Een protest van den Paus aan den voor-avond van Kerstmis DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN WAT IN DUITSCHLAND GESCHIEDT GELOOFSVERVOLGING IS BINNENLAND 29ste Jaargang MAANDAG 27 DECEMBER 1937 No. 8914 S)e ÊciclóeheSaii/fca/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bl| vooruitbetaling] Voor Leiden 19 cent Der weekJ 'i£0 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week S 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver» krügbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummer# 6 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 93S, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003. POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT] Gewone Advertentlèn 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES "an ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f£0.5G Dll nummer vier bladen. bestaal uil V Kerkgebouwen en vergaderzalen De S.D.A.P. heeft weer de gebruikelijke Kerstvergaderingen gehouden- In de Kerstvergadering te Amsterdam wees ir. Albarda er op, dat millioenen menschen op Kerstmis bijeenkomen „in kerkgebouwen en vergaderzalen, wier denken gericht is op de verheven bood schap van tweeduizend jaar geleden: vre de op aarde. Waar deze gedachte tevens een vurige hoop uitdrukt, is er geen te genstelling tusschen de kerker, en onze vergaderzalen'' aldus spr. Neen, er behoeft geen tegenstelling te zijn tusschen kerkgebouwen en verga derzalen. Maar er is tegenstelling tus schen „de kerken en onze vergaderzalen" wanneer deze vergaderzalen de plaats gaan innemen van de kerken! En er is ook een in 't oog springende onder schatting van de kerken, als naen deze op één lijn stelt met vergaderzalen! Spreken en beraadslagen, vergaderen, om te komen tot wat men in ernst en in geweten goed acht, is, ongetwijfeld, prij zenswaardig. Maar 't is toch heel wat an ders en heel wat minder, dan.,,, bidden! Onbewust en ongewild heeft ir. Albarda Wel héél scherp gesteld de tegenstel ling tusschen Christendom en Socialis me in deze vereenzelving van vergader zalen en kerken. Waar Koos Vorring ïn de Kerstvergade ring te 's-Gravenhage verklaarde, dat tienduizenden, die op positief (wij spatieeren Red. L. Crt.) christelijk stand punt staan, bü de verkiezingen rood heb ben gestemd, daar overdreef hij zeker wat het aantal betreft. Maar die chris tenen, die sympathiseeren met of steunen het socialisme, moeten toch wel tot ern stige bezinning worden gebracht, als zij, al is 't maar slechts even, hebben nagedacht over uitlatingen als de hierbo ven geciteerde van ir. Albarda! „Religieus socialisme, christelijk socia lisme zijn uitdrukkingen, die een tegen spraak insluiten; het is onmogelijk dege lijk katholiek te zijn en tegelijk socialist In den waren zin van het woord" aldus Pius XI in „Quadragesimo Anno". Op de Kerstvergaderingen van de S. D. A. P. is heftig gefulmineerd tegen de rechtsche partijen, die haar steun hebben gegeven aan de versterking der defensie, zooals de Regeering deze had voorgesteld en noodzakelijk achtte. Voorheen was de S.D.A.P. anti-milita ristisch: geen man en geen cent voor het leger. Nu is dat anders geworden: wél man nen en wèl centen voor het leger. Maar niet zooveel mannen en niet zoo veel centen; als de Regeering noodig oor deelt terwijl men de overtuiging der Regeering niet met zakelijke argumenten kan ontzenuwen of weerleggen! Dat kan men blijkbaar niet; dat beproeft men ook niet. Zeker, iedere partij, ieder we mogen zeggen: respectabel vaderlander betreurt het diep, dat er zoo veel voor de defensie moet worden geofferd; ieder zou zoo erg graag zien, dat heel veel van dat geld voor andere uitgaven zou worden ge bruikt. Maar als men voor nat. bewapening Is en dat verklaart de S.D.A.P. vandaag te zijn dan mag men niet zulk een ge makkelijke, zulk een goedkoope cri- tiek uitoefenen op de feitelijk door de Regeering voorgestelde bewapening! Het „geen man en geen cent" van de vroegere S.D.A.P. was tenminste een vier kante houding. De tweeslachtigheid van vandaag is verre van verheffend! 't Is al lerduidelijkst, dat men wil eten van twee wallen. Dat is.... „politiek"! ONZE „POLITIEK" IS NIET VAN DEZE WERELD DE PAUS NOEMT DE DINGEN BIJ HUN NAAM. Zooals wij reeds hebben medegedeeld, heeft Z. H. de Paus aan den voor-avond van Kerstmis de te Rome aanwezige kardinalen ontvangen, die aan Z. Heiligheid hun Kerstwenschen kwamen aanbieden, en in zijn antwoord in 't bijzonder gesproken over de geloofsvervolging in Duitschland. Wij moeten, aldus de H. Vader, aan ons woord van dank enkele opmerkingen toe voegen, en wel een opmerking over feiten en een over beginselen, en tenslotte moeten wij een woord van protest laten hooren, van ernstig protest. Wat de feiten betreft: dit bestaat aller eerst in het vaststellen, dat er in Duitsch land een werkelijke geloofsvervolging be staat, niettegenstaande sommigen het te gendeel beweren. Wat de beginselen betreft: Ons woord hierover bestaat In de ontkenning van de beschuldiging, welke door sommigen tegen de Kerk wordt geuit, dat zij zich niet be zig houdt met den godsdienst, doch met de politiek. De Heilige Vader protesteert krach tig tegen deze beschuldiging. Hij bevestigt, dat de actie van de Kerk geen politieke actie is, dat zij niets met politiek te maken heeft en uitsluitend godsdienstig is. „Wij willen niet, aldus de H. Vader, dat men van ons kan zeggen wat de geschied kundige zegt, dat in een oogenblik van groote decadentie „Vera etiam rerum per- didimus nomina". („Wij hebben de zaken zelfs niet bij haar waren naam genoemd".) Wij zullen dus de dingen bij hun naam noemen. Er bestaat in Duitsch land een vervolging, een vervolging, zooals er nog zelden is geweest, zoo verschrikkelijk, zoo ernstig en zoo vruchtbaar in haar kwade gevolgen. Er is een vervolging en het Is treurig te moeten zeggen, dat hierbij noch ge weld noch hinderlaag en leugen ont breken.. Wij willen niet langer stilstaan by deze treurige zaken. Wy willen er alleen aan toevoegen en wel voor hen, die twijfelen, dat, wanneer Hij spreekt over zoo ernstige zaken, welke zoo nauw betrekking hebben op zijn verantwoordelijkheid als plaatsver vanger van Christus, de Paus wel goed in gelicht moet zijn. De Paus voegde hieraan toe, dat hij wei nig landen zoo goed kent als Duitschland in alle uitingen van zijn geestelijk en so ciaal leven. Daarom is het voor Hem dub bel treurig, dat men hier voortgaat met fou ten tegen de waarheid te maken. Geen politiek In de Kerk, Men heeft gezegd, dat de katholieke gods dienst niet meer is, wat hij is geweest, doch dat hij politiek is geworden en zich niet meer bezig houdt met godsdienst, doch met politiek. Met deze politiek wil men de ver volging rechtvaardigen, alsof dit een mid del van verdediging is. Geliefde zonen, Onze Heer Jezus Christus wilde dezelfde beschuldiging ondergaan toen Hij voor Pi- latus werd gevoerd als volksopruier en vijand van den Keizer. Pilatus heeft de kern van de zaak goed begrepen, hoewel hij haar eerst niet scheen te begrijpen of deed alsof hy ze niet begreep: De vraag „Zijt gij ko ning?" beteekende voor Pilatus „Gij zijt dus een politieke leider, een politiek agita tor?" Onze Zaligmaker antwoordde met de kalmte van Zijn Goddelijk woord met een bevestiging en een ontkenning: „Mijn ko ninkrijk is niet van deze wereld. Mijn ko ninkrijk is niet, wat gy denkt. Indien dit zoo was, dan zouden zij, die aan mijn zyde staan, mij te hulp komen". Wij zouden het zelfde kunnen zeggen van Ons. Wij denken niet aan politiek, dit zeide Christus, bevestigend, dat hij niet op de wereld was gekomen om politiek te voeren, doch om getuigenis af te leggen van de Waarheid, van de Waarheid, welke de we reld zoo weinig waardeert. Pilatus zelf heeft gevraagd: „Wat is waarheid?" en ging heen. Wij willen voor de geheele wereld herhalen en protesteeren: Wij doen niet aan politiek. Integendeel, Wij kunnen de woorden van Christus herhalen: „Indien dit zoo was, dan zouden zij, die met Ons zijn. Ons te hulp komen". Overal ter wereld zijn Onze lieden, heb ben wij toegewijde zonen, geloovigen, die God aanbidden. Niemand van hen gelooft, dat Wij Ons bezig houden met politiek, want allen kunnen zien, dat Wij ons bezig houden met godsdienst en niets anders. Zeker, Wij moeten zeggen, dat zelfs de eenvoudigste burger in zijn burger., lijk leven moet leven overeenkomstig de wetten van God, de wetten van Christus, Doch is dit politiek, of gods dienst? Wij willen alleen dat ook in het burgerlijk, in het gemeenschappelijk en in het sociale leven de rechten van God, die tegelijkertijd de rechten van den mensch zijn, geëerbiedigd worden. Dit doen Wij en zullen wij altijd doen en, indien sommigen het tegendeel beweren, dan is dat tegen de waarheid. Dit is juist, wat Ons het meest smart, dat men Ons be schuldigd, den godsdienst te verwaarloozen, en het is een van de ergste gedachten, dat men zooveel Eerbiedwaardige Broeders in het episcopaat en kardinalaat beschuldigt, den godsdienst te misbruiken voor politieke doeleinden. Ook is het een van de ergste gedachten, dat deze beschuldiging wordt geuit tegen zooveel priesters en zooveel goede geloovigen, die steeds bereid zijn, de wetten van God te gehoorzamen en het le ven van een goed Christen te leiden en ook het leven van een goed burger, want zy zijn overtuigd, dat zij hun burgerlijke en sociale plichten moeten vervullen, niet alleen tegenover God, doch ook tegenover de menschen. Wij willen hieraan niets toevoegen, doch alleen Ons protest herhalen, dat niet na drukkelijker en niet plechtiger kan zijn voor de geheele wereld. Wij houden Ons bezig met godsdienst en niet met politiek. Wij willen dit niet doen, iedereen die wil kan dit zien en dit getuigenis van de waar heid moet zooveel van Onze broeders in het bisschopsambt, zooveel priesters en broe ders, die zoo te lijden hebben van deze vervolging en van dezer laster, vertroos ten". De H. Vader voegde hieraan toe, dat Hy hun moeilijkheden en lijden kent en Zijn grootste smart is hen getroffen te zien in het meest gevoelig deel van hun nobele ziel. „Ons blijft slechts over God te bidden, Onze oogen en Onze ziel tot Hem te kee- ren, opdat Hij Ons te hulp kome, Hij, die alles kan in Zyn oneindige barmhartigheid en goedheid, opdat Hij zooveel geloovigen, die lijden, niet alleen in het land dat Wij genoemd hebben, doch ook in andere lan den, helpe, dat Hij kome en een einde ma ke aan zooveel kwaad, dat Hij zooveel men schen op den weg der waarheid terugvoere, die Hem alleen schijnen te kennen om Hem te beleedigen; een verschrikkelijke zaak, welke Ons doet denken en dit is troostend voor Ons aan de oneindige barmhartigheid van God, die alles duldt en lijdt, zoodat wij weten, dat, wanneer Wij het geduld verliezen, Wij vurig bidden moeten voor hen, die de .oorzaak zijn van zooveel lijden alsook voor hen, die het slachtoffer hiervan zijn". Tenslotte gaf de H. Vader Zyn apostoli- schen zegen. OEGSTGEEST. De zeereerw. heer J. J. C. M. LOOYAARD Benoemd tot pastoor te Oegstgeest. DE WERELD IN VOGELVLUCHT Aan den voor-avond van Kerstmis heeft Z. H. de Paus in antwoord op de Kerstwen schen van de kardinalen gesproken over Duitschland en de toestand daar openlijk gebrandmerkt als een Kerkvervolging. Voor ons is dat geen nieuws, doch het woord Kerkvervolging is tot nu toe nog nimmer door den Paus gebruikt. De H. Vader heeft thans de dingen maar bij hun naam ge noemd; wat in Duitschland gebeurt, is in feite een Kerkvervolging ondanks alle be weringen, dat de Kerk volkomen vrij is en de Staat haar slechts belet om „politiek" te voeren. „Wij doen niet aan politiek", verklaarde de Paus met den meesten nadruk en voor iedereen, die de zaken eerlijk en objectief bekijkt, is dat ook overduidelijk. Het z.g. „politieke Katholicisme", dat men in Duitschland zegt te bestrijden, bestaat niet; het is een valsche vlag, welke een. zeer on behoorlijke lading moet dekken. Tusschen Japan en de Vereenigde Staten is een aanmerkelijke ontspanning ingetre den, nu Amerika de Japansche verontschul digingen voor het incident met de „Panay" heeft aanvaard. Weliswaar stellen de Ja- panneezen het voor, alsof hier sprake is ge weest van een vergissing, terwijl de Ame rikanen zeggen, dat er van een „vergis sing" geen sprake kan zyn geweest, maar Washington is van oordeel, dat men daar over niet moet blijven twisten. De schade wordt betaald en dat is voor de Amerika nen wel het belangrijkste. In Palestma was het met de Kerstdagen allesbehalve vrede. Integendeel, er is flink gevochten in Galilea, waar de Britsche sol daten bezig zijn, een bende gewapende Ara bieren onschadelijk te maken. Ook in andere plaatsen blijven de daden van verzet en terreur aanhouden, zoodat de Britten hun handen vol hebben, om de or de te handhaven. DE STRIJD TEGEN HET TERRORISME IN PALESTINA. JERUZALEM, 27 Dec. (A. N. P.). Gis teren en vandaag heeft zich in het gebied van Tiberias geen nieuwe gevechtsactivi teit voorgedaan. De Britsche soldaten en de politie hebben het geheele gebied en alle daarin gelegen gebied en alle daarin gelegen dorpen afgezocht naar verborgen Arabische activisten. Naar verluidt zou het aan het grootste deel der Arabieren, die aan de gevechten hebben deelgeno men, gelukt zijn, te ontkomen. Voor een deel zijn zij blijkbaar de Syrische grens gepasseerd, waar de Syrische gendarme rie eenige gewapende Arabieren heeft aan gehouden. De Britsche troepen zijn er dus blijkbaar niet in geslaagd, het in den strijd bij Tiberias tot een beslissing te laten ko men, daar de Arabische activisten niet vernietigd zijn. Het is hun integendeel nog mogelijk, ondanks de afsluiting der grens, steeds weer by verrassing op te duiken. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Dê Paus protesteert in een Kerstbood schap tegen de Duitsche Kerkvervolging. £lsteblad). Japan biedt Amerika in een antwoord nota zijn verontschuldigingen aan over het incident met de „Panay". De verontschul digingen aanvaard. (2de blad). Een ware veldslag tusschen Britsche troepen en Arabieren in Galilea. (2de blad). Een vliegtuig van de Air France in Bo- hemen verongelukt (Luchtv. 2de blad). Binnenland Benoemingen in het Bisdom Haarlem. (Kerknieuws 1ste blad). Aan den vooravond van en tijdens de Kerstdagen hadden eenige verkeersongeluk ken plaats (4e blad). Voetballer tijdens wedstrijd doodgeble ven (éde blad). De Sch, 81 nabij Dieppe gestrand (4e blad). Sport en Weds trilden Athletiek: Successen van Docos bij de Kerstveldloopen te Beverwijk (2de blad). Voetbal. De DHVB-wedstrijden nage noeg alle gespeeld (2de blad). AANTAL GEHEEL WERKLOOZEN EINDE NOVEMBER 1937 Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt de volgende cijfers mede betreffende het aantal geheel werkloozen, bij alle or ganen der openbare arbeidsbemiddeling als werkzoekende ingeschreven. Opgemerkt zij, dat niet alle werkloozen in Nederland zich als werkzoekende bij de openbare arbeidsbemiddeling laten in schrijven. aant. geheel werkl. op het einde van Nov.'37 Nov. '36 Oct.'37 gemeenten met: 100.000 en m. inw. 153.570 165.726 146.320 50.000—100.000 inw. 48.853 52.252 45.974 20.000—50.000 inw. 50.912 52.937 45.060 mind, dan 20.000 inw. 132.648 148.565 104.076 Totaal 385.983 419.480 340.436 Blijkens deze cijfers, was 't aantal inge schreven werkloozen eind November 1937: 33.000 kleiner dan eind November 1936. Vergeleken bij eind October 1937 steeg het echter met 45.000, welke stijging die van verleden jaar overtrof (25.000), terwijl zij ook grooter was dan in 1935 (33.000). Hierbij is gevoegd een specificatie naar de beroepsklassen. Zooals de cijfers aan- toonen steeg de werkloosheid in de dia mantindustrie, de kleedingindustrie, de leer- bewerking en de voeding- en genotmidde- lenbedrijven boven die van verleden jaar. OPLEIDING CAFE- EN RESTAURANT- PERSONEEL. Vanochtend werd in Utrecht de eerste openbare les van den vakcursus voor café- en restaurantpersoneel onder meer bijge woond door den heer Van Hout, vertegen woordiger van het Departement van Socia le Zaken uit den Haag en wethouder G D. Zegers. Aan het einde van deze les bracht wet houder Zegers namens het gemeentebe stuur van Utrecht dank aan de organisa ties, die het initiatef namen tot dezen cur sus en hulde aan allen, die er aan mede gewerkt hadden, dat deze cursus zooveel succes opleverde. De heer van Hout bracht namens de regeering dank aan het gemeen tebestuur van Utrecht, dat op zoo snelle en doortastende wijze dezen cursus had in- gesteld. Spreker stelde Utrecht tot voor beeld van alle andere gemeenten in den lande, waar men, ondanks de groote be hoefte, nog niet zoo ver had weten te ko men.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1