MGEVING Tokio breekt met Tsjang Kai Sjek BUITENLAND Zware storm over Engeland LUCHTVAART MAANDAG 17 JANUARI 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Een nieuw China en een nieuwe regeering EEN VERKLARING DER JAPANSCHE REGEERING. De Japansche regeering heeft de vol gende verklaring gepubliceerd over haar politiek ten aanzien van China: Zelfs na de bezetting van Nanking heeft de Japansche regeering tot dezen dag niet nagelaten haar geduld te bewij zen en de Chineesche nationale regeering de laatste kans te geven op haar houding terug te komen. De Chineesche regeering heeft zich niet verwaardigd de werkelijke bedoelingen van Japan te erkennen en zij blijft haar hardnekkig verzet bieden zonder eenige consideratie met den beklagenswaardigen toestand van het Chineesche volk of de handhaving van den vrede en de orde in het Verre Oosten. Daarom heeft de Japansche regeering besloten, voortaan niets meer met deze regeering te maken te willen hebben en te wachten op de vestiging en de ontwik keling van een nieuw Chineesch regiem, dat met Japan een harmonieuzen samen hang zou kunnen vormen, waarop men werkelijk zou kunnen rekenen. Japan zou met een dergelijk regiem ten volle kunnen samenwerken om de ChineeschJapansche betrekkingen te regelen en een geheel nieuw China op te bouwen. Het heeft geen zin te beweren, dat het geen vooraf gaat, geen enkele wijziging brengt in de door de Japansche regeering goedgekeurde politiek. Deze blijft vastbesloten de territoriale onschendbaarheid en souvereiniteit van China te eerbiedigen, evenals de rechten en belangen van iedere andere mogend heid. De verantwoordelijkheid van Japan voor zoover betreft de handhaving van den vrede in het Verre Oosten is zelfs van nu af aan veel grooter dan te voren. De Japansche regeering rekent er dus vast op, dat alle Japanneezen nog groo- tere krachtsinspanningen zullen onderne men om de belangrijke taak, welke voor de natie is weggelegd, te vervullen. Worden nu alle relaties verbroken? In welingelichte kringen te Tokio ver wacht men na de verklaring der Japan sche regeering, dat wel alle betrekkingen met de Chineesche centrale regeering ver broken en de militaire operaties voortge zet zullen worden, met het doel, haar vol komen te vernietigen, doch een oorlogs verklaring acht men niet waarschijnlijk. Men vermoedt, dat het militaire doel Hankau en de bezetting van den grooten spoorweg PeipingHankauKanton zal zijn. „Een nieuw leger en een nieuwe tactiek". Ik ben bezig een nieuw leger slagvaar dig te maken. Twee maanden heb ik noo- dig om de aan het front van Sjanghai verslagen divisies weer op te bouwen. De oorlog is in een nieuw stadium geko men. Zoo verklaarde maarschalk Tsjang Kai Spek den correspondent van Reuter in het hoofdkwartier te velde in de pro vincie Hoenan. Onze tegenstand, zoo ver volgde de Chineesche opperbevelhebber, zal niet geconcentreerd worden op som mige sleutelposities. Wij zullen gebruik maken van de uitgestrektheid van ons land en het Japansche leger onophoudelijk bestoken. Wij zullen ons verder West waarts moeten terugtrekken, maar den strijd zullen wij voortzetten. Alle Chinee sche regeeringsleiders zijn het hierover eens. Met de verovering van Nanking zijn de 'Japansche moeilijkheden toegenomen. Hun doel, de vernietiging der Chineesche regeering, is hiermede geenszins dichter bij. Van nu af zullen mijn krijgsverrich tingen er op gericht zijn, een groot Ja- pansch leger op Chineeschen grond te houden. Des te langer dit duurt, des te grooter inspanning zal dit voor Japan be- teekenen. Ten slotte deed de maarschalk een beroep op Amerika en Engeland, hem oorlogsmateriaal te verschaffen. Chineesche regeering bereid over redelijke voorwaarden te onderhandelen. In officieele kringen te Hankau ver klaart men, dat de Chineesche regeering, hoewel de diplomatieke betrekkingen door het optreden van de Japansche regeering ernstiger zijn geworden, nog steeds be reid is over redelijke vredesvoorwaarden te onderhandelen. In die voorwaarden moet echter de territoriale en politieke integriteit van China geëerbiedigd wor den. De voorstellen, tot dusverre door Japan gedaan, zijn daarvan ver verwij derd. De Chineesche ambassadeur in Japan is gereed Tokio te verlaten, zoodra de Japansche ambassadeur in China terug geroepen wordt. Vertrek van Chineezen uit Japan. De Chineesche consul heeft de te Joko- hama wonende Chineezen gewaarschuwd, dat zij -er zich op moeten voorbereiden, op 20 Januari te vertrekken, waarschijn lijk met de „Empress of Asia". DUITSCHLAND DE KERKENSTRIJD PATER MAYER OPNIEUW GEARRESTEERD. Gebeden in alle Beiersche kerken. Uit Muenchen wordt gemeldt, dat pater RupertMayer opnieuw in arrest is geno men. Zijn arrestatie is in alle kerken in Beieren bekend gemaakt met het verzoek tij zijnen gunste gebeden uit te spreken. Rupert Mayer opnieuw in arrest is geno- 1915 werd hem een been afgezet. Sinds 1933 heeft hij herhaaldelijk geprotesteerd tegen de schendingen van het Concordaat door tet Duitsche Rijk. Hij was reeds in den zomer van het vorige jaar gearresteerd, doch vrijgelaten na tusschenkomst van in vloedrijke Katholieke persoonlijkheden. DE BELIJDENDE KERK. De broederraad van de Belijdende Ker ken heeft een verklarnig opgesteld, die gisteren in alle kerken is voorgelezen en waarin gewezen wordt o-p het belang van een religieuze opvoeding van de kinderen der aanhangers der Belijdende Kerken. De terklaring dringt er bij de ouders op aan weerstand te bieden aan de gemeenschap- scholen, die geen godsdienstig onderwijs geven en er op aan te dringen, dat hun kin deren op belijdende scholen worden opge voerd. Het aantal predikanten en leiders der Belijdende Kerk, dat thans in arrest zit, be draagt zeventien. Dominee Niemoeller wordt nog vastgehouden. Naar verluidt zit hij in de Moabitgevangenis. De politie heeft de Apologetisch Centrale in Berlijn-Spandau gesloten en ontbonden. Deze centrale stond in verband met het centrale comité voor binnenalndsche zen dingen. Hoofd der Apologetisch Centrale was ds Walter Kuenneth die een leidende rol heeft gespeeld in de nieuwsgeving der Belijdenisbeweging. AFRIKA ITALIË's MOEILIJKHEDEN IN ABESS1N1Ë ENGELSCHE BLADEN SCHRIJVEN EROVER. Nog altijd een guerilla en lijdelijk verzet. De „Manchester Guardian" en de „Daily Herald" publiceeren pessimistische artike len over de resultaten van het Italiaansche bewind in Abessinië. Het eerste blad schrijft: „De laatste drie maanden moest het Italiaansche bezettings leger tegen een leger van Abessijnen strij den, terwijl de voorposten talrijke aan vallen hadden te weerstaan. Men heeft de grootste moeilijkheden bij de aanwerving van inheemsche arbeiders en bij de inza meling der landbouwproducten, welke de Abessijnen volgens de wet moeten leveren. Op 7 December werd een kleine Italiaan sche kolonne, die een strafexpeditie moest ondernemen, door de Abessijnen verslagen. Een tweede kolonne van 1200 man moest te hulp snellen. Of die de overwinning kon tehalen, is nog niet bekend. Ondanks hun propaganda bij de Moham medanen stuiten de Italianen op tegenzin bij de Muzelmannen, hetgeen een hunner grootste teleurstellingen is. De economische moeilijkheden duren voort, hetgeen hoofd zakelijk veroorzaakt wordt door beperking van den invoer, gebrek aan kapitaal en tegenwerking en knoeierij door de Abes sijnen. Wegen en andere verkeersmiddelen zjjn in slechten staat. Er is gebrek aan grondstoffen, en in sommige streken zelfs aan levensmiddelen, terwijl het peil van de kosten van levensonderhoud in de ste den snel stijgt. De Italianen, die geld in Abessinië belegd hadden, trachten dat meer en meer terug te nemen. Naar schat ting vloeit er dagelijks een millioen lire weg. Het schijnt, dat de werkwijze, die de Ita lianen tot dusverre hebben gevolgd, voeg de ontwikkeling van Abessinië, op een mis lukking zal uitloopen. Onpartijdige toe schouwers zijn van meening, dat in werk wijze en ambtenaren verandering moet worden gebracht, willen de Italianen suc ces hebben". De keizerin van Abessinië naar Jerusalem. De keizerin van Abessinië vertrekt mor gen uit Londen naar Jerusalem. Zij zal wor den vergezeld door Ras Kassa en een groot aantal Abessijnen, van wie waarschijnlijk verscheidene in Palestina zullen blijven. De keizerin is echter voornemens binnen drie maanden naar Engeland terug te keeren. FRANKRIJK EEN WAPENOPSLAGPLAATS ONTDEKT De Parijsche politie heeft gisterochtend in een niet bewoond appartement in de Rue St. Lazare een wapenopslagplaats ont dekt. Bijzonderheden zijn nog niet bekend ge worden. Buitenlandsche Berichten THADE AAN DE KUST ZEER AANZIENLIJK. Schepen vergaan. Den geheelen dag heeft Zaterdag boven Engeland storm gewoed; de schade is aanzienlijk en verscheidene personen werden gewond, vooral aan de kust. Te Blackpool bereikten de golven een hoog te van 25 Meter. Overal moesten de sche pen een toevlucht zoeken in de havens. Voor de kust van Pembroke is het schip Fermanagh vergaan; de kapitein is ver dronken. De Midland Express is vertraagd en licht beschadigd door een neergevallen seinpaal. De Imperiale Aairways heeft al haar diensten op Parijs gestaakt. De Va lera had een moeilijken overtocht uit Ier land, en Eden, die voornemens was per vliegtuig naar Parijs te gaan, heeft de reis per trein en boot gedaan. De „Isle of Thanet", waarmede Eden naar Engeland terugkeerde, werd ander half uur opgehouden. Bij het binnenstoo- men van de haven van Folkestone stiet het schip tegen den kademuur, waardoor het schade opliep aan den voorsteven bo ven de waterlijn. De Britsche treiler „William Humphris" heeft S.O.S. seinen uitgezonden. Het schip bevindt zich in de Iersche wateren. Aan de promenade van Abersysthyth is door den storm een schade van twin tig duizend pond sterling aangericht. Ook Zondag heeft den geheelen dag de storm, met een windsnelheid van 80 mijl per uur, over Brittanje gewoed. De lijst van ongelukken is groot. Zoo is een on bekend stoomschip, naar gemeld wordt, met man en muis vergaan buiten Rhos- colyn in Anglesey. Te Cardiff is een trei ler binnengeloopen met een doode aan boord. De man was door een geweldigen golf tegen het dek geslagen en gedood. Het Britsche s.s. „Copeland" is te Bristol binnengeloopen en heeft gemeld, dat een lid der bemanning vermist wordt, terwijl twee opvarenden gewond zijn. Men heeft nog geen nader nieuws ontvangen van het hulpschip der vloot „Warbahadur", dat op den Atlantischen Oceaan in moei lijkheden was geraakt. De Britsche „Des troyer", die uitgeloopen was om assisten tie te verleenen, zou de „Warbahadur" naar verwacht werd niet voor midder nacht bereiken. ENGELSCH OLIE-TANKSCHIP AAN DEN GROND GELOOPEN Het Engelsche olietankschip „Oilrelian- ce", dat bij de haven van Terneuzen gean kerd lag, is op drift geslagen en aan den grond gevaren. Met behulp van twee sleepbooten wordt getracht het schip in diep water te bren gen. De „Oilreliance", een schip van 5600 ton, komt van Batoem en is bestemd voor Gent. ERNSTIG TREINONGELUK IN BRITSCH-INDIë. Zeven dooden. Volgens te Londen ontvangen berich ten is de express CalcuttaDelhi in bot sing gekomen met een goederentrein bij het station Bamrauli nabij Allahabad. Zeven personen werden daarbij gedood, vijftien ernstig gekwetst. De slachtoffers zijn allen Indiërs. Een derde klasserijtuig was in een ander derde klasse rijtuig ge schoven en vervolgens omgeslagen. Een nader bericht meldt, dat zich onder de zeven dooden van het spoorwegongeluk bij Allahabad een Engelschman bevindt. Zijn broeder is een der gewonden. AARDSCHOKKEN IN MEXICO. Naar gisteren werd gemeld, zijn sinds 23 December j.l. meer dan 300 aardschok ken in den staat Oaxaca geregistreerd. Ruim vijftig huizen werden ernstig be schadigd. HET LUCHTVERKEER IN DEN STORM. Evenals de scheepvaart heeft ook het luchtverkeer Zaterdag van de storm te lij den gehad. Het vliegtuig van de K. L. M., dat om half twaalf van Amsterdam naar Londen zou vertrekken, is eerst een uur later weggegaan, doch is ruim drie uur la ter, om kwart voor vier, te Rotterdam neer gestreken zonder zijn bestemming te heb ben bereikt. Het toestel, dat om 2.20 uur naar Londen zou moeten vertrekken is om 3.15 gegaan en heeft de reis naar Londen via Rotterdam volbracht, zoodat de ver binding met Londen toch nog tot stand is gekomen. De diensten van 5 uur naar Londen, en die van 6 uur uit Londen, zijn uitgevallen. Overigens zijn alle diensten normaal verloopen. ROEMENIË ONTBINDING VAN HET PARLEMENT VERWACHT. Naar verluidt staat de ontbinding van he't parlement thans vast. Het koninklijk de creet zou reeds onderteekend zijn. HAARLEMMERMEER. Geboren: Theodorus Hermanus z. van H. Hoek en C. Raes Jan z. van R. Heinis en N. Dekker Bernardus Jo hannes Theodorus, z. van Th. G. Brandt en A. C. Jansen Bernardina Johanna Maria d. van A. E. Wiersum en B. A. J. Schlatter Elizabeth d. van A. Kempe en J. Scheepstra Maria Cornelia d. van J. Krom en J. E. Ferdolage Gerrit Cornells z. van C. van Groeningen en I. Honcoop Klaas z. van E. Felkertsma en L. Been Johanna Klazina d. van A. Ruighaver en M. Vermeer Matje Krijn- tje d. van J. W. Eveleens en L. M. Ver burg Janna Berendina d. van E. van Zadelhoff en R. C. T. Versteegt Willy d. van W. Bergisch en E. E. Stuurman Grietje d. van J. Loosbroek en T. Ver hoef Martina Maria d. van A. L. van Bentem en M. J. C. Floris. Ondertrouwd: Johannes Rusman 24 j. en Aaltje J. Jansen 22 j. Leendert W. den Boef 63 j. en Maria A. Devies 50 j. Nicolaas M. Smit 27 j. en Maria L. Smorenburg 26 j. Gehuwd: Pieter C. Krul 24 j. en Trijntje Hogenbirk 23 j. Jacob Hogen- birk 29 j. en Pelronella Stokman 27 j. Pieter A. v. Anrooij 22 j. en Koosje Ver meulen 18 j. Hendrik A. van Veldhuij- zen 27 j. en Elisabeth Ot 24 j. Overleden: Cornelis Wijn 73 j., geh. met J. Speur Pieter Kamer 68 j. wedr. van H. C. van Ar endonk Antonius Klaassen 70 j., wedr. van M. van Staver- den Johannes Jozephus v. d. Ham 36 j., ongehuwd. BENTHUIZEN. Loop der bevolking. Het aantal inwoners onzer gemeente bedroeg op 31 Dec. 1936: 1094, n.l. 585 m., 509 vr.; geboren werden in 1937 17 jon gens en 10 meisjes; totaal 27. Er vestig den zich hier 27 m. en 24 vr.; totaal 51. •Overleden 4 m., 3 vr., totaal 7. Vertrok ken 28 m., 31 vr., totaal 59. Op 31 Dec. 1937 bedroeg het aantal inwoners 597 m. en 507 vr., totaal 1104. KAAG. Uitstel Missie. In verband met de mogelijkheid, dat de geboorte van de prinselijke baby met de daaraan verbonden festivi teiten zou kunnen plaats vinden gedu rende de H. Missie, veike op 22 dezer zou aanvangen, is de Missie uitgesteld tot in den herfst van dit jaar. Automatiseering telefoon. Op Dins dag 18 dezer des middags 1 uur zal het telefoonnet Kaag ophouden te bestaan en worden ondergebracht bij het automatische net Abbenes Op zichzelf is dit een groote verbetering, waarvoor wi; het bestuur der P. T. T. zeer dankbaar zijn. Toch heeft het ook weer zijn schaduwzijde. Het zij verre van ons iets onvriende'ijks te willen zeg gen ten opzichte van Abbenes maar zeker is, dat het zeer vele inwoners van ^nze plaats onaangenaam heeft getroffen, dat een plaats als de Kaag, cie door het ge- heele land bekend is om haar onvergelijke lijk mooi natuurschoon en als centrum van watersportbecefening, telefonisch wordt ingelijfd bij een gehucht als Abbenes, waarvan aan den buitenkant van den Ring dijk slechts weinigen het bestaan vermoe den. Iemand die zich telesfonisch met de Kaag in verbinding wil stellen zal zeker geen hoogen dunk van ons dorp krijgen als hij dit in het telefoonboek moet opzoe ken onder Abbenes, waarvan hij nog nooit heeft gehoord. Na wij vernemen heeft de Kaagsche V.V.V. reeds bij 't hoofd van het telefoondistruct Haarlem gereclameerd, echter zonder resultaat. Overwogen wordt thans om deze zaak bij het hoofdbestuur der P. T. T. te Den Haag aanhangig te ma ken. Wij hopen voor onze V. V. V. èn voor ons dorp dat dit succes zal hebben. LEIDSCHENDAM. Tooneelavond St. Josephsgezellen. Gisterenavond werd in het Patronaatsge bouw door de tooneelclub „Adolf Kol- ping"' van de St. Josephsgezellen een groote tooneelavond gegeven, waarvan de opbrengst geheel werd afgedragen aan onzen plaatsgenoot, father Van Heiningen, voor zijn Missie van de Congregatie van Mill-HilL Ondanks de minder gunstige weersge steldheid was de groote zaal tot in alle hoekjes bezet. Onder de aanwezigen merk ten wij o.m. op de zeereerw. heer pastoor, kapelaan Wentholt, enz., terwijl burge meester Keijzer bericht van verhindering had gezonden. De avond werd door father Van Heiningen zelf geopend met eenige hartelijke woorden, waarin hij op de al lereerste plaats dank bracht aan de St. Josephsgezellen, die het initiatief namen voor dezen avond en vervolgens aan de talrijke aanwezigen, die door hun opkomst hun liefde voor de Missie hebben ge toond en dit mooie en noodzakelijke werk steunden. Het woord is dan aan de tooneelclub. Opgevoerd werd „Vlammende Vleugels", vliegeniersspel in 4 bedrijven. Een prach tig stuk met een prachtige strekking en inhoud, dat door de Gezellen op voor beeldige en sublieme wijze werd ge speeld, zoodat het spel vol aandacht en spanning werd gevolgd en zeer zeker ook iedereen ten volle heeft bevredigd. De Gezellen hebben als steeds ook dezen avond hun naam hoog gehouden en kun nen op een succesvolle avond terugzien. Gedurende de pauze werden nog en kele fraaie prijzen verloot, waarvan de opbrengst eveneens ten bate van de Mis sie kwam. Op het einde bracht Father van Hei ningen dank aan de St. Josephsgezellen en bijzonder aan de spelers voor hun zeld- zaam mooie spel en den mooien en ge slaagden avond en de aanwezigen voor hun tegenwoordigheid en beloofde, daar hij iets wilde teruggeven voor dezen mooien avond, dat hij spoedig hier een mooie Missiefilm zou komen vertoonen als blijk van dankbaarheid en erkente lijkheid. 12^-jarig Jubileum. Zaterdag her dacht de heer J. van Beuningen den dag, dat hij voor 12^ jaar alhier in dienst trad bij de politie. Des morgens werd hij op het gemeentehuis met eenige harte lijke woorden toegesproken door den bur gemeester en mocht hij van dezen een mooi boekenkastje in ontvangst nemen, terwijl de vaarnemend secretaris namens het secretarie-personeel en de heer Pol derman namens zijn collega's heen even eens complimenteerden en een fraai bou quet bloemen aanboden. Ook de echtge- noote van den jubilaris had een fraai bou quet bloemen in ontvangst te nemen. Volkstuintjes. B. en W. maken be kend, dat de Volkstuintjes, gelegen tus- schen de St. Willibrordusstraat en St. Jozefstraat in deze gemeente, bij openbare inschrijving zullen worden verhuurd. Be schikbaar zijn 22 perceelen, ieder groot pl.m. 1 Are. Inschrijf bil jetten, welke ver krijgbaar zijn ten gemeentehuize, moeten aldaar worden ingeleverd vóór 1 Fe bruari 1938. Biljartwedstrijd. De jubileum-biljart wedstrijd, gespeeld in het café van den heer J. Al tusschen de beide vijftallen van K.D.O. en A.D.O. uit Nootdorp, werd door A.D.O. gewonnen met 64. Verduistering. Door W. H. de K. al hier werd bij de politie aangifte gedaan van vermoedelijke verduistering van een naiamachine in den zomer van 1937. Eerst thans is men er in geslaagd, het adres op te sporen van den persoon, die de machine in zijn bezit heeft. Geboren: Simon Bartholomeus z. van S. A. van Brecht en A. M. Campfens Alida Cornelia d. van C. A. v. Vliet en W. M. van Leeuwen Johannes Leonar- dus Hendrikus Maria z. van W. J. de Jong en M. Th. Meijer. Gehuwd: C. Chr. Steegers en M. I. A. Schwebs P. A. van Veen en A. H. Halverhout. LISSE. Oranjecomité Grachtweg. Naar men ons meedeelt bestaan er bij het bestuur van het Oranjecomit Grachtweg plannen om in overleg met de bewoners ook de Grachtweg, bij de geboorte van Prins of Prinses, wederom te versieren, al is het dan niet zóó grootsch in opzet als bij het Prinselijk huwelijk. Na ampele bespreking is besloten alleen de Haven te verlichten en wel door het aanbrengen van een op de schoeiing staande electrische verlichting. Voorts door het plaatsen van een verlichte fontein op het water en zoo mogelijk schijn werpers aan te brengen. Voorts is besloten, om de door werkloosheid getroffen bewoners te verrassen door hun tafel te vullen om het hierdoor mogelijk te maken, bij welvoorziene disch blij en dankbaar te gedenken het heugelijke feit van de geboorte van een Oranjetelg! Personalia. Onze plaatsgenoot J. Elfe- ring slaagde te Haarlem voor het examen Engelsche Handelscorrespondentie voor de Vereeniging van Leeraren in de Handels wetenschappen. Onze plaatsgenoot G. v. Gerven, werkzaam op het kantoor der Coöp. Boe renleenbank alhier, slaagde te 's-Graven- mage voor het practijk-examen van „Mer- curius" in de vakken boekhouden, handels- rekenen, ook voor rekening-courant, sta tistiek, handelskennis en handelsrecht. Feestavond H. K. W. Gisteravond hield onze afdeeling van den R.-K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedien den „St. Franciscus van Assisië" haar jaar- lijksche feestavond, welke ook toeganke lijk was voor de dames der leden. Mede was hierbij uitgenoodigd het bestuur der afdeeling Hillegom. Nadat allen waren ver welkomd door den voorzitter, den heer J. H. van der Voet, werd begonnen met de afwerking van het rijk voorziene program ma. Afgewisseld door vroolijke muziek van het strijkje „The Dutch Players", onder lei ding van den humorist Alb. Gerritsen, wer den verschillende duetten en komische voordrachten, waaronder een geestige sa menspraak van mej. Snip en mej. Snap, uitgevoerd. Er heerschte den geheelen avond een echte collegialen geest onder de aanwezigen en het was dan ook ruim na middernacht toen de voorzitter dezen voor de leden zoo genotvollen avond, met een woord van dank aan allen, die hadden me degewerkt sloot. Het gasbedrijf. De gemeentelijke gas fabriek produceerde in het jaar 1937 I.460.000 kub. gas, terwijl in 1936 werd ge produceerd 925.000 kub. M. gas. Dit be- teekent een veermeerdering van 535.000 kub. M. of bijna 58 pet. Deze groote ver meerdering vond zijn oorzaak in de gas levering aan de gemeente Sassenheim, in gaande 1 Januari 1937. In Lisse werden afgeleverd 930.000 kub. M. en aan Sassenheim 530.000 kub. M. Voor het geproduceerde gas moesten wor den verwerkt 375.500 K.G. steenukolen, waaruit behalve de genoemde hoeveelheid gas nog werden verkregen 60.000 H.L. co kes en 165.000 K.G. koolteer. De groote plotselinge vergrooting van het afzetgebied is, naar wij hebben verno men, een unicum in de geschiedenis der ge meentelijke gasfabricage. Men kan dan ook veilig zeggen, dat na het jaar van oprich ting in 1907, het bedrijfsjaar 1937 een be langrijk jaar is geweest voor dat bedrijf.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6