FAILLISSEMENTEN STADS NIEUWS w IJ HADDEN SUCCES «De Leidsche Courant» Uil WOENSDAG 12 JANUARI 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER? KEGEN EN WIND. De BUI seint! Verwachting: Meest matige Westelijke tot Zuidelijke wind, aanvankelijk tijdelijk opklarend later weer toenemende bewol king en waarschijnlijk weer regen, iets zachter des nachts, overdag weinig ver andering in temperatuur. Hoogste barometerst.: 767.0 te Toulouse. Laagste barometerst.: 729.1 te Reykjavik. Het centrum van de Oceaan-depressie, hetwelk nog bewesten IJsland ligt, werd weer dieper. De depressie breidde zich voornamelijk naar het Zuiden, verder uit. Verschillende secundaire depressies bewe gen zich rond het hoofdminimum en be- heerschen het weer in West-Europa. In het Zuid-Oosten van het waarnemingsge bied is de lucht aanzienlijk gestegen. In Noord-Scandinavië is de lucht meest licht bewolkt. Overigens is de bewolking in het geheele waarnemingsgebied zwaar, met veel regen of sneeuw en plaatselijk nevel. De wind waait overal uit Zuidelijke rich tingen en is meest zwak tot matig, alleen in de omgeving van het Engelsche Kanaal en in de Golf van Biscaye waait een krach tige Zuidelijke wind. In Scandinavië is de vorst toegenomen, overigens steeg de tem peratuur in het geheele waarnemingsge bied, met uitzondering van Scandinavië is de temperatuur overal boven normaal. Voor onze omgeving wordt aan vankelijk eenige opklaring ver wacht, doch later weer toenemen de kans op regen. Voorts wordt meest matige wind uit richtingen tusschen Zuid en West verwacht. De temperatuur zal overdag weinig veranderen, de nacht zal waar schijnlijk iets zachter zijn. LUCHTTEMPERATUUR. 9.7 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Woensdagnamiddag 4.41 uur tot Donderdagmorgen 7.35 uur. HOOG WATER Te Katwijk aan Zee op Donderdag 13 Januari voorm. 11.35 en 's nachts 12.10 uur. Maan op 13.21 uur Donderdagmiddag. Maan onder 6.09 uur Vrijdagmorgen. S torm waarsch u win gsdiensit Geseind 10.35 uur aan de posten van IJmuiden tot de Belgische grens: „Weest op uw hoede". Bultenland&che Berichten AARDBEVING IN EJST WESTEN VAN JAPAN. Een zware aardbeving heeft hedennacht om twaalf minuten na middernacht het Westen van Japan getroffen. De aard schokken duurden twintig minuten lang. De huizen schudden op hun grondvesten, zoodat de slapende bevolking opgeschrikt werd en naar buiten rende. Er zijn geen berichten omtrent persoonlijke ongelukken ontvangen. IJS OP DE DONAU. Uit Boekarest wordt gemeld: Op de Do- nau zijn door den ijsgang moeilijkheden voor de scheepvaart ontstaan. Het water is gestegen. De steden Galatz en Braila wor den bedreigd. Geheele dorpen staan onder water. Verscheidene schepen zijn op de Donau door het ijs ingesloten. Bij Braila heeft zich van de opvarenden van een veer boot een paniek meester gemaakt, toen het schip tusschen twee groote ijsblokken ge raakte. De bemanning slaagde er in het schip vrij te krijgen. EEN ONTPLOFFING TE MADRID. In de ondergrondsche. Naar vernomen wordt, heeft zich een ontploffing voorgedaan in den ondergrond- schen spoorweg van Madrid. Aangezien zich op het oogenblik van de ontploffing een trein vol met reizigers ter plaatse bevond, moeten vele personen zijn gedood en ge wond. Tengevolge van de censuur, welke de republikeinsohe autoriteiten op dergelijke gebeurtenissen toepassen, is het niet mo gelijk nadere bijzonderheden te weten te komen, evenmin als het juiste aantal slacht offers. KERKNIEUWS Benoemingen in het Aartsbisdom. Zijne Hoogwaardige Excellentie de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot kapelaan te Arnhem (H. Eusebius) den Weleerw. heer G. A. Pierik, tot kapelaan te Bussum (O. L. Vrouw van Altijdduren- den Bijstand) den weleerw. heer A. C. de Greef, tot kapelaan te Schalkwijk den weleerw. heer M. Rondema en tot kape laan te Vasse en Mander den weleerw. heer F. G. A. Nieuweweme (Neom.). Uitgesproken: C. C. Hoogendoorn, melkhandelaar, te Leiden, Kanaalstraat 22. Cur. mr. N. G. Geelkerken. Th. J. Drese, schoenmaker, den Haag, van der Vennestraat 65. Cur. mr. W. Atzrott. H. Mulder, particulier, den Haag, Lan ge Houtstraat 12. Cur. mr. J. H. Ter Spill. Opgeheven: J. A. van Grieken, Leiden. A. J. Meijs, Leiden. F. Th. H. Kuitenbrouwer, den Haag. Nalatenschap van N. de Vries, den Haag. MARIA-CONGREGATIE. Parochie OX.Vr. Hemelvaart en St. Joseph „KATHOLIEK LEIDEN". De voorzitter van „Katholiek Leiden", de heer W. J. Kriek, mocht, in antwoord op het hulde-telegram Zondagmorgen verzen den, het volgende eigenhandig schrijven van den Bisschop ontvangen: Hartelijk zeggen wij u dank voor be tuiging van aanhankelijkheid en trouw. Volgaarne schenken wij aan u en aan de leden van „Katholiek Leiden" en aan gesloten organisaties Onzen Bischoppe- lijken Zegen. Mogen de verheven lessen der Pauselijke Encyclieken inderdaad door allen worden ter harte genomen en opgevolgd. t J. P. HUIBERS, Bisschop van Haarlem. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g. 4259. P. H. Eggink, Lei den, Pieterskerkkoorsteeg 9. Electr. gas en waterfitter, koper- ein blikslager. Bijv. uitgeoef. bedr.: lood- en zinkwerker, win kel in electr. art., sanitair en radio. Opheffing. 6830. J. A. van der Hoeff en Co., Oegstgeest, Waldeck Pyrmontlaan 20. Assurantiekantoor. Geslaagd voor het examen Boekhouden en aanverwante vakken „Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen" de heeren C. W. Coppoolse, Leiden; P. C. Drost, Den Haag, vroeger te Voorhout; G. G. Jungerius, L. Th. Kurpershoek en J. van Steenwijk, allen te Leiden en leerlingen van den heer J. A. Jansen, alhier. De arm van een Metser Isgeentoo- verstaf: vóór het veranderen van richting moet hij zich ervan over tuigen of de ma noeuvre VEILIG volvoerd zal kun nen worden! VER. VOOR VELIG VERKEER Uitreiking van verkeersdiploma's Hedenmiddag om 1 uur vond op de Be graafplaats „Rhynhof" onder gToote be langstelling de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer H. J. Derogée, in leven kellner aan het station der Ned. Spoorwegen, die j.l. Zondagmiddag bij een verkeersongeluk op den Haagweg om het leven kwam. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op een deputatie van de Ver. „Ons Belang" afd. Leiden van de Leidsche Kellners en Oppassers-Ver., resp. de heeren H. C. Pijn- acker, voorz., A. Favier, secretaris en A. Eradus, commissaris. Vervolgens een de putatie van Hotel-personeel afd. Leiden, resp. de heeren I. S. Hamburger, voorzitter, J.de Haas, secretaris en W. Kapaan, com missaris. Toen de kist in de groeve was nederge- laten trad naar voren de heer J. S. Living ston, die namens den oud-patroon van den overledene, den heer J. Haverman, dank bracht voor al datgene, wat de overledene tot groote tevredenheid steeds heeft ge daan. Vervolgens sprak de heer Chr. Opdam, uit Leiden, zwager van den overledene, woorden van afscheid en releveerde het tragische verscheiden. De zoon van den overledene, de heer W. Derogée, dankte alle aanwezigen voor de betoonde belangstelling. Vele kransen dekten de baar, o.a. van den patroon van den overledene en van zijn oud-patroon, van de Ver. Kellners en Op passers „Ons Belang" en van de familie. Excursie „Natuurgenot". Gisteravond brachten de leden van Aqua rium- en Terrariumhouders vereen. „Na tuurgenot" een bezoek aan den heer A. II. Dros, Fruinlaan, alhier, om de bijzondere collectie aquaria, welke geheel in den muur ingebouwd is, te bezichtigen. Na een woord van welkom van den heer Dros werd eerst het groote aquarium met pl.m. 750 liter inhoud bezichtigd. Opvallend mooi waren in deze bak de Hankhausia Pitterie en Pherrophyllum Scalare. Vervolgens wer den nog 3 andere bakken van ieder 150 liter inhoud bezichtigd om te besluiten met een kijkje achter de coulissen der tech nische installatie. Het was in één woord „af'. Met een woord van dank door den voorzitter voor de gastvrijheid, verleend door den heer Dros, werd te ca. 9 uur af scheid genomen. REMMEN- EN LICHTWEEK VOOR WIELRIJDERS Vandaag is het de eerste dag. y Vanavond valt de eerste slag! Dan klinkt het: Fietser afgestapt! Wordt gij op heeterdaad betrapt op 't rijden met verblindend licht, dan doet de sterke arm zijn plicht! Wij raden U dus aan met klem: Breng vlug in orde lamp èn rem! VEREENIGING VOOR VEILIG VERKEER In Leiden gevestigd: Ga ALbers, verpleegster, Meezenstraat 2 G. v. d. Berg, Mariënpoelstraat la -— Wed. S. Barnstijn-v. d. Berg en Fam., v. 't Hoffstraat 11 G. J. Beumer, onderwijzer, Apothekerdijk 7 A. de Boer, verpleegster, Rijnsb.weg 10 G. A. Bosman, controleur melkcentr., K. Galgewater 3 C. Bulthuis, dienstbode, Rijnsb.weg 10 J. J. Chrispijn, slager, A. Paulownastraat 31 L. N. Cools, foto lithograaf, J. v. Goyenkade 1 A. A. P. Couvee, leerares wiskunde, Cobetstraat 8J. v. Eek, smidsknecht, Oude singel 154 R. Geertsma, dienstbode, Rijnsb. weg 129 F. F. Gille, serg. capitulant, Morsch- straat 62/64 P. J. de Goede, linnenjuffr., Stationsweg 19 M. Korver-Gijzen, R. Visscherstraat 43 W. H. v. d. Heide, ambtenaar, Utr. Veer 9 C. A. Heijkoop en Fam., orgelmaker, J. W. Frisostraat 23 L. A. Hogewoning, J. v. Goyenkade 10 M. C. Linck-Hoogendoorn, v. Oldenb. str. 42 A. M v. Ingen Sohenau, Witte singel 74 A. J. W. Ket, serg. capitulant, Morsch- straat 62/64 Mas Koessardjono, Oude Rijn 3 M. C. Kooiman, ass. verpleegster, Wasstraat 38 P. Kooien en Fam., metaal- draaier, Prinsenstraat 51 C. P. Krabben dam, verpleegster, Rijnsb.weg 10 C. L. Kronenberg en Fam., monteur, L. Morsch- weg 17 T. G. R. Lenselink, ass. tandarts, v. 't Hoffstraat 11 R. A. Levisson, druk ker, Boerhaavelaan 23 G. P. M. Lut, huis houdster, Warmonderstraat la F. Meer- sehalck en Fam., monteur, Staal wijkstraat 18 J. P. H. v. d. Meer, wachtmr capitu lant, Groenhazengracht 12 E. Mobach, Rijnsb.weg 10 J. v. d. Molen, capitulant, Groenhazengracht 12 M. Niehot, bedien- ster, Lusthoflaan 67a J. C. Olieman, serg. capitulant, Morschstraat 62/64 A. J. C. Onderwater en Fam., concierge vaksch., Noordeinde 48-50 E. Pelinck, directeur Lakenhal, Plantage 5 H. Peters, serg. capitulant, Morschstraat 62 C. M. Pol derman, serg. capitulant, Morschstraat 62 A. Posthuma, Mare 68 J. de la Rie, serg. capitulant, Morschstraat 62 W. Th. J. Rothfusz, U. verpleegster, Rijnsb.weg 10 J. W. Schellingerhout, dienstbode, Pie terskerkhof 36 P. J. Steeds en Fam., handelsreiziger, Tib. Siegenbeekstraat 18 A. H. Trimbach, adj. accountant, J. de Witt- straat 34 T. A. v. Veen, 11. verpleegster, Rijnsb.weg 10 W. v. d. Veen, Tib. Sie genbeekstraat 20 S. Veldman, onderwij zeres, Tib. Siegenbeekstraat 20 C. M. v. Velzen, huishoudster, Utr. Veer 28 A. E. Vetter, H. Morschweg 25 J. J. C. Waasdorp, winkeljuffr., Kloksteeg 9 B. H. Wabeke, Lammenschansweg 4 J. H. v. Wijland, lithograaf, J. v. Goyenkade 1. Uit Leiden vetrokken. W. v. Achterbergh, Deventer, Singel 4. A. P. Bangma, Rotterdam, Aegidiusstr. 66b. L. Bouman, Hillegom, Raadhuis straat 6. G. v. Dam, Den Haag, v. Neck- straat 108. J. J. Dee, Voorschoten, Pa pelaan 44. J. R. Dutilh, Den Haag, Sta- tenlaan 41. M. E. Dijkshoorn, Utrecht, Zandhofschstr. 44. L. Eradus, Den Haag, Stadhouderspl. 13. M. v. Frankfoort, Oegstgeest, De Kempenaerstr. 21. J. de Haas, Amsterdam, Brouwersgracht 131 II E. C. de Hamer, Oosterbeek, Paasch- berg 7. A. M. F. Hamilton, Etten en Leur Bredascheweg F 160. H. J. Heiman, Voor hout R.K. pastorie. J. Th. v. d. Hoeven, Rotterdam, Heemraadsing 88. N. Hol lander, Hillegom, Burg. Pontstr. 39. W. C H. v. d. Horst, Breukelen Nijenrode, Korenpad 4. Th. W. v. Hugten, Oegst geest, Endegeesterstr.weg 5. S. P. Jörg, Den Haag, Schenkkade 112. J. Kanis en Fam., Hilversum, Achterom 140. H. M. W. de Koning, Rotterdam, Schiedamsche- singel 217b. Ph. Kondijs, Oegstgeest, Duivenvoordestr. 15. G. Lewin en Fam., Amsterdam, Lekstr. 1841. A. C. v. d. Linden, Rotterdam, Brielschelaan 340. A Luttekes, Ommen, Varsenerstr. 28. C J. G. H. v. Merle, Den Haag, Spotvogel laan 4. E. Marskamp, Wormerveer, Kromm. rijweg 12. Wed. J. A. M. Zindel- Martin, Den Haag, Schenkkade 112. C. Massaro, Bussum, Koop weg 11. A. D. J. C. Meisner, Amsterdam, Curagaostr. 62 I. W. Messcher, Amsterdam, Valerius- straat 89. C. Metzon, Rotterdam, Berg weg 284a. B. F. Muller, Voorburg, Kon. Wilhelminalaan 181. J. v. d. Nat, Utrecht Zandhofschestr. 44. C. A. F. Otten, Beverwijk, Adrighemstr. 61. W. J. F. v. Pagée, Roermond, Schoenmakersstr. 8. H. M. P. Peter, Den Haag, Sportlaan 146. J. W. Rodenburg, Den Helder, Hoofdgr. 3. P. J. M. Ruigrok, Lisse, Stationsw. 33. J. E. Ruijter, Bloemendaal, Pr. Hendrik- laan 68. C. F. B. Sandmann, Apeldoorn, Kerklaan 8b. J. Slingerland, Den Haag, Houtmarkt 21a. Raden Soedarsono, Oegstgeest, Warmonderweg 88. N. Stouten, Amsterdam, a/b „Pollux". C. T L. Kers-Teunissen, Batavia N.O.I. - H. H. Veltman en Fam., Rijswijk Z.H., Rozenstr. 50. J. W. Verburgt, Wassenaar, v. Z. v. Nyeveltstraat 142. C. W. Ver meulen, Wassenaar, Duinvoetslaan 9. J. D. N. Versluijs, Heemstede, Rembrandt- laan 17. J. de Vries en Fam., Amster dam, R. Claeszenstr. 54 I. J. J. Waals, Den Haag, Willemstr. 91. M. J. Willem- sen, Voorhout, R.K. Pastorie. J. H. v. 't Wout, Alphen a/d Rijn Steekterweg 244. liT¥TlHr^TiTa8a;a^^^™ met ons offensief. Nog steeds is het parool: In elk Katholiek gezin een Katholiek Dagblad Dit dagblad is dan natuurlijk Voor hen die ons een nieuwe Abonné (voor minstens 3 maanden) aanbrengen stellen wij 'n premie ter beschikking een Heeren Zak- of Armbandhorloge óf een Damesarmbandhorloge óf een Vulpenhouder met gouden pen Onze tijd gebiedtweest paraat en Katholiek in woord en daad Het is het Katholieke Dagblad, dat U daarin ter zijde staat. De leden van afdeeling A en B van de Maria-congregatie worden eraan herinnerd, dat Donderdagavond a.s. om 8.15 uur de openingsplechtigheid zal plaats hebben van het triduum. De leden van afdeeling A worden verzocht plaats te nemen achter afdeeling B. Het triduum zal geleid worden door Pa ter Bijvoet S.J. De volgorde van het triduum is als onder staand: Donderdagavond 8.15 uur opening van het triduum. Vrijdagmorgen 6 uur gedialogeerde H. Mis met korte toespraak. Vrijdagavond 8.15 uur avondoefening van het triduum. Zaterdagmorgen 6 uur gedialogeerde H. Mis met korte toespraak. Zaterdagavond 9.15 uur Maria-hulde. Zondagmorgen 6 uur H. Mis en algemee- ne H. Communie. Zondagavond 7 uur plechtig sluitings-Lof, opdracht der nieuwe leden, enz. J. LANSBERGEN, directeur. EEN HONGAARSCH OOGSTFEEST. Zooals reeds gemeld en de meeste le zers zullen er ook reeds op andere wijze kennis van hebben genomen zal Vrij dag as. in het St. Antoniusclubhuis het Hongaarsch Oogstfeest aanvangen, dat vier dagen duren zal. Men zou het Hongaarsche land bezocht moeten hebben of doorstroomd te moeten worden van den blijden geest, die zulk een oogstfeest zoo uitzonderlijk schoon maakt. En zelfs de weinigen, die dit voorrecht had den, zullen maar al te gaarne opnieuw dien blijden geest in zich voelen opgewekt. Want deze vreugde van muziek, dans en kleederdrachten, van Hongaarschen wijn en oud-Hongaarsche zeden zal men voe len op het Hongaarsche Oogstfeest, dat ijverige handen onder deskundige aanwij zing zoo natuurgetrouw hebben opgezet. Er zal Hongaarsche muziek klinken ge- 1 speeld uit het hart der meest bekende zi- geuner-orchesten Men zal zich kunnen nederzetten in de Hongaarsche osarda, de landherberg, waar de Hongaarsche wijn zal stroomen en waar men verblind zal worden door de kleuren der kleederdrachten en de muziek van het land. Er zullen zyn 4e oud-Hongaarsche boe renhuizen, die nu tal van attracties zullen herbergen. Een feest dus van vroolijkheid, maar voor al een heel apart feest, dat de zoo prachtig geslaagde oud-Hollandsche en Beiersche kermissen van vorige jaren ongetwijfeld nog verre zal overtreffen. Deze avonden, georganiseerd voor het jeudwerk in de Hartebrugsparochie, zul len den bezoekers iets geheel nieuws bie den. Moge de bezoekers velen zijn. Vier avonden Vrijdag, Zaterdag, Zon dag en Maandag zal dit Hongaarsche Oogstfeest worden gevierd. In de theoriezaal van het politiebureau heeft de voorzitter van de afdeeling Lei den der Ver. voor Veilig Verkeer, de heer M. J. E. Kwint, gistermiddag een verkeers- diploma uitgereikt aan een 50-tal onder wijzeressen en onderwijzers, uit Oegstgeest, Leiderdorp en Zoeterwoude, die in de af- geloopen maanden met vrucht een door inspecteur D. W. van der Wal gegeven ver- keerscursus hebben gevolgd. De heer Kwint feliciteerde allereerst de dames en heeren met het door hen ver worven diploma en verbond daaraan den wensch, dat zij de lust en de gelegenheid mogen vinden om het ontvangen onderwijs op vele leerlingen over te dragen. In het bijzonder verwelkomde spr. den commissaris van politie, den heer R. J. Meyer, den voorzitter en secretaris der Verkeersonderwijscommissie, respectievelij k de heeren H. van Slooten Jr. en Boerstra en den inspecteur van politie, den heer van der Wal, wien hij hulde bracht voor de wijze, waarop door hem het verkeers- onderwijs is verstrekt en voor de toewij ding, steeds door Jiem aan de zaak van het veilig verkeer betoond. Spr. wees er vervolgens op hoe in ver schillende steden het aantal verkeersonge vallen nog steeds toeneemt en schetste het werk der Ver. voor Veilig Verkeer, die als een onderdeel van haar arbeid hier ter stede een verkeersonderwijscommissie in het leven heeft geroepen, welke de veilig verkeersgedachte tracht ingang te doen vinden bij de schooljeugd. In dit verband deed spr. een beroep op aller medewer king om ook in de omliggende gemeenten de oprichting van dergelijke commissies te bevordereA. De eischen ter verkrijging van het verkeersdiploma zullen overeenkomen met die, welke hier ter stede worden ge steld. Na nog te hebben herinnerd aan de goede verstandhouding, waarin steeds met de overheid wordt samengewerkt, wekte spr. de aanwezigen op ook als lid tot de vereeniging toe te treden. Spr. achtte het een verblijdend en hoop gevend teeken, dat de onderwijzeressen en onderwijzers in de buiten-gemeenten aan den thans beëindigden cursus hun volle dige medewerking hebben gegeven en hij eindigde met het uitspreken van de hoop, dat dit goede voorbeeld velen tot navolging zal strekken. De heer van Slotten, voorzitter der On- derwijscommissiei sprak eveneens zijn groote voldoening uit over de algemeene deelneming aan de cursussen en felici teerde de gemeenten Oegstgeest, Leider dorp en Zoeterwoude met het bezit van een onderwijzerscorps dat zich met zoo veel toewijding aan zijn nieuwe taak de jeugd opvoeden in de verkeersproble men heeft gegeven. Vervolgens reikte de heer Kwint de di ploma's uit. 33 nieuwe leden traden tot de vereeni ging toe. Begrafenis H. Derogée.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2