OMGEVING RECHTZAKEN VRIJDAG 7 JANUARI 1938 oE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Vandaag ccn jaar geleden trad Z.K.H. Prins Bernhard en H..K.H. Prinses Juliana in het huwelijk. DE RIJKSWEG DOOR DE BETUWE. Van den weg van Rotterdam door de Be tuwe naar den weg Arnhem—Nijmegen, waarvoor reeds de brug over de Noord te Alblasserdam wordt gebouwd er een weg gedeelte onder de gemeenten Alblasserdam, Oud-Alblas en Papendrecht in aanleg is, zal op 25 Januari a.s. naar de K. N. A. C. meldt, de Rijkswaterstaat den aanleg van het gedeelte ten Oosten van Rijksweg Utrecht's-Hertogenbosch tot Meteren aan besteden. Tot de werkzaamheden behooren zoowel de aanleg van de aardebaan als het maken van de verharding in aansluiting op de bestaande wegen Waardenburg-Geldermal- sen en eerdergenoemden y/eg Utrecht— 's-Hertogenbosch. Het aan te leggen wegvak, ter lengte van ongeveer 3700 M., zal worden voorzien van een hoofdverharding ven sementbeton, en gedeeltelijk van klinkerkeien ter breedte van 6.25 M. opgesloten doof kantstrooken van 0.50 breed, alsmede van parkeerplaat sen. Door middel van een door de Neder- landsche Spoorwegen aan te besteden via duct zal de weg ver de spoorlijn Utrecht -'s-Hertogenbosch worden gevoerd. Aangezien de werkzaamheden een jaar na aanvang moeten zijn voltooid, valt te verwachten dat in het begin van het vol gende jaar dit wegvak in gebruik zal kun nen worden genomen. Dit zal van veel be lang zijn voor het verkeer van het gedeel te ten Oosten van Geldermalsen naar Utrecht en Gorinchem, dat thans gebruik moet maken van den gevaarlijken en zeer slechten weg langs de Linge, langs Deil en Enspijk. Wetenschappel. berichten GRAF VAN DEN EERSTEN PHARAO GEVONDEN. Vijf-en-dertig eeuwen vóór Christus. Naar uit Cairo aan de „Daily Telegraph and Morningpost" wordt gemeld, is te Sak- kara een graf gevonden, dat waarschijn lijk de oorspronkelijke laatste rustplaats was van Aha Menes, den eersten koning van de eerste dynastie der historische ko ningen van Egypte, waarvan hij de grond legger was. Omtrent de periode, waarin hij regeerde verschillen de geschiedkundigen van meening, doch deze gaat, naar alge meen aangenomen wordt, terug tot onge veer 3500 jaar v. Chr. De enorme graftombe van de eerste dy nastie der Eg-yptische koningen werd ten Noorden van Sakkara ontdekt door Wal ter Emery. De tombe bevat een zeer kost bare collectie aardewerk en steenen va zen, die het zegel dragen van Koning Me nes, van wien men tot nu toe had aange nomen, dat hij te Abysos in Boven-Egypte was begraven. Het feit, dat alleen de naam van Menes tot nu toe is ontdekt, heeft het geloof doen postvatten, dat men hier werkelijk te doen heeft met het graf van Menes? Emery acht het evenwel verstandiger zich nog niet positief hierover uit te laten, aleer hij over verdere gegevens beschikt. Hij hoopt evenwel in de nabijheid van de graftombe de ongeschonden graven te vinden van dienstpersoneel van leden de zer dynastie, Er zijn veel zegels gevon- De behandelende geneesheer van Prinses Juliana, dr. J. de Groot den uit den tijd der eerste dynastie. Wal ter Emery, een Engelschman van 35 jaar, is directeur van het Egyptische departe ment van Oudheidkunde. Hij heeft reeds vele ontdekkingen gedaan. In Februari heeft hij te Sakkara de mummie gevon den van een edelman uit den tijd van de vijfde dynastie. ROELOFARENDSVEEN. HAARLEMMERMEER. HAARLEMSCHE POLITIERECHTER Overtreding Tabakswet. Voor den Politierechter stond terecht de sigarenwinkelier G. P. uit Haarlem we gens overtreding van de tabakswet. Bij verdachte was brand geweest in zijn sigarenwinkel aan de Koningsstraat in het jaar 1935. Later werden in genoemd perceel by de eventueele opruiming op de zolder een paar kisten banderolles zoowel voor siga ren als voor sigaretten gevonden, welke bleken eenmaal gebruikt te zijn. In de zak van verdachte waren bij foul- leerinfg nog 122 dergelijke banderolles aangetroffen plus 4000 toeslagzegels. De Rijksadvocaat eischte tegen verdachte gezien de ernst van het feit, een geld boete van 250.subsidiair 2 maanden hechtenis. De Politierechter veroordeelde verdachte tot een geldboete van 120.subsidiair 3 maanden hechtenis. Overtreding Wegenbelasting. Voor den Politierechter stonden de na volgende personen terecht wegens overtre ding der Wegenbelasting. H. B. uit Haarlemmermeer. Eisch en von nis 50.— subs. 30 dagen hechtenis. K E. v. d. M. uit Haarlemmermeer. Eisch 15.subs. 9 dagen hechtenis. Von nis 10.subs. 6 dagen hechtenis. B. v. d. Z. uit Haarlemmermeer. Eisch 3 X 10.subs. 3X6 dagen hechtenis. Vonnis 3 X 5.subs. 3X5 dagen hech tenis. J. A. J. te Aalsmeer. Eisch 15.subs. 9 dagen hechtenis. Vonnis 7.50 subs, 6 dagen hechtenis. F. de Vr. te H il 1 e g o m. Eisch 10. subs. 6 dagen hechtenis. Vonnis 1.sub sidiair 1 dag hechtenis. M. F. v. S. te H i 1 1 e g o m. Eisch en vonnis 15.— subs. 9 dagen hechtenis. In strijd met de belasting wetten. Omdat hij niet op den vastgestelden tijd zijn Inkomstenbiljet en Vermogensbiljet had ingezonden, stond terecht J. C. v. W. uit Lis se. Eisch 2 X 20 subsidiair 2 X 12 dagen hechtenis. Vonnis 2 X S 7.50 subs. 2X6 dagen hechtenis. Nieuwe gevallen van mond- en klauw zeer. In Haarlemmermeer doen zich weder twee nieuwe gevallen van mond en klauwzeer voor. De a.s. blijde gebeurtenis. Het be stuur der Oranje- en IJsclubvereeniging te Abbenes heeft besloten om de blijde gebeurtenis in ons Vorstelijk Huis niet onopgemerkt voorbij te laten gaan. Er zal een groote fakkeloptocht met lam pions gehouden worden door het dorp en langs de hoofdvaart, daarna over de brug naar het landgoed van den heer D. v. Wieringen, dat gratis aan de vereenigin- gen is afgestaan voor het ontsteken van een groot vreugdevuur. Hiervoor hebben verschillende landbouwers en particulie ren reeds veel brandbaar materiaal toe gezegd. Geschiedt het heuglijk feit Zon dag, dan worden de feestelijkheden des Maandags gehouden. Ook het plaatselijk muziekcorps heeft zijn medewerking toe gezegd. KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbouw. Benalve van bloemkool, welk product we wel kunnen uitschakelen, want de aanvoer is van weinig beteekenis, was er dit tijdvak voor bijna alle produc ten eenige verbetering waai te nemen. Gele kool maakt hierop een uitzondering, hoewel een enkele dag de prijs ook wel iets omhoog ging. Er draaide niets door en de prijs bewoog zich rond 1.10 tot 1.15 per 100 K.G. Roode kool is zeer graag ge worden en liep flink omhoog. De noteering dep van 4.40 tot 5.40 per 100 K.G. Jam mer dat er zoo weinigen van profiteeren. 't Zijn n.l. maar enkele tuinders die van oit product nog voorraad hebben. Groene kool noteerde van 1.60 tot 2.40 per 100 K.G. Voor Uien kwam weer iets meer vraag. De prijs was eenigen tijd stabiel gebleven op f 9.tot f 9.50, doch liep dezer dagen op. van 9.50 tot ƒ11.20 per iOO K.G. Ook waschpeen was weer aan- mermerkelijk beter gevraagd en nadat de prijs hiervan was gezakt tot f 0.60 a 0.75 per kist van 20 K.G., ging deze weer stij gen tot 0.80 a 1.25 per kist. Wat niet best van kwaliteit kan niet meer opbren gen dan 0.40 tot 0.50 per kist. In de prijs voor kroten kwam zoo goed als geen wijziging; noteering van 2.— tot. f 3.80 fer 100 K.G., en 1.20 tot f 1.40 voor klei- re maat. Andijvie ging in verschillende prijzen naar gelang van kwaliteit, per kist van 6 K.G. was de noteering 0.13 tot 0.31. Knolselderie ging met het winter weer beter. De beste soort kon gemakke lijk van 3.40 tot 3.70. de kleinere maat van 2.30 tot f 3.10 per 100 stuks. Er kwa men nog enkele partijtjes bospeen die giaag weggingen voor 7.40 a 8. Bij de Blijde Gebeurtenis Het Oranje-Comité heeft een program ma uitgewerkt ter gelegenheid van de te verwachten Blijde Gebeurtenis, welk pro gramma gepubliceerd zal worden, zoodra deze heeft plaats gehad. Wel kan reeds worden gemeld, dat het Comité erin geslaagd is de Ko n i n k- lijke Militaire Kapel onder de persoonlijke leiding van den Kapitein- Directeur C. L. Walther Boer bereid te binden een Gala-Concert te geven op een Oranje-avond, die het Comité zal organi- seeren in de H.B.G. Dat dit keurkorps, hetwelk op zichzelf reeds een zoo schitterende aanblik biedt en dat bovendien eene zoo roemrijke re putatie heeft, in Lisse komt concerteeren, is een feit van beteekenis. Uiteraard verleenen ook onze ge- Combineerde zangkoren hunne medewer king aan dezen avond, terwijl nog eenige andere attractieve programmapunten in voorbereiding zijn. Het Oranje-Comité organiseert een groote lichtstoet, waaraan zal worden deel genomen door de plaatselijke harmoniën en vereenigingen. Deze lichtstoet heeft plaats: a. indien de Geboorte bekend wordt vóór 4.30 n.m. op den dag der ge boorte en b. indien de Geboorte bekend wordt na 4.30 n.m. op den eerstvolgenden werkdag (dus ook op Zaterdag). Het vertrek van den stoet zal plaats hebben vanaf het H.B.G. gebouw precies om 8.30 n.m., waar men tijdig aanwezig gelieve te zijn. De bewoners van het Buurt schap „De Engel" vertrekken om 8 nn.m. vanaf de 3e Poellaan. Ieder doe mee en zorge voor voldoende licht. Het Oranje-comité is gemachtigd mede te deelen, dat in verband hiermede het aanvangsuur der godsdienstoefeningen, dat op 8 uur n.m. was bepaald, thans op uur n.m. is gesteld. De bekendmaking van de Blijde Ge beurtenis zal geschieden door het gelui der klokken. Als symbool van het feest wordt op het Vierkant de nationale vlag geheschen; deze blijft tijdens de feestelijk heden wapperen. De schoolkinderen zul- ien worden onthaald op beschuit met muis jes. Het feestprogramma van den nationa- ien feestdag omvat, behalve de reeds ge noemde „Oranjeavond": Behendigheids wedstrijd voor luxe auto's met heer en dame in de Hobaho. Hardloopen met hin dernissen en ringsteken op de fiets voor jongens. Voorts behendigheidswedstrijd o.a. drie ballen op racket en ringsteken op de fiets voor meisjes. Kinderfeesten voor alle schoolkinderen, te houden in twee groepen. Door den befaamden Hof- artist Harry Nollens zal een speciale kin dervoorstelling worden gegeven. Voor mannen zullen Volksspelen worden gehouden, drie groepen en wel als volgt: wedloop door het dorp voor mannelijke personen van 14 tot 19, van 1930 en van 31 jaar en ouder. Vervolgens zal een wedstrijd in touw trekken plaats hebben door mannelijke personen, werkzaam bij verschillende fama's. Als nieuwe attractie zal Voor manne lijke personen van 18 tot 30 jaar een voet balspel, geen wedstrijd, gehouden worden. Verder zal een Wielercriterium plaats hebben ook als boven, van drie catego rieën, waarbij reclame geoorloofd is. Geboren: Lijgina Elisabeth Catharina, d. van J. C. van Woerden en H. M. Segers Gerard us, z. van P. J. van der Zwet en L. van der Voort ^Theodora Catharina Geertruida Maria, d. van G. Kromhout en M. A. Plat Maria Juliana Cornelia, d. van A. Th. van Bezu en M. A. R. van Steijn Mart je, d. van K. Hooijmeijer en T. van Gent Clazina Catharina Maria, d. van L. C. Romijn en A. H. Ruigrok Alida Hendrika, d. van F. Verdijk en C. Halfsche- pel. Getrouwd: P. L. Berbee en F. M. van der Aart, beiden te Lisse. Overleden: J. Grimbergen 88 j., wedT. van Tt. Molenkamp. Gevestigd: J. G. Mijnders uit Rot terdam. Vertrokken: A. de Vos naar 's Gra- venhage J. S. van Grinsven geb. van Stijn naar Heemstede. OEGSTGEEST. De blijde inkomst van den nieuwen pastoor. Langs dezen weg willen wij de parochia nen er opmerkzaam op maken, dat de zeer- eerw. heer pastoor Looyaard hedenavond voor het Lof, om ongeveer half acht, plech tig in de kerk zal worden ingehaald. Aan al de aanwezigen zal een tekst ter hand worden gesteld, waarop een welkomstlied en eenige gezangen voor onder het Lof staan afgedrukt. De eerste strophe van het welkomstlied zal door allen gezongen wor den bij de intrede van den pastoor. Daar na zal een woord van welkom worden ge sproken, hetgeen zal worden besloten met een kleine kinderhulde. Hierna zal de tweede strophe van het lied worden gezongen. In het plechtige Lof, dat zal worden gecelebreerd door den zeereerw. heer pastoor, zal afgewisseld door het koor en de geloovigen worden gezon gen. Wij vertrouwen er op, dat dit even mooi zal geschieden als in de Advents- oefening en doen daarom een dringend be roep op al de leden der Congregaties en allen die zingen kunnen, opdat het een mooie en grootsche plechtigheid worde. A.s. Zondag zal onder het Lof de plech tige installatie plaats hebben door den hoogeerw. heer Deken. Gevestigd: M. van der Sluijs, Ter- weeweg 122 inw., van Zeist D. Dulle- mond en gez., hoofd school Voorgeest, Fred. Hendriklaan 17, van Gouda Mej. Ph. A. Janssen, Regentesselaan 2, inw., van Wassenaar Ph. Koudijs, chauffeur, Duivenvoordestraat 15, inw., van Leiden P. A. Visser, Deutzstraat 7, inw., van Leiden R- Boomkens, Deutzstraat 7., inw. van Leiden L. Klein, dienstbode, Balistraat 24, van Leiden W. M. Rijn berg, Rijnzichtweg 25, van Leiden C. Dolieslager, dienstbode, Oranjelaan 15, van Leiden Mej. H. M. Lahr, Wald. Pyrmontlaan 18., inw. van den Haag H. Szilagiji, dienstbode, van Griethuysenpl. 10, van Leiden E. Egger, dienstbode, W. de Zwijgerlaan 20 van Kirchbach (Ooost.) G. Kremer, bakker, Rijnsbur- geiweg 152a, van Almelo. Vertrokken: W. M. J. Kasander, insp. levensverz. mij., van Julianalaan 2b naar Overschie, Rijksweg 198 W. Rien- stra en gezin, Ind. ambt., van Pr. Hen driklaan 11 naar Ned. Indië P. van der Veur, serg. inf. K. N. I. L., van Borneo- straat 19 naar Ned. Indië W. H. F. Coe- bergh, ing., van Oranjelaan 20 naar Nij megen, Pretoriusstraat 21 D. van Ries- sen, empl. Philips, Regentesselaan 14 naar Eindhoven, G. Gezellestraat 35 T. G. R. Lenselink, assistente, van de Kempe- naerstraat 78 naar Leiden, v. 't Hoffstraat 11 S. Barnstijn geb. v. d. Berg en zn., van de Kempenaerstraat 78 naar Leiden, v. 't Hoffstraat 11 S. C. Jansen, hoofd huish. Endegeest, naar den Haag, Ch. de Bourbonpl. 20 T. Hoek, dienstbode, van Vinkeweg 3 naar Katwijk, Zuidstr. 45 P. M. de Vetten, pastoor, van Rhijn- geesterstraatweg 35 noor Noordwijk, Hui ze St. Jeroen A. J. C. Onderwater en gezin, timmerman, van Borneostraat 13 naar Leiden, Noordeinde 48. Verhuizingen binnen de ge meente: El. Pedak, dienstbode, van PPrins Hendriklaan 11 naar Leidsche- straatweg 15 H. Star en gezin, pens.- houder, van de Kempenaerstraat 109 naar Wilhelminapark 34 P. Vianen en gez., bloemist, van Zandlaan 11 naaf Rijnsbur- gerweg 68 Alb. W. Koudijs en gez., .chauffeur, van Juffermansstraat 35 naar Duivenvoordestraat 15 H. van Zanten en gez., meubelm. N. Z. H., van Sumatra- straat 38 naar Rijnzichtweg 144 M. van Egmond, kant.bed., van de Kempenaer straat 78 naar Duivenvoordestraat 27 Mw. Wagner geb. Brand en gez., van L. de Coll.laan 28 naar Fred. Hendriklaan 23 Joh. Plaizier, verpl. van Terweeweg 54 naar Endegeest A. D. Hakkenberg en gez., bloemist, van Geversstraat 75 naar Geversstraat 79. Geboren: Cor z. van J. C. de Bekker en M. Schone, Borneostraat 33 Petro- nella Gerardine d. van P. Ciggaar en G. Turkenburg, HaarL trekvaart 23. Het echtpaar G. HuigslootKouwenhoven, dat op 10 Jan a.s. het 50-jarig huwelijk' feest hoopt te vieren. Loop der bevolking. Op 31 Dec. 1936 bestond de bevolking uit 2472 m. en 2326 vr. Totaal 4798 per sonen. Vermeerdering in 1937 door ge boorte met 73 m. en 66 vr., totaal 139 per se nen. Idem door vestiging 34 m. en 68 vr., totaal 102 personen. Totale vermeer- c.ering met 107 m. en 134 vr., totaal 241 personen. 4 Vermindering door overlijden met 14 m. en 8 vr., totaal 22 personen. Idem door vertrek met 66 m. en 89 vr., totaal 177 per sonen. Bevolking op 31 Dec. 1937: 2499 m. en 2363 vr., totaal 4862 personen. Totale ver meerdering in 1937 64 personen. De blijde gebeurtenis. Het pas kort geleden in vergadering benoemde „Oranje comité" heeft met spoed een programma m elkaar gezet voor het tijdstip van de groote gebeurtenis. De inzet zal zijn een tractatie van alle schoolkinderen. Des na middags feestelijkheden voor de jeugd in het veilinggebouw „Flora". En des avonds een feestavond voor de ouderen, ook in „Flora". Een omschreven programma zal spoedig verschijnen. Ook zal een kerke lijke viering plaats hebben. Bloemenhandel. De aanvoer gaat al belangrijk toenemen. Vooral sinds de laat ste paar dagen. Er Komen al heel wat vroege tulpen doch ook Mendeltulpen en en kele soorten Darwinnen. Vooral Wil- bam Copland komt al in groote kwantums. Sommige kweekers leden heel wat schade coor het z.g. koelen. Voorzichtigheid blijkt in deze nog ten zeerste geboden. Scharlet due gmg voor 2.503.30; Witte due maximus 1.802.70; Due de Berlin 1.702.20; Brillant Star 3.90— 4.50; King of the yellow ging per dozijn voor 0.250.30; William Copland f 0.45— 0.53; Petronella 0.380.43; Allard Pier- son 0.380.45. De handel was vlug. Er was ook goede vraag voor export, voor namelijk voor Engeland. Tuinbouw. De prijzen der grovere tuinbouwproducten waren dezer dagen iets heter. Met het vooruitzicht of er winter weer zal volgen is de vraag in het alge meen iets beter. Men wil schijnbaar wat voorraad betrekken. Eenige invloed op de prijzen heeft dit als regel wel. Roode kool ging voor f 3.80 tot 5.20 per 100 K.Q. Gele kool van f 1.10 tot 1.60, Groene kool 1.50 tot 2.30 per 100 K.G. Uien liepen cp tot 10.80, wat niet extra was 9.40 per 100 K.G. Selderieknollen van 2.40 tot 3.50 per 100 stuks. Andijvie 2. tut 5.10 per 100 K.G. Kroten noteerden 2.10 tot 3.20 per 100 K.G. SASSENHEEVL LOCOMOTIEF GEKANTELD. Werkzaamheden nieuwe weg gaan niet zoo voorspoedig. Gisterennamiddag is aan den nieuwen weg, in de Hellegatpolder, waar men be zig is met de aardebaan te maken, door de zwakheid van den ondergrond, een lo comotief van den zandtrein gekanteld. De machinist wist tijdig uit de cabine te springen en kwam met den schrik vrij. Het personeel is den geheelen avond aan 't werk geweest om de machine op t.e vij- zeien. Het loopt met dezen weg, althans wat^ betreft het laatste gedeelte, in het geheel niet voor den wind, daar bij het ophoogen van dezen weg zandvérschuivin- gen plaats hebben. Bij de firma B. en H.( welke ongeveer 100 M. nabij de weg bol len in het veld heeft staan komt de grond omhoog. Dit alles bevordert de gang van zaken niet, doch met Februari zal weer met een dubbele ploeg begonnen worden. Ontspanning werkloozen. Gisteren middag is in het K.S.A.-gebouw een film voorstelling gegeven voor de werkloozen, waarvoor groote belangstelling bestond. Hieruit blijkt, dat de werkloozen derge lijke gelegenheden zeer op prijs stellen. Arbeidsbeurs. Per 1 Januari 1938 ston den bij den Gem. Dienst der Arbeidsbe middeling ingeschreven 383 werkzoeken den verdeeld over de verschillende beroe pen als volgt: 23 bouwvakarbeiders, 6 houtbewerkers, 1 metaalbewerker, 1 bak ker, 1 slager, 337 land- en bloemistarbei ders, 10 in het verkeerswezen, 1 kantoor bediende en 1 ongeschoold. 14 ingeschreve nen waren onder 18 jaar, 136 boven 40 jaar oud.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5