Nederlandsch schip getorpedeerd Bij de Spaansche kust Japan wacht op Tsjang Ka! Sjek BUITENLAND De strijd met de Kerken De sociale spanning De „Csar"-affaire LUCHTVAART WOENSDAG 12 JANUARI 1938 DE LEIDSCHE COURANT I TWEEDE BLAD - PAG. 6 DOOR ONBEKENDEN ONDERZEEëR. ALLE LEDEN VAN DE BEMANNING GERED. Volgens via Barcelona uit Alicante te Londen ontvangen berichten, later beves tigd door een mededeeling van het Spaan sche persagentschap te Valencia, is het Nederlandse he s.s „Hannah" van de N.V. Stoomschipmaatschappij Hannah (F. W. Uittenbogaart)te Rotterdam, door een on bekenden onderzeeër op 47 mijl van Va lencia, tusschen deze stad en Alicante, zes mijl buiten Kaap San Antonio, getorpe deerd. De onbekende duikboot verdween onmiddellijk na den aanval. Het kustwachtstation van de Kaap San Antonio nam het eerste het gebeurde waar. Het was toen 12.30 uur. De „Hannah" had de machines reeds stop gezet en was bezig de reddingbooten uit te zetten. Terstond werd door de scheepvaartautoriteiten van Alicante en uit Javea een visschersdorp, assistentie derwaars gezonden. Spoedig was het schip bereikt. Alle opvarenden konden in veiligheid worden gebracht. De „Hannah" meet bruto 3730 ton, netto 2311 en is in 1913 te Newcastle gebouwd. Het schip beoefende de wilde vaart, hoofd zakelijk op de havens van de Middelland- sche Zee en de Zwarte Zee. De laatste maal dat het in de thuishaven, Rotterdam, was geweest, was in Mei van het vorige jaar. Het was toen op den Hen van die maand met een lading graan uit Braila (Roeme nië) in de Maashaven aangekomen. Op 22 Mei daaropvolgend was het in balast naar Bremen vertrokken en sindsdien niet meer naar Nederland teruggekeerd. Op 1 Januari j.L echter was het schip uit Antwerpen naar Barcelona vertrokken. Uit het telegram van het Spaansche pers agentschap te Valencia blijkt, dat de Han nah een lading tarwe en boonen aan boord hade, terwijl dit telegram als plaats van bestemming Valencia noemt. In het gezicht van de haven is de „Hannah" dus in den grond geboord. Hoe groot de bemanning van de „Han nah" was, kan op dit oogenblik nog niet worden nagegaan. Het staat echter wel vast dat alle opvarenden gered zijn. Nog geen bericht te Rotterdam. Naar wij van de N.V. Stoomschipmaat schappij „Hannah" te Rotterdam vernemen, DE KEIZERLIJKE CONFERENTIE. Van welingelichte Japansche zijde ver luidt, dat nog verscheidene bijeenkom sten van het Japansche kabinet noodig zullen zijn om de besluiten van de keizer lijke conferentie uitvoerbaar te maken. Naar verluidt heeft de conferentie het standpunt van de Japansche regeering bepaald ten aanzien van de volgende drie mogelijkheden. Ten eerste: China verwerpt de vredes voorstellen. Ten tweede: Tsjang Kai Sjek neemt de vredesvoorstellen, welke hem langs een omweg zijn gedaan, aan. Ten derde: Tsjang Kai Sjek geeft een ontwijkend antwoord. Men acht deze derde mogelijkheid het meest waarschijnlijk en vermoedelijk zal in dit geval de strijd worden voortgezet. Van den toestand in China zal afhangen, hoe dit het geval zal zijn, teneinde met zoo weinig mogelijk offers zooveel moge lijk te bereiken. Naar verder verluidt, zal i men niet langer dan tot 15 Januari wach- I ten op het antwoord van Tsjang Kai Sjek. Aangezien Hongkong een neutrale ha ven is, acht men in Japan het beste mid del om ravitailleering van China langs dezen haven onmogelijk te maken, de verbinding van Kanton met het achter land te verbreken. De Pan-Aziatische politiek van Japan. Een der bekendste voorvechters van een radicaal-nationalistische politiek, Toshjio Sjiratori, de tegenwoordige ge zant van Japan te Stockholm, bespreekt in het tijdschrift „Dainitsji" de zending van Japan in Azië. Hij schrijft o.a.: Zoo dra Japan den oorlog in China met de vol ledige verplettering van de Kwomintang zegevierend beëindigd zal hebben, zal de eerste taak zijn, de buitenlandsche anti- Japansche invloeden uit China te bannen, of de dragers ervan te dwingen tot een principieele wijziging hunner houding en politiek in den geest van samenwerking met Japan. Het uiteindelijk doel van Ja pan is de bevrijding van Oost-Azië voor de Aziaten, waarbij uit voor de hand lig gende oorzaken conflicten met buitenland sche mogendheden onvermijdelijk zouden kunnen zijn. Japan is echter, in het be wustzijn van zijn zending, bereid, alle offers te brengen. had zij hedenochtend nog geen bericht van den gezagvoerder van de „Hannah" ont vangen. De bemanning van het schip bestaat uit 31 koppen en is slechts voor een deel van Nederlandsche nationaliteit. DE BIJEENKOMST DER NON- INTERVENTIECOMMISSIE. In de gisteren gehouden vergadering van de ondercommissie der non-interventiecom missie heeft, naar in het officieele com muniqué gezegd wordt, de secretaris der comnyissie, Hemming, medegedeeld, dat de betrokken regeeringen toegestemd hebben in een uitgave van 5000 pond voor de be studeering van de administratieve proble men, die een oplossing behoeven direct na dat de internationale commissie het plan inzake de terlgtrekking aanvaard heeft. Hij heeft derhalve op Nieuwjaarsdag deskun digen aangewezen als adviseurs inzake de levensmiddelen- en gezondheirsvraagstuk- ken, die met de toepassing van het plan inzake de terugtrekking verband houden. Ook zijn reeds aanzienlijke vorderingen gemaakt met het uitwerken deï* kosten aan het plan verbonden en der methoden van uitrusting en organisatie van het noodige internationale personeel. De volgende bijeenkomst van de presi- dentieele commissie der non-interventie commissie is bepaald op Donderdagmorgen elf uur. DE STRIJD BIJ TERUEL. Het officieele communiqué van het recht- sche hoofdkwartier meldt: Toestand om acht uur gisteravond: In den sector van Teruel is een kleine aan- valspoging van den vijand, die gesteund werd door tanks en gericht was op een on zer stellingen, gemakkelijk afgeslagen. Daarentegen hebben onze troepen op een andere plaats in denzelfden sector een klei ne verbetering van onze eerste linies ten uitvoer gelegd. Van de andere fronten valt niets te melden. Radio Barcelona heeft een communiqué van het ministerie van defensie uitgezon den .waarin o.a. wordt medegedeeld: Er heerscht rust aan het front van Teruel. De rechtsche luchtmacht is zeer actief. Nabij Rubiales is een vijandelijk driemotorig toe stel neergehaald. De rechtsche luchtstrijd krachten hebben de omgeving van Barce lona gebombardeerd en bommen geworpen op de buitenwijken Sanandres, waardoor slachtoffers vielen, waarvan het aantal nog niet bekend is. Japansche proclamatie te Tsingtau. De commandant van de Japansche ma rine te Tsingtau heeft gisteren een pro clamatie uitgevaardigd, waarin hij de burgers van Tsingtau aanspoort, het za kenleven gewoon voort te zetten. De Ja pansche voorschriften moeten worden na geleefd en den burgers wordt gevraagd, met de Japansche autoriteiten mede te werken tot het handhaven van orde en rust. Tegen onrustige elementen zal met kracht worden opgetreden, plunderen en brandschatten is niet geoorloofd en ieder, die inlichtingen verschaft over verborgen wapens, zal beloond worden. Het is verbo den zich tusschen 's avonds zeven uur en 's ochtend zeven uur op straat te bevin den. Op het stadhuis is de Japansche zonne- vlag geheschen. Een Japansche afdeeling rukt op in Oostelijke richting en heeft Weihien, 210 kilometer ten Oosten van Tsinan bezet. Hierdoor is de helft van den Sjantoeng- spoorweg onder Japansche controle geko men. De ommuurde stad Tsining, dertig kilo meter ten Zuidwesten van Jentsjau aan den spoorweg TientsinPoekau is gister middag door Japansche troepen bezet. Groote sterfte onder de Chineezen te Sjanghai. 2200 Chineesche bewoners der interna tionale nederzetting te Sjanghai zijn in de eerste week van Januari overleden. Een dergelijke toeneming van het sterftecijfer zou veroorzaakt zijn door de koude, ten gevolge waarvan onder de vluchtelingen tal van ziektegevallen zijn voorgekomen, terwijl een groot aantal kinderen aan roodvonk is gestorven. verloren voorwerpen? Ja ventje; heb je wat verloren? Nee, maar ik ben zélf verloren. (Candide) DUITSCHLAND DE VERBANNEN PAUS. Nazi-autoriteiten doenbeeld van den H. Vader verwijderen. Uit Opper-Silezië wordt aan de „Reichs- post" gemeld: Toen mgr. Ratti, (de thans regeerende Paus Pius XI) destijds als Pau selijk delegaat voor het gebied der volks stemming in Opper-Silezië na den wereld oorlog een reis maakte door Silezië, be zocht hij ook de Garvin-Johanna-mijn" in Bobrek bij Beuthen, dat nu in Duitsch Op per-Silezië ligt. Ter herinnering aan dit bezoek werd zes jaar geleden, in aanwezigheid van hooge autoriteiten en van den directeur-generaal, in de mijnwerkerszaal een borstbeeld ont huld van den H. Vader, welke door den kunstenaar Limburg vervaardigd was. Het beeld stond in hooge eere bij de bevolking en ook voor niet-katholieken was 't van historische beteekenis. Onder den druk der nationaal-eocialisti- sche autoriteiten moest het beeld nu enkele dagen geleden verwijderd worden. Dit ge beurde in den nacht, omdat de directie der mijn zich schaamde, dit overdag te doen. Het beeld bevindt zich thans in het ver- eenigingsgebouw en wat er verder mee geschieden zal, weet men nog niet. Men kan zich indenken, hoe, naar aanleiding van deze kleingeestigheid, de stemming is in de bijna geheel katholieke gemeente Bo brek. PASTOOR SCHOLZ. Verboden de redactie van Duitsch persbureau te voeren. Naar wij vernemen heeft Pastoor Scholz die Pastoor Leonards opvolgde als hoofdre dacteur van het z.g. Katholieke Persbureau „Deo et Patriae", van den Bisschop van Berlijn, Graaf von Preysing een verbod ontvangen, om nog langer als redacteur aan bedoeld bureau verbonden te blijven. HET GESCHIL MET DE EVANGELISCHE KERK. Volgens verklaringen van den rijksmi nister voor kerkelijke aangelegenheden Kerrl, en na zijn laatste veiligheidsmaat regelen voor de handhaving der kerkelijke orde is in het Evangelische kamp een dui delijke kalnieering te constateeren. Van de dominé's der Belijdende Kerk, die wegens overtreding van gerechtelijke bepalingen werden gearresteerd de arrestaties ge schiedden uitsluitend op dien grond zijn ongeveer zestig op vrije voeten gesteld. De leider ds. Niemöller bevindt zich nog altijd in arrest. FRANKRIJK WERKGEVERS WEIGEREN DEEL TE NEMEN AAN BESPREKINGEN. De Fransche minister-president Chau- temps heeft gisteren een onderhoud van een half uur gehad met Gignoux, den voor zitter van den bond van Fransche werk gevers. Aan de pers heeft Gignoux ver klaard, dat zijn bond niet zal deelne men aan de besprekingen van heden in Hotel Matignon. Hij voegde hieraan toe, dat de verte genwoordigers van den algemeenen bond van Fransche werkgevers bereid zijn een onderhoud te hebben met de regeering, wanneer deze het nuttig oordeelt. De secretaris-generaal van de C.G.T., Leon Jouhaux, heeft zich krachtig verzet tegen de geruchten, welke deden gelooven aan een algemeene staking. De verant woordelijke autoriteiten moeten volgens hem maatregelen nemen tegen dergelijke valsche berichten. De C.G.T. zal zich door dergelijke geruchten niet van zijn weg laten afleiden, doch zal voortgaan garanties voor de arbeiders te zoeken. De C.G.T. zal met ernst deelnemen aan de besprekingen van vandaag. Zij wil, dat een maatregel tot stand komt, waarbij de arbeid in eenzelfde industrie in een district collectief wordt geregeld. Verder moet voor den arbeider de vrijheid van vereeniging en de vrijheid van meening gewaarborgd blijven en hiervoor is noodig, dat een ar beider om deze redenen niet ontslagen kan worden, onch dat men om deze redenen wei gert hem te werk te stellen. Derhalve ver langt de C.G.T. regeling van het aannemen en ontslaan van werklieden. Vervolgens verklaarde Jouhaux, dat de C.G.T. niet meer zyn toevlucht zal nemen tot het bezetten van fabrieken en werk plaatsen, wanneer, in geval van staking, waartoe door de meerderheid op wettige wijze is besloten, de fabrieken geneutrali seerd zullen worden. Hierbij wijst Jouhaux op een oud voor stel van oud-president der republiek Mil- lerand. De C.G.T. verlangt tenslotte, dat de wet op verzoening en arbitrage wordt gewijzigd, zoodat dergelijke procedures sneller verloopen. TWEE INGENIEURS DER MICHELIN- FABRIEK GEARRESTEERD. Opgewondenheid onder de arbeiders. De politie stelt een nauwkeurig onder zoek in naar de sensationeele onthullingen van Pierre Locuty inzake den aanslag bij de Place de l'Etoüe. Locuty is in hechtenis genomen en zal vandaag naar Parijs wor den vervoerd. De verklaringen van Locuty zijn zeer bezwarend voor twee inwoners van Clermont-Ferrand, de industrieel Me tenier, die in verband met de Csar-affaire in hechtenis is genomen en Henri Vogel, ingenieur van de Michelin-fabrieken te Clermont-Ferrand. Metenier zou aan Vogel verzocht hebben Locuty opdracht te geven, om zich 10 September van het vorige jaar naar Parijs te begeven voor een dringende opdracht, welke niets anders was dan de aanslag bij de Place de l'Etoile. De verkla ringen van Locuty en Vogel stemden eer gisteren niet overeen, doch gisterochtend werden zij geconfronteerd en Vogel ver klaarde Locuty reeds langen tijd te heb ben gekend als een eerlijke en open kerel en indien hij bij zijn verklaringen blijft, is het zeer wel mogelijk, dat hij, Vogel, hem de opdracht van Metenier heeft overge bracht. Hij heeft dit dan gedaan zonder er veel belang aan te hechten. Vogel is geen lid geweest van de Csar. Locuty zeide hierop: %,Je liegt. Je werd evenals ik bij de Csar ingeschreven en je weet heel goed, dat ingenieur de l'Oncle onze baas was. Je hebt ook den eed afge legd". Verder werd ingenieur Vauclard van de Michelin-fabrieken gehoord. Hij heeft Lo cuty aan Metenier voorgesteld. Het schijnt evenwel, dat hij verder niet bij de zaak betrokken is. De arrestatie van de ingenieurs Locuty en Vogel heeft een zekere opgewondenheid in de Michelin-fabriek veroorzaakt, waar verscheidene malen het werk werd onder broken. De arbeiders trokken in optocht door cie fabrieken. Na drie uur werd het werk regelmatig voortgezet. Een delega tie der arbeiders begaf zich naar den per soneelschef, om het onmiddellijk ontslag te eischen van de personen, die bij de zaak der Csar betrokken zijn. Gistermiddag heeft men uit de Allier te Clermont-Ferrand eenige wapenen, patro nen en vlugschriften opgehaald, die door drie onbekenden des morgens in het water waren geworpen. De vlugschriften dragen het opschrift: „Brief aan de Franschen" en zeggen o.m., dat de A.R.C. de nationale anti-marxistische verdedigingsbeweging, zich bij de Franschen bekend maakt. Zij zal slechts tusschenbeide komen, wanneer dit volstrekt noodzakelijk zal zijn. Men denkt, dat deze ontdekking in verband kan staan met de zaak der Csar. ENGELAND HET RADIO-DUEL MET ITALIë. Naar uit Rome wordt bericht, hebben de Italiaansche autoriteiten besloten, het ra diostation te Bologna op te heffen en de zenders van Rome, Bari en Triest te vei'- sterken. Men ontkent evenwel nadrukke lijk, dat zulks het gevolg zou zijn van de Britsche uitzepdingen in het Arabisch, of dat men zou willen pogen Daventry te over stemmen. Indien echter in de practijk zou blijken, dat de Britsche uitzendingen niet zoo goed meer overkomen, zouden de Britsche auto riteiten niet lijdzaam blijven toezien. Het Britsche antwoord zou volgens de „Eve- ning-Sandard" hierin bestaan, dat een nieuw krachtig station op Cyprus zou worden op gericht o'm van daaruit het nieuws naar Pfilestina en Egypte uit te zenden. Tol TSJECHO SLOWAKIJE DE ONDERHANDELINGEN MET DUITSCHLAND. Een gunstiger atmosfeer. De diplomatieke besprekingen tusschen Duitschland en Tsjeoho-Slowakije worden in een gunstige atmosfeer voortgezet. In beginsel heeft Tsjecho-Slowakije zich er n.ee accoord verklaard, dat de Duitsche on derdanen in Tsjecho-Slowakije georgani seerd worden in de organisaties van de na- tionaal-socialistisohe partij. Evenals te Bu dapest en in tegenstelling met Zwitserland, zal één enkel centrum toegestaan worden. Dit zal zijn zetel te Praag hebben. De on derhandelingen worden vergemakkelijkt door het feit, dat Duitschland verzekerin gen heeft gegeven, die bevredigend geacht worden door de politieke Tsjecho-Slowaak- sche kringen. Uiteraard zullen alleen Duitsche onder danen en geen Tsjecho-Slowaaksohe Duit- schers in deze organisatie worden opgeno men. Hte optreden der organisatie zal on der toezicht staan van den Duitschen gezant te Praag, die er ook de verantwoordelijk heid voor zal dragen. Door het wettig worden der organisatie zal gemakkelijker toezicht kunnen worden uitgeoefend op de Duitsche kolonie. HONGARIJE ITALIAANSCH-OOSTENRIJKSCH- HONGAARSCHE BESPREKINGEN. „Accoord van de grootste Europeesche draagwijdte". Te Boedapest worden op hét oogenblik besprekingen gehouden tusschen de Hon- gaarsche, Oostenrijksche en Italiaansche staatslieden. Omtrent deze besprekingen wordt meegedeeld, dat in het bijzonder de vraagstukken van het Donaugebied, de vol kenbondskwestie, alsmede de betrekkingen russchen Hongarije en de kleine entente uit voerig behandeld zijn. In de kringen der conferentie verluidt, dat in het officieele slotcommuniqué ge wezen zal worden op de beteekenis van de as BerlijnRome voor het Donaugebied. Voorts wordt de indruk bevestigd, dat de betrekkingen tusschen Hongarije en Roe menië in het middelpunt van de besprekin gen hebben gestaan. Hierbij schijnt in het bijzonder van Ita liaansche zijde het verlangen naar een spoe dige rechtstreeksche vriendschappelijke overeenkomst tusschen de beide landen op den voorgrond te hebben gestaan. Van Hongaarsche zijde wordt als voor waarde voor een regeling der betrekkingen met Roemenië de erkenning van de volle dige rechtsgelijkheid van Hongarije en prin cipieele regeling van het minderheden vraagstuk genoemd. Naar het D.N.B. uit Rome meldt, schrijft Gayda in de „Giornale dTtalia", dat in alle kwesties, die te Boedapest besproken zijn, algeheele en principieele overeenstemming •s bereikt. Het gaat hierbij om een accoord „van de grootste Europeesche draagwijdte", dat vanavond om acht uur in den vorm van een verklaring gepubliceerd zal wor den. PALESTINA DE ONRUST IN HET H. LAND. Naar het Noorden van Palestina is mili taire versterking gezonden, aangezien hier een sterke gewapende bende is gesignaleerd. Nabij Megiddo zijn de bandieten slaags ge raakt met de soldaten. De banditeen namen ae vlucht en lieten zeshonderd patronen op het slagveld achter. In de loop van den dag werden twee Jood- sche autobussen aangevallen, één bij Jeru salem en één bij Hailffa. In het laatste ge val werd een reiziger gewond. AMERIKA AMERIKAANSCH-ITALIAANSCHE ONDERHANDELINGEN MISLUKT. V.S. weigeren den keizer van Ethiopië te erkennen. De weigering der Vereenigde Staten, den koning van Italië te erkennen als keizer van Tthiopië heeft ten gevolge gehad, dat de onderhandelingen tusschen Italië en Amerika over de sluiting van een handels verdrag zijn afgebroken. Welingelichte bronnen, waaruit het afbreken dezer onder handelingen bekend is geworden, verklaren hierover, dat Mussolini als eisch stelde, dat het verdrag zou worden gesloten uit naam van den koning van Italië en keizer van Ethiopië. De Amerikaansche ambassadeur te Rome deed nog stappen om een para- graaph in het verdrag opgenomen te krij gen, welke zou behelzen, dat de ondertee- kening van het verdrag door de Vereenigde Staten niet moest worden uitgelegd als een erkenning.de jure of de facto van het Ita- liaansch-Abessijnsche Imperium, doch slaag de daarin niet, waarop een impase volgde. Ambtenaren te Washington wijzen er nog op, dat een erkenning moeilijkheden teweeg zou brengen met de opvatting der Vereenig de Staten ten aanzien van de weigering tot erkenning van Mandsjoekwo en met de ver plichtingen volgens pact van Saavedra Lama. DE „SAMOAN CLIPPER" VERMIST EN WEER TERECHT. Vannacht werd gemeld, dat de „Samoan Clipper" tusschen Pagopago op de Samoa- eilanden en Auckland op Nieuw Zeeland vermist werd. Het toestel had zes man aan boord en vervoerde de post. Het was van Pagopago vertrokken en had twee uur la ter geseind, dat het terugkeerde. Daarna hoorde men niets meer van het vliegtuig. Er werden reeds opsporingen voorbereid, doch later ontving de Pan-Amercan" Air ways bericht, dat het toestel te Port Apia op Britsch Samoa gedaald was. Toch een ongeluk? Reuter verneemt uit San Francisco, dat het lot van de uit zeven koppen bestaande bemanning van de „Samoan Clipper" niet bekend is, zoodat men zich afvraagt of er dan toch een ongeluk is gebeurd.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6