DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Stroopersdrama te Fijnaart Moordaanslag tc Utrecht BINNENLAND 29ste Jaargang DONDERDAG 16 DECEMBER 1937 No. 8906 3)& Geldódie Sou/fcant DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi| vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent oer week3 2.50 per kwartaal By onze Agenten 20 cent per week 3 2.60 per kwartaal Franco per post 3 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad ts voor de Abonné's ver» krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, btf vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT Gewone Advertentlën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt feet dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES "an ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 V Veelzeggende vijl minuten Uit de socialistische pers: „Men voert tegen de democratie wel eens aan, dat zij soms wat traag kan werken en stelt daartegenover dan de snelle besluitkracht van het fascisme als prijzenswaardig voorbeeld. Nu, wij hebben dezer dagen een leerrijk exem pel van dezen aard beleefd. Alvorens het Italiaansche vols op de hoogte te brengen van zijn besluit om uit den Volkenbond te treden heeft Mussolini het noodig geoordeeld met de Groote Fascistische Raad overleg te plegen. Welnu, blijkens de telegrammen, heeft dit hooge college juist vijf minuten noodig gehad om zich omtrent het doen van deze stap te beraden. Dat kan men natuurlijk voor een nieuw voorbeeld van fascistische be slissingskracht houden. Op ons maakt het echter meer de indruk van een dui delijk bewijs hoe, onder dictatriaal be wind, lichtvaardig over de levensbe langen van een volk wordt beslist". In deze opmerkingen ligt veel waars 2e zijn ad rem. Wij meenen, dit te mogen constateeren zonder t er heelemaal mee eens te zijn. In onze parlementaire democratie wordt inderdaad vaak niet slechts „wat" maar héél traag gewerkt! Er wordt vaak veel te veel gepraat! Dat zijn fouten en leeiijke vlekken. Maar als een Raad voor heel het volk bijeenkomt, om een gewichtig besluit te nemen, en dat is binnen vijf minuten klaar „gespeeld" dat is toch héél dwaas! En dit is een voorbeeld uit de vele, die gouden kunnen worden aangevoerd, om aan "te toonen, dat over het volk wordt gere geerd totaal en absoluut zonder het volk, dat niets anders, ni e t s anders mag doen dan be-applaudiseeren en toe-juichen wat de dictator met zyn vriendenkring be slist en besluit! Karakters In de jongste aflevering van het tijd schrift „Onze Kinderen" wy citeerden het dezer dagen al 'n keer vangt een artikel van dra. Sis Heyster aldus aan: „Een eerlijk mensch met een open oog voor alles, wat er rondom hem voorvalt, betrapt zichzelf nogal 'ns vaak op 'n misverstand. Als die eer lijke mensch daarbij ook nog verstan dig is, dan is hij blij, dat zijn oogen zijn open gegaan; en hij doet er zijn voordeel mee in de toekomst". Dit is een paedagogische opmerking, die niet alléén kinderen mag worden voorge houden! Wij kunnen er wellicht ook ons nut mee doen. Even willen wij hier wijzen op twee tegenovergestelde fouten in den on- derlingen omgang, in vereenigingsleven en publiek verkeer zoowel als in de meer intiemere sferen. Er zijn lieden, die a! te gemakkelijk van het eene standpunt op het andere stappen. Zonder blikken of blozen ver kondigen zij vandaag een meening, die te genovergesteld is aan die, welke zij giste ren strak en stijf vasthielden. En, als u hun daarop wijst, dan kijken zij al dan niet „quasi" u met kinderlijk-verwon derende oogen aan. Er zijn daarentegen ook lieden, die als ze gisteren hebben verklaard, dat 't zóó is en niet anders, per se hun leven-lang diezelfde meening als de eenig-ware blij ven beschouwen. Voor beide uitersten moet iemand, die karakter wil hebben, die redelijk en wijs wil zijn, zich wachten. We moeten niet met alle winden mee waaien. En dat zullen we zeker niet doen, als we met nadenkendheid en ernst ons standpunt hebben bepaald. Dan staan we op een vasten en solieden bodem! We moeten niet eigenzinnig en koppig zijn. En dat zullen we zeker niet zijn, als we ons doordrongen houden van de be perktheid van ons kennen zoowel als van ons inzicht! De paedagogische les in de hierboven geciteerde woorden is o.L wel waard, om 'ns even te worden overwogen! Vader en twee zoons verdronken Hun lijken opgehaald Sedert Dinsdagavond werden te Fijnaart de 45-jarige werklooze G. van Ham en zijn beide zoons van 21 en 17 jaar vermist. Gisteravond laat zijn hun lijken in de rivier de Mark gevonden. Uit het ingestelde onderzoek is komen vast te staan, dat van Ham en zijn beide zoons Maandagavond waren uitgegaan om in den aan de andere zijde van de Mark gelegen Beermondpolder te gaan stroo pen. Om in den polder te korren moesten zij van het Slobbegors de rivier overste ken, die ter plaatse ongeveer veertig me ter breed en zes meter diep is. In een platte bak trachtten zij over de rivier te komen. Zeer waarschijnlijk is het ranke vaartuigje omgeslagen, waarvan de oorzaak echter nog niet bekend is. Gisteren heeft de marechaussee den ge- heelen dag in de omgeving van de plek, waar, na de vermissing van de stroopers, de bak omgekeerd drijvende in de rivier werd gevonden, gedregd. Gistermiddag werd een lichtbak opgehaald, terwijl gis teravond omstreeks half tien op ongeveer dezelfde plaats de drie lijken werden ge vonden. De mannen hadden nog een ge weer over den schouder. De lijken zijn tegen middernacht van de plaats, waar zij gevonden zijn met een vrachtauto naar Fijnaart overgebracht, waar zij voorloopig in het lijkenhuisje van de R. K. Begraafplaats zijn neergelegd. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN RASSENHAAT. De Volkskrant schrijvend over anti- Joden-hetze, door de N. S. B. in de Twee de Kamer gevoerd, besluit: Van de rassenhaat moet het Nederland- sche volk niets hebben. De N. S. B.'ers vergissen zich, wanneer zij mochten meenen, dat die hun een voor- deelig en winstgevend propaganda-artikel zal blijken. Het tegendeel is het geval. Wij weten wel, dat de N. S. B. niet zal verzuimen den minister van de „Staats greeppartij" voor te stellen als een vriend van de Joden, een vriend van hun prac- tyken, een vriend van de slechtsten die on der hen als in alle partijen en onder alle rassen worden aangetroffen. „De Staatsgreeppartij en de Joden" zal het nieuwe schouwspel zijn dat ze zullen gaan vertoonen. We weten het en we blijven er volkomen gerust onder. Gerust omdat de minister gesproken heeft zooals hij moest spreken, ook naar het hart van het volk. En gerust omdat de N. S. B. met zulke propaganda wat ze nog aan crediet over mocht hebben wis en zeker zal verspelen. DE WERELD IN VOGELVLUCHT Na Amerika heeft ook Engeland te To kio een nota doen overhandigen, waarin de Engelsche regeering haar standpunt ten aanzien van de geheele reeks inciden ten uiteenzet en den nadruk legt op den ernst van den toestand, die daardoor ge schapen is. Engeland is niet tevreden met veront schuldigingen, doch eischt de verzekering, dat zoodanige maatregelen zullen worden genomen, dat een herhaling dezer inci denten, die, zooals de Japansche regeering wel. zal begrijpen, van nadeeligen invloed zijn op de BritschJapansche betrekkin gen, als uitgesloten kan worden be schouwd. De „Times" schryft over deze nota, dat het document geen aangename lectuur zal zijn voor Tokio en dat zij, tot wie de nota is gericht, niet ver van de waarheid zullen zjjn, wanneer zij denken aan mogelijke ernstige gevolgen en hierbij vooral den ken aan de nauwe samenwerking tusschen Engeland en de Vereenigde Staten. Het blad spreekt verder van het Japan- Kostganger schiet zifn hos pita dood en verwondt haar dochter Gisteravond te omstreeks tien uur heeft in de Boomstraat te Utrecht een ongeveer dertigjarige ambtenaar bij een crisis-in stelling te Utrecht, vermoedelijk in een vlaag van woede, revolverschoten gelost op zijn hospita en haar dochter. Het meisje bracht den hnnrder, die reeds eerder blijk had gegeven er een zeer onaangenaam humeur op na te houden, een bordje met boterhammen op zijn kamer, plotseling hoorde de moeder, dat er boven lawaai was en haar dochter haar hulp inriep. Zij snelde naar boven, waar de ambtenaar uit een revolver eenige schoten op haar loste. Door een der kogels werd zij le vensgevaarlijk in den buik gewond. De 16-jarige dochter kreeg een schamp schot aan de hals. Inmiddels waren omwonenden op het hulpgeroep toegesneld. Zij vonden het dochtertje in overspannen toestand voor de deur van het huis. Boven lag de moe der. Zij bleek er zeer ernstig aan toe te zijn. In allerijl werd de vrouw naar de rijksklinieken gebracht, waar zij vrijwel direct na aankomst overleed De dader, die zich uit de voeten had ge maakt, heeft zich ongeveer een kwartier na het gebeurde bij de politiepost aan de Witte Vrouwenbrug gemeld. Hij is in ver zekerde bewaring gesteld. Nadere bijzonderheden* In de Boomstraat wordt de tragische gebeurtenis door de omwonenden druk besproken. Zonderlinge geruchten doen de ronde, zoowel over den dader als over de slachtoffers. In den afgeloopen nacht is de dader, de 32-jarige G. A., kassier van de Land- bouw-crisisorganisatie te Utrecht, door de i politie aan een scherp verhoor onderwor- j pen. Hierbij verklaarde hij o.m. een lief desverhouding te hebben gehad met de beide vrouwen. De revolver, waarmede hij het doodelijk schot loste, heeft hij onge veer tien dagen geleden gekocht, volgens zijn verklaring niet met de vooropgezette bedoeling, hiermede een dezer dagen een aanslag te plegen op zijn hospita en haar dochter. De dader is een boerenzoon uit Neer langbroek nabij Doorn. Hij studeerde voor onderwijzer en kreeg na het behalen van zijn acte een aanstelling als onderwijzer op een lagere school te 's-Gravenhage. In dien tijd had hij verkeering met een meisje, eveneens uit Neerlangbroek. Tij dens een ruzie, welke hij met haar had, trok hij een revolver en schoot haar aan. Gelukkig evenwel zonder ernstige gevol gen. De verloving raakte daarop uit. Het een en ander had tevens oorzaak, dat hij zijn ontslag kreeg als onderwijzer te 's-Gravenhage. Geruimen tijd werkte hij vervolgens op de boerderij van zijn va der. Na de oprichting van het Landbouw crisisbureau te Utrecht kreeg hij door middel van bevriende relaties, daar een betrekking als kassier. Hoewel hij een ijverig werker was, stond hij bekend als een zonderling persoon. sche vandalisme en trekt hieruit de con clusie, dat ofwel de bedoeling is van de militaire autoriteiten om de scheepvaart op de Jangtse te vernietigen, ófwel dat hier sprake is van daden, welke zonder opdracht werden gedaan. In dit geval is bewezen, dat de Japanneezen, met uitzon dering van enkele beschaafden, onwetend en te onverantwoordelijk zijn om met vuurwapenen om te gaan, zelfs in dienst van den keizer. Het is in het belang van den invloed der Westersche mogendheden in het Verre Oosten te hopen, dat Engeland en Ameri ka een krachtige houding aannemen, al valt het te betwijfelen of met name Ame rika wel zal kunnen doorzetten, wanneer Japan een weigerachtige houding aan zou nemen. President Roosevelt zelf is een voorstander van krachtige politiek, maar in het parlement ontmoet hij een sterken tegenstand. Er is reeds een resolutie inge diend om de Grondwet zoodanig te amen- deeren, dat voor een oorlogsverklaring een volksstemming noodig zal zijn. De Amerikanen zijn blijkbaar doodsbenauwd om in een oorlog gewikkeld te worden. VERGADERING VAN DEN NEDER- LANDSCHEN TUINBOUWRAAD. De Nederlandsche Tuinbouwraad hield dezer dagen een bijeenkomst, waarin de voorzitter, de heer A. J. Verduyn Jr. te Lisse, er o. m. op wees, dat de opleving, welke in het eerste halfjaar 1937 in be paalde tuinbouwgroepen viel waar te ne men zich in het tweede halfjaar helaas niet heeft voortgezet. Met enkele woorden werd het overleden lid van het Centraal Bestuur van den Raad, den heer P. Slot, herdacht. Besloten werd ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van den raad op 14 Mei 1938 een bijzondere vergadering te beleg gen, een receptie te houden en een feest maaltijd te organiseeren. Tot voorzitter van den raad werd be noemd de heer Jac. Smits te Naarden voor de komende periode van twee jaren. Uitvoerige mededeelingen werden o.m. gedaan door den heer J. C. M. Mensing over den tuinaanleg om het Nederlandsche paviljoen op de Parijsche tentoonstelling en de inwendige versiering van dit ge bouw. Een overzicht werd gegeven van de plan nen met betrekking tot de Nederlandsche inzending op de Gentsche Floralien 1938. Aan het einde der vergadering bracht de heer Jac. Smits den afgetreden voorzitter dank voor zijn leiding gedurende de afge loopen twee jaren. DE STEUN AAN DEN TUINBOUW. Gebaseerd op richtprijzen 1936. De Minister van Economische Zaken heeft,, zooals gisteren reeds in 't kort ge meld, goedgevonden: I. uit het Land bou w-Crisisfonds aan hen, die als teler van gewassen van den tuin bouw zijn aangesloten by de Stichting Ne derlandsche Groenten- en Fruitcentrale, gevestigd te 's-Gravenhage, en op den dag der uitkeering geacht kunnen worden hun bedrijf alsnog uit te oefenen, steun te ver- leenen tot een bedrag van ten hoogste ƒ1.580.000; II. te bepalen, dat steun wordt verleend over de hoeveelheden van de hierna ver melde rechtmatig geteelde producten, wel ke in het achter elk product vermelde tijd vak van het jaar 1937 door de onder I be doelde telers van die producten over een door genoemde Stichting erkende veiling of veilinghouder zijn verhandeld, tot de daarbij vermelde bedragen per eenheid: Product Periode Steun- Per bedrag 100 Blauwe druiven 16 Aug.-31 Oct. 6.65 kg. Witte druiven 16 Aug.-31 Oct. 0.45 kg. Spekboonen 30 Aug.-12 Sept. 1.95 kg. Pronkboonen 30 Aug.-12 Sept. f 1.25 kg. Tomaten 30 Aug.-31 Oct. f 2.75 kg. Fabrieksframbozen 9 Juli-29 Aug. 4.— kg. III. te bepalen, dat de genoemde produc ten niet voor steun in aanmerking komen, indien deze: a, administratief zijn geveild, tenzij het voor het koelhuis bestemde druiven betreft; b. op contract zijn verkocht; e. ingevolge de gestelde qualiteitseischen gerangschikt zijn onder de afwijkende of afgekeurde producten; d. op een andere veiling zyn geveild dan waartoe de teler gehouden was; IV. aan de Stichting Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale de benoodigde bedragen ter beschikking te stellen tot hel doen der uitgaven overeenkomstig de be palingen van deze beschikking; V. te bepalen, dat deze beschikking kan worden aangehaald als: Crisis-Steunbe- schikking 1937 (fruit en warmoezerijgewas- sen VIII). BIJZONDERE ARBEIDSVERGUNNING IN TEXTIELFABRIEKEN. De minister van sociale zaken, beschik kende op verzoeken van de Nederlandsche R.K. Vereeniging van Werkgevers in de Textielnijverheid, gevestigd te Tilburg en van de Ver. van Tilburgsche fabrikanten van wollen stoffen en de textielarbeiders bonden, daartoe stfekkende, dat in de tex tielfabrieken van werkgevers, aangesloten bij genoemde vereenigingen, arbeid mag worden verricht in afwijking van het be paalde in artikel 24 der arbeidswet 1919; gelet op artikel 28 zevende lid, der arbeids wet 1919, heeft goedgevonden de gevraag de vergunning voor het tijdvak van 1 Ja nuari tot en met 31 December 1938 te ver lenen, met dien verstande echter, dat zij niet geldt met betrekking tot gehuwde vrouwen, noch ten aanzien van arbeiders, die in twee of meer ploegen werken, en voorts onder bepaalde voorwaarden. Dit nummer beslaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Engeland zendt ook een nota aan Tokio inzake de incidenten on de Jangtse. (2de blad). Baret-opzetting der nieuwe kardinalen. (2de blad). Belangrijke wapenvondst te Berlijn, (2de blad). Wat de Wereldtentoonstelling Frankrijk gekost heeft. (2de blad). Delbos te Praag feestelijk ontvangen. (2de blad). Volksstemming over eventueeïe oorlogs verklaringen in de V. S. voorgesteld. (2de blad). Binnenland Bijeenkomst R.-E. Werkgevers. Rede van den voorzitter. (2de blad). Te Utrecht is een vrouw door haar kost ganger met revolverschoten gedood, haar dochter werd gewond. (1ste blad). Drie personen, een vader met twee zoons, die te Fijnaart op strooptocht gin gen, in de Mark verdronken. (1ste blad). LOUIS VAN TULDER GEHULDIGD. Den tenorzanger, Louis van Tulder, die dit concertseizoen het feit herdenkt, dat hij voor 25 jaren zyn zan^irsloopbaan be gon, is gisteravond in de residentie een grootsche en hartelijke hulde ten deel ge vallen. Gisteravond, na afloop van de toonkunst uitvoering in het gebouw voor kunsten en wetenschappen, waarop de „missa solem- nis" van Beethoven werd uitgevoerd on der leiding van dr. Peter van Anrooy en waartoe medewerkten het Residentie-or kest, het koor der afdeeling Den Haag van de Maatschappij tot bevordering der Toon kunst, alsmede de solisten Jo- Vincent, Suze Luger, Willem Ravelli, Louis van Tulder, Sam Swaap, en Johan de Zwaan, werd de jubilaris allereerst toegesproken door den voorzitter van het uitvoerend comité, Mr. G. A. van Haeften. Namens den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, sprak de heer P. Visser, chef der afdeeling kunsten en wetenschappen van het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen. Spr. deelde den jubilaris mede, dat hij bevor derd is tot officier in de orde van Oranje» Nassau. De voorzitter van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, Jhr. mr. dr. E. A. van Beresteyn dankte den heer Van Tulder voor het vele, dat hij in het belang van de Nederlandsche Toonkunst heeft gedaan. Spr. deelde mede, dat het hoofd bestuur op de a.s. algemeene vergadering zal voorstellen den heer Van Tulder te benoemen tot lid van verdienste. Zich richtende tot den dirigent van dezen avond dr. Peter van Anrooy, stelde spr. ook diens beteekenis voor de toonkunst in het licht. Hij deelde mede, dat het hoofdbestuur be sloten heeft dr. van Anrooy de eerepen ning van de Maatschappij toe te kennen. Het talrijke publiek juichte ook deze on derscheiding stormachtig toe. Nadien spraken nog de heer Ravelli, na mens de Nederlandsche Vereenigeing van concertzangers, mevrouw Heyerman Kleute, namens het afdeelingskoor van Toonkunst, de heer Poulus, namens de ver eeniging „Die Haghe-zangers" en de heer Abrahams, namens een vereeniging, welke zich ten doel stelt muziekuitvoeringen te organiseeren voor in ziekenhuizen ver toevende patiënten. Zij allen overhandig den den heer van Tulder bloemen en ge schenken. Na afloop van de huldiging bestond er gelegenheid den heer van Tulder per- soonlyk geluk te wenschen, van welke gelegenheid een groot gebruik werd ge maakt.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1