STADS NIEUWS 29ste Jaargang WOENSDAG 15 DECEMBER 1937 No. 8905 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN v Eenheid BERICHT De strijd in China 3)e ÊeidóefieCou/fco/iit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi| vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent oer week2.50 per kwartaal By onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 1 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné'a ver» krygbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, btf vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003. POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT I Gewone Advertentlên 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt -•*>&» het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES "an ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 1 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. Wij citeeren uit de „Volkskrant": „Alhoewel ook wy van oordeel dat men moet trachten, eensgezind op te treden (bedoeld wordt: in de Twee de-Kamerfractie der R.-K. Staatspartij, Red. „L. Crt"), zijn wij van oordeel, dat er toch een mogelijkheid kan zijn, dat zulks niet geschiedt. Hiervoor in de plaats te stellen een dwang-positie, waarbij men zijn overtuiging inslikt, achten wij veel ernstiger, dan een ver deeld optreden". Wij zijn 't hiermede volkomen eens. Eenheid is van heel veel waarde als zij w a a r is en niet louter schijn! Wij kunnen ons er over verheugen, aïs de vertegenwoordiging van het katholieke volk, van de R.-K. Staatsparty in verte genwoordigende lichamen staat als een één- heid tegenover belangrijke wetsontwerpen of verordeningen als die eenheid is ge baseerd op eenheid van overtuiging en in zicht óf op een, ondanks verschil van over tuiging en inzicht, verkregen overeenstem ming, dat er een groot belang vastligt aan een eensgezind optreden. Maar dan en hierop leggen wij nadruk moet die overtuiging zijn verkregen vrijwillig zon der eenigerlei vorm van pressie of dwang, zonder gewetensdwang! In de parlementaire democratie moet de zelfstandigheid, de persoonlijke verant woordelijkheid van iedere afgevaardigde gerespecteerd blijven. Ook hiertegen is wel 'ns gezondigd! ANDERHALF MILLIOEN VOOR DE TUINBOUW. Te verdeelen onder telers van druiven, boonen, tomaten en frambozen. De Minister van Economische Zaken heeft besloten uit het Landbouwcrisisfonds aan hen, die als teler van gewassen van den tuinbouw zijn aangesloten bij de Ne- derlandsche Groenten- en Fruitcentrale,. steun te verleenen tot een bedrag van ten hoogste 1.580.000. Deze steunverleening omvat de produc ten blauwe en witte druiven, spekboonen, pronkboonen, tomaten en fabrieksframbo- zen. SERUM TEGEN MOND- EN KLAUWZEER, Uit Quito (Ecuador) wordt gemeld: De minister van landbouw heeft officieel aan de academies van wetenschappen van Frank ijk, Duitschland, Engeland en de Ver- eenigde Staten medegedeeld, dat een se rum is uitgevonden, waardoor vee voor den tijd van een jaar onvatbaar wordt voor mond- en klauwzeer. ERNSTIG AUTO-ONGELUK IN AMERIKA BURLINGTON, 15 Dec. (A.N.P.). In Noord-Carolina, nabij Burlington, is een vrachtauto in botsing gekomen met een personen auto. De wagens vlogen in brand en van de inzittenden kwamen er vyf in de vlammen om. Drie liepen ernstige verwon dingen op. Het ongeluk was een gevolg van oe gladheid van den weg. Zij die zich pér 1 Januari a.s. op „De Leidsche Cotfrant" abonneeren, ontvangen de voor dien datum verschijnende nummers GRATIS. DE ADMINISTRATIE. DE WERELD IN VOGELVLUCHT President Roosevelt heeft het incident met de „Panay", de Amerikaansche ka nonneerboot, welke op de Jangtse bij Nan king door de Japansche strijdkrachten tot zinken is gebracht, direct krachtig aan gepakt. Hij heeft persoonlijk een bood schap naar den keizer van Japan gezonden en van hem persoonlijk excuses verlangd. Dat valt den Japanners niet mee, want de keizer is een goddelijk wezen in de oogen der Japanners, en verlangen, dat hij zelf verontschuldigingen zal aanbieden, is een eisch, welke niet mis is. Minister Hirota heeft zich reeds gehaast om de veront schuldigingen van de regeering aan te bie den en te verklaren, dat het incident een vergissing is geweest en dat de schade vergoed zal worden. De Japansche vrou wen (waarom speciaal de vrouwen?) wil len zelfs een inzamelinz houden om Ame rika een spiksplinternieuwe kanonneer boot aan te bieden. In regeeringskringen te Washington heerscht thans een stem ming van kalme afwachting. Voorts is de Fransche minister van bui- tenlandsche zaken Delbos weer uit Belgra do vertrokken naar Praag. Hy nadert thans het einde van zijn groote rondreis. De in druk is, dat de reis nogal succes heeft, maar of de resultaten inderdaad zoo gun stig zijn, zal pas later blijken. Men kan iemand feestelijk ontvangen en communi- qué's uitgeven over volkomen overeen stemming en toch zijn eigen weg blijven gaan. In het gewone leven noemt men dat: iemand met een kluitje in het riet sturen. Burgerbevolking vlocht uit Hankau. HANKAU, 15 December. (A. N. P.) De Chineesche autoriteiten hebben de burger bevolking aangeraden, Hankau te ontrui men. Nadat gisteren hier bericht binnen kwam van de aankomst van oorlogssche pen voor Nanking, nam de ontruiming het karakter aan van een oorlogsvlucht. Alle stroomopwaarts varende schepen en de treinen waren overvol. Intusschen zyn on derhandelingen begonnen over het instel len van een veiligheidszone te Hankau. SJANGHAI, 15 December (A. N. P.). Men verwacht, dat de Japansche troepen thans naar het Zuiden zullen trekken. Naar verluidt, staan te Sjanghai en Nanking reeds vijftigduizend man gereed naar Kwantoeng op te rukken. Vermoedelijk zullen de Japansche troepen evenwel nog veertien dagen wachten voor hun nieuwe operaties te beginnen. Ook is mogelijk, dat de troepen naar Han kau oprukken, hetgeen tegelijk uit 't Noor den en langs de Jangtse zou kunnen ge schieden. Uit het feit, dat de Japansche genie be zig is met het herstellen van de bruggen en spoorlijnen van den spoorweg Sjanghai- Hantsjau maakt men op, dat zy thans ook Hantsjau willen innemen. Za! bij Kanton de tegenstand van China eindigen? TOKIO, 15 December. (A N. P.). De „Nitsji Nitsji Sjimboen" kondigt aan, dat het Japansche leger thans op zal rukken naar Hankau en Kanton. Het blad bericht verder, dat de toestand gespannen is. Maar schalk Tsjane Kai Sjek verzamelt hier een léger van meer dan driehonderddui zend man. Volgens het blad zal de tegen stand van China eindigen met de bezet ting van Kanton door de Japansche troe pen. Zeventigduizend Chineezen te Nanking gesneuveld. TOKIO, 15 December. (A. N. P.) Het aantal gesneuvelde Chineezen te Nanking wordt van Japansche zijde op zeventigdui zend geschat. Officieele gegevens zijn niet verkrijgbaar. JAPANNEEZEN WILLEN AMERIKA EEN NIEUWE KANONNEERBOOT AANBIEDEN. TOKIO, 15 December (ANP). Een de legatie van meisjesstudenten heeft een be zoek gebracht aan den Amerikaanschen ambassadeur om namens de Japansche vrouwen en meisjes uiting te geven aan het leedwezen over het incident met de „Panay". Er is hier voorts een beweging gaande, de inschrijving open te stellen op een fonds voor den bouw van een kanonneerboot, welke aan de Vereenigde Staten zou wor den aangeboden in de plaats van de „Pa nay". Uit den Leldschen Raad Wy herkenden Maandag onzen Leidschcn Raad niet meer. Was de brave Sint nog niet naar Spanje teruggekeerd en had deze voor een paar sur prises gezorgd? Of verschieten de politieke kleuren van dit eerbiedwaardig college? De politieke verhoudingen stonden in ieder geval zoozeer op hun kop, dat wij van de eene verbazing in de andere vielen. De voorzitter constateerde hetzelfde ver schijnsel by het debat over de electriciteits- tarieven, toen hij zeide zich danig geamu seerd te hebben over de discussies. Er zijn echter ook vreemde dingen ge beurd bij de andere groote onderwerpen, welke een punt van bespreking uitmaakten. Vooreerst is nu, vlak voor de begroo ting, waar het telkenjare steevast terug- keerende klompen-debat welhaast z'n ko peren feest gevierd zou hebben, het be sluit genomen om aan de kinderen van de Schoolkindervoeding voortaan schoenen te verschaffen in plaats van klompen. Zoo heel erg bevreemdend is dat nog wel niet, want wij gaven het voorstel van mevr. Braggaar den vorigen keer, toen de stem men staakten, een goede kans. De vraag is nu maar, of het bestuur van de vereenigmg Schoolkindervoeding dat besluit zal uit voeren. Want de raad kan wel besluiten, maar de vereeniging is zelfstandig, zooals wij in het verloop van de middagzitting verscheidene malen hebben hooren ver kondigen. Het bestuur is dus strikt geno men bevoegd om het raadsbesluit naast zich neer te leggen, al kunnen wij dat in stryd met bepaalde geruchten vooralsnog niet gelooven. Vreemder werd de situatie, toen het voor- stel-v. Eek ter tafel kwam om de gemeen telijke vertegenwoordiging in het bestuur voor Schoolkindervoeding thans waarge nomen door één raadslid, den heer Bergers met één lid uit te breiden. De meerder heid van B. en W. voelde daar .niets voor, omdat dit ging gelijken op een soort poli tieke vertegenwoordiging, daar het duide lijk was, dat de socialisten mevr. Braggaar in dat bestuur wilden hebben. De motiveering van den heer v. Eek, dat het een vrouw moest zijn, de natuurlijke specialiste op het gebied van kleeding en voeding, was niet bepaald gelukkig en met name zijn partijgenoot wethouder van Stra len trachtte den ongunstigen invloed van diens betoog weg te doezelen door het voor te stellen, alsof het uitsluitend ging om meer toezicht van gemeentewege in ver band met de grootte der subsidie. Het voor stel zou een slechte kans gemaakt hebben als de soc.-democraten niet zeer onver wacht de steun hadden gekregen van den A.-Rev. heer Eikerbout en den C.-H. heer v. d. Kwaak, die de vertegenwoordiging zelfs wilden uitbreiden met twee. Dat werd aanvaard en de zoozeer gevreesde politieke vertegen woordigign is er nu in optima forma! Nog waren we niet klaar met de School kindervoeding. De heer Goslinga had voor gesteld deze maar geheel af te schaffen en er een gezinsvoeding voor in de plaats te stellen. Op zich zelf beschouwd en louter in theorie is een gezinsvoeding natuurlijk veel beter dan voeding van het schoolkind alleen en is het gebruiken van de maaltij den thuis natuurlijk beter voor het gezins verband dan eten op school. Maar wij ver klaren eerlijk, niet te kunnen begrijpen, hoe een practisch man als deze oud-wet houder van financiën aan zoo'n voorstel ook maar heeft kunnen denken, in dezen tijd. Hy mag dan wel beginnen met het crediet voor deze voeding op z'n minst te vervierdubbelen, afgezien nog van andere bezwaren, welke de uitvoerbaarheid van dat idee in den weg zouden staan. Maar het eigenaardige van dit debat was, dat de heer Goslinga aan zijn betoog kracht meende by te zetten, door de ordonnantiën Gods er bij te halen, wat hem in een vrij scherp con flict bracht met zijn politieke vrienden, de Christ. Historischen en hem zelfs den steun van zijn eigen fractiegenooten kostte. Maar het zou nog vreemder worden. De avondzitting bracht ons n.l. een lang durige discussie over een partieele verhoo ging der electriciteitstarieven. Deze wordt niet gemotiveerd door de positie der Licht fabrieken, doch is niets anders dan een middel om de begrooting sluitend te ma ken. De wethouder van financiën is een so ciaal-democraat, ergo verdedigden de so ciaal-democraten wie zou dat vroeger ooit hebben willen gelooven een verhoo ging der tarieven voor de kleine verbrui kers, terwijl de winst der Lichtfabrieken op meer dan 1.100.000 wordt geraamd! Het was bepaald komiek, de oude zoo vaak herhaalde argumenten van de rech terzijde, thans van socialistische zijde te hooren voordragen alsof ze iets nieuws had den ontdekt. Gelukkig kwam het oude so cialistische stokpaardje, dat tariefsverhoo- ging een ongelijke en dus onbillijke indi- xecte belasting vormt juist voor de minst draagkrachtigen, toch nog aandraven. Doch wie zat erop? Het was de heer de Reede. Het arme dier werd echter door degenen, die hem vroeger zoo vol geestdrift hadden bereden, snood verloochend. Zij wilden lie ver deze verhooging vna een inderdaad in directe belasting en verklaarden zich tegen het alternatief: verhooging der directe be lastingen, ofschoon de rake opmerking werd gemaakt, dat de partij, die zoozeer bekom merd zegt te zijn voor de minst draagkrach tigen, zeer goed kan weten, dat juist de minst kapitaalkrachtigen wel door deze ta- riefsverhooging, maar niet door een belas- tingverhooging zouden worden getroffen, want de werkloozen bijv. betalen in het ge heel geen belasting. De heer v. Eek kan zijn socialistisch ver leden niet geheel en al verloochenen en probeerde nog door uitstel iets te redden uit de Kladderadatsch, doch dat mislukte en het einde was al even vreemd als de heele discussie, want het voorstel van B. en W. werd aanvaard door de socialisten, en onder de tegenstemmers paradeerden uitsluitend leden der rechterzijde, zelfs een der wethouders, n.l. de heer Wilbrink. Tenslotte het vreemdste van alles. Door den R.K. Bond voor Groote Gezinnen was een adres ingezonden, met de vraag om bij de vaststelling der lichttarieven meer re kening te houden met de draagkracht. U raadt het in geen tienen, maar het was onze communist, die zich opwierp tot kampioen voor de groote gezinnen en een motie indiende, die hij in den geest van het adres achtte. De wel zeer merkwaardige vergadering vond laat op den Maandagavond nog geen einde; vier dikke punten en een interpel latie bleven onafgedaan. A.s. Maandag voortzetting. Met nieuwe surprises? Mr. H. G. JONGEREN-AFDEELING R. K. S. P. Hedenavond half negen is de vergadering van de Jongeren-afdeeling in „Royal", Doezastraat 43 (bovenzaal). Hans Hermans, (Redact, van „De Tyd") komt voor de jongeren spreken over „Libe ralisme in opkomst en verval". Alle jongeren (van 1825) die zich eenigszins voor politiek interesseeren (en wie doet dat niet?) komen naar dezen be kenden spreker luisteren. Er is plaats voor velen. Het bestuur rekent dan ook op velen. Ook niet-leden zijn zeer welkom. Het Bestuur. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Het Amerikaansche protest te Tokio te gen het tot zinken brengen van de „Pa nay". Hirota biedt verontschuldigingen aan. (2de blad.) Delbos van Belgrado naar Praag ge reisd. (2de blad). In de Dolomieten zijn 10 skiërs door een lawine om het leven gekomen. (Buitenl. Ber., 2de blad). Binnenland Minister Steenberghe geeft zijn meening over verscheidene zaken van economischen aard. (2d.e blad). Verscheidene zaken van landbouw-crisis- politiek. (2de blad). De Tweede Kamer behandeld ojn. hooger onderwijs. (2de blad). Steun-bedrag voor tuinbouw. (1ste blad). Gisteravond is bij Bad Boekelo op een onbewaakten overweg een vrachtauto in tweeën gereden, waarbij een der inzitten den werd gewond. (4de blad). Doodeiijk mijnongeluk te Heerlen. (4de blad). Sport en Wedstrijden De 29ste partij van de match Euwe Aljechin werd na 40 zetten afgebroken, doch is vanmorgen door Aljechin opge geven. (4de en 1ste blad). DE WAARDE VAN HET MONTESSORI- ONDERWUS VOOR DE OPVOEDING. Voordrachten van prof. dr. H. A. Kramers en dr. A. H. Fortanier. In verband met de plannen, die bestaan om hier ter stede een schooltje voor voor bereidend Montessori-onderwijs op te rich ten, sprak gisteravond prof. dr. H. A. Kra mers, in een der zalen van het Nut over het onderwerp: „Montessori-onderwijs, zoo als het door de ouders gezien wordt". Spr. begon met op te merken, dat de richtsnoer, die dr. Maria Montessori voor moderne op voeding en modern onderwijs gespannen heeft, ook zijn wetenschappelijken zin lokt en bevredigt. Vol van opofferende liefde voor het kind en met fijne intuïtie heeft zy n.l. van den aanvang af den proefonder- vindelijken weg ingeslagen. De synthese, die zij geschapen heeft, zoowel theoretisch als practisch, getuigt van een werkelijk grooten geest op het gebied der opvoeding en spr. behoort tot de reeks van dankbare ouders, die beleefd hebben, dat zyn eigen kinderen de vruchten van haar werk pluk ten. De tyden zijn ryp, dunkt spr., dat alle opvoeding, alle bij brengen van kennis, door een bewust begrijpen van het kind en van de taak van den opvoeder gedragen wordt. Dat vinden we bij Montessori, bij wie werkzaamheid van het kind zelfwerk zaamheid, gehoorzaamheid: gehoorzaam heid aan zich zelf en vryheid gebondenheid aan zich zelf en aan zijn medemensch be duidt. By het gewone onderwijs wordt dikwyls de opvoeding in hoogeren zin vergeten, ter wijl deze bij het Montessori-onderwijs pri mair is. Montessori heeft ontdekt de gevoe lige periode by het kind en daarvan wordt bij haar opvoedingsmethode gebruik ge maakt. Men moet het kind niet dwingen tot leeren. zoodat het het doet uit slaafsche gehoorzaamheid. In vryheid leert het veel meer in veel korteren tijd. Door de M.- methode leeren de kinderen gemeenschaps zin en zelfstandigheid, omdat zij zich zelf en elkander helpen. De kinderen zijn zoo veel beter dan men wel gedacht had. Laat de gedachte, aldus spr., dat ieder kind al leen met den onderwijzer contact moet hebben, dat ze zich niet met zichzelf en niet met elkander mogen bemoeien toch los en je zult zien, dat ze zichzelf en elkaar veel beter kunnen helpen, dan ge meendet. Aan de hand van een aantal lantaarn plaatjes vertelde spr. nog het een en an der over de methode bij het M.-onderwijs. Dr. A. H. Fortanier sprak daarna over de psychologische zijde van het Montessori- onderwijs, waarbij hij tot de conclusie kwam, dat dit onderwijs het voordeel heeft, dat het niet de abrupte overgang kent van de vryheid van thuis naar het klassikaal onderwijs. Door het minder geremd-zijn. wordt de activiteit vergroot en het werken in collectiviteit biedt uit psychologisch oog punt eveneens belangrijke voordeelen. In tusschen mag niet vergeten worden, dat niet slechts de methode, maar vaak meer nog de persoon, die leiding geeft, van door slaggevende beteekenis is. Er volgde op beide redevoeringen eeni- ge discussie. VOORDRACHT PROF. DR. C. H. EDELMAN Voor Leidsche Geologische Vereeniging. In het Geologisch-Mineralogisch Insti tuut alhier sprak gisteren prof. dr. C. H. Edelman uit Wageningen voor de Leidsche Geologische Vereeniging over: „Regionale Petrologie van Nederland en aangrenzen de gebieden". Was tot voor weinige jaren het alge- meene oordeel dat de zanden van Neder land ondanks hun oogenschijnlijk zoo ge heel verschillende geschiedenis, niet mi croscopisch of anderszins van elkaar kon den worden onderscheiden, thans mag na de onderzoekingen van den spreker en zijn medewerkers en leerlingen worden gezegd, dat de Nederlandsche zanden zeer groote verschillen in samenstelling ver- toonen en zeer goed te onderscheiden zyn. GOUDEN DOCTORAAT. Woensdag 22 Dec. a.s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat mr. E. J. C. Greven, oud- griffier bij het kantongerecht te Oud- Beierland, thans wonende te Nice (Frank rijk) aan de Leidsche Universiteit promo veerde tot doctor in de rechtsgeleerdheid.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1