DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BERICHT Mgr. Hopmans ontvangt het bestuur van de internationale Unie der Katholieke Pers te Breda Vergadering Partijraad R.K. Staatspartij 29ste Jaargang ZATERDAG IS DECEMBER 1937 3)e £eidó<^(Soii/tai/ttt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent Der weekt 2.50 per kwartaal Bu onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, btf vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 li GIRONUMMER 103003. POSTBUS No. 11 Dit nummer bestaat uit vlji bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT I Gewone Advertentiën 30 cent per regel sing--. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES "an ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 De leerlingen-schaal Er is in den laatsten tijd zooveel geschre ven over den leerlingen-schaal, dat ieder een nu wel weet, wat er mede bedoeld wurdt. Het is juist twee jaar geleden, dat de Tweede Kamer zich vereenigde met den be zuinigingsmaatregel van een nieuwen leerlingen-schaal bij het lager onderwijs waarmede toen een besparing van ongeveer 3 millioen werd verkregen. Die leerlingen-schaal werd toen: tot 40 leerlingen 1 onderwijzer, van 41 tot 80 leerlingen 2, van 81 tot 130 leerlingen 3, van 131 tot 185 leerlingen 4 en boven de 185 ten minste 5 onderwijzers, met l on derwijzer voor iedere 50 leerlingen boven de 186. De afgevaardigden van de R.K. Staats partij in de Tweede Kamer en ook anderen hebben bepleit een terugkeer tot den schaal van vóór December 1935 gezien de droe ve ervaring, die de nieuwe schaal in de praetijk heeft gebracht. De Regeering schijnt echter dèt niet te willen, omdat het te duur is. En nu heeft de heer Tilanus, de onder- wijs-specialist der C.H. fractie, gepoogd een brug te slaan. De Lager-Onderwijswet bepaalt (art. 56 lid 2) dat in bijzondere gevallen, den On derwijsraad gehoord, mede Rijksvergoeding kan worden verleend voor een jaar of een gedeelte van een jaar voor een of meer onderwijzers boven het aantal, waarop ge meente of schoolbestuur volgens den hier voor afgedrukten staat recht heeft. Pas dit artikel soepeler toe, adviseerde genoemde afgevaardigde, met name als het aantal leerlingen in den loop van het leerjaar boven de 185 stijgt. Is dat nóg te duur, ver» goed dan het salaris van een kweekeling met akte tot een bedrag van bijvoorbeeld 600 'sjaars, indien het aantal leerlingen boven genoemden maximumgrens uitgroeit Wat zal de Regeering doen. O.i. lijkt het zeker, dat zij de voor haar geslagen brug een eindje zal bewandelen. Of zij zoo ver zal gaan, dat zij de fractie der R.K. Staatspartij zal ontmoeten moe ten wij, helaas, betwijfelen. Woensdagavond zal de minister van On derwijs ons uit de onzekerheid brengen. Zij die zich per 1 Januari a.s. op „De Leidsche Courant" abonneeren, ontvangen de voor dien datum verschijnende nummers GRATIS. DE ADMINISTRATIE Bij gelegenheid van het 10-jarig be staan der K. W. P. kwam de Internatio nale Unie der Katholieke Pers gisteren in vergadering bijeen te Breda ter bespre king van het Programma van het Derde Internationaal Congres der Katholieke Pers, dat in 1938 te Weenen zal worden gehouden. Er waren vertegenwoordigers uit ver schillende landen van Europa. We zagen o.m. Graaf dalla Torre, Directeur-Hoofd redacteur van het Pauselijk Orgaan de Osservatore Romano, dr. Friedrich Fun- der, hoofdredacteur van de Reichspost uit Weenen, Abbé Leon Merklen, chef-redac teur van Le Croix uit Parijs, mgr. L. Origer, directeur van het Luxemburger Wort, Luxemburg, dr. Arady uit Boeda pest, dr. Pio Bondioli uit Milaan, dr. Xa- vier Mappus uit Colmar, dr. Paul Jour- dain, hoofdredacteur van de Libre Belgi- que, mr. A. Somville, directeur van de Gazet van Antwerpen, J. Kuypers, onder directeur van de Maasbode, dr. Kopp, hoofdredacteur van het „Vaterland" uit Luzern, dr. Santé Maggi uit Milaan, dr. Hivatal uit Boedapest, Josef Ageorgês, secretaris van de Internationale Katho lieke Journalisten vereeniging te Parijs, Alfred Michelin uit Parens, mgr. dr. A. H. Poels, mr. F. Janssen, resp. voorzitter en penningmeester van den Raad van Beheer en Advies van de K. W. P. en Frans Schneiders namens het bestuur van de R. K. Journalisten vereen iging. Om 12 uur werd dit illustere gezelschap door mgr. P. Hopmans, Bisschop van Bre da, ten paleize in audiëntie ontvangen, waarbij de aanwezigen door dr. Hoeben, hoofdredacteur van de K. W. P., door dr. Alb. v. d. Poel, hoofdredacteur van het Dagblad van Noordbrabant en kapelaan Arn. v. Lierop, chef-redacteur van de K. W. P. aan Zijne Hoogw. Excellentie werden voorgesteld. In een korte toespraak gaf mgr. Hopmans uiting aan zijn groote dank baarheid voor het zegenrijke werk van de Katholieke Pers, hetwelk de volle belang stelling en steun heeft van het Neder- landsche Episcopaat, dat haar volgaarne Zijn zegen schenkt. Abbé Merklen dankte mgr. Hopmans voor de eervolle receptie en sprak zijn be wondering uit voor hetgeen de katholie ken in Holland, de heele wereld ten voor beeld, hebben tot stand gebracht. Tijdens de vriendschappelijke maaltijd in Hotel de Kroon werd het woord ge voerd in het Italiaansch, Hongaarsch, Fransch, Duitsch, Vlaamsch en Neder- landsch waarbij de verschillende sprekers hun gelukwenschen uitspraken bij het tweede lustrum van de K. W. P. en de verzekering gaven van hun medewerking voor de toekomst. In den namiddag werd een vergadering gehouden van de bestuursleden van de Commision Permanente, waarin uitvoerig rapport werd uitgebracht over de werk zaamheden die door het Internationaal Secretariaat te Breda zijn verricht en waarin nieuwe plannen voor de toekomst werden uitgestippeld en aanvaard. Mededeeling werd nog gedaan van een telegram van Z. H. den Paus dat aan het adres van Zijne Hoogw. Excellentie mgr. Hopmans, Bisschop van Breda was gericht en dat de volgende tekst inhield: „Bij gelegenheid van de vergadering van de vertegenwoordigers van de Katho lieke Journalistiek zendt de H. Vader aan alle aanwezigen Zijn Apostolischen Zegen en smeekt Goddelijke gunsten af, voor hun edel apostolaat.'' w.g. Kardinaal Pacelli. Besloten werd het volgende danktele- gram te zenden: „Kardinaal Pacelli, Vaticaanstad. „De Internationale Unie der Katholieke Pers en de Internationale Permanente Commissie van Directeuren van Katholie ke Dagbladen in vergadering bijeen te Breda, zenden aan Z. H. de uitdrukking van hun kinderlijke dankbaarheid voor den verleenden zegen en van hun oprechte wenschen, waarbij zij onwankelbare trouw beloven". w.g. Graaf dalla Torre. Abbé Merklen, Dr. Funder en Dr. Hoeben, Breda, Holland. Des avonds werd een bezoek gebracht aan Bouvigne waar mgr. Francken een inleiding hield over het maatschappelijke werk dat op Bouvigne wordt verricht en dat de volle belangstelling en waardee ring trok van de leiders der Internationale Unie der Katholieke Pers. Een kijkje tijdens het te Breda gehouden congres van de Internationale Unie der Katholieke Pers. V.l.n.r.: Dr. Bondioli, dr. Mappus, Arn. van Lierop, Kuypers, dr. Funder, dr. Hoeben en Mgr. dr. Poels. ERNSTIG AUTO-ONGELUK TE APELDOORN Twee dooden moesten uit de cabine gehaald worden In den afgeloopen nacht omstreeks twaalf uur zijn op den Amersfoort- schen Straatweg te Apeldoorn twee personen bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. Op genoemden weg, aan den voet van den Langenberg, is een vrachtauto van de Amsterdamsche Droogdok-Maatschappij, welke met twee ijzerconstructies van vier duizend kilo van Amsterdam op weg was naar Stork in Hengelo, aangereden door een trailer van de expeditie-onderneming Rietveld te Amsterdam. De schok, waar mede laatstgenoemde wagen, die in volle vaart den Langenberg afreed, tegen de vrachtauto opbotste, was zoo hevig, dat dc ijzerconstructies, met een gewicht van duizenden kilo's van den wagen geworpen werden, terwijl het linker-achterwiel van de auto werd afgerukt. Vervolgens schoot de volgeladen trailer enkele tientallen me ters door en kwam toen in botsing met de langs den weg staande boomen. Hierna schoot hij over het rechts van den weg ach ter de boomenrij gelegen rijwielpad, waar na bij omsloeg. Verscheidene zware boomen werden hierben ontworteld. Van de cabine bleef slechts een ruïne over. De beide inzittenden, de 24-jarige M. En gel, gehuwd en vader van één kind, en de 20-jarige gehuwde van Elburg, beiden uit Amsterdam, konden, ondanks het feit dat op den ontzettenden slag direct hulp aan wezig was, niet direct bevrijd worden. Zwaar gewond lagen de beide slachtoffers onder een boom, welke in de cabine ge drongen was. Daarop is een stuk uit het dak en den voorwand van den oplegger gezaagd, waarna men de achterzijde van de cabine kon bereiken. Eerst toen konden de zwaar gewonden uit hun hachelijke po sitie bevrijd worden. Per ziekenauto zijn zy naar het Julianaziekenhuis te Apeldoorn overgebracht, waar zij enkele uren na aan komst, zonder bij kennis te zijn gekomen, zijn 9verleden. Als door een wonder bleef de bestuur der van de vrachtauto van de Amsterdam sche Droogdok Maatschappij, W. A. Fol ter, ongedeerd. HET INT. EUCHARISTISCH CONGRES TE BOEDAPEST. Wij ontvingen het in opdracht van het Nationaal Comité voor Eucharistische Con gressen uitgegeven prospectus voor de Ne- derlandsche deelnemers aan bovengenoemd Congres, dat in Mei 1938 zal plaats vinden. Uit het Voorwoord van het Comité stip pen wij een citaat aan van Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's Hertogen bosch, die in 1932 als volgt schreef: „Geen waar minnaar van onzen Eucharis- tischen Koning kan of mag onverschillig wezen voor het welslagen onzer Interna tionale Eucharistische Congressen. Geluk kig te prijzen zijn degenen, die daaraan persoonlijk kunnen deelnemen, doch de on mogelijkheid daartoe ontslaat geen katho liek van den liefdeplicht zich in den geest met die Congressen te vereenigen". Het programma van het Congres zelve vermeldt als meest interessante plechtig heden de opening op Woensdag 25 Mei des namiddags om zes uur met toespraken van Z. Emin. den Vorst-Primaat van Hongarije, van Z. H. Exc. Mgr. Heylen, den President van het Permanent Comité en van Z. Emin. den Kardinaal-Legaat. Verder op 26 Mei des ochtends de Generale H. Communie der kinderen en des avonds een plechtige Scheepsprocessie op den Donau, waarbij het All er h. Sacrament op een praalschip zal worden uitgesteld. Dan is er in den nacht van 27 op 28 Mei de nachtelijke aan bidding met H. Mis en Generale H. Com munie voor de mannelijke congresdeelr.e- mers. De meeste plechtigheden vinden plaats op het z.g. Heldenplein, waar men thans reeds met volle kracht aan het werk is. Daar komen zitplaatsen voor tweehonderd duizend personen, rondom het dertig meter hooge altaar, dat den vorm zal hebben der Confessio in den St. Pieter te Rome. Aan het Congres sluit aan het St. Ste- phanus-jaar, ter herdenking van het afster ven van den H. Stephanus, den eersten Ko ning van Hongarije, negenhonderd jaar ge leden. Het prospectus wordt op aanvrage toege zonden door het Bureau van het Comité, het Nationaal Bur. voor Eucharistische Con gressen te Utrecht NAAR DE MISSIE VAN NIEUW-GUINEA. Nauwelijks een jaar geleden vertrokken vanuit de Leidsche Hartebrugkerk de eer ste zes Nederlandsche Minderbroeders naar dien uitersten hoek van Nederlandsch ko loniaal gebied, naa.r dat geheimzinnige land, dat ons alleen maar uit afschrikwek kende verhalen van koppen-snellen en sooitgelijke wreedheden bekend was, doch dat van lieverlede meer en meer in de belangstelling kwam te staan van het lands- bestuurd, dat op bevolkings- en ontgin ningsmogelijkheid werd geëxploreerd en dat niettemin voor het grootste gedeelte een nog onbekend land is gebleven. Nu zijn er ook Zusters de kleine Zus ters van den H. Joseph naar deze Mis sie vertrokken. De namen der Zusters, die 18 December naar Nieuw-Guinea vertrokken, zijn: Moe der Jovinia Metsemakers uit Herten bij Roermond; Zr. Loyola Bückmann uit 's Gravenhage, Zr. Climaca v. d. Klei, uit Bo.sward, en Zr. Bathildis Nieuwenhuys uit Amsterdam. H.H. WIJDINGEN. Hedenmorgen heeft Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers in de kapel van St. Johannes de Deo te Haarlem de H. Priesterwijding toe gediend aan de Eerw. heeren A. Th. van der Burg en P. M. E. von Fisenne, studen ten van het Theologicum te Warmond. VIJFTIGJARIG PRIES TE RJüBILë Heden herdenkt de zeereerw. heer A. Hakkeling, pastoor te Reeuwijk (Z.H.), den dag, waarop hij 50 jaren geleden de H. Priesterwijding ontving. De parochieele viering van dit jubilé is vastgesteld op a.s. Zondag. „Msbd." VOORNAAMSTE NIEUWS Bollenland China lil spanning of do Japanners naar het Zuiden zullen trekken. (2de blad). Hitier kondigt de Duitsche „volksauto" aan. (2de blad). De Praagsche besprekingen van Delbos. (2de blad). Een offensief der roode Spaansche troe« pen tegen Teruel. (2de blad). Binnenland Vergadering R. K. Staatspartij. (1ste blad) De Amsterdamsche Stadhuis-prijsvraag. (3de blad). Een postzegel-tentoonstelling te Amster dam. (3de blad). De regeering over de wijziging van de crisisinvoerwet. (3de blad). De minister van onderwijs aan het woord in de Tweede Kamer. (2de blad). Hedenmorgen Is nabij Apeldoorn een noodlottig auto-ongeluk gebeurd, waarbij twee personen om het leven kwamen (le blad). VERMIST VLIEGTUIG GEVONDEN. Uit La Paz wordt gemeld, dat het ver miste vliegtuig van den Lloyd Boliviano te Sorata is teruggevonden. De drie leden der bemanning en vijf passagiers zijn om het leven gekomen. De Partijraad van de R.K. Staatspartij kwam heden in jaarbeurs-restaurant te Utrecht in vergadering bijeen, onder voor zitterschap van mr. J. Houben uit Nijme gen. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter het ongeluk van Z. K. H. Prins Bernhard. Besloten werd, het volgende te legram aan Z. K. H. te zenden: „De vertegenwoordigers der Neder landsche Katholieken, heden bijeen in een vergadering van den Partijraad der R.K. Staatspartij, vangen .hun werkzaamheden aan met het uitspre ken van hun diep gevoelde vreugde over het behoud van Uw Koninklijke Hoogh1 d, van hunne wenschen voor een spoedig herstel, met de bede, dat God Uwe Koninklijke Hoogheid zege nen moge voor het geliefde Oranje huis". Daarop vervolgde spr. zijn rede met op te me ken, dat dit de eerste vergadering is zonder mr. Goseling, die met bekwaam heid en doorzicht de Partij heeft gebracht, met alleen voor de poorten van den nieu wen tijd, doch binnen zijn veste, Spr. bracht dank voor diens arbeid en hij sprak den wensch uit, dat deze dank baarheid moge liggen in het voortzetten van zijn werk, in het bewaren van de een heid in de gelederen. Besloten werd, het volgende telegram aan Z. Exc. mr. Gose ling te zenden: „Vergadering in Utrecht bijeen, her denkt met dankbaarheid uw leiding als Partijvoorzitter, uw bezieling van werk en uw onbaatzuchtig nastreven van het welzijn van het Nederlandsch volk, in het behoud der Katholieke be ginselen*'. Tenslotte zeide spr. een woord van af scheid tot mr. Aalberse, wiens onvolpre zen werkzaamheid ons bindt aan den grooten Schaepman. Hierop ging de vergadering in geheime zitting bijeen.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1