Int. bende vervalschte Philips-divtdendbewijzen. Neder!, centrale inzake ialsificaten bewerkstelligt vele arrestaties in Italië. Auto in de Hooge- veensche vaart gereden SPORT VRIJDAG 7 JANUARI 1938 DE LEIDSCHE COURANT J» VIERDE BLAD - PAG. 14 GEMENGDE BERICHTEN En onder het i]s geschoten Twee der drie Inzitten den verdronken. Gisteravond om negen uur is te Nieuw Amsterdam een personenauto met drie in zittenden in de Hoogeveensche vaart ge reden, waarbij twee hunner om het leven zyn gekomen De verongelukte wagen is een huurauto uit Coevorden, welke bestuurd werd door den 54-jarigen garagehouder Broekman. Passagiers waren de heeren Wiersema uit Coevorden en Planting uit Nieuw-Amster- dam, beiden schilderspatroons, die een ver gadering van vakgenooten te Assen had den bijgewoond .Even voordat het ongeluk gebeurde, had een vierde inzittende, even eens een schilderspatroon, bij zijn woning de autoverlaten. Op korten afstand van de brug over de zijtak van het kanaal zou de auto rechts af moeten slaan, doch de chauf feur, die ter plaatse niet bekend was, heeft waarschijnlijk de hem gegeven aanwijzing verkeerd opgevolgd, hetgeen zou blijken uit de omstandigheid, dat de linker rich tingwijzer was uitgestoken. De wagen kwam hierdoor in het kanaal terecht, schoot door het ijs en verdween ongeveer in het midden van het kanaal onder de oppervlakte. De heer Planting, die naast den bestuur der zat sloeg een ruit in, wist zich uit den wagen te werken en zwom vervolgens naar den kant, waar hij door handreiking op het droge gebracht kon worden. De chauffeur moet nog getracht hebben zich te bevrijden,* doch dit mocht hem niet gelukken. Men vond hem half buiten het portier hangen met ernstige verwondingen aan een der handen. De heer Wiersema, die achterin zat, verdronk eveneens. On middellijk na het ongeluk kwamen van alle kanten omwonenden en voorbij gangers toegeloopen. Sommigen hunner begaven zich te water, doch zij konden de auto. welke geheel onder de oppervlakte was verdweenen, niet bereiken. Dat was ook het geval met eenige schippers, die met hun roeibootjes zich niet spoedig ge noeg een weg door het dichtgevroren ka naal konden banen. Het duurde geruimen tijd voordat men eindelijk de auto naar den wal kon sleepen, waarna de beide personen eruit gehaald werden. Men heeft nog geruimen tijd kunstmatige ademhaling toegepast, doch deze mocht niet meer baten. De heer Planting, die geen letsel had, is naar zijn woning vervoerd. De heer Wiersema was 55 jaar; beide slachtoffers waren gehuwd. De auto is later uit het water getrokken. AANNEMER VERONGELUKT. Neerstortende bint verpletterde hem den schedel. Nadat de heer A. L. v. d. Kwast, aanne mer te De Meern, bij den bouw van een hofstede in Reierscop, de gebinten voor den stal had gesteld, geraakte, naar het „U. D." meldt, door een rukwind één hiervan van zijn juiste standplaats en streek neer. De heer Van der Kwast kreeg een slag te gen het achterhoofd en viel met verpletter den schedel neer. Zijn knecht, op het laat ste moment het ongeluk ziende, wist zich door opzijspringen te redden. Dr. Lambers van De Meern verleende de eerste hulp, %vaarna de zwaargewonde per ziekenauto naar Utrecht werd vervoerd, alwaar hij kort na aankomst is overleden. Hij laat een vrouw met 3 kinderen na. BEJAARDE MAN TE WATER. In het ziekenhuis overleden. De 67-jarige J. P. S., wonende in Haar lem Noord, is gisteravond door onbekende oorzaak in de Nieuwe Gracht gevallen. Voorbijgangers haalden hem eruit en droegen hem binnen in het Bisschoppelijk Paleis, waar hij door de leden van den On- gevallendienst werd behandeld. Per zieken- c uto is de drenkeling vervolgens, naar het St. Elisabethgasthuis vervoerd, waar hij eenige uren later is overleden. Samenwerking tusschen de Nederland- sche en de Italiaansche politie heeft ten gevolge gehad, dat vijftien leden van een bende vervalschers te Genua en Florence zijn gearresteerd en thans veilig achter slot en grendel zijn geborgen. Zij hielden zich bezig met het verval- schen en uitgeven van dividendbewijzen der N.V. Philips te Eindhoven, van de Suez Kanaalmaatschappij en van dollar-biljet ten. Een gevaarlijke en wijdvertakte ben de, die in een groot deel van Europa ope reerde, is hierdoor onschadelijk gemaakt. De inspecteur van de Ned. centrale inzake falsificaten, de heer J. W Kallenborn, de inspecteur van politie W. Dijs, en de Ne- derlandsche vice-consul te Genua, hebben uitstekend werk verricht De Nederlandsche politie, en meer in hpt bijzonder de Centrale inzake falsificaten, had in deze ig-ootscheepsche vervalschings- zaak uiteraard de meeste belangstelling voor de valsche dividendbewijzen der N.V. Philips. De ontdekking der valsche dividendbewijzen. Ten kantore van Philips constateerde de betrokken afdeeling op 7 Januari 1936, dus precies twee jaar geleden, dat 123 valsche dividendbewijzen waren aangeboden bij Amsterdamsche banken en uitbetaald. De namaak was zeer nauwkeurig en door het personeel van de banken dan ook niet als zoodanig gesignaleerd. Behalve de Eind- hovensche politie waarschuwde Philips on middellijk de Centrale te Amsterdam. De dividendbewijzen waren te Amsterdam van hand tot hand gegaan, doch tenslotte kon worden vastgesteld, dat ze afkomstig wa ren uit BrusseL Onderzoek te BrusseL Terstond toog inspecteur Kallenborn in gezelschap van inspecteur Dijs uit-Eindho ven naar de Belgische hoofdstad. Het on derzoek was niet gemakkelijk. Per auto werd Brussel doorkruist, omdat ook daar de dividendbewijzen van hand tot hand waren gegaan. Een Turksche wisselagent verklaarde tenslotte, dat hij het partijtje had gekocht van een zekeren Pierre Rous- sel, die als adres een plaatsje in Frankrijk had opgegeven. Het toeval wilde, dat de Turk kort na de transactie tot de ontdek king was gekomen, dat hij 6000 Belgische francs te veel had betaald aan Roussel. Hij schreef er over naar Frankrijk, dochde brief kwam als onbestelbaar terug. Dat was zeer verdacht. Met behulp van de Fransche en Belgische justitie kwamen de Nederlandsche inspecteur te weten, dat Pierre Roussel een „nom de guerre" was voor Louis Arsac, een bekenden verval- scher. Zijn portret werd door den Turk, die geheel te -goeder trouw was, pertinent her kend. Daar het hier een afgesloten transac tie in België betrof, vroegen de Belgische autoriteiten aan de Fransche justitie 's mans uitlevering. De Nederlandsche Cen trale deed eveneens alle moeite om hem op te sporen, daar België hem niet aan Ne derland zou kunnen uitleveren, aangezien volgens de Belgische wet pas uitgeleverd wordt wanneer de toegebrachte schade bo ven een bepaald bedrag ligt. Arsac die misschien wel anders heet is niet gevonden Het onderzoek liep op den onvindbaren Arsac dood; alles bleef rustig. Er werden geen valsche dividendbewijzen meer aange boden. Opnieuw valsche stukken. Op 30 Juli 1937 evenwel ontdekte men op het kantoor van Philips opnieuw twintig valsche dividendbewijzen ƒ8.25). Ter- ROOFOVERVAL IN SCèNE GEZET. 17-jarig knechtje zou wel een avond „oppassen". De familie Buis, woonachtig aan den Westduinweg, hoek Kranenburgerweg te Den Haag, waar zij een meubelzaak heeft was Woensdagavond niet thuis. Een zeven tienjarig knechtje was bereid gevonden, dezen avond op het zevenjarig dochtertje te passen. Omstreeks middernacht keerde de familie weer in de woning terug. Toen I de heer Buis de kamer binnenging zag hij tot zijn groote ontsteltenis het knechtje op den vloer liggen. Schijnbaar was de jongeman bewusteloos. Spoedig echter kwam hij een beetje bij en nu deed hij zijn patroon een even vreemd als ver schrikkelijk verhaal. Hij zou in den loop van den avond plot seling door twee mannen zijn overvallen. Men zou hem een sterk prikkelende en bijtende stof in het gezicht hebben gegooid, waardoor hij bedwelmd was. Meer kon hij niet vertellen, niets had hij meer gemerkt tot 't oogenblik, waarop hij zoo juist weer was bijgekomen. Terwijl de heer Buis de politie met het geval in kennis stelde, ging mevrouw Buis eens na, wat er gestolen was. Zij consta teerde, dat men het huis goed had nage- snuffeld en dat behalve eenig geld (enkele bankbiljetten van tien gulden), een groot stond bleek, dat ze uit dezelfde bron af komstig waren als de valsche exemplaren van Januari. Thans liep het spoor via Am sterdam naar Londen. De heer Kallenborn stelde zich in verbinding met Scotland Yard met het verzoek een onderzoek in Enge land in te stellen. Het antwoord van Scot land Yard was verrassend. De valsche divi dendbewijzen waren afgezonden door een groote Engelsche bank enwederom was daar een partij van niet minder dan 1300 stuks aangekomen, die echter de bank was gewaarschuwd geblokkeerd werden en veilig in de safe werden ge sloten. Een spoor naar Genua. Deze party was afkomstig uit Genua en ter verzilvering aangeboden door een En- gelschen scheepsmakelaar, die echter te Genua woont en die reeds jaren lang cliënt van de bank is. De man hoorde in Londen, waar hij voor zaken vertoefde, dat de door hem aangeboden Philips dividendbewijzen valsch waren. Daar hij ook voor zaken in Nederland moest zijn, verscheen hij op ze keren dag op de Centrale inzake falsifica ten, waar hij tegenover inspecteur Kallen born verklaarde, dat hij de stukken te Ge nua had gekocht. Een zijner kennissen, een handschoenenhandelaar, had hem in con tact gebracht met een van diens collega's. Zijn vriend had hem gevraagd, of hij be langstelling had voor een partij Philips di videndbewijzen. Als scheepsmakelaar, al dus de Genuees, had ik er niet veel lust in, maar ten slotte ging ik op de gunstige voor stellen in. Voorzichtigheidshalve kocht ik er 20. Ik stuurde ze naar m'n bank te Londen waar ze verzilverd werden. Nadat ik de heeie partij reeds van het tweetal had gekocht voor 34.000 lire, kreeg ik van m'n bank het ontstellende bericht, dat ze valsch wa ren. In plaats van een zoet winstje van 10.000 lire, was de scheepsmakelaar 34.000 lire kwijt. De man zat in een moeilijk par ket. Hij kon moeilijk naar de Italiaansche politie gaan, omdat hij zich bij den uitvoer der dividendbewijzen had schuldig gemaakt aan overtreding van de deviezenbepalingen. De heer Kallenborn zag deze moeilijkne- den zeer goed in, zoodat hij besloot de stuk ken, waaronder de verklaringen van den scheepsmakelaar, te zenden aan het consu laat te Genua, waar de vice-consul, de heer Droogendijk, de zaak ter hand nam. De in specteur had den Italiaan den raad gege ven zich op het Nederlandsohe consulaat aan te melden, om daar nadere maatregelen te bespreken. Hij verscheen echter niet. Na overleg gepleegd te hebben met den chef van de Centrale, den heer K. H. Broek hof!, werd den vice-consul verzocht de zaak aan de politie te Genua voor te leggen. De beide handschoenenhandelaars, die den scheepsmakelaar de vervalschte dividend bewijzen hadden verkocht, werden door de actieve Italiaansche politie gearresteerd. Zij bleken de stukken van iemantj anders te hebben gekocht en wel van een man, die allerminst gunstig bekend stond. Deze een koopman werd ingerekend. De beide handschoenenhandelaren werden daarna in vrijheid gesteld. De gearresteerde koopman kwam met een fantastisch verhaal. Hij zou de heele partij Philips dividendbewijzen hebben gekocht van een scheepsofficier, die ze uit Egypte had meegebracht, waar ze aan den boedel zouden zijn onttrokken. Het schip echter had Genua nooit aangedaan en een zeeman van den naam door den koopman opgege ven. bestond niet. Wederom liep daarop, het spoor dood. De koopman zweeg hardnekkig en bovendien hadden enkele bladen te Ge nua ontijdig een kort bericht van zijn ar restatie gepubliceerd, waardoor het onder zoek werd bemoeilijkt. aantal sieraden waren meegenomen, zoo als gouden ringen en juweelen. De intusschen verschenen politiemannen namen 't knechtje een verhoor af. Deze ver haalde het verhaal, dat hij reeds aan zijn patroon had gedaan, doch de rechercheurs lieten- zich niet zoo gemakkelijk om den tuin leiden. Het verhaal van den jongeman kwam hun hoogst onwaarschijnlijk voor en toen zij op verschillende hiaten den vinger legden en het knechtje daarop geen be vredigende antwoorden kon geven, kwam de aap al spoedig uit de mouw. De jongeman gaf tenslotte toe, dat de roofoverval in scène was gezet en dat twee van zijn vrienden er aan debet waren. Een van zijn kornuiten, een 25-jarige Hagenaar, werd nog in den loop van den nacht uit zijn bed gehaald en naar het hoofdbureau van politie gebracht, waar hij is ingesloten. Ook het knechtje is in bewaring gesteld. De derde jongeman kon nog niet worden gegrepen. Hij heeft de vlucht genomen, doch verwacht mag wor den, dat zijn arrestatie slechts een kwestie van tijd is. Waarschijnlijk heeft hij de ge stolen voorwerpen meegenomen, want deze zijn nog niet gevonden. Het derde alarm. Weer gingen er enkele maanden voorbij, zonder dat er iets bijzonders in deze zaak gebeurde. Doch plotseling, op 19 October 1937, dook weer een valsch Philips divi dendbewijs op, dat afkomstig bleek uit Pa rijs. Van meer belang was korten tijd la ter het ontvangen van 150 stuks nagemaak te exemplaren uit Zurich, waarvan de valsehheid op 1 November werd geconsta teerd. Via een Amsterdamsche bank waren zij door een groote bank te Zürioh afge zonden. Opnieuw leidde het spoor naar Ge nua, blijkbaar het centrum van distributie. Op 19 October had zich aan de bank te Zü- rich een Genuees vervoegd, die de valsche stukken verzilverde. Onmiddellijk na de ontdekking heeft hij de bank schadeloos gesteld. „Ik wist van niets", verklaarde de man. „ik heb ze van Granati uit Florence ontvangen. Granati spreekt geen Duitsch en hij vroeg mij ze te verzilveren tegen een bepaalde provisie". Nederlandsche politie naar Italië. Op dat oogenblik oordeelde commissaris K. H. Broekhoff na overleg met de directie van de Philips' fabrieken, het noodig in specteur Kallenborn en inspecteur Dijs naai «Italië te sturen om een onderzoek ter plaat se in te stellen. Granati een zeer belang rijke figuur in de bende was intusschen reeds op zijn hoede. Hij wist dat de ver- valsching ontdekt was, omdat de Genuees bij hem was geweest. Deze had hem een scène gemaakt en het geki, waarmede hij de bank schadeloos had gesteld, vorderde hij terug. Bovendien wilde hij weten, van wien Granati de stukken had. Deze vertel de den Genuees ten slotte, dat hij ze van een zekeren Canepa had ontvangen. Het bleek voor de beide Nederlandsche inspec teurs, die opnieuw veel medewerking on dervonden van de zijde van den heer Droo gendijk, niet gemakkelijk om Canepa op te sporen, te meer daar het een zeer veel voorkomende naam is in Genua. De Ita liaansche politie werkte uitstekend mede en stelde den chef der centrale recherche ter beschikking. Men besloot eerst naar Florence te gaan om daar Granati in te rekenen. Het gezel schap toog daarom den volgenden dag naar het hoofdbureau aldaar om uit te zoeken, waar Granati huisde. Inspecteur Kailenborn had het hier niet gemakkelijk. Pas na een uitvoerig onder zoek en het signalement, dat door den Ge nuees aan de Nederlanders was verstrekt, ontdekte men, dat hij Via Garibaldi 12 woonde onder den naam Palandri. Hij bleek een oude bekende te zijn, tegen wien vele klachten wegens flesschentrekke- rij en oplichting waren ingekomen. De Ita liaansche politieman, die ter beschikking was gesteld, bleek een schrander speurder te zijn. Men had deze zaak gecombineerd I met die van de valsche dollarbiljetten, en besloot in verband hiermede den Floren- 1 tijnschen lithograaf Caciotti te arresteeren. Voor de valsche Suezkanaaldividendbewij- j zen waren intusschen reeds arrestaties ver- i richt te Parijs. Nice en Turijn. In den vroesren ochtend arresteerden de inspecteurs Kallenborn en Dijs, bijgestaan door den Genueeschen waarn. politiecom missaris. den gezochte. Aanvankelijk ont- kende Granati, doch na een scherp verhoor legde hij een bekentenis af. Ook Caciotti was ingerekend en naar het hoofdbureau overgebracht. Het tweetal werd naar Genua overge bracht, wg,ar Caciotti het een en ander over Canepa vertelde. Toen kwam vast te staan, dat deze Canepa de valsche dividendbewij zen had geleverd en bovendien valsche dol larbiljetten had uitgegeven. Hij werd door de Italiaansche politie nauwkeurig nage gaan. Behalve C. werd het eene lid van de bende na het andere gearresteerd. Ten slotte zaten te Genua 22 personen in arrest in verband met de Philipsdividenden en de valsche dollars. Zeven van hen zijn weer op vrije voeten gesteld. Vermoedelijk be vindt zich de werkplaats waar de valsche dollarbiljetten worden gemaakt in Ameri ka. Het is niet onmogelijk, dat daar ook de Valsche dividendbewijzen worden gemaakt. Zoowel in Europa als in Amerika wordt het onderzoek naar deze vervalschersbende voortgezet. Het is echter wel zeker, dat het meerendeel der leden veilig is opgeborgen in de Italiaansche gevangenissen. Wilt U iets weten? Vraag: Als men met z'n vier of vij ven zit te een en dertigen en op een na de laatste past, mag dan de laatste nog zooveel keer ruilen als hij wil of maar één keer? Antwoord: Een en dertigen is ons niet verder bekend dan als een gezelschap- spel voor avondvulling zonder spelregels. Vraag: Als men zit te oudpandoeren, kunnen dan 4 azen of 4 heeren of vrou wen een vijfde van roem afkeuren? Antwoord: Een vijfde keurt altijd viersgelyken af. Vraag: Kan een hooge derde ook twee lagere afkeuren, of maar een derde? Antwoord: De hoogste roem keurt van de tegenpartij alle lagere roem af, dus in dit geval beide lagere derden. V r a ag A. vraagt pandoer. B. past. C. vraagt pandoer met 20. D. past ook. Maar nu vraagt B. aan C. wat zijn roem is. Deze was een derde van de vrouw. Nu zegt B. dan keur ik je roem af, want B. had een derde van een aeis. Maar daar wou C. niets van weten. Nu wil ik u vragen om deze kwestie voor me op te lossen. Antwoord: Natuurlijk keurt een der de van een aas een derde van een vrouw af, deze is dus waardeloos. VOETBAL. DIOC. HAARL. VOETBALBOND. R. K. S. V. „DOCOS." Docos I komt Zondag tegen Vogelenzang I uit in de volgende opstelling. Doel: J. v. Steen. Achter: Fr. Overdijk en N. Overdijk. Midden: G. Uljee, P. Ramaker, en C. van Egmond. Vóór: W. Goddijn, A. Verhoeven, W. v. d. Kraan, A. Gussenhoven en B. Goddijn. De reserven komen tegen Lisse IV als volgt uit: Doel: M. Tuijthoff. Achter: Ph. Smits en J. Hensing. Midden: J. Alkemade, Th. Varkevisser en Jur Vreeburg. Vóór: H. Akerboom, P. van Weerlee, P. Ou werker k, W. van Egmond en A. Vuur pijl. WEDSTRIJDEN LUGDUNUM Lugdunum IPostduiven L Het Dukdunum elftal zal voor den wed strijd tegen Postduiven Zondag a.s. in de navolgende opstelling uitkomen: doel: E J. Koet; achter: H. Honsbeek; J. v. Berkel; midden: P. Breedeveld; H. Gans; G. Gressie; voor: P. Vismond; H. v. d. Heijden; P. de Lange ;W. Koolloos; J. Pauw. H.B.S. IV—Lugd. H Het reserve elftal van Lugdunum zal Zondag a.s. in de navolgende opstelling uit komen: doel: C. Baast; achter: B. Dool; G. v. d. Reijden; midden: D. de Jong; Q. Mooten; G. v. d. Linden; voor: T de Roo; J v. Weerlee; J. Reijken; H. de Roo; P. v. Berkel. IJSHOCKEY AMSTERDAM—KREFELD 6—5. Gisteravond is onder groote belangstel ling te Amsterdam een vriendschappelijke ijshockeywedstrijd gespeeld tusschen een ploeg van de A. Y. H. C., versterkt met de twee in 's Gravenhage spelende Canadee- zen, en een zestal uit Krefeld, welke ont moeting de Armterdammers met 65 wis ten te winnen. Reeds direct bleek, dat de leden der Amsterdamsche ploèg een nuttig gebruik hébbesn weten te maken van hun oefenwedstrijden in Zwitserland, en dat met name de stick-techniek aanzienlijk is vooruitgegaan. Griffin, die tijdens den wedstrijd van gisteren in Den Haag ge vallen was en zijn schouder ontwricht had. kon bij dezen wedstrijd niet van de partij zijn, terwijl de jeugdige keeper van Os een eerste kans kreeg om zijn kunnen - te too- nen. Na een uiterst zwak begin heeft hij zich van zijn goede zijde doen kennen, al hoewel niet ontkend mag worden, dat het geluk met hem was. HOCKEY HOCKEYCLUB „ZUYDWIJCK." Het programma voor a.s. Zondag luidt: om 12 uur ZuidwyckH. D. S., Dames. (Competitie); om 2 uur ZuidwijckH. D. S., Heeren (Competitie). SKISPORT ERNSTIGE VAL VAN OSBJOERN HAGEN. De Noorsche Olympische Kampioen en veelvoudige wereldkampioen van den ge- combineerden wedstrijd (18 K.M. en spring- wedstrijd), Obsjoern Hagen, heeft bij zijn training een leelijken val gemaakt, waar door hij vrij ernstig gekwetst werd. Bij een snelle afdaling maakte hij een der- gelijken buiteling, dat bij een ernstige enkelblessure opliep en enkele beenderen versplinterden. Hagen wil zich een dezer dagen laten opereeren, maar het is toch zeer waarschijnlijk, dat hij gedurende het geheele seizoen niet meer zal kunnen uit- konmen. Na Birger Ruud zal Noorwegen dus ook Hagen op de F.I.S.-wereldkam- pioenschappen moeten missen. SCHAKEN SCHAAKBOND VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. De competitie 4e kl. A. Gisteravond werd te Woerden nog een wedstrijd gespeeld met den volgenden uit slag: Max Euwe 2 (Woerden)Katwijk a Zee 3. L. HagoortW. Houwaart 01 W. den HeetenA. Ouwehand 01 C. Los—A. P. Poot 0—1 J. JoostenR. v. Brugge 01 G. WederdaalB. Parlevliet 01 J. ElzasJ. Reyer 10 C. v. Dorss^"J. Remmerswaal 01 J. NapC. Boon 01 S. BovenkampW Mourik 10 J. WesselingA. Bonefaas 10 Totaal 3—7

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 14