RIJNSTREEK RECHTZAKEN Wilt U Iets weten? FAILLISSEMENTEN HET BETOOVERDE BOSCH MAANDAG 17 JANUARI 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 ALPHEN AAN DEN RIJN. De nationale feestdag. Op den avond van den nationalen feestdag, ter gelegen heid van de geboorte van het Prinselijk kind, zal in de St. Jozefzaal aan de Para dijslaan te Alphen a. d. Rijn een feestelijke bijeenkomst belegd worden. Opgevoerd wordt een Oranje-spel in ta bleaux met verbindende tekst, zang, mu ziek en declamatie. Een bijzondere be lichting der tableaux zal het geheel omtoo- veren tot een karakteristiek herdenkings feest. Dit spel getiteld „Oranje-bloei" is spe ciaal ontworpen voor de blijde gebeurtenis. Ontwerper is den heer J. J. C. Böckling, auteur van het in de dagen van het Prin selijk Huwelijk alom in den lande opge voerde Oranjespel „Er waren twee Ko- ningskind'ren". De opvoeringen hebben plaats op den avond van den nationalen feestdag en wel de eerste opvoering des avonds 7 uur, de tweede des avonds 10 uur. Jeugdig leed. Onderwijl de moeder in het gezin van T. voor haar eenjarig kind het ledikantje in orde bracht en de kleine zoolang op een ander ledikant had neer gelegd, kwam een zusje, die het kind er speelnde aftrok, zoodat de kleine op den grond viel en een dijbeentje brak. Het jon getje werd naar het St. Eilsabeth-gasthuis te Leiden overgebracht. Scheepvaart Gouwsluis. Door de ver wijdering van den damwand in de Gouwe aan Gouwsluis is een lastige belemmering voor de scheepvaart opgeheven. Tijdens de werkzaamheden werden de grootere sche pen door een aldaar gestationneerde sleep boot door de nauwe doorvaart gebracht. Thans is dit niet meer noodig en kan de scheepvaart weer ongestoord plaats vin den. HAZERSWOUDE. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert op Woensdag 19 Januari des voormiddags 10 uur. Agenda: 1. Ingekomenstukken. 2. Voor stel tot wijziging van de instructie voor den hulpkeurmeester bij den vleeschkeu- ringsdienst. 3. Voorstel tot beschikbaarstel ling van gelden voor de feestelijkheden op de scholen in verband met de blijde ge beurtenis, die wordt verwacht in het Prin selijk gezin. 4. Voorstel tot het aangaan van een nieuwe overeenkomst voor de des tructie van vee en vleesch. 5. Voorstel tot onderhandsche verhuur van het Poeltje aan de Hazerswoudsche IJsclub voor ijs vermaak. 6. Voorstel tot opnieuw vaststel ling van de verordening op de heffing van radiorechten. 7. Voorstel tot wijziging van de algemeene politieverordening. 8. Voor stel inzake een weg door het Rietveld. 9. Aanvrage van de Chr. school voor Gerefor meerd schoolonderwijs in het Dorp om gel den voor gordijnen. 10. Voorstel tot wijzi ging van de begrooting dienst 1937 en 1938, en hetgeen verder door den Voorzittetr of de leden mocht worden ter tafel gebracht. Geboren: Jacob, zoon van C. Raap horst en M. Spruitenburg. Josephina Alida Maria, dochter van Th. van der Werf en A. M. E. van Emmerik. Johannes, zoon van J. Harkes en K. van Teylingen. Lena, dochter van A. Bremmer en A. Mar- chand. Adriana, dochter van A. van Of- wegen en A. Kalkman. Overleden: Johannes Christianus v. Dijk, 57 jaren, echtgenoot van G. C. van Velzen. Johanna Francken, 86 jaar, we duwe van H. van Rooyen. Vertrokken: B. R. van Teylingen A61 naar Noordwijkerhout.M. Dohr, C20, naar Leiden, Haagweg 37. G. Los, A300, naar Voorschoten, Oranjekade 47. J. C. Smits, D205, naar Huybergen, A41. Th. J Zandbergen, A103, naar Zoeterwoude, Cll. A. J. J. Brisban, D45, naar Amster dam, KI. Wittenburgerstr. 71huis. A. v. d Pijl, 0206, naar Amsterdam, Plein 29. J A. de Jong, A 121 naar Zoeterwoude, H. Rijndijk. A. C. van Rooyen, Zonneveld straat 19, naar Leiden, Hooigracht 58. BODEGRAVEN. Biljartwedstrijd. Gisteravond had de prijsuitreiking van de gehouden biljart wedstrijd plaats, uitgaande van den R.K. Volksbond ten bate van het fonds „Hulp in Nood". Deze prijsuitreiking had plaats in tegenwoordigheid van de besturen van den R.K. Volksbond en „Hulp in Nood", den Geest. Adviseur, kapelaan W. de Lange en vele belangstellenden. Er waren geduren de dezen wedstrijd duizend series gespeeld, elke serie van 10 partijen, terwijl de win naar van iedere serie een prijs had, te be ginnen met dengene, die in alle series het meest aantal punten had behaald. De wed strijd werd gespeeld met 6 ballen. De heer de Wit had het genoegen de eerste prijs te mogen uitzoeken, terwijl de heer v. d. Star de derde prfts behaalde, en zoo vervolgens. Een woord van dank aan het bestuur van „Hulp in Nood" voor de groote moeite, die het zoo schitterend beloond heeft gezien. LEIMUIDEN. Kerstuitvoering van de Kruisvaart. Gisterenavond gaf de Kruisvaart haar Kerstuitvoering voor ouders en donateurs in het Parochiehuis. Ondanks het slechte weer was de zaal vol. De weleerw. heer Kapelaan opende ca. acht uur dezen feest avond. Hij heette allen welkom. Deze avond zou onder anderen een tooneelstuk opge voerd worden: „Venite Adoremus" in drie bedrijven. Spr. gaf een korte uiteenzetting van het stuk en hoopte, dat allen van deze uitvoering vol op mochten genieten en er een leerzame en nuttige les uit zouden trekken. Het programma werd nu achter eenvolgens op vlotte wijze afgewerkt. Eerst werden door de jongsten, adspirantleden van den ban, eenige mooie kerstliederen ten gehoore gebracht, waarvoor zij den bijval der aanwezigen oogstten. Hierna volgde de declamatie „Viaticum" van Jac. Schreurs door een der Kruisvaarders. Dat dit op verdienstelijke wijze geschiedde, ge tuigde wel het applaus. Nu kwam het hoofdnummer van den avond, het tooneel stuk, wat bijzonder in den geest viel. De jongens vertolkten hun rollen uitstekend en het nieuwe décor paste zich hierbij bij zonder aan. Na elk bedrijf mochten de spe lers zich in een grooten bijval verheugen. In de pauze had een aardige verloting plaats tot stijving van de kas. Er waren drie mooie prijzen beschikbaar, een kerst kribbe, door de K.J.C. vervaardigd, een mooi beeld en een heerlijke taart. Na de afwerking van het programma, dankte Ka pelaan vooreerst de ouders, waarvan hij zooveel medewerking mocht ondervinden, die zoo noodig was tot den bloei van de Krusvaart, die mooie jeugdorganisatie. Hij hoopte die medewerking blijvend te mo gen genieten. Vervolgens bracht hij dank aan de donateurs, die niet gemist konden worden, want zonder geld kon de Kruis vaart niet. Als eenige tegemoetkoming hiervoor was deze avond te beschouwen. Hierna ontvingen de dames van den naai- krans den dank van Z.eerw. voor de be- langelooze vervaardiging van het nieuwe décor en eindelijk dankte spreker allen, die hadden bijgedragen om dezen heerlijken avond te doen slagen. De heer l'Ami dankte namens alle ouders den weleerw. heer Kapelaan voor zijn veel en nuttig werk voor de jongens, van wie hij de harten stormenderhand had veroverd en hoopte, dat Zijneerw. nog lang mocht werken in het belang der jeugd om deze te zien opgroeien in ee ren deugd voor Gcd. Hoogst voldaan keerden allen huiswaarts om prooaganda te maken voor hedenavond, waar de herhaalde opvoering toegankelijk is voor iedereen. Moge dan ook de zaal weer tot in de uiterste hoeken gevuld zijn. ROELOFARENDSVEEN. Schaakver. „Utile Dulce". Wegens buitengewone omstandigheden zal de clubavond deze week op Woensdag 19 Ja nuari zijn. De wedstrijd tegen „Tempo" II uit Bennebroek zal zoo mogelijk ook dien avond gehouden worden. ZOETERWOUDE. O.Z.V. De Onderlinge Ziekteverzeke ring hield gistermiddag 4 uur haar jaar vergadering. Na de opening door den voor zitter, den heer C. G. van Es, bracht de penningmeester, de heer T. van der Krogt, het financieel verslag uit. De ontvangsten hadden een totaal van I 170.20, de uitgaven waren f 25.50, batig saldo 144.70, waardoor de reserve geste gen is tot 476.55, geplaatst op de Boeren leenbank. Na het verslag van de commis sie van onderzoek werd de penningmeester gedéchargeerd. De voorzitter dankte den penningmeester voor zijn goed beheer, een belangloos werk zelfs de maandelijksche contributie-inning wordt zonder vergoe ding gedaan de vergadering toonde zich uiterst dankbaar en schonk deze functionaris een vulpen als bewijs van waardeering voor zooveel werk. Vervolgens werd een rooster van aftre ding gemaakt, volgens 'twelk in den ver volge ieder jaar een der bestuusleden zal aftreden. Hierna kwam in bespreking: verlaging van de premie; hiertoe kwamen vele voor stellen in stemming en het besluit was: de premie te verlagen van 0.90 naar 0.75 per maand. De uitkeering werd van 25 da gen op 30 dagen gesteld. Nieuwe leden zul len gedurende 3 jaar de oude preme van 0.90 blijven betalen. Mede in verband met deze besluiten wordt het reglement gewijzigd. Aan art. 10 wordt toegevoegd; wordt na het derde jaar we derom aanspraak op ziekengeld gemaakt wegens herhaalde ongeschiktheid tot arbeid v it dezelfde ziekte oorzaak, dan wordt chro nische ziekte aanwezig geacht, waardoor net recht op uitkeering vervalt. Aan art. 10 toegevoegd: leden die mins tens lid (van O.L.V.) zijn geweest, die door hoogere leeftijdhunne zaken beëindigen, waardoor het lidmaatschap van De Hanze vervalt, kunnen het lidmaatschap voortzet ten. Er wordt nog over de mogelijkheid van een ongevallenverzekering gesproken waar van het risico te groot wordt geacht; t.z.ï. zal over een collectieve ongevallenverzeke ring gesproken worden. De voorzitter van De Hanze dankt het bestuur voor het goed beleid van het be stuur en spreekt waardeerend over de nutti ge onderafdeeling. In het slotwoord spreekt de voorzitter de hoop uit, dat bij de goede stand van za ken, nu de oprichters voor een voldoende reserve hebben, gezorgd, het ledental ein delijk nog meer uitgebreid zal worden. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Een raar heerschap. Toen mevrouw B. met haar nichtje liep te wandelen in O e g s t g e e s t's dreven hadden zij een kunstschilder ontmoet, die daar probeerde een kunstgewrocht te scheppen. Het werk vlotte' blijkbaar niet zoo erg en dreigde op een mislukking uit te loopen, want toen de dame met haar nichtje in de nabijheid van den pseudo Rembrandt waren gekomen was deze zon der dat de dames daartoe eenige aanlei ding gaven alerlei onparlementaire woor den gaan lanceeren. De beide rustig wan delende dames waren van deze ontvangst cusdanig geschrokken, dat zij dwars door het gazon hun toevlucht gezocht hadden bij den los-werkman W. H., die bezig was het plantsoen in orde te houden. De politierechter had den kunstschilder destijds bij verstek tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. Hij was daar niet mee accoord gegaan en kwam heden morgen in verzet van dit vonnis. Daarbij waren tevens weer gedagvaard de beleedigde dames en de werkman bij wien zij bescherming gezocht en gevonden hadden. De verdachte S. L. B. destijds, in Lei den woonachtig, maakte een zonderlin gen indruk. Telkens viel hij zoowel de ge tuigen als den politierechter in de rede, wat hem eenige waarschuwingen kostte mits gaders de mededeeilng dat, als hij niet ge negen was zich behoorlijk te gedragen, de zaak behandeld zou worden, terwijl hij zich ir de getuigenkamer mocht vermaken. Het slot van het geval was echter, dat zoowel de Officier mr. Cohen Tervaert en de Politierechter, prof. mr. van Bemme- len, aan de geestvermogens van den ver dachte gingen twijfelen en de zaak terug wezen naar den rechtercommissaris, opdat een onderzoek ingesteld zal worden naar de geestvermogens van den verdachte. Een erfenis niet opgegeven aan de steunverleening te Was senaar. J. R. slager te Wassenaar, had om streeks Maart van het afgeloopen jaar een erfenis gekregen van ruim 1500. Ver dachte had toen geen werk en genoot steun. De ontvangen erfenisgelden had verdach te in het geheel niet opgegeven aan de steunverleening te Wassenaar maar zooals het haast altijd gaat: het was uitgekomen. En verdachte had de wrange vruchten ge plukt van dit niet opgeven want ten eerste is hij voor 65 weken uitgesloten van steun en ten tweede moest hij hedenmorgen voor den Politierechter verschijnen. Verdachte gaf toe de erfenis ontvangen te hebben maar tot zijn verdediging voer de hij aan dat hij niet geweten had dat hij het ontvangen geld aan had moeten ge ven bij de steunverleening omdat het niet op de formulieren stond die hij wekelijks had ingevuld. Nadat als getuige was gehoord de amb tenaar van de secretarie te Wassenaar B. Eggink, achtte de Officier mr. Rouffaert het ten laste gelegde bewezen en eischte j een gevangenisstraf voor den tijd van twee maanden maar voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Verdachte bleef er bij dat hij het niet geweten had en vond de straf veel te zwaar. De politierechter was een andere meening toegedaan dan verdachte want hij vonniste conform den eisch tot twee maanden voor waardelijk met twee jaar proeftijd. z Op een goedkoope manier aan negatie gekomen. L. N., bloemistknecht te Wassenaar, was door den dienst zonder werk gekomen, j Hij wilde graag een handeltje drijven, maar het geld ontbrak hem om den grondslag voor zijn bedrijf te vestigen en alzoo in de toekomst een fortuin te verwerven. Goede raad was duur geweest, totdat verdachte een verlicht oogenblikje gekregen had. De 1 Staat der Nederlanden moest maar zorgen, dat er negotiegeld kwam en hoe zou ver- dachte dat beter hebben kunnen uitwer ken dan in de duinen duindoorns te gaan snijden. Hij had zulks gedaan, maar het alziend oog van de politie had er een stok je voor gestoken door de duindoorns af te nemen en verdachte'n gratis entreebiljet je te geven voor de rechtszaal van den po litierechter. Vraag: Is Engeland bij Holland 20 mi nuten achter, of voor? Antwoord: Natuurlijk achter. De zon gaat immers later op. Vraag: Hoe luidt het particuliere adres van den kantonrechter van Alphen a. d. Rijn? An t w o o r d: mr. J. H. W. Nicolaï, Oost- dam 3. Woeerden. Het geval leverd geen moeilijkheden op, want verdachte bekende volmondig. De Officier van Justitie vond, dat het maar niet opgaat om op zijn eigen houtje duindoorns te gaan snijden. Als iedere werklooze maar duindoorns gaat plukken dan habben wij binnenkort geen zeewe ring meer. Spr. vraagt dan ook een gevan genisstraf voor den tijd van 20 dagen. De politierechter, hoewel het feit ernstig vindende, wilde verdachte toch nog een kans geven en veroordeelde hem tot een gevangenisstraf van twee maanden, maar voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. Hij had op den uitkijk gestaan. Het duindoorn-geval had nog een ver volg, want terwijl de vorige verdachte be zig was zijn negotie bij elkaar te snijden had een tweede persoon op den uitkijk ge staan om eventueele agenten en kodde beiers te signaleeren. Het pleit niet voor waarnemingsvermogen dat de agenten toch hadden weten te naderen zonder dat hij ze gezien had. Wegens medeplichtigheid moest alzoo plaats nemen in het verdachtenbankje C. K., los werkman te Katwijk aan Zee. Tegen hem eischte de Officier een ge vangenisstraf van 10 dagen. De politierechter wilde ook deze ver dachte nog wel een kans geven en veroor deelde hem tot een voorwaardelijke ge vangenisstraf van een maand met een proeftijd van twee jaar. „Wees nou maar voorzichtig" ried de politierechter den verdachte aap, „want de politie zal je in de gaten houden". „Ja, meneer", zei de uitkijker, die zijn plicht verzaakte, dankbaar. Valschheid in geschrifte. P. V. uit Wassenaar, thans woonach tig te Voorburg, had zijn gezinsinkomsten verkeerd opgegeven aan de steunverlee ning. De Officier eischte voor dit feit een voor waardelijke gevangenisstraf van twee maan den met drie jaar proeftijd en de Politie rechter veroordeelde conform dezen eisch. Diefstal van konijnen. Door een toevallige samenloop moesten iwee personen in de verdachtenbank plaats remen, die zoowel wat voornaam als ach ternaam betreft precies hetzelfde geheeten waren. Bovendien hadden zij hetzelfde be roep, maar het eigenaardige was, dat zij in het geheel geen familie van elkaar waren en zelfs in de verste niet. De beide verdachten, beide A. v. d. V. ge heeten en bloemistknecht te R ij n s b u r g, hadden te Voorschoten ten nadeele van G. de Nijs een vijftal konijnen wegge- haald. G. de N. als getuige gehoord, verklaarde met zeer verontwaardigd stemgeluid, dat de konijnen weggehaald waren die bestemd waren voor den bout. „Het was «anders gelukkig", deelde ge tuige mede, „dat er pas twee „knijnen" in een ander hok gezet waren, anders hadden ook deze weggehaald geworden",. „Maar ik heb de gestolen „knijnen" teruggekregen en oat is toch wel nog iets geweest". Beide verdachten waren onder den in druk van de sfeer van de rechtzaal en had den berouw wat hen duidelijk aan te zien was. De Officier zond dat het maar niet te pas kwam om een andermans konijnen als goeden buit te verklaren. Spr. wil verdach ten toch nog een kans geven en eischte tegen elk een gevangenisstraf voor den tijd van drie maanden, maar voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. De politierechter was van meening dat een geldboete zwaarder straf voor hen zou zijn en veroordeelde hen elk tot een geld boete van 6 subs. 12 dagen. En de verdachten met een verheugd ge- zjcht af, blij dat zij er zoo goedkoop vanaf kwamen. Veilingkisten ontvreemd. R. de W., koopman te L e i d e n, moest te recht staan wegens verduistering van een aantal veilingkisten ten nadeele van de groentenveiling te R ij n s b u r g. Verdachte gaf het toe, waarna de Offi cier een voorwaardelijke gevangenisstraf eischte van drie maanden met een proef tijd van drie jaar. De Politierechter dadelijk vonnis wijzend wilde een andere straf opleggen en veroor deelde hem tot een geldboete van 15 subs. 30 dagen en bovendien een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden met twee jaar proeftijd. Een andermans hond doodge schoten. De nachtwaker B. H. uft Wassenaar die 'tevens het beroep van jachtopziener uit oefent had een hondje doodgeschoten dat achter de schapen aan was, zooals hij ver telde. „Ik meende daarop het recht te hébben, omdat ik jachtopziener ben", vond hij. „Je had het niet op eigen houtje mogen doen", deelde de politierechter hem mede, alleen als de baron, voor wie je als jacht- cpziener werkte, je er opdracht toe had ge geven. Dat heeft hij niet gedaan en daar om ben je strafbaar", was het slot van deze terechtwijzing. Nadat de eigenaar van het hondje, de arbeider J. Vermeulen, uit Wassenaar, als getuige was gehoord, die verklaarde dat zijn hondje aan niemand kwaad deed en dat hij 50 schadevergoeding eischte, nam de Officier het woord. Spr. achtte verdachte strafbaar en eisch te een geldboete van 25 subs. 25 dagen. „Ik geloof dat als je 7 schadevergoe ding krijgt voor je hondje, dit ruimschoots betaald is", vond de politierechter. „Daar kun je wel een andere beestje voor koopen". „Wat de waarde als dierenvriend voor U is laten we hier buiten beschouwing. Vonnis wijzend werd de uitspraak een boete van f 10 subs. 10 dagen en betaling van 7 aan den eigenaar van wijlen het hondje opdat deze een ander beestje kan koopen om hem ratten te helpen vangen, waarin wijlen het hondje een matador was geweest. BELEEDIGING VAN MR. VAN SCHAIK. De Hooge Raad heeft heden het cassatie beroep verworpen van Arnold Meijer, lei der van „Zwart Front", die door het Ge rechtshof te 's-Gravenhage tot een maand gevangenisstraf is veroordeeld wegens smaad jegens mr. Van Schaik, toen deze als minister de naturalisatie van Mann- heimer bevorderde. HAARLEMSCHE POLITIERECHTER. Diefstal van rijwiellantaam- lampjes. Terecht moesten staan J. F. Cr. en H. J. W. H., beiden uit Haarlem, wien ten laste waren gelegd, dat zij op 21 October jl. uit een tweetal rijwielen, welke stonden nabij het Patroonaatsgebouw teHillegom de electrische lampjes hadden genomen. Al leen de laatste verdachte was verschenen. De officier eischte tegen de eerste ver dachte een geldboeté van 8.subsidiair 4 dagen hechtenis en tegen de tweede ver dachte een geldboete van 10.subsi diair 5 dagen hechtenis. De politierechter veroordeelde de eer ste verdachte tot een geldboete van 7.50 subs. 4 dagen hechtenis en de tweede tot een geldboete van f 10.subs. 9 dagen hechtenis. Verkeerd gereden. Vervolgens stond in hooger beroep te recht L. van A. uit H i 11 e g o m, die bij vonnis van den Kantonrechter te Haarlem was veroordeeld tot een geldboete van 15.subs. 10 dagen hechtenis, wegens overtreding der Motor- en Rijwielwet. Ver dachte was met z'r auto niet voldoende naar rechts gegaan, toen een andere auto mobilist een zekere G. B., wilde passeeren, en was geruimen tijd links van den weg blijven rijden. De officier van Justitie vroeg bevestiging van het vonnis. Uitgesproken: Abraham Hofstede, grossier in kalfs- vleesch, Schieweg 77, Rotterdam. Cur.: mr. M. J. Pool. J. Proost, vertegenwoordiger, Plaswijk laan 20, Schiebroek. Cur.: mr. J. R. Pen- termann. Mozes van Bueren, Hang 94, Rotterdam. Cur.: mr. H. B. van Riesen. (SPROOKJE) 169. Het ging alles prachtig. Ze waren al aardig ver. „Over een uurtje zijn we al bij kabouter Eenzaam", zei Flipje, terwijl hij zich naar Anneke omkeerde. 170. Had hij dat maar niet gedaan. Want Owee, wat ge beurde er. Het rijtuigje kwam tegen een uitstekende boom stronk terecht en kantelde. Er klonk een hevig gekraak, een gil, een angstig gepiepen daar zaten Anneke en Flipje op den grond.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7