OMGEVING HEI BETOOVERDE BOSCH MAANDAG 3 JANUARI 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE Bi AD - PAG. 7 DE NEDERLANDSCHE TEXTIEL- CONVENTIE EN DE VERBINDEND VERKLARING. DE CONVENTIE VERLENGD TOT 1940. Wijze hanteering der wet. Medio November is gemeld, dat de mi nister van economisch#» zaken, in ant woord op het desbetreffend verzoek der vereeni-ging „Nederlandsche Textiel-con- ventie", had medegedeeld, dat hij in be ginsel bereid was de algemeen verbindend verklaring van hei kartelreglement en de gemeenschappelijke betalings- en ver- koopsvoorwaarden der conventie te be vorderen. Deze zgn. principieele bereidverklaring beeft, naar wij vernemen, tot gevolg ge had, dat na twee algemeene ledenvergade ringen, te Arnhem gehouden, en na be sprekingen met de vertegenwoordigers van de twee verschillende stroomingen binnen dit kartel, besloten is de Nederlandsche textieiconventie vrijwillig voort te zetten tot 1 Januari 1940. Alle leden hebben zich hiertoe inmiddels verbanden. De voortzetting van een zoo belangrijk kartel met 67 aangesloten fabrieken en een jaarlijkschen omzet van plm. 46.000 000 gulden, is alleen mogelijk gebleken door de door den minister van economische za ken toegezegde verbindendverklaring. Met veel waardeering wordt melding gemaakt van de groote medewerking van dezen be windsman en de afdeeling nijverheid van zijn departement, waardoor het mogelijk werd gemaakt, het gelukkige resultaat van- de voortzetting der vrijwillige samenwer king te bereiken. Een algemeene verbin dendverklaring is als gevolg hiervan niet meer noodig, zoodat het verzoek daartoe nu kan worden ingetrokken. De werking der conventie. Voor een goed begrip van de eenigszins gewijzigde verhoudingen in dit voor het economisch leven van Nederland zoo be langrijke kartel, wordt nog het volgende medegedeeld: De textieiconventie, die zich tot taak sftelt het bevorderen van een rationeelere productie en distributie door het invoeren van uniforme verkoopsvoorwaarden op ra- tioneelen grondslag 1), kwam na vele lang durige en moeilijke onderhandelingen tot stand in Maart 1934, en begon haat werk op 1 September van dai jaar. Zij is, zoo als reeds gezegd, een conditie-kartel voor katoenen, linnen en kunstzijden weefsels en bedrijfseconomisch daarmede verwanie artikelen en omvat niet minder dan 97 procent van de productie-capaciteit van deze branche. Uit een door het centraal bureau der Ne derlandsche textieiconventie op het einde van 1936 gehouden enquete bleek, dat 64 leden mei de werkwijze van de conventie tevreden waren en drie leden bezwaren hadden van andere dan ondergeschikten aard. Deze bezwaren werden besproken en twee ondernemingen van deze groep von den nadien geen termen meet om hun lid maatschap op te zeggen Een onderneming wier principieele bezwaren vooral gericht waren tegen de h.i. ietwat ruime statuaire doelstelling, zegde het lidmaatschap op. Aangezien dit tot een ineenstorting der conventie dreigde te leiden werd op een naar, aanleiding daarvan op 2 Maart 1937 gehouden ledenvergadering het bestuur met 94 procent der uitgebrachte stemmen (4 procent tegen en 2 procent blanco) ge machtigd, zoo noodig de verbindendver klaring der conventie aan ie vragen, waar toe een maand later werd overgegaan. Interne overeenstemming. De behandeling van het verstek tot ver bindendverklaring heeft nu tot gevolg ge had, dat men aan weerszijden een beter begrip van eikaars moeilijkheden heeft ge kregen. De betreffende onderneming, die uil collegialiteit-wel tot een oplossing wil de komen, bleek genegen haar opzegg.ng in te trekken mits de hi. te ruime doel stelling zoodanig werd beperkt, dat de N.T.C. haar tegenwoordige werkzaam heden volledig kon voortzetten, doch een eventueele uitbreiding van de doelstelling (b.v. tot een produciie-kartel) volkomen uitgesloten was. Het resultaat van het over leg is geweest, dat men tol overeenstem ming is gekomen omtrent een nieuwe re dactie voor de statuaire doelstelling. Daarmede was het voortbestaan der con ventie verzekerd en de aanleiding voor het verzoek tot verbindendverklaring verval- j den "normaal, len. sproken, waarna een kleiner werkcomité uit beide groepen tot de opstelling van op verscheidene punten gewijzigde uniforme verkoopsvoorwaarden is gekomen. Van de zijde der afnemersorganisatiés hadden in deze zoogenaamde kleine commissie zit ting de heeren Hey, Klein bog (grossiers), Kuyper (inkoopvereenigingen), Kempkes (mkoopvereenigingen), mr. Moerel en mr. Koetsier (confectie-fabrikanten), mr. dr. Deiters (secretaris van het verbond van tfxtielafnemers). Voor de N.T.C. zijn de tesprekingen gevoerd door prof. dr. J. Wis- selink (economisch adviseur), den heer J A. Panhuyzen (directeur van het cen traal bureau der Nederlandsche textiei conventie) en mr. dr. A. Blom (juridisch adviseur). De rechten van beide partijen zijn, de technische posities van productie en distri butie in aanmerking nemend, bij de nieuwe regeling volkomen gelijk geworden. De reeds bestaande gemengde arbitrage-com missie (uit handel en industrie) is aan merkelijk uitgebreid en bovendien zal nog een „kleine permanente arbitrage-commissie optreden, die de adviezen van het cen traal bureau der N.T.C. desverlangd toetst. Het centraal bureau wordt hierdoor meer dan voorheen een orgaan, dat de geheele bedrijfstak (industrie en handel) dient en de neutrale positie, reeds bij de oprichting in 1934 voor het centraal bureau gecre- eerd, wordt nog meer geaccentueerd. Bekrachtiging der overeen komsten. In de algemeene vergadering der N.T.C. van 5 November 1937 zijn de door het be stuur met de afnemers-organisaties over eengekomen wijzigingen aangenomen. Hetzelfde geschiedde door de vergaderin gen van de afnemers-organisaties, aan wie deze wijzigingen door de vertegenwoordi gers in de zoogenaamde kleine commissie werden voorgelegd. Ook heeft een verga dering der N.T.C. van 7 December 1937 de overeengekomen statuten-wijziging goedgekeurd. Nu bovendien op 28 Decem ber 1937 op deze statuten-wijziging de koninklijke goedkeuring is verkregen, is geheel aan de gesloten overeenkomsten voldaan. De gewijzigde uniforme verkoopsvoor waarden der N.T.C. (het resultaat van de overeenkomst met de afnemers-organisa ties) zullen waarschijnlijk 1 Maart e.k. in werking treden. 1) Zie het inleidend rationalisatie-rap port van het E.I.T. „Uniforme verkoops voorwaarden op rationeelen grondslag voor de Nederlandsche katoen-industrie", door prof. dr. J. Wisselink, gepubliceerd als bijlage van de econ. stat. berichten 13 December 1933. BEREKENING VAN STEUNBEDRAGEN Ministerieel schrijven aan de gemeentebesturen. De minister van Sociale Zaken heeft aan oe betrokken gemeentebesturen het vol gende geschreven: Nu voor de berekening der netto-be- drijfsinkomsten van kleine grondgebrui kers algemeene normen zijn vastgesteld, aangevuld met de door de gewestelijke commissies bepaalde normen, acht ik het wenschelijk, dat voortaan van die normen ook uitgegaan wordt bij de berekening van de netto-inkomsten uit een bedrijfje van arbeiders, die steun ingevolge steunregeling voor werklooze arbeiders ontvangen of die bij een werkverschaffing zijn geplaatst. De aftrek op het steunbe drag zal gelijk aan het bedrag van de al- ous bepaalde netto-inkomsten dienen te zijn. Bij de plaatsing in de werkverschaf fing zal geheel dienovereenkomstig wor den gehandeld. Alle regelingen, welke te dezer za.ke vroeger zijn getroffen, zooals bijv. welke voor de gemeenten in de provincie i Zeeland gelden, komen hiermede te ver- vallen. VOORLOOPIG OVERZICHT VAN HET WEER. Over December 1937. Gemiddeld over de vijf hoofdstations was in December de ochtendtemperatuur 1 graad beneden normaal. De grootste afwij kingen kwamen voor op den 2den en den 21sten, resp. 4 1/2 gr. boven en 5 gr. bene- Overeenstemming tusschen N.T.C. en alnemers-organl- Een ander belangrijk resultaat dat de behandeling van het verzoek tot verbin dendverklaring mede heeft teweeggebracht is, dat, terwijl in bréede kringen waar deering, en sommige groepen zelfs een groote waardeering is ontstaan voor hetgeen de N.T.C. ter rationaliseering van productie en distributie heeft verricht. Deze organisaties (grossiers, con fectie-fabrikanten, inkoopvereenigingen) zagen in het voortbestaan van dit conditie kartel dan ook een algemeen belang en in zonderheid een belang voor den Neder- landschen textielhandel in den ruimsten zin des woords. Zij waren evenwel van meening, dat voor de totstandkoming der N.T.C. meer overleg met de afnemers-or ganisaties wenschelijk geweest ware. Zij konden zich voorts wel vereenigen met de hoofdlijnen en de hoofdgestes der conven tie, doch zij hadden bezwaren tegen som mige regelingen in hun tegenwoordigen vorm. In twee uitgebreide vergaderingen zijn nu de verkoopsvoorwaarden der N.T.C. en de werkwijze van dit kartel volledig be De gemiddelde maximum temperatuur was 2 graden beneden normaal, het gemid-' delde minimum ongeveer normaal. Het aan tal dagen met een minimum temperatuur beneden het vriespunt bedroeg te de Bilt 16 tegen 14 normaal. De neerslag was in Zeeland ongeveer 20 pet. boven normaal, in Zuid-Limburg ongeveer normaal, maar in het overige deel van het land 10 tot 35 pet. beneden normaal. Te de Bilt werden 12 ueren zonneschijn waargenomen tegen 40 uren normaal. Over het geheele jaar. Gemiddeld over het geheele jaar was de temperatuur 0.3 gr. boven normaal. De grootste afwijkingen kwamen voor in Fe bruari en Maart, resp. met 2 graden boven en 11/2 graad beneden normaaL De jaarsom van den neerslag was 8 pet. boven de normale van 705 m.M. De grootste afwijkingen vertoonden Fe bruari en October, resp. 162 pet. boven en 76 pet. beneden normaal. Het aantal uren zonneschijn, gemiddeld over de vijf hoofd stations, dat normaal 1554 bedraagt, was in het afgeloopen jaar 315 uren daar bene den. De grootste afwijkingen kwamen voor in Januari en April, resp. acht uren boven en 101 uren beneden normaaL HET GAS- EN ELECTRICI- TEÏTSBEDRIJF TE RIJNSBURG Aan Stedelijke Lichtfabrieken overgedragen In de Vrijdagavond gehouden spoed- eischende vergadering kwam opnieuw in behandeling het voorstel van de meerder heid van B. en W. om een perceel bouw land aan den Buitenweg publiek te verhu ren. De vorige maal staakten de stemmen hierover. De heer Van Duyn zegt voor publieke erhuring te zijn, maar een der huurders zeide de belofte van den burgemeester en den heer Kralt te hebben, aan de voor hand te zullen blijven. De heer Van Duyn stelde daarom voor hem 3 jaar voorrecht te geven. De burgemeester zegt, geen toezegging te hebben gedaan en ook weth. Kralt is er zich niet van bewust. Weth. Van dér Vijver meent zich vaag te herinneren, dat er wel eens sprake van voorkeur is geweest. Men moet nu niet zeg gen, dat de oude huurders gelegenheid krijgen een winstje te maken. De te bedin gen huurprijs wordt later aan den Raad voorgelegd. Het voorstel tot publieke verhuring wordt verworpen, voor waren de heeren van den Eykel, Zandbergen en weth. Kralt. Weth. Kralt zegt in beroep te zullen gaan bij Ged. Staten. Weth. Van der Vijver merkt op, dat daartoe eerst een positief be sluit genomen moet worden. De Raad besluit op voorstel van weth. Van der Vijver B. en W. te machtigen met de oudé huurders over den huurprijs te on derhandelen. Daarna volgt een besloten vergadering, tijdens welken de heer Van Tilburg door een onduidelijkheid in de convocatie, een uur na aanvange ter vergadering komt. Bij de behandeling van het voorstel tot overdracht van het gas- en electriciteitsbe- drijf aan de gemeente Leiden, deelt weth. Van der Vijver mede, dat hij de in de vorige raadsvergadering vernomen bezwa ren ter kennis heeft gebracht van het ge meentebestuur van Leiden. De besprekin gen hadden tjt resultaat dat het gemeente bestuur zich bereid verklaarde den gasprijs bijwijze van crisismaatregel gelijk te stel len aan dien van Leiden, dus 1 cent per M.3 lager dan oorspronkelijk was voorge steld. Deze verlaging kan per 1 Januari in gaan en B. en W. zijn van oordeel, dat hun voorstel nog meer aanvaardbaar is gewor den. Weth. Van der Vijver vestigt er nog maals de aandacht op, dat hij niet zou we ten uit welke bronnen deze financieele ver lichting van rond 11.500 zou moeten put- ook al zouden deze gedeeltelijk ge vonden worden door een verlaging van 5000 op de engros-prijzen door Leiden. De heer Van Duyn wijst er op, dat de ge meente Rijnsburg steeds tegemoetkomend is tegenover de zwakke betalers. Weth. v. Vijver antwoordt, dat bij overdracht de heer Wachter belast zal blijven met de in ning van de kwitanties. De heer Zandber gen blijft bij zijn standpunt, in de vorige zitting uiteengezet. Hij wil het bedrijf in handen houden en evenals Alphen Leiden via Ged. Staten tot verlaging der engros- prijzen dwingen. De fout ligt z.i. in het verleden. Rijnsburg heeft de tarieven ge handhaafd als ten tijde der hoogconjunc tuur. Waren zij eerder verlaagd, dan had men er nu anders voor gestaan. Het voorstel van B. en W. tot over dracht van de bedrijven, wordt daarna met 82 stemmen aangenomen. Tegen de hee ren Zandbergen en Van Duyn. De burgemeester richt daarna woorden van dank tot weth. Van der Vijver, die als voorzitter van de bedrijven de belangen er van steeds heeft gediend en de vele besprekingen heeft gevoerd, toen de stap werd overwogen. Weth. Van der Vijver hoopt, dat het ver bruik weer op het niveau van 1930 zal ko men en dat het besluit voor Rijnsburg als ook voor Leiden vruchtdragend moge zijn. Een verlaging van de tarieven in de toe komst, acht spr. niet meer dan plicht. Ten slotte wordt aangenomen het per soneel der bedrijven per 1 Maart eervol te ontslaan. De heer Oosterhuis gaat ge heel en de heer Wachter gedeeltelijk over in dienst der gemeente Leiden. Tegen de heer Van Duyn. ECHTPAAR DOOR TREIN GEDOOD HILLEGOM R.K. Volksbond. Tot concierge van den Ned. R.K. Volksbond alhier is benoemd de heer A. Waterreus. Werkloozen. Het aantal werkzoeken den, ingeschreven bij het Gemeentelijk Ar beidsbemiddelingsbureau is thans 660, vo rig jaar per zelfden datum 758. Nat. Fonds voor Bijzondere Nooden. De collecte hier ter plaatse voor kleeding, schoeisel en dekking heeft f 870.50 opge bracht. De vorige week ontving Hillegom 535.42 hiervan van het Rijk, dat Zater dag werd verdeeld. Eind Januari of begin Februari zal neg wat geld als extra uit- keering aan de deelnemers der spaarrege ling gegeven worden, afgezien van de ge wone uitkeering van het crisis-comité, wel ke nog zal volgen. KATWIJK Stand der werkloosheid Mannen 714, jongens 27, meisjes 22, totaal 763. Stand der werkloosheid overeenkomstige week van het vorig jaar 8585, waarvan 779 bo ven 18 jaar. KATWIJK AAN DEN RIJN HET ONGELUK OP DEN NOORD- WIJKERWEG Slachtoffer overleden De boterhandelaar G. de Lange, al hier, die dezer dagen met zijn motor bakfiets in ernstige botsing kwam met de electrische tram aan den Katwijk- schenweg onder de gemeente Noord- wijk, is aan ge gevolgen der opgedane ernstige verwondingen, in het St, Eli sabeth gasthuis overleden. De heer de L. was aanspreker voor de St. Barbara-vereeniging alhier. NOORDWUKERHOÜT 25-Jarig bestaan R.K. Land- arbeidersbond De viering van het 25-jarig bestaan van den R.K. Landarbeidersbond „St. Isidorus" alhier is ingezet Zondagmorgen met een algemeene H. Communie de» leden. Voor deze gelegenheid prijkte het vaandel van de vereeniging bij het St. Jczefaltaar, in de St. Jozefkerk. Hedenavond heeft in café „De Zwaan" alhier een feestavond plaats met medewerking van de tooneel- vereeniging O. B. K. alhier. Personalia. Mej. M. van Iersel alhier is benoemd tot onderwijzeres aan de R.K. meisjesschool alhier. Wit-Gele Kruis. Tot kraam- en zie kenverpleegster bij het Wit-Gele Kruis is benoemd mej. P. M. Cornelisse, uit Gilze- Rijen. St. Elisabethvereeniging. De collecte van de St. Elisabeth-vereeniging, gisteren in de St. Josephkerk gehouden heeft ƒ214.85 opgebracht. SASSENHEHVL Eind goed al goed. Het goedkoope ta rief voor gas, vastgesteld door den gemeen teraad alhier, heeft het verbruik in het af geloopen jaar met rassche schreden doen vooruitgaan. De laatste dag van het afge loopen jaar heeft daarbij wel het record geslagen, daar in een etmaal 2100 M.3 is verbruikt. Thans is weer een nieuw tarief vastgesteld, waarbij verbruikers, die 50 of 100 pet. meer verbruik garandeeren, gratis comforen kunnen bekomen. Lichtpaaltje. Nog geen drie weken ge leden werd aan de vluchtheuvel aan de Zuiderstraat een lichtpaaltje gerepareerd. Vrijdagavond werd dit weer tot aan den grond omver geworpen door een voorbij gaande auto. Alles bleef mij materieele schade. WASSENAAR, I n g e k o m e n: A. W. v. d. Berg, RK, dienstbode, uit Voorburg, Groot Hoefijzer- iaan 83 H.'H. Brinkman en vr., NH, huisknecht, uit Deventer Jagerslaan 1 L. C. Govaarts, RK, hoornblazer inf. Regt Jagers, uit Bergen op Zoom, Kamp Waals dorp E. P. Groot GK, reiziger tuinb. art., uit Amsterdam, v. Zuylen v. Nijevelt- straat 334 F. Jongedijk, geen. metselaar, _:t Leiden, Langstraat 18 G. P. Knijnen- turg, RK, student; uit Megen, Rijksstraat weg 336 C. M. Langeveld, Rem., kinder juffrouw, uit Delft, Acacialaan 13 E. Link, RK, dienstbode, uit Sassenheim, Cranjelaan 4 F. van de Loenhorst, NH, dienstbode, uit Ede (Lunteren), Teylinger- Nabij Lange Ruige Weide Zaterdagmorgen kort voor tien uur, is op den onbewaakten overweg in de gemeente Lange Ruige Weide een ernstig ongeluk ge beurd. De 46-jarige veehouder J. A. de Bruin uit Linschoten was met zijn echtgenoote in een tilbury op weg naar Lange Ruige Weide om daar zijn moeder zijn Nieuwjaarswen- schen te brengen. Het echtpaar moest daar toe een onbewaakten overweg passeeren. De weg loopt hier bijna evenwijdig met de spoorbaan WoerdenGouda. Vermoedelijk heeft de opstaande kap van de tilbury den veehouder het uitzicht belemmerd, althans hij merkte den achter hem, uit de rich ting Woerden komenden stoomtrein uit Groningen naar Den Haag niet op, hoewel de machinist duidelijk fluitsignalen gaf. De Bruin reed door, met het vreese- Iljk gevolg, dat de tilbury op den over weg door den trein werd gegrepen. De 45-jarige Margje de BruinVerweiJ werd uit de tilbury geslingerd en was op slag dood. De man werd met het wagentje over een afstand van vijfhon derd meter meegesleurd. Ook hij was onmiddellijk dood. Het paard, dat slechts aan een der achterpooten een kleine wonde opliep, sloeg op hol, doch werd een paar honderd meter verder gegrepen. Het echtpaar laat een kind van zes jaar achter. Aanvankelijk meende men, dat het zich ook in de tilbury bevond en in die veronderstelling heeft men de slooten nabij de plaats, waar het ongeluk gebeurde, af- gedregd. De trein had twintig minuten vertra ging. Burgemeester Brinkman van Lange Rui ge Weide stelde zich van het droevig ge beuren terstond op de hoogte. horstlaan 3 N. M. van Mastrigt geb. Pan- tekoek en zoon, geen, zonder beroep, uit Makassar, Hoflaan 3 E. Macher, RK, dienstbode, uit Den Haag, Binnenweg 16 H. van der Meijde, NH, Sergt Capitulant Reg. Jagers, uit Oud-Beijerland, Kamp Waalsdorp H. J. van Nieuwkerk en vrouw, GK, koopman in fruit, uit Stomp- wijk, Lange Kerkdam 100 A. .C. Riet- broek, RK, dienstbode, uil Alkemade, van Zuylen van Nijeveltstraat 21 Wed. W. C. Verwoerdt geb. Rusche en gezin, geen, onderwijzeres, uit Soerabaja, Zijdeweg 13 C. L. Scheumann, Ev., dienstbode, uit Den Haag, Hazelaan 1 Jhr G. M. E. van Suchtelen en gezin, geen, zonder beroep, uit Ginneken ca., Prinsenweg 42 W. H. Temminck, NH, zonder beroep, uit Schaes- berg, Schouw weg 72 J. Verboom, NH, cienstbode, uit Amsterdam, Schouwlaan 5 J. Verhoeven, RK, dienstbode, uit Gin neken ca., Prinsenweg 42 H. A. Voor horst, RK, religieuse-verpleegster, uit Ze venaar, Ridderlaan 1. Vertrokken: J. H. Dekker, naar Delft, Leeuwenhoeksingel 17 M. E. Filt- ir.ann naar Engeland A. F. Berenbal en gezin naar Ned. Indië M. Hollnsteiner r.aar Steyr (Oostenrijk) M. Kaars Sijpe- steyn naar Ned. Indië M. Th van Am sterdam naar Leiden, Rijnsburger weg 18 J. Loust naar Djokjakarta J. M. Sal- laerts naar Boxmeer, Gasthuis H. Hart A. Roesink naar Zevenaar, Cons. Affl. O. Volland naar Bochum, Did P. Nieu- wenhuizen naar Rijswijk Z.H., fiaagweg 34 J. A. Blink-v. Bijleveld en gezin naar Deventer, Nieuw Rollecate, Rijkslandb. huish.school af. c. Nieuwenhuis, naar Wisch, Silvolde B 118 L. Mosselman naar Rotterdam, Schiekade 99b C. W. Vriesendorp-de Vries naaT den Haag, Lou- donstraat 27 G. J. Ouwehand en gezin naar den Haag, Stastokstraat 21 W. Dijk stra naar Londen M. E. Gödden naar den Haag, Zuidwerflaan 7 A. Biluska naar Maassluis, Goudsteen 2 D. C. v. Vliet naar Rotterdam, le Middellandstraat 37a A. A. v. Noord wijk naar Rotterdam, ie Middellandstraat 37a H. Hirschbach, New York M. Brunner naar den Haag, Groningschestraat 32 J. M. v. d. Zijden naar den Haag, Tomatenstraat 24. (SPROOKJE) 145. Den volgenden morgen werd ze wakker door het zware geluid van de gong. Ze rekte zich eens uit. Wat leuk, de eerste zonnestralen schenen door de open gordijnen, juist op haar bedje. Waar was ze ook weer? O ja, bij de kabouters in het bosch. 146. Vlug stond ze op en ging zich wasschen en kleeden. Hè, wat had ze heerlijk geslapen. Fijn uitgerust Nu het gouden sleuteltje gepakt en de deur opengemaakt.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7