Een honderd-jarige Leidsche Spaarbank Houtverkooping. WARMOND Wed. G. de WINTER Houtverkooping. Oude Couranten ZATERDAG 18 DECEMBER 1937 I)F. LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 te Boskoop „lk voel me nog als een jongen van 40". Op 12 Januari a.s. hoopt de heer C. Droog zijn lOOsten verjaardag te vie ren. Deze krasse baas is sinds 8 jaren verpleegde in het Weeshuis. Doch on der „verpleging" moet niet worden ver staan, dat hem lichamelijk hulp moet worden verleend. Hij geniet nog een uitstekende ge zondheid, heeft zelfs nog gave tanden, eet 's morgens en 's avonds een behoor lijke portie brood en maakt ter bevorde ring van de spijsvertering vaak wan delingen van verscheidene kilometers. Tot zijn elfde jaar heeft hij de school bezocht, doch kan nu lezen noch schrijven, behalve dan zijn eigen naam. Reeds vroeg was hij genoopt hard te werken, hetgeen hij tot zijn 82ste jaar heeft gedaan. In een onderhoud dat we met hem hadden, bleek wel, dat hij nog geheel fit was. Wat gehoor en gezicht betreft zelfs verbazend kras. Niets ontging hem. Met trots toonde hij zijn Keve- laer-kruis, dat hij als oudste bedevaart ganger bij zijn 48sten bedevaart mocht ontvangen. Was het bij vorige verjaardagen zijn gewoonte „spoorloos" te verdwijnen, (bij zijn 98ste was hij b.v. op retraite in Noord wij kerhout om de „flauwe kul", zooals hij het noemde, hier te ont gaan); nu zal hij echter thuis zijn, waar 's namiddags de gelegenheid zal zijn hem te feliciteeren. Op een vraag, hoe hij zich nu wel op zoo'n leeftijd ge voelde, zeide hij: „Ik gevoel me nog als een jongen van 40". De bedevaarten naar Kevelaer, welke ik in m'n jonge jaren meemaak te ik was toen 82 jaar heb ik ver anderd in retraites naar Noordwijker- hout. Wij moeten den anderen kant ook eens opgaan". Hpt ligt in het voornemen, dat bij zijn verjaardag een serenade zal wor den gebracht. „Ik laat ze maar tob ben!" aldus de heer Droog „ze doen maar wat ze niet laten kunnen. Als het me te bar wordt trek ik er tusschen uit". BOSKOOP. Staatspartij. pe afdeeling Boskoop van ae R. K. Staatspartij hield gisteravond haar jaarvergadering in het R. K. Vereenigings- gebouw. Na opening door den voorzitter, den heer Th. A. Houdijk, las de secretaris de notulen voor, waarna de penningmeester een jaarverslag uitbracht, waaruit bleek, Veensctie veil ng deze week R'veen, 17 Dec. Toen wij in 't begin van Augustus ons eerste veilingoverzicht annonceerden, ge schiedde dit, zooals wij in den aanhef ook vermeldden in een zeer gedrukte stemming. Een ieder herinnert zich nog wel uit die dagen de traagheid in den handel, en voor welke prijzen wij onze producten moesten afstaan. Ja niet zelden gebeurde het, dat wij aanzienlijke partijen groenten van goe de kwaliteit aan de vernietiging moesten prijsgeven; en in die lange reeks veiling verslagen, welke wij wekelijks gaven, lag als het ware een klaagtoon door heen ge weven, want nimmer konden wij eens een optimistische toon laten hooren, en zoo gaan wij dan thans ons laatste, veiling- overzicht schrijven nog in dezelfde gedruk te stemming als waarmee wjj begonnen. In ons vorig overzicht maakten wij melding, dat de eerste 2 veilingdagen zich kenmerk ten door een vlugge slahandel en dat toen werkelijk goede prijzen werden besteed, doch dat Vrijdag d.a.v. wij weer werden teleurgesteld, doordat op de eerste plaats de export niet van zich liet hooren, maar ook het binnenland maar zeer weinig inte resse had, met als gevolg een sterke daling in de prijzen. Wij spraken toen nog de hoop uit, dat de prijzen zich in deze week nog weer zouden herstellen, maar het heeft helaas niet zoo mogen zijn; integendeel, het ging er vooral Maandag en Woensdag zelfs nog trager en lusteloozer naar toe dan de vorige week. Niet alleen dat de export ons weer in den steek liet, maar ook de binnenlandsche handel was meer dan be labberd. Als men die dagen bij den aan vang der veiling een blik wierp over de tribunes, dan was het werkelijk een treu rig en armzalig gezicht; meest leege ban ken; zoo hier en daar een koopman met weinig kooplust, en een gezicht van „het kan me er niks om schelen". Geen wonder dan ook dat de prijzen nog meer gingen kelderen, en vele partijen onverkocht ble ven. Vrijdag echter was er buiten ver wachting weer meer leven in de brouwe rij en was er in de sla werkelijk weer een levendige handel, wat ook direct weer een stijging in de prijzen teweeg bracht. We hadden deze week gerekend naar de tijd van het jaar nog een tamelijke aanvoer van sla; in de drie dagen nog bijna 3000 kisten; doch van de tomaten was de aanvoer zeer miniem, evenals de kwaliteit; wat nog iets op kwaliteit geleek werd nog verkocht voor 0.50 tot 1.50 per bak, maar voor het overige was geen kooper te vinden, wat ons niet verwonderde daar deze ook wer kelijk geen cent waard waren. Van ons ar tikel sla brachten de beste partijen het Maandag en Woensdag tot ruim f 2; onze hoogste noteering van beide dagen was 2.60, maar wat iets minder was ging voor 0.60, tot 1.50 weg, terwijl de soorten van 36 en 45 per kist onverkocht bleven, van de slavellen vonden nog enkele hun be steming voor 6 tot 11 ct. per kist, maar ook een groot gedeelte draaide door. Vrijdag gaf ons weer een eenigszins ander beeld te zien; we konden toen werkelijk weer spre ken zooals we reeds boven hebben aange haald van een levendige grage handel, want alles tot aan de minste vellen toe, vond nog graag een afnemer. Wij noteerden voor een partijtje zelfs nog 4.40, vervolgens nog enkele merken van 3 tot 3.40 en het ove rige gedeelte ging graag weg voor een prijs van 1.50 tot 2.80. Maar slechts twee par tijtjes daalden tot onder de gulden en'ook de slavellen werden allen opgeladen voor den varieerenden prijs van 6 tot 26 ct. per kist. Mooie gele struiken andijvie werden Maandag meegenomen voor 5 en 6 cent per kilo; Vrijdag werden ze weer graag afge drukt voor 8 ct. En hiermede willen we ons laatste vei- linoverzicht van dit jaar besluiten, daar bij de hoop uitsprekende dat spoedig voor onze tuinbouw betere tijden mogen aan breken. dat de inkomsten over het jaar 1937 267 bedroeg tegen een uitgave van 25T.14, al- zoo een batig saldo van 15.86. Hierna volg de het jaarverslag van den secretaris, den heer A. H. Boekraad. Spr. memoreerde o.a. het overlijden van 2 bestuursleden, de heeren Th. Verbey en R. Pannebakker. Voorts bleek uit jjiet verslag, dat deze af- c.eeling 425 leden telt, terwijl een woord van hulde werd gebracht aan de propa ganda club, die haar beste krachten had in gespannen bij de verkiezingen 1937. De heer A. Brand Pz. stelde, na de voor lezing van dit jaarverslag voor, of het niet wenschelijk was, dit in het parochieblad al te drukken en zoodoende alle parochi anen een kijkje op de werkzaamheden der atdeeling te geven. De voorzitter zegde zijn medewerking toe, zich tot bevoegde instan ties te zullen wenden. Bij de periodieke voorzittersverkiezing werd met algem. stemmen herkomen de heer Th. A. Houdijk, terwijl de heeren Adr. Blom en J. G. Mens als bestuurslid werden herkozen. In de vacature van wijlen R. Pannebakker, de heer G. H. Slootjes; voor Th. Verbey, Alb. v. Rhijn en Lp.v. Ch. v. Kuppen de heer J. Rozemeijer. Als afgevaardigde naar de vergadering dei Staten Kieskring en Je Kamer Centrale werd gekozen de heer W. v. d. Meer en als plaatsvervanger de heer P. G. de Gunst. Inmiddels werden tijdens de stemmingen verschillende verslagen voorgelezen der Staten Centrale en Staten Kieskring door de heeren W. v. d. Meer en Adr. Blom. De heer A. Brand gaf nog een kort ver slag van de vergadering der Staten Kies kring, waar één der aanwezigen heeren een politiek debat opende tegen het nieuw op getreden ministerie, hetgeen volgens spr. wel eenigszins critisch was, doch ook de goede kant belichtte, dat op dergelijke openb. vergaderingen ook eens de aandacht op het politiek beleid wordt gevestigd. Ook kwam nog te berde het incident in de hogeveen, met de aldaar te werk gestelde werkloozen. Men betreurde de uitlating van B. en W. Naar aanleiding hiervan stelt de heer A. Pannebakker de vraag of het niet mopportuum was, deze kwestie reeds de eerste te beste dag in den openbare raads vergadering voor te leggen, waardoor een scheeve verhouding ontstaat, tegenover de goedwillende werkloozen, die bij deze zaak waren betrokken. De heer Brand zet uiteen, dat de zaak in Hen breede werd onderzocht en dat B. ei. W. nu een goede oplossing, ook voor de meer aan de orde zijnde, werd de vergade- werknemers, hadden gevonden. Verder niets ring gesloten. Coöp. bakkerij „De Vooruitgang". In de gehouden ledenvergadering, welke in Hotel „Neuf" plaats had, is o.m. medege deeld, dat de dividend-uitkeering dit jaar 10 pet. zal bedragen. Als bestuursleden wer den herkozen de heeren C. Beekenkamp, L. J. v. d. Wolf en D. v. Wijk Sr., terwijl als commissaris werd herkozen de heer D. Veerman Jr. ZOETERWOUDE „Sint Paulus". De R.K. Algemeene Propagandaclub had gisteravond de eerste ontwikkelingsavond georganiseerd, in sa menwerking met het comité v. Katholieke Actie „Voor God". De opkomst was zeer slecht, enkele rijen van de groote zaal waren bezet. Hoe komt het toch, dat de vroeger zoo goed bezochte avonden van, „St. Paulus" steeds minder belangstelling wekken en hoe is het mogelijk dat voor de behan deling van dit onderwerp en voor de ken nismaking met deze zoo ernstige actie slechts enkelen een gang naar het Patro naat deden? „Sint Paulus" kan zoo niet blijven voort gaan, als voor de algemeene propaganda club bijna niemand van de politieke- en stands- en jeugdorganisaties zelfs de bestuursleden niet willen medewerken tot het doel, dat hierin gelegen is: door samenkomsten kennis bij te brengen voor de vraagstukken van onzen tijd. Dit wegblijven is voor niemand te ver ontschuldigen, want de „Actie voor God" moet toch wel ieder beroeren in dezen godloozen tijd. De voorzitter, de heer A. J. van Benne- kom, opende de vergadering met den chr. gioet en drukte zijn spijt uit, dat er weder zi o weinig belangstelling was. De spreker van dezen avond, de heer C. Bouman, medewerker van de katholieke Actie voor God, was door ongesteldheid verhinderd en in diens plaats was de zeer- eerw. heer N. P. J. van Ruyven, leeraar aan het Seminarie Hageveld, gekomen om het onderwerp „De katholieke Actie voor God" te behandelen. j Het doet vreemd aan, dat er een actie voor God moet zijn. God heeft geen verde diging noodig, want alle schoonheiden en alle natuurkrachten, die het oog van den eenvoudigen mensch kunnen waarnemen, zyn een verheerlijking van Zijn Naam. Spd. toont dan aan, dat de mensch met zijn vrije wil het vermogen heeft de ver heerlijking van God te weigeren, hoezeer het ook zijn allergrootste plicht is. Met de woorden van den Paus noemt spr. enkele oorzaken, die den mensch ertoe hebben geleid in plaats van God te dienen God te haten en te bestrijden. In korte trekken behandelde' spr. de ge schiedenis der laatste eeuw, om daarmede aan te toonen, hoe de liefdeloosheid geleid heeft van haat onder de menschen tot haat tegen God. Uit de statistieken tooqt spr. de omvang van de bestrijding van God en in ontstel lende cijfers wordt ook de omvang van de godloosheid in ons land genoemd. Spr. geeft verder een duidelijk beeld van de gevaarlijke tactiek van den laatsten tijd: het meer bedektelijk werken, dat zich voor al openbaart door de oprichting van de z.g. mantel-organisaties. Hierbij komt spr. aan het bewijs, dat er een krachtige actie moet zijn om op te treden tegen het steeds dries ter optreden. Omtrent den aard van de „katholieke Actie voor Gcd" wyst spr. er vooral op, dat niet wordt opgetreden tegen de stel sels in betrekking tot de politiek. Spontaan wil deze actie eerst voor ons zeif alles doen tot reactie en dan naar bui ten de strijd tegen de godsbestrijding aan vangen. In het tweede gedeelte van zyn rede behandelt spr. het ontstaan, de vorm en \\erkwijze van de actie. In den breede geeft spr. een kijk op het werk van de actie o.m. het verzamelen van inlichtingen over de bestrijdingsme- thoden van de godloozen-actie, waarna de vliegende bladen in goede samenstelling kunnen -verspreid worden. Vooral noemt spr. belangrijk het apos tolaat van de brievenbus. Komende tot de plicht van iederen Ka tholiek, waarschuwt spr. de Katholieken toch geen ergernis te geven en door voor beeld schade te doen, want de massa ziet en maakt de gevolgtrekkingen en krijgt een afkeer van het christendom, dat van de beoefenaren zulke slechte voorbeelden *eeft. Hier wijst spr. op de groote verantwoor delijkheid voor de leeken, daar God te verdedigen, waar een priester niet zoo ge makkelijk toegang of gelegenheid krijgt. In schoone bewoordingen vraagt spr. het gebed en wijst nogmaals op de groote fout welke de Actie voor God in den weg staat: het gebrek aan liefde onder de christenen, om dan te eindigen in een beschouwing ovtr de waarde van. het gebed, het dage lijks gebed, waarin wij vurig moeten bid den: Uw Rijk kome op aarde. De voorz. dankte hartelijk voor de uit gesproken woorden en hoopte dat de plicht tot medewerking aan de Actie voor God versterkt zou zijn. Kerstfeestviering. De jeugdorganisa ties zullen op tweeden Kerstdag een Kerst feestviering organiseeren in het Patronaat. Deze viering zal uitsluitend toegankelijk zijn voor de leden van de jeugdorganisa ties en hun ouders. Binnen 30 meter van een bran dende straatlantaarn staande be hoeft uw auto binnen bebouwde kommen geen eigen verlichting te voeren! ROELOFARENDSVEEN. Coöp. Vereen. „De Samenwerking". In Hotel,, De Vier Heemskinderen" hield de R.K. Coöperatieve vereeniging „De Sa menwerking" alhier, een propaganda-avond voor hare leden en genoodigden. De voor zitter, de heer W. van Ruiten, sprak een kort openingswoord en spoorde een ieder aan zoo krachtdadig mogelijk mede te wer ken tot nog grooter bloei deze Coöperatie. Hierna werd door allen aanwezigen het Strijdlied gezongen. Als entre-act volgde een Amerikaansche teekenfilm, waarna de groot propagandafilm werd vertoond van de HAKA-productiebedrijven te Jutphaas. Deze film gaf een zeer duidelijk beeld van de groote omvang van dit bedrijf en de vele artikelen welke de HAKA voor haar aan gesloten winkels ter beschikking stelt. On der de pauze werd gratis HAKA-koffie ge schonken, welke attentie ten zeerste op prijs werd gesteld. De heer Rietbroek bracht vervolgens nog verslag uit als afge vaardigde naar het onlangs gehouden con gres. De voorziter dankte de afgevaardig de voor zijn duidelijke uiteenzetting. Na een muzikale show volgde gratis verlo ting en werd de avond met een toepasse lijk woord gesloten. WOERDEN. Jongeren R.-K. Staatspartij. Een zeer geslaagde avond had Donderdagavond plaats in hotel „Ruijs" van de Jongeren- af deeling der R.-K Staatspartij. Er was een flinke opkomst, vooral van het vrouwelijk gedeelte. Door den heer Bitterling Jr. werd een lezing gegeven, waarover debat werd gevoerd. Zeer leerzaam. Namens het be stuur der R.K. Kiesvereeniging waren aan wezig de heer J. P. Breukelen, voorzitter, en de heer C. Snel. Schaakclub. De R.-K. Schaakclub „Het Kasteel Woerden" speelde Woensdagavond een vriendschappelijke wedstrijd tegen „De Paardesprong" te Harmeien. Woerden won deze strijd met 8 1/23 1/2. De biljartwedstrijd Nederland—België om den Coupe Glorieux is Vrijdag te Rotter dam aangevangen. De Belg Moons en onze landgenoot Sweering (rechts) tijdens het trekken voor den aanvang van hun partij. Opgericht 1818 Oude Rijn No. 56 GEOPEND: Dagelijks van 9 tot 12 en van I tot 3 uur (Woensdag en Donderdag ook 's avonds van 7 tot 9 uur) Zaterdag al léén van 9 tot 12 uur Rentevergoeding 3% tot t 3000.- daarboven 2.04 °'.q Aan de Spaar bank is een Athaaldienst verbonden waarop bijzonderde aandacht wordt ge vestigd. Inlichtingen worden aan het kantoor verstrekt. 7971 Adverteert in De Leidsche Courant GELD TER LEEN. Vooi de le R K Kerk sinds 240 jaren te Aalsmeer, vraagt ondergeteekende geld ter leen tegen 3 y, pet of lage* ol j tegen lijfrente. Pater H. M. C. HEGGELMAN Pastooi te Aalsmeer Gironummer 53007 Bericht van Inzet Bij de veiling gehouden op den 15den December 1937, ten overstaan van NOTARIS F. C. ENGELBERTS te Ha- zerswoude, is het Koffiehuis „DE POSTHOORN" met bur gerwoonhuis en schuur te Hazerswoude aan den Rjjks- stratweg, in bod gebracht als volgt: Perc. 1 op 2100. Perc. 2." op f 1100.en Per ceel 3 op 3800. De AFSLAG blijft bepaald op Woensdag 22 December 1937 des v.m. elf uur in bo vengenoemd koffiehuis. 8339 NOTARIS W. A. CARON te Voorschoten zal op Don derdag 23 December 1937 v.m. 10 uur in het Hotel DEURLOO te Voorschoten, publiek verkoopen: EIKEN-, ESSCHEN-, ELZEN- en BERKENHAKHOUT, wassende op de landgoederen „Ter Horst", „Raaphorst" en „Eikenhorst", onder Wasse naar en Voorschoten. Notitiën bij den boschbaas DE JONG op het Jachtslot „Tef Horst" en ten kantore van genoemden Notaris, Dui venvoordestraat 2 te Voor schoten. 8338 Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door GEZICHTSHAREN worden afdoend verwijderd. Zrs. M.en A.Buis, A Paulownastr 50 den Haag. Tel. 392097. Spreek uur 2-3. Vrijd. en Zat. gesloten. Openbare Verhooping kr. J art. 1223 B. W.. ten overstaan van NOTARIS J. F. W. J. VAN DER HEYDEN te Mijdrecht, op Woensdag 29 December 1937, voorm. 11 uur, in café DE HOLLAND- SCHE LEEUW te Nieuwkoop thans bewoond door den heer VAN KOERT, Van 3 perceelen tuinland met warenhuizen en eenrui- ters te Nieuwkoop in bet Zuideinde, eigendom van den heer TH. VAN LEEU WEN. De teeltvergunning kan op den kooper worden overge schreven. Aanvaarding na betaling op of voor 29 Ja nuari 1938. 8206 NOTARIS W. A. CARON te Voorschoten zal op Dins dag 21 December 1937 v.m. 10 uur in het Hotel DEUR LOO te Voorschoten, publiek verkoopen: ELZEN- EN EIKENHAK HOUT EN EEN FLINKE PARTIJ ESSCHENHAK- HOUT wassende op en nabij „Dui venvoorde", „Roozenburg", „Santhorst" en „Haagwijck" onder Voorschoten en Wasse naar. Notitiën bij den boschbaas W. G. GUSSEKLOO op „Dui venvoorde" en ten kantore van genoemden Notaris, Duivenvoordestraat no. 2 te Voorschoten. 8337 VERKRIJGBAARIN PAKKEN VAN 5 KILO TEGEN 25 CENT PER PAK Administratie N.V. De Leidsche" Courant PAPENGRACHT 32 LEIDEN - TEL. 935 Adverteert in De Leidsche Courant

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 8