STADS h gl NIEUWS AGENDA MAANDAG 27 DECEMBER 1937 DE LETDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER? OM HET VRIESPUNT. De Bilt seint s Verwachting: Meest zwakke verander lijke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of gaen neerslag, aanvankelijk lichte tot ma tige vorst, later temperatuur om het vriespunt. Hoogste barometerst.: 782.1 te Hamburg. Laagste barometerst.: 752.2 te Janmayen. LU CHTTEMPERATUUR. 1 gr. onder nul. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Mandagnamiddag 4.22 uur tot Dinsdagmorgen 7.40 uur. HOOG WATER Te Katwijk aan Zee op Dinsdag 28 Dee. voorm. 11.49 uur. Maan op 4.13 uur Dinsdagmorgen en onder 12.55 uur Dinsdagmiddag. BEPERKING VAN DEN ARBEID DER GEHUWDE VROUW. De voorzitter van den hoogen raad van arbeid heeft benoemd tot voorzitter, le den en plaatsvervangende leden van de commissie, welke praeadvies zal hebben uit te brengen over het voorontwerp van een wet, houdende beperkende bepalingen inzake arbeid van gehuwde vrouwen: lid en voorzitter: mr. T. J. Verschuur. Leden en plaatsvervangende leden: H. B. Berghuys (N.V.C.), mr. A. M. Engels, dr. ir. A. H. W. Hacke (pl.v.v. ir. N. C. Winkel), mej. M. Heinen.mr. A. Hoekema (pl.v.v. mr. W. Noordijk) (Chr. Werkg. Ver.), W. de Jong (C.N.V.), mevr. A. KnoppersValkenier (Ned. Chr. Vrou wenbond), prof. mr. A. C. Josephus Jitta, F. L. v. d. Leeuw (Kon. Ned. Midden standsbond), C. v. d. Lende (N.V.V.), prof. mr. P. Lieftinck, mevr. baronesse C. W. F. Mackay, mevr. Chr. L. PolakRo senberg (Ned. Ver. van Vrouwenbelangen en gelijk Staatsburgerschap), ir. A. L. H. Roebroek (pl.v.v. mr. J. J. Wintermans), mej. M. Romme (Fed. van R. K. Vrouwen bonden in Nederland), mr. B. C. Slotema- ker (pl.v.v. mr. P. Steinz) (Verband van Ned. Werkgevers), mr. B. J. M. van Spaendonck (pl.v.v. mr. F. Janssens) (Alg. R. K. Werkgeversvereeniging), dr. J. v. d. Tempel, G. J. Teppema, J. Veld man (R. K. W. V.), ir. R. A. Verwey en mevr. A, E. J. de VriesBruins (Soc. Dem. Vrouwenclubs). DE POSTCHEQUé- EN GIRODIENST BIJ DE JAARWISSELING De directeur van den postchequé- en gi rodienst brengt ter kennis van de reke ninghouders, dat op grond van de erva ring moet worden verwacht, dat in de eer ste dagen na de jaarwisseling een buiten gewoon groot aantal opdrachten aan het Girokantoor zal worden ingezonden. Aangezien de opdrachten, die op een be paalden dag worden ontvangen, «ille op dienzelfden dag moeten worden uitgevoerd, behoeft het wel geen betoog, dat de admi nistratie ou dergelijke abnormaal drukke dagen buitengewoon veel zorg vereischt en de taak van de ambtenaren in hooge mate wordt verzwaard. Tijdelijke verster king van het personeel door buitenstaan ders is niet mogelijk wegens het gebrek aan routine, welke noodig is voor het ver richten van den arbeid, die voor een groot deel machinaal geschiedt. In verband met een en ander wordt we derom een beroep gedaan op de welwil lendheid van de rekeninghouders om de opdrachten betreffende betalingen, welke niet aan één van de eerste dagen van Ja nuari zijn gebonden zoo mogelijk tot de tweede week van die maand aan te hou den. Zou dit niet mogelijk zijn, dan zou wellicht reeds in de laatste dagen van De cember tot inzending kunnen worden over gegaan. De overmatnge belasting van het girokan toor onmiddellijk na de jaarswisseling zou bij deze handelwijze evenals verleden jaar tot geringere afmetingen worden terugge bracht, hetgeen in het belang van den goeden gang van zaken aldaar en derhalve ook in dat van de rekeninghouders in het algemeen zou zijn. Ook ter wille van de ambtenaren, van wie op die dagen toch reeds meer dan ge wone inspannig moet worden gevergd, zou een dergelijke door de rekeninghouders te betoonen medewerking ten zeerste op prijs '«orden gesteld. DE ORDENING IN DE SCHOEN INDUSTRIE I Overzicht van de voornaamste bepalingen Bij beschikking van den minister van Sociale Zaken zijn, zooals gemeld, een aan tal bepalingen van de collectieve arbeids- overeennkomst voor de schoenindustrie al gemeen verbindend verklaard voor de werkgevers en arbeiders in die industrie. De hier bedoelde bepalingen betreffen: a. De minimum-uurloonen (voor werk- nemsr van 15 tot 2034 jaar resp. van 10 tot 35 ct. en voor werkneemsters van 15 tot 20 jaar resp. van 10 tot 20 ct., voor volwassen werknemers van 21 tot 60 jaar. Klasse III 3 ct., klasse II 41 ct. en klasse I 45 ct. en voor werkneemsters van 21 jaar 21 ct.). De stuk- of tariefloonen zullen zoodanig worden gesteld, dat minstens 10 pet. bo ven het minimum-uurloon kan worden verdiend. b. De klasse-indeeling der werknemers van 21 tot 60 jaar. c. Vergoeding voor nachtarbeid en Zon- dagsarbeid. Voor overwerk, verricht tusschen des morgens 6 uur en des morgens 7 uur, en voor overwerk, verricht tusschen des avonds 7 uur en des avonds 10 uur, wordt 25 pet. extra-loon betaald tenzij in twee ploegen wordt gewerkt. Voor overwerk, verricht tusschen des avonds 10 uur en des morgens 6 uur, wordt 50 pet. extra-loon betaald, tenzij in twee ploegen wordt gewerkt. Voor arbeid op Zondagen en algemeen erkende Christelijke feestdagen wordt een extra-vergoeding van honderd procent ge geven. d. Kindertoeslag. De werkgevers zijn verplicht aan hun werknemers, waaronder hier wordt /er- staan het geheele personeel, echter met uitzondering van het administratief per soneel en van hen, wier loon, over een ge heel jaar berekend, meer dan 2400 be draagt, een uitkeering door middel van het centraal kindertoeslagfondls voor de Nederlandsche schoenindustrie te garan deeren van 75 ets. pr week voor elk kind beneden 14 jaar, te beginnen met het vier de kind beneden 14 jaar, en in verband daarmede deel te nemen aan de samen werking en het collectief dragen der kos ten, welke het centraal kindertoeslagfonds voor de Nederlandsche schoenindustrie te dezer zake beoogt te brengen. e. Loon bij verzuim. Geen loon is ver schuldigd gedurende den tijd, waarin niet wordt gewerkt, uitgezonderd voor een hal ven of geheelen dag in aantal bijzondere gevallen. f. Algemeen erkende christelijke feest dagen. De algemeene erkende Christelijke feestdagen: Nieuwjaarsdag, Hemelvaarts- en le Kerstdag worden uitbetaald, tenzij zij op Zondag vallen. g. Vacantiedagen. Er worden tenminste 3 vacantiedagen gegeven met behoud van loon aan alle werknemers. h. Wachtgeldregeling: Wanneer tengevol ge van slapte in het bedrijf de werktijd wordt ingekrompen, behoudt de werkne mer aanspraak op vijftig procent van het minimum-weekloon. KERSTFEEST IN BURGERZIEKENHUIS TE AMSTERDAM. Het Kerstfeest in" het Burgerziekenhuis heeft een bijzondere stemming gehad dit jaar. Niet licht zullen alle patiënten, die hier verpleegd worden en evenmin de zus ters en hét verdere personeel deze dagen vergeten, de dagen dat zij onder één dak met ons Koninklijk Gezin in het schijnsel van de Kerstboomkaarsen en bij de klanken van het „Stille nacht, heilige nacht" zijn bijeengeweest. Vrede en rust en stille blijheid heersch- ten er in gangen en zalen. Vrijdag was H. M. de Koningin gekomen om by de Prin ses en den Prins te zijn en de beide Kerst dagen is Zij gebleven in de vredige sfeer van het ziekenhuis, waar nu de versiering met groen en bloemen een feestelijken glans bracht. In intiemen kring en toch ook weer zoo nabij al de anderen, binnen de stemmings volle muren van het Burgerziekenhuis, hebben de Leden van het Vorstelijk Ge zin het Kerstfeest gevierd. De zusters gin gen glimlachend en geruischloos door gan gen en kamers af en aan. Het goede nieuws, dat Prins Bernhard zich uitstekend gevoel de en het buitengewoon goed maakte, ver vulde ook haar, die dag in dag uit te mid den van haar zieken zijn, met dankbaar heid. Vrijdag reeds bleek dat ditmaal het feest op bijzondere wijze gevierd zou worden. De hofdames gingen toen namens H. M. de Koningin bij alle patiënten langs, informee rend naar hun toestand. Beladen met ge schenken gingen zij rond. Vooral voor de kinderen was dat een feest: zij. werden al len verrast met suikergoed en heerlijke cho colade. De ouderen ontvingen bonbons en de mannen kregen ieder ter herinnering een plateelen aschbak. Maar ook de zusters werden niet vergeten. Allerlei verschillen de geschenken werden haar overhandigd. In de gangen, dus op een centraal punt, is de eigenlijke Kerstviering gehouden. Voor de geopende deuren van alle zalen werd een kerstboom geplaatst. Een strijkje heeft op den Eersten Kerstdag zacht Kerst liederen gespeeld en een koor van zusters, samengesteld uit de meest muzikale meis jes, heeft hier voor de patiënten gezongen. Ook in de zalen was een versiering aange bracht en de bedden van alle zieken waren met groen getooid. Zoo was het Kerstmis in het Burgerzie kenhuis. Blijheid was er in alle zalen, en opgetogen gezichten kon men in alle zieken zalen zien. In een der vertrekken hebben de verpleegsters, voor zoover zij uit haar werk gemist konden worden, te zamen met de Koningin en de Prinses aangezeten aan een koffiemaaltijd. Op den Tweeden Kerstdag zijn de Ko ningin en de Prinses uitgereden naar de om geving van den Zeeburgerdijk, waar Zij geruimen tijd gewandeld hebben. „Telegraaf. Offideële Crislspubllcaties DENATURATIEVERGOEDING ERWTEN VELDBOONEN OOGST 1937 De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de denaturatievergoe- ding voor erwten van oogst 1937, welke zijn genenatureerd in het tijdvak van 20 tot en met 24 December 1937, 1.05 per lOz K.G. zal bedragen voor groene erwten, door handelaren gedenatureerd en voldoen de aan het standaardmonster van kwali- teisklasse C, en 0.55 per 100 K.G. voor voelererwten door telers gedenatureerd. De steunvergoeding voor veldboonen, welke aan de daartoe gestelde eischen vol doen en door telers of handelaren zijn ge denatureerd in genoemd tijdvak, zal 2.40 per 100 K.G. bedragen. 8903 's Gravenhage, 24 December 1937. DE ALGEMEENE ABONNEMENTS KAARTEN BIJ DE NED. SPOORWEGEN. Geen prijsverlaging» Blijkens verschillende uitingen in de bla den, is men van meening, dat het sluiten van 148 halten en stopplaatsen aanleiding zou kunnen zijn, om den prijs der A.-abk. te verlagen. Van bevoegde zijde vernemen w(j echter, dat dit niet het geval zal zijn en wel op de volgende gronden: Toen jaren geleden de A.abk. werden in gevoerd, is de prijs dier kaarten zeer laag gesteld. Toen daarna het net werd uitge breid en het aantal stopplaatsen werd ver groot, zijn de prijzen niet verhoogd. Op 1 Januari 1933 ondergingen ze zelfs een ver laging van 10 pet. Daarna werden een aan tal stopplaatsen gesloten, waarvan zoo goed als geen gebruik meer werd gemaakt, ter wijl in 1938 nog 146 van die stopplaatsen zullen worden gesloten. Daartegenover staat, dat het aantal reizigers-K.M., dat in 1933 rond 40.336.000 was, in 1936 met rond 700000 was toegenomen en in 1938 zeker nog belangrijk zal toenemen, zoodat de reisgelegenheid veel grooter wordt. Daarbij komt, dat verschillende lijnen werden ge- electrificeerd Diesel treinen zijn aangeschaft en de snelheid is verhoogd. De electrificatie wordt met Mei a.s. wederom aanzienlijk uitgebreid, de snelheid op vele baanvak ken tot 120 K.M. per uur opgevoerd en het aantal treinen belangrijk vergroot. Het com fort, ook wat de inrichting der rijtuigen betreft, zal daarbij aanmerkelijk zijn ge stegen, zoodat belangrijk meer „geboden" wordt, dan toen de prijs der A.abk. in 1933 DE A.S. BLIJDE GEBOORTE De Commissie voor den te houden fak keloptocht bericht ons, dat de brandweer- autariteiten, alhier, haar hebben verzocht, hen die aan den oproep tot het aanbrengen van een vensterverlichting, door middel van kaarsen, gevolg wenschen te geven, te verzoeken door het wegnemen van gor dijnen en vitrages zooveel mogelijk ieder brandgevaar te voorkomen. PONDJESDAG Wij brengen aan de weldadige stadge- nooten onzen oprechten dank voor hun groote vrijgevigheid, die ons in staat heeft gesteld aan precies 500 gezinuen een Kerstgave te verstrekken, waaronder vele gezinnen van stille armen. U hebt hierdoor medegewerkt in vele ge zinnen de Kerstvreugde zeer te verhoogen. Het Comité. VER. „KATHOLIEK-LEIDEN". Hedenavond! Om 8.30 uur in de Stadsgehoorzaal opvoe ring van „De Groote kans", blijspel in 3 be drijven door de Vereenigde Haagsche Spe lers, onder leiding van Pierre Balledux. Aan de zaal zijn nog enkele programma boeken verkrijgbaar. In dit programmaboek zijn 2 toegangskaarten aanwezig. Een voor hedenavond, en een voor 22 Februari, waar zal spelen het gezelschap Jan Musch met „Job heeft geduld". De kosten van deze 2 avonden zijn 1. Daarna zullen uitsluitend kaarten ver krijgbaar zijn voor den avond van 22 Fe bruari k 0.75 met programmaboek k f 0.10. PATER BORROMAEUS DE GREEVE komt spreken op Woensdagavond 5 Januari 1938 in de Groote Stadsgehoorzaal ter gele genheid van het 40-jarig bestaan van de R.K. Kiesvereeniging (thans R.K. Staats partij afd. Leiden). Verder komt nog spreken de zeer beken de redenaar, de heer Steinmetz. Tevens zal zang ten gehoore worden ge bracht van het Odo-koor, u allen wel bekend. Het wordt een schitterende avond. De toegangsprijzen zijn: 0.15 voor leden van de afdeeling, die hun contributie over 1937 hebben voldaan. De kaarten zijn verkrijgbaar a.s. Woens dagavond in de Zita P. K. Koorsteeg van 8 tot 9.30 uur. Men kan daar tevens zijn plaats bespreken 10 cent. Niet-leden der afdeeling kunnen toe gangskaarten bekomen a 0.30 bij fa. Hui- bers, Haarl^traat, waar men tevens plaat sen kan besprekén k 10 cent. Zondag 2 Januari zal in de kerk van O. L. Vr. Hemelvaart en St. Joseph de Hoog mis worden opgedragen voor de Afd. Lei den der R.K. Staatspartij. opnieuw werd vastgesteld. Op deze gron den meenen de N.S. niet tot verlaging te moeten overgaan. NORMALISATIE OP TEXTIEL- TECHNISCH GEBIED De hoofdcommissie voor de normalisatie in Nederland heeft een commissie ingesteld voor de normalisatie op textiel-technisch gebied. Aanleiding hiertoe is geweest, dat dit onderwerp internationaal is ter hand genomen door de International Standards Association, waarbij de verschillende lan delijke normalisatie-lichamen zijn aange sloten. De Nederlandsche commissie vormt dus in de eerste plaats een vertegenwoor diging uit het bedrijfsleven ter bepaling van het standpunt, dat bij het internatio nale overleg van Nederlandsche zijde zal worden ingenomen. Daarnaast is haar taak een Nederlandsche normalisatie op dit ge bied tot stand te brengen. Het textiel-technisch gebied, waarvoor deze commissie is ingesteld, omvat de nor malisatie van onderzoekingsmethoden van textiel, de nomenclatuur,, de herleiding van mtrische en Engelsche garennummers, bet vaststellen van garennummers, de con ditioneering, in al welke zaken, nationaal en internationaal, groote verschillen be staan, die handel en industrie hinder be zorgen. De commissie werd op 23 December ge- installeérd door den voorzitter van den Raad van Bestuur der Hoofdcommissie, ir. Blackstone, en zij hield daarna haar eer ste vergadering onder leiding van haar voorzitter, de nheer Joan Gelderman, tex tielfabrikant te Oldenzaal. Het arbeidsveld werd toebedeeld aan twee sub-commissies, een voor de nomenclatuur en de techni sche vraagstukken onder voorzitterschap van prof. dr. J. Wisselink, directeur van het economisch instituut voor de textiel industrie te Rotterdam, en een speciaal voor de wijze van onderzoek van textiel, onder voorzitterschap van ir. A. ten Brug- gencate, directeur van den Rijksvezeldienst te Delft. Het secretariaat der commissie vervult het Centraal Normalisatiebureau, Willem Witsenplein 6, 's Gravenhage. Bezichtiging Vredespaleis Het vredespaleis te 's Gravenhage', voor zoover niet in gebruik, is tot nadere aan kondiging voor publieke bezichtiging open gesteld alle werkdagen en den eersten en derden Zondag van de maand, telkens van 24 uur. In afwijking hiervan is het paleis Nieuw jaarsdag gesloten. Handelsregister K. v. K. W ij zigingen: 5065. Wed. C. Noor- dermeer, Sassenheim, Hoofdstraat 267, ma- nuf acturenhandeL Vest. Til.: Voorhout, Hoofdstraat 23, dd. 1 Dec. 1937. 5046. W. Vink Zoon, Oegstgeest, Geversstraat 9. Brandstoffenhandel. De ven- nooschap onder firma is met ingang van 24 Dec. 1937 ontbonden, door uittreding van den vennoot W. Vink. Het bedrijf wordt voortgezet door G. Vink, als eenig eigenaar, order den ouden naam. 2362. Baalbergen en Zoon, Katwijk aan Zee, Voorstraat 47a. Kleermakerij en han del in confectie. De vennootschap onder firma is door uittreding van den vennoot: L. N. Baalbergen, met ingang van 1 Jan. 1938 ontbonden. De zaak zal met toestem ming van den uitgetreden vennoot, onder den ouden naam worden voortgezet door: D. J. Baalbergen, als eenig eigenaar. Opheffingen: 6155. Den Ouden's Effectenkantoor, Leiden, Breestraat 47a. Commissiehandel in effecten. Nieuwelnschr ij vingen: 7087. Firma P. H. Meyers en Zoon. (B.P.) Oegst geest; Warmonderweg 44. Venn.: P. H. Meyers en J. Meyers, Oegstgeest. 7088. Aannemers-, Metselaars- en Beton bedrijf van H. J. van der Laaken en Zoon 'B.P.). Leiden, Hooge Rijndijk 144. Venn.: H. J. van der Laaken en L. G. van der Laa ken, Leiden. Kerstfeestvieringen ïn „Rhijngeest" en „Endegeest" Ook dit jaar is het Kerstfeest op de ge bruikelijke wijze in de Gestichten gevierd. Op den Eersten Kerstdag gaf het Zuster- koor „Onder Ons" onder leiding van me vrouw dr. Stuurman in de hall van het Sa natorium „Rhijngeest" een kerstuitvoering. Het koor, begeleid door mej. Rie Blok uit Leiden aan de piano, verwierf een dank baar applaus. Aan het einde sprak. dr. A, W. Borgerhoff Mulder namens de patiën- den van dank tot allen, die hadden me degewerkt tot het welslagen van dit Kerst feest. Des avonds gaf bovengenoemd koor In de centrale ontspanningszaal van „Endegeest" een Kerstuitvoering. Uitgevoerd werden verschilllende Kerstliederen, o.a, van zeer bekende componisten o.a. Handel, Brahms, Mendelssohn en tenslotte de kerstcantate van Catharina van Rennes. Het koor met mej. Rie Blok uit Leiden, piano, bleek ijve rig en met succes gestudeerd te hebben. Voorts verleenden hun medewerking Ans van Eddik, viool, Rie Blok, piano en Leo Dee, violoncel. Op den Tweeden Kerstdag gaf het En- degeester personeel-muziekcorps W.I.K. (Willen is Kunnen) onder leiding van broeder S. Simons in de Centrale Ontspan ningszaal van Endegeest een goed geslaag de Kerstuitvoering. De verschillende nummers werden door de vele aanwezigen medegezongen.. Aan den dirigent br. S. Simons werden bloemen aangeboden. LEIDEN. T Maandag. Ver. „Kath. Leiden", 2e avond R.-K. Winterprogram. Vereen. Haagsche Spelers, dir. Pierre Bal ledux, 8.30 uur, Stadsgehoorzaal. Woensdag, Restaurant Zarse, Stationsweg 2 bridgen voor beginnelingen en ver- gevorderden, o.a.asp. Ned. Reisver. v. Kath., 8.15 uur. Van Zondag 26 Dec., 2e Kerstdag tot en met Vrijdag 31 Dec. neemt waar apotheek: C. B. Duyster, N. Rijn 18, tel. no. 523. Voor Oegstgeest worden deze dien sten waargenomen door: Mej. J. Doedens, Wilhelminapark 8, tel. 274. Exposities JAN SLUYTERS IN DE LAKENHAL. De tentoonstelling, welke van Jan Sluy ters' werken tot 16 Januari in de Lakenhal gehouden wordt, is niet volledig. Jan Sluy- ters' kirnst heeft veel meer kanten, dan op deze tentoonstelling tot uiting komt, waar slechts zijn stillevens, zijn portretten en zijn acten geëxposeerd zijn, naast een en kel kinderportret. Het valt te verstaan, dat een volledig beeld van zijn kunst een heel wat omvattender expositie zou vergen dan twee zalen te zien kunnen geven, maar dat het hoofdmotief wordt van zijn schilder kunst gelegd wordt op zijn acten, stille vens en portretten is niet geheel juist. Want een van de schoonste zijden van zijn kunst is het kinderportret. Zelfs het eenigste, dat op deze expositie aanwezig is, bewijst het. Hiermede doen wij de vele overige kanten van zijn talentvolle veelzij digheid niet te kort. Want ook zijn overige geëxposeerde werken in portretten, stille vens en acten bewijzen zijn talentvolle meesterhand. Maar als de secretaris der Leidsche Kunstvereeniging zegt, dat zijn werk en hij doelt daarbij op zijn acten altijd „verzet zal uitlokken van vrees- achtigen en burgerlijke zielen", dan wagen wij het toch te wijzen op de vooropgezet heid van dit verwijt, dat geen rekening houdt met eerlijke beginselen en degenen, die zich hiermede niet kunnen vereenigen, van te voren doodverft als „vreesachtigen en burgerlijke zielen". Niemand zal toch kunnen ontkennen, dat Sluyter's kunst in hooge mate sensueel is, hoe groot deze ook is, zelfs in zijn portretten. Men zie op deze tentoonstelling maar het portret wij meenen, als wy ons goed herinneren, van mevrouw G. S. dat met de gevulde vor men en de schaduw over het gezicht in hooge mate sensueel is. Als een portret en een goed portret zoo is, zal men kunnen be grijpen, hoe het met zijn acten gesteld is. Na deze te hebben gezien wij denken b.v. aan de Russische boerin en de vrouw voor den spiegel zouden wij geneigd zijn Sluyters den kunstenaar van het sexueele en zinnelijke leven te noemen. Wij vragen ons af, of de verhouding op deze expositie tusschen act en kinderpor tret niet beter anderom ware geweest? Intusschen bewijst deze noodwendig on volledige expositie den geweldigen colorist, die Sluyters is. Men leest hier uit, als in een open boek, dat Sluyters bezeten is van den drang om te werken en van de ziel van zijn object. Voor zijn portretten verwijzen wij naar het meesterlijke portret van prof. de Sit ter, dat de schoonst mogelijke uitbeelding is van een geleerde, die het heelal door- vorscht en tegelijk een prachtige gelijkenis met het orgineel vertoont. Van de stillevens noemen wij vooral de krachtige magnolia's, wonderlijk van kleur en levend van licht, maar hetzelfde effect bereikt hij met helle of donkere kleuren bij andere doeken. Maar dez« magnolia's zijn een feest, waaromheen men zich direct een feestzaal fantaseert met schoone vrou wen en overdaad van licht of een banquet met aanzittenden in avondkleeding en spij zen en wijn. Overigens is ieder doek op zich een uit voerige beschrijving waard, zooals het por tret van Jas Musch, het eenvoudig in grijs en bruin gehouden landschap, dat met deze simpele middelen een verbijste rend gevoel van verlatenheid geeft en de vrouw met de hoofddoek, die ook een an deren Sluyters te zien geeft. Voor den aanvang sprak mr. Slagter een openingswoord, waarbij hij de aandacht vestigde op de Leidsche Kunstvereeniging. Dat zulk een vereeniging op een stad van 70.000 inwoners slechts 100 leden telt, acht te spr. bedroevend. Spr. deed dan ook een beroep op de leden hierin verandering te brengen. Wat de expositie betreft zeide spr., dat het niet mogelijk was in een kleine ten toonstelling een samenvattend beeld van Sluyters' werk te geven. Er konden slechts enkele grepen worden gedaan. Sluyters, aldus spr., is een belangrijke verschijning, hij schildert met hartstocht en bezetenheid en toch is hij beheerscht. Hij is geen peu teraar. Hij penseelt geen maatschappelijke problemen, hij is voor alles colorist. In el ke periode brengt hij belangrijke dingen tot stand, ook minder belangrijke dingen, maar dat kan niet anders bij zulk een werk- drang. By het groeien der jaren komt er verdieping in zijn werk, verstilling in kleur zooals het heidelandschap in enkel grijs en bruin toont. Maar ook dan blijft hij toch de kleurvulcaan. Hij is de schilder van het figuur, het portret en het stille ven. In het stilleven laat hij zijn coloriet uitlaaien. Zijn stillevens zijn geen geschil derde inventarissen, die uitgroeien tot het schilderen van microben. Sluyters durft een groote greep in het leven te doen. F. S.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2