DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Een verwarde toestand in Frankrijk 29ste Jaargang DINSDAG 18 JANUARI 1938 No. 8932 3)e Ccki^cli^Soti^cmt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES "an ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Crisis in de socialistische partij DE NATIONALE RAAD IN ZICH VERDEELD. Drie moties. Ondanks het feit, dat de regeeringsvor- ming van Blum thans van de baan is, is de nationale raad der socialistische partij gis teravond bijeengekomen. Toen Blum bin nentrad, werd hij begroet met den kreet: „Blum aan de macht." Blum gaf een uiteenzetting van het ver loop van den crisis en besloot onder toe juichingen, dat de gedelegeerden thans moesten antwoorden op het aanbod tot deelneming van Chautemps. Serol, die vervolgens het woord voerde, gaf te ken nen, dat hij Chautemps gevraagd had of hij deelneming der communisten over woog. Chautemps had hem geantwoord, dat onder de huidige omstandigheden dit hem onmogelijk voorkwam. De raad nam vervolgens kennis van een communistisch aanbod tot vorming van een werkelijke Volksfrontregeering. Verscheidene afgevaardigden uit de pro vincie verklaarden zich tegen deelneming aan een regeering-Chautemps, zooals dat zich thans laat aanzien. Zij wilden een re geering der drie partijen. Bij de algemeene besprekingen beschul digde de leider der links-revolutionaire strooming in de partij er de reactie en zelfs zekere radicaal-socialisten van, de Csar-affaire in den doofpot te willen stop pen door een financieele en een minister- crisis uit te lokken. De minister van P. T. T., Lebas, achtte het noodzakelijk, dat de communisten deel van de meerderheid blij ven uitmaken. Daarna kwam de redactie commissie bijeen. Na de hervatting behaalde een door Blum, Lebas en Serol ingediende motie 4035 stemmen tegen 2659 stemmen voor een motie van Zyromski (ultra-linksche richting) en 1496 stemmen voor die van Pivert (links-revolutionair). In de motie van Blum wordt gezegd: „De partij betuigt haar aanhankelijkheid aan het Volksfront en zijn programma. Zij betreurt het, dat de pogingen tot het vor men eener regeering naar het beeld van het Volksfront niet geslaagd zijn. Bij ge breke van een dergelijke regeering mach tigt zij haar leden deel te nemen aan een regeering, die steunt op een meerderheid, gegroepeerd rondom het programma en in de discipline van het volksfront." De 'motie Pivert, wil een strijdend Volksfront en actie van de massa, ter wijl de motie van Zyromski, een regee ring naar het beeld van het Volksfront eischt,_ met deelneming van communisten en vertegenwoordigers der C. G. T. Een relatieve, maar geen absolute meerderheid. Men merkt overigens op, dat de twee moties der minderheid (Zyromski en Pi vert) samen meer stemmen behaalden dan de motie-Blum. De raad trachtte dit resul taat te verklaren, doch zonder daarop te wachten constateerde de secretaris-gene raal der partij, Paul Faure, dat hij voor het eerst in den raad van zijn eigen partij in de minderheid was. Hij bood zijn ont slag als secretaris-generaal aan. Blum trachtte hem van zijn besluit te doen te rugkomen. Onder deze omstandigheden kwam het bestuur der partij onmiddellijk hij een. Na een schorsing werd de vergadering te zeven uur hervat. Namens de administratieve commissie vroeg Graziani aanneming van den vol genden tekst: „Met het oog op de uitspraak, waarbij deelneming werd uitgesloten, be tuigt de nationale raad zijn vertrouwen in de parlementsfractie in overeenstem ming met de administratieve commissie voor een optreden in overleg met de an dere leden van het Volksfront". Op deze motie werden 6852 mandaatsstemmen uit gebracht tegen 1334 op een motie van Pi vert, terwijl 123 mandaten zich onthiel den. Op grond van de uitleggingen, die gege ven werden, is men van meening, dat deze tekst het eventueel mogelijk maakt, dat een door Chautemps gevormde regeering, hoewel socialisten daaraan niet zouden deelnemen, toch den steun der socialisten zou hebben. ZAL CHAUTEMPS ZIJN POGINGEN VOORTZETTEN? Met het oog op de onzekerheid in den Nationalen Raad der socialistische partij, waarbij twee moties van tegenovergestel- den aard vrijwel evenveel stemmen ver kregen de een ten gunste van een on geschonden Volksfrontregeering onder so cialistische leiding en met deelneming der communisten, de andere .voor eventueelen steun aan een radicaal socialistische re geering vraagt men zich af, of Chau temps zijn pogingen tot het vormen eener regeering zal blijven voortzetten. Hij zal zijn beslissing uitstellen, tot hij door Dor- moy op de hoogte gesteld zal zijn van de omstandigheden, waaronder de nationale raad zich heeft uitgesproken. Indien Chau temps de opdracht teruggeeft, zal Blum waarschijnlijk opnieuw naar het Elysée ontboden worden. DE RIJKSMIDDELEN. Opbrengt indirecte belastingen in het jaar 1937 bijna 66 mil- lioen hooger dan in 1936. De indirecte belastingen hebben in het kalenderjaar 1937 in totaal ƒ436.8 millioen opgebracht, of bijna 66 millioen meer dan in het voorafgaande jaar. De raming werd met ruim 63 millioen overtroffen. Deze z.g. „overige middelen" brachten in in de laatste maand van 1937 37.6 mil lioen op, tegen 38.3 millioen in November en 33.7 millioen in December 1936. Van de verschillende middelen was het voordeelig verschil ten opzichte van 1936 het grootst voor de post „rechten en boe ten van zegel", n.l. 12.7 millioen. De beursbelasting bracht in 1937 alleen reeds bijna 9 millioen in de schatkist, tegen 5.8 millioen in 1936 en 3.1 millioen in 1935. Het toegenomen handelsverkeer in 1937 deed de opbrengst der invoerrechten met 11 millioen toenemen. De dividend- en tantième-belasting heeft voor het overgroote deel betrekking op de winsten, die in 1936 werden behaald; het surplus bedroeg 8.4 millioen. De opbrengst van de omzetbelasting was in 1937 11.9 millioen hooger dan in 1936. Voor de ver schillende accijnzen was de stijging gering. Voor de directe belastingen was aan het einde van December voor het dienstjaar 1937 in totaal 110.6 millioen in kohier gebracht, of 8.2 millioen meer dan voor den vorigen dienst. Voor de inkomsten belasting beliep het voordeelig verschil 3.8 millioen en voor de vermogensbelas ting bijna 2 millioen. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN CONCUBINAAT. In verschillende sociale wetten wordt overeenkomstig Christelijke aspiraties de vrouw, die in concubinaat leeft, niet op één lijn gesteld met de gehuwde vrouw. In het voor-ontwerp houdende beper kende bepalingen inzake arbeid van ge huwde vrouwen, zag minister Romme zich genoodzaakt de concubine gelijk te stel len met de gehuwde vrouw. Waarom? De gedachtengang is duidelijk, zegt de antirev. Rotterdammer: „Van Vrijzinnige zijde wordt bij soort gelijke wetsontwerpen steeds gesuggereerd, dat deze het leven in concubinaat zullen bevorderen en daarom ook op zedelijke gronden afgewezen moeten worden. In dit geval zou zoo'n gevaar zeker niet denk beeldig zijn. Wanneer loonarbeid aan de gehuwde vrouw verboden wordt, dan zou den personen, die het niet te nauw met de huwelijksverhoudingen nemen in de ver leiding kunnen komen met elkaar in concu binaat te gaan leven. Op deze wijze zou de wet de aanleiding natuurlijk nimmer de oorzaak, kunnen zijn van „bevoor rechting", van een premie op immoreele levenswijze. En daarom wil de Minister kort en goed voorschrijven, dat wat ver boden is voor een gehuwde vrouw, ook ver boden is voor een concubine". Echter, dat deze gelijkstelling niet zon der bedenking is, heeft de „Maasbode" reeds aangetoond. In feite zou het een be denkelijke erkenning Zijn van het „gezin" van in concubinaat levenden. En ook de a.r. „Rotterdammer" is van oordeel, dat men de bedoeling van den Minister volkomen kan waardeeren, doch het middel erger achten dan de kwaal. KEUZE VAN PARTIJ-VOOR ZITTER. De Utreehtsche Courant schrijft: Het is een welkom besluit, dat het Partij bestuur der R.K.S.P. in zijn jongste bijeen komst genomen heeft: de samenstelling van een nieuwe dubbelvoordracht aan den Par. tij raad, ter aanwijzing van een partijvoor zitter in de plaats van mr. Goseling, die wegens zijn benoeming tot minister die functie heeft moeten neerleggen. Men weet, dat de jongste Partijraads vergadering niet heeft willen-ingaan op de toen door het bestuur aangeboden voor dracht, bestaande uit den secretaris der Tweede-Kamerfractie en een hoogleeraar, van wien bekend was, dat hij voor een zoo- canige benoeming niet in aanmerking wenschte te komen. En 't had geen gunstigen indruk ge maakt, dat een der bestuursleden na de partijraadsvergadering tóch met dezelfde voordracht zou terugkomen. De stemming in de pers en in de kie zers-organisatie heeft het partijbestuur blijkbaar zich nader doen beraden. En het gevolg is geweest, dat de namen der beide candidaten van de voordracht zijn afge voerd, en een nieuwe dubbelvoordracht is Eerste candidaat is thans een oud-minis ter, die, doordat hij geen deel van.de Sta- ten-Generaal uitmaakt, geheel vrij staat van elk der beide Kamerfracties, en tweede-candidaat is iemand, die wel bereid jf een keuze te aanvaarden, indien deze an ders dan volgens de alphabetische volgorde zou uitvallen. We verheugen ons over deze voordracht, die van een wijs beleid blijk geeft. En we houden ons overtuigd, dat die ingenomen heid in nagenoeg alle R. K. kieskring-orga- msaties zal worden gedeeld. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. De eerste vergadering in het nieuwe jaar. Gistermiddag vergaderde de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland onder voorzitterschap van den heer D. ten Cate Brouwer. In de eerste plaats werden de herkozen en nieuwe benoemde leden ge ïnstalleerd. De voorzitter wenschte de her benoemde leden geluk met de voortduur van hun zitting in de Kamer en heette de nieuw benoemde leden (de heer J. A. v. Herwaarden te Oegstgeest voor het groot bedrijf en de heeren J. Arnoldus te Kat wijk en C. Schout te Leiden voor het klein bedrijf) welkom. Moge het lidmaatschap der Kamer hen veel voldoening schenken. Vervolgens sprak de voorzitter zijn nieuwjaarsrede uit, welke wij reeds giste ren in ons blad in hoofdzaak weergaven. De rede, waarop een hartelijk applaus volgde, werd beantwoord door het oudste lid der Kamer, den heer J. v. d. Steen, die namens de leden den voorzitter en het Bu reau, de beste wensehen voor 1938 aanbood en speciaal den voorzitter hulde bracht voor zijn altijd aangename leiding en voor zijn vele werk in het belang van het bedrijfs leven. Bij de ingekomen stukken is een schrij ven van den minister van Economische Za ken, waarin medegedeeld wordt, dat voor ouderen en bijzonder gevallen, op wie de vestigingswet voor het kleinbedrijf van toe passing is, overgangsbepalingen zullen gel den, waardoor aan de door de Kamer geop perde bezwaren wordt tegemoet gekomen. Van de Inspectie der Domeinen te 's Gra- venhage is een sohrijven ingekomen, dat het plan tot het graven door de Leidsche Duinwatermaatschappij van een kanaal voor waterwinning te Katwijk in den hui- digen vorm geen doorgang zal vinden. De jaarlijksche verkiezingen. Een vast punt op de Januari-agenda is de samenstelling van het bureau en van de verschillende vaste commissies. De voorz- zitter, de heer D. ten Cate Brouwer en de onder-voorzitters, de heeren Parlevliet en Simons werden herkozen. Tot plaatsvervan gende onder-voorzitters werden resp. her kozen de heeren Guljé en J. v. d. Steen. Tot adviseerend en plaatsvervangend ad- viseerend lid van het curatorium van het Economisch Technologisch Instituut in Zuid- Holland en-Zeeland werden gekozen resp. de heeren Simonis en van Dorp. In de commissie voor het handelsregister werden herkozen de heeren J. v. d. Steen, C. G. J. AlkemadÊ Sr., B. J. Dijkdrent, J. B. de Koning, D. Raaphorst Sr., J. H. A. Schoondergang. In de commissie voor vervoer, post en telegrafie werden herkozen de heeren C. G. J. Alkemade Sr., W. M. van Appel, P. A. ROND SOESTDUK. „Ik heb zoo'n idee...." Ja, hoevelen hebben dat dezer dagen al niet gezegd. In huiskamers, in café's, op kantoren, overal waar Nederlanders in deze dagen met Nederlanders spreken, worden er veronderstellingen gewaagd. En dan komt, geheimzinnig verzekerend, met een beroep op een beweerd voorgevoel of zesde zintuig, de eeuwige zinsede: „Ik heb zoo'n ideewaarop dan datum en zelfs uur volgt van de gebeurtenis waarnaar wij al len uitzien. Wij allen hebben af en toe „een idee", onszelf verbeeldend te luisteren naar een betrouwbaar voorgevoel, terwijl wij niet beseffen, dat al onze looze voorspel lingen slechts uitingen zijn van een ge spannen verwachting en van een lang ge- contreerd verlangen. Ook in het badhotel te Baarn, waar de binnen- en buitenlandsche pers nu reeds zoovel dagen wachtende is, zijn er men sehen, die last van „zoo'n idee" hebben. En telkens ontmoeten deze voorspellende gees ten tegensprekers, die geen cent om die ideëen geven, omdatzij een eigen idee hebben. In deze sfeer van verwachting is de bodem rijp voor weddenschappen en bloeit de door de Engelsche persmenschen opgezette sweepstake. Het verschil van de voorgevoelens van journalisten en die van andere menschen is echter, dat journalis ten er last van hebben. Want deze men schen worden, tengevolge van hun voorge voelens, al te waaksch. Hier in het badho tel hebben wij nu allen op onze beurt wel eens van die perioden gehad, dat wij meen den verplicht te zijn eens laat op te blijven, of eens vroeg op te staan of dat wij meen den beslist niet even een boodschap te kunnen doen, en toch, ook hier weten wij eigenlijkniets. Wij hebben vanmorgen Prins Bernhard zien uitrijden, zooals eiken dag, en weten, dat dit niets zegt. Het is mooi weer oranjezonnetje, zei een profeet, en ver wachten een rijtoer van H. M. de Koningin. Als zij echter niet uitrijdt, zegt het niets. Wij hooren nu en dan wel eens wat, en kleinigheid bij kleinigheid voegend, we ten wij wel, dat deze week voor ons weer wel zeer gespannen zal zijn. Wij weten dan echter niet meer dan heel het Nederland- sche volk, dat nu precies een week gele den in het communiqué van dr. J. de Groot heeft gelezen, dat de blijde gebeurtenis over één of twee weken zou plaats hebben. Arme Engelschen, die vannacht weer tot half vijf hebben gewacht. Vanmorgen wa ren zij maar half mensch, want deze nacht was de eerste niet. Arme Nederlanders, al thans de rusteloozen, die op dat uur reeds door het huis spookten, omdat zij het in bed niet meer konden uithouden. Die voor- gevoelens, ze zijn niets waard. Wij zijn nuchtere Nederlandsche journalisten en geen sonnambulen. En om de vele brieven van de dames en heeren kaartleggers, hand lezers en slaapwandelaren, die „aan de ceeren journalisten in het Badhotel" da gelijks een voorraad schriftelijke voorspel- Lngen meenen te moeten zenden steeds met verzoek om publicatie geven wij in het geheel niets. Want ook dat is alles sweepstake. In volle onwetendheid van dag en uur wachten wij. Doch wij zijn waaksch. Bij al onze onwetendheid en bij alle onbetrouw baarheid van onze voorgevoelens en van onze weddenschappen is het ons een groote troost, dat er, als dan eenmaal het blijde bericht er is, er geen seconde zal ver loren gaan of vit het Badhotel zal het be richt wereldkundig worden. Op dit mo ment hebben wij ons geprepareerd en voe len we ons de vertrouwenslieden van heel Nederland, dat de blijde tijding begeerig van ons verwacht. Wat overigens van Soestdijk? Het paleis is nog even onbarmhartig nietszeggend als altijd. De fotografen hebben nu mooi weer. Er zijn wat nieuwsgierige wandelaars, niet veel. Dit is een dag als alle andere. Doch. ineens kan alles veranderen. de Gooier, dr. L. P. Krantz, J. F. X. San ders, P. A. Wernink Jr., H. v. Zonneveld. In de Commissie betreffende het uitver- koopen en opruimen in het winkelbedrijf werden herkozen de heeren M. v. d. Hoek Jr., J. B. de Koning, dr. L. P. Krantz, H. M. Simonis, J. v. d. Steen. In de Comimssie van advies inzake de vestigingswet werden herkozen de heeren Th. M. W. Bergers, dr. G. C. A. v. Dorp, M. v. d. Hoek Jr., H. M. Simonis, J. v. d. Steen. In de Commissie voor het verslag werden herbenoemd de heeren D. ten Cate Brou wer, N. Parlevliet Jr., H. M. Simonis, J. F. X. Sanders, dr. P. G. Knibbe. In de Commissie voor de financiën wer den herbenoemd de heeren D. ten Cate Brouwer, N. Parlevliet Jr., H. M. Simonis, dr. P. G. Knibbe. Daarna sluiting. Oil nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Een verwarde toestand in Frankrijk. Tegengestelde moties in den nationalen raad der socialisten. (2de blad). Een succes der rechtschen in de omge ving van TerueL (2de blad). Het rapport van v. Zeeland Woensdag of Donderdag te verwachten. (2de blad). Binnenland Opbrengst van de Rijksmiddelen. (1ste blad). DE WERELD IN VOGELVLUCHT Het is een buitengewoon verwarde toe stand in Frankrijk geworden. De socialis ten weten nu blijkbaar zelf niet meer wat zij willen en zoolang hun toenadering on zeker is, kan geen kabinetsformateur sla gen. Hij moet minstens verzekerd zijn van den steun der socialisten, al zouden ze ook niet deelnemen aan de regeering. Het feit, dat de door het bureau verde digde motie, waarin de leden tot deelne ming aan een regeering steunend op een Volksfront-meerderheid werden gemach tigd, niet de absolute meerderheid kon verkrijgen, heeft in de socialistische partij een crisis veroorzaakt. Voor het eerst se dert 1920, toen op het congres te Tours een splitsing ontstond, is het bureau der party in de minderheid gebleven. Tenslotte is een motie aangenomen, wel ke zoo vaag is, dat er van alles uit af te leiden is. Maar het is de vraag of Chau temps met een dergelijke halfslachtige medewerking genoegen kan nemen. Chautemps heeft hedenmorgen bezoek ontvangen van Dormoy, die hem op de hoogte van de besprekingen en de beslui ten van den nationalen socialistischen raad kwam stellen. Te negen uur begaf Chau temps zich naar Hotel Matignon om zijn besprekingen voort te zetten. Hij zeide tot de journalisten, dat hij rustig voort blijft gaan, daar niets hem haast. Het verloop van deze regeeringscrisis wordt met belangstelling gadegeslagen, omdat de ontbinding en de verwarring welke daaruit blijkt, van grooten invloed kunnen zijn op de ontwikkeling van de politiek. Frankrijk gaat een tijd van ver warden strijd tegemoet. VAN HET OORLOGSTERREIN IN CHINA SJANGHAI, 18 Januari. (A.N.P.) Tachtig kilometer stroomopwaarts van Nanking zijn de Chineesche en Japansche troepen in een moeilijk gebied met elkaar slaags geraakt. De Chineezen vallen Woehoe aan. Volgens Chineesche mededeelingen zijn twee Ja pansche oorlogsschepen de rivier opge- stoomd. Zij onderhouden een hevig sper vuur om den druk tegen Woehoe te ver minderen. De gevechten langs den spoorweg Tient sinPoekau kunnen wellicht het lot van midden-China beslissen, daar een nederlaag de Chineezen zou dwingen tot een algemee- nen terugtocht naar het binnenland. De uit het Noorden oprukkende Japansche troepen hebben Tsjausjen genomen, terwijl drie an dere afdeelingen, die naar het Westen op trekken, nieuwe vorderingen gemaakt heb ben. Een naar het Noorden oprukkende co lonne heeft Mingkwang, tachtig kilometer ten Noorden van Nanking, -genomen. Nieuwe strijd bij Sjanghai. SJANGHAI, 18 Jan. (A.N.P.) Uit Chinee- schen bron wordt gemeld, dat 3000 Japan sche soldaten, gesteund door vliegtuigen, een aanval hebben ondernomen op 7000 man ongeregelde Chineesche troepen, die dezer dagen Nanhoei en Tsjoeantsja, dertig kilometer ten Oosten van Sjanghai geno men hadden, 200 Japanneezen gevangen hadden genomen en zich van twee gepant serde auto's hadden meester gemaakt. Men brengt dit bericht in verband met Japan sche mededeelingen, volgens welke de Ja panneezen de geheele streek bij Poetoeng zuiveren. Elk verkeer tusschen Sjanghai en den rechteroever van de Wangpoe is se dert twee dagen verboden.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1