29ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND 78 Schoolkinderen verbrand DINSDAG 21 DECEMBER 1937 No. 8910 3)e ^clócfie (Bou^ont DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bl| vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent Der week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad Is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal btf vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 1 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT! Gewone Advertentlën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES "an ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Fouten aan ons politiek stelsel De overgroote meerderheid van het Ne- cierlandsche volk wil geen dictatuur in welken vorm dan ook. Ook zonder de stembus zouden wij met zekerheid deze geestesgesteldheid van ons volk hebben kunnen co*istateeren. De stembus heeft een allerduidelijkste bevestiging gegeven van deze meening. Ons volk wil een gezonden volksin vloed naast een sterk gezag. Op „gezond" en op „sterk" leggen wij den nadruk. Nu is 't een onweersprekelijk feit, dat de volksinvloed zich lang niet altijd op ge zonde wijze manifesteert; dat m.a.w. op onze parlementaire democratie vele smetten kleven. Dit moeten wij inzien; daarvan moe ten wij overtuigd zijn. Niet om er een onlogische conclusie uit te trekken, niet om met het badwater het kind weg te spoelen, niet om met die fouten ook de parlementaire democratie zélf wèg te werken! Dat zou dwaas zijn. Wij moeten deze logische conclusie trekken: alle krachten moeten er op ge- rxht zijn, om de parlementaire democratie zooveel mogelijk van haar fouten te zui veren Wij hebben die fouten al meermalen aan gewezen. Een dier fouten is gelegen in het feit, dat de politieke partijen vaak èl te ingeno men zijn met zichzelf dat zjj niets dan goeds zien in zichzelf en niets dan kwaads in anderen. Daardoor wor den neutrale zaken vaak belachelijk „ver politiekt". Een andere fout kan dikwijls geconsta teerd worden in de manier, waarop men in vertegenwoordigende lichamen den politie- ken tegenstander politieke tegenstander, omdat hij tot een andere politieke partij behoort bejegent. Manieren van debattee- ren, die in een besloten kring van anders denkenden eenvoudig ontoelaatbaar zouden worden geacht, schijnen vaak in vertegen woordigende lichamen niet alleen als ge oorloofd, maar zelfs als cordaat te worden beschouwd! Ook hierdoor wordt de parle mentaire democratie erg naar beneden ge haald! Vanzelfsprekend hebben wij hier slechts enkele gedachten aangestipt wij hebben over hetzelfde al 'ns uitvoeriger geschreven. DE WERELD IN VOGELVLUCHT De roode regeering van Spanje heeft dezer dagen een onverwacht offensief ge opend op Teruel, de vooruitgeschoven punt, waarmee 't gebied van Franco steekt in het nog door de linkschen bezette ge deelte van Spanje. Dit linksche offensief dreigt de stad af te knijpen van het Franco gebied. Zoo plotseling was deze aanval en zoo goed was het offensief voorbereid, dat het een volkomen verrassing vormde voor de rechtsche troepen, die blijkbaar niet de bedoeling hadden, om van daar uit het linksche gebied In tweeën te snijden, zoo als verwacht werd na de definitieve ver overing van Noord-Spanje. Want er waren daar geen rechtsche troepenconcentraties. Na de bezetting van de heuvels en de dor pen Concud en Villastar was de omsinge ling der stad een feit. Op het oogenblik spelen de gevechten zich at in ae onmid dellijke nabijheid der stad, welker verde diging vergemakkelijkt wordt door het feit, dat Teruel op een hoogte gelegen is. De troepen van Franco verdedigen zich met behulp van talrijke automatische wapens, als gevolg waarvan de gevechten buiten gewoon bloedig zjjn. Naar het rechtsche opperbevel verklaart, is hier sprake van een operatie, welke be oogt, den grooten algemeenen aanval, die generaal Franco heeft voorbereid, te ver ijdelen. Men voegt er evenwel aan toe, dat dit doel niet bereikt zal worden, daar de plannen van den rechtschen generalen staf tot op den letter en zonder de minste wijziging gevolgd zullen worden. Teruel zal uitsluitend met troepen uit dezen sec tor verdedigd worden. De positie der stad schijnt niettemin moeilijk te zijn en veel overeenkomst te EEN KERSTBOOM VOOR PRINSES EN PRINS. H Ede Koningin heeft hem zelf gebracht. Zooals gemeld, heeft H. M. de Koningin Maandag weer een bezoek gebracht aan het Prinselijk Paar in het Burgerzieken huis te Amsterdam. In een open auto had H. M. den tocht van Den Haag uit gemaakt. In den auto had zij een kerstboom en enkele doozen versieringen meegebracht, om die in of bij de kamer van den Prins te plaatsen. BROODVERKOOPERSBEDRIJF. SPERREGELING AFGEKONDIGD. De Minister ran Economische Zaken heeft bepaald, dat het verboden is een inrichting, waarin het broodverkoop- persbedrijf al dan niet uitsluitend zal worden uitgeoefend, voor zoover die uitoefening betreft, te vestigen zonder vergunning van den minister. Onder de uitoefening van het broodver- koopersbedrijf wordt voor de toepassing van deze beschikking verstaan het in voor raad hebben anders dan voor eigen ge bruik, of het aan het publiek verkoopen van brood, anders dan uit eigen bakkerij afkomstig, met uitzondering van het in vorraad hebben of het aan het publiek ver koopen van brood, uitsluitend dan wel in hoofdzaak bestemd voor verbruik ter plaatse. DE WINKELS OP HET KERSTFEEST GESLOTEN! Met een beroep op de Christelijke men taliteit van het Nederlandsche publiek, wenscht het bestuur van den Nederl. R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkel bedienden „St. Franciscus van Assisië", gaarne de verwachting uit te spreken, dat op Zaterdag a.s. over het geheele land mede door algemeene sluiting der win kels de viering van het Feest van Chris tus Geboorte tot uiting kome. Dit mag in overeenstemming met een goede traditie worden geacht, waarmede niet gebroken mag noch behoeft te wor den in verband met de omstandigheid, dat de huidige winkelsluitingswet slechts ge wag maakt van sluiting der zaken op den gewonen Zondag, alhoewel de bepalingen omtrent het later openhouden der zaken op voorafgaande dagen er kennelijk op wijst, dat ook de wetgever sluiting op den eersten Kerstdag tot uitgangspunt koos. Waar het bestuur weet, dat het boven staande in overeenstemming is met den wensch van het overgroote deel der Ne derlandsche bevolking, wordt op hare medewerking bij voorbaat gerekend. DE TWEE TON-ACTIE VOOR HET KIND. Vele inzendingen op de puzzle. De centrale commissie voor den verkoop der weldadigheidspostzegels in Nederland deelt ons mede, dat op de puzzle voor het misdeelde kind, welke omstreeks 11 De cember in zeer vele dagbladen en perio dieken is verschenen, reeds vele oplossin gen zijn binnengekomen. In verband met terzake gestelde vragen, wordt er de aan dacht op gevestigd, dat het geoorloofd is, meer dan een oplossing in te zenden; elke oplossing, op een briefkaart geschreven moet voorzien zijn van twee kinderzegels van 5 cent (kostprijs 8 cent per stuk). De termijn van inzending blijft bestaan tot 25 December; deze wordt niet verlengd. De commissie verwacht, dat iedereen zal willen helpen om een opbrengst van twee ton voor de misdeelde jeugd te krij gen en dat men daartoe kinderzegels zal koopen. Inzendingen aan het adres: Nico- laistraat 17, den Haag. De prijzen zullen voor 31 dezer worden verzonden; de toewijzing geschiedt ten overstaan van den notaris mr. S. K. D. M. van Lier te 's-Gravenhage. vertoonen met die van Oviedo en Huesca. In ieder geval zou een eventueele verove ring van de stad weinig invloed hebben op den algemeenen gang van zaken. Ludendorff zal morgen ter aarde be steld worden. Hij zal begraven worden met militaire eer op het kerkhof te Tutzing, waar de generaal gewoond heeft. Zijn stoffelijk overschot zal derhalve niet rus ten naast dat van Hindenburg in het mau soleum van Tannenberg. PROF. DR. F. BUYTENDIJK. In de Katholieke Kerk opgenomen. Gistermiddag is in de Lieve Vrouwekerk te Groningen, naar „De Tijd" meldt, prof. dr. F J. Buytendijk, hoogleeraar in de phy- siologie en histologie aan de rijksuniversi teit aldaar opgenomen in de Katholieke Kerk. Prof. Buytendijk, die zich een groote in ternationale bekendheid verwierf als ont- leder van de psychologie der dieren, en die lid is v. d. Pauselijke academie van weten schappen, werd 29 April 1887 te Breda ge boren en studeerde medicijnèn te Amster dam, waar hij in 1918 promoverde op een proefschrift getiteld „Gewoon te vorming bij dieren". In hetzelfde jaar werd hij benoemd tot lector aan de "rije Universiteit te Am sterdam. In 1919 werd hij hoogleeraar aan de vrije Universiteit in de biologie en de algemeene psychologie, hij bleef het tot 1923, toen hij te Groningen benoemd werd aan de Rijksuniversiteit. Talrijke publica ties, meest op 't gebied der rierenpsycholo- gie, echter ook gedeeltelijk van paedago- gischen en van algemeen biologischen aard, heeft prof. Buytendijk doen verschijnen. Van huis uit geloovig christen, toonde prof. Buytendijk in al zijn geschriften een sterk religieus temperament. Hij leerde het katholicisme kennen in den omgang met buitenlandsche geleerden als Jacques Mari- tain, Max Schils met wien hij hartelijk bevriend was en wiens geestelijke nalaten schap hij mede verzorgde Romano Guar- dini Max Picard, Ag Gemelli. Zijn volgend werk, handelend over de algemeene grond slagen van de biologie, zal het licht zien in de bekende Philosophischt Bibliotheek, uit gegeven door Dekker en Van de Vegt te Nijmegen en Utrecht voor Nederland, door den Standaard-Boekhandel te Brussel voor België. Het zal begin 1938 verschijnen. Prof. Buytendijk weid sub conditione gedoopt door pater Vroom S.J. VRACHTVERDEELING IN DE BINNENSCHEEPVAART. Wetsontwerp te verwachten, waarin aan de bezwaren wordt tegemoet gekomen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de wet van 5 Mei 1933, houdende tijdelijke maatrege len ter bevordering van een zooveel moge lijk evenredige vrachtverdeeling in de bin nenscheepvaart. In de memorie van toelichting zegt de minister, dat artikel 13 van de wet op de zooveel mogelijke evenredige vrachtver deeling voorschrijft, dat vóór 1 Januari 1938 aan de Staten-Generaal een voorstel van wet zal worden gedaan, waarbij in trekking van deze wet, zoomede de over gang tot den normalen toestand, zal wor den geregeld. Bij deze aan de crisispachtwet ontleende bepaling is men destijds blijkbaar uitge gaan van de gedachte, dat de buitenge wone omstandigheden, die aanleiding ga ven tot het indienen van het wetsontwerp, vóór of op 1 Januari 1938 zouden hebben opgehouden te bestaan, althans dermate in kracht zouden zyn verminderd, dat een overgang naar den normalen toestand waarbij men afschaffing van de evenredige vrachtverdeeling zonder meer op het oog had kon worden voorbereid. Dit uitgangspunt is door den gang van zaken niet houdbaar gebleken. De toestand van de binnenscheepvaart is nog niet be vredigd geworden. In verband hiermede en tevens met den steeds dringender wor denden eisch van een algemeene vervoer- coördinatie kan thans met de intrekking van voornoemde wet niet gepaard gaan een regeling tot overgang naar den „normalen toestand" in den zin van vrij vervoer, maar zal de overgang geregeld worden naar den toestand van vervoerscoördinatie. Een desbetreffend wetsontwerp, waarbij tevens er naar gestreefd is om aan de be zwaren tegen de huidige regeling zooveel mogelijk tegemoet te komen, is in voor bereiding. Daer echter de indiening niet vóór 1 Januari aanstaande kan ge schieden, strekt het bijgaand wetsvoor stel tot verlenging van den in artikel 13 van de wet van 5 Mei 1933 gestelden termijn van 1 Juli 1938 en tevens tot het doen ver vallen van den eisch, dat by de intrekking dier wet de overgang geregeld wordt naar den normalen toestand. BIGGENMERKEN. Wij vernemen van bevoegde zijde, da't het aantal aangebrachte blggenmerken in de week van 6 tot 11 December 1937 bedroeg 34.253, tegenover 31.369 in de overeen komstige week van het vorige jaar. Van de toekenning 1937 zijn van 1 Janu ari tot 11 December in totaal aangebracht 1.746.097 merken, tegenover 2.025.916 mer ken in de overeenkomstige periode van 1936. DE AMSTERDAMSCHE STADHUIS PRIJSVRAAG. De vier uitverkorenen. Zooals Zaterdag jl. gemeld werd, heb ben B. en W. van Amsterdam besloten, overeenkomstig de conclusies van de jury, die de inzendingen voor de Amsterdamsche Stadhuisprijsvraag had te beoordeelen, vier inzenders, wier ontwerpen daartoe door de jury waren uitverkoren, op te dragen, hun plannen verder uit te werken teneinde daaruit een verdere keuze te doen of door samenvoeging van verschillende elementen uit de nader uitgewerkte ontwerpen tot een definitief plan voor den bouw van het nieuwe Amsterdamsche stadhuis te komen. Hedenmiddag zyn in 'n ten stadhuize ge houden bijeenkomst de vier enveloppen met de motto's der bekroonde inzendingen geopend. De inzenders van de motto's onderschei denlijk waren de architecten: „13659": ir. H. T. Zwiers, te Haarlem. „Meron": Marius Duintjer en Auke Kom- ter beiden te Amsterdam. „Anangke": J. F. Staal en Arthur Staal, vader en zoon, te Amsterdam. „Belfort": J. F. Berghoef, te Aalsmeer en J. J. M. Vegter te Leeuwarden. UIT HET BLOEMBOLLENBEDRIJF. Enkele bepalingen van het collectiefcontract Het voorloopig collectief contract voor het bloembollenbedrijf waarover dezer da gen de onderhandelingen zjjn beëindigd, bevat de volgende bepalingen. Het loon wordt in de zomermaanden ver hoogd met 1.50 per week; in de winter maanden met 0.50 per week, doch in de laatste maanden moet de helft der verhoo ging wederom worden afgedragen voor het kin derby slagfonds. Over het geheele jaar zal de vrije Zater dagmiddag te 1 uur) worden ingevoerd. In de Meimaand is de arbeidstijd be paald van 7 uur tot 7 uur (voorheen van 6 uur tot 7 uur). In het voorloopig contract is voorts een verbod opgenomen van overwerk voor vrouwen en meisjes. Afschaffing bodekosten; opheffing lokaal telegramtarief. Met ingang van 1 Januari 1938 zullen de bodekosten vallende op de bezorging van telegrammen in Nederland buiten de kos- telooze bestelling der telegraafkantoren en -stations bij wijze van proef geheel voor rijksrekening worden genomen. Eveneens is dit het geval met de extrakosten voor bezorging van een telefoonoproepbericht buiten de kostelooze bestelkring. Met in gang van dezelfde datum zal eveneens bij wijze van proef het verlaagde tarief voor locaaltelegrammen wcrder. afgeschaft Voor deze telegrammen wordt alsdan derhalve het gewone tarief voor een binnenlandsch telegram berekend. Van de N. S. B. naar Zwart-FronL Prof. dr. J. H. Valckenier Kips, oud- hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool in het Staats- en Administratief recht, die onlangs uit de N. S. B. is getreden, is thans, blijkens het orgaan van Zwart-Front (lei der Arnold Meyer), tot deze „beweging" toegetreden. Rotterdamsche Lloyd Rapide. De Rotterdamsche Lloyd Rapide in aan sluiting op het mailschip „Sibajak" wordt Woensdag 22 Dec. om 14.06 in den Haag verwacht. Deze Rapide zal in twee treinen rijden, welke kort na elkander zullen aankomen. ONTPLOFFING IN EEN JAPANSCHEN TUNNEL. TOKIO, 21 Dec. (A. N. P.). Tijdens het aanleggen van een tunnel voor den onder- grondschen spoorweg bij het station Sjim- bashi heeft zich een gasontploffing voor gedaan, waarbij ®en zestigtal menschen werd gewond en tien paarden verbrand den. De straat werd op de plaats van de ont ploffing over een lengte van honderd me ter open gescheurd. TOKIO, 2 December. (A.N.P.) De ont ploffing die zich vanmorgen in het cen trum van Tokio heeft voorgedaan, is ver oorzaakt doordat in verband met de werk zaamheden aan den in aanbouw zijnden on- dergrondschen spoorweg vallend gesteer te terecht kwam op een gasbuis. Naar thans wordt gemeld, worden drie personen ver mist en vijf personen, waaronder brand weerlieden gewond. Tien huizen zijn in de asch gelegd. OH nummer beslaat uit drie bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Het rapport van v. Zeeland zal weldra gepubliceerd worden. (2de blad). Engeland erkent de voorloopige regee ring van Pelping niet. (2de blad). De omsingeling van Ternel. (2de blad). In een Japansche school zijn bij een brand 78 schoolkinderen omgekomen. (1ste blad). Mn. Binnenland De reorganisatie van de „Alg. Vereen!» ging voor Bloembollencultuur" is aange houden. (3de blad). Afgekondigd is een sperregeiing voor het broodverkoopersbedrijf. (1ste blad). De vrachtverdeeling in de binnenscheep vaart (1ste blad). De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland over het drinkwaterka naal der L. D. M. (3de blad). De zeereerw. pater v. d. Tempel O.P. is plotseling overleden. (Kerkn., 3de blad). De burgemeester van 's-Gravenhage over de gijzeling van den journalist (3de blad). ONTWERP KINDERBIJSLAGWET. De Regeeringspersdienst meldt: Het in de Troonrede aangekondigde wetsontwerp in zake de toekenning van kinderbijslag is thans door den Minis ter van Sociale Zaken bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig gemaakt BIJ EEN BRAND IN JAPANSCHE SCHOOL. In de ten Zuiden van Osaka gelegen pro vincie Makayama (Japan) is een volks school door brand geheel vernield. Naar tot nu toe werd bericht zijn 78 schoolkinderen hierbij om het leven gekomen. Omtrent de brand in de school te Minami Tomita, in de provincie Makayama, wordt nader gemeld, dat de brand is te wijten aan onvoorzichtigheid. Een film over den strijd in China vatte vlam en het gebouw ging geheel in vlammen op. De school was voornamelijk gevuld met leerlingen en hun familie. Tot nu toe zijn 78 lijken herkend. DE TERREUR IN PALESTINA DUURT VOORT. JERUSALEM, 21 Dec. (A. N. P.). De strijd tusschen de politie en gewapende benden in het gebied van Tulkarem duurt voort De politie heeft verscheidene ver dachten gearresteerd. Twee huizen van bendeleiders zijn met dynamiet opgeblazen. Zondag is een Joodsche politie surnume rair door een gewapende bende opgelicht in de nabijheid van de kolonie Kfar Hit tin. Zijn lijk is thans in een wadi gevon den.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1