RIJNSTREEK PUROL DONDERDAG 6 JANUARI 1938 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAU rn\i m ALPHEN AAN DEN RIJN. Personalia, Bij de te Den Haag gehou den examens machineschrijven slaagden o.a. de dames H. v. d. Bijl, B. Bochove, A. Plante, J. D. Speelman, F. Voskuilen en de heer P. de Pater, allen opgeleid aan de inrichting van den heer G. Klok, alhier. Het verkeer door de Alphensche Brug. Het scheepvaartverkeer door den Ouden Rijn is het afgeloopen jaar weer belangrijk toegenomen, waardoor de opleving in de binnenvaart, meer in het bijzonder van die op den drukken vaarweg tusschen Amster dam en Rotterdam, wel duidelijk wordt ge demonstreerd. In totaal zijn niet minder dan pl.m. 4500 vaartuigen meer dan in 1936 de Alphensche brug gepasseerd. Bedroeg het totaal aantal betalende vaar tuigen in 1936: 23.254, in het afgelo'°n jaar is dit aantal gestegen tot 26.917. ALKEMADE. Werkloosheid. Het aantal ingeschre ven werkloozen bedroeg op 31 December 1937: 246 (vorig jaar 230). Hierbij waren 183 landarbeiders, 32 bouwvakarbeiders, 12 schippers, 8 dienstboden, 5 losse werk lieden, diverse groepen 6. Geboren: Johannes Anthonius, z. v. F. J. de Jong en A. A. van der Wereld Maria, d. v. A. J. Jansen en A. van den Berg. Ondertrouw d:A. Meijer, jm. oud 31 j. en C. Hannesen, jd oud 30 j. N. P. van der Pouw Kraan jm oud 24 j. en J. Lems jd. oud 20 j. G e h u w d: N. van der Meer, 37 j. en A. M. Schoonderwoerd, oud 34 j. Vertrokken: E. M. Boogmans naar Noord wijk; H. A. Janmaat naar Nieuw- veen; C. G. Rietbroek naar Wassenaar; A. H. Geerling naar Leeuwarden; J. G. M. Hoogenboom naar Zoeterwoude; H. Vuijk naar Amsterdam; B. J. Hoogenboom naar Lisse; L. J. van der Quasi naar Wassenaar; C. A. M. van der Meer naar Voorschoten; A. Balvert naar Nieuwkoop; G. C. M. G. Broesterhuizen naar 's-Gravenhage; A C. Rietbroek naar Wassenaar; M. J. Hoogen boom naar Burgerveen;'A. Vreeken naar Haarlemmermeer; J. A. Schram a en gezin naar Anna Paulowna; J. van 't Hof naar Haarlemmermeer; Tj. Visser naar 't Zand. Ingekomen: M. C. Helleman van Lisse; P. M. Zwartjes van Bloemendaal; W. H. Vis van Leimuiden; D. W. Botter huis van Eibergen; H. Tukker van Lei muiden; W. G. Schouten van Voorschoten; G. H. Versluis van Ter Aar; J. A. Zwet sloot van Noord wij kerhout; A. Meijer van 's-Gravenhage; C. Hannesen van 's-Graven hage; H. Neuhausen van Haarelmmermeer; G. M. Vink van Rijnzalerwoude; W. Riei- broek van Haarlemmermeer; C. Zwager man van Leiden; J. L. J. van Akkeren van Heijthuizen. HOOGMADE. Zou het den bedrijven te goed gaan? Van het bestuur van den R.K. Volksbond is bij het gemeentebestuur een verzoek in gekomen om wijziging in de inning van gelden voor de bedrijven der gemeente. Tot op heden, aldus het schrijven, worden de verbruikers van licht, bij niet-betaling binnen een week na aanbieding der eerste nota, gemaand met betaling van een dub beltje, welk bedrag daarna uitgroeit tot 0.25. Het bestuur wiide den termijn van inning gesteld zien op 3 weken, zooals zulks blijkbaar vroeger het geval was. Het gemeentebestuur meent hiertoe ech ter niet te kunnen overgaan. De moeilijkhe den voor de betrokkenen zelf zouden erdoor vergroot worden, omdat, wanneer de oude nota nog niet geheel is afbetaald, reeds een nieuwe nota zou moeten worden aangebo den. Zoowel het financieel belang der be drijven verzet zich tegen zulk een maat regel, welke overigens ingaat tegen de door den raad vastgestelde verordening, als het welbegrepen belang der afnemers. Voor moeilijke en tijdelijke gevallen is steeds j nog gehoor gekreegn bij de administratie der bedrijven. Geitenfokvereeniging. Woensdagavond i vond in het cafe Witteman de trekking plaats van de gehouden loterij ten bate van 1 de Geitenfokvereeniging „Hoogmade en Omstreken" Aangezien de weieed heer Burgemeester in verband met de plotseling ingetreden gladheid der weg verhinderd was te komen en de heer C. W. Lieverse, Wethouder, af wezig was, vond de trekking, onder groote spanning der aanwezigen plaats door den heer H. Hoogenboom, die de onderstaande nummers als prijswinnaars te voorschijn haalde: Lot N. 27, 33ste prijs; 75, 9de; 104, 10de; 151, 17de; 214, 1ste; 224, 2de; 225, 25ste; 232, 13de; 279, 34ste; 290, 36ste; 295, 28ste; 347, 40ste; 355, 18de; 363, 21ste; 384, 32ste; 393, 14de; 439, 7de; 441, 6de; 505, 11de; 526 8ste; 531, 3de; 534, 16de; 595, 31ste; 599, 19de 625, 4de; 674, 38ste; 704, 27ste ;723, 20ste; 750, 5de; 779, 24ste; 817, 12de; 824, 15de; 827, 35ste; 830, 30ste; 838, 37ste; 843, 23ste! 847, 22ste; 873, 26ste; 936, 29ste; 988, 30ste. De prijzen kunnen worden afgehaald vanaf 6 Jan. tot en met 6 Febr. 1938 bij den heer L. J. Borst te Hoogmade, Wijk B No: 328b, met uitzondering van den eersten prijs, een dames- of heerenrijwiel naar keuze, die kan worden afgehaald vanaf 14 Jan. tot en met 14 Febr. 1938 bij voor noemde persoon. Verder vernamen wij nog dat de Hoofd prijs gewonnen is door den heer H. Borst, Groenendijk (Hazerswoude). BOSKOOP. Gezellen-Vereeniging. In de gehou den jaarvergadering van de onderafdee- ling schaakclub „Steeds Hooger", is op in teressante, zakelijke wijze het belang van deze afdeeling besproken. Ondanks de ups en downs heeft de schaakclub getoond le vensvatbaarheid te bezitten. Het meeren- deel van de leden was aanwezig. Na ope ning door den vice-voorz., den heer J. Ra- vensberg, werd het jaarverslag van den secretaris en den penningmeester voorge lezen, welk laatste met een batig saldo sloot. Daarna werd besproken een inge komen stuk van de Gezellen-schaakclub uit Delft, inhoudende een uitdaging om te komen spelen, welke bespreking tot resul taat had, dat as. Zondag aan deze uitnoo- diging zal worden gehoor gegeven. „Steeds Hooger" brengt zijn puntjes natuurlijk thuis. Hierna werd overgegaan tot bestuurs verkiezing. Aftredend waren de heeren Th. Kleyn, seer. en L. v. d. Lam, penningmees ter,welke laatste met algemeene stemmen werd herkozen als zoodanig, terwijl in plaats van den heer Th. Kleyn als secretaris werd gekozen de heer P. Binken. Zij nog vermeld, dat de besprekingen met het Kerkbestuur om een eigen afzon derlijk zaaltje reeds goed gevorderd zijn, zoodat ook hierin spoedig een oplossing ligt om rustig de sohoone schaaksport te be oefenen. c De blijde gebeurtenis. Door de feest commissie is het iniatief genomen om op den avond van de blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin een fakkeloptocht te hou den, waaraan alle vereenigingen hun me dewerking zullen verleenen. HAZERSWOUDE (Groenendijk). Een goed geslaagde Sociale Avond. Gisteren mocht onze commissie van sa menwerking met werkelijke tevredenheid over de opkomst, de sociale avond openen. Het schoolgebouw was veel en veel te klein, zoodat van de ruim 300 menschen er velen een plaatsje zochten op vensterban ken, en zelfs op 't tooneel, terwijl een be trekkelijk groot aantal naar huis moest te- rugkeeren. De geestelijkheid der parochie was aanwezig. Toen de spreker van den avond binnen trad, werd hij spontaan begroet door hand geklap. Na een „Vroolijke noot" van de „Vroo- lijke Groenendijkers", die de teleurgestelde gezichten van velen wegens plaatsgebrek al aanstonds deden opklaren, opende de voorzitter A. J. de Jong dezen avond met een kort woord van welkom en van voldoe ning voor zulk een trouwe betantwoordmg aan den oproep. Van de drie parochies, Dorp, Rijndijk en Groenendijk waren be zoekers gekomen. Dan klonk opeens de bel en we zagen ons, op den vooravond van 't Driekoningenfeest, verplaatst naar Nazareth en Bethlehem, een Kerstspel geschreven om de jeugd al spe lend 't Kerstgebeuren inniger te doen bele ven. Met spanning werd daarna op het der de punt van 't programma voor de pauze gewacht. Een Kerstcantate Juicht Volk van Israël" werd heel goed uitgevoerd, en met een langdurig, welgemeend applaus ontvangen. Dat directeur Harmsen een nummertje toegaf werd zeer op prijs ge steld. Toen de pauze begon, zorgden „De Vroolijke Groenendijkers", zooals altijd wel, voor de stemming. Deze spelers zijn reeds onmisbaar geworden. Na de pauze besteeg de redenaar Pater Firm in us O.C.D. het podium. Enkele „grap pige zetten" gingen aan zijn indrukwekken de rede vooraf. Vervolgens ontwikkelde spr. het urgente vraagstuk: „Wat eischt deze tijd van ons. Katholieken, op sociaal gebied?" In dui delijke bewoordingen gesteld, met rake voorbeelden, voorgedragen met een mach tig stemgeluid, hield deze rede van bijna anderhalf uur, de zaal in spanning. Enkele punten raken wij slechts even aan. Spreker hield de katholieken van dezen tijd voor te zijn voor honderd procent katholiek. Een paar vergelijkingen met een kwart eeuw geleden lieten ons de ontwikkeling zien, die de mensch op elk gebied heeft doorgemaakt. Waar 't Communisme zijn volle krachten inzet, moet ook de katholiek zijn persoon voor de volle honderd procent inzetten. Daarna behandelde spreker in groote lijnen de levensbeschouwing der middeleeuwen, en de uiting daarvan in 't maatschappelijk leven, schilderde de diepgaande gevolgen van 't liberalisme, om zoo de noodzakelij k- hed aan te toonen van 't vereenigingslevën. waartoe de encycliek „Rerum Novarum" de groote stoot gaf. De Paus en Bisschoppen hebben voortdurend en telkens weer op nieuw op organisatie aangedrongen. Een Katholiek, die zich niet aansluit by de hem passende vereeniging, is niet voor de volle honderd procent katholiek. Wie den „moed" heeft om afzijdig te blyven, en zoo toch te willen profiteeren van wat andere trachten te bereiken, is laf en egoïstisch. Deze rede, die al werd ze nu en dan eens onderbroken door een daverende lach buimet de grootste aandacht werd ge volgd, werd door spr. besloten met de ver maning, ook van de sociale plichten een gewetenszaak te maken. De vergaderden brachten den spreker een ovatie, en een minutenlang applaus toonde de instemming en de voldaanheid over deze keurige rede voering. Moge deze succesvolle avond weerklank vinden in de daden van bestuursleden en anderen om aan den eisch van den tijd te- NIEUWERBRUG. ERNSTIGE AANRIJDING. Leidsch student de oorzaak. Gistermiddag heeft op den Rijksstraat weg een ernstige aanrijding plaats gehad tusschen een personenauto en een rijtuig. Rechts van den weg siond een auto gepar keerd, toen een kleine personenauto uit de richting Bodegraven kwam aangereden. Van tegenovergestelde richting naderde een paard gespannen voor een wagen van den kolenhandelaar H. v. d. V. alhier. Bei den waren tegelijkertijd bij de parkeeren- de auto; de bestuurder van de personen auto moest stoppen om voorrang te ver leenen aan het gerij. De bestuurder van oe auto, een student uit Leiden, stopte echter niet en „sneed" den kolenwagen. Hierdoor botste de auto met het linker voorwiel tegen het linkerachterwiel van den wagen, schoot vervolgens naar links van den weg achter een boom heen om tenslotte tegen het woonhuis van den heer M. P. A. v. Velsen tot stilstand te komen. De gevolgen hiervan waren, dat een naast den bestuurder gezeten dame hevig uit het hoofd bloedde Spoe-iig waren de Rijksveldwachter en dokter van Beek van Bodegraven ter plaatse, welke laatste de gewonde verbond. De dame had snij won den aan het gelaat opgeloopen. De personenauto was zwaar beschadigd, evenals de kolenwagen, welke beiden moesten worden weggesleept. Ook het woonhuis had materieele schade bekomen aan muur, vensters en vensterluiken. Door de politie is een uitgebreid onder zoek ingesteld, waarbij is komen vast te staan dat de bestuurder van de baby-per sonenauto de schuldige is. Trap van een koe gekregen. Toen het 5-jarig zoontje van den heer B. by den landbouwer Op 't L. achter de koeien liep, kreeg hij een trap van een koe, juist tegen zijn bovenlip. De trap was zoo hevig dat de bovenlip van elkaar spleet. Terstond heeft de knaap zich onder geneeskundige behandeling moeten stellen waar de wonde gehecht is. gemoet te komen. De Commissie van Sa menwerking mag ten vplle tevreden zyn. Voorzitter A. J. de Jong bedankte van har te den spreker en allen die hadden meege werkt. Nu is het wachten op „de daad". „St. Willibrordus". Dinsdag 4 Jan. hield de plaatselijke afdeeling van den Fa- brieksarbeidersbond „St. Willebrordus" haar jaarlijksche ledenvergadering. Na ope ning door den waarnemend voorzitter M. Vogelaar, las de secretaris het jaarverslag voor, waarvan enkele punten tot byzon- dere tevredenheid strekten, 't Jaarverslag van den penningmeester toonde aan, dat de afdeelingskas nog een flink batig saldo in hield, niettegenstaande uitgaven voor en kele acties, waaraan in 1937 werd deelgeno men of die door St. Willebrordus waren cp touw gezet. Bij 't volgende punt van de agenda de bestuursverkiezing, hadden ook de leden van de Steenfabrieksarbeiders bond „St. Stefanus" recht van spreken, daar deze over de geheele linie is overgegaan naar „St. Willebrordus". Gekozen werden M. Vogelaar, C. Kramer en Chr. de Groot, resp. als voorzitter, secretaris en penning meester. Na de rondvraag sluiting met den chr. groet. NIEUWKOOP. Weldadigheidszegels. De opbrengst van de postzegelverkoop ten bate van het verwaarloosde kind bedroeg in deze ge meente ƒ116 08, waarvan in het dorp Nieuwkoop ƒ78.53 en in het dorp Noor den ƒ37.55. Het comité dankt de dames, die zich zoo welwillend met deze verkoop hebben wil len belasten. Geboren: Johanna Odilio d. van G. J. Balvert en M. J. Steenbeek. Cornelis z. van J. J. van den Haak en M. E. Busschel- man. Johan na Maria d. van P. van Lam meren en M. Fransen. Overleden: C. Schellingerhout 78 j. echtgenoote van G. Schellingerhout. ROELOFARENDSVEEN. Afscheid kap. Buys. Gisteravond kwamen in de St. Pancra- tiuszaal bijeen de Gezellenvereeniging en Maria-Congregatie, K.J.C., „D. O. S.", Espe- ranto-club en schaakclub, kortom: de ver- eenigingen der mannelijke jeugdbeweging, om afscheid te nemen van hun resgp. vice- praeses, directeur en geest. adv. Toen kap. Buys omstreek zeven uur, vergezeld van den zeereerw. heer pastoor en kap. Hof stede, plaats namen achter de met de Kol- pingskleuren bedekte „Gezellentafel", speelde de viool-club voor de laatste maal de Gezellenvader ten afscheid. De zaal was stemmig versierd met palmen en bloe men, en aan weerszijden van het tooneel stonden de vlaggen opgesteld van M. C. en Gez.-Ver. Nadat de secretaris van den Raad van bestuur met gebed en Kclpings-groet de bijeenkomst geopend had, waarna een Ge zellen-lied en een stukje vioolmuziek, open de de heer v. Harteveld de rij van sprekers namens de K. J. C. Spreker dankte voor de toewijding en liefde waarmee kap. Buys onder de jongere jeugd van R'Veen had gewerkt, en wenschte den kapelaan een aangename en waardeerende werkkring toe in Scheveningen. Namens de Gez.-Ver. voerde de heer Ver del vervolgens het woord. Spr. releveerde hoe vice-praeses met een volle lach de sympathie van de Gezellen had gewonnen, en met de Kolpingsdeviezen als leiddraad telkensweer hoogte en diepte trachtte te brengen wanneer het gewone leven van al- le-dag dreigde te vervallen tot vervlak king en sleur. „Onder uw leiding bleven we trouw aan Kolping en werden de ban Ruwe Huid Ruwe Handen Ruwe Lippen Doos 30 cent Bij Apotb. en Drogist den versterkt die ons binden aan district en centraalbestuur. Deze vier jaren zijn voorbij, maar uw nagedachtenis en de vrucht van uw werk zullen altijd blyven. Overvloedige zegen wenschen wij u toe over uw verderen apostolischen arbeid, goe de gezondheid, strijder in de voorste linies in de branding van het leven voor Chris tus onze Koning. Hierna overhandigde hij het geschenk van de Gezellen ni. een som gelds onder couvert. De secretaris van den Raad van Bestuur, de heer P. Bakker, herinnerde aan de aan- genome verstandhouding die er altijd was met vice-praeses en wenschte hem nog ve le jaren zegenrijke priester-arbeid toe. De heer A. Elstgeest, sprekende namens de M. C., dankte directeur voor de leiding en de stuwende Kracht die hij- steeds was voor de Congreganisten. De voorzitter van „DOS", de heer Boe ker, uitte oprechte dank voor het moeiza me werk, waardoor kap. Buys de sport- vereeniging de plaats had gegeven die haar toekomt: „Aan u dank, dat wij thans er kend zijn als blijvend onderdeel in de ka tholieke jeugdbeweging. Ter uwer eere hopen we 't' kampioenschap in de 2de klas se I. V. C. B. te behalen." Groot applaus. De junioren-leider, de heer H. v. Ruiten, bracht in soortgelijke woorden dank aan adviseur voor de moeite, in 't bijzonder, dat kap. Buys indertijd zelf bij de ouders aanklopte om hen te bewegen hun jon gens toe te laten treden tot de junioren elftallen. Mej. v. d. Meer, namens de Esperanto- club, hoopte, dat men in de toekomst nog eens zou hooren, dat kap. Buys Esperanto ging leeren. De heer J. Volwater betreurde, dat kap. Buys nu het gouden feest van de Harmonie nietmeer kon meemaken en wenschte ver der Gods zegen over 't priesterwerk in de nieuwe parochie. Pastoor Onel schetste in enkele markan te trekjes het leven der vier voorbijgegane jaren van kap. Buys. Pastoor roemde in z'n trouwen helper de wijze, waarop hy steeds Roomsche blijd schap had weten te vereenigen met groote ijver voor het godsdienstige. Dank voor uw ijver, voor uw gezelligheid in huis. Moge u ook in Scheveningen uw ijver kunnen ont plooien doordat velen zich stellen onder uw priesterlijke leiding. Kap. Buys nam vervolgens in een gloed volle rede afscheid van al degenen met wie hij zoo langen tijd gewerkt had. Met liefde heb ik dit werk volbracht, en steeds was 't het Kolpingsprogram met de deviezen: godsdienstzin, arbeidszaamheid, eengeszind- heid en vroolijkheid, dat ik overal kon ge bruiken. Dank aan God die my dit werk liet doen in uw parochie. Dank aan de sprekers van hedenavond en voor de ca- deaux, die ik mocht ontvangen. Mogen alle vereenigingen toenemen in gehalte en aantal. Na het zingen van „Roomsche Blijd schap" sloot de heei Bakker deze bijeen komst met het Kolpingsgebed, waarna alle aanwezigen nog persoonlijk van de ver trekkende kapelaan afscheid kwamen ne men. DE KWAKEL. Rondom een jubileum. R.K. Damclub „Kunst en Genoegen" bestaat a.s. Zondag 9 Jan. '38 10 jaren. Haar voorzitter viert zijn tienjarig voorzitterschap en P. v. Oostwaard het 10 jarig lidmaatschap. Feestelijk wordt deze dag ingezet met een H. Mis, waaraan alle leden natuurlijk tegen woordig zijn. Dan een stevig ontbijt bij Leenders want de geest moet om 1 uur aan 'i werk. Met een damclub uit den Haag vangt om 1 uur een wedstrijd aan, waar in goede krachten zich willen meten met K. en G. Een kijkje waard! Gratis toegang voor allen die liefhebberij in 't dammen hebben by Leenders. De avond wordt ge schonken aan luim en vroolijkheid voor leden en genoodigden. De voorzitter heeft de club al tien jaar geleid en hamerloos door verschillende moeilijkheden heen gebracht. Hij heeft steeds getracht de gewenschte saamhoorig- heid en eendracht te verkrijgen. P. van Oostwaard was een trouw en ijverig lid, wiens zetten meestal raak waren. Moge de vereeniging haar Kunst en Genoegen blij ven beoefenen en de voorzitter en zijn tien-jarige mede jubilaris met Genoegen deze schoone dam-kunst aan anderen leeren. R.-K. Damclub „Kunst en Genoegen". Competitiestand op 5 Januari 1938: P. v. KlinkJ. v. Zaal afgebr. B. VerlaanJ. de Kuiper afgebr. L v. ZaalA. v. Oostwaard afgebr. Th. VoornC. v. Zaal Mzn. afgebr. Afd. n. B. v. d. RottenG. de Jong 20 B. v. d. RottenA. Meijer 11 Th. RölingJ. Rekelhof 02 J. BroziusT v. d. Rotten 20; 20 H.de KuyperJ. Zeldenthuis 02 J. RekelhofT. v. d. Rotten 20; 20 ZOETERWOUDE De blijde gebeurtenis. In verband met de blijde gebeurtenis in het Koninklijk Huis is besloten, dat zoodra de tijding be kend geworden is, daarvan de gemeente kond zal worden gedaan door het luiden der klokken. Tevens is besloten door het Bestuur der Wilhelmina vereeniging al hier dat avonds een fakkeloptocht zal worden gehouden. Een nieuw geval van Mond- en Klauw zeer. Aan den Hoogen Rijndijk en in BODEGRAVEN. POLITIEKE PROPAGANA-AVOND. E. H. Henri de Greeve over het Communisme. Dinsdagavond werd door de Propaganda- club „Dr. Schaepman" en de Kiesvereni gingen van Bodegraven en Zwammerdam een propagandavergadering georganiseerd. Door omstandigheden moest de vergade ring 1J4 uur uitgesteld worden, doch dank zy de welsprekendheid van den heer H. J. v. d. Poll en het spelen van verschillende mooie muziekstukjes door „Musik musz sein" werd deze tijd schitterend gevuld. Te half tien opende de heer H. J. v. d. Poll de vergadering en sprak allereerst en kele woorden ter nagedachtenis aan den heer E. Boogaart, in leven voorzitter der Kiesvereniging Bodegraven, die steeds met zooveel enthousiasme had medege werkt in de verschillende vereenigingen, vooral de charitatieve, in Bodegraven. Spr. haalde aan de woorden uit de liturgie der Requiemmis: „Ten Paradijze zullen de En gelen hem begeleiden", waarna een kort gebed tot intentie van den overledene werd verricht. Spr. heette alle aanwezigen har telijk welkom, in het bijzonder de heeren Geestelijken, en gaf daarna het woord aan den bekenden radio-priester H. de Greeve, tot het houden van zijn inleiding over: „Het Communisme". Het doel van dezen avond is, aldus spr, ons zooveel inzicht te geven in dit onder werp, dat wij alles wat wij er van hooren en lezen er gemakkelijk aan kunnen toe voegen. Wij moeten niet denken, dat wij alleen te doen hebben met een troepje straatjongens. Het Communisme is een systeem en in zijn organisatie een geniaal systeem, geleid door geniale schurken, welke vele geleerde schrijvers en professoren onder hun aan hangers tellen. Spr. behandelt dan eerst het historisch gedeelte en grijpt terug tot 1840, waarin Marx de grondslag van het Communisme legde, om vervolgens de verdere bijzondere gebeurtenissen, zooals het stichten van de eerste, tweede en tot slot in 1918 de derde roode internationale nader onder de loupe te nemerp De grondoorzaak van het Communisme was: reusachtige rykom aan den eenen en uitbuiting van het niet-bezittenden aan den anderen kant. Men zocht' naar een oplossing van dit vraagstuk en in plaats van deze te zoeken in de roemrijke Encycliek Rerum Novarum, nam men zyn toevlucht tot het Commu nisme. Uitvoerig gaat spr. verder in op de per- I soon Lenin, welke was een groot idealist en organisator, maar die natuurlijk zijn groote I schaduwzijden had. Het doel van Lenin was iets krankzinnigs. Men moet de geheele maatschappij zoo belagen, aldus Lenin, dat op een oogenblik een wereldrevolutie plaats kan hebben en de geheele bourgeoisie in eenstort om plaats te maken voor het Com munisme. Als eerste vijanden van het Communisme zag Lenin: Godsdienst, zedelijkheid en ge zin. Uitroeiing daarvan was dus de eerste taak. Het wezen van het Communisme wordt ons hierdoor volkomen duidelijk, aldus spr. Uitvoerig gaat spr. verder in op de cel- lenbouw, spionnagedienst, mantelorganisa ties, de pers, de eigen universiteiten en de radio-uitzendingen te Moskou van de Com- i munisten. Spr. wees bijzonder ook op de noodzakelijkheid van de verspreiding van goede fabriekskranten, welke systeem ook door de communisten op groote schaal en met succes werd toegepast. Na de pauze behandelde spr. de tegen woordige toestanden, waarbij ook Stalin ter sprake kwam. In 1935 werd door de communisten een internationaal Congres gehouden. Op dit congres werd door Dimi- trof verklaard, dat al wordt tijdelijk het geheele Communisme georiënteerd tegon het Fascisme, toch het oude ideaal „de groo te revolutie", blijft bestaan. Hieruit blijkt, dat de oude grondslagen nog steeds bestaan, ook al geeft men tegenwoordig de sohijn niet meer zoo tegen den godsdienst te zijn als vroeger. De bewering, dat in Duitschland door Hitier het Communisme is tegengehouden, aldus spr., is een fictie. Hij heeft het niet tegengehouden, en wij mogen hem daar voor ook niet dankbaar zijn. Integendeel, door zijn systeem van gelijkschakeling werkt hij het Communisme in de hand, en het is niet onwaarschijnlijk, dat hij er t.z.t. aan ten gronde gaat. Er is maar één macht die het Communisme aan kan: God sn Godsdienst. Laten wy dan ook allen op de vraag of de Christelijke beschaving in Europa behouden moet blijven, met een volmondig ja antwoorden. Tegenover Sovjet past onze houding, met het Kruis in de hand en zelfsindien noodig ook met het zwaard en geweer. De voorzitter dankte in welgekozen woor den den Weleerw. heer de Greeve voor zijn schitterende inleiding, en sloot te ruim 12 uur deze zeer druk bezochte en schitterend geslaagde bijeenkomst. de Weipoort is wederom een geval van Mond- en Klauwzeer voorgekomen onder het op stal staande vee. Personalia. Mej. Afra Schouten, thans werkzaam als onderwijzeres te Bleijswijk is benoemd als zoodanig aan de R.K. Jon gensschool alhier. De Spaarregeling. Aan degenen, die hebben deelgenomen aan de spaarregeling is een extra uitkeering gedaan, zooge naamde eerste verdeeling, van 2.31 of 3.70.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 10