RECHTZAKEN 400$ HET BETOOVERDE BOSCH WOENSDAG 19 JANUARI 1938 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 12 Leidsche Scheidsrechters Vereeniging. A.s. Vrijdagavond om 8 uur zal er in een der zalen van Café Rest. „Zomerlust" een spelregelavond gehouden worden, welke door den heer v. Bel uit Vlissingen, lid der scheidsrechterscommissie van den K.N.V.B., geleid zal worden. Mocht eventueel deze avond met een na- tionalen feestdag samenvallen, dan wordt de lezing tot lateren datum uitgesteld. WATERPOLO De Zijl I—H.Z. en P.C. m 1—1. Na een uitermate spannenden wedstrijd heeft de Zijl zeer sportief met 11 gisteren avond in de overdekte aan de Haarlemmer straat gelijk gespeeld. De Zijl is steeds in den aanval geweest, maar kon door onge oefendheid niet tot haar normalen vorm komen. Toch gelukte het D. Kraaienbrink na volhardend doorzetten de leiding te nemen (10). Jammer genoeg moest D. Kraaienbrink voor te vroeg wegzwemmen het water uit, maar zeer sportief liet de Zijl niet uitvallen (er was met zes tegen zes begonnen). Na rust bracht H.Z. en P.C. vrij spoedig den stand op 11. De Zijl heeft toen het beste van het spel gehad. Steeds was Lut of D. Kraaienbrink in den aanval, maar niets mocht lukken. Speciaal de keeper van H.Z. en P.C. weerde zich keurig en aan hem was het re lanken, dat de Zijl niet heeft gewonnen. KI. Kraaienbrink kreeg nog een niet te missen kans, maar ook dit schot vloog tegen den keeper. Met een verdeeling der punten kwam het einde van dezen spannenden kamp. WIELRENNEN. LAWNTENNIS MEJ. TER WINDT TREKT ZICH TERUG. De Nederlandsche tenniskampioene van de beide laatste jaren en internationale hockeyspeelster gedurende vijf seizoenen, mejuffrouw Truid Terwindt, zal niet meer aan wedstrijden deelnemen. Zij zal nog wel enkele wedstrijden met de Nederland sche hockey-kampioens-club te Amster dam spelen want die is ongeveer weer kampioen en die paar resteerende compe titie- en kampioenswedstrijden kan zij nog wel mee maken, doch daar blijft het dan bij, want voor de hockey-proefwed- strijden van aanstaanden Zondag te Bloe- mendaal heeft zij reeds bedankt en zij heeft daarbij tevens aan het bestuur van den Nederlandschen Dames Hockey Bond medegedeeld, dat zij voor een herkiezing in het Nederlandsch hockey-elftal niet in aanmerking wenscht te komen. Truid Terwindt gaat in Juni trouwen met mr. Huib Blaisse, ook sportman, hoc keyer, tennisser, schaatsenrijder, zij het geen uitblinker, maar stellig niet minder enthousiast dan zijn verloofde. Mej. Terwindt is momenteel de kam pioene en de sterkste Nederlandsche ten nisspeelster; zij is ook de beste Nederland sche hockey-voorwaarts diet ooit in ons land gespeeld heeft en hoewel haar thans definitief als wedstrijd-speelster afgeslo ten sport-carrière kort was want zij is pas twintig jaren oud zal men haar eminente spel met racket en stick nog lang herinneren. SCHAATStfïRIÏDEN WERELDKAMPIOENSCHAPPEN SCHAATSENRIJDEN. Het is voor de vijfde maal thans, dat de wereldkampioenschappen in het hardrij den op de schaats te Davos worden ge houden. Even zoovele malen is de Davo- ser Schaatsenrijdersclub met de organisa tie van deze wedstrijden belast. Het is thans juist 40 jaar geleden en wel op 6 en 7 Februari 1898, dat deze belangrijke sportgebeurtenis zich voor den eersten keer te Davos afspeelde. En dit is dus dit jaar in zekeren zin een jubileum. De records zijn in die 40 jaren heel wat scherper geworden. Dat over de 1500 me ter b.v. was toen 2 min. 23.6 sec, dat be draagt thans heel wat minder: 1 min. 54.9 sec. Het record over den korten afstand de 500 meter dan in 1898 nog 46.6 secon den bedroeg is thans reeds tot 42.6 sec. gedaald. Van de schaatsenrijders, die toenmaals aan de wedstrijden hebben deelgenomen, leven er thans nog 6. Die 6 zijn het is een aardige geste door de organisee- rende vereeniging uitgenoodigd om de wedstrijden van 5 en 6 Februari a.s. te komen bijwonen en volgens de laatste be richten hebben ze alle zes die aardige uit- noodiging aangenomen. Het zal zeer ze ker een aardig en in de spor. opmerkelijk moment zijn als de thans ruim 60-jarige vertegenwoordigers van dien glorierijken ouden tijd de twintigjarige coryphaeen van tegenwoordig op de voor die oudjes onherkenbaar veranderde prachtige ijs bon van Davos zullen ontmoeten! SCHAKEN Alphensche Schaakclub. Onderlinge bordencompetitie A.S.C. Groep I: D. BruntG. v. d. Horst 10 J. BruntC. Brunt 10 D BruntJac. den Hoed 10 R. PosthumaA. Post 11 D. PosthumaW. v. d. Roest 1/2-1/2 Groep II: W. F. den HoekD. Vroom 01 C. DeelstraH. Verschuur 02 A. BreedijkW. Schmit 10 Groep IV: A. den OudenG. Posthuma 10 H StheehouwerJ. Windhorst 01 Joh. BasieG. Posthuma 1/2-1/2 H. PienemanH. v. Hofwegen 10 R. v. d. LindenTh. v. Ees 10 J StheehouwerJoh. Basie 10 A den OudenJoh. Basie 1/2-1/2 SLAATS—PELLENAARS WINNEN DE ZESDAAGSCHE TE GENT Het Nederlandsche koppel SlaatsPel- lenaars heeft gisteravond na spannenden strijd de Zesdaagsche te Gent gewonnen. Op de tweede plaats eindigden de Belgen BuysseBilliet, terwijl het tweede Neder landsche koppel, van Schijndelvan den Broek met een ronde achterstand als derde geklasseerd word. De renners kwamen gistermorgen om 9 uur op de baan terug, uitgezonderd Naeye, die gisternacht na een botsing met Pelle- naars nogal ernstig was gewond. Hij mocht nog eenige uren in zijn cabine blijven en kwam tenslotte om twee uur op het hout, met het vaste voornemen, ondanks de ver wondingen de Zesdaagsche uit te rijden. De renners bleven in een kalm tempo draaien, tot de sprints van drie uur wat meer leven brachten. Tegen zes uur moest Naeye, die hevige pijnen leed, ondanks zijn goede voornemens den strijd toch staken, zoodat zijn koppelgenoot Martin alleen op de baan bleef. Kort hierna werd de laat ste dagelijksche sprint voor de premie van 10.000 francs verreden, welke door Mar tin gewonnen werd. Pellenaars echter sleepte dit aardige sommetje in de wacht, doordat hij in het totaalklassement van deze sprints de eerste plaats bezette met 13 punten. Nadat de strijd weer eenigszins geluwd was volgden om 7 uur de sprints, welke door Bruneau, Buysse, Deneef, Buysse en Pellenaars werden gewonnen. Het koppel VerhaegenDefoordt nam de overgang tusschen de derde en vierde sprint te baat om een geslaagde uitloop poging te doen waardoor zij een ronde van him achterstand inliepen. Niettemin was er in de kopgroep geen verandering geko men. Aanvallen bleef nu het parool en alle koppels, de kleinere niet uitgezonderd, volgden dit parool op. Op bijzonder felle wijze trok er steeds een of andere renner tusschen uit om zijn geluk te beproeven, maar meestal liep dat door de waakzaam heid van de overigen op niets uit. Vooral SlaatsPellenaars en BuysseBilliet hiel den elkaar in het oog en beheerschten het veld volkomen. Defoordt en Verhaegen za gen kans om niet minder dan vijf ronden in te loopen en zoodoende dicht bij de lei ders te komen. De veledrome was inmid dels tot de laatste plaats bezet met geest driftige toeschouwers, die een uiterst fei len strijd tusschen de leidende ploegen te zien kregen. Dan weer waren het de Bel gen, die het peloton aanvoerden. Even la ter hadden SlaatsPellenaars deze functie van hen overgenomen. Omstreeks achtuur gaven de Pauw en Martin den strijd op. Bruneau zette alleen den strijd voort. Het koppel HuysVerreycken kwam goed op dreef en lokte steeds weer jachten uit, welke hun tenslotte eenige ronden winst brachten. Bruneau moest even later den ongelijken strijd opgeven, zoodat nog slechts zeven van de elf gestarte koppels op de baan lagen. Daarna werden er nog menige serieuze pogingen gedaan om den 145 uren wedstrijd met een ronde voor sprong te kunnen beëindigen, maar de Ne derlandsche en Belgische leiders bespied den eikaars bewegingen met Argusoogen. Tenslotte moest de laatste serie van 25 sprints de beslissing brengen. Nauwelijks was v. d. Broek via de laat ste sprint de eindstreep gepasseerd of het eindschot van deze Gentsche zesdaagsche dreunde door de overvolle ruimte. Het sterkste koppel had tenslotte gezegevierd. De eindstand van deze zesdaagsche luidt: 1. SlaatsPellenaars 509 p., afgelegd 2830.023 K.M. 2. BuysseBilliet 456 pun ten. Op een ronde: 3. Van Schijndelvan den Broek 317 p. 4. GuimbretièreGiorget- ti 88 p. Op twee ronden: 5. DeneefDe- kuysscher 502 p. 6. HuysVerrycken 152 p Op vier ronden: 7. Defoordt—Verhaegen 180 p. BILÏARTEN DADER VAN DOODSLAG GAAT VRIJ UIT, MEENT DE OFFICIER. Drama te Thorn. Reeds vroeg in den morgen hadden tal van personen van den overkant van de Maas uit het dorpje Thorn en zijn omge ving zich naar Roermond begeven om te genwoordig te zijn bij de behandeling van den doodslag, die in den laten avond van 19 November is gepleegd en waarvoor zich thans voor de Roermondsche rechtbank de 32-jarige chauffeur W. J. Ramakers uit Thorn, een schoonzoon van den verslage- ne, te verantwoorden had. De rechtbank besloot in verband met de ter plaatse voorgevallen feiten de zaak met gesloten deuren te behandelen, zoodat al len, die zich een plaatsje op de publieke tribune hadden kunnen veroveren, de zaal moesten verlaten. Verdachte was gehuwd met een dochter van den verslagene, den 52-jarigen Kober, en had dikwijls zijn schoonvader in zijn woning aangetroffen met minder goede be doelingen. Steeds had verdachte, die zeer bang was voor den ouden Kober, een in de gemeente als gevaarlijk persoon bekend staand man, zich weten te beheerschen. Tot den bewusten Novemberavond. In de ach terkeuken stond een schop. In een vlaag van woede greep hij deze en gaf den schoonvader drie flinke slagen op het hoofd, waardoor de schedel van den man werd gespleten. Ramakers liep naar buiten en kwam toen tot bezinning. Zelf waarschuwde hij een dokter, en meldde zich dadelijk bij den veldwachter. Kober was zoo zwaar ge wond, dat hij kort daarop overleed. Het slachtoffer had verdachte evenals zijn vrouw meerdere malen met den dood be dreigd. Kober was eerst eenige weken te voren uit de gevangenis ontslagen en voor waardelijk in vrijheid gesteld. Hij was tot drie jaar veroordeeld in verband met dood slag op de kermis te Thorn gepleegd, waarbij de mijnwerker W. met een mes zoodanig werd gewond, dat hij later is overleden. In den namiddag werd de behandeling van deze zaak voortgezet en na het hooren van de getuigen requireerde de Officier v. Justitie ontslag van rechtsvervolging. De uitspraak werd bepaald op over veertien dagen. „TeL" GEVAL VAN BIGAMIE. Tegen inwoner van Eist vier maanden geëischt. De Arnhemsche Rechtbank heeft zich Dinsdagmiddag bezig gehouden met een ge val van bigamie. Terecht stond de polderwerker A. H. uit Eist, die op 11 December j.l. aldaar in het huwelijk was getreden en die eenige da gen later in arrest werd gesteld. Het was gebleken, dat de man reeds eerder ge trouwd was. l'wintig jaar geleden was hij n.l. te Barneveld gehuwd, welk huwelijk nimmer was ontbonden. De verdachte verklaarde, dat hij niet ge weten had, dat zy'n eerste vrouw nog leef de. Er werden geen getuigen gehoord. De Officier van Justitie, mx. J. E. Th. C. baron Speyart van Woerden, herinnerde er in zijn requisitoir allereerst aan, dat op het zeer zeldzaam voorkomend misdrijf van bigamie een maximum gevangenis straf van zes jaar staat. Deze verdachte had kunnen weten, dat zijn eerste vrouw nog leefde. Hij hield immers nog contact met de kinderen uit het eerste huwelijk, die bij hun moeder wonen. Deze man, die in Barneveld gehuwd was, is na eenige jaren de wijde wereld inge trokken en heeft toen de tweede vrouw ontmoet. Zij zijn samen gaan wonen en er zijn vijf kinderen geboren. Door het voortdurend verhulzen van verdachte is op een niet bekend be volkingsbureau een fout gemaakt door op het verhuisbiljet niet aan te teeke nen, dat de verdachte gehuwd was. Deze verdachte is een natuurmensch, wiens daad een gevolg is van zijn ar geloosheid en onbeschaafdheid. Mede in verband hiermede eischte spr. vier maanden gevangenisstraf. De verdediger, mevr. mr. van Lent, merk te in haar pleidooi op, dat de verd bij zijn eerste vrouw een hondenleven had. Zij heeft hem ten.slotte de deur uitgejaagd. Van onze Adverteerders KAMPIOENSCHAP VAN LIS SE EN OMSTREKEN (Cadre) De eindstand van dit tournooi luidt B. Teegelaar R. Lunenburg J. Bruynincks B. de Roo C. Faas J. Willemse G. C. Degger A. Duivenvoorden C. Duivenvoorden H. Oomen Duivenvoorden Sr. H. Rutgers 26 10.83 I 24 9.31 l 22 8.87 13 6 0 7 69 12 6.25 13 4 2 7 43 10 4.85 13 4 0 9 52 8 5.35 13 4 0 9 24 8 13 0 Hoogste gemiddelde in één partij be haalde B. Teegelaar, Leiden nl. 9 brt. 200 is 22,22. Hoogste serie B Teegelaar 85 carb. Van Lisse wist J. Duivenvoorden, Excel sior, de meeste punten te behalen, terwijl C. Faas het hoogste gemiddelde behaalde in één partij met 14,28, en algemeen ge middelde van 6.25. HET HAAGSCH MODEHUIS IN FEESTTOOL Dinsdag 18 Januari j.L om 5 uur is met eenig officieel vertoon de nieuwe Neon- gevelverlichting aan het Haagsch Mode huis, Groote Marktstraat, te Den Haag, in gebruik gesteld. Deze verlichting, welke een uitvloeisel is van een oorspronkelijk opgezette feest versiering in verband met de te verwach ten blijde gebeurtenis ten Hove, is een Neon-installatie geworden, welke perma nent blijft en bij verschillende gelegenhe den zal worden gebruikt. Het geheel is zeer royaal opgezet en vormt een van de grootste verlichtingen van dit soort in den lande en is de grootste installatie, welke tot dusverre in Den Haag is aangebracht, terwijl deze is uit gevoerd in een tot nog toe niet op groote schaal toegepaste goudgele kleur, welke een nieuw patent der Philips-fabrieken is. Als feest- en reclameverlichting is deze in stallatie zeer geslaagd en het geeft het toch reeds groote pand een omlijsting, wel ke een lust is voor de oogen, zonder het schelle efect te hebben, dat anders Neon- installaties dikwijls kenmerken. Ondanks de moeilijkheden, die tijdens de uitvoering van het werk rezen, slaagde de uitvoerster, de firma Smit en van der Linden, er in, door groote activiteit, deze installatie tijdig gereed te hebben. Met de tweede vrouw kon htf beter op schieten. De man heeft de fout gemaakt ontkennend te antwoorden, toen hem ge vraagd werd of hij reeds eerder getrouwd was. Van zijn wettige vrouw heeft hij nooit meer iets gehoord en daarom meende hij niet meer getrouwd te zijn. Toen een zoon uit het eerste huwelijk vrijstellingi van dienstplicht vroeg, kwam de bigamie aan het licht. Spr. bepleitte ten slotte het opleggen van een lichte geldboete en deelde mede, dat de verdachte zich alsnog van zijn eer ste vrouw zal laten scheiden. Uitspraak 1 Februari as. EEN LUITENANT-KOLONEL, DIE EEN VOERMAN VERWONDT. Vrijspraak op grond van noodweer. Het Hoog Militair Gerechthof heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen den luite nant-kolonel A. P. H. B., commandant van de tweede divisie der Kon. Marechaussee, garnizoen te Maastricht, die op 28 Augustus j.l. bij de Schipbrug te Hedel in handge meen was geraakt met een voerman. Overste B., die niet in uniform gekleed was, reed met zijn auto, waarin nog drie dames gezeten waren, over de Schipbrug en moest daarbij een kar en paard passee- ren. De voerman slingerde met zijn kar zoodanig heen en weer, dat de autobe stuurder meende, dat hij opzettelijk gehin derd werd. De heer B. wilde den voerman daarover onderhouden en even voorbij de brug, toen hij" den wagen was gepasseerd, hield hij hem staande. De voerman klom van den bok en er ontstond een kort ge vecht, waarbij de voerman bloedend werd verwond. Overste B. beriep zich op noodweer, daar de voerman in dreigende houding op hem zou zijn afgekomen en hem had pogen aan te vallen. Bij de behandeling dezer zaak voor het Hoog Militair Gerechtshof eischte even wel de advocaat-fiscaal tegen den overste B. 75.boete, subs. 25 dagen hechtenis. In zijn sententie heeft hét Hoog Militair Gerechtshof het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen verklaard, doch be- flan- en Verkoop van fo Kerkelijke Fondsen. 11,1 klaagde's beroep op noodweer aanvaard. Het bewezen verklaarde handelen van be klaagde tegenover den voerman oordeelt het Hof geboden door de noodzakelijke verdediging van beklaagdes lijf tegen oogenblikkelijke wederrechtelijke aanran ding door den voerman. Mitsdien werd de mishandeling niet straf baar geacht en werd beklaagde vrijgespro ken. PRIJS VERKNOEIEN. Een dezer dagen heeft de president der arrondissementsrechtbank te Rotterdam uitspraak gedaan in het kort geding Dob- belman N.V. Nijmegen contra het Parfu meriehuis T. te Rotterdam inzake het prijs- verknoeien door dit Parfumeriehuis van de Castella toiletzeep. T. werd veroordeeld tot het staken van den verkoop van Dobbelman's Castella- zeep beneden den vastgestelden prijs en tot betalen der ontstane proceskosten. EEN WEEK GEVANGENISSTRAF VOOR HET STELEN VAN EEN RIJWIELACHTERLICHTJE. Vanmorgen is in het arrondissement Zutphen de eerste strafzaak, wegens dief stal van een rijwielachterlichtje, berecht. Zoowel de politierechter, mr. A. H. van eer Giesen, als de substituut-officier van justitie, mr. W. J. H. Stam, waren van mee- r.ing, dat tegen dezen diefstal van dit nieuwe voorwerp in dienst der algemeene veiligheid streng moet worden opgetreden. De 20-jarige fabrieksarbeider W. F. uit Deventer, die dezen diefstal had gepleegd, werd dan ook, conform den eisch, veroor deeld tot een week gevangenisstraf. (SPROOKJE) 173. Flipje haalde een groote bak gereedschap uit zijn wagen te voorschijn, en begon direct flink aan te pakken. Hij begon zoowaar weer te zingen. Anneke ging met Kraal oogje en Hansje zoolang aan den wegkant zitten. 174. Flipje werkte als een paard. Het zweet liep hem bij stroomen over zijn gezicht. Maar hij vorderde flink, en na een uurtje hardwerken liep het wagentje net zoo goed als te voren.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 12