DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHl 32, LEIDEN Dc Fransche crisis nog onopgelost 29ste Jaargang MAANDAG 17 JANUARI 1938 No. 8931 Ste GclddclieSoii^mit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, by vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT t Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES "an ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. V De veel-becritiseerde spaarregeing De spaarregeling van minister Romme is een voorwerp geweest van veel en bit tere critiek en van weinig positieve in stemming. Wij hebben er al vroeger over geschre ven, maar willen er toch nog even op te rugkomen. Ons inziens, is de keuze van het woord sparen fout geweest. Het woord sparen in verband met den finantieelen toestand, waarin de werkloo- zen verkeeren, kan een prikkelend effect hebben omdat het kan worden opgevat, alsof van den werkloozensteun nog wat zou kunnen worden afgehaald als „een appeltje voor de dorst", alsof men van dat bedrag nog wat zou kunnen overhouden. De schijn van deze bedoeling kan wor den gewekt. En als het sparen in derdaad zóó bedoeld zou zijn, dan zou mi nister Romme werkelijk den nood, waar in de werkloozen verkeeren, op ergerlij ke wijze hebben miskend. Maar zóó is het niet bedoeld. Met sparen bedoelde minister Rom me hetzelfde, wat heel veel werkloozen toch al reeds doen buiten zijn spaarrege ling om. Zullen niet heel veel werkloozen een paar dubbeltjes per week afzonderen om kleedingstukken etc. te betalen, (die zijn reeds hebben gekocht!) of om voor inkoopen van noodzakelijke dingen geleend geld terug te betalen? En is dat nu effectief niet precies het zelfde als wat „het kwartje van Rom me" bedoelt? Al is dus ons inziens de keuze van den naam verkeerd geweest, het systeem is niet zoo gek, als het voorgesteld is gewor den. .En nu krijgen de werkloozen in ver schillende gemeenten vrij belangrijke be dragen ook als eerste uitkeering van de gehouden collecte. Zij, die een kwartje per week hebben „gespaard" krijgen voor ieder kwartje nog een kwartje of veertig cent (naar gelang de grootte van het gezin). De andere uit keering, die bovendien wordt gege ven, is verschillend in alle gemeenten naar gelang van de opbrengst der in die gemeenten gehouden collecte, In Leiden b.v. is de eerste uitkeering 3.39 (voor grootere gezinnen) en 2.12; de tweede nog volgende uitkeering zal grooter zijn. De soc.-dem. pers gunt den sparenden werkloozen hun buitenkansje van harte, maar trekt uit een en ander de conclusie, dat de werkloozen, die niet konden sparen, thans achterop komen vergeleken bij die genen, die wel kans zagen 0.25 per week te sparen of die 0.25 per week voe gen wij hieraan toe van een liefdadige instelling ontvingen. De mogelijkheid bestaat, dat er werkloo zen zijn geweest, die uit tegenzin tegen de regeling niet deelnamen, maar het aantal van dezulken acht de schrijver in de so ciaal-democratische pers blijkbaar gering, daar hij de vraag stelt noeveel werkloo zen zich zulk een principieele luxe zouden kunnen veroorloven. Al met al acht de Arbeiderspers het geen bijster Christelijke handelwijze, dat de al lerarmsten, die er niet in slaagden een kwartje af te zonderen, niets krijgen. Het verwondert ons wel eenigszins, dat juist van soc. - dem. zijde thans deze beschouwing verschijnt. De sociaal-democratie immers en haar pers in het bijzonder heeft niets nagelaten om de spaarregeling in discre- diet te brengen. Op zijn best hebben de officieele personen, die tot de S. D. A. P. behooren, formeele medewerking verleend maar de socialisten, die geen publieke be- stuursverantwoordelijkheid droegen, heb ben deze actie en in het bijzonder de col lectes gesaboteerd. Op het titelfeest van S. P. L. Morgen, de eerste dag der Internationale Bidweek viert de H. Kerk het feest van St. Petrus' Stoel te Rome, de dankbare herin nering aan de instelling van het Paus schap. Het feest van St. Petrus' Stoel te Rome is door de vrouwe stichteresse van het Paus'el ij k Liefdewerk van den H. Apostel Petrus gekozen als titelfeest van haar werk voor de opleiding van inlandsche priesters in de missielan den. Op dezen dag of op o.s. Zondag zullen de parochieele directeuren van het St. Pe trus Liefdewerk (S. P. L.) het H. Misof fer doen opdragen voor de levende en overleden weldoeners van het werk en de gelegenheid te baat nemen om van de ge- loovigen meer belangstelling, meer gebe den, meer offers te vragen voor dit zoo hoogst noodzakelijke Liefdewerk. Want het S. P. L. is werkelijk hoogst noodzakelijk voor de uitbreiding van ons H. Geloof. Zonder den steun van het S. P. L. is het voor de Missie-oversten niet mo gelijk om seminaries in stand te houden en zonder seminaries is de opleiding van in landsche priesters niet mogelijk. De opleiding van priesters vraagt niet al leen veel en vurige gebeden, neen die op leiding vraagt ook groote geldelijke offers. Het S. P. L. in Nederland heeft voor dit jaar tot nu toe uit Rome het verzoek ont vangen om voor een bedrag van niet min der dan 90.000 gulden steun te willen ver- leenen aan kleih-seminaries: daarnaast is het nog belast met de ondersteuning van ongeveer 600 groot-seminaristen. Dit is het aandeel, dat van Nederland verwacht wordt bij de opleiding van totaal 16.000 priester- candidaten. Zeer terecht durft het S. P. L. dan ook op zijn titel feest om uw steun te vragen: helpt ons zooveel in uw vermogen is bij de opleiding der inlandsche priesters. Juist in deze tijden van nationalisme, van oorlogs geest enz. is het zoo hard en hard noodig, dat ook de missielanden op alle gebeurte nissen voorbereid zijn en voor de Kerk be houden kunnen blijven. Als u reeds lid van S. P. L. is, blijf dan trouw lid; is u nog geen lid, geef u dan op als lid bij uw parochieelen directeur: het lidmaatschap vraagt slechts één cent per week. En kunt u meer doen, schenk dan een jaarlijksche weldoenersbijdrage 2.50) of sticht een studiebeurs (ineens of bij gedeel ten ten minste 2500, waarvan de jaarlijk sche rente gebruikt wordt voor de oplei ding van-seminaristen). Naast uw geldelijke offer vragen wij ook uw hartelijk en vurig gebed voor de in- heemsche priesterstudenten; bidt veel voor hun volharding, want van de volharding van ieder dezer studenten hangt de eeuwi ge zaligheid af van duizenden zielen. De oogst is zoo groot: zendt daarom werklie den in Uw Wijngaard, o Heer. Met een hoopvol en bij voorbaat dank baar hart en onder bescherming van de H. Theresia van Lisieux, de groote Patrones van het S. P. L., zendt onder'geteekende deze nodkreet uit: moge gij allen haar ver staan en allen uw medewerking verleenen ter liefde Gods, voor de uitbreiding van Zijn Rijk, welke toch de zaak van ons allen is. Mgr. Th. M. P. BEKKERS, Nationaal Directeur. Postrekening: 8725. Huis Bijdorp te Voor schoten. DE WERELD IN VOGELVLUCHT Wij schreven dezer dagen, dat het vooral in Frankrijk vrij gemakkelijk is om een regeering ten val te brengen, maar dat het moeilijker is, de scherven weer aan elkaar te lijmen. Het Volksfront is bij de jongste crisis in Frankrijk uit elkaar gevallen en nu kost het moeite om de stukken weer aan elkaar te krijgen. Eerst heeft Bonnet, de minister van finantiën in het vorige ka binet het geprobeerd, maar hij moest het opgeven, omdat de socialisten niet met hem wilden samenwerken noch hem wil- j den steunen. „Probeeren jullie het dan", i .zei president Lebrun tot de socialisten en Léon Blum toog aan het werk. Maar hier tegen hadden de radicaal-socialisten weer bezwaar, zoodat hij ook het byltje er bij neer moest leggen. Het lijkt-niet gemakke lijk te zijn, deze crisis op te lossen. De laatste, die nu weer bezig is, is Chautemps, de afgetreden president. De Japansche regeering heeft een ver klaring gepubliceerd, waarin gezegd wordt Bonnet noch Blum kunnen slagen Nadat Bonnet gedwongen was om de op dracht tot kabinetsformatie terug te geven wegens de weigerachtige houding der so cialisten, is de vorming van een nieuwe Fransche regeering thans opgedragen aan Léon Blum, die de opdracht aanvankelijk aanvaardde, doch eveneens gedwongen was haar terug te geven. De socialistische Kamerfractie had schrif telijk medegedeeld, dat zij aan een minis terie-Bonnet niet kon deelnemen, noch dit kon steunen, zonder dat deze houding evenwel zich uitstrekte tot iedere regee ring onder leiding van een radicaal-socialist De socialisten hadden dus geen vertrou wen in Bonnet persooniljk. De radicaal socialisten hebben tegen dit besluit ge protesteerd, daar het gericht is tegen een der leden van de radicaal-socialistische partij, die door het staatshoofd is aangewe zen om een regeering samen te stellen, waarvan alleen het programma het onder werp van voorafgaande besprekingen tus- sehen de meerderheidsfracties dient uit te maken. De partij wijst alle verantwoorde lijkheid voor de gevolgen van deze hou ding af. Blum's onderhandelingen Zoodra hij opdracht to de vorming eener nieuwe regeering had gekregen, achtte Blum het noodzakelijk, zich te verzekeren van den steun, dien hij niet wilde missen. Thorez en Duclos hadden de onvoorwaar delijke deelneming der communistische partij toegezegd. De radicaal-socialistische fractne, welke Blum hervatting der samenwerking voor stelde, had haar beslissing uitgesteld. Het schijnt echter, dat de mogelijkheid van communistische deelneming op tegenstand in de radicale fractie stuitte. Voorts had Blum Paul Reynaud uitgenoodigd, aan de regeering deel te nemen als vertegenwoor diger der vroegere oppositie in een „minis terie van nationale eenheid rondom het Volksfront". Reynaud stelde echter als voorwaarde uitbreiding der politieke sa menstelling van het kabinet tot en met de fractie van Marin. Blum meende daarin niet te kunnen toestemmen, zoodat van de medewerking van Reynaud moest worden afgezien. Zoo kon Blum niet vasthouden aan een soort kabinet van nationale eenheid van linksche nuance. Hij moest dus terugkeeren tot de minder stoutmoedige samenstelling van een Volksfrontregeering met medewer king der communisten. De taak van Blum werd daardoor niet gemakkelijker en als gevolg van het verzet der radicalen moes ten ook Blum's pogingen schipbreuk lijden. dat Tsjang Kai Sjek hardnekkig weigert, de goede bedoelingen van Japan te begrij pen. Wij kunnen hem dat niet kwalijk ne men, maar de Japanners doen dat wel; zij kondigen althans aan, dat zij weldra de diplomatieke betrekkingen met Tsjang Kai Sjek's regeering, die tot nog toe on danks alles toch nog in stand gehouden waren, zullen verbreken en bereid zijn, samen te werken met de nieuwe Chinee- sche regeering te Peiping. De woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken te Tokio, heeft aan buitenlandsche journalisten verklaard, dat de regeeringsverklaring in feite de ver breking beteekent der diplomatieke be trekkingen tusschen Japan en het be wind van Tsjang Kai Sjek. Tevens betee kent zij de verbreking der vredesonder handelingen. Deze zouden evenwel her vat kunnen worden, zoodra de maarschalk bewijs levert van zijn oprechtheid tegen over Japan. De woordvoerder voegde hier aan toe, dat Tsjang Kai Sjek zonder de hem gedane voorstellen categorisch te wei geren, niettemin te verstaan heeft gege ven, dat de Japansche vredesvoorwaarden voor China niet aanvaardbaar waren. Ja pan heeft zijn politiek in de kwestie der oorlogsverklaring, aan China nog niet vast gesteld, hoeewl de Japansche regeering op het oogenblik niet he* voornemen heeft China den oorlog te verklaren. In ant woord op een desbetreffende vraag zeide de woordvoerder, dat Japan ï.iet met de regeering van Tsjang Kai Sjek zal onder handelen en evenmin de voorloopige re geering van Peking heeft erkend. Voor de dagelijksche kwesties, zal Japan onderhan delen met de plaatselijke autoriteiten. DE A.S. BLIJDE GEBEURTENIS Enkele oogenblikken, nadat het nieuws van de blijde gebeurtenis ons bekend is, zullen de volgende adressen door een si rene of fluit dit aankondigen. Echter, in dien de geboorte des nachts plaats vindt, waarvoor te stellen tusschen 10 uur nam. en 7 uur v.m., des morgens te 7 uur. De aankondiging zal geschieden als volgt: Signaal: een lange stoot gevolgd door vijf korte stooten geeft aan de geboorte van een prinses. Signaal: een lange stoot gevolgd door negen korte stooten geeft aan de geboorte van een prins. Deze signalen zullen meerdere malen met eenige onderbreking worden gegeven. De volgende zaken verklaarden zich be reid het signaal uit te zenden, waarvoor wij hun hier bij voorbaat dankzeggen. Indien er nog zaken zijn, welke zich eveneens hiertoe bereid verklaren, ontvan gen wij daar gaarne mededeeling van. Alphen: N.V. Oosthoek Zoon, Emmalaan. (Hoorn) N.V. Oosthoek Zoon. „De Leerhoeve" Hooft- straat. Hazerswoude G r o e n e n d ij k: Coöp. Boe renleenbank. Lisse: Lissesche Kistenfabriek. Noordwijk: De Ver. Bloembollen-Cultu ren, Schiestraat. Noordwijkerhout: St. Bavo-Gesticht. Wassenaar: Coöp. Boerenleenbank, Lange Kerkdam. Sassenheim: N.V. Zonneveld en Philippo. Warmond: De Padox. Woerden: Melkfabriek „Nieuw Holland", Utr. Straatweg. Zoeterwoude H. R.: N.V. Oosthoek Zoon. Leiden: Beuth Zoon, Kaiserstraat 25. Constructie Werkplaatsen, Zoeterwoudsche- weg 1. N.V. J. J. Krantz Zn., Oude Singel 86. T. H. Noordman, Haagweg 59. Johan Parmentier, Schelpenkade 6. P. P. J. van Remundt, Zijlsingel 2. N.V. Stoom Zeep Eau de Cologne fabrie ken Sanders Co., Levendaal. N.V. Vereenigde Touwfabrieken, Zijldijk, Leiderdorp. Wernink's Beton Maatschappij, Hooge Morschweg 149. N.V. Textielfabrieken Gebrs. van Wijk Co., Heerengracht 44. Fa. A. H. J. Wijtenburg, 2e Looierstraat. N.V. Kon. Ned. Fabriek van Wollen dekens v/h. Zaalberg Zoon, Vestestraat 1. De Raad van Arbeid PREMIE ZIEKTEWET. Staatsblad No. 895 van 11 Januari j.l., bevatte een Koninklijk besluit, waarbij de premie voor de Ziektewet ten opzichte van de Raden van Arbeid belangrijk is gewij zigd met ingang van 1 Januari 1938. De normale premie, die, toen de wet in werking trad, was bepaald op 23 cent, is thans teruggeloopen tot 17 cent per 10. loon. Een vermindering alzoo van ruim 26 pet. Inmiddels werd de beschikking verkre gen over behoorlijk statistisch materiaal en is het dus mogelijk geworden, de lasten meer naar evenredigheid van het risico te verdeelen. Voor een 40-tal bedrijven is een hoogere premie verschuldigd, varieerend van 19 tot 43 cent, terwijl alleen voor het stucadoorsbedrijf de premie 57 cent per 10.loon bedraagt. Een groot aantal be drijven, die voorheen onder het verhoogde tarief vielen, zijn thans onder het normale tarief van 17 cent per 10.loon gebracht. Daarentegen zijn een aantal bedrijven nu in het hoogere tarief geplaatst. Daar toe behooren o.a. de tuinbouwbedrijven, waarvoor dè premie 19 cent per 10.loon is geworden. Verder verdient nog vermelding, dat voor de verzekerde, die bij wijze van werkver schaffing zijn te werk gesteld de premie van 50 cent is teruggebracht op 29 cent per 10.loon. Een vermindering alzoo van ruim 40 pet. Van 1 Januari j.l. af mag de werkgever, als gevolg van deze wijziging op het loon van de arbeiders ten hoogste slechts 8 /2 cent per 10 loon verhalen en in geval van werkverschaffing ten hoogste de helft der premie. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De bekende pater Ma/er te München opnieuw gearresteerd. (2de blad). Ontbinding van het parlement in Roe menië verwacht. (2de blad). Italië's moeilijkheden in Abessinië. (2de blad). De ministercrisis in Frankrijk nog niet opgelost. (1ste blad). Diplomatieke betrekkingen tusschen To kio en Tsjang Kai Sjek feitelijk verbroken. (2de blad). Binnenland Oude roofovervallen te Haarlem en te Ophoven-Sittard opgehelderd. (4de blad). Fraude bij den Boerenbond te Dongen. (4de blad). Leiden De oud-burgemeester van Leiden, jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar in den raad herdacht. (lste blad). De nieuwjaarsrede van den voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland. (3de blad). Sport en Wedstrijden VOETBAL: Voor den I.V.C.B. werden verschillende voetbalvelden afgekeurd, ook de regen was spelbreker; S.J.C. verspeelt een punt, Teylingen en Blauw Zwart win nen. - Voor den K.N.V.B. vergrootte Feyen- oord haar voorsprong op Haarlem, N.A.C. versloeg P.S.V. en U.V.S. boekte een groote overwinning op V.D.L. (3de blad). ZWEMMEN: Nieuwe records van Ragn- hild Hveger. (3de blad). BILJARTEN: Bos kampioen 712 cadre. (3de blad). DE ARBEIDER EN DE ZIETEWET. Hoewel de Ziektewet nu al van 1 Maart 1930 af, dus bijna 8 jaar, in werking is, ko men er nog steeds bij den Raad van Arbeid tal van ziektemeldingen veel te laat bin nen. Het blijkt, dat de werknemers nog steeds niet voldoende doordrongen zijn, van de noodzakelijkheid om zich tijdig ziek te melden. Is de werkgever aangesloten bij de zie kenkas van den Raad van Arbeid, dan moet de arbeider zelf voor de ziekmelding zor gen en wel binnen 24 uur na het intreden der arbeidsongeschiktheid wegens ziekte. Komt nu een ziekmelding te laat binnen, dan zal als regel het ziekengeld eerst in gaan op den derden dag, nadat de ziekmel ding is ingekomen. Een aanmerkelijke schade soms voor den verzekerde, die hij te danken heeft aan eigen nalatigheid. Gevolg is dan vaak, dat zoowel de werk gever, als de arbeider, ontevreden is op den Raad van Arbeid, ofschoon deze instel ling gehouden is, de wettelijke bepalingen ten uitvoer te leggen. Maar ook op den arbeider rust de ver plichting om de wet na te leven. Met het oog op de financieele zijde van de verzekering is een goede en tijdige con trole nu eenmaal onmisbaar. Deze is alleen mogelijk, indien de wettelijke voorwaarde daartoe, bestaande in tijdige ziekmelding, van den kant van den arbeider wordt nage leefd. Aan alle postinstellingen en ten kantore van den Raad van Arbeid, zijn de formu lieren voor ziekmelding gratis verkrijg baar. Zoo noodig kan in het uiterste geval worden volstaan met ziekmelding" per brief of briefkaart, als men maar duidelijk eigen naam en adres en naam en adres van zyn werkgever vermeldt. Denk er om, onbe kendheid met de wet, is nooit een excuus. De werkgevers zijn gehouden een kaart op te hangen op een voor alle arbeiders duidelijk zichtbare plaats, waaruit kan blij ken, bij welk orgaan (Raad van Arbeid of Bedrijfsvereeniging) de arbeiders zijn ver zekerd. Verder bevat deze kaart de noodige in lichtingen omtrent de wijze van ziekmel ding en het premieverhaal op den arbeider. Het niet ophangen van zulk een kaart, welke door de uitvoeringsorganen worden verstrekt, is door de wet strafbaar gesteld. Het is derhalve, mede met het oog op het belang van de verzekerde arbeiders, van groot gewicht, dat de werkgevers deze wettelijke verplichting stipt nakomen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1