OMGEVING DINSDAG 21 DECEMBER 1937 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE Bi AD - PAG. 7 WIJZIGING IN DE DIENSTREGELING. Naar wy vernemen zijn door de Ned. spoorwegen de navolgende wijzigingen in de dienstregeling gebracht: Trein 94 Zater dags (niet op 25 Dec. en 1 Jan.) van Rotter dam Hpl, die te 13.20 naar den Haag ver trekt, en trein 140 op werkdagen, behalve Zaterdags, die te 17.30 van Rotterdam Hpl. naar den Haag vertrekt zullen voortaan te L e idsc h e nd a m-V o o r b u r g stop pen. Men doet goed hiervan aanteekening te houden in de reisgids, in de groote op blz. 75 en 76 en in de kleine op blz. 37. HAARLEMMERMEER. Gevestigd: Douwe Griepsma, Aals- meerderdijk 132 Willem M. M. Slinger, Nieuwemeerdijk 452 Berend Donker, Schipholdijk 157 Jacob A. Swart, Mei- doornweg 69 Wilhelmus Dam, Hoofd weg 682 Herman Doppenberg, Schip- holweg 13 Johanna M. van de Raadt, Venneperweg 1149 Marinus van der Eist, Nieuwemeerdijk 297 Balthazar C. de Heij, Dr. Heijelaan 30 Adrians On der de Linden, Kruisweg 1571 Gerrit Hofman, Aalsmeerderdijk 551 Marga- retha Semeijn, Lijnderdijk 46 Nicolaas E. Fockens, Roerdompstraat 23 Apolite F. Wickel, Kruisweg 1481 Wilhelmus J. Innemee, Roerdompstraat 41 Jannetje Vlaming, Stationsweg 74 Bote C. Rads- ma, Meidoornweg 33. Vertrokken: Jannetje Bakker naar Arnhem, Weertjesstraat, stichting „Wel kom" Gijsberta A. M. Meijer, naar Heemstede, Wipperplein 15 Jansje de Pous, naar Aalsmeer, Helling 77 Victor J. d'Haens naar Amsterdam, Groenendaal- straat 45 hs. Johannes Lindeman naar Haarlem, Kleine Houtstr. 71 Bernardus Schaftenaar naar Amsterdam, Javastraat 183 1 hg. Johanna M. Zoet naar Bloe- mendaal. Veldlaan 16 Johanna H. van Kessel naar Arnhem, Noordelijke Paral lelweg 11 Bernardus T. Sekreve naar Amsterdam, Jan van Galenstraat 233 Leendert Reijngoud naar Amsterdam, Bos boom Toussaintstraat 41 2 hg. Hendri- cus de Heus naar Amsterdam, Adm. de Ruijterweg 256 hs. Antonius J. Gits naar Amsterdam, Merwedeplein 19 Ca- rel J. Ilbrink, naar Amsterdam, van Spil bergenstraat 109 2 hg. Arie R. van der* Maarel naar Haarlem, van Zeggelenstraat 64 Arend Hamstra naar Amsterdam, Wognummerstraat 49 Wullem van En ter naar Haarlemmerliede, c.a. Polanen- straat 11. Geboren: Johanna Maria d. van P. Schelvis en J. M. van Hamelsveld Hen- drika Gerdina, d. van J. Kioto wijk en M. Vos Leonardus Theodorus Maria d. van Th. P. Bader en M. E. van Maris Gijs- bertus Jacobus z. van J. Hagen en N. M. van der Spek Johannes z. van J. Ben schop en A. Pannekoek Pieter z. van J. G. C. Hoogland en N. M. van Kuijk Jacobus z. van G. Pannekoek en R. E. de Vos Sientje d. van J. van der Pol en H. Slinger Wouter Antonius Maria z. van A. C. Willems en A. M. W. van der Vlugt Johanna Christina d. van L. Maarsen en A. C. Vreeken. Ondertrouwd: Willem Tates 26 j. en Willemijntje M. van Grootveld Mar- tinus Kroon 25 j. en Gerritje Krijger 23 j. Gehuwd: Jakob S. Wiersema 30 j. en j Dirkje Bos 30 j. Jan J. Petri 31 j. en Gerharda W. Jeuring 29 j. Overleden: Adrianus Wilhelmus, 6 j dagen, z. van H. Glas en J. Jansen j Geertiurda van Kouteren 64 j., geh. met J. Commissaris. LISSE. Harddraverij-vereeniging. De Hard- draverijvereeniging „Lisse en Omstreken" hield' gisteravond in „De Witte Zwaan" j haar 41ste jaarvergadering onder presidium j van den heer J. C. de Haan. De secretaris, de heer J. v. d. Meij Gz., j bracht op onderhoudende wijze verslag uit van de op 30 September j.l. gehouden herd- draverij. Hierna was de beurt aan den pen- ningmeester, den heer ten Hagen, om zyn finantieel verslag uit te brengen. Hieruit bleek dat, inclusief het saldo 1936, aan ont vangsten viel te boeken f 2928.65, aan uit gaven voor 2790.92, zoodat een voordee- hg saldo was van 137.73. Door de heeren H. v. d. Poel, F. v. d. Vlugt en J. Clemens werden de bescheiden gecontroleerd Alvorens tot de bestuursverkiezing over te gaan memoreerde de voorzitter allereerst het overlijden van den heeren L. Onder water, die 27 jaren als bestuurslid de ver eeniging met zijn beste krachten heeft ge diend. Vervolgens bracht hij een kernach tig woord van felicitatie aan de heeren M. Beelen en Joh. v. d. Meij, welke in het be stuur hun zilveren jubileum herdenken; namens de vereeniging bood hij aan elk een prachtige bloeiende plant aan, waarbij fcjj den wensch uitesprak, dat beiden nog jaren in het bestuur mogen functioneeren, op welke woorden instemmend applaus volgde. In het bestuur waren aftredend de heeren M. Beelen, G. Vreeburg en Jac. Th. ce Vroomen, terwijl er twee vacatures wa ren en wel door overlijden van den heer L. Onderwater en door het bedanken van den heer J. v. d. Meij Gz. Het bestuur stelde voor de aftredende bestuursleden weder om te herbenoemen, waarmede de verga dering instemde. De overige vacatures werden op voor stel van het bestuur aangehouden, opdat bestuur en leden deze na rijp beraad kun nen aanvullen. De voorzitter dankte hierna den heer J. v d. Mejj, die als secretaris steeds zoo'n werkzaam aandeel heeft gehad in 't be stuur en vooral bij den courses, waarbij door zijn rustigen arbeid steeds de zaak op „rolletjes" liep. Spr. stelde voor den heer Van der Mey tot eerelid te benoemen, waar mee de vergadering door applaus instemde. Nadat de voorzitter had meegedeeld, dat door 97 leden de presentielijst was getee- kend, sloot hij de vergadering en ging men over tot de verloting van 42 mooi kamer planten. Zangvereeniging „St. Gregorius". De R. K. Gem. Zangvereeniging „St. Grego rius" vergaderde in het gebouw van den Ned. R. K. Volksbond. De voorzitter, de heer T. Beijsens, open de deze 17e jaarvergadering met een kort openingswoord, waarin hij het verloop van het jaar resumeerde. Het ledental liep ach teruit. De 17e uitvoering staat voor de deur en spreker hoopte op een groot be zoek. Hiervoor is zeer veel gestudeerd en het is een opvoedend stuk. Het bezoek der zanguitvoeringen is de laatste jaren zeer slecht. De financieele toestand van de ver eeniging is door achteruitgang van leder\ en slecht bezoek van de uitvoeringen niet roos kleurig te noemen. Hierna werden de notulen en het jaar verslag door den secretaris uitgebracht. Uit het jaarverslag van den penning meester bleek dat ontvangen was een be drag van 588.16 en uitgegeven een bedrag van 564.91 alzoo een batig saldo van 23.25. Hierbij is evenwel nog een bedrag bij van 37.reeds van het jaar 1938. Feitelyk dus een nadeelig saldo. Bestuursverkiezing volgde. Aftredend waren P. Opzeeland, Th. J. Wassenaar, M. Schoone, Mej. M. Halfschepel en een vaca ture. Ingekomen waren 2 candidatenlijsten n.l. van den heer van der Aart en mej. Uljee. De aftredende bestuurleden werden herbenoemd. In de vacature werd niet voor zien, omdat het toegevoegde bestuurslid vanwege den R. K. Volksbond ook bestuurs lid is. De leden M. v. Dijk, Veldhoven, Half schepel en Streng werden benoemd tot leden van de feestcommissie. De uitvoering zal plaats hebben op 9 Fe bruari as. Na rondvraag volgde sluiting, nadat de geestelijk adviseur, kap. van Ingen, een opwekkend woord had gesproken. NOORDWIJKERHOUT. K.J.M.V. Kerstviering. Op prachtige wijze heeft de K.J.M.V. gisteravond de reeks van kerstvieringen in onze gemeen te geopend. De grootsche opzet is volko men geslaagd dank zij aller medewerking. De groote opkomst van de zijde der paro chianen zal echter wel gelegen hebben aan het feit, dat de opbrengst van ae en- trée geheel ten bate komt aan de St. Eli- zabethvereenigingen van de beide paro chies. Toen de voorzitter om 8 uur met den K.J.M.V.-groet opende was de zaal heel goed gevuld. Onder de aanwezigen merk ten we o.a. op de hoogeerw. heer pastoor Westerwoudt, de Burgemeester, pater Hil- debrand van het Retraitehuis en de kape laans zoowel van de St. Jozef- als van de St. Victorparochie. De dames van de St. Elizabethvereenigingen ontbraken even min op het appèl. De voorzitter heette alle aanwezigen hartelijk welkom. Hij zeide dat de viering van het Kerstfeest hoofd zakelijk in de kerk geschiedt, doch de K.J.M.V. had gemeend Kerstmis niet zoo maar voorbij te moeten laten gaan. Spre ker hield een korte inleiding tot het Kerst feest en liet uitkomen dat wij katholieken het Kerstfeest zoo goed begrijpen. Hij wees op de statuten van de K.J.M.V. wel ke tot doel hebben de cultureele verhef fing der leden en vroeg den steun van de aanwezigen voor de actie hedenavond voor de armen en het werk der St. Eliza bethvereenigingen. Na deze korte inleiding werd met het programma aangevangen. Het eerste ge deelte hiervan bestond uit de Kerstvie ring in zang en declamatie. De moderator van de vereeniging las eerst het Evange lie van Kerstmis voor, waarna het K.J. M.V.-koor het altijd indrukwekkend lied „Stille Nacht" zong. Vervolgens las de heer H. van Denzen voor de rij van ede- lingen uit de Gijsbreeht van Aemstel van Vondel. Hierna werd een oud middel- eeuwsch lied gezongen waarna de heer van Denzen, zeer verdienstelijk de rij van clarissen eveneens uit de Gijsbreeht, de clameerde. Het koortje zong darna „Een kindeke is geboren'' en „De herders lagen bij nachte". Kapelaan van Egmond las hierna het welbekende „Viaticum" van Jac. Schreurs voor waarna het koortje sloot met 2 kerstliedjes. Hierna werd gepau zeerd. Van deze gelegenheid maakte de K.J.M.V. gebruik om te collecteeren voor de armen. Opgehaald werd nog het mooie bedrag van f 37.—. Bij de bekendmaking van dit prachtige resultaat kon men de dames van de St. Elizabethvereeniging zien glunderen. Na de pauze werd opge voerd het tooneelspel „Kerstfeest van broeder Thomas en de 3 roovers" van broeder Gummarus. De tooneelclub van de K.J.M.V. heeft met dit debuut laten zien, dat er tooneelbloed onder de leden zit. Het geheel werd mooi gespeeld en ieder was vast in de rollen. Het sappige, zuidelijke dialect ging den jongens vrijwel af, al zal menig Noordwijkerhouter wel niet geweten hebben wat o.a. beteekent de woorden „pèrremoppen" en „geraakt- heid'\ Ernst en luim gaan in dit stuk hand aan hand en toch doet het geen afbreuk aan het geheel. Een hartelijk applaus be loonde de spelers voor hun mooi spel. Aan het einde van den avond nam de Burge meester het woord om namens zijn echt- genoote, die presidente van de St. Eliza bethvereeniging is, doch hedenavond niet aanwezig kon zijn wegens een lichte on gesteldheid, dank uit te spreken aan de K.J.M.V. die dezen avond heeft georgani seerd en naar beste krachten heeft gege- VERSTERKING SPOORBAAN VOOR GROOTER SNELHEID. Op het baanvak OudewaterGouda. Zooals bekend is wordt ten behoeve van de snelheidsverhooging, ingaande de as. zo merdienstregeling, op verschillende lijnen, de weg door dwarsliggers versterkt. Voor het baanvak OudewaterGouda blijkt deze versterking echter niet voldoende te zijn. Uit een onderzoek is n.l. gebleken, dat in den ondergrond een veenlaag zit, die het noodig maakt het baanlichaam vanaf sta tion Oudewater tot 2 K.M. vanaf Gouda, dat is over een afstand van 8.8 K.M., aan beide zijden, met een zanddam te verster ken. Dit is een tegenvaller voor de spoor wegen. Zij zullen hierin echter op afdoen de wijze voorzien door zandaanvoer uit Maarn. De treinen zullen evenwel over een kort traject iets minder snel moeten rijden, zoolang de versterking luurt (n.l. 75 K.M. per uur). Met de nieuwe dienstregeling zal men van deze snelheidsvermindering ech ter" niets merken, omdat die dan in de rij tijden zal zijn verwerkt. Men zal spoedig met de werkzaamheden aanvangen, die vrij lang (naar schatting meer dan een half jaar) zullen duren en waarmede een vrij groot bedrag (men spreekt van een half millioen) zal heengaan. ven om de aanwezigen een aangenamen avond te bezorgen en tevens iets te bren gen voor de armen. Hij dankte de aan wezigen voor hun geldelijke bijdragen en voor de belangstelling in het werk van de St. Elizabethvereeniging. De voorzitter bracht tenslotte ook dank aan de tooneelclub die onder leiding van den heer van Leeuwen zoo'n mooi spel heeft te zien gegeven en aan de zangclub voor de liederen gezongen onder leiding van den heer van Denzen met begeleiding door den heer v. d. Berg. Bijzondere dank bracht hij aan den schilder Th. v. d. Berg die belangeloos de fraaie decors heeft ge maakt. Hierna volgde sluiting met den K.J.M.V.-groet. Bouwen. B. en W. hebben aan den aannemer W. J. v. d. Bosch te Hillegom vergunning verleend tot het bouwen van 6 woonhuizen aan de St. Jacobstraat, al hier. OEGSTGEEST. Pastoor De Vetten. Een comité heeft zich gevormd om pastoor De Vetten bij zijn vertrek uit de parochie een geschenk aan te bieden (een Maria-kasuifel). Het gironummer van den penningmeester van het comité (de heer J. F. A. Schenk) is 73191. Bond voor Groote Gezinnen. De afd. Oegstgeest van den Ned. Bond voor Groo te Gezinnen, zal op den 2den Kerstdag des avonds te 8 uur in het Vereenigingsge- bouw een propaganda-avond houden. Hieraan zullen medewerken een groot aantal kinderen van leden van den Bond, benevens de Kruisvaart-groep en het „St. Odo"-knapenkoor. Het programma voor dien avond omvat o.a. tooneel, zang, decla matie en dansjes, waaronder de kersttafe- reelen en liederen zeker onze kerststem ming zullen verhoogen. Het bestuur van den Bond acht het als vanzelfsprekend, dat alle leden, zoo eenigs- zins mogelijk, aanwezig zullen zijn; voor toegang is aan hen een gratis toegangsbe wijs verstrekt. Overigens zijn alle Katholieken van harte welkom en hun aanwezigheid zal op zeer hoogen prijs worden gesteld. Voor hen zul len toegangskaarten aan huis worden aan geboden, of verkrijgbaar zijn aan de zaal op den lsten en 2den Kerstdag van 12 tot 1 ur, op welke tijd tevens gelegenheid is om plaatsen te bespreken. A.s. Woensdag zal er een uitvoering worden gegeven Voor de kinderen der leden, waarbij ook kinderen van niet-leden toegang kunnen krijgen te gen betaling van een gering bedrag. Katholieken, toont dat u waardeering hebt voor ons schoone werk, door uw aan wezigheid op dien avond. Dat ook wij hier in één zijn, opdat wij gezamenlijk de aan vallen tegen het Chr. gezin kunnen afwe ren. Hier is voor allen een mooie taak, geeft u op als lid of donateur en helpt mede aan den opbouw en het behoud van ons gezin. GEMEENTERAAD VAN RIJNSBURG Nog geen besluit genomen inzake overdracht bedrijven gas en electriciteit. Bij den aanvang der vergadering wijdde burgemeester Bosschieter eenige woorden van deelneming met Prins Bernhard en sprak zijn blijdschap uit over het herstel. Ingekomen wareri goedkeuringen van de raadsbesluiten aangaande verlenging van den termijn van onbewoonbaarver klaring, behalve van het perceel Dubbele Buurt 28, dat volgens het rapport van den Inspecteur der Volkshuisvesting reeds ont ruimd was en waarvoor dus geen verlen ging kon worden gegeven. Na eenige discussie wordt besloten om aan de Provincie 300.per jaar bij te dragen voor den nieuwen Vinkeweg, wan neer vaststaat, dat de ontworpen rijksweg ten zuiden van de Kloosterschuur wordt aangelegd en voorts het wegdek van den Vinkeweg en Voorhouterweg in orde wor den gehouden. Inzake de jaarwedde van dr. de Graaf, als hoof4 van den vleeschkeuringsdienst Katwijk, wordt het voorstel van B. en W. om elders doorgebrachte dienstjaren voor de bepaling van de jaarwedde niet mede te doen tellen, aangenomen. Een punt van langdurige bespreking zijn daarna voorstellen tot aan- en ver koop van grond nabij den Buitenweg. De heer Zandbergen is van meening dat B. en W. niet voldoende hebben onderzocht of deze transactie niet in strijd is met het uitbreidingsplan en dat de Raad niet voldoende is ingelicht. Spreker kan niet begrijpen, dat B. en W. aan Teljeur grond willen verkoopen, voor 3.50 per M2., waarvoor de gemeente zelf 4.25 per M2. betaalt. Wanneer Teljeur het met zijn bouwplan meer in de breedte zoekt, dan kan hij wel uitkomen. De voorzitter antwoordt den heer Zand bergen, dat men vrij is critiek te geven, doch dat men toch zijn woorden goed moet kiezen. De heer Zandbergen noemde de voorlichting onvoldoende, doch B. en W. trachten zooveel mogelijk open kaart te spelen. Vervolgens geeft wethouder Kralt een uitvoerige toelichting waarna tot verkoop wordt besloten. Over punt 15 der agenda bleken de meeningen in B. en W. verdeeld te zijn. De burgemeester en weth. Kralt waren er voorstanders van om het perceel bouw land aan den Buitenweg publiek te ver huren, terwijl weth. van der Vijver er de voorkeur aan gaf om opnieuw te verhuren aan de oude huurders. De heer Zandber gen vreesde in dit geval klachten en drong aan op openbare inschrijving. De stemmen staakten over dit punt. Tenslotte kwam het voorstel van over dracht der gas- en electriciteitsbedrijven aan Leiden, aan de orde. Wethouder van der Vijver zegt, dat er na het raadsbesluit van verleden jaar weinig spoed bij B. en W. van Leiden te bemerken was; de transactie scheen niet voordeelig voor Leiden. Spr. is nu geen enthousiaste verdediger meer van het voorstel. Wij vergissen ons, wanneer wij door dit koppelen aan de bedrijven van Leiden, een verlaging van tarieven zouden bereiken. Met de begrooting 1938 van Leiden zijn de tarieven verhoogd. Door de concessiecontracten hangen wij vast aan de Leidsche tarieven. Toen het voorstel er was om 12.509 te laten vallen, was ons de verhooging van de stroomprijs met 2 cent per kDh. nog niet bekend. Wij moeten wel aannemen, dat de gemeente Leiden reeds wist wat zij voornemens was. Weth. van der Vij ver zou het prettiger gevonden heb ben, wanneer de gemeente Leiden hem vollediger had ingelicht. De verhooging met 2 cent is een flskale maatregel, nu dragen de om liggende gemeenten bij in het tekort op de Leidsche gemeentebegrooting en toch leveren de Lichtfabrieken 50 pet winst op. Spr. verwacht, dat de nieuwe electrici- teitswet daaraan wel zooveel mogelijk paal en perk zal stellen. De evenals Rijnsburg geïnteresseerde gemeenten moeten zich met elkaar in verbinding stellen om zich aan dergelijke onjuiste en onbillijke maatrege len het hoofd te bieden. Het tarief van 1 Jan. a.s. zou tengevolge hebben, dat een bedrag van f 700.méér uit de zakken van de inwoners geklopt zou worden, dit was in de vergadering van B. en W. gekenmerkt als het brandschatten van het platteland. De verbruikers vart het normaal tarief zijn de kleine menschen, die dus het meest worden getroffen. Over het geheel genomen, kunnen wij zelf niet de financieele verlichting van 11.000 a 12.000 geven. Was de toestand anders, dan zou hij met dit voorstel niet bij den Raad komen, alhoewel spreker her haalt het nog eens hij zelf ook niet enthousiast meer is. Ook wanneer Rijnsburg 5000 vermindering op de engros-pryzen zou verkrijgen, zou spr. niet weten, waar de resteerende 6000 vandaan te halen. Een aanvraag om verandering in de wijze van afschrijving aan Ged. Staten zal op niets uitloopen. De heer Zandbergen zegt, temeer nog door de uiteenzettingen van den wethouder, zijn standpunt te handhaven, dat Rijnsburg de bedrijven zoo lang mogelijk In zijn bezit moet houden. Weth. Kralt meent, dat, wanneer een be lastingverlaging kon worden gegeven van 11.000, dit als een unicum zou gelden. Spr. gevoelt zeer goed de onbillijkheid van de 2 cents verhooging. Een vooruitgang is, dat de wachtgelders mogen aanverdienen tot hun tractement. Spr. is meer voor over dracht dan verleden jaar. Wij kunnen niet bereiken wat een ander kan. Weth. van der Vijver meent, dat er nog gelegenheid genoeg is voor den Raad om zich uit te spreken; er zijn zoowel dingen, die vóór als die welke tegen pleiten. Hij wil den Raad niet in een bepaalde rich ting dryven, hy is geen bawonderaar maar beveelt aan, het te doen. Na een besloten zitting, stelt de burge meester voor, het punt van ovedracht der bedrijven aan te houden tot de volgende vergadering. Aldus wordt besloten met den stem van weth. van der Vijver tegen. Weth. Kralt stelt er pry's op, te verkla ren hoe het conflict aan het steunbureau was ontstaan. Een der steuntrekkenden was ontstemd, omdat hem gevraagd was op te geven, welke van een lijstje artikelen hij he liefst wilde hebben. De vergaderig duurde totaal vier uur. RIJNS BURG. Bloemenhandel. De prijzen van getrok- I ken vroege tulpen waren deze dagen onbe- vredigend. Beter ging het met de Mendel- i tulpen. Scharlet due gingen voor 0.80 tot i 1.30 per 100, Witte due en Due de Berlin I brachten iets meer dan Scharlet. Mendel- I tulpen waren goed gevraagd en brachten van 0.60 tot 0.90 per dozijn op. Hyacin- then gingen voor 4.50 tol 9.00 per 100. Het meest gevraagd was L'Innocence die i van 7 tot 9 per 100 opbrachten. Narcis- sen werden gekócht voor 0.12 tot f 0.18 per dozyn. Er is goede verwachting voor de Kerstdagen. SASSENHEEVL Santos. Aanstaande Zondag, dus 2en Kerstdag, zal na alle H.H. Missen een speldje worden aangeboden, waarvan de baten ten goede zullen komen aan het Santosfonds, ofwel .steun aan Nederlarid- sche tuberculeuze onbemiddelde standge- nooten". Wij twijfelen niet, of geen der parochianen zal de damesverkoopsters teleurstellen. Ieder koope een bloempje voor dit schoone doel. LEIDSCHENDAM. Volksbond. Onder voorzitterschap van den heer Th. Blokland kwam de R.-K. Volksbond in algemeene ledenvergadering bijeen. Mededeeling geschiedt, dat Zondag j.l. in de kerk wederom gecollecteerd is voor de werkloozen, zoodat deze week wederom briefjes kunnen ingeleverd worden. Hier bij merkt de voorzitter op, dat bij de vo rige collecte reeds enkele zijn teleurge steld moeten worden en gezien deze collec te zal ook nu niet aan alle aanvragen kun nen worden voldaan. Het bestuur zal ech ter alles naar beste inzicht en rechtvaar digheid verdeelen en het vertrouwt daar om, dat men het aan het bestuur niet zal kwalijk nemen, als ook ditmaal zeer waar schijnlijk enkelen zullen teleurgesteld moe ten worden. Deze week, Donderdagavond te 8 uur, zal nog een buitengewone bijeenkomst worden gehouden van den Volksbond. Deze bijeen komst zal staan in het teeken van Kerst mis en heeft ten doel alle leden een mooie Kerstgedachte mede te geven. De voorzit ter hoopt, dat allen dien avond present zul len zijn en spoort allen aan prpaganda voor dezen avond te maken. De geest. adv. geeft een uiteenzetting van j deze Kerstviering, welke door zang en mu- j ziek zal worden opgeluisterd. I Wij krijgen dan de hoofdschotel van de- j zen avond: film. Na eenige komische films, werd vertoond de film „Jeanne d'Arc, de 1 maagd van Orleans", een mooie film, wel- i ke vol aandacht en spanning werd gevolgd en wat inhoud en beeld betreft, zeer zeker deze aandacht verdiende en iedereen tot tevredenheid moet hebben gestemd Tot slot sprak de voorzitter n6g een har telijk opwekkend woord en spoorde allen aan, evenals het voorbeeld op de film, om steeds en altijd Katholieken van de daad te zijn. VOORSCHOTEN. Aanrijding. Gisteravond omstreeks 11.15 uur is een personenauto, bestuurd door H. v. R., wonende te Leiden, tegen het tramhuisje nabij het Burgemeester Vernè- depark alhier, gereden, waardoor het tram huisje en een daarnaast staand hek, ver nield werden. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Biljartwedstrijd. Maandag, 20 Decem ber speelde T. V. B. alhier, een wedstrijd te gen V. I. O. S. in het gebouw van T. V. B., welke wedstrijd eindigde met gelijk spel 2—2. WARMOND. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente komt Woensdag a.s. in openbare vergadering bijeen ter behandeling van de "eigende agenda: 1. Ingekomen stukken. 2 Vaststelling gemeentebegrooting 1938. 3. v'aststelling begrooting waterleidingbedrijf 1S38. 4. Vaststelling pensioensgrondslagen van het gemeente-personeel. 5. Overeen komst met het gemeentebestuur van Leiden omtrent toelating van leerlingen uit deze gemeente tot de Openbare U.L.O. scholen aldaar. 6 Aankoop grond aan de verlengde Dorpsstraat voor wegverbreeding. 7. Aan vulling bouwverordening. 8. Comptabili teit. 9. Wat verder ter tafel zal worden ge bracht. 10. Rondvraag. Volksbond. Onder groote belangstel ling hield de Volksbond een vergadering in Hotel de Stad Rome, onder voorzitter schap van den heer J. Hogenboom. De voorzitter verwelkomde den spreker van cezen avond, kapelaan ten Hengel, die ter stond hierna het woord verkreeg tot het houden van zijn lezing getiteld: „Groei en verwording der beschaving". Van een volk zonder godsdienst kan men niet spreken als van een beschaafd volk. Immers het Christendom heeft door de leer der liefde juist een hoogere beschaving aan de wereld gebracht terwijl men thans druk bezig is door allerlei waanwijze theoriën deze beschaving teniet te doen. Wij behoeven slechts te kijken naar Spanje, Mexico en Rusland. Kenschetsend zijn de uitspraken van Mussolini en Hitier. De een zegt, dat de „Fascisme de godsdienst voor het vaderland is", terwijl Hitler beweert dat er geen God is dan Duiischland zelf. Europa wordt genoemd de draagster der beschaving, doch het is hard op weg deze beschaving te vernietigen. Daarom heeft stervend Europa God meer noodig dan ooit. Nog sterker dan anders geldt het eens gesproken woord „Zoek eerst het Rijk Gods ei al het overige zal U toegeworpen wor den. Spreker had voor zijn bezielende lezing een hartelijk applaus in ontvangst te nemen, en de voorzitter bracht hem namens alle leden hiervoor hartelijk dank. Nog dankte de voorzitter de leden van het St. Nicolaas Comité voor hun mooi werk, waarna hij de bijeenkomst sloot De tijdens de pauze gehouden collecte voor Hulp in Nood bracht 2.89 op.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 7