DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Auto met vljt inzittenden te water 29ste Jaargang DONDERDAG 13 JANUARI 1938 No. 8928 3)e Qeidóchc&owïmü DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi) vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weekJ 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bU vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT t Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES ^an ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 1 0.50 V Een triset» Initiatief. Een frisch initiatief heeft de minister van Sociale Zaken, de heer Romme, geno men: Op de eerste plaats heeft hij aanhangig gemaakt bij den Hoogen Raad van Arbeid een voor-ontwerp van wet inzake de ver zekering tegen geldelijke gevolgen van werkloosheid. Dat de op dit punt be staande regelingen en bepalingen 'ns wor den bekeken, zal iedereen toejuichen. Er zijn hier ongetwijfeld verhoudingen inge treden, die niet meer beantwoorden aan den feitelijk gegroeiden economischen toe stand. Natuurlijk wij juichen nog niet over het resultaat van het door den minister ten deze genomen initiatief, omdat wij dat nog niet kennen. Wij mogen echter vertrouwen, dat dit niet zal tegenvallen. Op de tweede plaats heeft hij ingesteld een Staatscommissie, aan welke is opgedra gen der regeering van advies te dienen over de vraag, in hoeverre in de huidige wijzen van hulpverleening met betrek king tot de groepen van valide, werkwil lige personen, die voornamelijk tengevol ge van maatschappelijke oorzaken niet in het onderhoud van zich (en van h"un ge zin) kunnen voorzien, verandering behoort te worden gebracht en voorstellen betref fende de regeling van hulpverleening ten deze, anders dan bij wijze van armen zorg, te doen. Aan de hier bedoelde commissie is opge dragen de beantwoording van de vraag: hoe kan hulp worden verleend bij gemis aan arbeid buiten het terrein der nor male werkloosheid helaas is hier het woord: normaal nog maar al te goed ge kozen! op welke normale werkloosheid het boven-aangeduide voor-ontwerp van wet betrekking heeft. De beantwoording van deze vraag is even dringend noodzakelijk als.... uiterst moeilijk, naar onze meening. Door allen, die beseffen, dat, hoe droe vig het lot van den werkloozen arbeider ook is, het lot van tallooze andere werk lozen vaak nóg droeviger is, zal ook en vooral deze door minister Romme onder nomen poging hartelijk worden toege juicht. Met gespannen belangstelling zien wij uit naar wat de ingestelde Staatscom missie ten deze zal hebben te zeggen en voor te stellen! „SAMOAN CLIPPER" VERBRAND ALLE INZITTENDEN OMGEKOMEN. Drijvende in den Oceaan. Na verscheidene elkander tegensprekende berichten is thans eindelijk komen vast te staan, dat de „Somoan Clipper", een der groote vliegbooten van de Pan American Airways, op 23 K.M. van Pagopago is ver ongelukt, waarbij de geheele bemanning, bestaande uit zeven koppen, om het leven is gekomen. Het vliegtuig is verbrand; de oorzaak van den brand is niet bekend. Waarschijnlijk is de brand ontstaan door het laten wegloo- pen van benzine, hetgeen noodig was om het toestel het gewicht te geven, dat noo dig is voor een landing. Te San Francisco is medegedeeld, dat het vlootstation te Honoloeloe heeft medege deeld, dat het hulpschip „Avocet" het wrak van de „Samoa Clipper" tracht 'te bergen. Het schip heeft de vliegboot drijvende ge vonden op den Oceaan. De geheele beman ning was dood. REMMEN- EN LICHTWEEK VOOR WIELRIJDERS De tweede dag is nu voorbij en menig fietser is wat blij, dat wij hem wezen op zijn plicht te zorgen voor rood achterlicht. Uw rijwiel, is dat al gekeurd? Stap even af, 't is zoo gebeurd! VEREENIGING VOOR VEILIG VERKEER Verzoening tusschen Kerk en Staat DE PAUS SPREEKT TOT BISSCHOPPEN EN PRIESTERS. „Sombere wolken over de Alpen". De Romeinsche correspondent van de „Tijd" seint: Eerst eergisteren is vast komen te staan, dat de Bisschoppen en Priesters, die Zon dag j.l. bij Mussolini op het Palazzo Vene- zia geweest zijn, toch nog ontvangen zou den worden door Z.H. den Paus. Deze audiëntie heeft gisteren plaats ge had en is door de woorden, welke de H. Va der sprak, tot een moment geworden, dat het oogepblik, waarop de H. Vader zoo ontroerend sprak over Duitschland, even- aardde. Allereerst werd den H. Vader een hoe veelheid graan aangeboden voor het offer brood van de H. Mis. Daarop zongen de Bisschoppen en priesters gezamenlijk het „Christus vincit". De H. Vader nam hierop het woord. Hij zeide zeer dankbaar te zijn voor de eer, die de Bisschoppen en priesters Hem hadden gebracht, door het werk dat zij verrichten, want de eer voor de zonen is ook de eer voor den Vader. Met hun deelname aan den veldslag om het graan hebben zij blijk gegeven ook hun priesterlijke taak goed te verstaan. Immers zij hebben de landelijke bevolking, die toch de ruggegraat is van de natie, geleerd tot God te bidden „Geef ons heden ons dage lij ksch brood". Om het dagelijksch brood te verwerven moet men echter niet alleen smeeken tot God maar ook met Hem samenwerken. Dankbaar was Hij hun ook, omdat zij op een zeer hooge plaats aanleiding hebben gegeven tot het spreken van zulke gerust stellende en zekerheidscheppende woorden. Woorden, die grooten troost en zekerheid aan den H. Vader verschaften, en die Gods zegen rijkelijk zouden doen neerdalen. Men zegt de waarheid, wanneer men zegt, dat Wij de groote weldaad van de verzoe ning hebben gewenscht en men spreekt bui tengewoon troostend, wanneer men zegt aan deze handeling en aan de andere han delingen die haar begeleid hebben, volstrekt trouw te zullen blijven. Deze troost valt Ons ten deel. Schouwen Wij immers over de Alpen dan zien Wij niets anders dan sombere dreigende wolken waarachter geen zon schijnt. Maar God waakt! De H. Vader zeide te gelooven in Zijn zending, die tevens de zending is van de Bisschoppen en priesters: aanwezig te zijn, altijd en overal, waar het gaat om het heil der zielen en om het geluk der menschen, dien Wij op alle mogelijke wijzen wel moe ten doen, ook in hun stoffelijke belangen". De H. Vader wilde nog iets zeggen over de speciale verantwoordelijkheid van hen, die gesteld zijn over de burgerlijke orde, zoowel nationaal als internationaal. Zeker is, dat Zijn hart uitgaat naar die Italiaan- sche arbeiders die gereed staan om over de Alpen te trekken. „Wij hopen en wenschen, dat, waar zij ook gaan, zij het voorbeeld zullen uitdragen van hun Kathloiek Geloof, en hun persoon lijke als burgerlijke deugden, die de be wonderenswaardige rijkdom zijn van Ita lië. Wij hopen, dat hun voorbeeld van Chris telijk leven en van verheerlijking Gods al tijd en overal, vooral in deze tijden van ge varen en dreigende duisternis, den glans van de waarheid in vollen luister moge doen stralen. De H. Vader besloot Zijn lange rede met aan alle Bisschoppen en priester Zijn Zegen te verleenen, een Zegen, die zich ook uit strekt over dien anderen oogst, den oogst der zielen der Katholieke Actie. ONBEWAAKTE OVERWEG IN DEN AUTOWEG AMSTERDAM— SASSENHEIM. Bij den onbewaaktenn overweg bij K.M. 3.870 van den spoorweg HoofddorpAals meer in den rijksweg AmsterdamSas- senheim zullen lichtseinen in dienst wor den gesteld ter beveiliging van het weg verkeer als een goederentrein den over weg zal berijden. De werking van de installatie is dezelfde als van de beveiliging van den onbewaak- ten overweg bij Nijverdal in den Rijks weg ZwolleAlmelo, d. w. z. indien een trein nadert wordt een rood knippersein door den treingeleider in werking ge bracht. Twee hunner verdronken In den afgeloopen nacht omstreeks twee uur is te Berkenwoude een Ford auto met vijf inzittenden te water ge reden, waarbij twee heer en om het leven zijn gekomen. De wagen werd bestuurd door den chauf feur C. Bos uit Stolwijk. Het gezelschap keerde van een bruiloft in Stolwijk naar hun woningen te Ouderkerk a/d IJsel terug. Onder de gemeente Berkenwoude is de auto door nog niet bekende oorzaak in de Schin kel gereden. Drie inzittenden konden op het droge worden gebracht, doch den 34- jarigen J. van Herk en den 50-jarigen J. de Boer heeft men niet kunnen redden. Omtrent boven-gemeld auto-ongeluk ver nemen wij het volgende: Omstreeks twee uur is het gezelschap, bestaande uit den 31-jarigen koopman C. J. Bos uit Stolwijk, den 34-jarigen schilder J. van Herk, den 50-jarigen koopman J. de Boer en den 43-jarigen melkventer G. Rol- loos en diens 16-jarigen zoon Marinus, van de bruiloft van het echtpaar H de Borst te Stolwijk naar hun woonplaats Ouderkerk a.d. IJsel teruggekeerd met een huurauto, die bestuurd werd door K. Bos. Voor in den wagen zaten de bestuurder en de 43-jarige melkventer Rolloos. De drie anderen zaten achterin. Omstreeks half drie is in den stikdonke- ren nacht de auto op het bochtige wegge deelte, dat de Schenkel wordt genoemd, door nog niet vastgestelde oorzaak tegen een aan den linker kant van den weg staanden boom gereden en daarop in de Wetering te recht gekomen. De auto was direct een paar meter van den kant en zakte in het water, dat ter plaatse vrij diep en modderig is, weg. Daar de plaats van het ongeval in de kom van de gemeente Berkenwoude ligt, was spoedig hulp van de omwonende landbou wers bij de hand. De twee voor in den wa gen zittenden konden het portier openen en zich uit den wagen bevrijden. Marinus Röl- loos, die tusschen de beide mannen achter in zat, heeft eveneens kans gezien, zich uit den wagen 'te werken. De beide andere in zittenden zijn hierin helaas niet geslaagd. Het duurde twintig minuten, voor men beide slachtoffers op het droge had ge bracht. Dokter Beekenkamp uit Gouderak kon toen slechts den dood cons'tateeren. Het stoffelijk overschot is naar het lijkenhuisje op de algemeene begraafplaats vervoerd. De bestuurder Bos is door den burgemees ter van Berkenwoude, den heer M. Gauthier, die het voorloopig onderzoek leidt, vastge houden, in afwachting van de beschikking van den officier van justitie, die van het ge beurde op de hoogte is gebracht. De rijks verkeersinspectie zal den wagen, die nog te water ligt, onderzoeken, om de oorzak vast te stellen. DE WERELD IN VOGELVLUCHT Na afloop van de Oostenrijksch-Hon- gaarsch-Italiaansche besprekingen te Boe dapest is gisteravond een communiqué uit gegeven, waarin de resultaten van de con ferentie zijn neergelegd. Als meest spre kend resultaat blijkt daaruit, dat Weenen en Boedapest het verzoek van Rome hebben ingewilligd om het Franco-bewind dat tot nu toe door deze beide regeeringen alleen de facto (feitelijk) was erkend, thans ook de jure (rechtens) te erkennen. Over de verhouding tot den Volken bond zegt het communiqué: De vertegenwordigers van Oostenrijk en Hongarije, na acte te hebben genomen van de gerechtvaardigde en ernstige redenen, die de regeering van Italië er toe gebracht hebben, zich uit den Volkenbond terug te trekken, en na de vérstrekkende gevolgen te hebben geconstateerd, die een dergelijk •besluit medebrengt voor de samenstelling, het doel en de mogelijkheden van den Vol kenbond, verklaarden dat de Volkenbond niet het karakter van een ideologisch blok kan en mag dragen. In een dergelijk geval zouden Oostenrijk en Hongarije zich voor behouden, hun betrekkingen met den Vol kenbond aan een nieuw onderzoek te on derwerpen. Wanneer het de bedoeling van deze confe rentie geweest is, om werkelijke resulta ten te bereiken en niet alleen om maar eens met elkaar'te praten, teneinde elkan ders standpunt te vernemen, dan lijkt ons het resultaat vrij poovertjes. Of de wer kelijke resultaten zouden niet in het com muniqué moeten zijn aangeduid! OVERVAL OP WETHOUDER VAN WESTDONGERADEEL Rooi de drijfveer DRIE JONGEMANNEN AANGEHOUDEN. Gisteravond hebben drie jongemannen den landbouwer G. van der Kooi, in wiens schuur onder Nes (Westdongeradeel) zij zich verdekt hadden opgesteld, toen deze omstreeks tien uur daar binnen kwam om zijn paarden te voederen, aangegrepen en met stokken bewerkt, waarna zij op de vlucht sloegen. De landbouwer is vannacht naar het ziekenhuis te Leeuwarden ver voerd. De drie daders zijn aangehouden. Zij hebben bekend den overval te hebben ge pleegd. Hoewel dit nog niet geheel vast staat, schijnt men hier met een wraakneming te doen te hebben. De landbouwer van der Kooi is wethouder van Westdongeradeel. Omtrent den overval op den wethouder van Westdongeradeel, den heer G. van der Kooi, vernemen wij nog het volgende: Omstreeks half tien ging de veehouder van der Kooi naar den stal om de paar den te voederen. Plotseling werd hij door een drietal jongemannen overvallen, die een bedrag van duizend gulden van hem eischten. Toen de aangevallene hieraan niet voldeed en zich trachtte te verweren, werd hij door het drietal met ploertendoo- ders op het hoofd geslagen. Hij werd ern stig aan het hoofd gewond, echter zonder het bewustzijn te verliezen. Onder het voorwedsel, het geld te zullen gaan halen, wist van der Kooi een wapen te bemach tigen. De aanvallers meenden, dat zij met een geladen jachtgeweer werden bedreigd en namen de vlucht. Door inmiddels toegeschoten hulp werd direct geneeskundige hulp ingeroepen. Een dokter achtte overbrenging naar het zie kenhuis te Leeuwarden noodzakelijk. De toestand van het slachtoffer is niet levens gevaarlijk. De gemeente-politie, die men onmiddel lijk van het gebeurde op de hoogte bracht, stelde, onder leiding van burgemeester A. E. Hoving en in samenwerking met de rijksveldwacht en marechaussee een nauwkeurig onderzoek in. Toen bekend was, dat twee der aanvallers in de rich ting Holwerd waren vertrokken, werd in deze richting gezocht. Het bleek, dat twee patrouilleerende gemeenteveldwachters, die van dezen overval niets wisten, de vermoe delijke daders waren tegengekomen. Bei de jongemannen, de 21-jarige U. K. en de 18-jarige J. S. uit Holwerd, werden van hun bed gelicht en gearresteerd. Zij legden een volledige bekentenis af. Even later is ook de derde verdachte, de 24-jarige W. T. van Z. uit Wierum, van zijn bed gelicht en ge arresteerd. Hij legde eveneens een volle dige bekentenis af. Het parket te Leeuwarden, benevens de districtscommandant van de rijksveldwacht en de marechaussee hebben direct ter plaat se een onderzoek ingesteld. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN DE NATIONALE FEESTDAG. Bij gelegenheid van de geboorte van een prins of een prinses zal de arbeid veelal worden stopgezet. Een nationale feestdag zonder dat, waar het kan, de arbeidersmas sa's daaraan deelnemen, is geen nationale feestdag. Fabrieken en werkplaatsen zullen daar om op den nationalen feestdag worden stil gelegd. Zoo zal één van zin en geest de dag worden gevierd. Nu komt echter het bericht, dat de ge miste werkuren in de volgende weken mo gen worden ingehaald. Mogen, niet moeten. Naar aanleiding hiervan merkt de Volkskrant het volgende op: Wij zouden wenschen, dat nergens van de vergunning werd gebruik gemaakt en dit tijdig aan het personeel werd meege deeld. De uitgestelde en straks ingehaalde arbeid maakt toch het denkbeeld van een vrijen dag, een feestdag ter eere van Oranje en ons vorstenhuis, illusoir. Het vooruitzicht van vor den vrijen dag te moeten overwerken zal de feeststem ming heel wat doen dalen, zelfs vergallen. Er zullen er zijn die den vrijen dag dan lie ver niet hadden. Zoo zou een wanklank worden gehoord te midden van het eenstemmig, hartelijk en gemeend gejuich om de nieuwe bloesem aan de Oranjeboom, symbool van onze na tionale eenheid. Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Belangwekkende toespraak van den H. Vader. (1ste blad). Nieuwe onthullingen over de „Csar". (2de blad). Weenen en Boedapest erkennen het be wind van Franco. (2de blad). Een incident met een Fransch oorlogs schip in de Spaansche wateren. (2de blad). Binnenland Algemeene beschouwingen over de Rijks- bcgrooting in de Eerste Kamer (1ste blad). Wetsontwerp in zake verzekering tegen geldelijke gevolgen van werkloosheid bij den Hoogen Raad van Arbeid; Staatscom missie moet adviseeren over hülpverlee- ning bij gemis aan arbeid buiten de normale werkloosheid. (2de blad). Een auto-ongeluk te Berkenwoude, waar bij twee dooden. (1ste blad). Een roof-overval te Westdongeradeel. (lste blad). UITSPRAAK IN DE ZAAK BARMAT. BRUSSEL, 13 Januari. (A. N. P.) De strafrechtbank heeft in de zaak Barmat de volgende vonnissen uitgesproken: Henri Barmat vijf jaren gevangenisstraf en 14.000 franken boete; L'oewenstein vier jaren gevangenisstraf en 14.000 fran ken boete; Devreese vier maanden gevan genisstraf en 350 franken boete voor waardelijk. De rechtbank verklaart, dat voor zoo ver het Julius Barmat betreft de straf vervolging wegens diens overlijden is ge staakt. Zij verklaart voorts, dat de verdachten bankroetiers zijn. Het openbaar ministerie, waargenomen door den substituut-officier van justitie, mr. Perrichon, eischt dan de directe ge vangenneming van de verdachten Henri Barmat, Gyselinck en Loewenstein. Nadat de rechtbank korten tijd in raad kamer was geweest, gelast het de direc te arrestatie van Henri Barmat, Gyselinck en Loewenstein. Gyselinck, die ter zitting verschenen is, wordt dan in arrest gesteld. LEIDEN OOGSTFEEST. De zon straalt in de blauwe lucht, Het land is goud van gloed, Muziek klinkt aan het luist'rend oor, De wijn is wondergoed. De meisjes zijn zoo wonderschoon En voor het oogstfeest klaar, De mooiste bloemen zijn geplukt En pronken in het haar. De rokken zwieren in het rond En vreugde moet er zijn Bij klank van vedel en cymbaal En bij den smaak van wijn. Zoo zal het deze dagen zijn, Als naar de groote zaal z Van 't clubhuis St. Antonius U heen komt, allemaal. Daar zal het schoone land dan zijn, De wijnstok en het lied, Gaat allen naar dat oogstfeest toe, Drinkt mee, viert feest, geniet. Hoort naar den vedel, die er klinkt Zoo heel dicht bij uw oor; Neemt al dees' blijde vreugden mee En geeft uw goud er voor. Het is het oogstfeest van den wijn, Dat ieder hart verrukt. En dus: bedenkt, dat op dit feest Geoogst wordt, da'sgeplukt. De zon lacht en het lied weerklinkt, Er vloeien stroomen wijn; De oogst van dit vierdaagsche feest Moog' overvloedig zijn. TROUBADOUR.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1