STADS NIEUWS DEPUr Land- en Tuinbouw KERKNIEUWS AGENDA TRIANON ANGEL DINSDAG 11 JANUARI 1938 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER? WEINIG VERANDERING. De Bill seint: Verwachting: Zwakke tot matige meest Westelijke wind, nevelig tot zwaarbewolkt, tijdelijk opklarend, nog eenige kans op regen, temperatuur om het vriespunt des nachts, overdag weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometers!: 759.6 te Biarritz. Laagste barometers!: 733.6 te Vestmanoer. De uitgestrekte depressie vulde gedeel telijk op. Het centrum ligt nog bewesten IJsland. De secundaire kern, welke giste ren over de Britsche Eilanden lag, ligt thans over Denemarken en West-Duitsch- land. De luchtdruk is vrijwel overal geste gen en het weer is over het algemeen be ter geworden. In West-Duitschland en De nemarken is de lucht echter nóg betrokken met plaatselijk regen of natte sneeuw. Onder invloed van een nieuwe secundaire valt op de Britsche Eilanden plaatselijk weer regen, in Midden-Zweden sneeuwt het nog. Overigens is de lucht meest opge klaard. De wind is overal belangrijk afge nomen, alleen op het Westen van de Brit sche Eilanden waait nog een krachtige wind. De vorst is over het algemeen iets afgenomen, het vorstgebied omvatte he denmorgen geheel Scandinavië en het vas teland van West-Europa beoosten Berlijn. Ook over het Noorden van de Britsche Eilanden lag hedenmorgen een klein vorst gebied. Voor onze omgeving wordt aan vankelijk weer toenemende be wolking verwacht met eenige kans op regen. Later zal het vermoe delijk opklaren. De wind zal uit Westelijke richtingen blijven waaien. Voorts is er kans, dat des nachts de temperatuur tot even onder het vriespunt daalt, overdag zal zij niet veel veranderen. LUCHTTEMPERATUUR. 4.3 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Dinsdagnamiddag 4.40 uur tot Woensdagmorgen 7.36 uur. HOOG WATER Te Katwijk aan Zee op Woensdag 12 Jan. voorm. 10.15 en nam. 10.40 uur. Maan op 12.29 uur Woensdagmiddag. Maan onder 5.06 uur Donderdagmorgen. DE WERELD IN VOGELVLUCHT De C.S.A.R.-affaire is in Frankrijk weer opgedoken. Na een moeilijk en langdurig onderzoek heeft de veiligheidspolitie kunnen vaststel len, dat de dubbele zware ontploffing in de omgeving van de Place de l'Etoile ver oorzaakt was door drie personen, die tot de C.S.A.R. behoorden. Deze veronderstel ling zou steeds meer bevestigd worden door de verhooren van personen, die be schuldigd werden van het verborgen hou den van wapenen. Zoo kwam men er toe drie personen voor de daders van den aan slag te houden, van wie er een is gearres teerd. Deze heeft bekend. Dit is de eerste, werkelijk gevaarlijke daad, welke men op rekening van de geheimzinnige C.S.A.R. kan schuiven. Te Tokio is in het keizerlijk paleis een conferentie gehouden onder leiding van den keizer over Japan's verdere politiek tenopzichte van China. Naar verluidt is het besluit van den Ja- panschen kabinetsraad, volgens hetwelk het anti-Japansche regime in China moet worden uitgeroeid, tenzij de regeering van Tsjang Kai Sjek haar houding herziet en haar oprechtheid bewijst, bevestigd. Dit besluit behelst ook het nemen van mili taire en politieke maatregelen ter bereiking van het gestelde doel, aldus Domei. Wij kunnen dus rekenen op een voort zetting van den oorlog in China, net zoo lang tot Japan bereikt heeft wat het wil, n.l de practische heerschappij in China en de onderwerping van de regeering Tsjang Kai Sjek. Inmiddels worden de vreemde lingen er ook uitgewerkt en daarom is het niet te verwonderen, dat Engeland de ont wikkeling der gebeurtenissen met groote aandacht gadeslaat. Indien Japan tot handelen overgaat, aldus wordt uit Londen gemeld, zal het Engelsche kabinet bijeen geroepen worden. Het vraagstuk van versterking der strijdmacht in het Verre Oosten zal dan onmiddellijk onder het oog gezien moeten worden. In dit verband verdient ook aandacht het f dat het Amerikaansche Huis van Af- Wenschelijkheid en werkelijkheid NIEUWJAARSWENSCHEN VAN HET DIPLOMATIEKE CORPS. Toespraak van den Pauselijke Nuntius. BERLIJN, 11 Januari (A.N.P.). In het huis van den Rijkspresident te Berlijn heeft rijkskanselier Hitier vanochtend het diplo matieke corps ontvangen, teneinde gelegen heid te geven de gelukwenschen met de in trede van het nieuwe jaar over te brengen. De deken van het corps, de Pauselijke nuntius, mgr. Cesare Orsenigo hield de vol gende toespraak: „Mijnheer de Duitsche rijkskanselier, Het in Duitschland geaccrediteerde diplo matieke corps, welks woordvoerder ik de eer heb te zijn, brengt namens zichzelf en namens de staatshoofden, die het vertegen woordigt, Uwe Exc. zijn oprechtste en har telijkste wenschen tot uitdrukking voor de welvaart van uw volk. Wij wenschen van ganscher harte, dat Duitschland volkomen gelukkig moge zijn en in rust en vrede mo ge gedijen. Excellentie. Ook in tijden van trotsche vreugde over een waarlijk indrukwekken- den materieelen vooruitgang moet de we reld iederen dag meer erkennen, dat zon der vrede geen menschelijk geluk bestaat. Zelfs onder 't toenemend geraas der bewa peningen roept de menschheid onophoude lijk en vol vertrouwen om vrede. In over eenstemming met dit verlangen der wereld geven wij ook uitdrukking aan onze wen schen, dat het nieuwe jaar der menschheid werkelijk een kalmeering der geesten moge brengen, welke de uitdrukking is van de in nerlijke zekerheid, dat de vrede en wel een solide, volkomen vrede, een vrede tusschen de volken en binnen ieder volk der wereld definitief wordt teruggegeven. Mogen alle volken zich eindelijk in gerechtigheid, orde en naastenliefde broederlijk vereenigen en moge het in het belang van den algemeenen voorspoed door steeds levendiger betrek kingen spoedig tot een actieve samenwer king komen. Moge de Almachtige onze wenschen, waarin een gemeenschappelijke hoop tot uitdrukking komt, verhooren, en moge hij in dit nieuwe jaar geven, dat alle staats hoofden in breeden omvang kunnen bijdra gen tot deze verwezenlijking van den we reldvrede. Mijnheer de rijkskanselier, met deze wen schen verzoeken wij u ook de oprechte en hartelijkste gelukwenschen te willen aan vaarden, welke wij voor het persoonlijke geluk van Uwe Excellentie tot uitdrukking brengen. Antwoord van Hitier. De Duitsche rijkskanselier antwoordde daarop met de volgende rede: „Mijnheer de Nuntius, Uwe Excellentie en het diplomatieke corps, voor hetwelk gij spreekt, zeg ik mijn besten dank voor de wenschen, die gij te gelijk namens de door U vertegenwoordigde staatshoofden jegens het Duitsche volk en mijzelf tot uitdrukking hebt gebracht. De vrede, welke gij, mijnheer de Nun'cius, op den drempel van het nieuwe jaar den afzonderlijken volken in het binnenland zoowel als op de wereld in haar geheel toe- wenscht, is ook het doel van mijn 'arbeid en dat der rijksregeering. Duitschland streeft er met al zijn kracht naar zooals gij u, mijne heeren, wel allen uit eigen aan schouwing zult hebben overtuigd met tenietdoening van alle de binnenlandsche eenheid der bevolking bedreigende schijn bare sociale en maatschappelijke belangen tegenstellingen, het Duitsche volk het ge luk van een broederlijk verbonden gemeen schap te geven, den oeconomisch zwakke ren door met vreugde verleende hulp te sterken en alle gezonde en goede gevoe lens tot verhooging der materieele, zoowel als moreele welvaart van het geheele volk te bevorderen. In denzelfden geest, welke ons optreden in het binnenland bepaalt, willen wij ook onze betrekkingen met het buitenland regelen. Wij gelooven, dat de taken, die de Voorzienigheid den volken op aarde heeft gesteld, in denzelfden geest moeten worden vervuld. Daarom zijn wij bereid met alle naties en alle staten, die deze opvatting eveneens deelen, eerlijk en vol vertrouwen samen te werken en ook in feite uiting te geven aan dit streven. Het Duitsche volk zal daarom een werkelijk op- bouwenden vredesarbeid in dienst van den aigemeenen vooruitgang van ganscher harte prefereeren boven iederen den volken ver nietigenden strijd. Moge dit verlangen leiden tot een wer kelijk wederzijdsche waardeering en daar mede 'tot een feitelijken vrede van het recht en 't vertrouwen, en mogen deze wenschen in 1938 vooral niet alleen den volken ver vullen, doch ook hun levendige uitdrukking vinden in de handelingen en daden der re geeringen. Weerhetoude liedje! Laat het niet zoover komen, maar neem bij een opkomende kou onmiddellijk ASPIRIN. Aspirin is een -pro duct. Oranjebanden-kruis waarborgen de werkzaam heid en onschadelijkheid 31 „PROVINCIAAL FRUIT". Interessante bijzonderheden over Demonstratiebedrijf in de Haarlemmermeer November 1936 verscheen een provin ciaal statenstuk van Noord-Holland, waar in werd voorgesteld grond aan te koopen in de gemeente Haarlemmermeer voor de stichting van een demonstratiebe drijf voor fruitteelt. Een bedrag van 2750 werd tot dit doel later door de Staten beschikbaar gesteld. Thans vernemen wij, dat de voorberei dende werkzaamheden bijna geëindigd zijn. Ruim zestig man werken in werkverschaf fing aan het terrein, dat parallel ligt met het terrein voor concours hippique te Hoofddorp. De grond wordt geëgaliseerd en bouw rijp gemaakt, in Maart hoopt men er mede gereed te zijn. Een gedeelte wordt in diep- tegronabewerking uitgevoerd en een an der gedeelte drooggelegd door middel van draineerbuizen. Na beplanting wordt een deel in gras gelegd, terwijl, ter vergelijking een ander deel zwart wordt gehouden, in gezaaid met vlinderbloemig gewas en af gedekt met stroo. Proeven en monsters hebben uitgewezen, dat daardoor uitste kend terrein vodr de fruitteelt verkregen wordt. Om klimaatstoringen te voorkomen wordt rondom een z.g. windsingel ge maakt; aan de westzijde zal het terrein af geschut zijn door het nieuwe Hoofddorp- sche v. éndelpark en verder wordt rond om een haag van populieren en elzen ge trokken, met een pad in het midden, waar door een wandeling langs het bedrijf mo gelijk zal zijn. Het provinciaal - demonstratiebedrijf zal 7. H.A. groot worden, d.w.z. één landbou wersgezin zou van zoo weinig grond niet kunnen leven. Hier zullen straks in den oogsttijd ongeveer dertig menschen volop werk hebben. Daardoor wordt duidelijk aangetoond, hoe bij fruitteelt op groote schaal de werkloosheid bedwongen kan worden. Op een klein stukje grond kun nen velen een boterham verdienen, temeer daar overproductie niet te verwachten is, nu Nederland per jaar nog ruim 25.000 K. G. fruit invoert. Aangenomen wordt, dat deze teelt ongeveer drie honderd procent meer arbeid geeft dan de landbouw. Het ligt in de bedoeling te telen: appe len en peren, pruimen, frambozen, bessen en bramen. De eene teelt zal de andere dek ken, terwijl voorts een nieuwe cultuur zal worden toegepast, n.l. het Haagsch sys teem- een zeer dichte beplanting op de rij van "ruchtboomvariëteiten van bepaalde onderstammen. Appelen zullen in snoei- vorm geteeld worden etc. Over vier of vijf jaren zal de eerste oogst ingehaald kunnen worden en men hoopt, dat hij zóó zal zijn, dat verschillende par ticulieren met de cultuur zullen beginnen, temeer, daar de voortdurende mechanisatie in het landbouwbedrijf groote zorgen voor de daarin werkzame menschen veroor zaakt. BENOEMINGEN BIJ DE PATERS MINDERBROEDERS. Op voordracht van den Hoogeerw. Pater Provinciaal heeft Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem eervol ontslag verleend aan Pater J. A. van der Snoek O.F.M. als Kape laan te Leiden, Onb. Óntv. en heeft be noemd tot Kapelaan te Haarlem H. Hart de Patens A. H. Hesse O.F.M. en A. P. Louwe O.F.M.tot Kapelaan te Leiden Onb. Ontv. Pater D. A. J. Klarenbeek O.F.M. Op voordracht van den Hoogeerw. Pater Provinciaal heeft Z. H. Exc. de Aartsbis schop van Utrecht eervol ontslag verleend aan Pater J. W. H. Smits als kapelaan te Lichtenvoorde, H. Bonifacius en aan Pater A. P. Louwe als kapelaan te Franeker, H. Franciscus en heeft benoemd tot Kapelaan te Lichtenvoorde, H. Bonifacius, Pater J. A. van der Snoek O.F.M.; tot Kapelaan te Fra neker, H. Franciscus, Pater P. Bakker O.F.M. Z. H. Exc. de Bisschop van 's-Hertogen- bosch heeft eervol ontslag verleénd aan Pater D. A. J. Klarenbeek als kapelaan te Nijmegen, H. Franciscus, en heeft aldaar tot kapelaan benoemd Pater J. W. H. Smits O.F.M. PATER P. H. SEELEN M.S.C. Benoemd tot apostolisch provicaris van het bisdom Raboul. Tot apostolisch provicaris van het bis dom Raboul op de Philippijnen, waarvan apostolisch vicaris is Mgr Vesters, is be noemd pater P. H. Seelen van de Congre gatie der priesters van het H. Hart. We gens ziekte kan Mgr. Vesters het tijdelijk beheer van het bisdom niet meer ten volle waarnemen. Pater Seelen werd in 1897 te Helmond ge boren en werd op 15 Augustus 1921 tot priester gewijd. Sinds 1923 is hij werkzaam in de missie van Raboul. Gemeentel. Aankondigingen gevaardigden het amendement Ludlow dat zooals men zich herinneren zal, een oorlogsverklaring afhankelijk wilde ma ken van een volksstemming, waardoor dus practisch nooit een oorlog door de V. S. zou kunnen worden verklaard gewei gerd heeft in behandeling te nemen. Deze afwijzing is, aldus schrijft de „New York Times", een belangrijke tegen slag voor degenen, die gelooven, dat de vei ligheid der Vereenigde Staten het beste kan worden verzekerd door de uitvoeren de macht te verzwakken en door het con tact met de aangelegenheden van de rest der wereld te verbreken. Het blad noemt de neutraliteitswetten van 1935 en 1936 af- tandsch, kortzichtig en dwaas en zegt, dat de openbare meening overhelt naar bereid williger aanvaarding van de verantwoorde lijkheden en het leiderschap, die natuurlij kerwijze het deel van een wereldmogend- heid zijn. PATER J. A. v. d. SNOEK O.F.M. Pater v. d. Snoek gaat Leiden verlaten en is benoemd tot Kapelaan te Lichten voorde. De Hartebrug-parochie is in de enkele jaren, dat pater v. d. Snoek hier werkzaam is, zijn arbeid zóó gaan waardeeren, dat de parochianen, hem ongetwijfeld, met leed wezen zien vertrekken. Pater v. d. Snoek heeft de parochie zeer aan zich verplicht o.m. door zijn bijzonder redenaarstalent, door zijn altijd boeiende en frissche predi- caties. Ook buiten de parochie heeft pater v. d. Snoek zich door zijn onvermoeide activiteit groote verdiensten verworven, als adviseur van verschillende vereenigingen en voor zitter van de Zita-Ver. En hoe vele malen is er in den loop van deze 3 y2 jaar een be roep gedaan op pater v. d. Snoek, om een redevoering te houden en nooit te ver geefs. Bij zijn veel-zijdigen priesterlijken arbeid in Leiden hebben zeer velen gepro fiteerd van de vele ervaring, die pater v. d. Snoek (die in 1918 is priester gewijd), i in zijn priesterlijken loopbaan had verkre- I gen. Pater v. d. Snoek is in Leiden benoemd in Sept. 1934, tegelijk met pastoor Smitz en Kapelaan Smits (die daarna Kapelaan is geworden te Lichtenvoorde en nu tot Ka pelaan is benoemd te Nijmegen) pater v. d. Snoek was de langst-aanwezige Kape laan aan de Hartebrugkerk. De beste wenschen van duizenden in Leiden gaan met pater v. d. Snoek mee naar Lichtenvoorde, in welke drukke pa rochie hq met zijn vele gaven en talenten vruchtbaar moge arbeiden. Pater v. d. Snoek zal in Leiden in de hoogachting en waardeering van zeer velen blijven voort leven. De nieuw-benoemde Kapelaan aan- de „Hartebrug" is pater D. A. J. Klarenbeek. Pater Salvius Klarenbeek is geboren te Druten 9 Dec. '06, in het klooster getreden in 1926 en in 1933 priester gewijd. Pater Klarenbeek was nu Kapelaan te Nijme gen. UITBREIDINGSPLAN. De burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat Geduteerde Staten dezer provincie, hebben goedgekeurd het besluit van den Raad dezer gemeente d.d. 6 September 1947, tot intrekking van het bij raadsbesluit van 6 November 1933 vast gestelde plan van uitbreiding voor de ge meente Leiden, voor zooveel betreft een gedeelte der gemeente, gelegen ten Noord westen van de spoorbaan Amsterdam Rotterdam en ten Zuiden van het voor malige Psychopathenasyl (Pesthuis). A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. Leiden, 11 Januari 1938. Dinsdag. Cursusavond Van Doorn, St. An- tonius-clubhuis, Mare, te half 9. Woensdag, 8.15 uur bridge-avond onder ausp. der Ned. Reisver. v. Kath. in Restaurant Zarse, Stationsweg 2. Woensdag, R.K. Rijtuig- en Wagenmakers- 9 patroonsver. „St. Joseph", Kring Leiden, café Bremmer, Beesten markt 34. Woensdag: Ledenvergadering „S! Raphael' Bondsgebouw, 8 uur. Donderdag: „Geloof en Wetenschap". Lezing met lichtbeelden, Prof. Huib Luns over „De Kunstschatten van het Oude Rome", „Turk" te 8.15 uur. Donderdag, R.K. Bakkerspatroonsvereeni- ging „Sint Clemens", afd. Leiden en Omgeving. Hotel „Central", Bree- straat 8 uur. Donderdag, 8.10 uur bridge-avond in Res- taurant Zarse, Stationsweg No. 2, o. ausp. der Ned. Reisver. v. Kath. HET MEEST SENSATIONEELE EN HOOGST ACTUEELE NIEUWS vanaf heden in De zeer uitgebreide exclusive opname van de beschieting door de Japanners van de Amer. oorlogsbodem in China I Nog nimmer werd een dergelijke i realistische actualiteit vertoond. j Tol en met Donderdagavond 1 MARLENE DIETRICH in haar nieuwste film Bezoekt onze Woensdagmiddagvoorstelling P r ij z e n vana! 20 cents DE RAMP VAN DE PANAY ALLEEN IN TRIANON JEUGDIGE BOEFJES GEARRESTEERD Verschillende inbraakjes gepleegd Door de politie alhier zijn gearresteerd W. J. de R. en A. v. d. W., twee vijftien jarige jongens, met wier aanhouding zij een goede vangst blijkt te hebben gedaan. Zondagavond n.l. was door den heer v. d. V., den vader van een der jongens, aan gifte gedaan, dat hij een bedrag van 13 vermiste. Bij onderzoek bleek het geld door zijn zoon weggehaald te zijn. Hij had van dit geld samen met zijn vriendje 'n auto tochtje gemaakt, was naar de bioscoop ge weest en de rest van het geld was in het v. d. Werffpark verstopt. Daar werd het inderdaad ook gevonden. In verband met het inbraakje, dat Za terdagnacht in de kruidenierszaak aan de Heerenstraat was gepleegd, vond de politie aanleiding om de jeugdige boosdoeners eens nader aan den tand te voelen. En met succes, want de jongens bekenden ook hieraan schuldig te zijn. v. d. V. had Zaterdagavond het gaas boven de schutting rnet een tang doorgeknipt en de R., die over een grootere mate van vrijheid van beweging blijkt te beschikken hij mag b.v. 12 uur 's nachts thuiskomen heeft Zondagmorgen om 5 uur zijn „slag" gesla gen. Hij vernielde een ruit met een steen, lichtte daarna een spanjolet op en opende de deur. Geld vond hij niet, want dat was niet aanwezig. Hij stelde zich met vier stukjes chocolade tevreden. Voorts bekenden de jongens, verder on dervraagd, dat zij op Oudejaarsavond em inbraakje gepleegd hadden in de Pioen straat en daar een bankbiljet van 25 had den ontvreemd. Van dit geld waren zij op Nieuwjaarsdag uitgeweest. Zij waren met de tram naar Den Haag gegaan en daar aan het „fuiven" geslagen. Teruggekomen in de stad, lieten zij zich per taxi naar Am sterdam brengen, waar de fuif werd voort gezet en 's avonds om 8 uur kwamen ze hier weer terug. Tenslotte bekenden zij Zaterdagavond nog ingebroken te hebben in een ander huis in de Pioenstraa! Met brandende lu cifers hebben zij daar de woning doorzocht, waarbij zelfs een dressoirlooper in brand geraakte, doch zij wisten het vuur te doo- ven. Ook daar hebben zij geen geld gevon- Daarna besloten de boefjes den heer v. d. V. Sr. te bestelen, welke daad tenslotte een einde maakte aan hun kwajongens streken. Van de beide laatste inbraken was bij de politie geen aangifte gedaan. De familie die het bankbiljet van 25 vermiste, meende, dat 't in den brief, waar in het gezeten had, verscheurd was. De an dere familie kon geen verklaring vinden voor den brand in den dressoirlooper en had in ieder geval niet aan inbraak ge dacht. De jongens zullen vermoedelijk naar Den Haag worden overgebracht. DE „PANAY"-FILM. In het journaal van het Trianon-theater wordt vanaf hedenavond de film vertoond van de beschieting van de Amerikaansche kanonneerboot „Panay" door de Japan ners op 12 Dec. Het is een zeer actueele film, welke een duidelijk beeld geeft van de verwoestin gen door de Japansche vliegtuigen tijdens dit bombardement. In een minimum van tijd werd een bloedbad aangericht, dat 18 personen het leven kostte, terwijl het eens zoo trotsche schip spoedig onder het met rook bedekte wateroppervlak ver dween. Vele opvarenden konden ternau wernood een zekeren dood ontkomen door een snelle vlucht in het hooge riet langs de Van dit alles laat de film zien. UITREIKING VAN VLAGGEN. De vereeniging „De Princenvlag" alhier is voornemens om, als het Prinsenkind ge boren wordt, aan de minder bedeelde stad- genooten (ondersteunden door Maatschap pelijk Hulpbetoon, schippers e. a.) een vlag aan te bieden, zoodat dan ook degenen, die geen geld hebben om een vlag te koo pen aan het algemeene vlaggenfeest kun nen meedoen. Te den Haag slaagde voor het Practijk- examen in Fransche Handelscorresponden tie „Ver. v. Leeraren" de heer B. Huizen, alhier en voor Engelsche Handelscorres pondentie mej. S. L. J. Koch, alhier, leer- lingen van mej. Nell Kagie.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2