BIOSCOPEN TE LEIDEN FAILLISSEMENTEN DONDERDAG 16 DECEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 12 LEIDSCHE BILJARTBOND. De stand van des comp. L. B. B. is voor de cadreklasse: gesp. gew. gfl.verl. v.t. pnt. D. O. S. a. 5 4 1 22—8 8 T. O. G. 5 3—2 14—16 6 D. O. S. b. 5 2—3 14—16 4 P. v. Cleef 5 1—4 10—20 2 De hoogste serie in deze klasse staat op naam van B. Teegelaar (P. v. Cleef) met 117 car. Ie klas libre. Des amie I 4 3 1 195 7 P. v. Cleef I 4 3—1 16—8 6 D. O. S. I c. 4 3 1 16—8 6 T. O. G. I a 5 3 2 16—14 6 D. O. S. I b. 5 3 2 16—14 6 T. O. P. I 5 2 12 13—17 5 T. O. G. I b. 5 2 3 14—16 4 de Poedelaars 1 5 1 4 822 2 D. O. S. I a 5 5 8—22 In deze klasse is de hoogste serie (26) gemaakt door W. F. Karstens (Poort van Cleef). 2e klasse libre. T. O. P. n b. 5 5 22—8 10 T. O. G. II 5 4 1 16—14 8 de Poedelaars II 4 3 1 186 6 P. v. Cleef II 5 2—3 12x-16x 4 D. O. S. II b 5 2 3 12—18 4 Des amie II a. 4 112 11—13 3 T. O. P. II a. 5 1 1 3 13—17 3 Des amie II b 4 1 3 10x-12x 2 D. O. S. II a. 5 1 4 10—20 2 In deze klasse staat de hoogste serie op naam van H. van Rooijen (D. O. S.) met 26 caramboles. KAMPIOENSCHAP VAN LISSE EN OMSTREKEN. J. Bruijnincks neemt de leiding. Onder groote belangstelling werden de wedstrijden voortgezet. In de partij J. Bruijnincks Leiden en J. Willemse Haarlem werd vrij goed spel gegeven. Hoewel Bruijnincks geen hooge serie scoorde wist hij toch in 22 beurten te zegevieren. Ook de 2de partij tusschen Bruijnincks en Philippo, bracht een overwinning voor den D. O. S.-speler. Zeer spannend was de partij tusschen G. C. Degger, kampioen van Lisse, en J. Willemse no. 1 van de Biljartvereeniging Vriendenkring. In den aanvang had laatst genoemde reeds spoedig een mooien voor sprong, vooral toen Willemse een serie van 33 caramboles scoorde. De stand was toen na 20 beurten 136--78 in het voordeel van de Haarlemmer, doch door series van 12, 19, 13, 28 en 15 van Degger werd deze voorsprong teniet gedaan. De spanning steeg ten top, toen de L. U. T. O.-speler de 200 bereikte, doch onder geweldige span ning wist de Vriendenkring speler alsnog een gelijk spel te behalen. J. Bruijnincks D. O. S. heeft met 6 ge wonnen partijen de leiding in dit tour- nooi, en is nog ongeslagen, evenals B. Teegelaar en R. Lunenburg. De resultaten luiden: pnt. brt. h.s. gem. J. Bruijnincks (DOs) 200 22 28 9.09 J. Willemse (Vr.kr.) 134 22 27 6.09 J. Bruijnincks (DOS) C. Philippo (Vr.kr.) 200 23 39 8.70 125 23 17 5.43 G. C. Deggear (Luto) 200 34 28 5.88 J. Willemse (Vr.kr.) 200 34 33 5.88 Het programma voor Donderdag luidt: C. FaasJ. Duivenvoorden. G. C. DeggerC. Faas. A. DuivenvoordenG. C. Degger. EXCELSIOR I—A. D. O. L 3—1. Voor de competitie der F. B. H. O. speel den te Lisse bovengenoemde vereenigin- gen. De thuisclub wist wederom 2 kostbare puntjes ie veroveren, hoewel geen fraai spel gegeven werd. De Haarlemmers staan er nu slecht voor, en er moet heel wat gebeuren, willen ze de onderste plaats nog verlaten. Het resultaat luidt: A. Duivenvoorden (E.) 171 33 28 5 18 P. v. Rosmalen, res. (ADO) 56 32 10 1.75 J. Duivenvoorden A. Walken ter Th. Duivenvoorden P. Minus 129 36 16 3.58 79 36 10 2.25 72 27 12 2.76 89 27 122 3.30 Mar. v. Dijk 84 32 11 2.62 A. Fabel 79 32 14 2.46 Excelsior I Lisse 3 en A. D. O. I 1 ge wonnen partijen. LEIDERDORPSCHE DAMCLUB. Gisteravond speelden beide tientallen van L. D. C. thuis voor de competitie tegen Lisse II en K. W. Z. III. Beide tientallen slaagden er in te win nen. Door de overwinning van het le tiental staat dit tiental thans fier aan het hoofd van haar afdeeling. De gedetailleerde uitslagen zyn als volgt: L. D C. ILisse II. C. MeinemaL. Langbroek 20 J B. van WijngaardenD. Vergunst Jr. 1—1 N. HoogervorstA. v. Rossen. 11 A. BregmanI. v. d. Meulen 20 H. v. d. VegtZ. de Jong afgebr. J. van SandijkH. van Drunen 11 R. MarbusA. Balkenende 20 G. W. de RooyC Baartman 20 J. SmitS. Algera 20 W. van HeusdenJ. Schrier 02 Voorloopige uitslag 155 Vermoedelijke einduitslag 155. L. D. C. II—K. W. Z. III. M. de KoningA. v. d. Plas 11 C de KoningW. Berkheij 11 A de LangeD. Zuiderduyn 11 J. v. TongerenA. v, Duyn 02 A KruidenierA. Houwaart 20 A. SpiesW. Holst 20 J. GoedhartC. v. Duyn 20 J. den HollanderJ. W. Körndorffer 20 K. SpekJ. v. Duyn 02 B. HoogervorstA. D. Pronk 20 Uitslag 119 NEDERLANDSCHE RECORDS ERKEND. Re recordscommissie van de K. N. A. U. heeft de volgende prestaties als Neder- landsch record erkend: Dames: 4 maal 100 Meter estafette in 48,4 sec., gevestigd door de nationale dames- ploeg. bestaande uit mej. E. G. Kening, C. G. ter Braake, F. E. Koen en A. E. C. de Vries, op 8 Augustus te Berlijn. Heeren: 4 maal 100 Meter estafette in 41.3 sec. gevestigd door de nationale ploeg, THEATER HOOFFILMS INHOUD AANVANGSUUR KEURING Trianon: Theodora maakt schandaal. (Irene Dunne. Melvyn Douglas). Brandende dollar* (Barbara Stanwyck, Joel Mc Grea). Komische film. Speelfilm Dag. 811 uur. Zon dags bovendien van 27 uur. Matinée Zaterd, en Woensd. 2 uur. Goedgekeurd voor volwassenen Lido: Vorstelijke emigran ten (Irene de Zila- hy, André Lafour). Opstandige harten (Katharina Hep burn, Charles Boyer). Speelfilm Roman tisch< film. Dag. 8.15—11.15 uur i aas bovendien 27 uur. Matinée Zat. en Woensd 2.30 uur. Toelaatbaar v. volwassenen. Casino: De laatste dagen van Pompeji (Preston Forster). Het geheimzinnige Sanatorium (Ri chard Talmadge). Historisch- sensationele film. Sensatie film. Dag. 8—11. Zondags '.ovendien 47 en 811 uur. Matinée Zate Woens dag 2.30 uur. Goedgekeurd voor volwassenen Luxor: Afgekeurd. bestaande uit T. A. Boersma, W. van Be- veren, C. v. d. Berger en M. B. Osendarp, op 9 Augustus te Berlijn. 3.000 M. hardloopen in 8 min 48 sec., ge vestigde op 29 Juni 1937 te Weenen: door S. C. Petit. Op te merken is, dat Petit's tijd 8 min. 39.6 sec., gevestigd op 11 Juli 1937 te Stock holm, reeds als Nederlandsch record is er kend. Surséance van betaling: 1 Dec. 1937 is afgewezen het verzoek tot definitieve verleening van surséance van betaling van Huibert Verheul, aannemer, wonende te Woerden: bij diezelfde be schikking is H. Verheul in staat van faillis sement verklaard. d.d. 13 Dec. voorloopig verleend aan Do- oatus van de Putte, wonende te Amster-" dam aan de Waalstraat 23, zoo voor zich- zelve als in hoedanigheid van beheerend vennoot der Comm. Venn. fa. 'v. d. Putte Co., kantoorhoudende Heerengracht 573 te Amsterdam. Tot bewindvoerster is be noemd mr. M. A. Suyling, advocate en pro cureur te Amsterdam. Uitgesproken: P. van Dam, Amster dam, Adm. de Ruyterweg 175, cur. alvoren. P. M. Donkers, suikerbakker, Amsterdam, 2de Jan Steenstraat 108. Cur.: mr. G. Sa- lomonson, Amsterdam. W. P. van Breda, sigarenhandelaar, Haarlem, Anegang 36, cur.: mr. K. van Giffen. M. Kramer, handelaar in groenten en fruit, Beverwijk, van Hogendorpstraat 6. Cur. mr. B. E. van Tyn. N. Mudde, timmerman, Haarlem, Leeu werikstraat 50. Cur.: mr. W. Veniet. J. Th. Antonisse, vroeder slager, than* zonder beroep. Heemstede, Soendastraat 19. Cur.: mr. D. de Jong. Opgeheven: C. de Jong H i 11 e g o m. „SNEEUWWITJE"* DE EERSTE GETEEKENDE HOOFDFILM! In de woelige jaren, dadelijk na de Fran- sche revolutie, toen geheel Europa in vuur en vlam stond, woonden in Duitschland twee broers, die zich terugtrokken uit hun onrustig tijdperk en zich verdiepten in een geheel andere en veel lieflijker wereld de sprookjeswereld. Het waren de gebroe ders Grimm, die ijverig de oude bekende volksverhalen bijeenzochten en aanteeken- den uit den mond van oude menschen, die ze nog van hun vader en grootvader ge hoord hadden. Met de grootste toewijding scüreven zij die op in eenvoudige en voor kinderen be vattelijke taal. Dit werden de bekende sprookjes van Grimm, die hun naïeve char me tot na den kindertijd op ons blijven uit oefenen. De tijden zijn nu weer vol gewoel en on rust en opnieuw trekt zich een dichterlijke geest terug om zich te vermeien in de be koorlijke sprookjeswereld, die de beide broeders Grimm ruim een eeuw geleden ont sloten. Het is Walt Disney, de schepper van Mickey Mouse, die al jaren rondliep met het idee om een groote teekenfilm te ver vaardigen, die het hoofdnummer van een programma .zou kunnen innemen en zijn inspiratie vond in het oude sprookje „Sneeuwwitje". Het spreekt vanzelf, dat de moderne Ame-. rikaan een eenigszins anderen kijk op de •geschiedenis van het blanke maagdelijn heeft, dan de negentiende eeuwsche Duit- schers en hij beschikt ook over fantasti scher middelen om die visie tot uiting te brengen: de teekenfilm in kleur, het gespro ken woord en de muziek. Uit deze dingen blijkt al, dat een teeken film niet het werk van één man kan zijn, snaar dat een nauwe samenwerking met verschillende kunstenaars noodig is, om •beeld, woord en muziek tot een harmonisch geheel te maken. Technisch vereischt een teekenfilm een nog veel uitgebreider en staf van medewerkers, want elke beweging, die de geteekende figuren uitvoeren, vereischt in doorsnee een samenstel van minstens ztven afzonderlijk geteekende beeldjes. De normale teekenfilm, die U in 5 a 10 minu ten ziet afdraaien, vereischt vier maanden intensieven arbeid van een geheelen staf teekenaars. Walt Disney's „Sneeuwwitje" zal ander half uur duren en het heeft twee jaar ge- stadigen arbeid gevorderd om dit tot stand te brengen. Er is moed toe noodig en zeker niet minder organisatietalent om zulk een werk te beginnen, om nog maar niet te spreken van de kosten, die nu reeds 2 1/2 millioen dollar bedragen! Bij het vervaar digen van teekenfilms wordt zoo ruim mo gelijk gebruik gemaakt van alle hulpmid- aelen, die de moderne cinematografie biedt, maar desondanks blijft het overgroote deel van het werk zuiver handenarbeid. Een man als Walt Disney zwaait den staf over zijn medewerkers als een dirigent over zijn or kest, maar speelt zelf bovendien de eerste viool. Hij is het, die de hoofdfiguren ont werpt en de standen, die zij bij de verschil lende gebeurtenissen moeten innemen. Zijn bekwaamste teekenaars staan hem hierbij ter zijde en ontwerpen ook de achtergron den. Een volgende staf teekenaars werkt uitsluitend de reeds vastgelegde bewegin gen der figuren uit. Als de zaak op papier staat, wordt alles nog weer eens nauwkeu rig overgetrokken met inkt op celluloid. Het zijn meest teekenaressen, die dit laatste nauwgezette werk doen. Nadat iedere cellu loid plaat gereed is, wordt deze door de camera gefotografeerd. Zoo ontstaat gelei delijk een teekenfilm, die nu nog moet wor den voorzien van het geluid: het gesproken woord en de muziek. Walt Disney, de Edmund Dulac van de. teekenfilm, heeft zijn figuren ook psycholo gisch uitgewerkt. De zeven dwergen zijn zeven persoonlijkheden geworden, ieder met zijn eigen aard en hebbelijkheden, soms cok wel onhebbelijkheden, zooals Doe (de dokter), een dwerg, die een bril draagt, zich met veel vertoon en waardigheid telkens op den voorgrond dringt, maar hopeloos aarzelt, als het op besluiten aankomt. Dat laatste doet Grumpy, een oude brombeer met een hart van- goud en de leider van de troep. Arme Sneezy, een goedaardige dwerg, heeft last van hooikoorst, praat door zijn neus en krijgt te pas en te onpas last van niesbuien, maar vooral te onpas. Zijn broer Sleepy heeft weer een andere gewoon te. Hij slaapt waar en wanneer hij slapen kan. Hij hoort tot het menschenslag, dat wij ook in ons dagelijksch leven tegenkomen en dat indut, als je niet tegen ze schreeuwt. Maar als hij een oogenblik wakker wordt, om iets te zeggen, dan is hij ook wel bijzon der uitgeslapen! Onder de zeven verschillende karakters moet het kan haast niet anders wel één verliefde dwerg zijn. Die rol vervult Mr. Bashful, de verlegen dwerg, altijd in vuur en meestal te bleu om het te beken nen. Sneeuwwitje zelf met een roomblanke tint en gitzwart haar, groote oogen en roo- de lippen, is het lieflijke sprookjeskind ge bleven, zooals zij in de oude vertelling was. Zij zingt de „theme-song" van de film „So me Day My Prince Will Come". Natuurlijk zijn er ook melodieën van geheel anderen aard. De dwergen hebben hun eigen pittige marsch en er worden liedjes ten beste ge geven, die niets dan kostelijke onzin zijn. Het zou ons niet verwonderen, als wij die liedjes op straat zullen hooren fluiten, na dat de RKO Radio film in onze stad ver toond is. DIK TROM OP DE FILM Naar aanleiding van de première van de film „Dik Trom" schrijft „Het Vaderland" het volgende: „De familie Trom is in de vestibule". Deze aankondiging van den portier van den Dierentuin haalde den heer Niestadt van ons weg, die de regie van de film „Uit het leven van Dik Trom" heeft gehad en ons er een paar bizonderheden van vertel de. De familie Trom bleek te bestaan wat trouwens geen nieuws voor ons was uit vader Trom (de heer Dijkmans), moeder Trom (mej. G. Smit) en Dik, oftewel Her man van Brummelen, wegend 110 pond. Het is onze gewoonte niet, bij het noemen van personen er het gewicht achter 'te zetten (vaak is dit ook niet in een getal uit te drukken!) maar men begrijpt, waarom het iri dit geval van belang is. Aan den eersten eisch voor een goeden Dik Trom voldeed deze elfjarige Hollandsohe jongen alvast uitstekend, hoewel hij op de film toch geen overdadig dikken indruk maakte. In totaal waren er drie edities van Dik Trom, op drie-, tien- en achttien jarigen leef tijd en zooals de kwajongensperiode de aar digste is uit het boek, zoo valt er in de film ook het meeste genoegen te beleven van Dik in z'n conflicten met den veldwachter Flipse en z'n zorg voor de „heks". Bruin Boon schoot in gluiperigheid wel eenigszins te kort, wat voor weer kinderlijk geworden ouderen een teleurstelling was, maar ver eer was dit gedeelte uit het leven van Dik Trom met eenvoudige middelen werkelijk alleraardigst weergegeven. Dik volwassen, gespeeld door Guus Verstrate, heeft al da delijk minder de belangstelling en Dik, de kleine jongen, werd wel is waar grappig door den driejarigen Bennie Niestadt ge speeld, maar hierbij verstoorde het laten spreken van zijn rol door een volwassene de klein kind-illusie nogal erg. We hebben gisteravond al het een en an der verteld van deze film, welke in de groote zaal van den Dierentuin haar pre mière voor Zuid-Holland beleefde. De ver tooning was in alles wat primitief, het beeld kon scherper, het gesprokene was niet steeds goed te verstaan, maar uit de samenwer king van den cameraman, Frits Meyer van Cinetone, den regisseur, der, Niestadt en den schrijver van het draaiboek, Ernst Winar, is toch zonder twijfel iets lofwaardigs te \oorschijn gekomen. De Loosdrechtsche dreven bleken voor het dorp van Dik zeer geschikt te kunnen dienen het snoep winkeltje b.v. kon niet echter en menig aardig landweggetje en schilderachtig huis je werd op het doek vastgelegd. Zooals men weet, heeft het filmbureau Die Haghe de vertooningsrechten gekocht voor Zuid-Holland. Voor jeugdvoorstellin gen leent de film zich uitstekend, maar ook ouderen zullen zich met het boek uit hun jeugd opnieuw amuseeren. LEVENSTRIOMPH. „Serenade" een film uit het volle leven. Wat verwachten wij van een film? Sen satie, tydpasseering, bevrediging van de aikwijls in een hoekje gedrukte lust toe avonturen, ons verlangen om de sleur van het alledaagsche te ontvluchten? Zeker het een of het ander, of misschien ook alles bij elkaar. Oppervlakkig tenminste, want in de grond verlangen we zelfs meer! Wie we ook zijn en welke rol we in het leven ook te spe len hebben, we zoeken toch allen in de film een opbeurend, verheffend levensopti- misme. Een film, waarin de hartslag van het leven niet klopt, laat ons onberoerd, ja ster ker nog, zal waarschijnlijk door velen niet als film aanvaard worden. Dat hetgeen we hierboven schreven over deze zending van de film, geen theorie is, die niet te verwezenlijken valt, of een over schatting van de macht der film daarvan wil de nieuwe Willi Forst-film der Tobis HILDE KRAHL DE TWEEDE MOEDER UIT DE FILM „SERENADE". „Serenade" het overtuigende bewijs leve ren. Men kent Willi Forst als een meester lijk verfilmer van menschelijke levens- en zielsconflicten. Hij bewees dit o.a. met zijn vroegere succesfilms: „Maskerade", „Ma zurka", „Burgtheater". Het is daarom geen toeval, dat hij in „Serenade" een probleem aan de orde stelt, dat, hoewel niet alledaags toch zeker ook geen utopie genoemd kan worden. Forst schildert ons hier een „tweede vrouw" en stiefmoeder. Niet een van die verbeten draken, zooals ze ons wel eens in de gruwelijkste nuances voor gesteld werden, maar een jonge, sympathie ke, liefdevolle vrouw, die een dubbele strijd te voeren heeft, eerstens om haar plaats als moeder, doch ook om die als vrouw. Want ook tusschen den man en haar staat, hoe wel hij oprecht veel van haar houdt, de schaduw van het verleden, de tragisch-de- monische macht van een liefde, die hem ook na de dood van zijn eerste vrouw nog met alle vezelen van een levende bindt. Forst is tot dit gegeven geïnspireerd door een novelle van Theodor Storm, een kundig verteller, die ditzelfde thema uitwerkte. Forst heeft echter dit gegeven in een ge heel nieuwe vorm gegoten en de handeling totaal gemetamorphoseerd. Hij behandelt het innerlijk en uiterlijk conflict tusschen het heden en het verleden, tusschen wer kelijkheid en herinnering en geeft de be vrijdende oplossing: het jonge tempera mentvolle, bergen verzettende leven, tri- ompheert over de spookschaduw des doods. Zoo wordt het gebauren tot een symbool van de eeuwige strijd tusschen leven en dood, maar ook van de overwinning, die het leven steeds weer in deze wedkamp behaalt. DE FILMACTEUR ALFRED ABEL OVERLEDEN. De bekende Duitsche tooneelspeler, film acteur en regisseur Alfred Abel is na een langdurig en ernstig lijden in den ouder dom van 59 jaar overleden. In 1904 kwam hij als tooneelspeler bij het Deutsche Thea ter. In 1912 begon hij mee te werken aan de film. Hij was een der eerste Duitsche acteurs, die de mogelijkheden van de film inzagen. De filmkunst heeft veel aan hem te danken. Abel heeft o.a. meegespeeld in „Het con gres danst" en in „Hofkonzert". Een zijner laatste films was het vroolyke „De zeven oorvijgen".

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 12