GRATIS OHIGEVflLLEH VERZEKERIHG. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 29ste Jaargang WOENSDAG 5 JANUARI 1938 No. 8921 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003. POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT I Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Heden keerden wij aan Mej. de Wed. J. WAASDORP, te Sassenheim, wegens het ongeval haar man overkomen, en dat den dood tengevolge had, de som uit van DRIE HONDERD GULDEN. Directie N.V. „De Leidsche Courant" V De loon-theorie Wij hebben gisteren, en ook enkele dagen geleden, onze meening gegeven over de loon-theorie. Wij hebben ons daarbij uit gesproken voor kinderbijslag maar in dien zin, dat deze bijslag niet begint vóór het derde kind (wij zouden de bij slag zelfs liever bij het vierde kind laten aanvangen, maar hebben geen bezwaar tegen de door minister Romme voorge stelde regeling, waarbij de loon-trekker reeds bij het derde kind een toeslag ont vangt). Gisteren schreven we in dit verband: Aan eiken volwassen arbeider dus ook aan den gehuwden arbeider zonder kinderen, ook aan den volwas sen ongehuwden arbeider moet worden uitgekeerd een loon, waarvan een ge zin kan worden onderhouden. Dat is de meening van vrijwel alle katho lieke sociologen, welke meening Pius XI in zijn „Quadragesimo Anno" schijnt te bevestigen. Kinderbijslag moet worden gelegd op dat loon, opdat óók arbeiders met grootere gezinnen dan de meest- of veel-voorkomende „behoorlijk" in hun gezinsbehoeften kunnen voorzien. Wij willen hiernaast nu echter ook laten ihooren de meening van een katholiek, die een andere loontheorie aanhangt, die an ders oordeelt over kinderbijslag en ook een andere interpretatie geeft aan de boven-bedoelde passage in „Quadragesimo Anno". Pater dr Cassianus Hentzen zeide in een rede, gehouden op 26 Sept. 1937 voor de Arka te Amsterdam: „Ook bij de ambtenaren-salarieering zal, naast he't prestatiebeginsel, het on- derhoudsbeginsel toepassing moeten vinden. De basis der ambtenarensala- rieering zal dus moeten zijn het onder houd, en dit onderhoud zal aan hooger eischen moeten kunnen beantwoorden, naarmate èn de prestatie van de groep, waartoe hij behoort, èn de individu- eele prestatie van hooger waarde is voor het algemeen belang. Vervolgens zal bij dezelfde prestatie, naar gelang van de meerdere behoeften, vooral om den levensstaat, dit onderhoudsloon ook hooger moeten zijn. Een ambte naar bijv., die alleen voor zich zelf te zorgen heeft, die geen huisvader of kostwinner is, die dus geen onder houdsverplichtingen heeft, zal in de zelfde prestatiegroep minder ontvan gen dan een die bijv. voor een gezin heeft op te komen; een ambtenaar die veel kinderen heeft, zal meer moeten ontvangen dan een met weinig kinde ren. Zóó, en niet anders, wil het, naar mijn bescheiden meening „Quadrage simo Anno." Als QA 71 zonder eenige restrictie leert: „Op de eerste plaats ibehoo't aan den werker een loon uit gekeerd te worden, toereikend voor zijn eigen onderhoud en voor dat van zijn gezin"; als daar verder verklaard wordt, dat er met alle kracht naar ge streefd moet worden, „dat de huis vader een loon ontvangen, dat ruim genoeg is, om behoorlijk te voorzien in de gemeenschappelijke gezinsbe hoeften", dan is er m.i. geen twijfel mogelijk, of hier wordt relatief ge- zinsloon bedoeld. Een ambtenaar-huis vaders een loon ontvangen, dat ruim staande collega met dezelfde prestatie ontvangt nog moeten ontvangen een gezinstoelage, en verder een kinder toeslag vanaf het eerste kind en voor zoovelen als nog niet in hun eigen on derhoud geheel of gedeeltelijk kunnen voorzien, al zijn het er 10 en meer. Daarin zit niet de minste onbillijk heid tegenover dengene, die, hetzelfde presteerend, echter minder ontvangt omdat hij geen onderhoudsverplichtin gen heeft. Het is niet waar, dat de maatschappelijk-juiste formuleering is: „gelijke arbeid gelijk geldloon", maar die formuleering moet zijn: „gelijke arbeid gelijk levenspeil" Het geld loon is er om den arbeidende en de zijnen te onderhouden, en het is niet juist, om den huisvader, die zijn plicht tegenover God, Kerk en Maatschappij eerlijk vervult, voor gelijken arbeid een ongelijk levenspeil, een bestaan van zorgen te brengen, terwijl de an der met dezelfde prestatie maar zon der onderhoudsverplichtingen er on bekommerd van leven kan. Ik weet wel, dat ik hierbij inga tegen de zgn. gangbare katholieke loontheo rie van „gelijke arbeid, gelijk geldloon", welke den ongehuwden werker een loon geeft waardoor hij een vrouw en 2 a 3 kinderen kan onderhouden, die hij niet heeft, en den huisvader dat zelfde als loon geeft, doch dat hem het onderhoud onmogelijk maakt van de meeste kinderen, die hij wèl heeft". Wij hebben hier onverkort pater Hent zen aan het woord gelaten. Wij zouden over zijn uitlating over „de zgn gangbare katholieke loontheorie" natuurlijk-nog wel een en ander kunnen zeggen; maar 't is nu alleen onze bedoeling, twee „katholieke loontheorieën" naast elkaar 'te zetten, en dan deze conclusie te trekken: Welke loon theorie men onder de katholieken ook moge aanhangen, iedereen zal kunnen in stemmen met wat minister Romme inzake de verstrekking van kinder-bijslag heeft voorgesteld. V Een „geweldige voorsprong" van het groote gezin De „N. R. Crt." is van meening, dat de arbeiders met dat kindertoeslag-systeem van Rormpe het al te goed zullen krijgen. Wij staan hier, aldus genoemd liberaal blad, „voor een socialen maatregel, die eenerzij ds de werkgevers verplicht 1 pet. van het totaal door hen uitbetaalde loon voor kinderbijslag beschikbaar te stellen en anderzijds den arbeiders met meer dan twee kinderen beneden de 15 jaar het recht geeft om voor elk kind, te rekenen van het derde af, totdat het den 15-jarigen leeftijd bereikt heeft, een bijslag van 3 pet. van het dagloon in ontvangst te nemen. Dit wil dus zeggen, dat een arbeider met 8 kinderen beneden dan 15-jarigen leef tijd boven zijn loon van 20 6x/0.60 is 3.60 kinderbijslag ontvangt. Voor een ar beider, die 30 verdient, is dit dus 6x0.90 is ƒ5.40." Aldus rekent dé „N. Rott. Crt." voor, om vervolgens aan te geven, op welk be ginsel de door minister Romme voorgestel de regeling berust: „De minister is tot zijn stelsel gekomen door aan te nemen, dat bij de normale be paling van het loon wordt uitgegaan van een gemiddeld gezin van ouders met 2 kin deren. Is het gezin grooter, dan stelt de heer Romme, dat bij de loonbepaling van zoodanigen arbeider met de hoogere lasten, die met de groote gezinnen samenhangen, moet worden rekening.gehouden." Maar dan stelt hét/blad een heel ernsti ge vraag! „Maar, mogen wij vragen, wordt zulks dan bij de belastingwetgeving niet reeds gedaan? Wij meenen, dat een arbeider, die 20 per week verdient en twee kinderen heeft, hier ter stede ,te Rotterdam) aan in komsten- en gemeentefondsbelasting ƒ9.10 belasting per jaar betaalt, terwijl zijn col lega, die bij het zelfde loon drie kinde ren heeft, niets betaalt. De Rotterdamsche arbeider met een loon van 30 p. w. be taalt ruim 45 aan belasting, terwijl het groote gezin men behoeft daarvoor niet eens tot acht kinderen te gaan alweer niets betaalt. Het groote gezin heeft dus op het oogenblik al een geweldigen voor sprong en dit doet de vraag rijzen, of dit bij het opstellen van het wetsontwerp wel Aan de Leidsche Katholieken VANAVOND OM 8 UUR worden de Leidsche Katholieken verwacht in de groote Stadsgehoorzaal. Er is, zooals bekend, een herdenkings samenkomst naar aanleiding van het veertigjarig bestaan der R. K. Kies ver ee- niging. Uitgenoodigd zijn op deze bijeenkomst o. m. de Burgemeester van Leiden en de Deken van Leiden, die beiden aan de uit- noodiging gevolg zullen geven. Eveneens zullen aanwezig zijn de oud- voorzitters Zijne Excellentie Prof. Mr. Aal- berse en de heer A. J. Oostdam. Men kan vanavond aan de Stadsgehoor zaal kaarten verkrijgen voor 15 cents per stuk. DE ZAAL WORDT OM HALF ACHT GEOPEND. Wij vertrouwen, dat ondanks het feit, dat er „nog al veel te doen is" in deze dagen TALRIJKE KATHOLIEKEN aanwezig zullen zijn. Aller tegenwoordigheid wordt zeer op prijs gesteld. Bekende sprekers Pa ter Borr. de Gre^ve en het Kamerlid Steinmetz en eenige mooie zangnum mers verzekeren een nuttigen en aangena mer avond. Ook Katholieken van buiten Leiden kunnen toegangskaarten verkrijgen, voor zoover er plaatsen zijn. voldoende in het oog is gehouden." Tot zoover de „N. Rott. Crt." 't Is ook wel heel erg! Een arbeider, die 20 gld. per week verdient en drie kinde ren heeft, moet 9.10 minder belasting be talen dan zijn collega, die geen kinderen heeft of één of twee. Dit is een voordeeltje van ongeveer twee dubbeltjes per week, welk voordeeltje een arbeider heeft met drie kinderen, maar hetwelk niet groo ter wordt, als hij 4, 5, 6, 7 of 8 kinderen heeft! Ook een Rotterdamsch arbeider, die 20 gld. verdient en 8 kinderen heeft, be taalt ongeveer twee dubbeltjes minder be lasting per week, dan zijn collega met 2 kinderen. En om deze „geweldigen voor sprong" wij citeeren de kwalificatie van de „N. Rott. Crt." zou de kinderbijslag van minister Romme niet mogen worden ingevoerd De beste verondersteling, die wij kunnen maken, is, dat het Rotterdamsche liberale orgaan zijn beschouwing heeft neerge schreven, zonder er eerst over te hebben nagedacht. Dit nummer bestaat uit vier bladen. n, II i VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Japan stelt eischen met een ultimatum karakter aan den gemeenteraad, te Sjang hai. (2de blad). Een Engelsch „witboek" over het dee- lingsplan van Palestina. (2de blad). Binnenland Prins Bernhard is hedenmorgen naar Soestdijk vertrokken zijn gezondheids toestand is alleszins bevredigend (1ste bl.). De restauratie van het paleis te Soestdijk (lste blad). De nieuwe K.R.O.-Studio. (2de blad). Drie verdachten inzake den roofmoord te Vlissïngen, in Maart 1937 gepleegd, in arrest, (lste blad). Wederom vier arrestaties inzake den gouddiefstal te Utrecht; thans ook een stu dent, die inlichtingen zou gegeven hebben. (lste blad). Bij een boerderij brand te Winschoten kwamen verschillende stuks vee om het le ven. (lste blad). HERVATTING VAN TRANS - ATLANTISCHEN ZEPPELINDIEN ST. NEW-YORK, 5 Januari (A. N. P.). De Duitsche Zeppelin Maatschappij heeft gis teren door haar vertegenwoordiger in New-York doen mededeelen, dat in Juni as. de dienst per luchtschip over het Noor delijke deel van den Atlantischen Oceaan zal worden hervat. Zooals bekend, is deze dienst gestaakt, toen het luchtschip „Hin denburg" in Mei van het afgeloopen jaar te Lakehurst is verbrand. i\ V',: 'V. \0 i f- s Sb ft -r V - i i. r Het nieuwe gymnasium te Leiden

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1