ABDIJSIROOP Britsch-Japansche wrijving Om de macht In Spanje BUITENLAND GODS WOORD! De sociale chaos Drama in de wilder nis van Demerara In den greep van den winter VRIJDAG 7 JANUARI 1938 DE LEIDSCHE COURANT ÜEKUE BLAD PAG. 9 Kou geval op de luchtpijpen? Die snijdende Noordenwind Is oorzaak dat menschen met zwakke luchtpijpen dadelijk gaan hoesten. Past op, grypt nog heden in, want Ge staat meer dan anderen bloot aan een chronische bronchitis, die lang duurt! Verzorg U daarom dadelijk met het voor U aange wezen middel, de nieuwe versterkte Abdijsiroop. Dat is een natuurlijk kruiden-middel en werlct zaoht en grondig op Uw aangedane slijmvliezen. Bovendien is in de nieuwe Abdijsiroop nu nog toegevoegd de krachtig hoest-bedwingende stof codeïne, welke uiterst snel en verrassend Uw hoest verdrijft en Uw bronchitis tot staan brengt. Terecht noemt men thans Akker's Abdijsiroop om zijn bijzondere samenstelling ,.'s Werelds béste Hoest-siroop", want de werking bij Hoest. Griep, Bronchitis, Asthma is werkelijk verbazing-wek- kend, dat zult U bij de aanwending ondervinden. AKKER's verslèrkle „BRITSCHE BELEEDIGINGEN" Om den invloed in het Jangtse-dal Onder het opschrift „Britsche beleedi- gingen" publiceert de „Japan Times" een artikel, waarin gezegd wordt, dat Japan zóó vaak beleedigd is door het Britsche volk, en in het bijzonder door de Brit sche pers sedert het uitbreken van het huidige Chineesche incident, dat „wij geen verbazing meer gevoelen over iets, dat door Britten gezegd wordt". De vrees, dat de groote macht van het Britsche Rijk, verkregen over de geheele wereld door zijn imperialistische agressie in de voorbije eeuwen, geleidelijk verlo ren zal gaan door het ontwaken en op- marcheeren van andere dan Britsche vol keren en rassen, schijnt invloed uit te oefenen op de Britsche houding ten aan zien van de recente ontwikkelingen in China. Uit vrees, dat een Japansche over winning op de Chineesche troepen zijn in vloed in het Jangtsedal zou kunnen ver minderen, heeft Engeland alles gedaan om China te helpen en Japan afbreuk te doen, met volkomen over het hoofd zien van de oorzaken van het huidige incident en van de toestanden in China. Dit hoofdartikel van de „Japan Times" is geschreven naar aanleiding van een hoofd artikel in de Londensche Times van 16 De cember j.l. waarin commentaar geleverd werd op het incident bij Woehoe (Lady Bird) o.a. in de volgende bewoordingen: „Met uitzondering van een kleine, be schaafde, leidende klasse, kan aan geen Japannees het dragen van vuurwapenen worden toevertrouwd" en „afgescheiden van optimistische Japansche beweringen, is er geen bewijs, dat de Chineesche le gers vernield of mank geslagen zijn". Engeland wil zijn rechten handhaven Nadat de Britsche pers de laatste dagen, blijkbaar om geen olie op het vuur te werpen, zeer gereserveerd is gebleven in haar commentaren op de gebeurtenissen in het Verre Oosten, heeft thans de „Ti mes" in een hoofdartikel gewezen op de vastberaden houding van de Westelijke mogendheden in de verdediging van hun rechten te Sjanghai. Het einde van wat de Japansche woordvoerder gisteren „een heilige oorlog" noemde, is nog niet in zicht, het is niet mogelijk het einde van het tijdpehik van wrijving tusschen Japan en de Westelijke mogendheden vast te stellen. Wel gaf Japan aan de Vereenigde Staten en Engeland de formeele verzeke- ding van het eerbiedigen van hun rech ten en de rechten van andere mogendhe den, wel heeft na het incident van de „Panay" zich geen nieuw sensationeel in cident voorgedaan, doch de onredelijke houding van de Japansche autoriteiten en het instellen van een Japansche censuur bij de telegraaf-maatschappijen, vormen een duidelijke ontkenning, zoowel naar den geest als naar de letter van de Ja pansche verzekeringen. Japan heeft niet het recht zich te mengen in de handels ondernemingen in de internationale ne derzetting. Ook zijn de Japansche pogin gen om de autoriteiten van de nederzet ting te dwingen het Japansche element in het bestuur en de politie van de neder zetting te vergrooten ongegrond. De in ternationale en de Fransche nederzettin gen zijn eilandjes in het gebied, waar Ja pan meester is, doch het bijzondere sta- stuut van de nederzettingen wordt niet gewijzigd door de Japansche militaire ac tie. Bovendien, zelfs al zou de gemeente raad van de nederzetting de Japansche eischen willen inwilligen, dan kan hij dit nog alleen doen met toestemming van de mogenheden, die het verdrag hebben cnderteekend; veertien mogendheden, met wie Japan in vrede leeft, hebben stem in het kapittel. Vervolgens wijst het blad erop, dat de jongste incidenten Tokio hebben doen be grijpen, dat voorzichtig moet worden ge handeld ten aanzien van de groote Wes telijke mogendheden. Het blad vestigt er vervolgens de aandacht op, dat men niet kan rekenen op de gehoorzaamheid van de plaatselijke Japansche autoriteiten aan de Japansche regeering, noch op de ge hoorzaamheid van de subalterne officie ren aan hun chefs en het blad vraagt zich af of in Japan wel een autoriteit bestaat, behalve de keizer, die in staat is het vraagstuk op te lossen. DE STRIJD BIJ TERUEL. De linksche minister van landsverdedi ging te Barcelona heeft medegedeeld, dat de gevechten bij Teruel met onverminder de hevigheid voortduren. Niettegenstaan de de versterking, welke de rechtsche troepen hebben ontvangen, werden twee aanvallen van Concud naar Teruel door de regeeringstroepen afgeslagen; twee vechtwagens vielen in handen van de re geeringstroepen. Bij Muela de Teruel hebben de regee ringstroepen enkele stellingen hernomen, vanwaar zij den weg Villastar-Teruel on der vuur houden. In de stad zelf hebben zij de laatste vleugel van het seminarie, welke nog door de rechtschen was bezet, genomen. De ver dedigers hebben zich in de kelders terug- gp+^okken. DE STRIJD BIJ MADRID. Gisterochtend hebben de regeeringstroe pen in den sector Carabanchel een huizen groep, de „handelskolonie" genaamd, in de lucht laten vliegen. Zonder dat de rechtschen het merkten, was een krachtige mijn aangebracht midden onder het huizen blok. Door de ontploffing is een geheele compagnie van de rechtschen vernietigd. Onmiddellijk na de ontploffing gingen de bynamiteros tot den aanval over en onder dekking van het vuur der automatische wapens hebben zij de nieuwe stelling be zet. DE NON-INTERVENTIECOMMISSIE. Naar in Engelsche diplomatieke kringen vernomen wordt, zou de tegen Dinsdag a.s. bijeengeroepen zitting der ondercommis sie van niet-inmenging zich speciaal bezig houden met het kiëzen van de leden der (.ommissies, die eventueel naar Spanje zul len worden gezonden en met het bestu- neeren van de verhoudingen tusschen de aantallen terug te trekken vrijwelligers en de kwestie van het toekennen aan de bei- ae partijen van eenige belligerentenrech- ten. Het „Katholiek Comité van Actie Voor God" schrijft ons i Mijn God, welk een boek is de H. Schrift, welk een wijsheid be- helst het. Welke wonderen ontsluit de H. Schrift en welk een kracht wordt in haar de menschen geschonken! Welk een diepe verklaring van de wereld en van 's menschen- karakter. Alles wordt ons getoond en verklaard tot in de eeuwigheid der tijden. En hoeveel veridaarde en geopen baarde geheimen Dostcjewski. DUITSCHLAND HUISHOUDELIJKE ARBEIDSPLICHT VOOR HITLER-MEISJES. De jeugdleider van het Duitsche Rijk, Baldur von Schirach, heeft een verordening over huishoudelijken arbeidsplicht voor den Bond van Duitsche meisjes uitgevaar digd. Krachtens deze verordening moeten alle leden van dezen Bond tusschen 14 en 21 jaar huishoudelijken arbeid verrichten. BELGIE HET OVERLIJDEN VAN JULIUS BARMAT. Stoffelijk overschot vermoedelijk a.s. Zondag naar Nederland. In verband met het overlijden in de zie kenzaal der gevangenis van Vorst bij Brus sel van Julius Barmat wordt vernomen, dat het stoffelijk overschot vermoedelijk a.s. Zondag naar Nederland zal worden ver voerd. Eerder kan dit niet geschieden, daar eerst verschillende formaliteiten moeten vervuld worden, schrijft de Brusselsche correspondent van de „Msb.". Barmat is gistermorgen om zoo te zeg gen onder de oogen van de verplegers van de ziekenzaal der gevangenis gestorven. Dit heeft niet belet, dat het parket toch de lijkschouwing heeft bevolen, teneinde nauwkeurig over de oorzaak van zijn over lijden te zijn ingelicht en het eventueel in de wereld komen van legenden te voorko men. Voor het verrichten van de lijkschouwing werd het stoffelijk overschot gistermiddag naar het lijkenhuis van de Wolstraat over gebracht, waar de sectie onmiddellijk heeft plaats gehad o.m. in het bijzijn van den vertegenwoordiger van den procureur des konings. De gerechtelijke geneesheeren, die haar hebben verricht, zullen zoo spoedig moge lijk verslag uitbrengen aan het parket. Gezien deze sectie geschiedde in op- dracht van het parket, kon de familie van den overledene zich niet ertegen verzetten. Het is vijf dagen geleden, dat Barmat naar de ziekenzaal van de gevangenis werd overgebracht. Sedert zijn uitlevering was hij nog niet door den rechter van instructie ondervraagd over de zaak van de Flora mijn, waarvoor hij door het Nederlandsche gerecht aan de Belgische justitie was uitge leverd. Barmat, die op 18 December 1889 te Oemany in de Oekraine geboren werd, had, zooals men weet, als internationaal oplich ter een allesbehalve benijdenswaardige vermaardheid verworven. Hij stond ook in relatie met Stavisky. In België hadden zy trouwens denzelfden ad vocaat, den liberalen oud-minister mr. Pe- titjean, die sedert dien van het politiek ter rein is verdwenen. In een artikel getiteld „Van de ghetto's van de Oekraine naar de ziekenzaal der ge vangenis" schrijft de R.K. „Libre Bel- gique", dat met Barmat, wiens ouders van hem een rabbijn hadden willen maken, een der vreemdste avonturiers-figuren van deze eguw verdwijnt. Nader kan nog worden gemeld, dat de vrouw van Barmat Woensdag haar man is komen bezoeken. Teneinde haar het door- loopen van geheel de gevangenis te vermij den, want de ziekenzaal ligt aan den uiter sten vleugel, had men Barmat naar de spreekcel overgebracht. Daar heeft het echtpaar elkaar weergezien. Toen gistermorgen -een hartverzwakking bij Barmat intrad, werd zijn vrouw onmid dellijk in de gevangenis ontboden. In haar armen heeft hij den geest gegeven in aan wezigheid van een rabbijn en twee aan de gevangenis verbonden geneesheeren. FRANKRIJK „DE REGEERING KAN DIT NIET DULDEN". Chautemps doet een beroep op werkgevers en werknemers. De Fransche minister-president Chau temps heeft gisteren de volgende verkla ring afgelegd: „In de afgeloopen weken hebben de arbeidsconflicten een hoogte be reikt, welke sedert lang niet meer gekend is. De toestand, welke hierdoor is gescha pen, is gevaarlijk voor de welvaart en de veiligheid van Frankrijk. Dit mag niet voortduren, de regeering kan dit niet toe staan. De organisaties van werkgevers en werk nemers geven elkaar de schuld. Aan de eene zijde zegt men: -weigering om de ar bitrale uitspraken te volgen en de vrijhe- - den der vakbonden te eerbiedigen en aan de andere zijde: systematische agitatie en schending van de wetten. In ieder geval is zeker, dat het herstel van de sociale orde absoluut noodzakelijk is. Na het financieel herstel wil de regeering arbeiden aan het economische herstel en aan het herstel van de sociale orde. Zij doet derhalve een beroep op de ver tegenwoordigers van werknemers en werk gevers, om onder leiding van de regeering bijeen te komen en nieuwe overeenkomsten tot stand te brengen en formeel te verkla ren, dat deze in het vervolg'zullen worden nageleefd. De regeering zal aan den op deze wijze tot stand gekomen code van sociale vrede de sanctie van de wet geven door het aan het parlement voor te leggen. Alle burgers, ongeacht hun ideologie of klasse moeten zich onderwerpen aan de souvereiniteit van de wet. Om dit te berei ken zal de regeering niet aarzelen al haar verantwoordelijkheid in te zetten". Ook bankbedienden ontevreden over salarissen. Sedert eenige dagen leggen ook de bank bedienden zekere ontevredenheid aan den dag, daar zij van meening zijn, dat de aan- passing hunner salarissen onvoldoende is, j zoowel ten opzichte van de kosten van le vensonderhoud als ten opzichte van de herziening der salarissen van andere cate- goriën van employe's. Omstreeks het mid daguur hebben gisteren in verband hier mede hier en daar betoogingen plaatsgevon den. Bultenlandsche Berichten VIER AMERIKANEN OP EEN ROTS. MET DEN DOOD VOOR» OOGEN. Op een klein rotseilandje in de Cuyuni- rivier, omgeven door de kolkende water vallen en stroomversnellingen van de „De- vil Hole Range"-vallen, diep in de groene wildernis van Britsch-Guyana, wachten op het oogenblik vier Amerikanen, drie man nen en een vrouw, op een wissen dood, ten zij de uitgezonden reddingsexpêdities er in slagen hen te bereiken en van voedsel te voorzien. Op 12 December j.l., aldus melden de Engelsche bladen, vertrok uit Georgetown, de hoofdstad van Britsch Guyana, een ex peditie, bestaande uit drie Amerikaansche ontdekkingsreiziger, de heeren Waldeck, Fox en Astor Chandier en de echtgenoote van den heer Waldeck naar de „bush", het ondoordringbare achterland van Demerara, om daar nasporingen te doen naar den Amerikaanschen vlieger Redfern. Zooals men zich wellicht zal herinneren zou laatst genoemde een jaar of tien geleden ergens in de wildernis, in Suriname of in Britsch Guyana een noodlanding hebben moeten maken. De Amerikaansche expeditie nu had, zoo als dit in Demerara gebruikelijk is, waar velen, blanken en negers regelmatig de „bush" intrekken om naar goud te "zoeken, een aantal negers in dienst genomen, die als roeiers van de booten en als dragers van de bagage meegingen. De wet schrijft voor de hoeveelheid en de soort van het voedsel, dat dagelijks aan deze „labourers" verstrekt moet worden, buiten het gecontracteerde loon om. Het schijnt thans, dat de Amerikanen waar schijnlijk door onbekendheid met de plaat selijke toestanden, te weinig rijst en ge droogde visch hadden ingeslagen, althans de negers achtten zich in him voedsel-„ra- tions" te kort gedaan en hebben de blan ken de vorige week in het gevaarlijkste deel van de Cuyuni-rivier, de beruchte „De- vil Hole Range" (Duivelsgat-vallen), twee weken stroomopwaarts roeien van de be woonde wereld verwijderd, in den steek gelaten. Dezen zitten daar thans op een rots, omgeven door verradelijke stroom versnellingen, met mondvoorraad voldoen de voor slechts één week. Hun „labourers" zijn inmiddels de Cuyu- ni afgezakt en gisteren te Bartica, een ne gergehucht, tevens Britsch politiestation aan den rand van de wildernis, aangeko men. waar zij zich bij de autoriteiten'heb ben gemeld. Zij hebben verklaard oor- I spronkelijk door den heer Waldeck in dienst te zijn genomen voor een expeditie op de veel minder gevaarlijke Essequibo- rivier, doch toen de Amerikanen, na twee dagen varen een Indiaan ontmoetten, die beweerden belangrijke inlichtingen over Redfern te kunnen geven, was de order ge komen de zijrivier van de Essequibo, de Cuyuni, op te roeien, hetgeen veel grooter levensgevaar met zich meebracht. Dit, ge voegd bij de te kleine voedselporties was voor de negers aanleiding geweest om zich bij den heer Waldeck te leklagen. Volgens hun zeggen, had deze zich niet om hun klachten bekommerd, waarna zij het recht meenden te hebben te vertrekken, aldus de blanken in een weinig benijdenswaardige positie achterlatend. De waterstand van de Cuyuni, die in de zen tijd van het jaar, het „droge" seizoen, sterk daalt, is op het oogenblik zóó laag, dat, met name de „Devil Hole Range" val len door de vele gevaarlijke rotsen, klip pen en kolken vrijwel onbereikbaar zijn, terwijl het voor een watervliegtuig onmo gelijk is op de ondiepe, snelle rivier te da len. Men vreest dan ook, dat redding van de vier ongelukkigen niet mogelijk zal zijn. AMERIKA OUD-AMBASSADEUR DODD TERUGGEKEERD. Zijn oordeel over Duitschland. De vroegere ambassadeur van de Ver eenigde Staten in Duitschland, Dodd, is te New York teruggekeerd. Hij heeft de re denen uiteengezet, waarom hij Duitschland heeft verlaten. „Wat kan een vertegenwoordiger van de Vereenigde Staten doen in een uitgestrekt gebied, waar de godsdienstige vrijheid wordt- ontkend, waar intellectueel initiatief en ontdekkingsgeest niet worden toegestaan, waar rassenhaat iederen dag wordt aange kweekt". Hij voegde hieraan toe, dat vele eminente Duitschers het met hem eens wa ren, toen hij in den afgeloopen zomer wei gerde he partijcongres te Nuerenberg bij te wonen. Verder verklaarde hij, dat het lo gisch gevolg van de uitgebreide oorlogs voorbereiding een nieuwe oorlog zal zijn. Tenslotte beschuldigde Dodd de groote Duitsche zakenlieden en industrieelen, dat zij de noodzakelijkheid van internationale samenwerking niet inzien. BRAND IN HET HUIS VAN DRAKE In het huis van Francis Drake te Buck- land Abbey, dat talrijke herinneringen aan den beroemden zeevaarder bevat, heeft brand gewoed. Kostbare oude schilderijen en Chineesch porcelein van onschatbare waarde gingen in de vlammen op. De zil veren beker, waaruit koningin Elisabeth dronk, toen zij den maaltijd op het schip van Drake gebruikte, de bijbel, die den zeevaarder op zijn reizen vergezelde en andere voorwerpen konden gered worden. rORST EN SNEEUW OVER EEN GROOT DEEL VAN EUROPA. HET BARRE ZUIDEN. De Londensche Times publiceert een reeks interessante berichten over de ont zettende koude, waardoor verschillende landen in Europa op het oogenblik geteis terd worden. In Frankrijk en Italië zijn verscheidene menschen door de vorst gedood. In Mar seille is sedert vijf jaar voor het eerst weder sneeuw gevallen en de lagunen van Venetië zijn met ys bedekt. Zelfs aan de fonteinen van Rome hangen ijskegels. In Hongarije is het de laatste zeventig jaren slechts twee maal zóó koud geweest als nu en in het grootste deel van Duitsch land is de temperatuur verre beneden nul gedaald. De Parijsche correspondent van boven genoemd blad schrijft, dat Koning Winter is doorgedrongen tot de warmste hoeken van Frankrijk. In Marseille is Woensdagmorgen ruim 12 centimeter sneeuw gevallen, tengevolge waarvan het verkeer onderbroken werd. De tuinders konden hun voorraden niet naar de stad vervoeren, zoodat de bevol king van groenten verstoken was. Ook aan den anderen kant van Frank rijk heeft het flink gesneeuwd, o.a. in Bor- aeauJef Périgueux en Montauban. In deze streken is de temperatuur inmiddels weer iets gestegen, doch in Cahors vroor het gistermorgen nog twee en twintig graden Fahrenheit. Te Brive in het departement Corrèze is sedert tien jaar niet zooveel sneeuw ge vallen als thans. In het centrum van Frankrijk is het Ca- ral du Berri bevroren en ook de kanalen in de Elzas liggen dicht. De Loire voert pakijs naar de zee en de schippers zijn gewaarschuwd, dat de toe stand op de rivier gevaarlijk is. Te Rennes, dat ruim vijf en zeventig kilometer van de zee verwijderd ligt, heeft men zeemeeuwen naar voedsel zien #oe- ken. Ook Italië wordt door een ontzettende koudegolf geteisterd. Op den grooten Sint Bernard wees de thermometer Woensdagmiddag om twaalf uur vijftien graden Fahrenheit onder nuL De lagunen van Venetië zijn op verschil lende plaatsen bevroren. Drie personen zijn daar door de vorst gedood. In een dorp nabij Milaan moest men een oude kerk tot den grond 'toe laten afbran den, omdat de brandspuiten, doordat het water bevroren was, niet konden werken. In Zuid-Italië neemt de koude nog steed# hi hevigheid toe. De Romeinen, die niet aan zulke lage temperaturen gewend zijn, loopen haastig door de straten, met hun kragen op. Aan tal van de beroemde fon teinen van Rome "hangen ijskegels. Te Bari, waar de temperatuur slechts zelden het vriespunt nadert, is een dikke laag sneeuw gevallen. Bij Terni is een man doodgevroren, ter wijl bij Napels een vrouw, die te dicht bij een komfoor was gaan staan, om zich tegen de hevige koude te beschermen, in l-rand geraakte en kort daarna overleed, i In Duitschland, aldus meldt de Berlijn- sche correspondent van het Londensche blad, schijnt de temperatuur overal bene- den -het nulpunt gedaald te zijn. Vele ri- vieren, waaronder de Main, zijn dermate rr.et ijs bedekt, dat het scheepvaartverkeer erdoor belemmerd wordt. Verscheidene treinen hebben vertraging en uit bijna iedere streek wordt gemeld, dat de motor rijtuigen slechts met moeite vooruit komen over de verijzelde wegen. Brunswijk, waar twintig graden vorst heerscht, is op het oogenblik het koudste plekje v*an Noord-Duitschland. Uit het ge bergte in hét Zuiden des lands worden nog lagere temperaturen gemeld. De intense koude, waardoor Hongarije reeds een dag of veertien geteisterd wordt, wordt volgens berichten uit Boedapest nog steeds strenger. Gisteren vroor hét te Boe dapest 36 graden F. en in Oost-Hongarije 46 graden F. De temperatuur nadert hier snel de records, welke in Februari van het jaar 1929 werden gevestigd. Ook in Polen is het ontzettend koud. Te Warschau heeft men gisteren een tempe ratuur van 33 graden beneden nul geno teerd. In het Zuid-Oosten van Polen is zij tot beneden 30 graden onder het vries punt gedaald. Het spoorwegverkeer ondervindt last van den sneeuwval en de treinen hebben hier evenals in verschillende deelen van Duitschland groote vertraging. STAKING VAN BRITSCHE MIJN WERKERS Gisteravond zijn duizend mijnwerkers te Saint Hilde nabij South Shields in het Engelsche graafschap Surham in staking gegaan uit sympathie met twintig wagenla ders, die sedert 5 Januari staken. De wa genladers verlangen hooger loon. OOK SCOTLAND YARD BEMOEIT ZICH MET WEIDMANN Scotland Yard heeft gisteren drie perso nen ondervraagd, die in den loop van het vorig jaar in contact hebben gestaan met Weidmann. Het onderzoek van Scotland Yard heeft reeds eenigen tijd geduurd en men kan reeds wel vaststellen, dat geen litsch onderdaan het slachtoffer van den moordenaar is geworden. SNEEUW VEROORZAAKT AUTOBUS ONGELUK Te Pontarlier is een autobus, waarin zich dertig personen bevonden, op den met sneeuw bedekten straatweg geslipt en te gen een boom gereden. Er zijn twaalf ge wonden. De toestand van acht personen is ernstig. V Hon op! Ik bedenk daar, ik heb e>en magneet in m'n vestjeszak. (Everybody)

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9