Japan biedt zijn veront schuldigingen aan Leiden's financieele politiek en de buitengemeenten De strijd om Teruel BUITENLAND NIEIWJAARS- ADVERTENTIËN NIEUWJAARSWENSCH Nota door Washington bevredigend geacht MAANDAG 27 DECEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 (Ingezonden). De Stedelijke Lichtfabrieken van Leiden leveren electriciteit aan een groot aantal buitengemeenten en wel in die mate dat meer dan de helft van de productie door de buitengemeenten wordt afgenomen. Die buitengemeenten zijn te verdeelen in twee categofiën: le zij, die en gros betrek ken en zelf distribueeren, zooals Katwijk, Noordwijk, Hillegom, Lisse, Sassenheim, Voorschoten enz. 2de zij, die en détail stroom afnemen en waar Leiden de geheele distributie aan de verbruikers in handen houdt. Hiertoe behooren Oegstgeest, Alke made, Leiderdorp, Voorhout, Hazerswoude, Leimuiden, Noordwijkerhout, Rijnsaterwou- de, Warmond, Valkenburg, Zoeterwoude en Benthuizen. Bij onze verdere beschouwingen beper ken wij ons bij de 2e categorie van ge meenten. Voor zooveel het enkel tarief aangaat betaalt men in Oegstgeest denzelfden prijs als te Leiden, in de andere gemeenten wordt als regel 5 cent per K.W.U. meer be taald, al zijn er enkele gemeenten of ge deelten van gemeenten waar meer dan 5 cent op het Leidsche tarief wordt gelegd. Dit meerdere vindt can zijn oorzaak in de bijzondere kosten, die gemaakt moesten worden om tot aansluiting van de betref fende gemeente of gedeelte van gemeente te geraken. Uiteraard zit er niets onreëels in, dat Leiden een extra vergoeding voor extra kosten vraagt. Het vast recht of woonhuïstarief geeft nog meer variatie. Ook hier betaalt Oegst geest hetzelfde wat de Leidenaars beta len. Maar ofschoon voor Voorhout en Noordwijkerhout hetzelfde enkeltarief geldt, betaalt men bij het woonhuitarief te Voorhout een cent minder dan te Noord wijkerhout en dit omdat Voorhout ten op zichte van Leiden de vriendelijke geste heeft gemaakt om het contract, dat in 1943 verliep, tot 1958 te verlengen, een geste, waarvoor Noordwijkerhout gezien de kortzichtige politiek van Leiden's gemeen teraad wel passen zaL Als Leiden zijn tarieven verhoogt, dan volgt daaruit automatisch verhooging van de tarieven van alle bovenbedoelde buiten gemeenten, welke gemeenten zooals wij gezien hebben behalve dan Oegstgeest, toch alle al meer dan Leiden betalen. Als Leiden dus in plaats van de belas ting te verhoogen de electriciteitstarieven opschroeft, beteekent dit, dat Leiden zijn lasten gedeeltelijk op zijn veel armere bu ren afwentelt. Merkwaardig is, dat hier over bij de behandeling van de .begroo ting van het electrlciteitsbedrijf in den Raad vail Leiden met geen enkel woord is gerept. Ik mag niet aannemen dat men er niet aan gedacht heeft, maar men vond het blijkbaar beter om de zaak maar dood te zwijgen. Niemand was er, die de vraag naar voren bracht: Mijnheer de voorzitter! is het wel redelijk, dat wij de buitenge meenten, die er over het algemeen finan cieel veel slechter aan toe zijn dan wij, waar meer belasting betaald moet wor den, waar in allerlei behoeften door ge brek aan middelen veel minder goed wordt voorzien, dat wij die gemeenten gedeelte lijk nog laten opdraaien voor onze las ten, terwijl wij zeer goed in staat zijn met eenige belastingverhooging die lasten zelf te dragen? De verhooging van de electriciteits tarieven te Leiden plaatst de contrac ten, die de diverse gemeenten met Lei den gesloten hebben, wederom in het centrum der belangstelling. De buiten gemeenten zullen zich ditmaal heusch niet laten brandschatten zonder zelfs een schreeuw te laten. Ik heb destijds (in 1932) getracht alle gemeenten, die hetzij en gros hetzij en detail stroom van Leiden betrokken, te vereenigen. Ik wilde macht tegenover macht plaat sen, want als de zwakken zich niet ver eenigen worden zij onder den voet ge- loopen. Door gemis aan medewerking heb ik destijds mijn doel niet kunnen bereiken. Misschien heb ik toen te hoog gegrepen door te trachten de en gros en de en detail-gemeenten in een zelfde verband samen te krijgen. Doch dat er na deze jongste tariefverhoo- ging samenwerking zal komen tusschen alle gemeenten, die en detail afnemen, is hoogstwaarschijnlijk. Het gemeente bestuur van Alkemade heeft bereids het initiatief hiertoe genomen. Zooals ik boven vermeldde betalen op Oegstgeest na alle buitengemeenten bij het enkel tarief 5 cent per K. W. U. boven het Leirsch tarief. De vraag is of dit re delijk is. Het kan redelijk zijn, dat een bepaalde gemeente iets extra's betaalt, om dat zij buitengewoon ongunstig is gelegen en men er desniettegenstaande met alle geweld electriciteit wenscht te hebben. Maar daarom is het nog niet redelijk om in de buitengemeenten 5 ct. per K.W.U. extra te laten betalen enkel en alleen omdat het buitengemeenten zijn en men er een hoofd kabel naar toe moet brengen, die intusschen voor verschillende gemeenten tegelijk dienst doet. Vergeet men niet dat de bui tengemeenten de versterkte afname bren gen, waardoor de productieprijs daalt? Wor den soms de gewone fabrieksartikelen in de eene plaats duurder verkocht dan in de andere omdat de eene plaats verder dan de andere van het productie-centrum verwij derd is? De Leidsche Lichtfabrieken kun nen dit doen omdat zij een monopolistisch bedrijf hebben en omdat de gemeenten vroeger als regel onvoldoende deskun dig voorgelicht zich door den Leidschen vogelaar hebben laten verschalken om een langdurend contract te teekenen. Maar geen der gemeentebesturen, die een langdurend contract teekenden heeft er een fJauw ver moeden van gehad, dat de consequentie van het contract zoude zijn dat de ruggen zijner burgers gebruikt zouden worden als steunpunt van Leiden's financieele poli tiek. Als men zich plaatst op het meer en meer veld winnende standpunt, dat de la gere overheidsorganen als deelen van een en hetzelfde staatsverband elkanders las ten hebben te dragen, zijn de 5 cent extra niet te verdedigen. Worden dan nog onnoo- dig de tarieven verhoogd, dan drukken deze 5 cent dubbel zwaar en is er alle reden voor verontwaardiging van de zijde der gedu peerden. Leiden maakt hier misbruik van het vertrouwen, dat de buitengemeenten destijds in de Lichtfabrieken hebben ge steld. Er is een tijd geweest, dat de buitenge meenten van de stad profiteerden. Kinde ren van de buitengemeenten bezochten in richtingen van lager en middelbaar onder wijs in de stad, zonder dat de buitenge- JAPANS" ANTWOORD, Het Japansche antwoord, in zake het in cident met de „Panay" is Vrijdag aan den Amerikaansche ambassadeur Grew over handigd. Daarin wordt herhaald, dat het incident met de „Panay" is te wijten aan een noodlottig misverstand. De Japansche regeering voegt hier aan toe, dat haar eerste nota van 14 December voldoende antwoord geeft op de Amerikaansche nota, waarin werd geëischt, dat Japan veront schuldigingen aanbiedt en schadeloosstel ling betaalt Ten aanzien van de garantie, dat derge lijke incidenten zich niet meer zullen voor doen, wordt verklaard, dat strenge op drachten zijn gegeven aan leger en vloot om de belangen van Amerikanen en an dere buitenlanders te eerbiedigen, zelfs indien hieruit strategisch nadeel zou voort spruiten. Vervolgens wordt gewezen op het terugroepen van den commandant van de Japansche chtma ht, generaal Mot- soenoemi, hetgeen een buitengewoon stren ge disciplinaire maatregel is. Amerika aanvaardt de verontschuldigingen. De Amerikaansche ambassadeur te To kio, Grew, heeft gisteren de antwoord-no- ta zijner regeering aan de Japansche re geering overhandigd. Na aan de incidenten op de Jangtse her innerd te hebben zegt de nota: „De regee ring der Vereenigde Staten heeft met te vredenheid den spoed gadegeslagen, waar mede Japan de nota van 14 December heeft beantwoord, terwijl het zijn verant woordelijkheid voor het incident met de „Panay" toegaf, uiting gaf aan zijn leed wezen en schadevergoeding aanbood. De regeering der Vereenigde Sta ten Is van meening, dat het Japan- sche verslag over de getroffen maatregelen beantwoordt aan den Amerikaanschen eisch, uiteengezet !n de nota van 14 December. Wat de oorzaken en de omstandigheden van het incident betreft: de Japansche re geering heeft in de nota van 14 December rrededeeling gedaan van de slotsom, waar toe zij gekomen is. In dit opzicht hand haaft de Amerikaansche regeering de conclusies van haar onderzoek, waarvan een copie naar Tokio is gezonden. De re geering der Vereenigde Staten spreekt de hoop uit, dat de door Japan genomen maat regelen toereikend zullen zijn om nieuwe aanvallen of onwettige inmengingen door de Japansche autoriteiten of strijdkrachten tegen Amerikaansche burgers, belangen en goederen te voorkomen." meenten daaraan behoefden b(j te dragen. De tijr is lang voor Dij. Alles wat de stad aan de kinderen der buitengemeenten doet moet tot den Iaatsten penning betaald wór den. De dorpelingen profiteeren niet meer van de stad. Wel zijn zij in de winkels een gaarne gezien publiek en dragen zij hun deel bij in de stedelijke vermakelijkheids belasting, er is dus geen enkele reden om hen door middel van het electrlciteitsbe drijf te brandschatten. De Leidsche Lichtfabrieken hebben veel personeel noodig, dat goed betaald wordt. Het zullen allen wel Leidsche menschen zijn, die er werken. Is de aanwezigheid van zoo'n bedrijf op zichzelf voor de stad niet een groot voordeel, vooral in dezen tijd van werkloosheid? De winst van het electriciteitsbedrijf be liep over 1935 963450, nadat er drie en een halve ton was afgeschreven. Moet er nu nog tariefverhooging komen, waardoor de inwoners der buitengemeenten mede worden belast? Het wordt waarlijk tijd, dat hier van hoogerhand wordt ingegrepen. Het behoort ook tot de taak der hoogere over heidsorganen te bevorderen, dat de lagere organen elkander naar rede en billijkheid behandelen. VAN IERSEL. Noordwijkerhout, 27 December 1937. Amerika en de andere onderteekenaars van het Negenmogendhedenverdrag, zoo dat men een gemeenschappelijk standpunt zou kunnen voorbereiden voor het geval Japan zich aan nieuwe incidenten zou schuldig maken. NOG MEER INCIDENTEN. Japansche soldaten dringen schoolgebouw der Engelsche zending binnen. Gisterochtend zijn Japansche soldaten met geweld de woning binnengedrongen van het Chineesche hoofd der school van de Anglicaansche zending te Peiping, waar zij particuliere papieren in beslag namen. Vervolgens drongen zij, eveneens met ge weld, het schoolgebouw binnen, waar zij ook particuliere papieren in beslag namen. Daarna vertrokken zij weder, doch namen het hoofd der school met zich mede. Deze bevindt zich thans in arrest. Het is niet bekend waarvan hij wordt beschuldigd. BOMAANSLAGEN OP RUSSISCHE HUIZEN TE SJANGHAL Tass meldt, dat onbekenden Vrijdag een bom in de woning van ingepieur Droury, lid van de club van Russische burgers, te Sjanghai, hebben geworpen, waardoor de ingenieur gewond werd. Op denzelfden dag is een bom ontploft in het bureau van de „Intoerist" te Sjanghai. De woning van Droury ligt in de Fran- sche, het bureau der „Intoerist" in de in ternationale nederzetting. Tass verklaart, dat zich reeds vier van dergelijke inciden ten hebbeh voorgedaan, sedert de Japan- neezen Sjanghai hebben bezet. Vólgens het Sovjet-agentschap zfjn de aanslagen ge pleegd door witte gardisten, waarschijn lijk aangezet door de Japanneezen. DE JAPANNEEZEN OP WEG NAAR TSJINGTAU. Uit het Noorden des lands wordt ge- meld, dat de Japansche strijdkrachten over de Gele Rivier Sjantoeng binnentrekken op weg naar Tsingtau, waar meer dan duizend vreemdelingen verblijven. Drie oorlogsschepen der Amerikaansche vloot bevinden zich in de Golf van Kiaus- jau om zoo noodig direct de Amerikaan sche onderdanen een driehonderdtal te evacueeren, wanneer te Tsjingtau ge vechten mochten uitbreken. Volgens een mededeeling van den woord voerder van het Japansche garnizoen te Tientsin moet het binnenrukken der Ja- I pansche troepen in Sjantoeng beschouwd worden als een strafmaatregel wegens de vernieling van Japansche eigendommen. Japanneezen trekken Hangtsjau binnen. DE STAD NOG NIET GEHEEL BEZET. Berichten van regeeringszijde. De regeeringstroepen hebben Zaterdag te Teruel de oude infanteriekazerne, de kerk St. Jean, de prefectuur, het zieken huis en andere openbare gebouwen bezet. Naar schatting hebben de regeeringstroe pen tot nu toe 6500 gevangenen gemaakt. Men gelooft, dat de helft der bevolking, welke ongeveer 13000 zielen telde, de stad reeds heeft verlaten. De vijand biedt nog steeds tegenstand. Men is van meening, dat nog slechts een zesde deel der oude stad moet worden ver overd. De rechtschen hebben republikein- sche gijzelaars meegenomen; toen zij de ge bouwen binnenvluchten. De regeering troe pen treden met omzichtigheid op. Berichten van rechts. Van rechtsche zijde werd gisteravond me degedeeld, dat de collonnes der rechtsche troepen, die opereeren bij de onmiddellij ke toegangswegen van Teruel, tengevolge van den zegevierenden tegenaanval, dien zij Zaterdag hebben ondernomen, hun stel lingen aanzienlijk hebben verbeterd. De groote omsingelingsmanoeuvres tegen de regeeringstroepen, die Teruel aanvallen, ontwikkelt zich op bevredigende wijze. De toestand der regeeringstroepen wordt steeds moeilijker. Het officieele communiqué van het groo te hoofdkwartier deelt mede: De heldhaf tige verdediging van Teruel wordt voort gezet. De vijand werd opnieuw terugge slagen, na zware verliezen te hebben ge leden, terwijl onze troepen hun zegevie renden opmarsch voortzetten. DUITSCHLAND VRIJGELATEN PREDIKANTEN MOETEN WEER TERUG. Ds Niemöller kreeg geen Kerstvacantie. De predikanten der Belijdeniskerk, die op vrije voeten waren gesteld om de Kerst dagen in familiekring te kunnen doorbren gen, hebben bevel gekregen na de Kerst dagen weer naar de gevangenis terug te keeren. Het verzoek van Niemöller om al thans gedurende de Kerstdagen in vrijheid te worden gesteld is afgewezen. FRANKRIJK DE STAKINGEN IN FRANKRIJK. De bakkers te Angers en Saumur, als mede verscheidene andere pla<atsen in het departement Maine et Loire hebben Vrij dag hun zaken gesloten gehouden. De mili taire intendance heeft de bevolking van brood voorzien. Inmiddels is de staking af- geloopen. Vrijdagmiddag zijn de bemanningen der in de haven van Rouaan liggende Fransche schepen in staking gegaan. Een duizendtal stakers uit het levens middelen bedrijf te Parijs heeft Vrijdag middag getracht, het personeel van een levensmiddelenzaak op de Place Clichy over te halen, het werk neer te leggen. De politie kwam tusschenbeide en verspreidde de stakers, waarbij het af en toe 'tot een handgemeen kwam. De lev énsm iddel en voorzien in g is door militaire transportauto's verzekerd. Minis ter Chautemps verleent zijn bemiddeling. PALESTINA EEN ZWARE VELDSLAG MET ARABIEREN IN HET NOOBDEN VAN HET LAND. Ook verzet in andere plaatsen. Gedurende verscheidene dagen wordt in het Noorden van Palestina een ware veld slag geleverd tusschen gewapende benden Arabieren en de Britsche troepen, die on dersteund worden door vliegtuigen. Het aantal dooden, dat aan beide zijden gevallen is, is nog niet bekend. De Arabieren zijn door de Britsche soldaten omsingeld, doch het verzet duurt voort, ook in andere steden van het land. Een groep Arabieren, die langs de Jood- sche kolonie te Misjmar Hajarden trachtte te ontvluchten, wisselde een veertigtal schoten met politieagenten. Bij het meer van Galilea heeft men weer verscheidene lijken van Arabieren gevonden. Het betreft voor het meerendeel jongelieden tusschen 21 en 30 jaar, die nieuwe wapenen tot hun beschikking hadden gehad. Te Caiffa wierp iemand een bom in een koffiehuis, waar het druk was. Een Britsch soldaat ving het pro jectiel op en wierp het op straat, waarna het ontplofte, zonder slachtoffers te maken. Te Ramleh zijn telefoondraden doorgesne den. Te Toelkarem zfjn geweerschoten op de gevangenis gelost. Hier is bekend ge maakt, dat de bewoners zich tusschen vijf uur des avonds en vier uur des morgens niet op straat mogen vertoonen. De Britsche regeering heeft de regeering van den Libanon officieel gevraagd het toe zicht aan de grens te verzekeren om te ver hinderen, dat terroristen zouden kunnen vluchten. Hunnerzijds hebben de Britsche autori teiten de grenspolitie versterkt om gewa- penle benden, die probeeren Palestina bin nen te komen, om er de. actie der opstan delingen te steunen, terug te zenden. Bij het vallen van den avond duurde het gevecht in Galilea gisteren nog steeds voort. De politie heeft in het Noorden des lands vele huiszoekingen verricht. Militairen hebben verscheidene huizen bezet. In het begin van den avond werden gisteren scho ten gelost op een autobus van den dienst JeruzalemTel Aviv. Een reiziger werd aan het hoofd gewond. Bij Safed zijn gisterochtend terroristen, die een aanval pleegden op Britsche strijd krachten, teruggedreven. Zij hebben zware verliezen geleden. AMERIKA DE GEBEURTENISSEN AAN DE GRENS VAN HAITI EN SANTO DOMINGO. De gezant van de republiek Santo Do- mingomingo te Washington, Pastoriaza, heeft gisteren aan de pers verklaard, dat de door Haiti genoemde cijfers van op het ge bied Santo Domingo gedood. Haitianen overdreven zijn. In de nota van Haiti wordt gesproken over vijfduizend dooden. In wer kelijkheid zouden slechts een honderdtal gedood zijn, zooals is gebleken uit het in October j.l. ingestelde onderzoek. Ontspanning in den toestand. De Amerikaansche nota, aldus meent men. maakt een einde aan de Ameri kaan cshJapansche diplomatieke span ning zonder evenwel het incident te slui ten. Daar de door Japan te betalen schade vergoeding nog vastgesteld moet worden en het vertrouwen der Amerikaansche re geering in de Japansche beloften beperkt blijft, zooals uit de laatste zinsnede van de nota bljjkt, zal Washington het Japansche optreden in China met de grootste aan dacht blijven volgen. Niettemin zal de nota bijdragen tot kal meering der gemoederen in de Vereenigde Staten, althans voor enkele dagen, hetgeen van belang is in' verband met de aan staande vertooning van de film, die het publiek met alle bijzonderheden van het bombardement der „Panay" bekend zal maken. Men is verder van meening, dat de nota beschouwd kan worden als de eerste stap op den weg naar versterking der diplomatieke samenwerking tusschen Uit Chineesche bron verluidt, dat de Ja pansche voorhoede Hangtsjau is binnenge rukt om twee uur Zaterdagmiddag. De terugtrekkende Chineesche troepen heb ben de voornaamste brug over de rivier Tsiengtang met dynamiet in de lucht la ten vliegen. eelt den tijd. Als soms eens teveel haosfc hebt om uw beurt at te wach ten bij een kruispunt, dan fa een prettige zeke heid dat er een èndere wagen voor i blaar staat, die steeds den tijd heeft en altijd nisti? z ij m beurt afwacht.. Vanaf heden tot en met 28 Dee. a.s. is de gelegenheid openge steld, aan ons Bureau, Bezorgers in de stad, en bij onze Agenten, om in het nummer van 31 Dec. den gebruikelijken Nieuwjaars groet te plaatsen. De prijzen dezer Advertentiën zijn contant 4 regels f 0.50 8 1- „1.50 ,2.- 1 5 9-12 13-16 DE ADMINISTRATIE Ondergeteekende verzoekt plaatsing van den ondersfaanden NIEUWJAARSGROET in het nummer van 31 December van „De Leidsche Couraüt", Papengracht 32, Leiden S v.p. duidelijk met potlood invallen. Ontspanning In de diplomatieke betrekkingen

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 9