RECHTZAKEN Succesvol BIOSCOPEN TE LEIDEN MAANDAG 27 DECEMBER 1. DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 BOSKOOP. Gouden jubileum, Vrijdag herdacht on- ge plaatsgenoot, de heer H. Slootjes, de dag waarop hij voor 50 jaren in dienst trad bij de firma C. B. v. Nes, J. Blauw en Co. De jubilaris werd geboren den 23sten Oc tober 1871, te Alphen a. d. Rijn, als de zoon van een watermolenaar. Op 16-jarigen leef tijd begon hij zijn loopbaan in Boskoop's flora, waar hij na een opleiding van 4 jaar, onder leiding van den heer P. A. Ottolan- ders, zich zelf geheel bekwaamd had voor tuin- en kaswerk. In 1887 werd ik, aldus de jubilaris, bij de firma C. B. v. Nes en Zn. aangenomen voor de kas onder leiding van den heer J. H. v. Nes. De tijd, dat ik met den heer v. Nes heb mogen samenwerken beschouw ik als de prettigste tijd van mijn leven. De geheele groei der firma heb ik mede mogen maken. In den beginne was ik steeds met den heer v. Nes werkzaam, aangezien er toen slechts één kweekkasje was. In 1891 werd een tweede kas gebouwd, zoodat meer personeel noodig was. Mijn eerste hulp in de kas was die van den heer "W. Radder, thans nog in leven, met wien ik steeds prettig heb samengewerkt, en toen de heer J. Blauw als firmant der zaak toe trad werd de zaak door exportverzending naar Amerika steeds meer uitgebreid, zoo- éat we nu over een flink kassencomplex be schikken. Een en ander werd ons door den jubilaris op eenvoudige en toch in zekere mate op trotsche wijze, medegedeeld, het geen niet behoeft te verwonderen, wanneer iemand zijn leven aan een zaak heeft gege ven. Bij zijn 25-jarig jubileum als kaskwee- ker ontving hij van Hare Majesteit de Ko ningin de zilveren medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau en 15 jaar later bij zijn 40-jarig jubileum in dezelfde functie de gouden medaille. In 1923 werd de heer Slootjes als leeraar aangesteld van den Tuinbouw-winteravond- cursus te Boskoop als opvolger van wijlen den heer J. W. de Ruyter. Tot 1937 heeft de heer Slootjes deze functie vervuld, aange zien toen door hem de pensioengerechtigde leeftijd was bereikt. Vrijdagmiddag had de receptie plaats, waarvan een druk gebruik werd gemaakt Wij wenschen den heer Slootjes nog een langen en recht genoeglijken levensavond, welke hij door zijn vruchtbaren arbeid voer Boskoop ten volle heeft verdiend. Sluitingsuur café's. Naar aanleiding van het droevig ongeval, dat vorige week plaats had en waarbij de heer H. uit Bos koop het leven liet hebben B. en W. be sloten uiterst streng toe te zien op het slui ten van café's op den vastgestelden tijd. Wanneer een vereeniging verlof heeft lan ger dan het sluitingsuur in het hotel of café te vertoeven, mogen alleen de leden daar van profiteeren en geen buitenstaanders. Arboretum. Lag het aanvankelijk in de bedoeling om ook gedurende de winter maanden het publiek in de gelegenheid te stellen het arboretum te bezichtigen, nu is tengevolge van de weinige belangstelling besloten om, hoewel niet tot sluiting over te gaan, toch de banken tijdens het winter seizoen op te bergen. ZW AMMERD Al»I. GEMEENTERAAD. De waterleiding. De voorzitter opent de vergadering met ambtsgebed en stelt voor terstond over te gaan tot behandeling van punt 3 der agen da: Vaststelling overeenkomst met de N.V. Bodegraafsche Waterleiding te Bodegra ven, inzake waterlevering tot 1 Juli 1938, waarvoor ook de heer ir, C. Droogendijk, directeur der Gemeente-bedrijven te Woer den, als adviseur, ter vergadering is uitge- noodigd. Aldus wordt besloten. Ter nadere bespreking van dit onder werp, wordt in geheim comité overgegaan. Na heropening der openbare vergade ring, stelt de voorzitter voor tot stemming over het voorstel over te gaan. Met algemeene stemmen wordt hierna besloten, met de N.V. Bodegraafsche Wa terleiding, onder nadere goedkeuring van Ged. Staten, een tijdelijke voorziening aan te gaan inzake waterlevering, tot 1 Juli 1933, in voege als tot en met 31 December as., ingevolge de dan afloopende concessie plaats heeft. Een soortgelijke overeenkomst is ook reeds door de gemeente Bodegraven met genoemde N.V. getroffen. 1. Benoeming gemeente-geneesheeren. Met algemeene stemmen worden herbe noemd tot gemeente-geneesheeren voor 1938, belast met de armen-practijk, dood- schouw en kostelooze vaccinatie: voor de wijken A. en B., de heer A. Schreuder; voor wijk C. de heer A. W. van Beek, bei den arts alhier en voor wijk D. de heer J. Batelaan, arts te Reeuwyk. 2. Benoeming lid van het Burgerlijk Arm bestuur. Met algemeene stemmen wordt als zoodanig herbenoemd de heer W. Dom burg, die met 1 Januari as. aan de beurt van aftreding was. Ten slotte worden nog de notulen der voorlaatste vergadering voorgelezen en vastgesteld terwijl besloten wordt het lezen van de notulen der vorige vergadering aan te houden. Van de rondvraag wordt door geen der leden gebruik gemaakt, waarna de voorz. dankt voor de aangename wijze en de goe de harmonie waarmede in het bijna verstre ken jaar weder is vergaderd. Spr. wenscht vervolgens alle leden een goed einde van het oude en een goed begin in het nieuwe jaar en sluit daarna de vergadering. ZOETERWOÜDE (Dorp). Kerstfeestviering door de Jeugd. In den loop van vele jaren heeft op Tweeden Kerstdag in het Patronaat een Kerstviering plaats gehad, die zóó ver schillend was in opvatting, dat men kan zeggen: zeer vele vormen zijn reeds toe gepast. Daar waren de groote Kerst-Ora toria met groote koren en levende beel den, later meende men, dat na de viering in de kerk het volk zich blij mocht ver maken en werden de groote revues opge voerd, doch bij de opkomst van de nieuwe jeugdbewegingen kwam weer de religieu ze opvatting naar voren: kleine Kerstspe len en uitvoefen van Kerstliederen totdat nu het program was aangeduid als een Kerst-Wake, een samenspel van zeg ging en zang, op te voeren door de leden van de Katholieke Jeugdbeweging: de Sint Josephgezellen, de Vrouwelijke Jeugd beweging voor Katholieke Actie en de Kruisvaart. Slechts weinige ouders hadden gevolg gegeven om voor dezen avond belangstel ling te toonen en ook de Sint Josephge zellen waren maar zeer klein in aantal. De weleerw. heer A. H. Duijvenstein, kapelaan van de Sint Janskerk opende de bijeenkomst met den chr. groet en daarna met het: ,God zegene het eerzame hand werk", „Heer laat ons groeien, waar Gij ons voor gemaakt hebt" en „Voor Christus onzen Koning". Spr. verwelkomde den hoogeerw. Deken Jonckbloedt en den zeereerw. pastoor Klaverweiïden. de ouders en de leden van de jeugdbewegingen. Zijneerw. sprak daarna over de Kerstwake; hoe zij niet be doelde te zijn een grootsche oproeping, maar, integendeel, een eenvoudige over weging en beleving van de geboorte van Christus. De heer C. Pieterse was als koorleider de vertolker van de passende tekst, sa mengesteld door prof. dr. Henry van Rooijen O.S.Cr, gevlochten tot een band die ons voerde door de eeuwen en alzoo met de zegging en zang een uitbeelding gaf van de in den loop der tijden plaats grijpende gebeurtenissen, die op het Kerst feest betrekking hebben. Als de profeet Isaias zijn voorspellingen gesproken heeft, wordt „Rorate Coeli" ge zongen door eenige koorleden van de Sint Janskerk en de keerzang door alle aanwe zigen beantwoord. En zoo -gaat het samenspel verder en verder en de schoone liederen van de Kersttijd versieren het geheel en de de clamaties vertellen van de verheven ge beurtenissen en groote geheimen. Wel kunstzinnig was de keuze van de verzen en gezangen.... wij zullen geen namen van de vertolkers noemen, maar mooi en goed - vertolkt waren de gedichten van Vondel, van Jacques Schreurs en van Guido Gezelle o.a. Marie bidt tot den Va der, O, wat Zon is komen dalen, 't Is Kerstdag, Begin van den Kerstnacht en Viaticum. Het koortje van de Vrouwelijke Jeugd beweging zong onder leiding van den heer C. H. de Boer zeer verdienstelijk' en gedurende de geheele Kerstwake bege leidde de heer de Boer aan de vleugel alle zangnummers. Op het podium was de Kerstgroep een figuurzaagwerk in kleuren opge steld en bij het flikkerende waslicht bracht dit een passende stemming aan het geheel. Wel verreweg het mooiste van alles, was „De Kerstmis van de Christophoren". Ontroerend was het die kleine jongens in de oprechtheid van hun jeugd te hooren spreken over de gaven van hun hart voor de kleine Jezus en zij beleefden werkelijk een samenkomen aan de arme stal, want er stond een glundering in hunne oogen van ware vreugde om de liefde aoor het Goddelijk Kind, dat ons allen zoo teer be mint. De koorleider deed een kerstvertelling zoo boeiend, dat het jeugdige gehoor wel een kwartier lang in scherpe doodstille aandacht werd gehouden. En hier willen wy met waardeering spreken van een groote vooruitgang bij de jonge menschen van onzen tijd: er is een betere wil tot het goede, een beter be grijpen van de ware schoonheden en res pect voor hetgeen men misschien zelf wel niet zoozeer interessant vindt, maar voor anderen niet wil bederven door onrust. De laatster. die deze vooruitgang tot het goede nog niet bezitten, komen nu alleen te staan en blameeren zich zooda nig. dat zij onderdrukt worden. Aan het einde zongen twee goede man nenstemmen Nunc dimittis.... Laat nu, o Heer uw dienaar gaan. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Hazardspel tijdens d«* 3-Octoberf eesten. A. H. geen vast beroep er op na houden de had tijdens de 3 Octoberfeesten op het Schuttersveld te Leiden een hazardspel letje georganiseerd met het eenige oogmerk om het geld van de feestvierende massa te laten verhuizen in zijn eigen bodemlooze zakken. Het geval werd uitgevoerd met knikkertjes en werd op een dusdanige ma nier gedemonstreerd dat het goklievend- feestvierend publiek er niet aan te pas kwam. Als getuigen werden gehoord het be stuurslid vin de 3 Octoberfeestcommissie D. B. uit Leiden en de timmerman J. J. C. B. H. eveneens uit Leiden. Nadat hun ge tuigenis was vastgelegd eischte de Officier een geldboete van 5.subs. 5 dagen en vernietiging van het in beslag genomen gokmateriaal. De politierechter vonniste conform den eisch. Nog: twee gokexploitanten. Vervolgens moesten terecht staan P. A. W. en J. D. Ook deze hadden het Leidsch 3 Ocfcoberfeest een prachtige gelegenheid gevonden om hun zakken te spekken met 't geld van de vierders van Leidens ontzet. De beide getuigen uit de vorige zaak wer den ook hier gehoord en verklaarden dat zij toestemming hadden gegeven om een standplaats in te nemen echter met de na drukkelijke voorwaarde dat er geen ha zardspel gespeeld mocht worden. En daar zij het toch gedaan hadden eischte de Officier tegen elk een geldboe te van 5 subs. 5 dagen. Maar met ver beurdverklaring van de gokapparaten. De uitspraak werd conform den eisch. Zijn patroon getrapt. De losarbeider A. den B. uit W a s s e- n a a r had ruzie gekregen met zijn baas over eenige werkzaamheden. De ruzie was ontaard in een heen er weer getrap waar bij de baas, R. een dusdanigen schop had gekregen in zyn lendenen dat er een kneu zing was ontstaan, ten minste een dokters verklaring luidde aldus. De Officier eischte een geldboete van 15 subs. 15 dagen. De politierechter was een eenigszins andere meening toegedaan, want de ma gistraat was van meening dat R. wel aan leiding gegevenheeft zooals vast is ko men te staan. Verder is verdachte zijn winterconsumptie kwijt geraakt door dit geval, omdat hij inmiddels ontslagen is geworden, waardoor hij ook de aardappe len en kool was kwijt geraakt die hij gra tis van het land mocht halen. Met dit alles rekening houdende was de uitspraak een geldboete van ƒ4 subs. 4 da gen hechtenis. Geknoei met een varkensoormerk. De veehouder M. J. H. uit R ij p w e t e- r i n g moest of wilde een varken verkoo- pen, maar het beest had geen oormerk, zooals voorgeschreven' bij de crisiswetge ving. Verdachte had toen een merk afge haald van een reeds gemerkt varken en dit aangebracht op het beest, dat hij wilde verkoopen.. Het geval was Uitgekomen en zoo moest verdachte hedenmorgen voor den Politierechter verschijnen. De Officier, mr. Cohen Tervaert, vond dat het maar niet opgaat om, als men een merk te kort komt, dat maar te halen van een varken. De maatregelen door de crisiswet geving opgelegd zouden hopeloos in de war De Kerstwake had ons gevoerd van de duisternis tot het licht op een wijze, waar voor wij groote eerbied en bewondering hebben. Deze eerste poging in de nieuwe richting was te weinig voorbereid.... waardoor de eenvoud wel was verhoogd, maar de onrust, die over de uitvoering hing was storend. Maar het was nog een eerste keer. Volgend jaar zal de richting wel aange houden worden, Het is geen nieuwe richting.... een op leving van de mysteriespelen uit de mid deleeuwen, maar dan in een vorm waarbij ook het gehoor uiting kan geven aan me deleven met de voorgestelde gebeurtenis sen. "THEATER HOOFDFILMS j INHOUD AANVANGSUUR KEURING Luxor; A Starn is born. (Ja- net Gaynor, Fredric March). De romantische Se- norita (Nino Mar tini Ida Lupino). Speelfilm Amusem.» film. Dag. 8—11 uur. Zon dags bovendien van 27 uur. Matinée Zaterd. en Woensd. 2 uur. Goedgekeurd voor volwassenen Casino: De Regenmakers (Wheeler en Wool- sey). Circus Buffalo Bill. (Annie Oakley Preston Forster). Komisch Sensatie Dag. 8—11. Zondags .ovendien 47 en 811 uur. Matinée Zaiei Woens dag 2.30 uur. Goedgekeurd Trianon: Lido: Prins en Bedelknaap (Claude Rains, Bil ly en Bobby Mauch) Speelfilm Dag. 811, Zondags bovendien van 27 uur. Matinée Zaterd., Woensd. en Donderdag 2 uur. Goedgekeurd Ching Ching (Shir ley Temple). Park Avenue (Dick Powell Madelei ne Caroll). Speelfilm Speelfilm Dag. 8.15—11.15 uur Zondags bovendien 27 uur. Matinée Zat. en Woensd. 2.30 uur. Goedgekeurd Is ons offensief geweest met het paroolIn elk Katholiek gezin een Katholiek Dagblad. Op aandrang van meerderen stellen wij vanaf heden nogmaals voor korten tijd een premie beschikbaar voor dengene, die ons een nieuwen abonnè voor minstens drie maanden aanbrengt. Wij stellen hiervoor ter beschikking! Hssren Zak- of Armband HorSoge of Dames Armband HorSoge of Vu'penhouder mei Gouden pen Dnze tijd g^b'edt; weest Katholiek In woord en daad^ 't Uw Katholiek Dagblad, dat U hierbij ter zijde staat loopen als een ieder maar meer varkens ging verkoopen dan hij mocht. Gevangenis straf zal spr. echter nog niet eischen voor dit ernstig misdrijf. Hij zal deze maal nog volstaan met een geldboete te eischen en wel een van ƒ40 subs, een maand. Nadat verdachte een beroep gedaan had op clementie, vonniste de Politierechter tot een geldboete van 20 subs. 20 dagen. Op ergerlijke wijze een kat mishandeld. H. R. W., zonder beroep en woonachtig te Warmond, had zonder eenige reden een kat uit een boom van zijn tuin gescho ten. Niet alleen is zulks al niet sympathiek te noemen om zoo maar eens een kat neer te schieten, maar daarna had hij toegelaten, dat de inmiddels gevallen kat, die nog niet geheel dood was, door een tweetal honden vaneen werd gescheurd. Verdachte zeide, dat hy dadelijk de kat van de honden had afgenomen, maar een tweetal getuigen, Ouwehand en diens vrouw, beide uit Warmond, verklaarden, dat ver dachte er eerst een tijdje bij had staan kyken hoe de honden het beest uiteen scheurden en toen pas had ingegrepen. Een dochter van verdachte, als getuige a décharge gehoord, viel haar vader bij. De Officier achtte evenwel de ten laste gelegde dierenmishandeling bewezen en eischte daarvoor een boete van 40 subs, een maand iiechtenis. Verdachte zeide, dat hy veel last heeft I van de katten, die zich tegoed doen aan zyn duiven. De politierechter gaf verdach te in overweging om of heelemaal niet te schieten óf als hij schiet goed raak te schie ten, zoodat de kat, waarop hy schiet, dade lijk dood is. De politierechter, met een en ander re kening houdende, verfiordeelde verdachte tot een geldboete van 20 subs. 20 dagen. Diefstal van eenden. A. C. C. en C. J. C., beide timmerman te Woubrugge, hadden van J. N. v. d. Z., veehouder te Woubrugge, negen eenden weggenomen. De verdachten zeiden, dat zy hadden gedacht, dat het hun eigen eenden waren, maar v. d. Z., als getuige gehoord, verklaarde, dat verdachten best hadden kunnen zien, dat de eenden niet van hen waren, want zij hadden een duidelijk merk- teeken op hun snavel, nJ. een groote K. Verder waren ook de zwemvliezen van een merkteeken voorzien. De Officier van Justitie zeide o.a., dat het rapport over de verdachten ingewonnen gunstig luidde, reden om een voorwaar delijke straf te eischen, welke spr. gesteld wil zien op een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De politierechter wilde voor deze maal met een geldboete volstaan en wel voor elk 10 subs. 10 dagen. „Dan gaan wij dadelijk in .hooger be roep", deelden de verdachten mede. „Ik zou daarmee maar heel voorzichtig zyn", vertelde de politierechter hen, „want het gerechtshof zou voor deze diefstal wel eens gevangenisstraf op kunnen leggen". Vrijgesproken van heling. Vervolgens moest de vader van de beide vorige verdachten terecht staan, J. C., tim merman te Woubrugge. Deze was heling ten laste gelegd, maar zoowel de officier als de politierechter waren van meening. dat de vader niet in het eendenhek had geke ken, zoodat hij niet kon weten dat er ge stolen eenden bij zijn eigen eenden waren. Daarom waren zoowel eisch als de uit spraak vrijspraak. De politierechter gaf aan den vader evenwel den welgemeenden raad om voortaan beter op zijn zoons te letten.. Oplichting van 5. E. V., thans uit andere hoofde gedeti neerd in het huis van bewaring, had geld gebrek gehad. Hij had toen een verhaal in elkaar gezet en was daarmede aangekomen hij zekeren E. te Leidschendam. Hy had verteld, dat zijn schip klaar lag om ge schut te worden, maar dat hij geen geld had om te betalen. S. bewogen door het ver haal, had verdachte de gevraagde vijf gul den gegeven, maar later was gebleken, dat het verhaal verzonnen was. Verdachte had veel spijt van het ge beurde. De Officier eischte drie maanden gevan genisstraf. De politierechter wilde verdachte echter nog een kans geven en veroordeelde hem tot een gevangenisstraf van zes maanden, maar voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar. Diefstal in vereeniging. A. K. te Sassenheim, had terecht moeten staan wegens diefstal. Destijds werd de zaak aangehouden om een rapport in te winnen. Het rapport was hedenmorgen aan wezig in tegenstelling met verdachte, die niet aanwezig was. De Officier vond het rapport gunstig en eischte in dit verband een voorwaardelijke gevangenisstraf voor den tijd van drie maanden. Bij verstek werd verdachte conform de zen eisch veroordeeld. Wegens heling. In dezelfde zaak moest nog verschijnen J. L. uit Sassenheim, die de gestolen goederen zou hebben geheeld. Aangezien ook deze verdachte niet ver schenen was kon de Officier kort zijn en eischte een geldboete van 10 subs. 10 da- ggn. Uitspraak conform. HAARLEMSCHE POLITIERECHTER. Vernieling. De 18-jarige visscher N. van B. uit Kat- wijk aan Zee stond terecht, terzake dat hij op 20 September te IJmuiden met zijn vuist een ruit heeft stukgeslagen van een perceel in de Prins Hendrikstraat aldaar. Verdachte bekende het feit, maar zeide, dat hij eenige borrels had gedronken en toen tegen de ruit is terecht gekomen. Als ge tuige werd gehoord de heer D. B. uit IJmui den, makelaar, die verklaarde dat de schade aan de ruit, welke ruit toebehoorde aan de Friesche-Hypotheekbank;, een bedrag be liep van ƒ60. De Officier van Justitie achtte het feit bewezen door de verklaringen van de ver dachte en eischte een geldboete van 15. subs. 9 dagen hechtenis. De Politierechter veroordeelde verdachte tot een geldboete van 12.— subs. 9 dagen hechtenis. Ik begrijp niet, hoe de dok= ters wijn als versterkend mid del kannen voorschrijven, .k kan heelemaal niet meer over® eind komen. (Lustige Sachse*

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 4