VRIJDAG 31 DECEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 13 GEMENGDE BERICHTEN MIJNWERKERSGEZIN DOOR KOLENDAMP BEVANGEN. Alien, OA. vrouw met pasgeboren kindje, naar ziekenhuis. In een gezin van een mijnwerker, wo nende bij Kerkrade, heeft zich, naar de „Tel." verneemt, een kooloxydevergiftiging voorgedaan, die het overbrengen naar het ziekenhuis van het kroostrijke gezin nood zakelijk maakte. Een achtjarig zoontje en een driejarig dochtertje zijn er nog zeer bedenkelijk aan toe. In de woning, die eenzaam in het bosch ligt, woonden twee families. Een dezer was tijdens het voorval toevallig afwezig en vond bij haar terugkomst de woning ge sloten en kreeg op haar kloppen geen ge hoor. Door geweld verschafte zij zich toegang en tot grooten schrik troffen de lui het heele gezin als levenloos aan. Terstond werd een geneesheer te hulp geroepen en deze liet het gezin naar het ziekenhuis overbrengn en na eenigen tijd slaagde hij er in aldaar het bewustzijn te doen terugkeeren. Een jongen en een meisje van resp 8 en 3 jaar zijn er echter nog zeer ernstig aan toe. Twee kinderen en een kostganger konden echter wederom het ziekenhuis ver laten. De ouders, van wie de vrouw voor enkele dagen bevallen was, en de zuigeling verkeeren buiten gevaar. De oorzaak der vergiftiging is te wijten aan het gebruik van een schoorsteen, wel ke langeren tijd geen dienst meer had ge daan, doch thans noodzakelijk was om *s nachts de kamer, waar de vrouw sliep met haar pasgeboren kindje, te verwarmen. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De fruithandelaar Timmermans uit Veen (N.-B.), die tengevolge van een auto-on geluk te Giessen naar het ziekenhuis te 's-Hertogenbosoh moest worden overge bracht, is aldaar overleden. Tengevolge van de gladheid van den weg was de vrachtauto van het slachtoffer van den Hoogen Maas dijk te Giessen gereden. MAN VERMIST. Sedert Maandag 27 December wordt de ongeveer 45-jarige mijnwerker L. Meyren wonende Rijksweg te Geleen vermist. De man is dien dag per fiets naar Maas tricht gegaan en heeft daar in een der <n agazijnen een overjas gekocht en be taald, maar niet medegenomen. Hij had te kennen gegeven, dat hij hem over enkele •uren zou. komen afhalen. Alle tot nu gedane nasporingen hebben geen resultaat opgeleverd. Alleen zou een chauffeur uit Geleen den vermiste op den bewusten dag per fiets in België gezien hebben. Men vermoedt dat hem een onge luk is overkomen. De vermiste, die gehuwd en vader van vier kinderen is, heeft aan een zijner voe ten een gebrek, waardoor hij eenigszins mank loopt. voor HET MENU AARDAPPELEN direct besteld bij VLASVELD out* /ItlGEl «30 to> 719 DOUQ/TQOQT 22 LEIOSTI Toen de brandweer gewaarschuwd werd, stonden reeds enkele kamers in lichtelaaie en groote rookwolken verspreidden zich. De brandweer heeft drie slangen uitgelegd en het duurde toen niet lang of zij was het vuur meester. De achterzijde van het per ceel brandde geheel uit. Omtrent de oor zaak vernamen wij, dat de eigenaar in zijn kantoor een spiritusbrander aan het vullen was. Een flesch spiritus is omgevallen en het vocht kwam in aanraking met den vergasser. Spoedig daarna ontstonden er groote vlammen. De eigenaar was verze kerd. MAZELENEPIDEMIE TE ZEIST. In verband met het veelvuldig voor komen van mazelen, welke ziekte reeds voor de Kerstvacantie in tal van gezinnen voorkwame besloten B. en W. van Zeist op advies der gemeente-geneesheer en en if overleg met den inspecteur van het lager onderwijs en den inspecteur van de volksgezondheid, tot verlenging der Kerst vacantie tot totaal zestien dagen, zoodat de deugd der o.l. scholen na Nieuwjaar nog de geheele week vrijaf heeft. BRAND IN DE RIETVINKSTRAAT TE ROTTERDAM. Brandweerman door een afdakje gezakt en gewond. Door tot nog toe onbekende oorzaak is gisteravond omstreeks kwart over zeven brand uitgebroken in den rijwielhandel van W. Emonds aan de Rietvinkstraat 9 te Rotterdam. De brand, die in het achterste gedeelte van de zaak woedde, deelde zich eveneens mede aan de serre van de eerste verdieping, die in gebruik is bij de familie Hijmans. Serre en achterhuis zijn uitgebrand. Onder leiding van onderbrandmeester Fonteyn, brandmeester Van der Goes en hoofdman Kruis hebben manschappen van slangen wagens 18 en 13, Ieder met één straal op de waterleiding, alsmede met een gummislang, den brand gebluscht. Slangen wagen 14 heeft in reserve gestaan; mede aanwezig waren de slangenwagens 54, 48 en 47. Personeel van den motorreserve- wagen I heeft voor verlichting zorg gedra gen. Geaffecteerde-pijpleider Kalkman Jr. is bij het blusschingswerk door een afdakje gezakt, waardoor hy aan hals en knieën is verwond. Per auto va*- den geneeskundigen dienst is hij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar hij is behandeld. FELLE BRAND TE HAARLEM, Gistermiddag om kwart voor twee heeft een korte, doch felle brand gewoed in per ceel Gierstraat 21 te Haarlem, waar de fir ma Van Weert, handelaar in rieten meu belen, haar zaak heeft. De brand is ont staan aan de achterzijde van het perceel. TWEE WINKELDIEVEN GEVAT. In de Galeries Modern es te Rotterdam. In de Galeries Modern es aan de Hoog straat te Rotterdam, bemerkte men gister avond, dat twee jongelui, die zich langs de uitgestalde goederen bewogen, het systeem „ga-je-weg-of-ik-neem-je-weg" huldigden en van tijd tot tijd eenige kleine voorwer pen zonder de winkeljuffrouw daarvan te verwittigen, in hun zakken lieten verdwij nen. De politie, die van een en ander óp de hoogte werd gesteld, kwam al spoedig assistentie verleenen, maar de jongelui, die zich ontdekt zagen, gingen aan den haal. Tijdens hun vlucht door de verschillende afdeelingen van het magazijn, slaagden zij er in een aantal van de gestolen voorwer pen, als zakmessen e.d., weg te werpen. Tenslotte slaagden de politiemannen er in de twee jongelui, jongens van ongeveer twintig jaar, te grijpen. Zij zijn naar een afgesloten appartement overgebracht, waar zij werden gefouilleerd. Toen er inderdaad nog eenige gestolen voorwerpen op hen werden gevonden zijn zij onder politie- geleide naar een oolitiebureau in de bin nenstad getransporteerd, waar zij zijn op gesloten. Een van de jongemannen schijnt zich al vaker aan winkeldiefstallen te heb- be nschuldig gemaakt; hij zal naar het huis van bewaring worden overgebracht. DÈ STEEKPARTIJ TE GRONINGEN. Caféhouder gearresteerd. Bij het onderzoek, dat is ingesteld naar de steekpartij, welke Dinsdagavond in een een café aan de Nieuwstad te Groningen heeft plaats gehad, waarbij een der be zoekers ernstig werd gewond, is aan het licht gekomen, dat de oorzaak van het in- j c:dent moet worden gezocht in een geld- i kwestie, welke verband houdt met dobbel- spel, hetwlek in het café veel werd be- I oefend. Zoo verloor dezer dagen een bezoeker j op een avond vier honderd gulden. Het slachtoffer van de steekpartij en j zijn broer hebben van valsche dobbelstee- nen, welke met lood waren verzwaard, ge- i bruik gemaakt. De steenen zijn door de politie in beslag genomen. De caféhouder, R. de G., is, verdacht van het gelegenheid geven tot hazardspél, aangehouden en 'ter beschikking van den officier van justitie gesteld. Een gelukkig Nieuwjaar Hij wilde zich op deze wijze In bezit stellen van de «Practise! vrouw". bare Opruim\igs-i geen enkel hi VERDACHTS ONTMOETING^ In de afgeloopen nacht zon een welbe kend en overigens zeer geacht medeburger getracht hebben zich toegang te ver- Met zijn hoofd in den hoog opgeslagen! sc^ia"en postkantoor, kraag van zijn jas stond, hij dicht bij het tramhaltepaaltje zóó diep in gedachten verzonken, dat hij de tram die hij hebben moest, voorbij liet gaan. Dit maandblad van d£ „Wat een stommerd", zei hij bij zichzelf, mann was hem „Nu kan ik weer vijf minuten wachten". sy nadere JffTbrmatl< Dieper trok hij zijn hoofd terug in de dat door /e NieuwJj warmte van zijn kraag, die het beschermde eenige vertraging In de tegen de venijnige vlagen van den regen, staan. Het sV*t echter door de rukwinden telkens opgestriemd. Vandaag was het op kantoor druk ge weest en hij kon niet opschieten met al die warrelende gedachten door zijn hoofd. Nu lettte hij beter op de voorbij snorren de wagens en sprong op lijn 3; gelukkig was er nog een plaatsje binnen, Dicht bij de Hoogstraat stopte de tram. Zoo vlug hij kon liep hij de straat in naar net huis, waar hij een paar kamers be woonde. Gauw knipte hij het licht aan en viel toen met zijn hoed op, zyn natte jas nog aan, in een rookstoel neer. De haard brand de en verspreidde een prettige warmte in de kamer. Hij keek even rond en zag de warme intimiteit van een met smaak ge meubileerde kamer, zijn groot bureau, zijn boekenkast met de aardige spullen er cp, de schilderijen, en etsen aan den muur. De onrust, die den heelen dag in hem ge- Het is zonder tvAfel merkwaal reeds heden een berraht kan wordi bliceerd, hetwelk eiaenlijk bestpjrtO" was voor onze editie van Maandaaal^januarl a.s. Heden werd de Fa. Vroom Drees- mann alhier bezocht door 12.276 bezoer kers, die op deze eerste dag van de Balans-Opruiming zich het voordeel van de 3895 koopjes, in 45 etalages, 47 vitrines en 43 afdeelingen aangeboden, niet wilden laten ontgaan* Doordat de gegevens hiervoor beschlk- woeld had, kalmeerde even, toen hij zich baar waren, was het mogelijk dit bericht zoo veilig hier in zijn kamer wist. Hij I dacht aan zijn ouderlijk huis. „Waarom heb ik mijn gezellig tehuis eigenlijk ge vlucht?" vroeg hij bij zichzelf. Hy stond op uit zijn stoel en liep een paar maal de kamer op en neer. Voor de tafel bleef hij staan, greep met een besliste beweging in zijn zak en haalde er een pakje brieven uit. Hij nam de enveloppe met lak gesloten er uit. Hij had dien brief met de eerste post gekregen en in klim mende ontzetting, wel drie, viermaal over gelezen. Heel den dag was het geweest of die brief in zijn zak gebrand had. Ja, hij kende nu den brief wel van buiten, wist precies wat er in stond en toch weer vouw de hij hem open en las nog eens met alle aandacht, woord voor woord. leden de balans 1937 ons deel 'cononfeche deel! Het atuurlijk lied; het vóór- Is ons lief. Het is daarom dat wij ons éét^e voordeel in zien cJfi^Nalans-Opruimiiig VEILIG VERKEER! In het belang van voetgangers, wielrij ders. automobilisten, en allen, die vanaf Maandag 3 Januari a ja. op een of andere wijze zullen deelnemen aan het verkeer ln en om onze stad. wordt een ieder verzocht vooral in deze dagen de regels van het ver keer in practijk te brengen, daar de tal rijke bestelwagens van de Fa. Vroom en Dreesmann wegens drukke diensten, ver oorzaakt door de Balans-Opruiming, de intensiteit en snelheid van het verkeer in niet onbelangrijke mate zullen verhoogen. (Ingez. Med.) Bultenlandsctie Berichten DE AARDBEVING IN PERU Dertig dood en De aardbeving, die, eergisteren een deel van de stad Oxapampa verwoest heeft, heeft dertig dooden en tachtig gewonden geëischt. INSTORTING IN EEN DUITSCHE MIJN Twee mijnwerkers gedood Tengevolge van een instorting in een mijngang te Essen, zijn gisteren twee ar beiders om het leven gekomen. Eenige an- I dere mijnwerkers werden gewond. Een arbeider bekwam zware verwondingen. „Amice. Het geluk heeft mij den laatsten tijd in den steek gelaten. Gisterenavond heb ik alles verspeeld. Jy wilt me zeker nu wel helpen aan hetgeen ik je destyds heb voorgeschoten. Hier is het lijstje van het geen ik van je te vorderen heb. Het is bij elkaar zooals je ziet zeshonderd gulden. Ik reken er op, dat je het mij zoo spoedig mogelijk zult zenden. Je collega. Piet Veenstra". Suf staarde hij voor zich uit. Het bonkte in zijn hoofd met harde kloppen. Doch op eens vlamde het in hem op, het volle besef van zijn toestand waarin hij gekomen was. Hij kneep den brief in zijn vingers sa men. streek zijn hand door zijn haren, ter wijl zijn oogen opeens fonkelden van op gewonden gloed. „Mijn God", kwam het van zijn lippen, „dat het zoo ver met my moest komen". Door het gevoel van zelfverwijt trapte hij op den grond, kneep zyn vuisten dicht, snuivend naar adem en hijgend Opeens voelde hij een afkeer van zich zelf en van zijn leven. Hij was zichzelf geen meester meer in de nu opeens losgebarsten passie na den langen dag van triestige geslagenheid en zeurige ellende en willoosheid. Het gloeide en laaide in hem van niet te kalmeeren hartstocht, hij lachte en huilde om zichzelf, zijn hoofd was "gloeiend rood en beneveld door de uitbarsting. Van jongs-af-aan was hij zeer gevoelig geweest, maar hij had er zich niet aan ge wend zich te bedwingen, zijn gevoel over- heerschte altijd en zijn passie sleepte hem mee als een ongetemd ros, dat niet te brei delen is; uitstekend was hij, als hij wilde in het goede, maar in het kwadë werd hij voortgestuwd als een blad in een najaars storm. De stem in zijn binnenste zweeg niet. „Ik, die het zoo goed kon hebben, ik die geluk kig in den familiekring kon zijn".... En een andere stem, die zoo dikwijls zich liet hooren, klonk nu in hem op, hard en dreigende, dat hy in vertwijfeling, zijn handen in zijn ooren stopte, om niet te hooren. „Je vader, je vader is gestorven zonder jou te zien, je hebt zijn dood ver haast, je hebt er schuld aan, dat hij nu in zijn graf ligt". Met wijd geopende oogen zat hij voor zich uit te staren. Rondom IN HOOGER SFEEREN Maar toch op den began en grond blijven De Belgische luitenant, Stijns, van den geneeskundigen dienst en luitenant-vlieger Abraham hebben zich Zondagavond laten opsluiten in een kamer van een der ge bouwen op het Belgische vliegveld Evère, waar zij zich aan verschillende proefne mingen zullen onderwerpen. Behalve in geval van gevaar zullen de beide officie ren dit vertrek niet voor Zondagavond 2 Januari verlaten. De kamer is ingericht voor het opwekken van lage temperaturen en de op groote hoogten heerschende tem peraturen. De beide mannen worden voortdurend met behulp van toestellen gecontroleerd. Per speciale telefoonlijn hebben zij reeds eenige bevindingen medegedeeld, die na der zullen worden uitgewerkt. WEID MANN ONTMOET ZIJN MOEDER Gistermiddag heeft de massa-moordenaar Weidmann in de werkkamer van een rech ter van onderzoek zijn moeder ontmoet. In een tragische scène vroeg hij haar ver giffenis. De moeder is gisteravond naar Frankfort teruggegaan. Bij haar aankomst eri vertrek moest de politie vele fotogra fen, filmoperateurs en andere nieuwsgieri gen op een afstand houden. TELEVISIE IN RUSSISCHE ZIEKEN HUIZEN. Dr. Welmin, een Russisch uitvinder, heeft een radio- en televisietoestel gebouwd dat het den bezoekers van patiënten in de afdeeling besmettelijke ziekten der zie kenhuizen mogelijk maakt, dezen toch te zien en te spreken. Een dergelijk toestel is reeds aangebracht in de roodvonkafdee- ling van het instituut voor besmettelijke ziekten te Moskou. De bezoeker van het zieke kind behoeft nu slechts in de ont vangkamer den hoorn van het betreffen de toestel af te nemen en op een knop te drukken om met den patiënt te spreken en de zieke tegelijkertijd door middel van een projectiescherm bij het toestel waar te nemen. hing de doodsche stilte en de martelende i eenzaamheid Dan liepen de tranen hem over het ge laat. „God, wat ben ik toch dwaas", zucht- hij. Ach, had ik mijn ouderlijk huis maar nooit verlaten". De vloed van tranen kalmeerde hem en bluschte den gloed van den hartstocht die hem verteerde. Hij zag zich weer thuis in den familie kring, als den verwende jongen, die alles naar zyn zin moest hebben. Hy was opgegroeid als een dweperige jongen, godsdienstig door 't voorbeeld van zyn ouders, maar zonder diepte en over tuiging, veranderlijk en gewend in alles zijn zin te hebben. Zyn ouders waarschuw den hem en verweten hem zijn buitenspo righeden. Hy was het huis uitgeloopen en niemand wist waar hij was. Toen men zijn adres wist, ontving hy brieven van zijn moeder en zuster, maar hij liet ze onbe antwoord. Een paar maanden geleden had hy het doodsbericht van zijn vader gekregen. Voortdurend knaagde het verwijt aan zijn hart en had hij moeite die stem, die altijd m hem klonk, tot zwijgen te brengen. Nu huiverde hij van zijn manier van le ven, afschuw van zichzelf en de omgeving waarin hij verkeerde „Bah, ik walg er van", zei hij bij zich zelf, „ik moet hier uit...." Zou ik naar huis gaan, zou ik durven". Hij dacht na. Ja, zijn jongste zus, als zij hem eens aan het geld wou helpen? Hy keek op den kalender. Overmorgen is het Nieuw jaar. Hij ging voor zijn bureau zitten en schreef zijn zuster; hij wilde haar spreken, mor gen. Met de brief in zyn hand bleef hij lang staan, met een trek van beslistheid om zyn mond. In de vroege, nevelige avonddonkerte, waari nde lange rijen der stiaatlantaarns een wazige reeks lichtjes deden schijnen, liep hij op de stlile gracht onder de boa- raen heen en weer. Den volgenden dag had hij zich geen tijd gegund om naar zijn kamers te gaan. Op het station had hy een kop koffie ge bruikt en met den eersten trein den bes ten was hij naar de stad gereisd. Spoedig was hij op den ouden Singel gekomen en op het naambordje had hij het gelezen den naam van zijn moeder. Hij rilde van onge- wondenheid en angst, hij huiverde in zyn dikke jas. Hij had een auto zien stilhou den; een heer en dame met een paar kin deren waren uitgestapt. In de verte meen de hij zijn getrouwde zuster te herkennen. Hij bleef op den singel heen en weer loo- pen. De menschen die hem passeerden ke ken hem aan, met een vagen blik. Toen opeens stokte hij en bleef staan. Daar zag hij zijn jongste zus aankomen. Hy zag haar naderen dichter en dichter, beter en beter herkende hy haar. Zonder op te zien ging zij voorbij hem. „Toos", sprak hij. Zij keerde zich om, haar kerkboek viel op den grond en met een plotseling bleek gezicht keek ze hem aan. Ze stonden tegenover elkaar zonder een woord te zeggen. „Ik ben het zus", zei hij na een poosje, „loop even mee, ik heb je veel te zeggen. Toos, Toos", brak hy uit, toen de ontroe ring heviger werd, „mijn God, Toos, als jy mij niet kunt helpen" Ze stak haar hand door zyn arm en trok hem zacht naar zich toe. „Eindelijk ben je gekomen?" verweet zjj hem zacht. Zwijgend had zij naast haar broer ge- loopen, zijn bekentenissen aangehoord met een groot medelijden in haar hart. Toen hij had uitgesproken, zei ze: „Goed !k zal je helpen, het geld wat ik op de spaarbank heb, zal ik je Dinsdag sturen. Maar ik heb een voorwaarde", zei ze. „Je somt een kwartier na mij thuis, ik zal je open doen en je gaat naar boven en dan j moet je eens zien of ons leven en ons ge luk niet heel anders is en veel beter, dan het leven dat jy geleid hebt en het geluk, dat jij tot dusver wilde". Gejaagd liep hij nu over den Singel, angstig voor wat komen zou. In de voorkamer was intusschen de Kerstboom en de lichtjes voor het Kerst kribbetje aangestoken. De kinderen stonden er opgetogen de heerlijkheid van den boom te bewonde ren, ook de moeder van John, in het Zwart; allen waren onder den Indruk die deze oudejaarsavond op hen maakte. „Kom", zei Toos. „Wè zullen dezen oude jaarsavond plechtig inzetten. „Ik heb zoo'n idee, dat 't een buitengewone oudejaars avond worden zal". Ze zette zich voor de piano en begon zacht te spelen. Een kort belgerinkel stoor de even, maar Toos sprong op en liep naai de deur. Toen opeens achter de deur klonk een rauwe zenuwsnik. In bangen schrik sprongen tillen op. Maar Toos zei: „Schrik maar niet moeder, hier is uw jongen". Wankelend, met de handen voor zijn oogen, trad hij binnen. „Mijn jongen, beste jongen", riep de weduwe uit, terwyl zij zijn handen van zijn gezicht nam en hêm aankeek met den gloed van haar lang opgekropte moeder liefde in haar oogen. „Moeder", zei hy, „mag ik by u het oud en nieuw komen vieren?" „Natuurlijk, myn jongen", zei de moe der; „alles uit het oude jaar vergeten en vergeven we; ik wensch je van harte een gelukkig Nieuwjaar!" M. E. STEYGER-ASPERSLAGH. NED. OOST-INDIE CONFLICT BIJ DE K.P.M. MASSAAL ONTSLAG VAN HET PERSONEEL De gecombineerde vergadering van de Vereeniging van gezagvoerders en stuur lieden ter koopvaardij en van de Vereeni ging van scheepswerktuigkundigen te Ba tavia, heeft, in verband met het conflict met de directie van de Kon. Paketvaart Maatschappij, bij acclamatie besloten tot het indieuen van een massa-ontslag, zulks on der bereidverklaring een nieuw collectief contract met de maatschappij aan te gaan. Daar de opzegtermijn in acht zal wor den genomen, zal het nog 2maand du ren, alvorens alle aanvragen tot ontslag door de besturen kunnen zijn ontvangen, zoodat nog een periode van 5 maand moet verloopen, alvorens de K. P. M.-vloot eventueel stil zou liggen. De „Tel." teekent hierby aan: Zooals bekend bestaat er reeds langen tijd wry ving tusschen de directie van de K.P.M. en het varend personeel van de maatschappy. In de maand Juni j.L is aan het hoofd van het Kantoor van Scheep vaart opgedragen om, in samenwerking met het Kantoor voor Arbeid en de Bezol- digings-Commissie, een voorloopig onder zoek in te stellen naar de grieven van het personeel der K.P.M. By de behandeling der Marine-begroo ting in tweeden termijn in den Volksraad, omstreeks medio Augustus j.l., is het K.P. M.-conflict ook te berde gebracht. De heer Kerstens (I.P.K.) merkte toen o.a. op: „Ik heb het niet op de K.P.M. ge munt. Het gaat om betere verhoudingen tusschen kapitaal en arbeid. Het is juist, dat de K.P.M.-directie moet uitmaken wat de arbeidsvoorwaarden zullen zyn, doch het gaat er om, dat de directie niet alleen de vertegenwoordigster behoort te zyn van het kapitaal. De werknemer is ook ver antwoordelijk vóór het bedrijf en het is juist nadeelig, dat die verantwoordeljk- heid wordt uitgeschakeld. Niet alleen de directie hielp de K.P.M. door de zware tijden heen, doch ook het varend perso neel deed dit". Het betreft hier inderdaad een ernstig conflict, doch men mag wel aannemen, dat de directie der K.P.M. en de regeering evenmin het zoover zal laten komen, dat de geheele vloot zou moeten worden stil gelegd. Twee en een halve maand zal het duren voor alle ontslagaanvragen binnen zyn en dan komt daarby nog de opzeg- gingstermyn van drie maanden, dus in to taal een periode van 5% maand, waarin nog voldoende gelegenheid bestaat om de partyen nader bij elkaar te brengen.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 13