RECHTZAKEN RADIO-PROGRAMMA'S Wilt U iets weten? WOENSDAG 12 JANUARI 1938 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 12 K. K, KAMPIOENSCHAP VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Om den „Leidsche Courant" wisselbeker. Het bestuur deelt hierbij mede, dat de wedstrijd vermoedelijk de eerste Donderdag ix Februari zal aanvangen, zoo mogelijk rog eerder. Zij die nog wenschen in te schrijven kunnen dit nog doen tot en met 15 Januari a-s. bij den secretaris W. v. d. Veer, Pieter de la Courtstraat 23 of bij de overige bestuursleden. Gezien de inschrijvingen beloven deze wedstrijden een succes te worden, dus geeft IJ nog zoo spoedig mogelijk op, elke R. K. dammer is welkom. Wat het verdeel en der plaatsen der 'tien tallen betrfet voor de leden en toekomstige leden, heeft het bestuur besloten dit te doen naar de prestatie der spelers. IJSHOCKEY NEDERLAND—ROEMENIë 1—4. Dat de Nedelandsche ploeg de twee Ca- cadeezen nog moeilijk kan missen, bleek wel uit den vrij teleurstellenden wedstrijd, waarin gisteravond de Nederlandsche ploeg op de Haagsche kunstijsbaan met 14 ver loor. Het spel stond vooral in den eersten speel tijd op laag peil. Dat de score niet hooger geworden is, lag eenerzijds aan de niet bui tengewoon groote schotvaardigheid der Roe menen, anderzijds aan de Nederlandsche verdediging, die wel het meest door groote koelbloedigheid en inzicht van doelman Van Marle, behoorlijk functionneerde. De backs, Taconis en Gerritsen, wisten hun mannetjes te staan, doch speelden meer ruw dan fraai. In den eersten speeltijd (01) werd het Roemeensche doelpunt gemaakt door den Canadees Hugar, die via Gerritsen in Van Marie's doel schoot. Een fout voornamelijk van Gerritsen. Nadat in den tweeden speeltijd Botez 02 had gemaakt, kwamen de Nederlanders wat in beweging en de Amsterdamsche voor hoede (Benjamin, Suurbeek en Lammerts) bracht zelfs het Roemeensche doel enkele malen in gevaar. Een tegenaanval van Roemenië leverde door een schot van Brakel 03 op. De Haag sche voorhoede (De Jong, Van der Stok, Everwijn) liet zich daardoor niet ontmoe- oigen en ondernam eenige werkelijk goed georganiseerde aanvallen op het Roemeen sche doel, welke bekroond werden door een fraai schot van Van der Stok (13). In den derden speeltijd werd het Neder landsche spel wat vuriger en sneller, doch, hoewel verscheidene malen op het Roe meensche doel geschoten werd, bracht dit geen succes. Huger daarentegen maakte kalm nog even 1- 4. Tegen het eind van den wedstrijd kreeg ce Nederlandsche verdediging en vooral Van Marle véél te verduren, doch door de geweldige vastheid van den laatste bleef het Nederlandsche doel verder schoon. De belangstelling voor dezen wedstrijd was geringer dan anders, naar schatting wa ren er een 3000 toeschouwers. NEDERLAND NAAR PRAAG. De wereldkampioenschappen zijn van 11 tot 18 Februari. Het bestuur van den Nederlandschen IJs hockey Bond heeft Dinsdagavond officieel besloten, dat Nederland zal deelnemen aan de wereldkampioenschappen ijshockey (te vens Europeesche kampioenschappen), wel ke van 1118 Februari te Praag zullen wor den gehouden. De ploeg zal nog nader worden samenge steld. SKISPORT BIRGER RUUD MAG IN AMERIKA NIET STARTEN. Dinsdag kwam de Olympische kampioen springen, de bekende Noorsche looper Bir- ger Ruud te New-York aan. Een onaange name verrassing wachtte hem daar. De ver tegenwoordigers van den Amerikaanschen Ski-bond deelden hem n.l. mede, dat hij niet aan de Amerikaansche kampioen schappen mocht deelnemen, omdat hij in breuk heeft gemaakt op de amateurbepalin gen. Een Amerikaansche firma voor ski uitrustingen heeft n.l. in een tijdschrift zijn naam voor reclamedoeleinden gebruikt. SCHAATSENRIJDEN DE NED. SCHAATSENRUDERS TE HAMER. Ernstige training brengt vooruitgang in prestaties. De zestien Nederlandsche schaatsenrij ders, die door het presidium van den Kon. Ned. Schaatsenrijders Bond naar Hamar zijn uitgezonden, gaan dank zij een ernstige da gelij ksche training, goed vooruit. Onze landgenooten bevinden zich thans enkele weken in Noorwegen en zijn geheel geacclamatiseerd, dank zij ook de voortref felijke verzorging, welke hun hier ten deel valt. De training wordt geregeld door den voor zitter van de Hamarsche IJsclub, den heer Daeli, die op prettige wijze met de jongens en het meisje naar men weet, traint ook Gonne Donker in Noorwegen voor deelne ming aan de wereldkampioenschappen voor dames omgaat. In de morgenuren wordt gewoonlijk een wandeling gemaakt en daar na gaan de rijders naar de baan om rond jes te rijden, om te sprinten, kortom om zich voor te bereiden voor de aanstaande onder linge wedstrijden, welke na aankomst van den heer G. W. A. van Laer, die Zaterdag as per vliegtuig naar het Noorden zal ver trekken, worden gehouden. Massage wordt niet vergeten en ook in de middaguren wordt getraind. Dat onder deze rijders direct sterren van den eersten rang zouden zitten, is niet te verwachten. Dat zou ook niet kunnen. Im mers, in de laatste jaren is er practisch nim mer ijs in Nederland geweest, dus wat voor oefening zouden deze meerendeels zeer jon ge rijders kunnen hebben gehad? Bovendien zijn de meesten van hen voor de eersten keer mee, zoodat zij nog heel wat te leeren hebben. Velen rijden voor het eerst op een officieele 400 meter baan en moesten duch tig schaven aan hun stijl om de bochten zon der moeilijkheden door te komen. Dat meer ren rijders, als Jan Langedijk en Koops, bun jongere landgenooten bijstaan, be hoeft geen betoog. Voorts heeft de K.N.S B, den Finschen leider en masseur Virtanen naar Hamar laten overkomen en over het algemeen is men vol lof over zijn werk. Dezer dagen is de bekende polsstokhoog springer Van der Zee, die de laatste maan den de rijders in het Olympisch Stadion te Amsterdam bij de droogtraining heeft bij ge- staan naar Noorwegen vertrokken. Hij zal tot na de Europeesche kampioenschappen blijven, waarbij hij vooral zal nagaan, wel ke de beste oefeningen zijn om te trachten het volgend jaar de rijders op een hooger niveau te brengen. Langedijk, Koops en Jan Roos zullen de Nederlandsche kleuren op de Europeesche kampioenschappen vertegenwoordigen. Al- ie drie bevinden zich op het oogenblik in goeden vorm. Ook Gonne Donker, maakt vordering, zij luistert meer naar de ervaren rijders en ongetwijfeld zal zij een behoor lijk figuur slaan op de wereldkampioen schappen der dames, welke 9 en 10 Febru ari te Oslo worden gehouden. Keeren de 16 rijders na de Europeesche kampioenschap pen onmiddellijk terug, Gonne Donker blijft dus nog langer in het hooge Noorden. De Noorsche bevolking mag de Holland- sche jongens zeer gaarne en het beste be wijs van de groote gastvrijheid is wel. dat allen een permanente vrijkaart voor de Ha marsche bioscoop hebben ontvangen, waar- natuurlijk een druk gebruik wordt ge maakt! Voor de eerste maal rijden onze landge nooten in de nieuwe kleuren van den bond. Was er vroeger het oranje-blanje-bleu-em- bleem op de trui, thans hebben de rijders er een rood-wit-blauwe zijden vlag op ge hecht, waarbij de initialen van den bond in cranje zijn uitgevoerd. Het ligt in de bedoeling, dat Dinsdag 18 Januari te Hamar een onderlinge wedstrijd over 5000 meter wordt verreden, waarna Woensdag 19 Januari een juniores wedstrijd over 500 en 1500 of 3000 meter tegen de Noren zal plaats vinden. AUTOMOBILISME RALLYE MONTE CARLO. De Ned. Ford-fabriek heeft, evenals het vorige jaar, een groote landkaart doen ver vaardigen, waarop zijn aangegeven de ver schillende routes, die de deelnemers aan de Monte Carlo Rallye rijden. Ter linkerzijde van die kaart staan de na men en de startnummers van de Nederland, sche deelnemers, terwijl aan de rechterzijde de verschillende startplaatsen zijn vermeld. Hierbij behoort een stel vlaggetjes, waar op de startnummers der Ned. deelnemers op de kaart de vorderingen der verschillen zen afgedrukt, waardoor het mogelijk is de deelnemers aan te geven. WATERPOLO ZIAN m—DE ZUL I 4—4. Voor de wintercompetitie van den Kring den Haag speelde de Zijl I in de Regentes te den Haag tegen Zian III. Onze sta< nooten oefenden onmiddellijk een grooten druk uit op het doel der gastheeren en na dat eenige harde, maar slecht gerichte schoten hun doel gemist hadden, slaagden de Zijl erin de leiding te nemen (01). Nog voor de rust wisten beide partijen het doel der tegenpartij te doorboren, zoodat met den stand 12 werd gedraaid. Onmid dellijk na de hervatting visten de Hage naars de partijen weer op gelijken voet te brengen (2—2). Dit doelpunt inspireer de onze stadgenooten dermate, dat zij hun krachten extra inspanden, met het resul taat, dat zy spoedig met een fraai schot de leiding konden hernemen (23). Hoe wel zij ook hierna sterk aanvallend speel den, konden zij toch niet voorkomen, dat Zian, zij het door een misverstand in de verdediging, wederom gelijk maakte (3 3). Nadat beide partijen elk nog eenmaal hadden gedoelpunt, kwam het einde met gelijken stand 44. Een kleine overwin ning voor onze stadgenooten, die een goe de partij ten beste gaven, zou niet onver diend zijn geweest. BILIARTEN Nederlaagwedstrijden „Oude Post". Oude Post I speelde haar voorlaatsten Nederlaagwedstrijd in het clublokaal tegen Excelsior I uit Lisse. Excelsior behaalde een mooie overwinning van 177 caramboles, mede dank zij het goede spel van C. Dui venvoorde, die een mooi spel demonstreer de. De uitslag was tenslotte: car. brt. hA moy. A Duivenvoorde (Exc.) 200 23 37 8.69 G. Zandbergen (O.P.) 70 23 15 3.04 J. Duivenvoorde 200 47 31 4.25 J. van Reisen 191 47 14 4.06 Th. Duivenvoorde 150 43 22 3.' C. Guldemond 112 43 10 2.60 M. v. Dyk 150 55 11 2.72 B. Schreuder 150 55 14 2.72 Donderdagavond 13 Jan. speelt Oude Post II tegen Excelsior EL Aanvang 7 uur. DONDERDAG 13 JANUARI. HAAGSCHE RECHTBANK. Man ging zijn jonge vrouw met een bijl te lijf. Op 5 October van het vorig jaar heeft in de Jan Wapstraat te Den Haag de 27- jarige schilder H. G. in een vlaag van he vige jaloezie zijn 17-jarige vrouw met een bijl van achteren aangevallen en haar eeni ge slagen op het hoofd gegeven, waardoor zij bloedend werd verwond. De dader wierp daarop de bijl neer en vluchtte weg. Hij werd evenwel spoedig gearresteerd en moest zich Dinsdag wegens poging tot doodslag voor de Haagsche Rechtbank ver antwoorden. De gebeurtenissen welke tot dit drama aanleiding gaven, hebben zich als volgt af gespeeld. Reeds spoedig na het huwelijk van de jonge echtgenooten, bleken hun financieele omstandigheden er toe te nopen, dat ieder weer bij zijn ouders ging wonen. Het doch tertje, dat daarna geboren werd, bleef dan ook ten huize van de ouders van de vrouw. De jongeman, die hierover zeer veel ver driet had, deed alles om zijn dochtertpe in huis te krijgen, doch ten laatste werd hem de toegang tot het huis van zijn schoon ouders ontzegd. Op den fatalen avond begaf hij zich met een bijl gewapend naar dt woning van zijn vrouw met het doel de deur in te slaan en zijn dochtertje mee te nemen. Op het laatste oogenblik liet hij dan denkbeeld va- en ging met de bijl naar huis terug. Onderweg ontmoette hij rijn vrouw, die in gezelschap was van een anderen jonge man. Hierover plotseling in woede ontsto ken, ging hij haar met de bijl te lijf en diende haar met den scherpen kant van het voorwerp eenige slagen op haar hoofd toe, terwijl zij ook aan de handen, die zij ter bescherming ophield, verwond werd. De jonge vrouw stortte neer en de dader, ontsteld over hetgeen hij bedreven had, vluchtte weg. Hoewel de slagen flink wa ren aangekomen, herstelde de vrouw vrij wel geheel van haar verwondingen. Over den dader was een psychiatrisch rapport uitgebracht. De conclusie daar van was, dat verdachte niet of in sterk verminderde mate toerekeningsvatbaar De Officier van Justitie mr. P. R. Blok achtte de poging tot doouslag bewezen en vroeg zich voorts af, wat er met den jonge man nu moest gebeuren. Terwille van de algemeene preventie zou spr. gaarne een zeer langdurige gevangenisstraf eischen, doch hij wilde meegaan met het psychia trisch rapport. Verdachte is evenwel een gevaar voor de maatschappij, daar hij zonder redelijke aanleiding tot agressieve daden overgaat. Spr. vorderde daarom een gevange nisstraf van vier maanden met aftrek de preventieve hechtenis en tevens ter beschikking stelling van de regeering. Uitspraak 25 Januari. Diefstal uit automaten. Wegens diefstal van geld, uit consump tie-automaten te 's-Gravenhage gepleegd, moest de 18-jarige loopknecht J. M. giste ren voor de Haagsche Rechtbank verschij- De officier van justitie eischte tegen hem een gevangenisstraf van een jaar. Zijn vriend, de 20-jarige H. F. S., die een gedeelte van de gestolen gelden en lekkernijen had aangenomen hoorde we gens heling zes maanden gevangenisstraf tegen zich eischen. Uitspraak 25 Januari. Kantoorknecht van de P T. T. stal brieven, welke hij moest sorteeren. De 40-jarige C. T heeft als kantoor knecht in dienst van het Staatsbedrijf der P. T. T. zich in de periode van 1 Mei tot 22 November 1937 talrijke brieven, welke hij moest sorteeren, toegeëigend en daaruit geldsbedragen, indien deze daarin aanwe zig waren, weggenomen. De diefstal kwam aan het licht, toen de adjunct-directeur van het postkantoor te 's-Gravenhage, die reeds verdenkingen koesterde tegen den kantoorknecht, een brief met gemerkte bankbiljetten verzond. Gisteren moest de kantoorknecht zich voor de Haagsche Rechtbank verantwoor den Hij bekende volledig. De Officier van justitie- mr. N. S. Hoekstra vorderde in dit geval dezelfde straf, welke hij onlangs te gen een postbode, die zich aan hetzelfde misdrijf heeft schuldig gemaakt, heeft ge- eischt, en wel een jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. Uitspraak 25 Januari. BIJ EEN TWIST DOODGESTOKEN. De dader gedroeg zich voor de Rotter damse he rechtbank zeer arrogant. 6 Juli van het vorige jaar werd in de Oleanderstraat te Rotterdam een veete tusschen den werkloozen arbeider J. V., 47 jaar, en den winkelier P. J. van Ber- ben op bloedige manier beëindigd. V. drong des avonds zeven uur den winkel binnen en bracht den winkelier met een mes eenige gevaarlijke wonden toe. Deze waren van dien aard, dat de man nog in den loop van den avond overleed. Dinsdagmiddag stond V. voor de Rotter- damsche rechtbank terecht. Er waren 17 getuigen opgeroepen. Als eerste werd gehoord de inspecteur van po litie J. v. Tas. Deze had de misdaad gere construeerd en was daarbij tot de overtui- HILVERSUM n. 301.5 M. 8.00—9.15 KRO, iO.OO NCRV, 11.00 KRO, 2.00—12.00 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek 10.15 Morgendienst 10.45 Gramofoonmu ziek 11.30 Godsdienstig halfuur 12.00 Eerichten 12.15 Gramofoonmuziek 12.30 KRO-Orkest en Gramofoonmuziek 2.00 Handwerkcursus 2.55 Gramofoon muziek 3.00 Vrouwenhalfuur 3.30 Gra mofoonmuziek 3 45 Bijbellezing 4.45 Voor de jeugd 5.15 Orgelspel 6.30 Gra mofoonmuziek 6.45 CNV-Kwartiertje 7.00 Berichten 7.15 Journalistiek week overzicht 7.45 Reportage 8.00 Berich ten ANP Herhaling SOS-Berichten 8.15 Herdenking 10-jarig bestaan „Rudolphstich- ting" 10.00 Berichten ANP 10.05 Zang 10.45 Gymnastiekles 11.0012.00 Gra mofoonmuziek. Na afloop: Schriftlezing. HILVERSUM I, 1875 en 415,5 M. AVRO- Uitzending. 8.00 Gramofoonmuziek 10.00 Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuziek 10.30 Omroeporkest en solist. In de pauze: Kniples 12.30 AVRO-Dansorkest 1.00 Gramofoonmuziek 1.30 Aeolian- orkest - 2.00 Voor de vrouw 2.30 Ver- colg concert 3.00 Knipcursus 3.45 Gra mofoonmuziek 4.00 Voor zieken en thuis zittenden 4.30 Pianovoordracht 4.50 Voor de kinderen 5.30 Orgelspel, zang en vioolsoli 6.30 SportDraatje 7.00 Voor de kinderen 7.05 Het AVRO-Dansorkest 7.30 Engelsche les 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen 8.15 Het Concertgebouw orkest en solist In de pauze' Interview 10.45 Gramofoonmuziek 11.00 Berichten ANP. Eventueel gramofoonmuziek 11.10 Veres Lajos'.Zigeunerorkest 11.3012.00 Eddy Oliver en zijn Band. DROITW1CH, 1500 M. 11.25 Gramofoon muziek 12.10 Alfred van Dam's orkest 12.50 Radiotooneel 1.20 Pianovoor dracht 1.50 Gramofoonmuziek 2.20 Het McGibbonstrijkkwartet, m.m.v. soliste 3.05 Gramofoonmuzi-»k 3.35 Stedelijk Orkest Bournemouth m.m.v. solist 5.05 Voor de vrouw 5.20 Tommy Kinsman's Band 6.00 Klarinetvoordracht 6.20 Be richten 6.40 Theaternieuws 7.00 Revue- programma 8.50 „The way of peace", cyclus 9.20 Berichten 9.40 Joe Loss en zijn Band 10.20 Kerkdienst 10.40 BBC- Theaterorkest 11.35 Maurice Winnick's orkest 11.5012.20 Dansmuziek (Gr.pl.). RADIO PARIS, 1648 M. 7.50, 9.10 en 10.40 Gramofoonmuziek 12.40 Bailly-orkest en zang 3.05 Zang 3.20 Viool voordracht 4.20 Gramofoonmuziek 5.20 Radio tooneel 8.35 Zang 8.50 Symphoniecon- cert uit Brussel 10.5011.05 Gramofoon- platen. KEULEN, 456 'ik 5.50 Omroeporkest 7.50 Omroeporkest 8.50 Cello en piano 9.20 Volksliederenconcert 11.20 Rhein- Mainische Landesorkest 1.35 Omroep- sextet 3.20 Gramofoonmuziek 4.40 Omroeporkest, -koor en solisten 6.30 Om roeporkest 7.50 Radiotooneel 8.50 Ge varieerd concert 10.1011.20 Militair orkest, Stuttgarter Volksmuziek en solis ten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gra mofoonmuziek 12.50 Zang 1.00 Om- roepdansorkest 1.30 Omroepsalonorkest 1.50 Zang 2.00—2.20, 5.20, 6.50, 7.23 en 8.20 Gramofoonmuziek 9.20 Omroepsym- phonieorkest en solisten 10.30 Gramo foonmuziek 10.5011.20 Omroepdans- orkest. 484 M.: 12.20 Gramofoonmuziek 12.50 Omroepkleinorkest 1.502.20 en 5.20 Gramofoonmuziek 6.35 Omroepkleinor kest7.35 Gramofoonmuziek 8.20 Bont programma 10.3011.20 Solistenconcert. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 6.30 Filmmuziek 7.20 Luitschlandecho 7.35 Omroeporkest 9.20 Berichten 9.50 Karl Ristenpart's Kamerorkest 10.05 Scheepsweerbericht 10.2911.20 Hans Busch'orkest. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJG 3de Programma: 8.00 Keulen 10.30 Pa rijs Radio 12.05 Radio PTT Nord 12.20 Parijs Radio 13.20 Brussel VI. 1.50 Brussel Fr. 14.20 Radio PTT Nord la.05 Parijs Radio 15.20 Keulen 17.20 Brussel VI. 18.30 Keulen 19.50 Straatsburg of div. 20.20 Brussel Fr. ±■21.20 Londen Reg. 21.55 Weenen 22.50 Keulen 23.20 Diversen. 4de Programma: 8.00 Brussel VL 9.20 Diversen 10.35 Londen Reg. 13.20 Droitwich 18.40 Londen Reg. 19.20 Droitwich. ging gekomen, dat van de verschillende ste ken, die V. zijn slachtoffer, dat achter de toonbank moet hebben gestaan, heeft toe gebracht, één onder den oksel doodelijk is geweest. Hij had echter nog de kracht om te probeeren, den winkel uit te komen. V. moet hem toen van achteren nog verschil lende steken in den rug hebben toege bracht en in de keuken zakte Van Berben in elkaar. Tragisch waren de mededeelingen van den tweeden getuige, een zoon van het slachtoffer, die verklaarde, dat V. dien dag al eerder in den winkel was geweest en be dreigingen geuit had. De winkelier had toen gezegd, dat men de politie moest waarschu wen en dat is toen ook gebeurd. Het adres schijnt echter foutief te zijn overgekomen, waardoor de politie te laat is gekomen, öm den moord te voorkomen. Deze getuige gaf ook inlichtingen omtrent de aanleiding van de veete. Het bleek een geldkwestie te zijn, terwijl bovendien V. aan Van Berben verweet, dat hij hem bij den steun verraden had. Ook de weduwe van het slachtoffer was als getuige opgeroepen, maar zij was zóó onder den indruk, dat haar verhoor niet veel opleverde. Vervolgens werd als getuige gehoord de houdster van het café de Silo aan de Put schelaan, mejuffrouw W. Th. Stigter. In dit café schijnt verdachte zich moed inge dronken te hebben, want een goed uur vóór den moord dronk hij hier vijf glazen jenever uit. De getuige verklaard, dat ze iets had hooren mompelen, als zou hij van plan zijn iemand „koud" te maken Óp de vraag van den president, waarom zij dan niet onmiddellijk de politie had gewaar schuwd, antwoordde getuige, dat zij het te druk had. Hierna kreeg V. zelf gelegenheid, verkla ringen af te leggen. Hij deed dit op een uitermate arrogante manier en vertelde ojn., dat Van Berben hem steeds had ge sard en hem meermalen bij den steun had verraden. Hij noemde het slachtoffer een ploert, betgeen groote verontwaardiging in de rechtzaal teweeg bracht. Verder be weerde hij, door Van Berben aangevallen te zijn en hem uit zelfverdediging gedood te hebben. In zijn requisitoir wees de Officier van Justitie er op, dat verdachte zich, prac tisch gesproken, van de heele zaak niets aantrekt. Nadat spr. uitvoerig alle feiten nog eens is nagegaan, achtte hij moord niet bewe zen, doch wel doodslag. Hij was van mee ning, dat hiervoor een zeer zware straf op haar plaats is en eischte een gevange nisstraf voor den tijd van twaalf jaar. De uitspraak werd bepaald op Dinsdag 25 Januari. De Politierechter te Groningen heeft schriftelijk vonnis gewezen in de zaak te gen den -propagandist van een vakvereeni- ging H. O. te Amsterdam, die op een in het hotel Panman te Scheemda vanwege den Nederlandschen bond van fabrieksar beiders gehouden cabaretavond beleedigen- de woorden aan het adres van een staats hoofd heeft gesproken. Hij zeide: als Hit- Ier en Mussolini het bolsjewisme willen bestrijden, laat ze dan naar Rusland gaan, maar dat durven de lafaards niet. De officier v^i justitie had tegen ver dachte 75 subs. 50 dagen hechtenis ge- eischt, omdat hij de qualificatie lafaards beleedigend achtte, welke beleediging van een bevriend staatshoofd strijdig is met het belang van ons land. Verdediger, mr. B. P. Comperts te Amsterdam, pleitte vrij spraak, omdat z.i. verdachte niet bedoeld heeft Hitier te beleedigen. Bovendien: is komen vast te staan, dat verdachte hem als staatshoofd heeft bedoeld? Pleiter nam ook aan, dat verdachte hem meer in zijn kwaliteit van partijleider op het oog heeft gehad. De politierechter was van oordeel, dat wettig en overtuigend is bewezen, dat ver dachte zich heeft schulig gemaakt aan be leediging van een staatshoofd, strafbaar gesteld bij art. 117 Wetboek van Straf recht. Hij overweegt in zijn vonnis dat de beschouwing van den verdediger als zou verdachte Hitier hebben bedoeld als par tijleider niet ter zake dient en dat de belee diging wel degelijk Hitier als staatshoofd betreft. De politierechter was van mee ning, dat verdachte wel degelijk heeft be seft, dat hij te ver is gegaan. Waar ech ter achteraf is gebleken, dat verdachte geen oproerkraaier is, maar als een be dachtzame spreker bekend staat, meende de politierechter dat met een geldboete kan worden volstaan. Opdat verdachte voortaan een wachter voor zijn mond zal zetten veroordeelde hij hem tot ƒ40 boete, subs. 40 dagen hechtenis. Vraag: Hoe kan men inkt verwijderen uit een zijde kleedje? Antwoord: Leg een korreltje citroen zuur of een schijfje citroen op de natte vlek. Bet de vlek met behulp van zeepsop waaraan een weinig borax is toegevoegd en nableeken met waterstofperoxyde (ver krijgbaar bij drogist). Vraag: Hoe verwijdert men vetvlek ken (boter) uit glanzend papier? Antwoord: Beleg de vlekken met magnesia. Druppel er een weinig benzine op en laat het zoolang liggen tot deze ver dampt is. Klep het poeder eraf en herhaal zoonoodig de bewerking. Vraag: Hoe kan men een teervlek ver wijderen uit een zijden japon? Antwoord: Verwijder de vlek met spiritus of ongekleurde alcohol. Vraag: Wie is de secretaris van den R.K. Volksbond afd. schilders? Antwoord: De schilders zijn onder gebracht bij de bouwvakarbeiders. Secreta ris is de heer J. de Haas, Os- en Paarde- laan 37. Leest met aandacht de advertenties In Uw DasW^d!

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 12