Laatste berichten Burgerlijke Stand TELEGRAMMEN MARKTBERICHTEN MAANDAG 17 JANUARI 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 Gemeenteraad Hedenmiddag te 2 uur vergaderde de Raad der Gemeente Leiden onder voorzit terschap van den burgemeester mr. A. v. d. Sande Bakhuijzen. Afwezig met kennisgeving de heeren Splinter, Schüller en Lom bert. NIEUWJAARSREDE VOORZITTER. Alvorens over te gaan tot behandeling van de Ingekomen Stukken, wenscht de voorz. allen raadsleden en hun gezinnen, alsmede aan allen, die met den raad plegen samen te werken een voorspoedig jaar 1938. De gemeente heeft weliswaar geluk kiger omstandigheden gekend, maar over het algemeen heeft het afgeloopen jaar geen verbetering gebracht in den stand der werkloosheid. Er is dus alls reden om den wensch uit te spreken, dat 1938 voor de stad voorspoediger moge zijn. Spr. il bij de wenschen aan de raads leden speciaal betrekken den afwezigen wethouder Splinter, die gaarne aanwezig had willen zijn, doch wegens ziekte nog steeds verhinderd is. Spr. wenscht hem een voorspoedig herstel toe. HERDENKING JHR. DE GIJSELAAR. Vervolgens spreekt de voorz. de vol gende herdenkingsrede uit voor den over leden oud-burgemeester van Leiden jhr. mi. N. C. de Gijselaar. Er bestond tot heden toe nog geen ge legenheid om vanwege het Gemeentebe stuur van Leiden uiting te geven aan de gevoelens "die het sterven van den oud- Burgemeester Jhr. mr. dr. N. C. de Gijse laar bij dit bestuur deed opkomen. Toch bestaat daaraan behoefte en wil ik op deze plaats, zoolang en zoo waardig door hem bezet, trachten met enkele woorden deze gevoelens te vertolken. Het schetsen van zijn levensloop, een overzicht van het zoo overwegend belang rijke deel, dat daarin wordt ingenomen door zijn 17-jarig regiment van Leiden's stadsbestuur laat ik gaarne aan hen, die daarvan de levende getuigen waren en dus daaraan meer recht kunnen doen er varen, over. Die deze, vaak zoozeer door zijn persoon lijkheid gekenmerkte, regeering meege maakt te hebben, is echter volstrekt niet noodig om de groote beteekenis daarvan te kunnen beseffen en waardeeren. Wat zijn inzicht aan goeds bracht en zijn tact wist te leiden in de juiste banen, werkt nog zoozeer door, dat wij hem telkens te genkomen, wanneer wij de totstandkoming van regelen of instellingen nagaan of den financieelen toestand van Leiden in oogen- schouw nemen. Op veel drukte hij zijn stempel. Toen Hare Majesteit de Koningin Jhr. de Gijselaar riep tot het burgemeester schap van Leiden, heeft Zij een besluit genomen, dat langs twee wegen een wel daad is gebleken te zijn. Eenerzijds een weldaad tegenover den persoon van jhr. De Gijselaar. Geen ambt toch had in zoo sterke mate de in hem sluimerende gaven van hart en hoofd kun nen wakker roepen ten dienste van het al gemeen belang als juist dit, dat zoozeer de gelegenheid opent om veelzijdig invloed te oefenen en dat zoozeer de persoonlijkheid van den drager doet spreken. Die invloed is groot en goed geweest en daaraan dankte hij dan ook een bijna weergalooze popula riteit. Wanneer hij over de Leidenaars sprak, drukte hij zich weliswaar in nega tieve termen uit en zeide mij dan zoo dik wijls: „het volk in Leiden is niet kwaad", maar het bleek steeds overduidelijk, dat hij in positieven zin de goede eigenschappen van onze stadgenooten zeer hoog waar deerde. Anderzijds was zijne benoeming een wel daad voor de stad. Hoe rijk zijn bestuur ge weest is aan constructief werk toont de uit gave van het boekwerk Leiden 19101927. Hoe goed en doeltreffend zijn beleid was, toen het er om ging de Leidenaars te voe ren door de oorlogs-crisisjareri en hen de grootste ellende te besparen, dat getuigen de tallooze overleveringen van zijn met zooveel juistheid gekozen medewerkers en daarvan spreekt een hem ter eere opgericht monument, op een der meest in 't oog val lende plaatsen van de stad. Het ware onjuist en onbillijk hem als een ouderwetsch regent te bestempelen, want dan zou men daarbij moeten denken aan de vele fouten die den regentenstand van vorige eeuwen in de schoenen plegen te worden geschoven, maar een regent in den goeden zin van het woord was De Gijselaar in optima forma. In dat opzicht had hij ze ker iets geniaals. Daarom was dan ook zijn conservatieve aanleg geen hinderpaal in het leiden van een bestuursapparaat, waar in geleidelijk aan veel plaats werd inge ruimd aan elementen die op politiek ter rein inzichten vertegenwoordigen, die gron dig van de zijne verschilden, want hij ge voelde zich op zijn gemak met een ieder die van gezond verstand blijk gaf, welke richting of geloof hij ook toegedaan was. Na zijn aftreden bleef hij warme belang stelling toonen in Leiden en haar Univer siteit. Na zijn overlijden zullen Leiden en die- Universiteit lang dankbare herinnering houden aan een man die zijn groote gaven in ruime mate aan zijn land en vooral aan deze stad ten goede heeft doen komen, aan een man waarvan men veel hield. Hij ruste in vrede. De heer W i 1 m e r beantwoordde de re de van den voorzitter als volgt: Namens den Raad mag ik u danken voor de aangeboden geluk wenschen. Wederkee- rig wenschen alle Raadsleden u veel geluk in 1938. Veel geluk in uw openbaar, maat schappelijk werk, in 't bijzonder bij de uit oefening van uw even mooi als moeilijk ambt van burgemeester. Veel geluk, waar ten slotte alléén het geluk kan worden ge vonden, waar de brcn moet liggen van het geluk: veel geluk in uw particulier, intiem leven, in uw gezinsleven. God zegene u! Ik wil ook de hoop en de verwachting uit spreken, dat uw leiding als voorzitter dezer vergadering in 1938 zal zijn, zooals in het verleden: onpartijdig. En hierbij voeg ik ook de hoop voorzichtigheid verbiedt mij te zeggen: de hoop èn de verwachting dat wij, Raadsleden, u deze leiding zullen vergemakkelijken door, wat we te zeggen hebben, te zeggen: kort en bondig als 't niet bondig kan dan ten minste kort. Het verlangen, om kort te zijn, mag ons echter nooit weerhouden, om te spreken, waar wij meenen, dat 't plicht is, om te spreken. Zoo zouden mijn mede-Raadsleden mij onge twijfeld verwijten, dat ik in mijn plicht te kort schiet, als ik mij niet zou aansluiten, zij 't dan met enkele woorden, bij het in memoriam, door u gewijd aan wijlen bur- burgemeester de Gijselaar. De namen de Gijselaar en Leiden zul len in de historie aan elkaar blijven vastgekoppeld. Burgemeester de Gijse laar had Leiden lief! En dat heeft de burgerij gewaardeerd! Zóó gewaardeerd, dat zij in haar burgemeester niets wilde zien, waarmede zij het niet eens kon zijn, waarmede zij niet kon sympa- thiseeren, maar alleen: zijn liefde voor de stad. Die liefde was niet schijn maar volle realiteit! Dat hebben wij, leden van den Raad, kunnen constateeren. Er kwam hier niets aan de orde, wat 't wel en wee van Leiden raakte, of het bleek te hebben de le vendige, warme belangstelling v. d. voorz., die zich met een bewonderenswaardige scherpzinnigheid van alle zaken tot in de finesses op de hoogte had gesteld, zoodat zijn meerdere in feiten-kennis in den Raad niet werd gevonden. Naar alles, wat het wel en wee van Leiden betrof, ging zijn toe gewijde zorg uit, maar heel in 't bijzonder naar den financieelen toestand der ge meente En ik meen, niet te veel te zeg gen, als ik beweer, dat Leiden van deze laatste zorg nog profiteert. Als een burgemeester, wien Leiden's be lang naar volle waarheid warm ter harte ging, zal burgemeester de Gijselaar in de gedachtenis van de Leidsche burgerij voort leven. Dat God hem moge schenken de Heer lijkheid, die wij verhopen als einddoel van alle menschelijk leven en streven. Daarna worden de Ingek. Stukken be handeld, o.a. het adres van diverse buiten gemeenten inzake de tariefverhooging der lichtfabrieken, welk adres in handen van B. en W. gesteld wordt om praeadvies. Voorts stellen B. en W. voor, om in hoo- ger beroep te gaan bij de Kroon tegen een besluit van Ged. Staten, houdende vernie tiging van een raadsbesluit, waarbij ver goeding geweigerd werd' voor een aantal boventallige onderwijzers bij een viertal scholen. De heer Goslinga (A.R.) vraagt, waarom B. en W. het niet met Ged. Staten eens zijn? Wethouder Tepe (R.K.) antwoordt, dat Ged. Staten de argumenten vain B. en W. in totaal niet ontzenuwd hebben, zoodat er alle reden is voor het gemeentebestuur om zijn standpunt te handhaven. Het is z.i. gewenscht om een uitspraak in hoogste in stantie uit te lokken. De heer Goslinga (A.R.) had prae advies gewild. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen met 26 tegen 5 stemmen. Tegen de heeren Goslinga, Wilmer, Key, Eiker bout en Bergers. De heer Goslinga (A.R.) wijst op een ander geval, waar het gaat om een feite lijke kwestie, welke z.i. niet voor beroep vatbaar is. Wethouder Tepe (R.K.) erkent, dat het college hier niet zoo sterk staat als in het eerste geval, doch z.i. is er toch reden tot het instellen van een hooger beroep, ook in deze kwestie. De heer Beekenkamp (A.R.)izegt, dat deze gevallen deel uitmaken van één besluit. Het voorstel om ook hier in beroep te gaan wordt tenslotte aanvaard met 274 stemmen. (Tegen: de heeren Goslinga, Ei kerbout, Wilmer en Bergers). Agenda. Daarna wordt overgegaan tot behande ling van de agenda. a. Benoeming van vier stadsgeneesheeren. De heer v. d. Laan (Vrijh. Bond) beveelt in de vacature H. P. Veldhuijzen, mej. G. J. Verbrugge aan, opdat er bij de vier stads geneesheeren althans één vrouw zal zijn. Wethouder v. Stralen (S.D.A.P.) er kent, dat er argumenten zijn aan te voeren voor een dergelijke benoeming, doch B. en W. hebben desniettemin gemeend, de voor dacht aldus te moeten opstellen. (Mej. Ver- fcrugge staat n.l. als derde op de voordracht) Op verzoek van den heer W r t z (Nat. Herstel) worden de deuren gesloten. Wordt vervolgd). BEGIN VAN BRAND. Hedenmorgen te ongeveer elf uur ont stond een begin van brand in den schoe nenwinkel der fa. Pressburg in de Don- kersteeg. Door oververhitting van de kachel was het houten schot achter de stellage langs den wand gaan branden. Na eenige rookontwikkeling sloeg plotseling de vlam uit. Op het gemaakte alarm snelden om wonenden onmiddellijk toe en met emmers water wisten zij het vuur althans in zoo verre te bedwingen, dat gevaar voor uit breiding geweken was. De politie-brand- weer onder leiding van inspecteur Couzy zorgde daarna voor de rest. Aan de firma A. J. Bleys' en v/h. H. J. de Jong alhier is opgedragen, het gedeelte lijk schilderwerk van het nieuwe Leidscne Stadhuis. LAATSTE AVOND HONGAARSCH OOGSTFEEST. Vanavond is de slot-avond van het Hon- gaarsche Oogstfeest, dat met zooveel suc ces in het St. Antonius Clubhuis is gevierd. Wie het Oegstgeest in de afgeloopen dagen heeft bezocht, is voldaan naar huis terug gekeerd. Het was er dan ook buitengewoon gezellig: er heerschte een stemming alsof het „3 October" was. De Csarda bleek op sc-mmige oogenblikken nog te klein om alle bezoekers te ontvangen. En wat zong de zanger van het orkest mooie Hongaarsche liederen, begeleid door den harmonica- virtuoos! Velen hebben dan ook beloofd den slotavond van het feest mee te maken. En toch zijn er nog velen, die wij hier nog riet gezien hebben. Het weer was zoo slecht, zal men zeggen. Dat is waar. Maar nu is het weer beter. En, in ieder geval, als I op het feest is, amuseert U zich kostelijk. En bovenal: U doet een goed werk en steunt een goede zaak. Dus tot vanavond acht uur, voor den slot avond. Het bestuur. OMVALLEND PETROLEUMKACHELTJE VEROORZAAKT BRAND. Gisteravond omstreeks elf uur ontstond, door het omvallen van een petroleum kacheltje, brand in de slaapkamer van den apotheker van Riet, wiens zaak aan de Markt te Helmond gevestigd is. Het vuur breidde zich snel uit en in luttele oogen blikken stonden ook de keuken en een achter het slaapvertrek gelegen ruimte, welke als opslagplaats voor chemicaliën wordt gebruikt, in brand. Het echtpaar Van Riet bracht zijn drie kleine kinderen in allerijl naar de aan de voorzijde, ge legen apotheek. Er ontwikkelde zich ech ter zoo'n hevige rook, dat de kleinen door buren, die vreesden dat zij ander.. zouden stikken en daarom de deur van de apo theek forceerden, op straat werden ge bracht. Daarna trachtten zij met emmers water het vuur te stuiten. Inmiddels was ook de brandweer gekomen, dit met twee stralen den brand bluschte, De apotheek is behouden, doch heeft waterschade ge kregen. De achter de apotheek gelegen be huizing van de familie Van Riet is, met inbegrip van de opslagplaats, geheel uitge brand. De schade wordt door verzekering ge dekt. R. K. Bond van Technici. Zaterdagmiddag j.l. had in hotel den Burcht de vergadering plaats, om tot op richting te komen van de afd. Leiden. Het was verheugend, dat de meeste Leidsche leden aan den oproep gehoor hadden gegeven, zoodat bijna het voltallig aantal aanwezig was; benevens waren aanwezig de heeren Koster en Uyen leden van het bondsbestuur en de heer Robben, afd.-secretaris van Den Haag waaronder de Leidsche leden resorteerden. De heer Koster behandelde het organi satorisch gedeelte, hetgeen hij op een be kwame, zakelijke en prettige manier deed, zoodat er zeer bevredigende resultaten ontstonden. In het bestuur zijn gekozen de heeren B. Horstink, J. W. Onstenk, A. T. Strotmann en J. Meinders. De heer B. Horstink is met meerderheid van stem men gekozen als voorzitter, terwijl de an deren functie's in een binnenkort te hou den bestuursvergadering "verdeeld zal wor den. Na de behandeling van het huishoude lijk gedeelte nam het Bondsbestuurslji, den heer Uyen het woord. Hij gaf een uit eenzetting over hetgeen reeds door de R.K. Bond v. Technici bereikt is, en wat er nog bereikt moet worden. Wij moeten waakzaam blijven om te be houden hetgeen wij veroverd hebben en tevens verder strijden om wantoestanden te verbeteren. In 't verleden heeft het den hoofdarbeiders ontbroken aan organisatie besef. De crisisjaren hebben hun dit besef eindelijk kunnen bijbrengen. De organisa tie is de samenvoeging van vele krachten; hieruit moet één resultante" ontstaan, die onzen wenschen moet verwezenlijken. Veel is er nog te verbeteren. Noemen wij o.a. betere salarisregeling der jongere technici, de maatregelen welke getroffen moeten worden ter voorkoming van onder mijningen van de diverse salaris-klassen; een algemeene waardeering v. d. middel baar-technici en hun juiste plaats in de maatschappelijke verhoudingen; ordening in de bouwkundige vakken, etc. etc. Spr. toonde met eenige voorbeelden uit de praktijk wat te bereiken is met orga nisatie en alléén met organisatie. De enke ling staat machteloos of hij is een parisiet en profiteert van de resultaten bereikt door zijn collega's. Spr. krachtig betoog maakte veel indruk op de aanwezigen. Alzoo is de oprichting van een afd. Lei den nu een feit geworden en is opgeheven het groot bezwaar nl. geen eigen afdeeling hetgeen misschien de R. K. Technici uit Leiden en omstreken weerhield, om lid te worden. Verheugend was te consta teeren de collegiale en vriendschappelijke verhoudingen onderling tevens de alge meene bereidheid voor volledige medewer king. Dat belooft veel goeds voor de toe komst. De jonge boom staat stevig geplant. Inlichtingen bij het voorloopig secreta riaat Zoeterwoudsche singel 63 ('s avonds na zes uur). Tooneelgroep „Het Masker". Het blijspel, dat de kunstkring „Het Schouwspel", gisterenavond in den Leid- schen Schouwburg opvoerde, is een ge schiedenis, welke niet zoo heel veel om het lijf heeft „Groote liefde" speelt in En geland, waar de gezusters Margot en Irene Agi met Alphons, den verloofde van de laatste, een rustig leven leiden in een vil- latje buiten de stad. Margot waakt over het geluk van haar jongere zuster en ver loofde. De grondslag voor het toekomstige geluk voor deze twee, is het verschil in beider karakter en het feit, dat ze door het gezinsleven volkomen, op elkaar zijn ingesteld. Hoeveel anders is de werkelijk heid, welke Margot verneemt, als zij van een feestje, door haar beschermster, gravin van Oroszy gegeven, thuiskomt. Alle ver wachtingen ziet zij den bodem ingeslagen, de toekomstdroomen ziet zij vernietigd en alles door tusschenkcmst van den artist Ivan. Wanneer deze ten tooneele verschijnt krijgt het spel een ander karakter, een pit tig charmant spel, waarin de ups and downs van Margot sterk geteekend wor den. Morgot bindt vol goeden moed den strijd aan met den avonturier, den geluk zoeker Ivan, doch met het resultaat, dat zij zelf ook verliefd wordt, en gaat inzien, dat niet de zelfverzekerende rust, doch iets dat grooter is dan dit, de liefde, het leven slechts kan vullen. De uitvoering was in een voorname en rustige stijl gehouden, en het resultaat van Ko Arnoldi's regie is bewonderens waardig geweest. Mej. Ank van der Moer had zich in den huid gestoken van Margot Agi, de zorg zame zus van Irene, en zij speelde met een elan en jeugdig vuur, welke scherp con trasteerde met de onnoozelheit van haar zus, maar opwoog tegen het vlotte spel van Ivan. Op hun drieën rustte bijna de volle zwaarte van het stuk, maar wie „Het Masker" kent, weet, dat zij voor zoo'n taak is opgewassen. PRINS BERNHARD MAAKT EEN AUTOTOCHTJE. De straatweg voor het paleis Soestdijk bood vandaag weer denzelfden aanblik als gedurende de voorgaande dagen. Nog steeds wandelen nieuwsgierigen langs het hek, nog steeds staren fotografen en jour nalisten naar het geheimzinnige gebouw, dat niets verraadt van hetgeen zijn inner lijk verbergt. Prins Bernhard reed te half elf uit om, zooals hij ook op vorige dagen op dit uur placht te doen, in zijn open grijze sport auto een ritje te maken in de omgeving. Ook thans weer werd de auto door een chauffeur bestuurd. Voor het overige valt er niets te mel den. Deze dag onderscheidt zich in niets van de vorige. Nederland wacht nog.... VEERKNECHT OVER BOORD GESLAGEN EN VERDRONKEN. Vanmiddag omstreeks twee uur is te Ra- venstein de ongeveer 50-jarige ongehuwde veerknecht H. Gerritsen achterover uit een roeiboot geslagen en verdronken. Wegens den sterken stroom in de rivier de Maas gebruikte de pont op het oogen- blik voor de verbinding tusschen de Bra- bantsche naar de Geldersche zijde van de Maas den gierkabel. De kabel moest wor den nagezien en daartoe begaf de veer knecht zich in een roeiboot. Tijdens het werk is hij achterover uit de roeiboot ge slagen. Direct trachtten eenige opvaren den van de voor den loswal liggende sche pen met een motorboot en eenige roeiboo- ten den nog drijvenden knecht te bereiken, om hem door handreiking te redden. Ten gevolge van den sterken stroom faalden deze pogingen, en de man verdronk jam merlijk. MOTORRIJDER VERONGELUKT. Vannacht vond een taxi-bestuurder op oen Helvoirtschen weg, onder Vught, een man dood langs den weg liggen. Een on derzoek wees uit, dat het slachtoffer met zijn motorrijwiel, tegen een boom was gereden en daarbij op slag moet zijn ge dood. De verongelukte is de 38-jarige we duwnaar Voermans uit Vught. Hij laat vier kleine kinderen achter. AAN DE GEVOLGEN VAN EEN AANRIJDING OVERLEDEN. De heer Vos uit Laren, die gisteravond, toen hij met zijn fiets den rijksweg te Bus- sum overstak, door een auto werd aange reden, is vanmorgen in de Majella-stichting te Bussum overleden. Het slachtoffer had bij de aanrijding een ernstige hersenschud ding en verwondingen aan het hoofd beko men. KNAAPJE UIT RAAM GEVALLEN. Het 1-jarig jongetje Th. B. v. d. B., te 's Gravenhage, is Zaterdag uit een raam van de tweede étage op straat gevallen en in den loop van Zondag overleden. INBRAAK TE DEN HAAG. In een perceel in de Heelsumstraat te Den Haag heeft zich gistermiddag een on bekend gebleven persoon door openslui ting van de voordeur toegang verschaft. Toen de familie S. omstreeks zes uur thuis kwam vond zij de deur op de knip. Ter wijl mevrouw bij deze deur post vatte, ging de heer S. op onderzoek uit aan de achterzijde van het perceel. Hij liep om naar de Lunterenstraat, waar zich een poort bevindt, die toegang geeft tot het huis. Juist toen hij die poort wilde binnen gaan, kwam er een man uitrennen. Met eenige omstanders begon de eigenaar de achtervolging, die echter geen resultaat opleverde, want de indringer zag kans, via een onbebouwd terrein aan de Escamplaan te ontkomen. Toen de familie S. haar woning betreden had, ontdekte zij, dat een aantal sieraden ter waarde van ongeveer 700.was ver dwenen. LEIÖEN. Geboren: Petrus Hendrikus Bemar- cius, z. v. J. P. v. d. Berg en J. v. d. Werff Jacob Cornelis, z. v. J. E. Bevelander en E S. v. Leeuwen Johannes, z. v. P. v. Egmond en J. Vonk Carolina Sara Maria, d. v. J. L. v. d. Boog en S. M. Vermeij Anihonia Maria Agatha, d. v. W. A. F. Cor- relisse en S. Bij Ingelien Marie Antonet- tc, d. v. A. J. F. Westen en M. F. Gemke. Ondertrouwd: R. Molenaar jm 22 j. en M. v. d. Linden jd 18 j D. Megchelse jm 29 j. en E. Molenaar jd 31 j. W. Wal- laart jm 24 j. en P. J. Neuteboom jd 19 j. J. J. Roosendaal jm 31 j en A. Plezier jd 27 j. N. van Hooven jm 28 j. en T. Hanno jd. 21 j. D. L. Penseel jm 27 j. en E. Bin nendijk jd 22 j. Overleden: C. Lombert-Zonderop vr. 48 j. A. J. Gieze m. 78 j. J. v. d. Hoonaard m. 56 j. J. S. Smittenaar-v. Klaveren wed.e 63 j. DE FRANSCHE REGEERINGSCRISIS. Chautemps aanvaardt opdracht in beginsel. PARIJS, 17 Jan. (A.N.P.) Chautemps heeft vanmorgen een bezoek aan het Elysée gebracht. Hij heeft zich in beginsel bereid verklaard een nieuwe regeering te vormen. DE STRIJD IN HET VERRE OOSTEN. Doet Japan een inval in Zuid-China? HANKAU, 17 Jan. (A.N.P.) Volgens be trouwbare Chineesche berichten zijn giste renmorgen aan de kust van Kwantoeng, even ten Noorden van Macao, 500 tot 600 Japansche mariniers aan land gezet onder bescherming van een spervuur der oor logsschepen en van de luchtmacht. Chinee sche versterkingen zijn derwaarts gezon den: er wordt hevig gevochten. De landing wordt hier beschouwd als een proef voor een mogelijken inval in Zuid-China. De Chineesche strijdkrachten hebben een aanval in de richting van Woehoe on dernomen. De Japansche stellingen worden hevig door vliegtuigen gebombardeerd. Langs den spoorweg TientsinPoekau wordt nog steeds gevochten. De Chineezen geven thans toe Tsining verloren te heb ben, doch verzekeren, dat de Chineesche strijdkrachten, die naar het Noorden opruk ken in de richting van Jentsjau, nieuwe vor deringen gemaakt hebben. AMSTERDAM, 17 Januari. Vee. Ter veemark waren heden aangevoerd: 500 vette koeien, waarvan de prijzen waren: 72—80, 6470 en 52—62 cent per kg. slachtge wicht; 90 melk- en kalf koeien 180250 per stuk, 39 vette kalveren: 2e kwal. 7280 en 3e kwal. 5668 cent per kg. slachtgewicht; 55 nuchtere kalveren 815, 31 schapen 1832 per stuk; 433 varkens: vleeschvarkens van 90110 kg.: 7172, zware 7071 en vette 6970 cent per kg. slachtgewicht. Aangevoerd 5 wa gons geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht: slachtrunderen ruime aanvoer, zeer stugge handel, dalende prijzen. Melk koeien meest matige aanvoer, stille han del. Vette kalveren zeer matigee aanvoer, gedrukte handel, lagere prijzen. Nuchtere kalveren, zeer matige aanvoer, vlugge han del, constante prijzen. Schapen matige aan voer, stille handel, vaste prijzen, varkens minder aanvoer, gedrukte handel, dalende prijzen. Eenig zeer beste varkens een a twee cent hooger. ROTTERDAM, 17 Jan. Vee. Aanvoer: 2409 totaal, 569 vette runderen, 223 vette kalveren, 4 nuchtere kalveren, 927 scha pen en lammeren, 685 varkens, 1 bokken of geiten. Prijzen per kg.: vette koeien 76, 68 en 5054 cent, vette ossen 72, 68 en 5054 cent, vette kalveren 1.20, 1.05 en 7075 cent, varkens (levend gewicht) 61, 60 en 57 cent. schapen 56, 51 en 46 cent lammeren 64, 60 en 55 cent, Prijzen per stuk: schapen 322825, lammeren 22 19 en 16, Overzicht: vette koeien en os sen aanvoer iets korter, handel traag, prij zen als vorige week Dinsdag; vette kalve ren aanvoer veel ruimer, handel stroef, prijzen iets lager; schapen en lammeren aanvoer aanmerkelijk mindeT, handel wil lig, prijzen hooger, eenige partijen schapen werden voor export gekocht, varkens: aanvoer iets kleiner, handel matig, prijzen terugloopend. BOSKOOP, 17 Jan. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks: Hadley 21 cent, Claudius Pernet 70—150 cent, Briar- clif 4071 cent, Butterfly 6083 cent, Wilh. Kordes 1.402.00, Rosalandia 60 93 cent, Florex 70170 cent, Vierlanden 1.001.60. Aug. Noack 3042 cent, Se ringen 5077, Andromeda 12 cent, Helle- boris 5 cent. ZEVENHOVEN, 15 Jan. Eierenveiling. Aanvoer 955 stuks. Prijzen: kippeneieren 3.605.60 per 100 stuks, bananen 20 cent per stuk, appelen 12 cent per kg. WISSELNOTEERINGEN (AMST-ROAM* Londen 8.973/g Berlijn 72 34 Parüs 6 01 Brussel 30.37 Zwitserland 41 47i/2 KoDPnhagen 40 071/2 Stockholm 46 271/., Oslo 45.10 New York 1.793/4 Praag 6.31

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3