DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 29ste Jaargang ZATERDAG 15 JANUARI 1938 No. 8930 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weeki 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. U DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT t Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES "an ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Dit nummer bestaat uit vijl bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. CULTUUR XVIII. De ware romantiek Rond denzelfden tijd, waarin de Fran- sche vrijgeesterij, na twee eeuwen her vorming, plus een eeuw verlichting, zich georganiseerd had tot een machtige, on weerstaanbare beweging, die, gedreven door een onberedeneerden haat, de laat ste resten van een schijnbaar ten doode opgeschreven beschaving vernietigen zou, ontdekten o ironie van de geschiedenis! enkele jonge menschen in Duitschland de betooverende charme, die van de toen nog veel talrijker resten dezer bescha ving uitging. Zij ontdekten de Middel eeuwen. En deze ontdekking beteekende tevens de geboorte van een strooming, die de negentiende eeuw op onvermoeide wijze in de richting van de Kerk zou te rugvoeren, de geboorte van de roman tiek. René Descartes had een nieuw wereld beeld gepropageerd, een wereldbeeld, waarin alles helder en doorzichtig, alles begrijpelijk was en met verwoedheid had men zich op de verdere uitbouw van dit wereldbeeld en de opbouw van een nieu wen wereld geworpen. Daarbij moesten de Middeleeuwen het vooral ontgelden. Zij waren de donkere tyd van de mensch- heid geweest, de tijd, waarin de bescha ving eigenlijk had stilgestaan, waarin de Ijzeren tyrannie van het dogma alle vrije ontplooiing van de wetenschap onmoge lijk maakte, de tijd van belachelijk bijge loof en dwaze mystiek. Renaissance en hervorming beteekenden een eerste po ging, om de duistere erfenis dezer eeuwen te liquideeren: de Verlichting zou het werk voltooien: zij zou eens en voor al tijd de doodsklok luiden over priester heerschappij en knechting der weten schap. Het zou niet lang meer duren of de menschheid, de nieuwe, „verlichte"' menschheid zou voorgoed een einde ma ken aan de pretenties van die rampzalige Kerk, die schuldig stond aan alle onvol komenheden, waaraan het leven op deze aarde gebonden lag. Dat werd het begin van een nieuwen tijd, een tijd, waarin het leven doorzichtig worden zou, mathema tisch begrijpelijk, zonder geheimen, zon der een verouderd, kinderachtig geloof, zonder mystiek; het zou alles in overeen stemming zijn met de waardigheid van den redelijken mensch: de rede zou den troon bestijgen, waarop zij sinds het be gin der tijden haar aanspraken kon doen gelden. Maar juist toen men zich ging opma ken, om de rekening der geschiedenis te vereffenen (er waren dingen die inder daad vereffend moesten worden!), toen men aanstalten maakte om het lastige bij geloof en de hinderlijke Kerk uit de we reld te helpen, ontdekte men, dat de rede alleen toch eigenlijk niet alles in het le ven kon oplossen: men ontdekte, dat men ook nog een hart had, en dat er in het leven geheimen zijn, waar de rede mach teloos tegenover staat ja, en dat de mensch in zijn diepste wezen behoefte aan het mysterie heeft. En toen begon men weer met belang stelling op te zien naar de sprookjesach tige pracht der oude kathedralen, men kreeg heimwee naar de tijden van die wonderlijke vervoering, die de kruistoch ten mogelijk maakten, men begon de aantrekkelijke geheimzinnigheid te zien, die er van de oude kloosterresten, minia turen en sculpturen en van heel de flon kerende kloosterbeschaving der Middel eeuwen was uitgegaan. Deze romantiek heeft lang niet al haar aanhangers tot de Kerk gebracht er waren romantici, die met een onverzoenlijken haat tegenover de Kerk hun stelling bouwden zeker is het toch, dat velen langs de wegen der romantiek weer tot het besef kwamen van wat de Kerk den menschen eigenlijk geven kon. Men begon met de poëzie van het geval, de sfeer, de mysterieuze glans, die alles, wat Middeleeuwsch was, om huifde: bij nader onderzoek ontdekte men, dat er in die Middeleeuwsche wereld nog heel wat anders verborgen lag. Men ont dekte, langs den weg van streng-histo- risch onderzoek, het imposante gebouw der Middeleeuwsche wetenschap: men be gon te bevroeden, dat geesten als Tho mas van Aquino en Bonaventura tot de grootsten van de menschheid behoorden; dat een wijsgeerig systeem als het Tho misme rustig de eeuwen trotseert; men ontdekte ook, dat de Middeleeuwsche Theologie een overweldigende synthese van goddelijke openbaring en menschelijk weten was. Altijd verder schreed deze zucht naar de ontdekking der Middel eeuwen. Zoo heeft men ten slotte weer de Kerk ontdekt. En toen eerst heeft men het hart van die gezegende tijden blootgelegd, toen eerst drong men door tot de geheimzinnige kern, die aan alles, wat de romantici zoo onweerstaanbaar aantrok, dien boeienden glans vermocht te geven. We moeten hier thans een boek bespre ken, waarin de romantiek dit toppunt be reikt heeft: „De paus uit het Ghetto, de légende van het geslacht Pierleone". Het is een roman van de hand der Duitsche bekeerlinge Gertrud von Le Fort, die door Leo de Roover voor het Thijmfonds in het Nederlandsch werd vertaald. We hebben dit boek met opzet wat laten lig gen, omdat we er graag een uitvoeriger ctultuurbeschouwing aan wilden wijden. Want het is een zeer bijzonder boek. Het doet in een bonte wemeling van gebeur tenissen voor ons herleven; maar soms legt het, als in het onverwachte lichten van een bliksemstraal, den zin der gan- sche Kerkgeschiedenis voor ons open. Als literair gewrocht is het een merk waardige compositie, geheel in den geest overigens van een vernieuwde roman tiek. De draad van het verhaal wordt ge sponnen in een aaneenrijging van frag menten uit oude kronieken en oude brie ven. Zij bezitten inderdaad de ongekun stelde frischheid van die oude bronnen, maar deze gaat altijd gepaard met de ver fijnde opmerkingsgave en het onmiddel lijk verbeeldingsvermogen van den mo dernen stylist, zoo nochthans, dat dit alles werd saamgeweven tot een gaaf en le vend geheel. Deze wijze van compositie stelt aan den lezer hooge eischen: het is een boek, dat aandachtig gelezen en her lezen moet worden. De moeite wordt be loond; bij een tweede lezing springen nieuwe schoonheden, onopgemerkte, diep zinnige waarheden lichtend naar voren. Maar dit is de hoofdverdienste van dit boek: het gunt ons een blik op een bo- venaardsch vergezicht. Wij zien, hoe te midden van menschelijk gekonkel en wa pengekletter, temidden van den harts tochtelijken strijd om geld en macht, de Heilige Kerk als een gezondene uit den hemel haar taak onder de menschen blijft vervullen. Zij wordt belaagd, geschokt, geplunderd: maar het zijn slechts schijn bare nederlagen, die zij lijdt. De machten van hoovaardij en hebzucht verdwijnen, de Kerk gaat nimmer ten onder. Zij staat onwrikbaar op Petrus, de rots, die in iedere Paus weer opnieuw verschijnt en opnieuw zijn stem verheft. Zij is niets an ders dan de voortzetting van den leven den Christus, Wiens kruis zij door de we reld draagt en Wiens onbegrensd erbar men zij aan de menschen brengt. Het wordt zoo duidelijk in dit boek: de Kerk, de Paus is een universeele macht, een macht, die volkeren en tijden omspant; maar deze macht openbaart zich bij uit stek in een universeel erbarmen, God's erbarmen met den armen, strijdenden, wankelend, gevallen mensch. Het heeft vaak den schijn, alsof het de Kerk om politiek te doen is, maar, zooals Paus Gregorius aan de gravin van Tuscia ver klaart: „het gaat altijd om de heiligheid van de sacramenten", het gaat om de redding van de zielen. Voor wie buiten de Kerk staan, zal dit immer een mysterie blijven: zij zullen slechts naar mensche- lijke voorzichtigheid, menschelijke be weegredenen speuren. Maar zelfs wie in de Kerk zijn, kunnen dat allerdiepste, wat de Kerk verborgen houdt vaak niet volgen: ook zij zullen een menschelijke verklaring zoeken, waar de Kerk toch door een hoogere inzet wordt gedreven. De Kerk moet de goddelijke Geheimenis sen aan de menschen brengen, zij is vooral gesteld als de middelares, die het groot ste mysterie van ieder menschenleven, het geheim van God's ondoorgrondelijke Barmhartigheid tot voltooiing moet voe ren, ja, zij is God's levende, tastbare Barmhartigheid onder de menschen. Dit verklaart de houding, die de Kerk ten allen tijde tegenover het Joden-vraag stuk heeft aangenomen. Deze houding komt ook in dit boek ter sprake: zij moge een goede les zijn voor de velen, die zich Christenen blijven noemen, maar niette min een onchristelijk anti-semitisme hul digen. Het is begrijpelijk, dat de Kerk in de Middeleeuwen een scheiding tusschen Christenen en Joden heeft voorgestaan; men moet dat zien in het licht van be grippen en leefgewoonten dier tijden; gezien de veel scherper verhoudingen, die toen ook het dagelijksch leven kenmerk ten, was een dergelijke toestand zelfs met het oog op de lijdende partij te rechtvaar digen. Maar nooit heeft de Kerk de ver volging der Joden verdedigd of aange moedigd. Zij bleef de Joden beschouwen DE A.S. BLIJDE GEBEURTENIS Een ieder is er op uit, om zoo spoedig mogelijk het nieuws van de blijde gebeur tenis te weten te komen, terwijl van meer dere zijden alle maatregelen worden getrof fen, om het zoo spoedig en algemeen mo gelijk te verspreiden. Het spreekt van zelf, dat wij op de ge bruikelijke wijze, door bulletins, alle be richten zoo spoedig mogelijk zullen publi- ceeren. Wij wilden echter een nog ruimer ver spreiding van het heugelijke nieuws berei ken en hebben de volgende uitzending ge organiseerd. Zoodra het nieuws ons bekend is, zullen de volgende adressen door sirene of fluit dit aankondigen en wel. Signaal: een lange stoot gevolgd door vijf korte stooten geeft aan de geboorte van een prinses. Signaal: een lange stoot gevolgd door negen korte stooten geeft aan de geboorte van een prins. Deze signalen zullen meerdere malen met eenige onderbreking worden gegeven. De volgende zaken verklaarden zich be reid het signaal uit te zenden, waarvoor wij hun hier bij voorbaat dankzeggen. Indien er nog zaken zijn, welke zich eveneens hiertoe bereid verklaren, ontvan gen wij daar gaarne mededeeling van. Alphen: N.V. Oosthoek Zoon, Emmalaan. (Hoorn) N.V. Oosthoek Zoon. „De Leerhoeve" Hooft- straat. Hazerswoude Groenendijk: Coöp. Boe renleenbank. Lisse: Lissesche Kistenfabriek. Noordwijk: De Ver. Bloembollen-Cultu ren, Schiestraat. Noordwijkerhout: St. Bavo-Gesticht. Sassenheim: N.V. Zonneveld en Philippo. Warmond: De Padox. Woerden: Meelfabriek „Nieuw Holland", Utr. Straatweg. Zoeterwoude H. R.: N.V. Oosthoek Zoon. Leiden: Beuth Zoon, Kaiserstraat 25. Constructie Werkplaatsen, Zoeterwoudsche- weg 1. N.V. J. J. Krantz Zn., Oude Singel 86. T. H. Noordman, Haag weg 59. P. P. J. van Remundt, Zijlsingel 2. N.V. Stoom Zeep Eau de Cologne fabrie ken Sanders Co., Levendaal. N.V. Vereenigde Touwfabrieken, Zijldijk, Leiderdorp. Wernink's Beton Maatschappij, Hooge Morschweg 149. N.V. Textielfabrieken Gebrs. van Wijk Co., Heerengracht 44. N.V. Kon. Ned. Fabriek van Wollen dekens v/h. Zaalberg Zoon, Vestestraat 1. als het volk, dat God's bijzondere zending met zich meedroeg; zij gaf de hoop niet op, dat ook de Joden eens hun oogen voor het koesterende licht van God's Barmhar tigheid zouden openen. We kunnen slechts van harte hopen, dat velen dit boek zullen lezen. In de duisternis, die de Middeleeuwen gekend hebben, zullen zij dat blijde, geweldige Licht ontdekken, de Kerk, die alleen in staat zal blijken, om ook de compacte duisternssen van dezen, onzen tijd te ver drijven. Zij zullen er ook den waarachti- gen geest van de Kerk uit leeren en gaan beseffen, hoe ze zich boven de wisselval ligheid van dit zichtbare moeten verhef fen, om de èène groote Liefde te zoeken, die uit den hemel komt, en hoe zij in een apostolisch begrijpen en beminnen alle zielen met zich mee moeten voeren. Leo de Roover wilde schijnboaar in zijn vertaling de ongekunstelde uitdrukkings vormen van een middeleeuwsche geschied bron benaderen; hij had den bouw zijner zinnen niet zelden wat vloeiender kun nen maken. Dr. HENRI VAN ROOIJEN, Kruisheer. Zoeterwoude, Januari '38. GEEF ST PAULUS EEN PAARD I MAAR PAARDEN ZIJN UIT DE MODE! Het kan zijn, dat de apostel Paulus aan het paardrijden de brui heeft gegeven, toen hij ééns uit het zadel was gewipt, doch het lijkt ons waarschijnlijker, dat Paulus, toen hij niet tegen maar vóór Christus begon te arbeiden, over geen geld meer kon beschik ken om een paard-te huren, laat staan om er een te koopen. In het Nieuwe Testament wordt er althans met geen woord over ge rept, dat de Apostel der Heidenen ooit de kans gekregen heeft om op den rug van een dartele draver zijn missie-werk te ver vullen. Zooals het St. Paulus verging met zijn paard, zoo gaat het nóg. Reizigers in koffie en thee banjeren in auto's. De cultuur-ondernemingen op, beneden en boven den evenaar, zijn op de meeste moderne wyze toegerust, haar employé's beschikken over auto's, vliegtuigen, motor- booten en wat al niet meer. Op een duizend pop wordt niet gekeken, wanneer de bloei der onderneiTiing kan worden bevorderd. Doch de eenige echte cultuur-onderneming, waarmede de Papoea's en de Hottentotten méér zijn gebaat, dan met het aanleggen van koffie- of thee-plantages, moet noodge dwongen haar vertegenwoordigers uitzen den op gestopte sokken en doorgesleten schoenen. Deze eenige echte cultuuronder neming kan geen geld genoeg in 't laadje krijgen, om voor haar reizigers en agenten een auto te huren, laat staat om er een te koopen. Dat is niet zakelijk en dat is niet ver standig. De schuld van de armzalige uitrusting, waarmede genoemde cultuuronderneming haar vertegenwoordgiers op pad stuurt, ligt aan de schrielheid en bekrompenheid der aandeelhouders. En die aandeelhouders zijn wij. 1 Wij zijn de aandeelhouders van de Kerk, en wij hebben ervoor te zorgen, dat de ver tegenwoordigers van deze onderneming be hoorlijk uitgerust op de meest efficiënte wijze hun missie-arbeid kunnen verrich ten. Het gaat er niet om, het den missionaris sen gemakkelijk te maken. Dat kan ons, in dit verband, koud laten! Men moet deze aangelegenheid nuchter en zakelijk bekijken. Het gaat erom, dat de missionarissen, die als vertegenwoordigers der Kerk in nieuwe afzetgebieden arbeiden, van him werk en toewijding het meeste profijt weten te trekken. In vele gevallen zijn daartoe de moderne hulpmiddelen van het verkeer onmisbaar. Er zijn zeer vele missionarissen, die aan gesteld zijn over parochies zoo groot als Nederland. De onmetelijke dwaasheid En nu moet men zich eens de dwaas heid voorstellen, dat een Engelsche on derneming een nieuw afzetgebied in Nederland zoekt en dat gaat „bewer ken", er een vertegenwoordiger aan stelt, en tot dien vertegenwoordiger zegt: Doe je best! Geld voor een fiets of een auto hebben we niet. Je moet het land maar afloopen. Hier heb je een paar nieuwe schoenen, met stevi ge zolen. Is dat efficiënt? Is dat zakelijk? Neen, dat is crazy! En zoo crazy zijn wij, als wij onze missionarissen laten tippelen, uren en uren, dagen en dagen, tot zij uitgeput raken en een paar weken moeten rusten om weer op verhaal te ko men, om tenslotte, na een tiental jaren van ploeteren, als een wrak naar huis gestuurd te worden. Tippelen maar! Wat een missionaris thans in moeizame dagmarschen moet bewandelen, beklaute ren, doorwaden en afstrompelen, kan hij in korten tijd afleggen, indien hij kan be schikken over een fiets, of een auto, of, in sommige bizondere gevallen, over een vliegmachine. Aan de missionarissen deze hulpmidde len te verstrekken, is het doel van de Mi- va-actie, waarvan ieder behoorlijk Katho liek, die met zijn tijd meegaat, wel eens heeft gehoord. Ieder aandeelhouder van de Katholieke Kerk en dat is ook de armste onder or.s wordt opgeroepen aan de cultuur- VOORNAAMSTE NIEUWS I Buitenland Georges Bonnet tracht een nieuwe Fransche regeering te vormen. (2de blad). Nieuwe onthullingen over de „Csar". (2de blad). Naar verluidt heeft het Japansche kabi net tot drastische maatregelen besloten om den strijd in China voort te zetten. (2de blad). Binnenland Gisteravond is bij Culemborg een Diesel- trein ontspoord, doch persoonlijke onge lukken hadden niet plaats. (3de blad). Leeuwardensche verzekerings Mij. voor 25.000 opgelicht. (3de blad). onderneming, die hem zoo na aan 't hart ligt, een moderne uitrusting te geven. Daaraan kan een ieder medewerken door. op 25 Januari te Leiden de groote Miva- avond bij te wonen, die in de Stadsgehóor- zaal zal worden gehouden. Noteer de da tum! Op dezen avond wordt de hoogst-in- teressante Miva-film vertoond en zal de weleerw. heer Henri de Greeve een speech afsteken. De avond wordt opgeluisterd door gezang van het bekende Matrozen- koor uit den Haag. Het moet een massale bijeenkomst van aandeelhouders worden, op welke bijeen komst plannen zullen worden ontvouwd om het missiewerk op moderne leest te schoeien. Zou men St. Paulus een paard gewei- weigerd hebben, als hij erom vroeg? Weiger dan ook den missionaris de ver keersmiddelen niet, die hem vlugger kan helpen naar het groote doel: de Blijde Boodschap te brengen aan de heidenen. DE WERELD IN VOGELVLUCHT De regeering-Chautemps, die gisteren nacht omver geworpen is, moet door een andere regeering vervangen worden. Het is vrij gemakkelijk om een kabinet een beentje te lichten, vooral in Frankrijk, maar men zit dan met de scherven. Thans is niet alleen de regeering gevallen, maar ligt ook het Volksfront in diggelen. De vraag is nu maar of het weer gelijmd kan worden. De goede wil is wel aanwezig, want zoowel de radicaal-socialisten als de sociaal-democraten hebben reeds door het aannemen van moties den wensch uitge sproken, dat de samenwerking in het Volksfront zal worden voortgezet, terwijl de communisten reeds spijt hebben van hun houding in de Kamer, welke de direc te aanleiding is geworden tot het uiteen vallen van het Volksfront. Nu is het heel aardig, om in moties der gelijke uitspraken te doen, maar of de scherven zich practisch voor lijmen zullen leenen, is een kwestie, welke van andere factoren afhankelijk is. De band, welke de partijen in het vorige kabinet samenhield, was maar zeer uiterlijk en erg los. Terwijl de communisten en socialisten in de Ka mer achter den minister-president ston den, voerden zij tegelijkertijd een sterke ondergrondsche agitatie tegen zijn politiek Evenmin als Chautemps dat op den duur kon uithouden, kan een andere minister president dat. Op het oogenblik is de vroe gere minister van financiën Georges Bon net bezig om te probeeren of hij een regée- ring vormen kan. De .Matin" schrijft over den politieken toestand, dat men gisteren scheen over te hellen tot de formule, volgens welke de radicaal-socialisten het centrum zouden blijven vormen, ter linkerzijde geflankeerd door de republikein-socialisten, ter rech terzijde door de leden der radicale linker zijde en verwante groepen. Men zou zoo terug keeren tot een formatie, die veel ge lijkenis vertoont met die van de vroegere kartelkabinetten, waarbij de socialisten zich beperkten tot steunverleening. De rechtsche „Jour" schrijft, dat de be- teekenis der crisis duidelijk is. Niet Chau temps en zijn radicaal-socialistische poli tiek zijn omver geworpen, maar het Volks front is ineengestort. De weg voor Bon net is reeds vrijgemaakt. De „Ere Nouvelle" zegt, dat het land niet bestuurd kan worden, als de radicaal- socialisten er niet in zouden slagen, een stabiele meerderheid in het parlement tot stand te brengen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1