring Pierson, de Incasso-Bank N.V., R. Mees en Zoo nen, de Nederlandsch-Indische Handels bank N.V., de Nederlandsch-Indische Es- compto Maatschappij N.V., de Rotterdam- j sche Bankvereeniging N.V. I De gelegenheid tot inschrijving is even- eens opengesteld bij het agentschap van het Ministerie van Financiën, te Amster- i dam. VERKEERSONDERWIJS OP SCHOOL. Minister wenscht er geen verplicht leeirvak van te maken. De I^»N. A. C. heeft zich korten tijd ge leden tot den raad van ministers gewend met verzoek het daarheen te leiden, dat het verkeersonderwijs als verplicht leervak in de lager onderwijswet zou worden opgeno men. In antwoord op het adres deelt de minis ter van onderwijs mede, dat hij den hoofd inspecteurs van het lager onderwijs verzocht heeft in een vergadering met de inspecteurs van ieders hoofdinspectie hen op te wekken oe aandacht van de gemeente- en school besturen te vestigen op den „leidraad voor het verkeersonderwijs", uitgegeven door het verbond van vereenigingen voor veilig ver keer. Aangezien den minister uit vorige rappor ten van de hoof dinspecteurs is gebleken, dat iii het algemeen op bevredigende wijze is voldaan aan vroeger door de regeering ge geven aanbevelingen om in het leerplan te ooen opnemen periodieke en verplichte be handeling van de verkeersregels, meent hij zich hiertoe te kunnen beperken en kan hij geen vrijheid vinden aan het verzoek tot opneming van het leervak „verkeersonder wijs" in de lager onderwijswet te voldoen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6