PONDJESDAGE OP ZATERDAG 18 DECEMBER WAT WBL DAT ZEGGEN? a.s. OMGEVING HET BETOOVERDE BOSCH DINSDAG 14 DECEMBER 1937 OE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Dan komen de meisjes van de Graal, Verkenners, Kruisvaarders en H B S. jongens de noodige Pondjes levensmiddelen of Bonnen er voor en al hetgeen U geven wil voor de Armen der St. Vincentius-Vereeniging bij U halen, om hen ook een gelukkig Kerstfeest te schenken. Geef veel, wij zijn U dankbaar. HET PONDJES COMITé. DE GIJZELING VAN EEN JOURNALIST. Tweede Kamerlid stelt vragen aan den den Minister van Justitie. Het soc.-dem. Tweede Kamerlid Van der Waerden heeft aan den minister van Jus titie de volgende vragen gesteld: Beschikt de minister over middelen om aan de gijzeling van den journalist Han sen, wegens weigering een beroepsgeheim prijs te geven, een einde te maken? Zoo ja, -is de minister dan bereid deze met bekwamen spoed aan te wenden? Zoo neen, is de minister dan bereid maatregelen te treffen, ten einde soortge lijke gijzelingen in de toekomst te voor komen? Naar wij vernemen is, in overleg met mr. J. F. Hij mans, juridisch adviseur in de kwestie van den gegijzelden journalist Hansen, afgezien van het instellen van cassatieberoep bij den hoogen raad tegen het arrest van het Haagsche gerechtshof, waarbij het gijzelingsbesluit van de recht bank werd bevestigd. R. K. VEREENIGING VAN TOON KUNSTENAARS. Het bestuur der R. K. vereeniging van toonkunstenaars heeft in een dezer dagen gehouden vergadering besloten, tijdens de Kerstvacantie streek-bijeenkomsten te or- ganiseeren, en wel te 's Gravenhage, Utrecht, 's Hertogenbosch, Tilburg, Breda en Maastricht. Deze bijeenkomsten hebben vooral ten doel, leden en belangstellenden in te lich ten omtrent de werkingswijze van het voorzieningsfonds voor kunstenaars, waar toe de vereeniging onlangs door den Mi nister van Sociale Zaken is toegelaten. HET REGENT BEZWAREN. Vele adhaesiebetuigiagen tegen terugkeer tot de spelling-Marchant. Prof. dr. Jos. Schrijnen, prof. mr. B. M. Taverne en prof. dr. Ferd. Sassen schrij ven ons: Het aantal adhaesiebetuigingen aan het door ons inzake terugkeer tot de spelling- Marchant geuite protest, ook uit onderwijs kringen, is zoo overstelpend, dat het be zwaarlijk zou zijn, deze thans openbaar te maken. Voorloopig wenschen wij slechts dit globale resultaat ter kennis van minis ter en Tweede Kamerleden en van het pu bliek te brengen. Wij doen dit in het be lang van de adhaesie-betuigers en van de zaak zelf. Voor de ontelbaar vele, bepaal delijk roomsch-katholieke kiezers in den lande, die den terugkeer tot de spelling- Marchant als een ramp beschouwen, zou het een groote teleurstelling zijn, wanneer zij in de Tweede Kamer niet de vertegen woordiging zouden vinden, waarop zij recht hebben. HERHALINGSOEFENINGEN IN 1938. Bij beschikking van den minister van De fensie is bepaald, dat in 1938, de volgende lichtingen onder de wapenen zullen moeten komen, met plaats en tijdsduur, te weten: Lichting 1932, le Reg. veldartillerie (de dienstplichtigen afkomstig van de cavalerie, die bestemd waren voor paardenoppasser of paardenverzorger bij de Kon. Militaire aca demie of de rijschool, van 8 tot 19 Januari, te Deventer, bij het 5de esk. van het le reg. huzaren; de dienstplichtigen afkomstig van de cavalerie, die bestemd waren voor paardenoppasser of paardenverzorger bij de Kon. militaire academie of de rijschool, resp. 8 en 10 Januari tot 15 Januari, te 's-Gravenhage bij de trein-afdeeling, der le Art. Brig.; lichting 1927, 2de Reg. veld artillerie (de dienstplichtigen afkomstig van de Treinafd. der 1ste artillerie brigade en niet bestemd voor paardenoppasser of paar denverzorger der cavalerie resp. van 8 tot 19 Jan.; 10 tot 26 Januari en 17 Jan. tot 2 Febr. opkomst te Den Haag bij de Treinafd. der 1ste Art. brig.; lichting 1928, 2de Reg. veldart. (de dienstplichtigen afkomstig van de cavalerie, die bestemd waren voor paar denoppasser of paardenverzorger bij de Kon. Militaire academie of de rijschool resp. van 17 tot 22 en van 24 tot 29 Januari, opkomst ook te Den Haag; lichting 1932, 2de Reg. veldartillerie, (de dienstplichtigen, afkomstig van de cavalerie, die bestemd waren voor paardenoppasser of paarden verzorger bij de Kon. militaire academie of de rijschool, van 3 tot 19 Januari te 's-Gravenhage, bij het 5de esk. van het 2de Reg. Huzaren; lichting 1932, 3de Reg. veld artillerie (de dienstplichtigen, afkomstig van de cavalerie, die bestemd waren voor paardenoppasser of paardenverzorger bij de Kon. militaire academie of de rijschool van 13 tot 29 Januari, opkomst als voren; lichting 1928, 4de Reg. veldartillerie, (1/3 van de dienstplichtigen, afkomstig van de onbereden artillerie van 27 Januari tot 5, Februari te Ede; lichting 1932, 4de Reg. veldartillerie (de dienstplichtigen, afkom stig van de cavalerie, die bestemd waren voor paardenoppasser of paardenverzorger by de Kon. militaire academie of de rij school van 13 Jan. tot 29 Jan.; de dienst plichtigen, afkomstig vn ade onbereden ar tillerie van 27 Januari tot 12 Februari, te Ede; lichtingen 1927 en 1928 Korps Mo- tordienst, 15 onderofficieren, 23 korporaals en 115 soldaten van 24 Jan. tot 2 Februari, te Haarlem; lichtingen 1927 en 1928 Com pagnie intendancetroepen, 6 schoenmakers, van 17 Jan. tot 26 Januari te Leiden (gar nizoenswerkplaats voor schoenmakers). LANDSTORM IN ZUID-HOLLAND. De gewestelijke landstorm-commissie Zuid-Holland West heeft Zaterdagmiddag te 's-Gravenhage vergaderd onder voorzit terschap van den heer L. G. Royaards. Na de opening heeft res.-luitenant-kolonel J. P. Boots, namens alle leden der gewestelijke commissie den heer L. G. Royaards op zeer hartelijke wijze toegespioken en hem ge- lukgewenscht mét het bereiken van den 60- jarigen leeftijd. Spr. schetste het leven van den heer Royaards van 1914 af met het korps Zuid- Holland West, en met de gewestelijke com missie is samengeweven, en overhandigde een zilveren souvenir met inscriptie. In deze samenkomst werd tevens het jaar verslag uitgebracht. Het V.L.S.K. Zuid- Holland West telt 2025 vrij willigers tweede ban, 5759 vrijwilligers eerste ban, en 416 reserve-officièren, totaal 8200. Er werden 893 vrijwilligers ingeschreven cnder wie 83 reserve-officieren. Afgevoerd werden 193 vrijwilligers, onder wie 25 re serve-officieren, van deze 25 werden er 20 aan andere gewestelijke commissies over gegeven. De vooruitgang in een jaar be draagt 600 man, onder wie 58 reserve-offi cieren. Naast deze 8200 vrijwilligers zijn in Zuid- Holland West geregistreerd 18 leden der gewestelijke commissie. 453 leden der plaat selijke commissies en 1586 vrijwilligers der nevenkorpsen, hetgeen een totaal aantal vormt van 10.257. De schietoefeningen der 67 afdeelingen waaraan geregeld plm. 3485 vrijwilligers deelnemen en de afdeelingsvergaderingen hadden geregeld voortgang. Bij de rond vraag kwam nog de vraag naar voren, welke stappen eventueel zouden kunnen worden gedaan ter bevordering van de op richting van een vrijwillig landstormkorps luchtvaartdienst. Onderzoek van kaas. Ten vervolge op de mededeeling in de Staatscourant van 16 April jl. maakt het ministerie van Buitenlandsche Zaken be kend, dat blijkens bericht van de Italiaan- sche regeering, het op 26 April 1934 te Rome gesloten verdrag tot het brengen van eenheid in de methoden van Monster neming en van scheikundig onderzoek van kaas op 16 November 1937 is bekrachtigd door Duitschland. Op grond van artikel 10 van het ver drag zal dit voor Duitschland op 16 Mei 1938 in werking treden. KATWIJK AAN DEN RIJN. Geslaagd. Onze plaatsgenoote mej. J. M. Varkevisser slaagde te Rotterdam voor het examen costumière. Zij was leer linge van mej. J. F. de Rooy te Katwijk aan Zee. LEIDSCHENDAM. K. J. M. V. Onder leiding van den heer W. Bontje hield de K.J.M.V. gister avond een geslaagde ontwikkelingsavond, waarop de heer Hans Hermans, redacteur van de Vereenigde Kath. Pers te Amster dam, sprak over „Staatsjeugd", welk on derwerp op enthousiaste en bevattelijke wijze werd uiteengezet. VEURLEIDSCHENDAM. IJsvereeniging. Onder voorzitter schap van den heer C. Deurloo kwam gis teravond de IJsvereeniging „Leidschen- dam" in jaarvergadering bijeen, in het café van den heer J. Al te Veur. Na een hartelijk welkomstwoord van den voor zitter, volgen enkele mededeelingen, waar na hetjaarverslag van den Secretaris, waaruit blijkt, dat de vereeniging 64 leden telt, onder dank wordt goedgekeurd. Uit het financieel verslag van den penning meester blijkt, dat er een batig saldo aan wezig is van./ 152.25. Bij monde van den heer Strampraat brengt de controlecom missie verslag uit en blijkt, dat alles in orde is bevonden. Bij de bestuursverkie zing worden de heer en J. Vermeer, Jac. Knijnenburg en P. van Elswijk herkozen, terwijl wegens vertrek van den heer E. Halverhout tot bestuurslid wordt gekozen de heer F. Strampraat. Tot lid van de controlecommissie worden gekozen de heeren W. van Veen, A. Rozenburg en G. Voorsluis. Door den penningmeester wordt op een desbetreffende vraag het financieel verslag naar genoegen, nader toegelicht. Een gratis verloting om varkensvleesch en paling besloot deze geanimeerde ver gadering. STOMP WIJK. Congregatie. Woensdag 15 Dec. wor den de leden van de Jongens-Congregatie in plaats van in de kerk, verwacht in „Het Blessepaard" waar de eerw. directeur een lezing met lichtbeelden zal houden over de Advents- en Kerstliturgie. Alle Congreganisten, zoowel afdeeling A als B, worden om 7 uur n.m. verwacht. Donderdagmiddag om 4 uur hetzelfde voor de Meisjes-Congreganisten. Ook afd. A. en B. Voor de meisjes vervalt dus de Congregatie in de kerk om 3 uur. Volksbond. Vrijdag 10 Dec. hield de Volksbond afd. Stompwijk zijn maandelijk- sche ledenvergadering onder leiding van den heer J. Groeneweg. Om half acht open de de voorzitter de goed bezette vergade ring en heette allen van harte welkom. De notulen werden onveranderd goedgekeurd. In de controle-commissie werd de heer G. Verhagen benoemd. Daarna hield de Geest. Adv. een lezing met lichtbeelden over den toestand in Spanje, welke met spanning gevolgd werd, waarna de voorzitter den spreker een woord van dank bracht voor deze mooie maar vooral leerzame lezing. Van de rondvraag werd geen gebruik ge maakt, waarna de voorzitter de vergadering sloot met gebed. NOORD WIJKERHOUT. Aanbesteding. Voor rekening van mej. de Wed. A .van Dijk, alhier, is aanbesteed den bouw van een blok van 6 woonhuizen, te bouwen langs de Schoolstraat. De in schrijvingen waren als volgt: H. Bouwmees ter 13.995; Firma Laros 13.950; J. W. van der Klugt 12.998; en Tilburg's bouwbedrijf 12,788. De gunning is aangehouden. RIJNSBURG. De eerste tulpjes. De eerste getrokken tulpen werden aan gevoerd aan „Flora". Het waren Due de Berlin, Scarlet due en Due van Tholl wit. Ze gingen voor 2.90 tot 4.per 100. SASSENHE1M. Een auto op hol geslagen. Gisteravond te half tien kwam een luxe auto, gemerkt G 356020 uit de richting Leiden en had het ongeluk te slippen op de rails. Hierdoor verloor de bestuurder zijn macht over het stuur, waardoor de wagen van richting veranderde, het trot toir opvloog voor het Raadhuis en een al daar staand boompje meenam. Vervol gens vloog de auto in schuine richting over de Wilhelminalaan en nam een tweede boom mee. Hierna botste hij tegen het hek op van de villa van den heer Elk- huijzen, waarna hij omgekanteld bleef liggen. Een heer en een dame, welke in den wagen zaten konden uit hun benarde positie worden 'gered en kwamen met den schrik vrij en zijn bij E. binnengebracht. Later is de auto weggesleept. Afscheid. Gisteren heeft de besteller D. Bosma alhier, wegens zijn benoeming tot kantoorhouder te Honselersdijk, zijn werkkring alhier verlaten en afscheid ge nomen van zijn collega's. Dit afscheid ging gepaard met aanbieding van een ca deautje, bestaande uit een vulpenhouder. VOORSCHOTEN. Oprichting van een K. J. M. V. Alhier wordt getracht een afdeeling te stichten van de K.J.M.V., samengesteld uit de middenstandsgroep en de land- van tuin- bouwgroep. Wanneer allen, die uitgenoo- digd worden, zich aansluiten bij deze af deeling, dan kan deze vereeniging groeien tot een ledental van 25 k 30 personen. Woensdag 15 December a.s. zal in het R. K. Vereenigingsgebouw een vergade ring worden belegd om tot dit doel te ge raken en allen, die voor deze vereeniging in de termen vallen, worden dringend verzocht deze bijeenkomst bij te wonen. Diefstallen. Wederom zijn op ver schillende plaatsen in deze gemeente ko nijnen gestolen. Bij de politie deden van B., S. en W. N. aangiften. VOORHOUT. Drie jubilea bij de IJsclub. De afdee ling Voorhout van de Z.-H. IJsbond hield een ledenvergadering in café „Boerhaave" van den heer Jac. Angevare. Alvorens de 2de voorzitter, de heer H. J. Vester, de ver gadering opende, werd door hem verzocht het overlijden te willen herdenken van den overleden voorzitter, wijlen den heer C. v. Velzen. Nadat allen van hunne zitplaat sen waren opgestaan, werd door spreker gememoreerd, dat de heer C. v. Velzen de vereen. 14 jaren heeft mogen dienen, het geen hy ook gedaan heeft met al hem ge schonken krachten. Hierna opende spreker de vergadering met een welkomstwoord, hetgeen in het Minister Romme spreekt te Wassenaar. Meer werkl In het Centraal Theater kwamen gister avond op uitnoodiging van de Plaatselijke Commissie inzake huishoudelijke voor lichting en gezinsleiding een groot aantal genoodigden en werkloozen bijeen. Onder de genoodigden bevonden zich Z.Exc. de Minister van Sociale Zaken, prof. Romme en mevrouw Romme, de Di recteur-Generaal van de Werkverschaf fing en Steunverleening, de hoofdinspec teur voor de werkverschaffing, de heer Meijer de Vries, verschillende notabelen uit de gemeente, de geheele Commissie voor huishoudelijke voorlichting, vele le den van den gemeenteraad, voorts tal van hoofdambtenaren der gemeente, vertegen woordigers van vereenigingen, werkzaam op sociaal terrein en vele werkloozen. De avond werd geopend door den heer Wildt Meijboom. De heer Meijer de Vries hield op klare en prettige wijze een inleiding op een te vertoonen film „Nederland aan den Ar beid in woord en beeld". Na de vertooning der film heeft Minis ter Romme het woord gevoerd. Z.Exc. wilde een enkel woord zeggen en dit kleeden in een verantwoording van zyn aanwezigheid. Om drie redenen was hy hier aanwezig. In de eerste plaats, omdat hy behoefte had de film te zien, want al heeft hij met hetgeen in de film vertoond wordt niets te maken, het is allemaal het werk van zijn voorgangers toch staat hij er niet heelemaal los van, omdat hij met de Sta- ten-Generaal een woordje moet wisselen over de betaling van hetgeen is voorbe reid door zyn voorgangers en dan is het prettig te weten, wat er onderhanden ge nomen is. Een andere reden voor zijn aanwezig heid was gelegen in het feit, dat de avond is georganiseerd door het Comité voor huishoudelijke voorlichting. Spreker is reeds met dergelijk werk in aanraking ge komen bij het Haagsche Comité, maar nu is het prettig de direct belanghebbenden aanwezig te zien. Het is noodig, dat steun wordt verleend en deze moet worden ge houden binnen de grenzen van het moge lijke maar dan is het ook goed, dat men weet, hoe die steun zoo goed mogelijk te besteden. De derde reden was een zuiver men- schelyke. Wanneer men zich dag in dag uit moet bezighouden met de bestrijding van de werkloosheid, leiding moet geven, moet oordéelen over zyn medeburgers, dan is het wel eens goed tegenover hen te staan. Spreker wyst erop, dat de burgers uit koninklijken mond hebben kunnen vernemen, dat de Nederl. Overheid het beschouwd tot haar voornaamsten plicht, te zorgen voor goede werkloosheidsver zorging. Deze bestaat in het lenigen van de werkloosheidsgevolgen, en de bestrij ding van het monster zelf. In dit verband wil spr. zeggen, dat het hem bij de inlei ding van den heer Meijer de Vries heeft getroffen, dat er een moment was, waar op men meende te moeten applaudisseeren en dat was, toen werd gesproken over den drang in alle werkloozen tot werken. De regeering beschouwt het als haar dure plicht daarom geen maatregelen tot werkverruiming achterwege te laten, .alles binnen het kader van het mogelijke. Méér werk moet de leuze zijn, maar dit kan niet worden bereikt zonder de medewer king van het geheele Nederlandsche volk. Er is straks gesproken over solidariteit tusschen werkenden en niet werkenden. Spr. wil zeggen, dat er moeielijk een land aan te wijzen is, waar die solidariteit be ter is, maar dit mag geen reden zyn bij de pakken neer te zitten. De uiterste in spanning wordt van het volk verwacht. Moge het, zoo besloot Z.Exc., u werkloo zen en ons, Nederlandsche gemeenschap en Overheid gegeven zyn in dezen komen den tyd gezamenlijk te arbeiden aan dit werk tot welzijn van u en de uwen. Met luid applaus werd deze rede van den Minister bezegeld. Hierna heeft de Burgemeester een dank woord gesproken. In de eerste plaats tot den Minister, die in ons midden heeft willen zijn. Het Departement van Z.Exc. heeft tot dusverre niet veel te maken ge had met onze gemeente, toch deed het hem genoegen, dat de Minister deze ge meente, een van de gezondste kinderen, niet vergeet en een moreelen steun wil geven bij haar pogen om voorlichting te geven. Hij hoopte dat het woord van den Minister voor de huisvaders een aanspo ring zou zijn om hun kinderen tot het vol gen der cursussen te bewegen. Daarna sprak de Burgemeester een woord van groote erkentelijkheid tot den heer Meijer de Vries voor zijn bezielend woord en tot den heer Wildt Meijboom voor de organisatie van dezen geslaagden avond. bijzonder mochten ontvangen de aanwe zige leden van het Hoofdbestuur van den Z. H. IJ. en de afdeelingsbesturen van Sas- senheim, Noordwijk en Lisse. Deze heeren waren, mede in verband met de feestelijke herdenking van drie jubilea in het bestuur der afd. Voorhout ter vergadering uitge- noodigd. Volgde nu voorlezing der notulen, door den" heer P. N. Vester, welke na een applausje der leden, onveranderd werden vastgesteld. Volgde nu rekening en verantwoording des kas, door den penningmeester, den heer G. M. Prins. De inkomsten waren in het sfgeloopen jaar ƒ290.70; uitgaven 1110.53, aldus een batig saldo van 180.17. Eenige leden controleerden de boeken van den pen ningmeester, welke in de beste orde wer den bevonden. Volgde nu een zeer mooi jaarverslag van den secr., den heer P. N Vester. Onder de ingekomen stukken was ter ta fel aanwezig het uitgebreide jaarverslag van den Z. H. IJ., waarna de voorzitter be kend maakte, dat men nu aan het meer feestelijk gedeelte der vergadering was ge komen en wel de herdenking dat drie be stuursleden hun functie voor den tyd van 25 jaar bekleedden. Als spreker trad naar veld en P. J. v. d. Hulst. Onder daverend applaus werd hun door spreker de eere- medaille op de borst gespeld. De heer Mat- thys uit Lisse, spreekt nu als Hoofdbe stuurslid een opwekkend èpropagandistisch woord. Met klem bracht spr. onder de aan dacht het mooie doel van den Z. H. IJ., het verzorgen der veiligheid, tijdens de ijs- perioden. De heer H. J. Vester bracht nu, ook namens zijn mede-jubilarissen, een dankwoord voor de decoratie. Vervolgens werden de aftredende be stuursleden P. J. v. d. Hulst, G. v. Leeu wen en P. A. v. Werkhoven, bij acclamatie door de vergadering herkozen. Deze hee ren namen allen hun benoeming weder aan. De heer C. Prins Lzn. werd met groote meerderheid van stemmen in het bestuur gekozen in de vacature van den overleden voorzitter. Hierna wordt nog een collecte gehouden voor het werkloozen-comité, wel ke 7.42% opbracht. Nog werd het woord gevoerd door den heer Breda, namens de afd. Sassenheim en den heer Imthorn na mens de afd. Noordwijk. Hierna ging men over tot een verrassing. Kostelooze inenting en herinenting. Ten huize van den gemeente-geneesheer voren de secretaris van den Z. H. IJ., de j dr. H. A. G. Bots, zal er a.s. Vrijdag 17 J. M. Dicke uit 's Gravenhage. De December, des nar heer W. heer Dicke feliciteerde de drie jubilarissen t.w. de heeren H. J, Vester, L. P. Zonne- namiddags om half drie, gelegenheid gegeven worden tot kostelooze inenting en herinenting. (SPROOKJE) 115. O wat leuk. In rijen stonden snoezige kleine bedjes met keurige witte lakentjes en roode wollen dekentjes. Het was de slaapzaal van de kabouters. 116. De koning lachte. „Ja Anneke, de kabouters moe ten aanstonds ook naar bed hoor. Net zoo goed. Kijk, daar gaat Appelwang ze reeds waarschuwen.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6