BINNENLAND RECHTZAKEN DINSDAG 11 JANUARI 1938 DE LEIDSCHE COUR Art. TWEEDE BLAD - PAG. 7 VOORZITTERSCHAP R. R. STAATSPARTIJ. Mr. dr. P. J. Witteman heeft zich bereid verklaard een eventueele benoeming te aanvaarden. Naar de „Tijd" verneemt, hebben de afgevaardigden van den R. K. Rijkskieskring Haarlem in den Par tijraad aan het Dagelijksch Bestuur van de R. K. Staatspartij verzocht, mr. dr. P. J. Witteman, te Bloe- mendaal, o.m. lid van de Ged. Sta ten van Noord-Holland, als tweede te plaatsen op de lijst voor de aan vulling van de voorzittersvacature in de R. K. Staatspartij. De heer Wittemtn heeft zich bereid ver- verklaard, een eventueele benoe ming tot voorzitter te aanvaarden. Zooals bekend, kon in de laatste verga dering van den Partijraad omtrent de voorzittersbenoeming geen overeenstem ming worden bereikt. Het bestuur had voor de ^acature-Goseling aanbevolen als eerste mr. Teulings en als tweede prof. de Quay. De laatste echter, zoo luidde het, zou een benoeming waarschijnlijk niet aanvaarden. Bij de candidaatstelling van mr. dr. P. J. Witteman waren de Haar- lemsche afgevaardigden mede uitgegaan van de overweging, dat er voordeelen ver bonden zijn aan het feit, dat de voorzitter der Staatspartij geen lid der Staten-Gene- raal is en daardoor beter het contact tus- schen de kiezers en de Kamerfracties kon onderhouden, als hij niet de mede-verant woordelijkheid droeg voor de houding van de Kamerfracties. GESCHENK VAN DE VEREENIGING „DE PRINCEVLAG" Aan het Prinselijk paar, aan H. M. de Koningin en aan H. K. H. Prinses Armgard. Als de blijde verwachting in het Prinse lijk Gezin in gelukkige vervulling gaat, zal wederom door „de Princevlag" een ge schenk aangeboden worden, zoowel aan de gelukkige Prinselijke Ouders, als aan de Moeders van Prinses en Prins, die dan beide Grootmoeder worden. Het geschenk zal gaarne worden aan vaard. Het geschenk bestaat uit: herinneringsplaquettes, gevat in een statue van fraai onyxmarmer, zoodanig, dat beide zijden der plaquettes zijn te zien. De plaquette vertoont aan de eene zijde de beeltenis van Prinses Juliana met dia deem en van Prins Bernhard in de uniform van Luitenant ter zee Iste klasse. Aan de andere zijde op den achtergrond het Paleis Soestdijk. Op den voorgrond een moederfiguur met een kindje in de armen, terzijde waarvan de Nederlandsche Leeuw de wacht houdt. Onderaan de wapens der twee Vorsten huizen. In het midden komt datum der geboorte. Bovenaan komen twee kleine vliegende engelenfiguren, die een kroontje aandra gen. MODERN KATHOLIEK JEUGDWERK. Arbeidsvreugd en Kruisvaart-actie. Door de „Kruisvaart" is uitgegeven een serie van vijf kaarten, met teekeningen in verschillende kleuren van Cuno van de Steene, die betrekking hebben op de ar beidsvreugd, als programpunt van deze mo derne organisatie voor Katholiek Jeugd werk. Deze kaarten, waarvan enkele een sym bolische voorstelling dragen en de overige aan de practijk van het jongensleven ont leend zijn, worden beschikbaar gèsteld als briefkaart, terwijl ook een reeks bedrukt is met „Het lied van den arbeid", dat door Gabriël Smit voor de Kruisvaart werd ge maakt, en eveneens een serie bedrukt is met een vragenlijst, waardoor men opgave van de sociale omstandigheden der jon gens kan verkrijgen. Met deze uitgave heeft de Kruisvaart een novum op dit gebied ingevoerd. UITVOER VAN LAND- EN TUINBOUW PRODUCTEN. Hulde aan den minister in de Eerste Kamer. Bij het afdeelingsonderzoek in de Eerste Kamer van het ontwerp van wet houdende nieuwe bepalingen nopens het waarborgen van bepaalde eigenschappen en hoedanig heden van uitgevoerde voortbrengselen van het landbouw-, tuinbouw-, veeteelt en zuivelbedrijf werd den minister hier voor hulde gebracht. Tot de handhaving van een goeden naam ten opzichte van de voortbrengselen van het landbouw-, tuin bouw-, veeteelt en zuivelbedrijf zal deze regeling zeker belangrijk kunnen bijdra gen. Enkele leden zouden er prijs op stellen te mogen vernemen, welke beteekenis moet worden gehecht aan de in artikel 2 voor komende woorden: te stellen eischen van herkomst. BIGGENMERKEN. Het aantal aangebrachte biggenmerken in de week van 27 December 1937 tot 1 Januari 1938 bedroeg: 31.505 (v.j. 23228). Van de toekenning 1937 zijn van 1 Ja nuari 1937 tot 1 Januari 1938 in totaal aan gebracht 1.841.684 merken (v. j. 2.100.878). NIEUWE BURGEMEESTERS. Mr. A. H. M. J a n s e n, zooals gemeld de nieuwe burgemeester van Venray, werd in 1895 te Schinnen (L.) geboren. Hij voltooide zijn gymnasiale studies te Rolduc en bezocht daarna de rijksuniver siteit te Leiden, waar hij in 1924 doctoraal examen in de rechten deed. Daarna heeft hij nog in het Indische recht gestudeerd. Hij was gedurende zes jaren werkzaam in Ntd.-Indië, waarvan de laatste jaren als voorzitter van den Landraad te Malang. Met ingang van 1 Juni 1933 werd mr. Jans sen benoemd tot burgemeester van Nieu- wenhagen; hij is tevens plaatsvervangende kantonrechter te Heerlen. De heer Ch. W. E. G. Janssens, bur gemeester van Oirschot, die is benoemd tot burgemeester van Maasbree, werd op 1 April 1895 te Linne geboren. Hij studeerde te Rolduc en aan het col lege te Roermond. Hij begon zijn ambtelijke loopbaan in 1919 op de gemeentesecretarie te Roermond waarna in Juni 1921 zijn benoeming volg de tot burgemeester van Egmond-Binnen. Hij bekleedde deze functie tot zijn benoe ming als burgemeester van Oirschot in Juli 1928. MINISTERIEELE CIRCULAIRE BETREFFENDE DE BRANDSTOFFEN- BIJSLAG. Voor de arbeiders in werkverschaffing. De minister van Sociale Zaken heeft een circulaire gezonden aan de gemeentebestu ren betreffende den brandstoffenbijslag, waarfh hij herinnert aan zijn vorige circu laire inzake dit onderwerp en waarin de minister bepaald heeft, dat degenen, die geen volle week bij de werkverschaffing zijn geplaatst, dan wel periodiek zijn te werkgesteld, den brandstoffenbijslag slechts kunnen ontvangen voor de dagen of weken, gedurende welke zij bij de werkverschaf fing arbeiden. Dit voorschrift blijkt aldus schrijft de minister thans in sommige gevallen on bevredigende consequenties te hebben ten aanzien van de tewerkgestelden, doordat de gesteunden, ook al ontvangen zij tenge volge van gezinsinkomsten een lage steun- uitkeering, wel wekelijks brandstoffenbij slag ontvangen. De minister is bereid aan dit bezwaar te gemoet te komen, doch zou het niet juist achten, wanneer aan de tewerkgestelden ook pver de dagen, c.q. weken, dat zij niet arbeiden, de volle brandstoffenbijslag werd 1 toegekend. Immers, het gemiddeld inkomen is ook bij de periodieke tewerksteling hooger dan het bedrag, dat aan steun zou worden ont vangen. Hierin ligt reeds een zekere com pensatie. Daarenboven ontvangen de ge- steunden niet steeds den vollen brandstof fenbijslag tengevolge van het voorschrift, dat bij geheele werkloosheid de som van steunbedrag en brandstoffenbijslag en bij gedeeltelijke werkloosheid de som van het loon van den ondersteunde, het steunbedrag en brandstoffenbijslag ten hoogste mag be dragen 95 pet. van het loon, dat de betrok ken arbeider ten tijde van de ondersteu ning in het vrije bedrijf zou kunnen ver dienen, indien hij niet werkloos was. Mte deze factoren rekening houdend, keurt de minister goed, dat aan de arbei ders, die geen volle week bij de werkver schaffing zijn geplaatst dan wel periodiek zijn tewerkgesteld, te rekenen van 10 Ja nuari 1938 over de dagen, c.q. weken, dat zij niet zijn tewerkgesteld (de z.g. wandel- dagen of -weken) wordt uitgekeerd 50 pet. van het bedrag, dat zij, met inachtneming van de ministerieele circulaire van 29 No vember j.l., als brandstoffenbijslag zouden ontvangen, indien zij over bedoelde dagen, c.q. weken wel tewerkgesteld waren ge weest. PROF. A. A. HIJMANS v. d. BERGH. Prof. dr. A. A. Hij mans v. d. Bergh, hoogleeraar van de Rijksuniversiteit te Utrecht in de geneeskunde, zal tegen 1 Febr. zijn ambt wegens gezondheidsrede nen neerleggen. PROF. DR. W. L. DE VREESE OVERLEDEN. Gistermorgen om half zes is te'Voor- schoten in den leeftijd van bijna 69 jaar overleden, prof. dr. Willem Lode wijk de Vreese, oud-biblothecaris der gemeente Rot terdam en oud-voorzitter van den Raad van Vlaanderen, die na den wereldoorlog naar Nederland moest uitwijken en te Rot terdam nog vele jaren op wetenschappelijk gebied is werkzaam geweest, o.a. als grond legger van de collectie Erasmiana in de ge boortestad van Erasmus. Professor dr. Willem Lodewijk de Vree- se werd den 18den Januari 1869 te Gent geboren. Nadat hij zijn gymnasiale studies in zijn geboortestad had voltooid, studeer de de thans overledene aan de Universi teit van Gent Nederlandsche Letteren. In 1891 promoveerde hij aan de Gentsche hoo- geschool tot doctor in de Nederlandsche Letteren. Reeds onmiddelijk na zijn promotie werd de jonge doctor benoemd tot medewerker aan het groot woordenboek der Nederland sche Taal van professor de Vries. Om zijn studiën voort te zetten kwam hij toen naar Nederland en studeerde eerder aan de uni versiteit van Utrecht. Op 26-jarigen leef tijd, in 1895, werd hij benoemd tot hoog leeraar aan de Gentsche Universiteit. Tal van wetenschappelijke functies werden na dien door den jongen geleerde bekleed en vrijwel alle bibliotheken van Europa wer den door hem bezocht. In 1919 werd professor de Vreese be noemd tot biblothecaris van de gemeente Rotterdam. Vele zijn de publicaties op wetenschap pelijk gebied, welke professor de Vreese het licht heeft doen zien. Hiervan noe men wij: Zuid-Ned. taal en letterk. weten- KANTONGERECHT TE LEIDEN. Een schilderij van ƒ5. gekocht voor 15 cent Mej. de wed. J. F. te Leiden moest terecht staan omdat zij van een jongetje van 14 jaar een schilderij gekocht had voor de somma van 15 cent en toen ver geten had deze koopwaar in haar register in te schrijven. Onder een vloed van tranen verklaarde de opkoopster, dat de jongen verschillen de malen bij haar was geweest om het schilderij te verkoopen. Steeds had zij, al thans volgens haar zeggen, geweigerd het te koopen. Eindelijk na lang smeeken van den jongen had zij het gekocht, omdat zij medelijden met het ventje had gekregen, dat toch zoo graag naar de bioscoop wil de en 15 centen te kort kwam. Later was echter gebleken, dat het schilderij van diefstal afkomstig was en een waarde had van 5.Maar dat had zij niet geweten zoo vertelde zij. De amb tenaar vond het geval toch niet zoo on schuldig als de juffrouw deed voorkomen en eischte een boete van 10.subs 4 da gen, met welk vonnis de kantonrechter zich kon vereenigen. Buitenlandsche vleeschmerken weggesneden. De vleeschhandelaar J. F. uit War mond had vleesch af moeten leveren aan het gesticht Endegeest te Oegstgeest. Hij had echter allen buitenlandsch vleesch (Deensch) wat ook voorzien was van de buitenlandsche stempels. Verdachte had toen listiglijk de Deensche stempels weg gesneden en het vleesch toen door laten gaan voor Hollandsch vleesch. Dat mag nu eenmaal niet en daarom eischte de ambtenaar een geld boete van 30 subs. 15 dagen. De kantonrechter veroordeeld verdach te tot een geldboete van 20.subs 8 da gen. Gekleurd meeL De slager N. P. H. te Leiden had worst voorhanden gehad .waarin te veel meel aanwezig was geweest. Bovendien had hij in strijd met de warenwet er een mooi kleurtje aan gegeven door er kleur stof bij te doen. De ambtenaar vond» het feit ernstig en zeer misleidend. Het publiek dacht, dat het worst kocht van vleesch gemaakt, ter wijl later zou blijken, dat zij gekleurd meel hadden gekocht. Eisch 40.subs. 20 dagen. Omdat verdachte gunstig bekend staat, halveerde de kantonrechter den eisch, zoo dat deze werd een geldboete van 20. subs .8 dagen. Gevaar op den weg. De expediteur W. H. uit Haarlem had een van zijn knechts laten rijden met een zware vrachtauto, waarvan de stuurinrich ting dusdanig versleten was, dat de auto te Noordwijkerhout plotseling niet meer naar het stuur had geluisterd en on verwachts naar rechts was afgezwaaid om van een drie meter hooge berm in een sloot terecht te komen. Als deskundige werd gehoord A. Otto, uit Noordwijk, die verklaarde, dat hem bij onderzoek was gebleken, dat de geheele stuurinrichting versleten was geweest. Het is dan geen wonder te noemen, dat er een ongeluk was geschied. Van plotseling bre ken van het stuur was geen sprake ge weest. Het O. M. vond het laten rijden met zulk een stuurinrichting buitengewoon on verantwoordelijk en eischte een boete van 30.subs. 14 dagen. schap 1890; Wrdb. der Ned. taal (dl. 9 en 10)) 18911896; Mnl. geneesk. recepten en traktaten 1894; Nieuwe Hn. fragmenten 18941901; Een spel van sinne van Cha ron de helsche schippere (1551), 1895; (2e druk 1896); Bijdr. tot de kennis van het leven en de werken van Jan van Ruus- broec 1896; Jacob van Maerlant 1894; Gal licismen in het Zuid-Ned. 1899; De hand schriften van Jan van Ruusbroec's werken 1900, 1902; Leekebijdr. tot de gesch. van Vlaanderen 1912; Beschaafde omgangstaal in Zuid-Ned. 1914; Tekstcritiek van J. Ver dam in het Mnl. wdb. 1829 volg.; Die eer ste bliscap van Maria, opnieuw uitgeg. 1931, enz. In hs: Bibliotheca Neerlandica Manuscripta (Beschrijvende inventaris van meer dan 11.000 Nederlandsche handschrif ten). Dit laatste wetenschappelijke werk, de gedetailleerde en uiterst-nauwkeurige be schrijving van alle in de Nederlandsche taal met de hand géschreven boeken, van de 13e tot de 16e17e eeuw, die over de heele wereld te vinden zijn, h^ft profes sor de Vreese vele jaren van harden arbeid, verricht in allerlei bibliotheken van Euro pa, tot in Polen toe, gekost. Den 31 en Januari 1934 is professor de Vreese bij gelegenheid van zijn aftreden als bibliothecaris der gemeente Rotterdam, slechts een bescheiden onderdeel van zijn levenswerk, op hartelijke wijze door het gemeentebestuur gehuldigd. Uit de handen van zijn intiemen vriend, pater doctor Bonaventura Kruitwagen O. F.M., heeft professor de Vreese voor zijn afsterven de H. Teerspijze ontvangen. „Maasb." R'damsche Lloyd Rapide. De Rotterdamsche Lloyd Rapide, in aan sluiting met het mailschip „Dempo" wordt Woensdagochtend te 7.38 uur in den Haag verwacht. Ook de kantonrechter was van meening, dat de schuld geheel bij verdachte is en veroordeelde conform den eisch. Een woeste rijder. N. W. uit L e i d e n had met een wagen van de P. T. T. gereden nabij het kruis punt het Haagsche Schouw te Voorscho ten. Dit rijden was nu niet bepaald met een slakkengangetje geweest, want ver dachte was het kruispunt gepasseerd met een snelheid van 80 K.M. Er was daardoor een aanrijding ontstaan met een andere auto. Voor deze roekelooze manier van rij den hoorde hij zich veroordeelen tot een geldboeten van 25.subs. 14 dagen, waardoor de uitspraak gelijk werd aan den eisch. Overtreding arbeidswet. De slager G. B. uit Leiden moest ver schijnen voor een overtreding van de ar beidswet doordat hij een knecht na bezet ten tijd had laten werken. De ambtenaar deed mededeeling, dat dit de derde herhaling was binnen den tijd van twee jaar, reden om thans een geldboete te eischen van 15.— subs. 5 dagen. Nadat verdachte zich verdedigd had deed de kan tonrechter uitspraak en vonniste 7.50 subs. 3 dagen met de ernstige waarschu wing, dat als verdachte nogmaals voor een dergelijke overtreding moet verschijnen er hechtenis zal volgen. J. P. J. bedrijfsleider der Constructie werkplaatsen te Leiden had eenige schil ders langer laten werken dan wettelijk mocht. Verdachte beriep er zich op, dat er een deur geschilderd moest worden en dat dit niet eerder kon gebeuren of de direc tie moest vertrokken zijn. Daarmede rekening houdende was de eisch 6.subs. 3 dagen. Uitspraak 3. subs. 1 dag. Omdat alle schade vergoed was. J. F. N. handelsreiziger te Rotterdam had in de Hoofdstraat te Sassenheim bij het in halen een wielrijder aangereden doordat hij niet genoeg uithaalde met zijn auto. Verdachte erkende geen voldoenden afstand bewaard te 'lebben. Verder voer de hij aan, dat hij de aangeredene dadelijk een nieuwe fiets had gegeven, terwijl hij ook de doktersrekening voldaan had. Het O. M. vond de houding van verdach te buitengewoon sympathiek en hield daarmede in zijn eisch rekening. Deze werd een geldboete van 7.50 subs. 3 da gen. Uitspraak conform. Verder werden nog veroordeeld: H. S. uit Haarlem, die te N o o r d w ij- kerhout geloopen had op verboden grond om te zien of er wat in de door hem uitgezette strikken was gekomen. Er was echter geen haasje geweest dat zich had laten verschalken, dus dat was een strop voor verdachte. Nog grooter strop was het voor hem, dat hij nu nog een boete moet betalen van ƒ5.subs. 3 dagen. Dan kon men toch maar voordeeliger 'n wildhandel met een bezoek vereeren. W. G. uit Den Haag had te Voorscho ten in de Voorstraat gereden met een rij wiel. Plotseling was hij zonder een teeken te geven of om te zien den weg overgesto ken met het gevolg, dat hij werd aangere den ddor een juist passeerende auto. De eisch voor dit onvoorzichtige overste ken, wat men het verkeer in gevaar bren gen noemt, was een eisch van ƒ7.50 subs. 3 dagen. Uitspraak conform. KANTONGERECHT TE HAARLEM. Niet aangesloten bij de Nederl. Groente- of Fruit-Centrale. 'Voor het Kantongerecht te Haarlem stond terecht de 36-jarige J. E. uit Aalsmeer, terzake, dat hij te Aalsmeer in een schuur, staande op het erf van het door hem be woonde percedl Markstraat, ongeveer 480 K.G. appelen, althans meer dan 50 K.G. anders dan voor verbruik ter plaatse voor handen en in voorraad heeft gehad, terwijl hij niet was aangesloten, bij de Ned. Groen te- of Fruit-Centrale. De ambtenaar eischte tegen verdachte een geldboete van 15.subs. 10 dagen hechtenis. De Kantonrechter veroordeelde hem tot een geldboete van 10.subs. 5 dagen hechtenis. Karnemelk met doode vliegen Terecht stond de 41-jarige melkverkooper G. H. C. uit H i 11 e g o m, wien bij dag vaarding ten laste was gelegd, dat hij op 16 October op den openbaren weg de Weere- steinstraat ten verkoop in voorraad heeft gehad een hoeveelheid van 15 liter kar nemelk, althans op karnemeld gelijkende vloeistof, in een bus gemerkt „karnemelk", welke karnemelk voor menschelijk gebruik en voor den handel bestemd was en welke verkeerde in ondeugdelijke toestand im mers in genoemde bus dreven in deze kar nemelk een aantal doode vliegen. Verd. ontkende het feit. Hij was zelf ziek en de zaak dreef op dat moment op zijn zoon. De Kantonrechter bracht den ver dachte aan het verstand, dat hij de aanspra kelijke persoon in ieder geval bleef. De ambtenaar eischte tegen verdachte een geld boete van 20.subsidair 10 dagen hech tenis. De Kantonrechter veroordeelde ver dachte tot een geldboete van 5.subs. 5 dagen hechtenis. Bloembollen verzonden zonder geleidebewijs. Terecht stond de 38-jarige bloembollen handelaar H. J. v. d. W uit L i s s e, wien bij dagvaarding ten laste was gelegd, dat hij op 16 Nov. j.l. te Hillegom heeft uit gevoerd 350 tulpenbollen, 1600 crocusbol- len, 280 leliebollen, 300 helianthusbollen en 1000 gladiolusbollen, zonder dat deze vergezeld waren van een door den mét de zaken van den landbouw "belasten Minister vastgesteld geleidebiljet, ten bewijze dat deze zending voldeed aan de krachtens art. 3 van de Wet van 31 Dec. 1931, S. 575 ge stelde eischen. Bovendien was er nog een partij bij welke ziek was. De ambtenaar eischte tegen verdachte een geldboete van 25.subs. 10 dagen hech tenis en met verbeurdverklaring der in be slag genomen bollen. De Kantonrechter veroordeelde verdachte overeenkomstig den eisch en met verbeurdverklaring der bol len. Tram HaarlemLeiden niet vroegtijdig tot stilstand ge bracht te Lisse. Terecht stond de trambestuurder der N.Z. H.T.M., J. G. Z., wien bij dagvaarding ten laste was gelegd, dat hij op 29 Juni 1937 te Lisse nabij de Rijksuxinbouwschool niet vroegtijdig zijn tramtrein tot stilstand heeft gebracht, toen van uit een particulier erf van de firma Verduin een vrachtauto nader de, welke bestuurd werd door den chauf feur C. J. Gr. uit Grootebroek. De tram heeft het achterste gedeelte van de vracht auto aangereden. Vast kwam eveneens te staan, dat de tram bij een vaart van 20 K.M. per uur na 60 M. tot stilstand kwam. Na getuigenverhoor eischte de ambtenaar tegen verdachte een geldboete van 10. subs. 6 dagen hechtenis. De Kantonrechter, bewezen achtende dat verdachte zijn tram niet vroegtijdig genoeg tot stilstand heeft gebracht, veroordeelde verdachte tot een geldboete van 10.subsidiair 5 dagen hechtenis. Veiligheid van het verkeer in gevaar gebracht. De 25-jarige chauffeur H. J. M. uit H a a r- lemmermeer stond terecht, terzake, dat hij op 5 November 1937 over de Meer straat te Hillegom met groote snelheid en aistoen gekomen nabij het punt waar een kia^se jongens in een aaneengesloten rij met tweeën naast elkaar genoemde Meer straat aan het oversteken was, met onver minderde snelheid is doorgereden, hoewel verschillende jongens van die klasse over genoemden weg liepen en hoewel de on derwijzer, welke deze klasse jongens ge leidde, ter voorkoming van een aanrijding, midden op genoemden weg sprong en zijn rechterhand en arm omhoog stak. Als getuige werd gehoord de voorman van openbare werken der gemeente Hillegom, dde het gebeurde had waargenomen. Ver volgens werd de onderwijzer der klasse, de heer J. H. v. Fr. gehoord. De ambtenaar van het O. M. vond de houding van verdachte niet sympathiek en bovendien het feit zeer ernstig. Spreker eischte tegen verd. een geldboete van 25. subs. 20 dagen hechtenis en ontzegging om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 6 maanden. De Kantonrechter veroor deelde verdachte tot een geldboete van 10.subs. 5 dagen en ontnam voor dit maal nog zijn rijbewijs niet. HET NEMEN VAN MONSTERS KRACHTENS DE WARENWET. C. V. is ten laste gelegd, dat hij te R e e u w ij k ondeugdelijke melk heeft af geleverd. De kantonrechter te Gouda heeft den ambtenaar o.m. niet ontvankelijk ver klaard op grond dat het fleschje, waarin een monster van de melk was genomen, niet verzegeld was volgens de bepalingen van de Warenwet. (Art. 21). De rechtbank te Rotterdam heeft dit vonnis bevestigd. Hierop werd cassatie aangeteekend. De Hooge Raad heeft het vonnis vernie tigd en de zaak teruggewezen naar den kantonrechter ten einde op de inleidende dagvaarding te worden berecht en afge daan. Het betrof hier een verzegeling, die ech ter niet behoefde te worden verbroken bij opening van het monsterfleschje. De Hooge Raad overwoog o.m. dat door den verdachte geen gebruik werd ge maakt van zijn recht om het monster mede te verzegelen en de betreffende ministe rieele beschikking niet de strekking heeft, oneerlijkheid der keurmeesters uit te slui ten. Mocht niet-nakoming van de desbe treffende bepalingen in de beschikking ooit tot gevolg kunnen hebben, dat de niet- ontvankelijkheid van den ambtenaar o.m. behoort te worden uitgesproken, dan zal daarvan eerst sprake kunnen zijn, indien de belangen van den verdachte zijn ge schaad, hetgeen hier niet het geval is. IJSVERKOOP IN EEN BANKET BAKKERSWINKEL. Ten laste van den banketbakker A. F. V. te 's-Gravenhage heeft de Haagsche kan tonrechter bewezen verklaard, dat hij op Zondag na sluitingstijd aan het publiek consumptie-ijs heeft verkocht en afgele verd, van het winkehuis uit. De verdach te voerde aan, dat, de betreffende kamer is verbouwd tot ijswinkel en deze niet ge acht kan worden te behooren tot den cho coladewinkel. Op dezen ijswinkel oordeel de verdachten art. 2 der winkelsluiting niet toepasselijk. De kantonrechter overwoog echter, dat onder winkelhuis verstaan wordt elke met een winkel in eenige verbinding staande open of besloten ruimte in hetzelfde ge bouw of op bijbehoorend terrein, en ver oordeelde den verdachte tot 1.boete. De Hooge Raad heeft het door den ver dachte ingestelde cassatieberoep verwor pen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7