Burgerlijke Siand Academienieuws RECHTZAKEN Laatste berichten TELEGRAMMEN De scboolbrand In Canada WOENSDAG 19 JANUARI 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 r.-K. reclasseeringsvereeniging. Aan het jaarverslag 1937 van deze ver- eeniging is het volgende ontleend: Door prof. dr. E. A. D. E. Carp, die deze functie tijdelijk aanvaard had, werd het voorzitterschap overgedragen aan mr. H. F. A Donders, terwijl de heeren Sloots en Sommeling benoemd werden resp. tot vice- voorzitter en penningmeester. Om gezondheidsredenen etc., bedankten de dames Langezaal en Stumpel, wier plaatsen in het bestuur werden ingeno men door de dames Niemer en Sandmann. Door overplaatsing van kapelaan W. J. V. Hessing, verloor de afdeeling haar geestelijk adviseur, in welke vacature nog niet is voorzien. Aanmerkelijke uitbreiding der werk zaamheden was oorzaak, dat nog meer da mes en heeren moesten aangezocht wor den, om bij het reclasseeringswerk be hulpzaam te zijn. Hierin is het bestuur ge slaagd. Gehouden werden 11 bestuursvergaderin gen. Op 19 bureau-zittingen verschenen 71 personen om reclasseeringsbijstand, waar van 55 uit Leiden, 1 uit Alphen, uit Bos koop, 1 uit Haarlem, 1 uit Nieuwerbrug, 1 uit Nieuwkoop, 2 uit Oegstgeest, 2 uit Noordwijkerhout, 1 uit Roelofarendsveen, 2 uit Sassenheim, 1 uit Voorhout, 1 uit Voorschoten, 1 uit Warmond en 1 uit Zoe- terwoude. Aangevraagd werden 84 voorlichtings rapporten, waarvan er 75 gereed kwamen, en wel over 29 verdachten uit Leiden, 4 uit Alphen, 1 uit Apeldoorn, 4 uit Boskoop, 1 uit Breda, 1 uit Groningen, 1 uit Haarlem mermeer, 1 uit Haarlem, 1 uit Langeraar, 1 uit Lisse, 1 uit Nieuwkoop, 3 uit Nieuwe Wetering, 7 uit Noordwijk, 3 uit Noordwij- kerhout, 1 uit Roelofarendsveen, 1 uit Rijnzaterwoude, 7 uit Sassenheim, 3 uit Voorhout, 1 uit Voorschoten, 1 uit Wou- brugge en 2 uit Zoeterwoude. De rapporten werden uitgebracht op ver zoek van den Officier van Justitie 57, Rechter-Commissaris 3, verdachten 13, verdediger 1 en van de afdeeling Gronin gen 1. Van bedoelde personen waren er 8 gede tineerd in het Huis van Bewaring te 's-Gra- venhage. Vervolging had plaats ter zake diefstal 44, poging tot diefstal 3, verduistering 10, oplichting 3, heling 1, mishandeling 2, schennis der eerbaarheid 3, afdreiging 1, valschheid in geschrifte 3, winkeldiefstal en heling 3, overtreding van Motor- en Rijwielwet 1, het in gevaar brengen van het verkeer 1. In 12 gevallen betrof het vrouwen, d.i. 16 pet. Van de 75 verdachten, waarover gerap porteerd werd, waren 10 tusschen 1820 jaar, 30 (d.i. 45 pet.) tusschen 2025 jaar, 10 tusschen 2530 jaar, 13 tusschen 3040 jaar, 6 tusschen 4050 jaar, 4 tusschen 5060 jaar en 2 boven 60 jaar. Ongehuwd waren 45 dezer personen, d.i. 60 pet. In het begin van 1937 stonden onder toe zicht 52 voorw. veroordeelden. Door veroordeeling werden in den loop van het jaar hieraan 45 personen toege voegd, terwijl het toezicht verviel voor 14 reclassenten wegens het afloopen van den proeftijd, 3 door insluiting en 1 door verhuizing, zoodat thans 79 voorw. ver oordeelden onder ons toezicht staan. Het aantal voorw. niet-vervolgden be droeg 4, welk getal met 4 vermeerderd is, zoodat in totaal 8 voor w.n iet-ve r- volgden aan de zorg van onze afdeeling zijn toevertrouwd. Verder werden ons in den loop van 1937 toegewezen 5 voorw. invrijheid-ge- stelden. Het toezicht strekt zich dus uit over 92 reclassementen, er. wel te Leiden 44, te Alphen 3, te Boskoop 4, te Bodegra ven 1, te Haarlem 1, te Hazerswoude 1, te Hillegom 1, te Langeraar 2, te Leimui- den 2, te Koudekerk 1, te Nieuwveen 2, te Nieuwe Wetering 2, te Noordwijk 7, te Noordwijkerhout 1, te Rijnzaterwoude 1, te Sassenheim 7,te Roelofarendsveen 3, te Tiel 1, te Voorschoten 1, te Warmond 2, te Woerden 1, te Zoetèrwoude 4. Hieron der zijn 14 vrouwen. Over het gedrag van degenen, wier proeftijd in 1937 eindigde, mogen we tevre den zijn. Laten we hopen, dat het zoo blijve. Zooals reeds eerder aangegeven, wer den 3 reclassenten, wegens het plegen van een nieuw misdrijf, ingesloten, terwijl 2 anderen, wegens overtreding van bijzon dere voorwaarden, hun proeftijd met 1 jaar verlengd zagen.- Op enkele uitzonderingen na, kwamen van toezichthouders geen ernstige klachten binnen, zoodat er alleszins reden to.t te vredenheid bestaat. Het jaarverslag «nemoreert verder het feit, dat de vereeniging op 1 Januari 1938 vyf jaren als zelfstandige afdeeling heeft bestaan. Te Leiden gevestigd: J. Aarts, landbouwer, Vrouwenkerkst. 8 G. Adelaar, Levendaal 82a J. M. v. d. Akker, dienstbode, Haarlemmerstraat 209 P. D. Bigot, 11. instrumentmaker, Lok horststraat 16 M. A. Bloemendaal, Zoe- terw. singel 9 C. W. de Jong-de Blois, 3 Octoberstraat 57a F. Roman-Boden- staff, huishoudster, Driftstraat 82 H. H. Bragt, vrijwillig mil., Groenhazengracht H. v. Bragt, vrijwillig mil., Groenha zengracht - C. Bruines, dienstbode, Korte Mare 12 M. Dohr, dienstbode, Haag weg 37 C. H. v. d. Engh, dienstbode, Oude Vest 107 H. Th. v. 't Erve, diénst- rode, Haarlemmerstraat 104 M. J. A. S. Gerke, Plantsoen 7 Wed. C. v. Geest-v. Ginkel, Levendaal82a J. J. de Graaf, hulp in de huish., Hooigracht 61 A. K. A. Gijs- berti Hodenpijl, Rijnsb. weg 144 J. L. Hartmans, serg. capitulant, Morschstraat 62/64 W. A. Hauer, wachtmr. cap., Gioenhazengracht 12 M. Hecht, dienst bode, Haarlemmerstraat 48a M. G. Hen- Vaa onze Adverteerders modern ziekenvervoer. De bekende stalhouderij en garage, firma Gebr. de Jong, Hoogewoerd 168 alhier, heeft haar reeds uitgebreide inventaris nog vreer uitgebreid met een fraaie zeer mo derne ziekenauto. Het is een sierlijke, lange, grijsbruine Cadillac, waarvan het chassis speciaal ver vaardigd is met het oog op het doel, waar voor de wagen moet dienen. Door het aan brengen van de nieuwste vindingen is ver kregen een volkomen rustige en schoklooze ligging. Behalve een brancard bevinden zich in den wagen een modern stalen leunstoel, die it. een ommezien eveneens in een bran card kan worden veranderd en een opklap bare stoel, zoodat er bij het vervoer van twee zieken toch nog een zitplaats over blijft voor de begeleidster of begeleider. De wagen is voorts met de modernste snuf jes uitgerust als ventilatie, verwarming, verbandkastje enz. Het interieur van deze wagen is eveneens zeer smaakvol en modern uitgerust. Hoewel wij de gebr de Jong gaarne geluk wenschen met deze schoone aanwinst en hen tevens een veelvuldig vervoer toewen- schen, hopen wij toch dat onze lezeressen en lezers bij voor keur van een der andere auto's (ook niet de rouwauto's) van deze firma gebhiik zullen maken. driks, H. Geesthof 9a C. J. v. Hijl en l am., bode incasseerder, J. Vossensteeg 47a M. E. G. Holtz, leerl. verpleegster, Mee- zenstraat 2 J. Th. v. 't Hillenaar, wacht mr cap., Groenhazengracht 12 D. H. v. Fkeris-Inkenhaag, J. Vossensteeg 59 J. A. janse de Jonge, Rijnsb. weg 191 G. J. Keijer, sergeant cap., Morschstraat 62/64 C. J. Klink, dienstbode, H. Rijndijk 19 U. P. J. Kokshoorn, dienstbode, Haarlem merstraat 104 - W. H. v. d. Meulen, han delsreiziger, le Binnenvestgracht 7 M. P. I. Meijer, onderwijzer, Houtlaan 23 C. L. Mooten en Fam., schoenmaker, Seringen straat 15a G. J. Mooten, bankwerker. Se- nngenstraat 15a Wed. W. Vervaet-Mos- ttrt en Fam., Prinsenstraat 47a J. W. Reijneveld, tuinder, Cobetstraat 14 J. Koelofs, steendrukker. Steenstraat 36 H. 'ih. Seisveld, Haarlemmerstraat 22 S. Sigl, dienstbode, Rapenburg 50 A. Kruit- Theuerzeit en Fam., de Ruyterstraat 17 F. J. M. L. de Tollenaere, leeraar Ned. Taal, Terweepark 3 J. P. de Veer, cand. Ind. ambtenaar, Breestraat 39 C. L. J. v. Vel- sen, huishoudster,, Buitenruststraat 2 J. Velthuis, huishoudster, Morschweg 152 J M. Verra, Wasstraat 21 A. P. Vinke- steijn, de Genestetstraat 84 - B. M. v. d. Voort, verpleegster, Leéuwerikstraat 14 J. Th. Wijsman, grondwerker, Goornher- straat 49 M. M. v. d. Zwet, dienstbode, de L. de Kanterstraat 32. Uit Leiden vertrokken: A. v. d. Akker, Haarlem, Sophiastraat 14 rd boven Wed. M. W. v. d. Broek-Beek man,, Rotterdam, Blokweg 42b A. v. d. Eerg, Rijnsburg Kerkstraat 1 H. G. v. d. Berg; den Haag, Leuvenschestraat 65 M. F. H. Botting en Fam., Haarlem, Nieuwe gracht 58 W. C. Beugelsdijk, Voorschoten, Leidscheweg 258 A. A. H. Beulink, Am sterdam, Euterpestraat 149 H. S. v. Biel- oer, Utrecht, Jansveld 9bis P. H. Boden- staff en Fam., Rijswijk Z.H., Beetslaan 39 C. ten Braak, Amsterdam, Pythagoras- straat 33 W. C. v. d. Broek, Rotterdam, Bergsingel 155 W. H. J. M. Canters, Rot terdam, Schiekade 93 A. Coert, Sousse Tunis, Rue Francois Balsin H M. A. v. Lam, Warmond, B 52 J. H. A. Dubois, oen Haag, Fr. Hendriklaan 26 J. M. Duk, Oegstgeest, Terweeweg 82 W. Duk, Oegstgeest, Terweeweg 82 J. J. B. v. Eijk v. Voorthuijsen, Amsterdam, Prinsen gracht 1089 M. M. Piket-v. Eijk, Utrecht, je Daalschedijk 27bis R. Grasmeijer, Amersfoort, Appelweg 1 J. Hanenburg en Fam., Amsterdam, Molukkenstraat 163 I J. A. A. Hermans en Fam., dgn Haag, Koningstraat 54 L. Hofman, den Haag, Bankastraat 95a C. Hogedoorn, Oegt- geest, Endegeesterstraatweg 5 A. C. v. Houwelingen, de Rijp, Rechtestraat 47 R. F. Karreman, Amsterdam, v. Eeghen- straat 9b hs C. M. Kehrens, Haarlem, Wicherstraat 9 W. Lommerde en Fam., Amsterdam, Uithoornstraat 7 P. W. Du- parc-Maas, den Haag, v. Neckstraat 124 J. C W. v. d. Moolen, Katwijk, Drieplassen- weg 21a J. A. v. Nuijssenborgh, Beu- sichem, B No. 1 J. C. M. J. Peterse, Delft, Markt 57 J. S. v. d. Poel, Alkemade D 196 C. H. v. d Giessen-Renooij, Zaan dam, Jonge Arnoldusstraat 27 J. Ros- seger, Oegstgeest, Leidsche straatweg 5 R. D.' J. Schut, Rotterdam, Voorburgstraat T2c M. Sjardijn, Zaandam, Nic. Maes- straat 23 Th. A. v. d. Ster en Fam., Lei derdorp, v. d. Doesstraat 35 A. Tijsseling, Duitschland A. v. Vliet, Amsterdam, J. Hansenstraat 17 A. Velema, Gronin gen, Heerenweg 101 D. G. M. E. Visser, Utrecht, Hoogstraat 19 W. G. Wiedeman Kenbeek, Oegstgeest, Zoutkeetlaan 1 E. Zens en Fam., Ohligs, Friedenstraat 9. LEIDEN. Geboren: Rachel d. v. J. Wetselaar en R. Hartevelt. Overleden: M. C. J. v. d. Voort dr. 34 j. M. WarmerdamOostdam vr. 56 j. H. Ruitenbeek z. 27 j. Gevaarlijke Vredes-apostelen EEN NEDERLANDSCHE AFDEELING VAN DE R. U. P. Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons: Het is werkelijk niet uit een irriteerenden zucht het lieden uit een ander kamp lastig te maken, als we dezen keer meenen te moeten wijzen op de verre van onschuldi- gen uitgroei, welke den laatsten tijd in de Nederlandsche Vredesbeweging te consta- teeren valt. Al mogen we niet twijfelen aan de goede trouw van de betrokkenen, het misbruik, dat van deze goede trouw wordt gemaakt, wordt door die goede trouw zelf niet goed gepraat. De bedoeling, waarmee in 1933 het We reld-Comité tegen Oorlog en Fascisme was opgericht, kon moeilijk verborgen blijven. Het Congres te Amsterdam in Augustus 1932, dat met het bekende congres in de Salle-Pleyel te Parijs aan dit Comité het aanzijn gaf, had de Nederlandsche Justitie te veel werk gegeven <de Nederlandsche Regeering weigerde de Russen Gorki en Sjvernik in ons land toe te laten) om een redelijken twijfel te latèn aan den rol, die de Komintern bij dit alles speelde. Het „Vredes"-program, dat te Amsterdam werd opgesteld, liet overigens aan duide- liikheid niets te wenschen over: „Wij zwe ren te zullen strijden tegen den imperialis- tischen oorlog: tegen het kapitalisme, met alle kracht waarover we beschikken; tegen het belasteren van de Sovjet-Unie, het land waar het socialisme zegevierde...." De anti-fascistische beweging, welke van uit het te Parijs gevestigde Comité ook in vele Nederlandsche vereenigingen door werkt, steekt de sympathie voor het Rus sische Moederland zoo weinig onder stoe len en banken, dat de Komintern om in wijdere kring succes te bereiken moest omzien naar een nieuw middel, dat meer aan de weinig in het oog-loopende Volks front-tactiek is aangepast. Toen de Engelsche Volkenbonds-apostel Lord Robert Cecil in 1935 een beweging op touw zette tegen de koloniale eischen van iiet fascistische Italië,. was het hem er ze ker niet om te doen een nieuwe commu nistische mantelorganisatie te stichten. Evenmin als enkele tegenwoordige leiders van de wereldbeweging, die uit dezen eer sten opzet groeide (de Rassembiement Uni- versel pour la Paix, of kortweg R.U.P.; de Internationale Vredes Campagne), zal Lord Robert Cecil er in zyn wat kortzichtig enthousiasme aan gedacht hebben, dat hij Moskou in de kaart speelde, toen hij zon der bedenken de gul aangeboden medewer king van communisten als Pierre Cot en Sjvernik aanvaardde. De lijst van de leiders der R.U.B., welke de Moskóusche „Pravda" in Mei 1936 pu bliceerde, zegt onder dit opzicht genoeg. Naast den Alglicaanschen Aartsbisschop van Canterbury en socialisten als De Breu- ckère en Albarda prijken er de namen van bekende communisten, die reeds vroeger in minder onverdachte vredes-vereenigingen v/erkzaam waren: Romain Rolland, Victor Basch, Sjvernik, prof. Langevm enz. Welke rol deze communisten in de orga nisatie speelden, werd duidelijk, toen dc R.U.P. in den zomer van 1936 zijn solida riteit betuigde met het ultra-roode Comité AmsterdamPleyel, en toen het congres, dat de R.U.P. in September van dat jaar te Brussel hield tot ontsteltenis van den idealist Lord Robert Cecil een commu nistische manifestatie bleek te zijn. Toen de bekende Spaansche communiste „La Passionaria" er door ds. Jézéquel (het com munistisch Volksdagblad vertaalt den titel „pasteur" dien een Fransch predikant voert, in dit geval regelmatig door „pastoor") aan de vergadering werd voorgesteld, week iedere vredesgedachte voor het porverdoo- vend geroep om bommen en geschut voor het roode Spanje. Tegen den afspraak in werd de Internationale gezongen en groet ten sprekers en publiek met de gebalde vuist. Ondanks de duidelijke waarschuwing van Z. Em. aKrdinaal van Roey hebben en kele katholieken aan deze bijeenkomst deelgenomen. Tal van meer gematigde vre des-vereenigingen besloten op het laatste oogenblik geen vertegenwoordiging te zen den. Uit recente bescheiden blijkt, dat het Co mité AmsterdamPleyel op het oogenblik praktisch met de R.U.P. is samengesmolten. Op deze wijze is de R.U.P. een instrument in de hand van de Komintern geworden. Zijn vredesideaal is dat van Romain Rol land (in het blad „Paix et Liberté" van 14 Juni 1936): „Onder wereldvrede verstaan we de nieuwe revolutionaire orde, welke alleen het onrecht en de dwalingen van de oude orde zal kunnen herstellen. Vrede en revolutie zijn nauw aan elkaar verbon den". De geruchtmakende geschiedenis te Brussel is weer in het vergeetboek geraakt en tal van enthousiaste, maar kortzichtige vredes-apostelen hebben zich sindsdien door de R.U.P. wederom op sleeptouw laten nemen. Het Centraal Vredes Bureau te 's-Gravenhage, waarover we den vorigen keer iets publiceerden in verband met het Internationaal Jongerenkamp te Bierville bij Parijs, stond regelmatig in verbinding met het voorloopig Nederlandsche Comité van de R.U.P. Nu dit voorloopig Comité op 27 November j.l. wederom onder voor zitterschap van mr. A .B. Cohen Stuart te 's-Gravenhage, is omgezet in een definitief bestuur, is de samenwerking met de aldus geconstitueerde Nederlandsche afdeeling van de R.U.P. nog hechter geworden. Het Internationaal Secretariaat van de R.U.P. heeft huisvesting gevonden in het oude Voi- kenbondspaleis te Genève. Het schijnt, dat de R.U.P. moeite doet om ook in het nieuwe Volkenbondspaleis heer en meester te wor den door den Volkenbond te veranderen in een democratisch wereld-front, dat onder leiding van Moskou „den vrede van de re volutie" zou kunnen schenken. Meer dan ooit is het de taak der katho lieken om ook op dit terrein uiterst voor zichtig te zijn. Een kortzichtig enthousias me zou hen kunnen verleiden tot samen werking, waar alleen een afwijzende hou ding op haar plaats kan zijn. Want onder het aantrekkelijke masker van een ongerept vredes-ideaal verbergt zich hier een streven, dat mèt onze bescha ving ook de groote waarden van het Gods geloof in gevaar zou kunnen brengen. LEIDEN. Bevorderd: tot doctor in de Geneeskunde, op proef schrift, getiteld: „De veranderingen in het Rorschach Protocol in het verloop van de moderne Schizophrenie-behandeling", een casuistisch onderzoek: de heer G. W. Hyl- kema, geboren te Haarlem. Geslaagd: candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde letter A, de heer D. de Klerk, Den Haag; iaem letter E: mej. E. M. van Overeen, Den Haag; idem letter K, de heer A. G. L. Adelbert, Den Haag en mej. J. M. van Roon, Den Haag. doctoraal examen Wis- en Natuurkunde hoofdvak Scheikunde, de heeren P. W. M. v. d. Weijden, Wassenaar en E. L. Heil- mann, Hilversum. GROOTHANDEL IN GESTOLEN FIETSEN. Zware straffen door den Officier gevorderd. Eenige maanden geleden arresteerde de Amsterdamsche politie een 19-jarige werk-- looze, die niet minder dan 75 fietsen had buitgemaakt op rijn zwerftochten door de stad. Hij had een afnemer voor zijn „zwijn tjes" die hem dikwijls opdrachten gaf: „Ik heb een damesfiets noodig", of „Lever me deze week nog een heerenrijwiel" Deze af nemer, aen 35-jarige handelsreiziger, die sedert geruimen tijd werkloos is, plaatste zijn fietsen door tusschenkomst van een werkloos wagenmaker. De recherche arresteerde ook de beide helers. Vandaag stond het drietal terecht voor de vierde kamer der Amsterdamsche Rechtbank. Zij legden bekentenissen af, doch gezien de ernst van de feiten achtte de Officier van Justitie mr. H. A. Wassen- burgh strenge straffen noodzakelijk. Tegen den jeugdigen dief vorderde hjj een gevangenisstraf van twee jaar, even als tegen den handelsreiziger, die den jon gen herhaaldelijk had aangespoord om fiet sen te stelen. Tegen den wagenmaker requireerde hij anderhalf jaar; aangezien deze geen pres sie op den dief heeft uitgeoefend vorder de spr. tegen hem een lagere straf dan te gen den eersten heler. Vonnis 2 Februari a.s. RIJTOCHT VAN DE PRINSES. H. K. H. Prinses Juliana heeft heden middag drie uur een autotochtje gemaakt on het park van het paleis en in de naaste omgeving. Het tochtje duurde een half uur. De kap van de auto was neergelaten. De Prinses was vergezeld van een hof dame. De auto verliet het park van het paleis door het hek bij de voormalige Veenhui- zer tol en keerde daardoor ook weer terug. Er was nog al wat publiek aanwezig toen de Prinses uitreed. KIND ONDER WAGEN GERAAKT. Bijna onmiddellijk gedood. Te Spanbroek bij Hoorn is gisteren in den namiddag het dochtertje van den heer J. Appelman, onder een driewielde kar gerakt. Het meisje werd deerlijk gewond en overleed eenige oogenblikken later. EEN ZEER MINDERWAARDIGE WRAAKNEMING. Het geschiedde in Utrecht, dat Zaterdag avond in een der plaatselijke bladen een overlijdensadvertentie was opgenomen, waarin melding werd gemaakt, van het plotseling overlijden van een 22-jarige jon gedame, wonend in de Twijnstraat. De ken nissen en vriendinnen van deze jongedame, een zeer geacht leidster van een katholieke vrouwelijke jeugdorganisatie, schrokken van dit plotselinge overlijden. Niemand had dit verwacht, daar de jongedame zich nog een dag te voren kerngezond in haar ken nissenkring had bewogen. Bloemstukken werden besteld en het ra derwerk, dat voor dergelijke gebeurtenis sen pleegt te draaien, op normale wijze in beweging gebracht. Doch de spil, waarom dit alles draaide, was springlevend. De gekste tooneelen speelden zich rond haar af. Kennissen, die haar dood waanden, schrokken wederom, toen zij de doode in levende lijve tegen kwamen. Voor de jongedame werd de toestand bij na onhoudbaar. Overal moest zij tekst en uitleg geven. De advertentie was de schuld van alles. Nu was het wel waar, dat één letter in den naam niet juist was, doch de rest klopte als een bus. Een onderzoek werd ingesteld, waarbij bleek ,dat de advertentie welke per tele foon aan het dagblad was opgegeven, door een andere jongedame was opgegeven. Haar opvallende stem had haar verraden. Zij had zich willen wreken op haar vroe gere vriendin, met wie zij in dezelfde vrou welijke organisatie had gezeten en wie zij haar verwijdering uit de organisatie ver weet. NOODLANDING VAN EEN MILITAIR VLIEGTUIG. Vanmiddag omstreeks half twee heeft het militaire vliegtuig, de Fokkerjager 13, waarin zich behalve de bestuurder, nog een waarnemer bevond, nabij den Bosch een noodlanding moeten maken wegens het afslaan van den motor. Het vliegtuig kwam terecht in een drassig weiland tus schen het Hinthamerpark en den spoor dijk naar Nijmegen, waarbij de rechter vleugel den grond raakte, het toestel een slag omging en tenslotte met den neus in den grond en de staart in de lucht bleef liggen. De vlieger Fokma en de waarne mer, die slechts eenige blauwe plekken opliepen, konden het toestel verlaten en Soesterberg van het gebeurde op de hoog te stellen. Het toestel kreeg lichte schade aan den motor en de propeller. Het zal worden ge demonteerd. 46 DOODEN? Nog 29 vermisten. MONTREAL, 19 Jan. (D.N.B.). De groo te brand, welke gewoed heeft in de school van het H. Hart te St. Hyacinthe bij Mon treal heeft volgens de laatste berichten in het geheel 46 dóoden geëischt. Tot nu toe is men er in geslaagd 17 lij ken uitr het puin te voorschijn te halen. 29 knapen worden nog vermist. Men vreest, dat ook zij den dood heb ben gevonden. HET OVERSCHILDEREN VAN FRANSCHE OPSCHRIFTEN. Dr. Borms en Muylle geverbaliseerd. BRUSSEL, 19 Jauari (A. N. P.) Het Laatste Nieuws meldt, dat de heer Borms er ter gelegenheid van den negenden ver jaardag van zijn vrijlating uit de gevange nis te Antwerpen op klaarlichten dag is op uitgetrokken om den Franschen tekst van tweetalige straatnaamborden weg te schilderen. De heer Borms liep met den verfpot en de heer Muylle, die hem vergezelde, han teerde den verfkwast. Nadat eenige opschriften, onder welke „Avenu de Belgique" waren bestreken, daagde een politie-agent op, die de schil ders verzocht, hem naar het commissariaat te vergezellen. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 18 Jan. Vette Varkens. Aan voer: totaal 208 waarvan 202 zwaar 6061 cent per kg. levend gewicht, en 6 licht. Handel vlug. WOERDEN, 19 Jan. Kaas. Aanvoer 97 partij kaas. Prijzen: met rijksmerk le kw. 2728.50, 2e kwal. 2523.50. Handel matig. AMSTERDAM, 19 Jan. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 172 vette kalveren 7885, 7078 en 6068 cent per kg. levend gewicht; 24 nuchtere kalveren 813 per stuk, 110 varkens: vleeschvar- kens, wegende van 90110 kg. 7172 cent zware 6970 en vette 6869 cent per kg. slachtgewicht. Aangevoerd 3 wagons ge slachte runderen uit Denemarken. Over zicht: Vette kalveren matigen aanvoer, handel zeer stug, hoogere prijzen, eenige zeer beste iets hooger noteering. Nuchtere kalveren zeer matigen aanvoer, stuggen handel, terugloopende prijzen. Varkens zeer matigen aanvoer, handel slecht met lagere prijzen. RÏJPWETERING, 18 Jan. Eierenveiling R. P. V. Aanvoer 2470 kippeneieren 3.20 4.40 per 100 stuks, 3 konijnen 0.65— 1.05 per stuk, kaas 58 cent per kg. IVlsSLLNOTEERlNGEN (AMSThRDAM* Londen 8.971 '4 Berlijn 72.281 /2 Parijs 6 02 Brussel 30.37 Zwitserland 41.47 Kopenhagen 40 05 Stockholm 46 30 Oslo 45.10 New Vork 1.797'16 Praag 6.301 'j,.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3