VRIJDAG 7 JANUARI 193» DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER? WEINIG VERANDERING. De Bilt seint: Verwachting: Meest matige tot krachti ge Zuid-Westelijke tot Westelijke wind, tijdelijk opklarend, later weer kans op re gen, weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerst.: 769.1 te Toulouse. Laagste barometerst.: 742.2 te Thorshavn. De nieuwe depressie heeft haar centrum ten Noorden van Schotland en dringt krachtig naar het vasteland door, een nieu we daling kondigt zich bij IJsland aan. De hooge drukking trok naar Spanje terug, de depressie in Noord-Scandinavië nam iets af. In Scandinavië houdt de strenge vorst in het midden en Noorden nog aan; de wind is er sterk afgenomen en de lucht opgeklaard. Ook in Polen bleef het nog streng vriezen, in Frankrijk en Zuid- Duitschland is de vorst sterk afgenomen, maar het koudegebied verplaatste zich naar de omgeving van Berlijn. In Zuid- Duitschland en Zwitserland valt nog sneeuw in vrij belangrijke hoeveelheid, ook op de Alpentoppen valt sneeuw bij vijftien tot twintig graden vorst. Langs het Kanaal waaien stormachtige Zuid-Wes telijke winden, in Ierland krachtige Wes telijke winden, bijna overal viel neerslag. De algemeene toestand wijst op aanhouden van het zachte weer, met af en toe stormachtige win- LUCHTTEMPERATUUR. 6.1 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.ï Van Vrijdagnamiddag 4.34 uur tot Zaterdagmorgen 7.38 uur. HOOG WATER Te Katwijk aan Zee op Zaterdag 8 Jan. voorm. 6.20 uur en nam. 8 45 uur. Maan op 10.28 uur Zaterdagmorgen. Maan oneer 0.02 uur Zondagnacht MIJ. VAN WELDADIGHEID. Aan het jaarverslag van de Leidsche maatschappij van weldadigheid ter voor koming van verval tot armoede, ontleenen wij het volgende: Hoewel er in het algemeen in het jaar 1936 teekenen waren, die op verbetering in den economischen toestand wezen en die zich in het voorjaar van 1937 voort zetten, kon men hier in onze Gemeente nog niet van eenige opleving spreken. Het aantal werkloozen bleef geüjk aan het vorige jaar. Deze nog stationaire toestand kwam duidelijk tot uiting in hrt aantal aanvragen om hulpverleening, dat dit jaar cat van het vorige jaar met 85 over schreed. Er heerscht in onze Gemeente nog steeds groote nood, hetgeen vooral blijkt uit de soorten van verzoeken tot hulpverleening, die tot ons kwamen. Het aantal aanvragen tot het betalen van hypotheekrente, van betalen van wegenbelasting voor automo bielen, van verlofrecht enz. nam steeds toe, waaruit blijkt, dat steeds nieuwe catego rieën van menschen zich tot ons wendden. Alle aanvragen om hulp werden nauw keurig onderzocht en al kon niet aan alle verzoeken voldaan worden, toch konden velen geholpen worden en dank zij de hulp, die de Maatschappij hun kon bieden, waren zij in staat, staande te blijven. Behalve de vaste wintergevallen kwa men er 302 aanvragen binnen, waarvan er SO moesten worden afgewezen. Het verstrekken van brandstof, waar mede het vorige jaar begonnen was, werd ook dit jaar voortgezet. Aan 77 gezinnen (v. j. 43) werd in totaal 1338 H.L. parel cokes verstrekt (v. j. 716 H.L.). Aan giften en contributies werd ont vangen 876.50 (v. j. 1132.50) en aan rente werd gemaakt 5580.82 (V. j. 5457.32), terwijl het saldo van de Hulp bank bedroeg 917.93 (v. j. 684.74). Aan schoolgeld en leermiddelen werd uitgegeven 544.53 (v. j. 492.49), terwijl de medewerkers voor de aan hun toever trouwde gezinnen ontvingen 6255.94 (v. j. 6052.48). Bovendien werd nog uit gegeven voor brandstoffen 1207.36 en voor kleeding 338.20. Ten bate van de Pauvres Honteux werd uit het Kuiperfonds beschikt over 3319.50 Het aantal gezinnen, dat een vaste toe lage ontving, bedroeg 80, terwijl daarnaast nog 302 gezinnen of personen onze hulp nriepen. Van deze werden 90 afgewezen, zoodat in totaal aan 292 personen of ge- innen hulp verleend werd. .RIJKSMUSEUM VAN NATUURLIJKE. HISTORIE. Aan het verslag omtrent het Rijksmu seum van Natuurlijk Historie alhier, loo- pende over het tijdvak 1 September 1930 tot 31 December 1935, uitgebracht door den directeur prof. dr. H. Bcschma, is het vol gende ontleend: Evenals dit in vroegere verslagen her haaldelijk naar voren gebracht werd, is het ook nu wenschelijk er de aandacht op te vestigen, dat het Rijksmuseum van Na tuurlijke Historie niet in alle opzichten aan zijn doel beantwoordt. In groote trekken is het doel van een zoodanig Museum twee ledig: het bijeenbrengen, verzorgen en be werken van wetenschappelijk materiaal en het instandhouden van een tentoonstel lingsverzameling. Toen omstreeks 1914 het materiaal van het Museum was overge bracht naar het tegenwoordige gebouw was aan den eisch voldaan, dat het we tenschappelijke materiaal voor den jaren lang dreigenden ondergang was behoed. Wat echter de tentoonstelling betrof ging het Museum er in sterke mate op achter uit, daar in het nieuwe gebouw slechts een klein zaaltje voor tentoonstellingsdoelein den is ingericht (hierin bevindt zich een overzichtscollectie van de Nederlandsche fauna), terwijl in het vroegere gebouw aan het Rapenburg een groot deel van de verzamelingen voor het publiek was op gesteld. Dat het Museum in dien tijd de belangstelling van het publiek had, blijkt uit de vroeger uitgebrachte verslagen. In de 25 jaren tusschen 188485 en 190910 schommelde het aantal bezoekers van het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie tusschen 5361 (in 188090) en 8422 (in 189899) per jaar, met een gemiddelde van 6448 personen. In 191314, toen de verhuizing was begonnen, was het aantal bezoekers 3134, het volgende jaar 1567, daarna was het Museum een jaar lang voor het publiek gesloten. Voor 191617 zijn er geen opgaven, in 191718 werd blijkens het verslag van den directeur een ruim gebruik' gemaakt tot bezichtiging van de Nederlandsche collectie, in 191819 werd deze collectie door ruim 800, in 191920 door bijna 900 personen bezocht. Van de volgende jaren zijn er geen op gaven, terwijl deze over den tijd tusschen 192425 en 192930 wederom in de ver slagen zijn opgenomen. Het gemiddelde aantal personen, dat per jaar deze collectie bezocht, is 1113, het hoogste aantal was 1288 (in 192829), het laagste 914 (in 192627). Het behoeft geen betoog, dat deze plotselinge daling in het aantal be zoekers te weeg gebracht is door het ver minderen van het tentoongestelde mate riaal tot de collectie Nederlandsche dieren. Gebrek aan belangstelling voor tentoon gestelde natuurvoorwerpen is er in ons land niet, ik behoef slechts te wijzen op de vele plaatselijke natuurhistorische musea, die in de laatste jaren zijn ontstaan. Uitbreiding van het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie met een tentoonstellingsgebouw is dan ook een allereerste eisch. Met voldoening wijs ik er dan ook op, dat plannen voor een uitbreiding van het Museum in bedoelde richting langzamerhand weer worden uitge werkt. Nadat een voorstel van het Gemeentebestuur te Leiden om het gymnasium uit te breiden op een ter rein, dat gedeeltelijk ligt op het gebied hetwelk indertijd aangewezen was als plaats voor uitbreiding van het Mu seum, was afgewezen, is door de Ge meente Leiden het gymnasium aan het Rijk verkocht. Het ligt in de bedoeling om na het beschikbaar komen van dit gebouw hier in een tentoonstelling van materiaal van het Museum in te richten. Gememoreerd wordt verder het overlij den o.m. van den oud-directeur prof. dr. E. D. van Oort. De verzamelingen van het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie verkeeren in gunstigen toestand. Zij zijn opgeborgen in magazijnen, die aan alle eischen voldoen, welke aan een doelmatige en veilige be waring van voorwerpen op natuurhistorisch gebied kunnen worden gesteld. De voor werpen zijn beschermd tegen brandgevaar en tegen nadeelige inwerking van insecten vraat, licht, stof en vocht. Vocht is tegen woordig wel de grootste vijand waarmede wij te kampen hebben, daar nog steeds, vooral buiten het stookseizoen, met net zich ontwikkelen van schimmel rekening moet worden gehouden. Dif is niet te ver wonderen, wanneer men in aanmerking neemt hoe geheel onvoldoende de verzor ging van het materiaal was in het vroe gere Museumgebouw aan het Rapenburg. „Het wetenschappelijke werk in de Af- deeling Vogels is door het toegewijde be heer van de vroegere ornithologen zoo goed bevorderd, dat de heer Junge den achter stand in eenige jaren zal kunnen inhalen en zal kunnen voorkomen, dat er weer een achterstand komt. Wat de af deeling Zoogdieren betreft is het gewenscht, dat in de komende jaren ook deze onder het be heer komt van een zelfstandige weten schappelijke kracht". Voor de bewerking van ruwe zoogdier skeletten tot afgewerkte museum voorwer pen was in het begin van 1934 alleen be schikbaar de amanuensis Kohlbeck. Door de te werk stelling van den praeparateur Zijlstra rn Mei 1935 begint de achterstand in dezen tak van werkzaamheden iets te verminderen. De zorg voor het voorloopig praepareeren van het binnenkomende nieu we materiaal neemt echter veel tijd van de genoemde personen in beslag. Afgezien van voorwerpen, die in ruil te gen andere zijn afgestaan, zijn er geen ver liezen van de verzamelingen te vermelden. De aanwinsten zijn in de periode waarover dit verslag handelt, wederom zeer aan zienlijk geweest. Enkele van de belangrijk ste aanwinsten worden in het bijzonder vermeld. Het jaarlijksche aantal bezoekers van het Museum blijft gemiddeld ongeveer 1000 personen: 1353 in 1930, 1069 in 1931, 1058 in 1933, 822 in 1934 en 892 in 1935. Slechts de kleine tentoonstellingszaal, waarin vertegenwoordigers van de Neder landsche fauna zijn opgenomen, is geregeld voor het publiek toegankelijk. Vele zijn dan ook de uitingen van telurstelling, dat in een zoo groot gebouwencomplex zoo weinig kan worden bezichtigd. P. T. T.-DIENST OP DEN DAG NA DE GEBOORTE VAN EEN PRINS OF PRINSES. Op den eersten werkda- volgende op den dag van de binnenkort te verwachten ge boorte van een Prins of Frinses zullen het postkantoor en de postagentschappen voor den postdienst om 13 uur worden gesloten. De avondbestelling zal op dien dag niet worden uitgevoerd. Te Leiden zal de 2de buslichting niet plaats vinden. Busrechthouders kunnen na 13 uur him correspondentie afhalen aan de achterzijde van het kantoor (ingang door de poort aan de Boommarkt. In de openstelling voor den telegraaf- en den telefoondienst der kan toren zal geen wijziging worden gebracht. Wat den postchèque- en girodienst be treft wordt medegedeeld, dat op genoem den dag geen afrekeningen zullen worden verzonden en dat spoedbehandeling van stortingen, chèque-adviezen en girobiljet ten slechts zal plaats vinden voor zoover de opdrachten het girokantoor vóór 11 uur hebben bereikt. De voor spoedbehandeling in aanmerking komende zendingen moeten te Leiden vóór 7 uur aan het hoofdkantoor of 7.10 uur aan de stationbussen worden ge post. DE WERKLOOSHEID. Bij den Gemeentelijken Dienst voor So ciale Zaken stonden gisteren ingeschreven als werkloos 5205 personen. In Januari '37 5083. In Januari '36 4083. Benevens 81 Ged. Werkloozen. Zilveren medaille 24-jarigen'dienst Bij beschikking van den Hoofd-Intendant is aan den mr. schoepmaker F. W. Rijsdam van de comp. Intendance-troepen, werk zaam bij de garnizoenswerkplaaten te Lei den met ingang van 15 Januari e.k. de zil veren medaille voor 24-jarigen trouwen dienst toegekend. De conductrices bij de N. Z. H. Een bericht, in een van de bladen, dat de Noord Zuid-Hollandsche Tram er toe zou overgaan de conductrices te vervan gen door „opstapjongens" is, naar men ons verzekerde, volkomen onjuist. Er zijn momenteel een zevental conduc trices in dienst. Herscholingscursus voor Hotel-, Café- en Restaurantpersoneel. Om het aan geëmployeerden in bovenge noemde bedrijven mogelijk te maken hun vakbekwaamheid te vergrooten, hebben de vier hier ter stede gevestigde organisaties zich tot de bevoegde autoriteiten gewend en zijn door die samenwerking geslaagd in hun pogen om te komen tot het instellen van een cursus, welke binnen eenige weken een aanvang zal nemen. Op deze cursus zullen theoretische zoo wel als practische lessen gegeven worden. Diegene welke hun kennis van het bedrijf willen hernieuwen of vergrooten kunnen die cursus bijwonen, ongeacht hun leeftijd. Werkloozen ontvangen de lessen en het les materiaal gratis, werkenden betalen een ge ringe vergoeding. Ook werkgevers kunnen dezen cursus tegen vergoeding bijwonen. De samenwerkende organisaties zijn: voor de werkgevers: K. R. S., adres: P. J. B. de Haas, Café-Rest. „Royal", Doezastraat. St. Jan, adres: H. J. M. de Graaf, Lage Rijn dijk 4. Voor de werknemers: St. Anthonius: M. J. Stikkelman, Kapteynstraat 58. B. H. P, secretariaat Levendaal 91. Aan deze adressen, alsmede aan de ar beidsbeurs, zijn alle inlichtingen gratis te bekomen. De oproeping voor algemeen leider en leeraren is heden in dit blad geplaatst; men zie hiervoor de advertentierubriek. Gistermiddag te half één is een begin van brand uitgebroken op een achterka mer van de eerste étage Oude Rijn 5, be woond door I. R. D. R. De heer R. zat een krant te lezen, welke in aanraking kwam met een petroleumstel. Een dressoirlooper werd door de brandende krant aangesto ken, doch een en ander was spoedig naar buiten gewerkt, waarmede het gevaar ge weken was. De politie-brandweer be hoefde geen dienst te doen. De waarnemend wethouder van Fabri cage, de heer J. Wilbrink, is verhinderd morgen spreekuur te houden. Leidsche Aquarium- en Terrariumver. „De Natuurvriend". Bovengenoemde vereeniging hield haar algemeene jaarvergadering onder voorzit terschap van den heer W. Zwart. Deze heette allen hartelijk welkom en wenschte allen voorspoedig 1938. De secretaris deel de mede slechts gedeeltelijk verslag te kunnen geven, wijl de vereeniging een ge deelte van haar archief mist. Het is voor de ver., aldus het verslag, een mooi, geluk kig en goed jaar geweest. Mooi omdat de beide bestaande vereenigingen elkaar heb ben weten te vinden, gelukkig omdat de ver. in den leden-wervingswedstrijd den eersten prijs behaalde en tevens den eer sten prijs won in den Nationalen kweek- wedstrijd, waarvoor het lid de heer A. Blok zorgde; een goed jaar omdat elk lid weer iederen maand gratis het tijdschrift Aqua-Terra kon worden gegeven en de ver. toch nog met een nog nimmer gekend groot kassaldo het nieuwe jaar tegemoet kan treden. Ook het ledental gaat steeds omhoog. Na afschrijving van leden door vestiging naar elders, beëindiging van de liefhebberij en enkelen door plichtsverza king steeg het ledental alleen na de fusie met 20 pet. Hierna behandelde een lid van de Voor lichtingscommissie de oogvlies-ontsteking bij visschen De oorzaak daarvan moet men zoeken bij .het voederen met vlooien en Tubifex, welk voedsel door een parasiet, genaamd Diplostomus volvens (dubbel- niund zich draaiend), als waard wordt ge bruikt. Ook slakken herbergen deze para siet. Na door de visch te zijn opgehapt, komen zij in het bloed terecht en meestal het eerst in het oogvlies. Bij een directe behandeling met 4 pet. azijn-ether kan de ziekte tot staan komen, doet men dat niet, dan kan de ziekte zich gemakkelijk uit breiden. Spr. waarschuwde er voor om nu de Daphnia's zoo spoedig mogelijk op te voederen, daar anders de parasiet thuis tot ontwikkeling kan komen, om gevaarlijk te zijn voor onze visschen. De voorzitter dankte spr. voor zijn uit voerige uiteenzetting en voegde hier nog aan toe, meer werk te gaan maken met het conserveeren van Daphnia's. Na afhandeling der h.h. zaken en het in schrijven van een nieuw lid sloot de voor zitter met een dankwoord de vergadering. Gemeentel. Aankondigingen AFSLUITING DOEZASTRAAT. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat het ge deelte van de Doezastraat, tusschen Lange Raamsteeg en Jan van Houtkade, tot na dere aankondiging voor het verkeer met rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. Leiden, 7 Januari 1938. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. AGENDA LEIDEN. Zondag: Sociale Zondagmorgen „Katholiek Leiden", 8.30 H. Mis in de R. K. H. B. S. Mariënpoelstraat; Alge meene H. Communie, daarna ge meenschappelijk ontbijt. Spreker: Prof. A. Cleophas. Zondag. Tooneelavond door de tooneelsec- tie der Maria-Congregatie (Par. O. L. V. Hemev. en git. Joseph), Graanbeurs. Woensdag: Ledenvergadering „St. Raphael' Bondsgebouw, 8 uur. Donderdag: „Geloof en Wetenschap", Lezing met lichtbeelden, Prof. Huib Luns over „De Kunstschatten van het Oude Rome", „Turk" te 8.15 uur. Van Zondag 2 tot en met V r ij d a g 7 Jan. a.s. neemt waar apotheek: M. Boek wijt, Vischmarkt 4, Tel. 552. Voor Oegstgeest: Mej. J. Doedens, Wilhelminapark 8, Tel. 274. wollen handschoen, een paar bruine wol len handschoenen, een damesparapluie, een groene dameshoed, een beursje zon der inhoud, een damesparapluie, een pak je met goed, een zwarte dameshandschoen, een damesparapluie, een paar zwarte handschoenen. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen op Maandag, Dinsdag, Woens dag en Zaterdag des middags tusschen 1 en 3 uur ten Politiebureele alhier. Handelsregister K. v. K. Opheffing: 368 W. F. de Rooy, te Oegstgeest, Geversstraat 35. Timmerman en aannemer. Wijzigingen: 6207 Firma H. van Dalen en Zoon, Leiden, Heerengracht 17. Electrische timmerfabriek. Wijz. handelsn. in: firma H. en P. van Dalen. (B.P.) Bijv. uitgeoef. bedr.: handel in artikelen van be werkt hout. 367. A. P. de Rooy, Oegstgeest, Ge versstraat 33. Metselaar en aannemer. Bijv. uitgeoef. bedr.: timmerbedrijf. 5908. Fa. Van Nood én Donker, Alphen aan den Rijn, Hooftstraat 155. Expeditie onderneming. De zaak is omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: fa. Van Nood en Donker (B.P.). Venn.: C. Donker en B. Donker, Alphen aan den Rijn. i Bijv. uitgeoef. bedr.: meubeltransport. 7042. Vereenigde Wasscherijen. N.V. „Vewa" in oprichting. Leiden, Witte Sin ged 13. L. W. G. van Ulden. (H.V.). 663. Corn. Wijnnobel. Leiden, Hooge- woerd. 39. Rund-, Kalfs- en Varkensslage rij; fijne vleeschwaren. De vennooten W. L. Wijnnobel en C. Wijnnobel, zijn dd. 16 Dec. 1937 uitgetreden. Het bedrijf wordt thans voortgezet door: F. A. Kemperman, Amsterdam, als eenig eigenaar, onder den naam: fa. C. Wijnncbel. 1014. Naamlooze Vennootschap van Cleef's Manufacturen-, Bedden- en Tapijt- handel. Leiden, Haarlemmerstraat 172 174. Volmacht verleend aan: A. J. H. van Cleef en G G. M. van Cleef, Leiden, (be heerders). B.P. 1386. L. Demmenie Zoon, Leiden, Haarlemmerstraat 169. kantoorboekhandel, bureauinstallaties; fabriek van cartonna- ges enz. De bepalingen ten aanzien der rechten van derden zijn thans on akte vastgelegd. Nieuwe inschrijving: 7094. Prots Co. Leiden, Langegracht 59a. Distilleer derij, likeurstokerij, wijnhandel. E.: N.V. Distilleerderij „De Fransche Kroon" v. h. Hartevelt Zoon. Gevonden voorwerpen in de maand December 1937. Portemonnaies, sleutels, handschoenen, R. W. B. merken, ceintuurs, mutsen, een stalen duimstok, 2 vulpenhouders, een padvindersriem, een vosbont, een blauwe sjaal, een pet, een oorhanger, autobui tenbanden, een sneeuwhak, een brood- mandje, een monogramring, een rood sjaaltje, 5 handwarmers, 2 gladde gouden ringen, breiwerk, 2 armbandhorloges, een heerenhoed, een zak, inh. jutezakken, een kip, een kam in étui, 3 heerenportemon- talons, 2 jassen en shirt, een overschoen, 2 vulpotlooden, een manchetknoop, een bruin kindertaschje, een paar skisokjes, 3 brillen, een koperen gewicht, een paar zwarte kinderkousen, een blauwe overall, een blauwe cape, een broche, een jongens jasje, een schuit, een stuk bruine stof, een autodop. Alsnog opgegeven als gevonden eefiige maanden geleden: een punktroller, een gouden damesarmband. Gevonden in het Postkantoor. Een vulpenhouder, een paar groene da meshandschoenen, een paar prijze wollen heerenhandschoenen, één paar bruine wollen kinderhandschoenen, 1 bril, 1 kin- derportemonnaie. Gevonden in de Tram (stadslijn). Een damesparabluie, een sleutel, een blauwe muts, een zwarte dameshand schoen, een damesparapluie, 2 kinder leesboekjes, een wandelstok, een beige MUZIEK. RESIDENTIE-ORKEST. Willem van Otterloo. Dezen keer stond er een landgenoot voor het Residentie-orkest, en wel de huidige Utrechtsche dirigent van Otter loo, die blijkens zijn praestatie onder de muzikale figuren in den lande gerang schikt mag worden. De aandacht is door zijn vertolking dan ook terecht gespan nen, te meer waar de solistische medewer king belangrijk was. Annie Fischer speel de het „Es dur concert" van Liszt. Van Otterloo heeft ingezet niet minder dan met de Svmphonie „Mathis der Maler" van Paul Hindemith. De muzikale ge beurtenis van dezen avond is inderdaad op artistieke wijze volbracht. Zoodra men met de uiterlijke gedaante van deze mu ziek vertrouwd is vindt men haar mooi en al heel gauw meer en meer interes sant. Er is een spontane geestdrift, die verrijkend inwerkt, zoodat de dingen in elk der deelen, maar meer nog in deel twee en 't meeste in het derde telkens meer aesthetisch worden aangeraakt en tot de werkelijkheid gebracht. Meermaals tot mooi en treffend schoon. Vooral be nadert hij krachtens zijn fantasie, in zijn muziek de werkelijkheid in „Versuchung des heiligen Antonius". Soms is het de vondst of de aanwending van een of an dere melodie, een donkere wilde bege leiding, meesterlijk gebruik van contra punt, een staccato-passage, de blazers, de gedaante van een perpetuum mobile in de strijkers, details hier of daar, die tref fend zijn. En 't orkest speelde onder de rustige leiding van van Otterloo boven lof. Bij de huldiging, die den dirigent ten deel viel, betrok hij dan ook terecht het orkest. Nu was de prijswinster van het Budapester Lisztconcours aan 't woord met „Concert es dur" van den befaamden Liszt. Ontegenzeggelijk bezit zij een uit nemende techniek, waarmee zij de moei lijkheden heusch wel aan kan en waar mee zij 't werk met voornaamheid inter preteerde. Wij zeggen voornaamheid, waaronder wij niet „bravour" verstaan. De jonge pianiste speelde de muziek van den ééns vergoden Liszt met veel intelli gentie, fijne detailleering en jeugdige emoties, en deed t werk in aanzien stij gen door de belichting (die misschien iets feller had mogen zijn) die zij gaf. Boven dien zorgde van Otterloo voor een bege leiding goed in den vorm en tintelend, maar wel wat te sterk. Niettemin de weergave van dit feestelijk opus is voor soliste en orkest een groot succes ge weest, want zij heeft de volle zaal met be langstellenden met enthousiasme ver vuld zoodat aan t slot van 't loodzwaar te spelen werk, een daverend applaus losbrak. Na de pauze was het Brahms' „vierde in e-moll", een niet minder zware opgaaf dan Hindemith's symphonie. Posi tief, geheel zich zelf, doelbewust, zonder eenige wegdoezeling van dat wat minder mooi mag heeten, technisch vaardig en met capaciteit dirigeert van Otterloo ook dit groote werk (zonder de minste zweem van overgevoeligheid) uit 't hoofd en laat zijn invloed terdege gelden. Het or kest reageerde uitmuntend op zijn inten ties, zoodat veel waardeering voor het geen gepresteerd werd niet uit kon blij ven. Ook nu weer waren dirigent en or kest deelgenooten in het applaus.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2