'AME!> RUBRIEK Namiddag Avond japonnen Practische modellen werkende vrouwen Avcitd- kleeding Ons Patroncnhockjc HEI BESTELLEN VAN PATRONEN Patronen van In deze rubriek voorko mende genummerde modellen zijr op aan vraag te verkrijgen bij ..Het Praotisch Mo deblad" Postbus 36. Den Haag Postreke ning 2U32U3 De prijs dei patroaer. oedraagt. indien Qiet anders staai aangegeven 0 58 Betaling steeds vooruit, in postzegels, pei giro of pei postwissel. en In de wintermaanden zullen zich vele gelegen heden voordoen, waarbij men, zij het geen gala, toch gekleede japonnen zal dragen. Deze zijn in zeer verschillende ontwerpen en weefsels uitgevoerd en bij de keuze zullen die ma terialen in aanmerking ko men, die met lamplicht het meeste effect geven. Iedere vrouw, die in de rustige morgenuren gaat winkelen zal vol bewon dering zijn voor de étala ges, waar een keur van weefsels of elegante ja ponnen het oog boeien. Eenvoudige modellen voor de morgenuren, iets meer gekleed voor 's mid dags en dan volgen de ge kleede namiddag en een voudige avondjaponnen. De zeer gekleede toiletten zullen de meeste dames meer op een afstand be wonderen, dan deze zelf bezitten, omdat de gele genheid eens in gala uit te gaan, zich in ons land veel minder vaak voordoet dan in het buitenland. Behalve bij premières wordt voor schouwburgbezoek over het al gemeen veèl minder toilet gemaakt dan in vroeger jaren. De vrouw, die weinig uitgaat zal bij voor keur zwart kiezen, omdat dit vele moge lijkheden biedt, wat moderniseeren betreft, hetgeen ook geldt voor h^ar, die over een beperkt kleedgeld beschikt. Met een weinig overleg is het mogelijk om een zwart zijden japon telkens van as pect te doen veranderen. Noodig is dan ech ter, dat men een weinig opvallend model kiest, dat men eventueel mèt of zonder mouwen kan dragen; deze laatsten worden dan b.v. aan een tulle lijfje gezet. Afwisse lend kan men hierop verschillende bolero's dragen b.v. van lamé, van pailletten in zil ver of een bonte kleurenmengeling, van hetzelfde materiaal met geborduurde ran den of kleurige motieven. Niet minder ge kleed effect geven cape-jas van randen tulle en het materiaal der stof, die met klei ne haakjes aan onzichtbare trensjes op zij en midden achter langs de halsuitsnijding der japon gehaakt worden. Behalve deze kleine veranderingen kan men een kanten of tulle over japon over de bestaande zij den dragen voor gelegenheden dat extia toilet gemaakt moet worden. Met een wei nig smaak en fantasie kan men ontzettend veel bereiken met beperkte middelen. Gekleede tailleurs, die meest van zwart satijn gemaakt worden, weten zich niet al leen te handhaven, doch veroveren stor menderhand vele damesharten. Geen wonder, want de lange, gladde rok ken en de getailleerde manteltjes geven een slanke, afkleedende lijn. Blouses draagt men hierbij van lamé, lamé fleurig, taf zij de, kant, peauvel ange en vele andere mooie materialen. Me$ kan de blouses en jasjes nu en dan vervangen door een hoogsluitend mantel tje bijv. van bleu foucé of door een streng getailleerde casaque met golvende lijn aan zij- en rugkant van satin laqué imprimé met hoog sluitend boord van zwart en garneering aan de wijde blousemouwen van een rand zwart bont. Sluiting midden voor met knoopen. Onze afbeelding geven twee groepen weer, waarvan de beide lange ja ponnen ook voor gezette dames zeer ge schikt zijn. Links een zwarte japon, die van Angora, satijn of fluweel gemaakt kan worden en een garneering heeft van op tulle gewerkte pailletten, hetgeen ook door kant vervan gen kan worden. Rechts zijden crêpe ja pon met geplisseerde voorpanden, onder mouwen en afhangende ceintuur. De andere groep geeft drie avondjapon nen voor jonge meisjes aan, waar de eer ste links van tafzijde gemaakt is met gar neering van plissé's. Midden: een japon, eveneens van taf zij de, wqarvan de vierkante halsuitsnijding jeugdig kleedt. Kort pofmouwen en ge plooide voorstuk en ondergedeelte rok. Rechts een japon voor jongedames, die naar verkiezing ook met lange rok gedra gen kan worden. Ruimer aan voorpanden, volantmouwen en afhangende ceintuur. voor Vrouwen, die haar beroep buitenshuis uitoefenen, zullen standig doen steeds donkere ja ponnen van eenvoudig snit te dragen. Toch beteekent dit geenszins, dat zij er stijf en ai te stemmig moeten uitzien en kan voorkomen worden door het aanbrengen van verschillende details. Al die kleine garnitu ren, die de mode ons thans geeft, bieden een schier oneindige reeks van mogelijkheden, die vrouwelijk en een weinig co quet werken. De drie schetsjes geven dezelfde japon weer, doch telkens is het aspect anders door de garneering. Links boven een shawl van chiffon, die ter hoogte van het middel over el- ander geslagen en aan de rug zijde gestrikt wordt. Rechts een pique strik, terwijl een gekleurd koord om het middel gedragen wordt en onderaan een ceituur van fluweel in twee kleuren, die m§t lange einden afhangt en een bloem als halsgarneering, waardoor dit geheel zich uitstekend leent voor een avond visite. Rechts zijn nog eenige details aangege ven. die zeër apart werken o.a. het vest van brocaat of lamé, een kraag van pail letten, een leeren ceintuur en een kralen ketting. Het nieuwst zijn kettingen, die om den hals sluiten en gedragen worden bij hoog opgeknipte halsafwerkingen. Men kan op deze wijze inderdaad veel variatie aanbrengen en wat tegenwoordig van veel belang is, dat men uitsrekent kan sla gen voor weinig geld. Huisvrouwen koopen in. Na de feestelijke Decembermaand, wel ke in elk huishouden meer geld kost ian andere maanden, is Januari de genoegelijke maand van „koopjes halen". De winkels worden oyerstroomd door huismoeders, die iets voordeelig willen koopen. Vooral cou pons zijn het voorwerp van belangstelling. De stoffen winkeliers weten, dat de huis vrouwen gaarne coupons koopen en hou den daar dan ook terdege rekening mee. Hoe nu deze goedkoope coupons op de juiste manier te verwerken? Vele huisvrouwen zitten met de moeilijk heid, dat zij gaarne zelf alles zouden wil len maken, maar hét niet of niet goed kun nen. Een goede oplossing hiervoor hebben wij gevonden in onze mode-premie. Deze mode premie, samengesteld door kundige vak- menschen, maakt het u mogelijk zelf te leeren knippen en naaien zonder eenige kosten. Aan de hand van onze mode-premie kunt u in korten tijd alles maken, vanaf het meest eenvoudige kinderjurkje tot de elegante avondjapon. Onze modepremie wordt toegezonden, als u schrijft aan de Redactrice Damesrubriek Nieuwe Havenstraat 58, Den Haag met tien cents aan postzegels ingesloten, of gegi reerd op postrekening 62626 van den Mode- dienst te Den Haag. Om diverse klosjes garen steeds bij de hand te hebben, neemt men een stukje koperdraad, „rijgt" ze daaraan en draait de uiteinden over elkander. Inktvlekken op tafelkleeden verwijderd men door onmiddellijk een stuk vloeipa pier onder en boven de plek te leggen, over het bovenste flink drukken, daarna met spiritus nawrijven. Tafelkleeden moeten regelmatig afge wreven worden met een borstel, gedrenkt in water ammoniak SMAKELIJKE GERECHTEN Gestoofd konijn 1 konijn, 2 worteltjes, 1 tomaat, 150 gr. vet spek, 2 kruidnagelen, 2 kleine uitjes, een takje selderij, 1 laurierblad, zout, pel ».-er, bloem en eenige peperkorrels. Het konijn wordt goed gewasschen, ge droogd en in kleine stukken verdeeld, die met zout en peper bestrooid en door de bioem gewenteld worden. He spek wordt in dobbelsteentjes gesneden en uitgebraden en het vleesch in hun heete vet rondom mooi -bruin gebraden; vervolgens worden de uitjes, de in stukken gesneden tomaat toegevoegd en blijft alles met elkander nog even braden, totdat ook de uitjes licht gebruind zijn. Alle overige ingrediënten worden nu toegevoegd evenals het water dat het vleesch juist bedekken moet. Laten stoven totdat het konijn gaar is (ongeveer een uur), daarna op een verwarmden schotel overbrengen en gedeeltelijk bedek ken met de-saus, waarvan de rest in de juskom gedaan wordt. Zoo noodig binden en zeeven. Appelschotel 120 gram zelfrijzend bakmeel, 75 gram boter, 1 ei, sap en raspsel van Vi citroen, poedersuiker; 1 kop melk, 2 eieren, 75 gram bastaerd suiker, tikje zout, XA K.G. moes appelen, suiker, kaneel. We roeren de boter tot room met de basterdsuiker, voegen hierbij het ge klopte ei en kloppen nog eenigen tijd door, waarna afwisselend een lepel bloem en een weinig melk wordt bijgevoed. De bloem wordt vooraf gezeefd en vermengd met een likje zout, terwijl het citroensap en schil er het laatst bijgevoegd worden. De appels worden geschild en met weinig water gestoofd, vermengd met suiker naar smaak en een lepeltje kaneel. Daarna worat de moes in een beboterd vuurvast schoteltje gedaan en het beslag erover ge goten. Het schoteltje wordt in den oven geplaatst gedurende 30 minuten en mdien noodig het eerste kwartier afgedekt met geboterd papier. In den schotel warm of koud opdienen, flink bestrooid met poe lersuiker. ZOETE AARDAPPELGE RECHTEN Welhaast geen enkel voedingsmiddel kan op zoovele wijzen bereid worden als aard appelen. Men maakt er niet alleen smakelij ke pikante, doch ook zoete gerechten van. De meeste dezer bestaan uit gekookte, ge raspte aardappelen, die meermalen over gehouden of eventueel meer gekookt wor den. Heeft men eenmaal een proef op de som genomen, dan zal men moeten toegeven, dat ze smakelijk en voedzaam zijn en aan de koffietafel zoowel als toespijs gebruikt kunnen worden. Aardappeltaart 4 ei gelen roert men met 150 gr. suiker goed schuimig, voegt er 400 gr. geraspte koude aardappelen door, tikje zout, sap en schil geraspte citroen en ten slotte het zéér stijf geklopte eiwit. Men vult een spring- of andere vorm met dit mengsel, nadat hij eerst goed ingevet en met paneermeel be strooid is en bakt deft taart pl.m. 40 minu ten in den oven. Opdienen bestrooid met poedersuiker. Zoete aardappelrecepjes 1 K.G. aardappelen wordt geschild, ge kookt en door een zeef gewreven, daarna vermengd met zout, suiker, kaneel en twee a drie geklopte eieren, waarna men zooveel mee toevoegt totdat men een -stevigen bal heeft verkregen. Uitrollen en lange, vin gerdikke reepjes van snijden, die men In een pan legt en overgiet met y3 L. kokende melk, vannillesuiker en suiker. Pan in de oven plaatsen of op het gas en melk pl.m. 25 min. zachtjes laten koken. Opdienen met compote. De lange, elegante avond mantel is gedacht van zwart fluweel. Het model is sterk ge tailleerd en sluit met een lange rij knoopjes. Mouwen, die zich naar den pols toe verbreeden en halfsafwerking met zuiver gedrapeerde boord met aangeknipte stofreepen. In het midden, een elegante zijden japon, waarvan het materiaal in schuine richting geknipt is. Aan de schouder en een der zijkanten is de zijde ingehaald, waardoor deze mooi gedrapeerd wordt. Aansluitende mouwen. Rechts een japon voor jonge dames, waarvan hei model zich eveneens leent om lang gedragen te worden. Als materiaal is crêpe satir aangewend en wel de doffe kant voor het geheel en de glimmende kant als garnee ring, hetgeen tot de laatste nouveauté's behoort. HUISJAPON. Succespatroon 1608. Prijs 30 cent plus 5 ct. voor adm.- en ver zendkosten. Eenvoudig model van fantasie stof b.v. een nopje of smalle streep. Aparte zijstuk ken, die eenige ruimte over de buste heb ben. Opgestikte zijbaantjes. Lange, aan sluitende mouwen. Patronen in de maten 4652. T 6343 gekleede rok van effen wollen stof met plooi aan voorzijde. Sluiting zijnaad. Patronen in de mateen 4246. Opgestikte ceintuur met gesp. Patronen in de maten 4246. MEISJESJURKJES. Succespatroon 774. Prys 30 cent plus 5 ct. voor adm.- en ver- ■endkosten- Gebloemd fluweel is aardig voor dit mo delletje, dat evenwel als huisjurk ook van flanel gemaakt kan worden. Halsafwerking met omgefestonneerd kraagje; smalle strookjes aan mouwtjes en zakjes. Smalle ceintuur met strik. Patronen voor 24 jaar. VOOB GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan „Het Practiscb Mode- olad" Postbus 36. Den Haag. giro 203203. PLAATS: Patroon No. Maat HierbU ingesloten 1 aan postzegels. Lndiei u tevens het laatste nummer van Het Practiscb Modoti.ad" wenscht te ont vangen gelieve u 10 cent extra tn te siui- .en (Postzegels liefst van l'A, 3, 5, 10 ol 12 cent. doch niet van 6 centl

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 12