29ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN De Katholieke Arbeiders-beweging en de vraagstukken van den dag DINSDAG 28 DECEMBER 1937 No. 8915 S)e £eidUdiz(3oWi<MÜ OE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi| vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent Der week 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week i 2.60 pei kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonnè's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, Dij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. I TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT Gewone AdvertenUén 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES "an ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: i 0.50 Vandaag en mor gen houdt het R. K. Werklieden verbond ui Utrecht zijn na jaarsvergadering. De heer A. C. de Bruijn opende deze bijeenkomst met een rede, waarin hij al lereerst betoogde, dat de Katholieke Arbeidersbeweging optimistisch, doch niet blind is voor wat er nationaal en internationaal ge beurt. Warm voelt zij mee en trekt leering uit het bewogen pro test van den Paus in diens Kersttoespraak en zij protesteert mee tegen de schand daad, gepleegd ten aanzien van de be schaving en de Duitsche zwaar beproefde geloofsgenooien. Met angstige spanning ziet zij uit naar het zich steeds sterker bewapenen van de groote wereldrijken. De poging van het LV.V., met zijn 19 millioen leden aanbesluiting te zoeken met de Communistische Russische Vakbeweging met 22 millioen leden, waar de anders zoo vrijmoedige bij het LV.V. aangesloten ver bonden zwegen, heeft opzien gebaard. Nationaal krijgen we ruimschoots ons deel van de internationale verwarring. De geestelijke verwarring laat niet na, ook in ons land tal van slachtoffers te maken, wat katholieken betreft zich zichtbaar uitend in ernstig verzet tegen het geeste lijk gezag, te ernstiger, omdat bij de ver- zetplegers menschen zyn die, louter op namen afgaande, de schijn zouden kun nen wekken als behoorden zij tot het in- tellectueele deel van de bevolking. Spr. wijst op den plicht van de Katho lieke Arbeidersbeweging om paraat te zijn. ONZE NATIONALE VOLKSHUIS HOUDING. Onze nationale volkshuishouding al dus vervolgde de heer de Bruiju baart nog voortdurend groote zorg. Was er na September 1936 een verbeterde conjunc tuur-beweging te constateeren, de laatste maanden blijkt de lijn weer omgebogen. - De oorzaak wordt gezocht in den econo- mischen neergang, welke met name Amerika te zien geeft. Sommigen achten ae mogelijkheid van een nieuwe depres sie in ons land niet buitengesloten. DE WERKLOOSHEID. De werkloosheidscijfers blijven benau wend. Waren in Juni 1937 bij de arbeids- fceurzen toch nog 310.60') werkioozen inge schreven, dat aantal is geleidelijk weer opgeloopen tot ruim 410.500 op 11 Decem ber. Minister Steenberghe, de man, waar op ten aanzien van een economisch leven zulk een zware verantwoordelijkheid rust, spreekt in zijn M. V. A. op het hoofdstuk 10 terecht van „het ernstige euvel der werkloosheid. Hij zal alle maatregelen richten op vermindering van dit groote euvel. Men loope hem daarbij niet tus- schen de beenen; men geve hem (de regeering) daarbij zooveel mogelijk vrij1 baan. Het zal hem intusschen niet gemakkelijk val len, het euvel afdoende te be kampen zoolang de ondernemers nog vrijwel onbelemmerd in geld en niet „in arbeid" denken, zoo lang men zich op over-mechani- satie kan werpen, zoolang men, naar eigen individueel inzicht en (vermeend) belang, maat kan aan nemen en ontslaan, zoolang men fabrieken kan inrichten en sluiten, zoolang men de financieede lasten van de werkeloosheid „op de ge meenschap" kan afschniven. Zulk een toestand is in een eeniger- mate geordende maatschappij niet te hand haven en onderzocht za) moeten worden de vraag of, naar het voorbeeld door an deren gegeven, bij de „verdeeling van de beschikbare arbeid" niet gedacht moet worden aan de mogelijkeheid, dat de be schikbare valide arbeidskrachten eenvou dig over de ondernemingen worden ver deeld. De heer de Bruijn maakte nu eenige op merkingen verband houdende met de sd- ciale taak der arbeidersbeweging. Het program van minister Romme. Wat de ordening in het bedrijfsleven betreft; de troonrede liet aanstonds een duidelijk geliud hooren: de regeering zal zich beijveren de samenwerking in onder neming en bedrijf ten bate van de ge- heele volkshuishouding te bevorderen. Nadien heeft minister Romme gelegenheid gehad om in zijn M. V. A. en in de Tweede Kamer zijn opvatting nader te verklaren. De minister is voornemens de bevoegd heden van de bedrijfsraden uit te breiden, vertrouwende dat die uitbreiding de basis zal zijn voor verderen uitbouw. Vervolgens werd in de troonrede aan gekondigd een wettelijke regeling tot be perking van de arbeid der gehuwde vrouw; een wettelijke regeling tot het rekening houden met gezinslasten bij het arbeidsinkomen (kindertoeslagregelng), voor de landarbeiders zal de practische uitvoerbaarheid van een wettelijke rege- Lng van den arbeidstijd worden onder zocht, voorbereid worden wettelijke rege lingen betreffende werkloosheidsverzeke ring en steunverleening. Het temperen van gevolgen der werkloosheid voor hen, die daarvan slachtoffers blijven, beschouwt de regeering als een van haar voornaam ste plichten; met de uitvoering van open bare werken zal worden voortgegaan, zoo ook "met de werkverschaffing en het cul- tureele werk voor de werkioozen. Intus schen zijn reeds zeer belangrijke vooront werpen van wet bij den hoogen raad van arbeid aanhangig gemaakt betreffende dé arbeid der gehuwde vrouw en de kinder bijslag. Wij allen zullen gaarne erken nen, dat de regeering door het in dienen van die twee voorontwer pen een begin van uitvoering heeft gegeven aan plannen, die overeenkomen met in de harten en hoofden, in het bijzonder van ons katholieke volk. levende ver langens. De getoonde werkzaam heid van dezen minister is een waarborg, dat spoe* zal worden gemaakt met de verdere behande ling van genoemde voorontwerpen en dat ook niet al te lang gewacht zal behoeven te worden met die betreffende de werkloosheidsver zekering en steunverleening. Wat denkt de minister voor zoover het van hem afkomt, te doen, met betrekking tot de bestrijding van de werklooshe'd? Afdoend antwoord ot die vraag heeft hij nog niet gegeven. Z.Exc heeft een „werk- commissie" ingesteld, welke bedrijfswijze zal moeten onderzoeken, hoe door maat regelen op het gebied van den arbeid de opneming van arbeidskrachten kan worden vergroot. De minister heeft daarbij met name gedacht aan verkorting van de arbeidsduur, verhooging van den leeftijd, waarop jeugdigen te werk mogen worden gesteld, en aan vervroegd ontslag aan oudere arbeiders. Verder is de minister voornemens de arbeidswet verder toe te passen en uit te breiden; openbare werken zullen ver vroegd worden uitgevoerd, de emigratie zal worden gestimuleerd, terwijl met de werkverschaffing zal worden voortgegaan. Ten aanzien van de bestrijding der werkloosheid blijkt de regee ring derhalve stellig van goeden wil te zijn; meer mag men rede lijkerwijze van haar than; nog niet vragen. DE STEUNVERLEENING. Hoe staat zy ten aanzien van de steun verleening? Tot ons leedwezen moeten wy zeggen, nat wij het ten aanzien van deze kwestie met geheel met haar eens zijn, zooals reeds uit de adressen van het Verbond gebleken is. Verband tusschen loon en steun. Met een beroep op de prijsstijging en de toestand der gezinnen onzer werkioo zen is gevraagd een algeheele verhooging van den steun. Dat is door de regeering afgewezen voornamelijk op grond, dat daardoor het verband tusschen steun en loon zou worden verbnken. Met genoemd adres zeggen wij: „Dit standpunt zou te verdedigen zijn zy het ook alleen op practische gron den wanneer de loonvorming in het vrije bedrijf zou plaats hebben naar het meest elementaire beginsel, dat het loon voldoende moet zijn om in de noodzake lijke levensbehoeften van iemand, die naar Gods gebod leeft, te voorzien. Dit is in het algemeen in ons economisch leven niet het geval en was zeker niet het geval in de crisisjaren, die achter ons liggen. In die jaren hebben concurrentie- overwegingen en machtsfactoren veelal een zoodanigen invloed op de loonvor ming uitgeoefend, dat de straf Gods: „In het zweet van uw aanschijn zult gij uw brood eten" voor velen eerder een niet vervulde belofte zou zyn. Het is van algemeene bekend heid, dat het loon van vele arbei ders uit het vrije bedrijf tot zoo danig peil is weggezakt, dat het allernoodzakelijkste levensonder houd daaruit niet bekostigd kan worden en op allerlei wijze de lief dadigheid te hulp moet komen om aan te vullen waarin het loon tekort schiet". Zulk een „loon" mag o.i. voor de overheid, die zich uitdrukkelijk wil laten leiden door Gods wet, dus rechtvaardigheid en naastenliefde moet betrachten,geen maatstaf zijn voor de steunberekening. De „dubbeluitgetrokkenen". Het verlangen om de percentages (ten bate van de groote gezinnen) te verhoo- gen, zal de minister nader overwegen; de hatelijke en dus onhoudbare bepaling be treffende de „dubbeluitgetrokkenen", waardoor men, na circa een half jaar werkloosheid, inplaats van meer, minder- c-ntvangt, heeft de minister naar een com missie verwezen. Eens zijn we het met zijne excellentie, dat de moeilijkheid bij de steunverleening grootendeels wortelit in de loonvorming; dat de moeilijkheid in belangrijke mate kan worden opgelost bij het functioneeren van een behoorlijke kindertoeslagregeling. Enkele te waardeeren ver beteringen. Erkentelijkheid kan worden uitgespro ken voor enkele met spoed genomen maat regelen ten bate van de werkioozen: zoo als die betreffende den extra bijslag voor gesteunde inwonende oudere kinderen, zij het dan dat de gestelde voorwaarden die nen te worden herzien, de verlenging en verhooging van de bran-iscoffen-toeslag en de verleening van de extra b-steun. Ten aanzien van het laatste heeft eenig misverstand bestaan en is van demagogie gebruik gemaakt. De minister sprak van .spaarregeling", dat was psychologisch minder goed aangevoeld. De minister zelf is geneigd te zeggen, dat hij ten deze een fout heeft gemaakt; de extra b-steun re geling is een toeslag-regeling en zoover onze informaties reiken, wordt er door tienduizenden werkioozen, vooral in de provincie gebruik van gemaakt Alles bijeen kan, objectief, van de zijde der katholiek georgani seerde arbeiders, vergeleken ook bij een voorgaande periode, voor zoover onze arbeidersbeweging er meer bijzonder belang in stelt, ge zegd worden: het begin van mi nister Romme (van dit kabinet) is goed en doet een bevredigend ver der gaan verwachten. De geest aan sociale zaken blijkt „om", dat is reeds veel gewonnen. IS ALLES VOOR DEFENSIE? Men voert ons tegen, vervolgde de heer de Bruijn, wat zoudt ge met uw sociale verlangens: defensie slokt alle beschik bare middelen op; er is toch zelfs geen geld om de leerlingenschaal te verbateren. Hiertegen kan worden opgemerkt, ten eerste dat een aantal gewichtige sociaal- economische maatregelen te nemen zijn, welke buiten de rijksfinanciën omgaan, doch vervolgens, dat een verwijzing naar defensie met een beroep op de regeering moet worden afgewezen. In de troon rede wordt gezegd, dat, met het oog op 's lands financiën op zichzelf gewenschte maatregelen voorshands niet kunnen wor den genomen „buiten hetgeen op econo- misch-sociaal-terrein en op het gebied der defensie tot behoud en versterking van de Nederlandsche volkskracht onvermijdelijk is". De regeering zou in strijd handelen met de uiteraard wel overwogen inhoud der troonrede, indien ze onvermijdelijke lasten van sociale aard met een beroep cp defensie zou willen afwijzen. Uiter aard kan over hetgeen „onvermijdelijk" is een enkele keer verschil van meening bestaan, doch dat moet dan duidelijk ge motiveerd blijken en het moet zich niet al te dikwijls herhalen. Als slot van dit openingswoord mag worden geconcludeerd, dat opnieuw ge bleken is, dat het werk onzer beweging riet zonder vrucht bleef dat we, sociaal- economisch bezien kennelijk een nieuwe ontwikkelings- en reconstructie-periode zijn ingetreden; dat de taak der beweging bij die reconstructie-arbeid gewichtig en noodzakelijk is, dat er dus reden is tot op timisme. Lelden EERSTE PLECHTIGE H. MIS. Pater Fr. Dominicus Goddijn, Carmeliet, die 6 Dec. 1936 te Sao Paulo (Brazilië) de H Priesterwijding heeft ontvangen, hoopt Zondag 9 Januari 1938 te half elf zyn Eer ste Plechtige H. Mis op te dragen in de parochiekerk van de H. Petrus. Pater Goddijn, die nu 25 jaar is, is als 14-jarige jongen meegegaan met Pater Lans, eveneens Carmeliet, die met vacan- tie in Holland was geweest en naar Bra zilië terugkeerde. Pater Goddyn heeft in Brazilië zijn studies gemaakt en is in de Orde van de Carmelietei. getreden. Pater Goddyn keert weer na eenigen tijd in ons land te hebben doorgebracht, naar Brazilië terug. VIJFTIGJARIG JUBILEUM J. LINA. Zooals reeds eerder gemeld, zal het op 1 Januari a.s. vijftig jaar geleden zijn, dat de heer J. Lina zijn werkzaamheden als kruier aan het station alhier begon. 'n Halve eeuw is een lange tijd en er is sindsdien heel wat veranderd. 't Moge dan waar zijn, dat een kruier een kruier gebleven is, daarmee is ook zijn onmisbaarheid voor het reizend publiek vastgesteld. Zonder hem staat de reiziger hulpeloos. En in die vijftig jaar heeft Lina heel wat menschen bediend, heeft h j heel wat men schen op reis geholpen om te genieten van vacanties.zonder zelf ooit het ware va- cantiegenot te hebben gesmaakt. Daar was geen tijd voor en een vrij dagje in het win terseizoen was alles, waarop de a.s. jubila ris zich kon verheugen. Toch kan Lina met genoegen aan den goeden ouden tijd terugdenken en hij wist ons met veel smaak daarvan te vertellen toen hij het b.v. had over de studenten. Want de studenten waren ook zijn klan ten en zelfs niet alleen hun bagage maar ook de „heeren zelf'. Immers, het gebeur de wel, wanneer de laatste trein hier was gearriveerd en er geen rijtuigen auto's waren er toen nog niet aan het station meer stonden, dat Lina 'n stelletje studenten op zijn handwagen naar huis moest brengen. 'n Achttal stationschefs heeft de heer Lina in die vijftig jaar meegemaakt. Nu bij zijn vijftigjaiig jubileum heeft zich een comité gevormd om den heer Lina te bewijzen hoezeer zijn werk op prijs ge steld is. Ip dit comité had o.m. ook de thans overleden oud-burgemeester jhr. de Gijselaar zitting. Verder werden verschillende vooraan staande perscnen bereid gevonden mede in het comité z;tting te nernen. De huldiging van der heer Lina zal plaats hebben op Nieuwjaarsdag, des mor gens te half elf, in de derde klas wacht kamer van het station. Dit nummer bestaat uil vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De strijd om Terael. (2de blad). De hoofdstad van Sjantoeng in Japan- sche handen, ,2de blad). Groote brand te Londen bij His Master's Voice. (2de blad). De Fransche componiet Maurice Ravel overleden. (2de blad). Binnenland Inbraak bij een zwendelbank. (4de blad) Moordenaar gearresteerd, (4de blad), in- DE WERELD IN VOGELVLUCHT Het 3s een wedstrijd geworden rondom Teruel, een bloedige, verwoede en onspor tieve wedstrijd. De nationalisten rukken langzaam maar zeker op door het geberg te om de door de linksche regeeringstroe- pen omsingelde stad te ontzetten. Zij drei gen op hun beurt de omsingelaars weer te omsingelen en dezen zetten nu alles op haren en snaren om den laatsten tegen stand van de belegerden te breken. De laatste berichten van het Teruelfront wij zen op een toenemende felheid van de roo- de aanvallen op de oude stad, waar de ver dedigers nog stand houden. Volgens an dere mededeelingen vermoedt „men", dat Franco voornemens is, aan dit front een groot offensief te 'ontketenen, dat samen zou vallen met een groot offensief op een ander front. Het is mogelijk, dat dit ver moeden juist is, maar het is ook heel goed mogelijk, dat het bericht een proefballon netje is, om verwarring te brengen in de roode gelederen. In China hebben de Japanners Tsinan, de hoofdstad van de provincie Sjantoeng ingenomen. Hiermede bevinden zich thans de hoofdsteden van de vijf Noord-Chinee- sche provincies in Japanschi handen. De Japanners rukken nu verder op naar Tsjingtau en bereiden zich voor op krijgs operaties in het Zuiden. Het zal wel in de bedoeling liggen om de geheele kuststrook te bezetten, teneinde de vroegere Nan- king-regeering te berooven van haar in komsten, die voor het allergrootste deel bestaan uit de opbrengst van de maritieme douane, van het zout-monopolie en van de spoorwegen. DE GIJZELING VAN DEN HEER HANSEN. Met twaalf dagen verlengd. De rechtbank heeft het verzoek van den heer C. L. Hansen tot opheffing van de gijzeling afgewezen en heeft vandaag de gijzeling voor den duur van twaalf dagen verlengd. DESERTEURS UIT HET FRANSCHE VREEMDELINGENLEGIOEN. ORAN, 28 Dec. (A. N. P.). In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn vijf soldaten van het Fransche Vreemdelingenlegioen gedeserteerd, na het kruithuis van Ain el Had jar te hebben geplunderd. Op den weg hielden zij een auto aan, waarin een ka pitein van het legioen zat, deze werd ge bonden op den weg achtergelaten. De gen darmen van Sidi bel Abbes bouwden een versperring op den weg bij Tilmoeni, de deserteurs trachtten er in volle vaart door heen te rijden, doch de auto kwam tot staan. De inzittende sprongen eruit en vluchtten het bosch in. De gendarmen ont vingen versterking en zetten hen na. Te gen het einde van den middag werden drie vluchtelingen gezien, die de gendar men met schoten begroetten. De gendar men beantwoordden dit vuur. waardoor één der deserteurs werd gedood en een ander ernstig gewond. Twee anderen wer den later gearresteerd, de vijfde is ver dwenen. De deserteurs verklaarden, dat zij voornemens waren naar Spaansch-Ma- rokko te vluchten.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1