SPORT D.O.C.O.S. l-v. NISPEN I X KRUISWOORD-RAADSFL X ZATERDAG 18 DECEMBER 1937 DV LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 14 ITALIë UIT DEN VOLKEN BOND. DELBOS, DE FRANSCHE HANDELSREIZIGER IN POLITIEKE ONGEREGELDE GOEDEREN. HET INCIDENT MET DE „PANAY" OP DE WATEREN VAN DE JANGTSE. EEN JAPAN SCHE TOEKOMSTDROOM. Uit den Bond. Men kon het ver leden week al aan zien komen; de ver klaring, welke Mussolini op Zaterdag avond (11 Dec.) zou afleggen, zou niets anders zijn dan de mededeeling, dat Italië uit den Volkenbond trad. Mussolini heeft getracht door wat dik doenerij aan deze mededeeling een sen sationeel karakter te verleenen. Er werd van te voren wat stemming voor gemaakt, de zwarthemden waren tot het aanhooren van deze mededeeling opgetrommeld en het besluit moest door den Duce worden bekend gemaakt als een besluit van den Grooten Fascistischen Raad. „Zwarthemden, stilte", werd er gecom mandeerd, „de Groote Fascistische Raad beraadslaagd". In vijf minuten tijds waren deze ge wichtige beraadslagingen, waarvoor de Raad de eerbiedige stilte der' Romeinsche zwarthemden behoefde, afgeloopen. Er werd braaf „ja" geknikt en het be sluit was gevallen. Het volk heeft minuten lang gejuicht. Alles is dus geheel volgens programma verloopen. Het eenige wat tegengevallen is, is de reactie in het buitenland. De overwegende opmerking was: is dat nou alles? Maken jullie daarvoor nu zoo'n drukte? Men betreurt de stap van Italië, maar berust erin. De landen van den politieken driehoek zijn thans uit den Bond getreden en men' behoeft zich geen illusie te maken, dat zij binnen afzienbaren tijd er weer in zullen terugkeeren. Waarschijnlijk zullen zij nog een stapje verder gaan en het niet laten bij deze ne gatieve daad. Hierop zal vermoedelijk wel de positieve daad volgen van het uitroe pen van een nieuwen statenbond, geba seerd op het anti-Kominternpact. Italië's toorn is niet zoozeer gericht te gen den Volkenbond als zoodanig, maar voornamelijk tegen Engeland, dat nog al tijd weigert de verovering van Abessynië te erkennen. Waarom wil Italië zoo graag, dat juist Engeland tot die erkenning over gaat? Omdat Engeland het kapitaal heeft, dat Italië absoluut noodig heeft voor de exploitatie van zijn nieuw verworven be zit. Maar Engeland weigert hardnekkig om zijn geldmarkt voor Italië open te stel len en met leedvermaak ziet men in Lon den, hoe zich geleidelijk'de mislukking voltrekt van de grootsche plannen, waar van Italië in Afrika heeft gedroomd. Men laat in Londen den tijd voor zich werken, wat Mussolini dol heeft gemaakt. Hij kan niet wachten en heeft zijn opge kropt gemoed nu eens gelucht in een ge baar, het gebaar van den teleurgestelde en van iemand, die kwaad wegloopt, om dat hij het niet winnen kan. De reiziger. De reiziger in onge regelde politieke goederen is op het oogenblik aan het einde van zijn moeizame tocht. De laatste étappe is Praag. Daar heeft de Fransche minister zich ongetwij feld het beste thuis gevoeld. Tsjecho- Slowakije is door den band van een ver drag met Frankrijk verbonden en heeft ook dit met Frankrijk gemeen, dat het een hartgrondige afkeer heeft van het Duitsche regiem. Behalve met Frankrijk, heeft Tsjecho-Slowakije ook een verdrag met Rusland, maar met zijn naaste buren (Duitschland, Polen, Oostenrijk en Hon garije) onderhoudt het allesbehalve vriend schappelijke betrekkingen. Met Roemenië gaat het beter. Nu vindt men in Tsjecho-Slowakije een verdrag met Frankrijk en Rusland heel aardig, maar een groote groep in het land voelt toch meer voor betere betrekkingen met de directe buurlanden, want Frankrijk en Rusland zijn een eind weg. Vandaar dat de buiten!andsche politiek van Tsjecho-Slowakije op twee gedachten hinkt en Delbos is nu in Praag om de Fransch-georiënteerde koers wat te steu nen. Wat het bezoek aan Belgrado betreft, dat aan Praag voorafgegaan is, daarvan kan geconstateerd worden, dat het nog al meegevallen is. Aan het einde der bespre kingen is het gebruikelijke communiqué uitgegeven en daarin komt boven alle verwachting het woordje „Volkenbond'' voor. „Men had daarop niet meer gerekend, schrijft de „Msb.", nadat Stojadinowitsj. in zijn toast tydens het galadiner dit in stituut absoluut dood had gezwegen, en zelfs geen melding van de kleine entente had gemaakt. Dat eene woord „volken bond" is een uiterst belangrijke concessie aan Frankrijk. Stojadinowitsj is zoo juist uit Rome teruggekeerd; Mussolini moet met hem het uittreden van Italië uit den bond besproken hebben; de Joego-Slaviër heeft nog de „volksvergadering" van Za terdagavond meegemaakt; binnenkort zal hij Hitier een bezoek brengen. En nu deelt hij in een officieel document mede, dat het nuttig en noodig is, dat de staten, die leden van den volkenbond zijn, de in ternationale samenwerking op dezelfde wijze als tot dusverre geschiedde, voort zetten, d.w.z. als politiek van collectieve veiligheid. Daarmede stelde hij zich voor het oogen blik ten minste nog, op het standpunt van Frankrijk en Engeland". „Panay". Op de Jangtse, de breede rivier, die langs het thans definitief door de Japanners bezette Nanking stroomt, heeft zich deze week een ernstig incident voorgedaan. De Japansche strijdkrachten hebben daar' de Amerikaansche kanon neerboot „Panay" zoodanig met bommen bestookt, dat het schip tot zinken is ge bracht, terwijl zij bovendien een paar En- gelsche schepen hebben aangevallen. Vroeger had men er zeker van kunnen zijn, dat een dergelijke daad als een casus belli gegolden zou hebben en een oorlog er onvermijdelijk op gevolgd zou zijn. Nu staan wij er al verbaasd van, dat Roosevelt zich persoonlijk tot den keizer van Japan heeft gewend en van hem excuses heeft geëischt. Het is ongetwijfeld een krachtige maatregel, want de keizer is in de oogen van de Japanners een goddelijk wezen. Maar wat zal Amerika nu doen, als Japan weigert? Tot nu toe heeft de Japansche regee ring zich reeds uitgeput in verontschuldi gingen en alle mogelijke schadeloosstel lingen aangeboden; zelfs is een vice-ad- miraal als slachtoffer gevallen, omdat hij voor het incident verantwoordelijk ge steld is; maar van een verontschuldiging door den keizer zelf is tot nu toe nog niets vernomen. En als niet voldaan wordt aan de Amerikaansche eisch, zal Amerika zich er wel bij neerleggen. Want er is al lerminst een schok van verontwaardiging gegaan door het Amerikaansche volk, toen het bericht van deze gewelddaad bekend werd. De eenige reactie was, een resolu tie, waarin voorgesteld werd de Grondwet zoodanig te amendeeren, dat een oorlogs verklaring voortaan aan een volksstem ming onderworpen zou moeten worden. Roosevelt is wel een voorstander van een krachtige buiten landsche politiek, maar het volk gevoelt meer voor dollars ver dienen dan voor krachtige maar opoffe rende maatregelen. Japans plannen. Toch mogen de Westersche mogendheden en Amerika wel deksels oppassen met Japan z'n gang te laten gaan, want Japans huidige mi nister-president droomt van niets meer of minder dan van een groot Japansch rijk, de Vereenigde Staten van Azië. De grenzen van dit Japansche ideaal strek ken verder dan men zou denken. De Philippijnen, China, Indo-China, Siam, Malakka, de Archipel, Australië en Nieuw-Zeeland moeten er een plaats in vinden. Het klinkt als een sprookje en misschien zal het gedoemd zijn een her senschim te blijven. Maar wel moeten wij ons realiseeren, dat Tokio het nietvoor onverwezenlijkbaar houdt, dat het reeds de eerste schreden gezet heeft op den weg, die naar het einddoel kan leiden en dat het vastbesloten is daarop nog meer schre den te doen volgen. Ui! tiet katholieke kamp S.J.C. OP BEZOEK BIJ DE LEIDERS. DE LAATSTE KANS VAN O.I.V.? Wilhelmus bij de leiders van ZB op bezoek. Het weer liet zich de laatste dagen niet zoo slecht aanzien als men van de korte winterperiode had verwacht. Maar toch, de velden hebben in regen- en sneeuwjachten nog heel wat voor hun rekening gekregen, zoodat we vreezen, dat er nog wel wat ter reinen zullen afgekeurd worden. Weshalve we ons bij onze besprekingen eenigszins wille beperken. In de eersLe klasse van West II is het vooral de wedstrijd H.B.C.S.J.C., welke ce meeste aandacht trekt. Normaal geno men zal H.B.C. dezen wedstrijd winnen, maar daarmee»is dan' voorloopig alle span ning omtrent de bezetting van de eerste plaats verdwenen. Daarom verwachten we van de Noordwijkers, dat zij zich eens extra goed inspannen en, gevaarlijke tegenstan ders als zij steeds voor H.B.C. zijn, zorgen, dat de spanning erin blijft. Dat zal dan mede ten goede komen aan Santpoort, mits deze jlub in Rotterdam van Spartaan wint. Graaf Willem heeft een kans tegen Leo- nidas en T.Y.B.B. tegen Excelsior, terwijl D H.L. de punten van Onze Gezellen wel zal meenemen. In de 2e klasse A staat O.I.V. voor de laatste kans om het kampioenschap, wan neer de IJmuidensche club morgen van D O.S. verliest, heeft zij zeven verliespunten tegen D.O.S. en Lisse twee en practisch ge sproken zal deze achterstand niet meer in te halen zijn. Evenwel, D.O.S. zal zich de overwinning zeker evenmin willen laten ontgaan, want Lisse heeft nag steeds de beste papieren, ook al kon het deze club in Heemskerk tegen A.D.O. wel eens tegen vallen. Wij rekenen er echter op, dat zoo wel Lisse als D.O S. haar kans op de eerste plaats behouden. De beslissing zal dan wel vallen in den strijd LisseD.O.S. Voor de rest verwachten we een gelijk opgaanden strijd tusschen de Santpoort- reserven en V.V.E. en een overwinning van D.E.M. op Vitesse. In de 2e klasse B rekenen we op over winningen van V.V.L. op Oliveo en van V.E.P. op Aeolus. D.O.N.K. zal op eigen terrein ook een heelen toer hebben om zich tegen G.D.A. te handhaven, terwijl V.V.P. haar positie aan den kop wel zal versterken door een overwinning op Wilhelmus. VAN DE D.H.V.B.-VELDEN. R.K. Sportpark „Haagweg" COMPETITIE Ie KLAS D.H.V B. Aanvang 2 uur Toegangsprijzen 20, 10 cent Vreesetijk eenvoudig: 'nV-vormig verkeers bord beteekent, dat 'n Voorrangsweg nadert, waarop het verkeer voorrang heeft, onverschillig of het voor u van links of van rechts komt. Let op de V-borden: jt 't is voor uw eigen veiligheid! Lastige wedstrijd voor Concordia. Vooral in den D.H.V.B. zal het er met de terreinen niet al te rooskleurig uitzien, zoo dat we wel rekenen op niet-doorgaan van sommige wedstrijden. Daarvan behoeft men ons Zondagavond geen telefonisch bericht te geven, doch, indien men toch schrijft voor het Maandagblad, hopen we, dat ook van niet doorgegane wedstrijden even bericht gegeven wordt. Dit voorkomt onnoodig op onthoud op Maandagmorgen. Wij geven voor heden een kort over zicht van de wedstrijden der voornaamste klassen. In de eerste klasse B Afd. Centrum staan vier belangrijke wedstrijden op het pro gramma, want terwijl de strijd om de lei ding feitelijk slechts dooi twee clubs ge streden wordt, zijn er nog altijd 'n vijftal candidaten voor de laatste plaats, want de kagstgeplaatsten roeren zich den laatsten tijd nist zuinig. Docos b.v. krijgt van Nispen op bezoek en zal er allei op zetten om de gevaarlijke zóne zoo spoedig mogelijk te verlaten. Van Nispen kan dus op een warme ontvangst rekenen, de Leidenaars zijn bezield met een onverzettelijken wil om te winnen. Ook van Vogelenzang zouden we zulks mogen verwachten, maar de Alphensche Boys, die deze Vogeltjes morgen ontvan gen, staan zelf nog niet veilig, zoodat we erop rekenen, dat de punten bij de Rijn bewoners blijven. Wat die veiligheid betreft, N.V.C. vaart in heizelfde schuitje als Alphensche Boys, dus zullen de Noordwijkerhouters goed doen morgen van D.E.K. te winnen. Geel WitAlliance zal wellicht een kleine zege voor de gasten opleveren. In de res. 1ste klasse A gaat in Lisse de belangrijke strijd tnsschen de reserven van Lisse en D.O.S. We gelooven, dat de thuis club wel aan het langste eind zal trekken. S.J.C. II ontvangt in Noordwijk bezoek van T.Y.B.B. II, een van de leiders der afdeeling. Een nieuwe zege der Haarlem mers lijkt ons wel het meest waarschijnlijk. In de 2e klasse B moet Foreholte nog haar vierden wedstrijd spelen. Deze club is dus wel hopeloos ten achter Hopen we maar, dat de strijd tegen V.V S.B. doorgaat. Een groote overwinningskans voor Foreholte is er niet, doch wie weet wat gebeuren gaat! S.M.C. krijgt bezoek van Steeds Hooger en kan dus haar positie mogelijk iets ver sterken. Maar daarvoor zal terdege aan gepakt moeten worden. Sint Bernardus gaat naar Katwijk aan den Rijn om daar de Rijnvogels te ont moeten. Dat belooft een hardnekkige strijd te worden, waarvar het resultaat niet zoo gemakkelijk ts verspellen is. Indien K.R.V. zich geheel geeft, kon zij St. Bernardus wel eens verrassen. De vierde wedstrijd in deze klasse is zeker niet de minst belangrijke. In Stomp- wijk indien het terrein niet afgekeurd wordt komt Concordia op bezoek by S.N.A. Wanneer de Hiilegommers dezen wedstryd niet winnen en de kans daarop bestaat neemt de spanning aan den kop z! enderoog en af. De Hiilegommers zullen j moeten winnen om hun kaas op de eerste plaats te behouden, dus is aanpakken de j boodschap. In de 3e klasse B kan O.D.I., bezoek krij gend van D.E.S. II, haar kans weer verbe teren. V.C.H. kan winnen van D.S.V. en D.O.S. III van Lisse IV. In de res. 3e kl. D krijgt Docos III weer een kans op twee punten nu de O.D.I.-re- serven op bezoek komen. Meerburg IIN.V.C. II is zeer waar schijnlijk voor den Rijnbewoners en D.O.S. IV kan van K.R.V. II winnen. In de Zuidelijke Afdeeling, le klasse A, een thuiswedstrijd voor A.V.V. De club in Leidschendam heeft weliswaar een geringe kans op de eerste plaats meer, doch zij zal toch alle moeite doen om dit seizoen zoo behoorlijk mogelijke geplaatst te blijven. Daarom rekenen we er ook op, dat Ra va tegen AVV geen kans krijgt. St. Lodewijk zal haar positie aan den kou weer verstevigen door een zege op S.G.V., Vlaardingen kan van G.D.S. win nen, P.F.C. van Velo en Westlandia wel licht van RCD, waardoor A.V.V. bij een eigen overwinning naar de tweede plaats stijgt. In de 2e klasse C zal Unio zich D.O.N.K. III wel van het lijf houden, Esto zal zich tegen W.S.E. danig moeten inspannen om eenig succes te behalen, terwijl V.E.P. II van de Alpensche Boys-reserven kan win nen. De Junioren-competitie. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag. Afd. A: St. Bernardus aS.J.C.a, 1 uur, P. C. v. Noort; S.N.A.a—N.V.C.a, 12.30 uur, M. v. d. Berg; O.D.I.aDocos a12.15 uur, W. Bank. Afd. B.: K.R.V.aV.V.L.a, 12.15 uur,-, D. Wijnands; Foreholte aS.M.C.a, 12.15 uur, J. v. d. Zwet. Afd. C: LissebS.J.C. b, 1 uur, P. van Gijlswijk; Meerburg a—Docos d, 12.15 uur, A. Hilgersom; V.C.H.aDocos e, 12.15 uur, Nic. v. d. Klugt. Clubnieuws der Kalh. Sportvereenigingen Docos: Docos 1 speelt morgen thuis op het Sportpark Haagweg tegen v. Nispen 1. Uit werd verloren maar nu winnen jon gens, dat kan best, als jullie je maar voor 100 percent geven; aanvang 2 uur.» Dccos 3 speelt thuis tegen ODI 2. Deze wedstrijd kan toch ook wel gewonnen wor- den, maar oppassen jongens; aanvang 12 I uur. Docos 4 speelt uit in Warmond tegen S. M. C. 2. Vertrek per fiets 11 uur vanaf het Gezellenhuis; aanvang 12 uur. Afd. junioren: Docos a gaat uit naar ODI a en daar de reis ver is, gaan we vroeg weg. Wij rekenen deze twee puntjes reeds thuis gebracht. Vertrek 10.30 uur vanaf Zijlpoort. Docos d moet spelen tegen Meerburg a en zal zijn tegenpartij niet moeten on derschatten. Thuis werd verloren met 20; dus d-jun. 't zal niet meevallen hoor, maar 't kan. De e-jn. krijgen ook geen gemak kelijke taak en spelen tegen VCH a. Het zal niet meevallen om van die gTooten V. C. H.-boys te winnen. Beide elftallen ver treken om 11.45 uur, d vanaf Zijlpoort, e \anaf Hooge Rijndijk. Ten slotte wordt op 't Sportpark een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld tus schen b en c gecombineerd; aanvang 12.30 uur. St. Bernardus: Voor morgen zijn drie wedstrijden vastgesteld; en wel twee uit er een thuis. St. Bernardus 1 moet op be zoek te Katwijk, by „K. R. V."l te 2 uur. St. Bernardus 2 moet 12 uur op bezoek bij „D. O. N. K." 4 te Gouda, vertrek te 10.30 uur. De juioren ontvangen te 1 uur be zoek van „S. J. C."-jun. uit Noordwijk. K. R. V. Morgen ontvangt het eerste elftal St. Bern. 1, 'n tegenpartij, die niet onderschat mag worden. K. R. V. kan ech ter beide puntjes thuis houden. Aanvang 2 uur. Het tweede gaat op bezoek by DOS 4. Zal DOS revanche willen nemen? Toch ge ven wij K. R. V. wel 'n geringe kans! Ver trek autobus kwart voor 11. De jun. zyn de gastheeren van WL b. Reeds 12.15 uur ihet beginnen. Steeds Hooger: Als het weer ons niet in de steek laat speelt St. Hooger 1 morgen den eersten return-wedstrijd tegen SMC 1. Thuis werd er gelyk gespeeld. Met een zelfden uitslag zouden we al dubbel te vreden zijn. Foreholte: Na eenige weken van ge dwongen rust, ziet het er thans naar uit, dat het programma van morgen zal door gaan. Thuis beginnen de junioren om 12.15 uur tegen SMC a. In Warmond werd het gelijk spel (11), dus nu zouden de pun ten op Voorhout kunnen blyven?! Daarna om 2 uur: Foreholte I tegen V. V. S. B. I. Dit kan een spannende ontmoeting worden, daar beide nagenoeg gelyk op de ranglijst staan. We verwachten een record aantal toeschouwers! De reserven spelen uit tegen Vogelen zang II. Aanvang 2 uur. Vertrek per fiets vanaf Parochiehuis 12.45 uur. (Leider Jac. v. Hage). V. V. L.: Morgen is het programma niet bijster groot. Het 1ste gaat bij Oliveo op bezoek en kan de puntjes mee naar huis brengen. Vertrek per bus 1 uur. Het 3de gaat weer eens op bezoek bij Velo. Laten wij hopen dat de spelers nu niet voor niets komen. Vertrek per bus 10.45 uur. De a-junioren gaan by K. R. V. op be zoek; laten we hopen, dat ook deze strijd nu dorgang mag vinden. Vertrek per fiets 11 uur. O. D. I.: 't Programma voor morgen is ^als volgt: ODI IDES II, aanvang 2 uur. Docos IIIODI II, aanvang 12 uur. Van Nispen: Voor morgen is het vol gende programma te verwerken. Docos I Van Nispen I, 2 uur; Van Nispen 2 Meerburg III, 2 uur; Van Nispen-junioren HBC c 12.30 uur. Wanneer het weer geen waterzondag wordt, kunnen de beenen na een week of drie rust weer eens los gevoetbald worden. Zoowel Docos als Meerburg zijn geen on bekende van ons en kan van deze elftallen gemakkelijk gewonnen worden. Alle drie de elftallen spelen met de op stelling van de laatste wedstryden. D. O. S.: Vol spanning zien we thans naar de verrichtingen uit van DOS I; en niet zonder reden, want als nieuwe I. V. C. B.'er hadden wij op zulke successen niet durven rekenen. De laatste spurt kan ech ter nog zwaar worden. Morgen, thuis, om 2 uur de wedstrijd tegen O. I. V. Attentie- sein is nog lang niet neer; van alle kan ten: „Weest op uw hoede". De vraag is: wat doet morgen DOS, wat Lisse, wat O. I. V.? DOS-supporters, brengt daverende stemming in het DOS-team door uw spor tieve aanmoedigingen. DOS IV speelt om 12 uur thuis tegen K. R. V. n, waarvan we de puntjes best kunnen gebruiken. Hèt 2e en 3e gan naar de bloembollen streek om Lisse op te zoeken. DOS III ver trekt 10.30 uur en DOS II om 12.30 uur. Ook hier zal de spanning er wel zyn: het 3de heeft nog kampioens-kansen. De junioren komen het eerste aanmoe digen ;beide elftallen hebben rustdag. Meerburg: Morgen speelt Meerburg 2 op eigen terrein tegen NVC 2 uit Noord- wijkerhout. Er is nu weer een lange rust periode geweest dus nu maar flink aange pakt. Het derde elftal gaat te gast bij van Nispen ein de Zilk. De reis zal per auto car geschieden. Vertrekuur op de aan schrijf kaarten. De junioren a spelen op eigen terrein te gen Docos b om 12.15 uur. N. V. C.: 't Is voor N. V. C. I een zwa re dag. Zij krijgen n.l. het sterke D. E. K. I op bezoek; gezien de st nd op de rang lijst gaan zij een zekeren nederlaag tege moet Daar N. V. C.I juist tegen sterke tegenstander haar beste spel speelt (men denke slechts aan de wedstrijden tegen B. S. M. en Alliance), verwachten wij een mooien en spannenden strijd, waarin de nieuwe keeper den vuurdoop zal onder gaan. N. V. C. II gaat naar Zoeterwoude Meer burg II bekampen. Thuis werd o.i. onnoo dig verloren, 't zal ons dan ook niet ver wonderen, als nu de uitslag andersom is» De N. V. C.-jun. gaan naar SNA-jun. Oplossing van vorige week. Begrip, solano, rats, trap, rood, Ier, noen, nier, Amor, code, Eem, Atol, hoe, eed, botanie, Isr., bos. eten, Sont, sla, rust, deuk, slem, are, isba, rasp, rank, elegie, 48. blende, baarsch, Gi- ronde, iet, apporte, omkneld, adie, sire, tram, anoa, oogst, email, oeros, oom, eik, Ierseke, reserve, bukskin, staande, noma, stap, ader, ruin, ski, aal. NIEUWE OPGAVE. Horizontaal: 2. opgezet, 5 kunstmatig te voorschijn geroepen schijndood, 8. knipoogje, 9. dagelijksch bestuur, 11. vlaktemaat, 12. beslag, 13. groente, 14. eiland a. d. mond v. e. rivier, 15. gelijk, 17. rivier in Italië, 18. stofregenen, 19. bijw. Vertikaal: 1. hut, 3. byw., 4. den lezer heil!, 5. verkregen stomheid, 6. koude, noordoosten wind op de Adria- tische Zee, 7. de adelstand, 10. letter v. h. Grieksche alphabet, 13. van het heilige Romeinsche Rijk, 14. schraal, 16. in het jaar der wereM. 17. vederschacht.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 16