DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Vergunningen voor vrachtauto's AUTO-SNELBANEN Na de val van Nanking 378.011 29ste Jaargang DINSDAG 14 DECEMBER 1937 No. 8904 3)e £eiddeli£(2<>ii/fca/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi) vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT Gewone Advertentlën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES "an ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Dit nummer bestaat uil vier bladen. V De oorlog De oorlog is een verschrikkelijke gru wel. Een Christen, die niet al het mogelijke doet, om een oorlog te voorkomen, draagt zijn naam absoluut onwaardig. Een regee ring, die niet alle maatregelen neemt, alle krachten inspant, om een oorlog te vermij den, is een vijandin van haar eigen volk, inplaats van een dienares, wat zij behoorde te zijn. Nog weerzinwekkender handelt hij, die een oorlog durft uitlokken dat is onuit sprekelijk monsterachtig! En toch toch zijn wy niet voor natio nale ontwapening! Waarom niet? 't Is al dikwijls ver klaard, maar wij willen 't gaarne nog 'ns laten zeggen door het chr. hist, lid der Tweede Kamer, den heer de Geer. De heer de Geer bestreed verleden week in de Tweede Kamer den chr. democr. van Houten. Hij zeide: „Wanneer de geachte afgevaardigde deze gruwelen in lijnrechten strijd- acht met de eischen van het Evangelie, dan heeft hij daarin volkomen gelijk. Dan legt hij den vinger op een bran dende wonde in onze internationale samenlevingMet hem meen ik, dat de oorlog, door de voortschrijdende techniek en den in verband daarmee gedaalden zedelijken standaard, in een zóódanig stadium is gekomen, dat wie hem uitlokt een gedrochtelijke en af schuwelijke misdaad begaat. Minister Colijn sprak, blijkens het door den ge- achten afgevaardigde gegeven citaat, dit jaar in de Eerste Kamer van den „waanzin van den modernen oorlog". Er zullen weinigen zijn, die dit niet onderschrijven. In zoover de technische vooruitgang een vrucht is van de be schaving, kan men zeggen, dat onze beschaving gevaar loopt in een volgen den oorlog zichzelf te vernietigen." Maar, gelijk gezegd, jhr. de Geer be streed de conclusie van den heer van Hou ten en vervolgde: „In geen enkele samenleving kan het heil gezocht worden in weerloosheid. Weerloosheid zou de boosdoeners tot heerschers maken op aarde. Daarom kan, zoolang de internationale samen leving nog ongeordend is, de wapening van de individueele volken daarin he laas nog niet wórden gemist. Slecht is die toestand ongetwijfeld. Vooreerst wegens de rampen, die er uit dreigen. En in de tweede plaats, omdat bij eigen rechting niet de rechthebbende, maar de sterkste gelijk krijgt (wat niet al tijd hetzelfde zal wezen!). Maar slech ter nog zou het zijn, indien nu een deel der Staten, en wel juist zij, die door het nieuwe inzicht gegrepen zijn en die daarom naar een geordenden toestand streven, zich „weerloos" maakten en aan de anderen, de in dit opzicht nog „onsociale" elementen, het rijk alleen lieten. Dit zal toch, dunkt mij, door niemand kunnen weerspro ken worden. Wie deze materie princi pieel wil bezien, moet zich hierbij niet plaatsen op het standpunt, dat wij een kleine natie zijn. Principieel is er in dezen tusschen een kleine en een groo- te natie geen onderscheid. Indien de geachte afgevaardigde herinnert aan het woord: „Wie den Naam van Jezus Christus noemt, sta af van ongerech tigheid" en dan daaraan toevogt: „laat ons ook de ongerechtigheid van oor logsgeweld nalaten", dan geldt dit uiteraard voor een groot volk in ge lijke mate als voor een klein volk. Het geldt b.v. ook voor Engeland, waar van de vredesapostel lord Robert Ce cil de heer Tilanus herinnerde er Vrijdag nog aan dezer dagen zeide: „Indien de verdedigers van de ont wapening meenen, dat zij op deze wij ze den vrede dienen, antwoord ik, dat dit sinds de jongste gebeurtenissen niet meer waar is." Duidelijk wordt hier betoogd, dat en waarom ons volk niet weerloos mag zijn. De Spelling. Nieuwe commissie overbodig geacht 1 In de vergadering van de Tweede Ka mer kwam aan de orde de motie-Moller luidende: „De Kamer, overwegende, dat de instelling van een nieuwe commissie die aan de re geering wederom advies zal uitbren gen over de schrijfwijze van de Ne- derlandsche taal, overbodig geacht moet worden; van oordeel dat thans de eenige aanvaardbare oplossing van het spel ling-vraagstuk gelegen is in de aige- meene doorvoering, ook in de regee- ringsstukken, van de spelling 1934, gaat over tot de orde van den dag." De heer MOLLER (R.K.) brengt in deze motie een splitsing aan, daar de bezwaren tegen de twee leden ervan bij verschillen de kamerleden verschillend zijn. De motie wordt dus in twee gedeelten gesplitst. De eerste motie (het eerste lid der oude motie) wordt aangenomen met 67 tegen 28 stemmen (tegen de a.r., chr. hist., N. S. B.). De tweede matie (2e lid) wordt aange nomen met 57 tegen 38 stemmen (tegen de antirev., de chr. hist., behalve de heer Krijger, van de R. Kath. de heeren Ruys de Beerenbrouck, Loerakker, Bach, Groen, Sweens, Deckers en Bongaerts, de Lib., N. S. B. en Staatk. Ger.). Aan de Memorie van Antwoord op de begrooting van het Verkeersfonds zijn de volgende punten ontleend: Een wetsontwerp tot wijziging van de Pensioenwet voor de spoorwegambtenaren 1925 zal naar de minister vertrouwt de Kamer binnenkort bereiken. Het vervangen van overwegen door via ducten is, vooral in ons land, een zoo kostbare maatregel, dat daaraan in het al gemeen niet kan worden gedacht. De proefneming met een automatische sein- inrichting op den overweg van den Rijks weg te Steenwijk kan als geslaagd worden beschouwd, zoodat in den laatsten tijd aan de spoorwegdirectie vergunning is verleend, bij eenige thans nog bewaakte overwegen, waar de omstandigheden niet toelaten de bewaking zonder meer op te heffen, de afsluitingen weg te nemen on der voorwaarde, dat een automatische seininrichting zal worden aangebracht. De minister stelt zich voor, om in de eerste helft van het volgende jaar een wetsontwerp in te dienen tot re geling van de binnenvaart, waarbij voortgebouwd zal worden op de wet van 5 Mei 1933, betreffende de even redige vrachtverdeeling, terwijl hij voorts ongeveer gelijktijdig een voor- loopige regeling ten aanzien van het goederenvervoer per auto zich voor stelt te bevorderen. Het daarbij op den grondslag van een, van de commissie van advies en bijstand voor het Verkeersfonds ontvangen rap port, in te voeren vergunningsstelsel, zal zoowel de vrachtautodiensten als het on geregelde vervoer omvatten. Ter beteugeling van in het voor uitzicht van het vergunningsstelsel wellicht te wachten onnoodige en on- gewenschte uitbreiding van het ver- voerapparaat, zal in geen geval een latere datum dan die van het ver schijnen dezer memorie uitgangspunt kunnen zijn voor een regeling tot be oordeeling van aanspraken op ver gunning. Rijksweg Amsterdam- Bodegraven in het verschiet Aan de begrooting van het Verkeers fonds is nog ontleend: Het lag aanvankelijk in de bedoeling, het wegvak Amsterda mB odegra ven van het rijkswegenplan af te voe ren. Nadere overweging heeft den minis ter er toe geleid te bevorderen, dat dit wegvak, waarvan de kosten geraamd worden op 9.410.000, of met inbegrip van de personeelskosten op rond 10 millioen, op het plan zal worden gehand haafd. Tusschen Amsterdam en Rotter dam zullen op den duur twee wegen be schikbaar zijn, n.l. een weg lans de oost zijde van Leiden en een langs Gouda en Bodegraven. Het wordt niet noodig ge acht reeds thans beide wegen, welker aan leg zeer kostbaar is, ter hand te nemen en te voltooien. Aangezien de westelijke verbinding tevens van groot belang is voor het verkeer tusschen Rotterdam, Schiedam en Delft eenerzijds en Haarlem en de duinstreek anderzijds, terwijl deze weg tevens een kortere verbinding tot stand brengt tusschen Delft en Leiden en Amsterdam, ligt het in de bedoeling de westelijke verbinding het eerst tot stand te brengen De weg Maastrich tH eerlen is van het rijkswegen plan afgevoerd, omdat een verbinding tusschen deze beide plaat sen van het provinciale wegenplan en het in de gegeven omstandigheden niet noo dig geoordeeld wordt, daarenboven nog over een verbinding van het Rijkswegen plan te beschikken. De voorgenomen aanleg van een au t o- snelweg van Eindhoven naar Z u i d-L i m b u r g zal den bouw van een vaste brug over de Maas nabij Wessem noodig maken. Ofschoon het tracé voor dezen weg nog niet definitief is vastge steld, kan wel worden medegedeeld, dat het waarschijnlijk langs Leende, Maar- heeze. Weert, Maasbracht en Echt zal loopen. DE STAD WORDT „GEZUIVERD". Het incident met de „Panay". SJANGHAI, 14 Dec. (A. N. P.). De woordvoerder van het Japansche leger heeft medegedeeld, dat de Japansche troe pen Nanking thans geheel bezet hebben en de stad zuiveren van de laatste resten der Chineesche bezetting. Tegen het vallen van den avond is gis teren een Japansch oorlogsschip aangeko men op de plaats, waar de „Panay" is ge zonken om te helpen bij het reddings werk. Uit Nanking is een Japansche vlieg- boot vertrokken met personeel van den ge neeskundigen dienst en een consulair agent aan boord. Indien mogelijk, zullen de gewonden met dit vliegtuig naar Sjang hai worden vervoerd; indien dit niet mo gelijk is, zullen de gewonden aan boord van een Japansch of Amerikaansch oor logsschip worden vervoerd. De Japansche marine heeft alle mogelijke hulp geboden en zal een escorte verschaffen aan het schip, waarmede de gewonden worden ver voerd. Morgen wordt de autonome regeering uitgeroepen. PEKING, 14 Dec. (A. N. P.). De woordvoerder van het Japansche leger heeft aangekondigd, dat morgen een zelf bestuur van Noord-China zal worden uit geroepen. Alle winkels, hotels en particu liere huizen in Peking hebben last gekre gen, morgen de vlag met de vijf banen, rood, blauw, wit, zwart, geel, te hijschen. Deze vijf kleuren symboliseeren de vijf rassen, Mansjoes, Mongolen, Muzelmannen, Thibetanen en Chineezen. TOKIO, 14 Dec. (A. N. P.). Buiten- landsche waarnemers hechten groot belang aan de verklaring, dat de Chineesche re geering te Peking alle verdragen en over eenkomsten tusschen China en de buiten- landsche mogendheden die betrekkingen met China onderhouden zal eerbiedigen. Bij het uitroepen van den staat Mands- joekwo werd geen beperking gemaakt tot bevriende mogendheden. Men is van mee ning, dat deze passage beteekent, dat alleen de mogendheden, die er in toestemmen in onmiddellijk contact te treden met de nieu we Chineesche regeering, de verkregen rechten zullen behouden en eventueel nieu we rechten zullen krijgen. De Japansche pers verklaart, dat de mo gendheden, die met de oude regeering van Nanking willen onderhandelen, groote moeilijkheden zullen ondervinden bij het zoeken naar de verantwoordelijke autori teiten, die hun belangen kunnen beharti gen. Optochten in Japan. TOKIO, 14 Dec. (A. N. P.). In alle steden van Japan worden twee optochten georganiseerd om den val van Nanking te vieren. Vanmiddag zullen achthonderddui zend jongelieden voor het keizerlijk pa leis te Tokio defileeren. Vanavond zullen twee honderdduizend personen deelnemen aan een optocht met lampions. ITALIAANSCH JOURNALIST OMGEKOMEN. Bij beschieting van de „Panay", SJANGHAI, 14 December. (A. N. P.). Naar thans blijkt is de Italiaansche jour nalist, Sandri, de speciale correspondent van het blad „Stampa" uit Turijn, die zich met den specialen correspondent van de „Corrier della Sera" aan boord bevond van den Amerikaanschen kanonneerboot „Pa nay", tijdens het bombardement door Ja pansche vliegtuigen omgekomen. De an dere journalist is ongedeerd gebleven. KONNERSREUTH. De „Maasbode" publiceert de volgende bisschoppelijke verklaring van den Bis schop van Regensburg, welke in het orgaan voor het Bisdom Regensburg is versche nen: Amtsblad voor het diocees Regensburg. No. 12 van 10 Dec. 1937 pag. 112/113. Konnersreuth. In het jaar 1927 heeft Therese Neumann zich ingevolge bisschoppelijke beschikking aan een 14-daagsch medisch gecontroleerd onderzoek onderworpen. Het rapport over dit onderzoek werd gepubliceerd. Sindsdien zijn er tien jaren verloopen gedurende welke Therese Neumann, vol gens haar verklaringen, geen spijs en (sinds meerdere jaren) ook geen drank tot zich heeft genomen. Herhaaldelijk werden twyfels geuit, of deze verklaringen juist waren en niet mis schien op misleiding, of zelfmisleiding be rustten. De geschriften, die zich deels voor en deels tegen de betrouwbaarheid der ver klaringen van Therese Neumann uitspre ken, konden en kunnen een laatste ophel dering en zekerheid niet brengen. Aan de twijfels en den strijd kan slechts een nieuw medisch geleid en gecontroleerd onderzoek een einde maken, want het on derzoek van het jaar 1927 kon weliswaar den toenmaligen staat van zaken vaststel len, maar geen bevestiging of weerlegging zijn voor wat betreft de beweerde voedings loosheid gedurende de "olgende jaren. Daarom heeft de bisschop van dit diocees tegenover de familie Neumann herhaalde lijk den wensch uitgesproken, dat zij haar toestemming .tot zulk een onderzoek zou geven. Bij dezen wensch heeft zich het gezamen lijke Beiersche episcopaat en d.d. 4 Augus tus 1937 ook de H. Congregatie van het H. Officie aangesloten. Therese Neumann heeft zich bereid ver klaard tot het ondergaan van een onder zoek, maar haar vader heeft dit onderzoek tot nu toe geweigerd, respectievelijk aan onvervulbare voorwaarden verbonden. Bij dezen staat van zaken kan de kerke lijke overheid geen verantwoording op zich nemen voor het werkelijk bestaan der be weerde voedingsloosheid en voor het ka rakter van andere buitengewone gebeurte nissen te Konnersreuth. Zoo lang niet door een nieuw onderzoek klaarheid verschaft is, zullen dus ook geen schriftelijke vergunningen meer uitgereikt worden tot bezoeken bij Therese Neumann. Een definitief oordeel over de gebeurte nissen bedoelt hiermede niet gegeven te zijn. De in geschriften gevoerde strijd in deze zaak heeft, bij gebrek aan de nood zakelijke grondslagen, weinig zin en waar de en zou beter achterwege kunnen blijven. Nog meer geldt dit voor vele, van een zucht naar wonderen getuigende, en onge- waarborgde berichten, zooals ze bijvoor beeld vervat zijn in het „Konnersreuther Jahrbuch". Voor deze berichten is Therese Neumann niet verantwoordelijk, daar zij veelal zonder haar weten gepubliceerd werden. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Nanking thans in Japansche handen. De Japanners stellen een voorloopig bewind aan te Peiping. De incidenten op de Jangtse. (2de blad). Treedt dr. Schacht ook af als president van de Rijksbank? (2de blad). Delbos vertrekt hedenavond naar Praag. (2de blad). Het zesde slachtoffer van Weidmann. (Buit. Ber. 2de blad). Ingeschreven werkloozen Minder dan vorig jaar, maar meer dan in November De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling deelt mede, dat in de week van 22 t.m. 27 Uovember 1937 bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas waren aangesloten 471.300 personen (landarbei ders met 73.600 leden zijn hieronder niet begrepen). Van deze 471.300 verzekerden was in ge noemde week de geheele week werkloos 25.3 pet, (In de vorige verslagweek, 8 t.m. 13 November 1937, was het percentage 24.1). Het werkloosheidspercentage voor hen, die de geheele week werkloos waren, was in de tweede verslagweek van de maand November in de laatste jaren als- volgt: 1934 27, 1935 30.4, 1936 29.5, 1937 25.3. Bij de organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 27 November 1937 in totaal 396.692 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 373.816 mannen. Van deze werk zoekenden waren er 378.011 werkloos, on der wie 361.139 mannen. NEDERLANDER IN BELGIë GEARRESTEERD. In verband met spionnage-zaak, BRUSSEL, 14 December. (A.N.P.) De politie heeft thans de derde arrestatie verricht in de zaak der spionnage in het t vliegkamp Bierset, nabij Luik. Het betreft j den Nederlander Harmen Schmit I uit Utrecht, aldaar geboren in 1901. Schmit is gearresteerd in een cabaret in de Brusselsche voorstad Sint Joost- ten-Noode. Hij heeft verklaard, dat hij voor rekening van een anderen Nederlan der werkte. HET GASVERSTIKKINGSGEVAL De vrouw overleden. Zooals onder Gem. Ber. in dit blad reeds is gemeld, werd gisteren in een woning aan de Weteringstraat te Amsterdam een oud echtpaar, van resp. 79 en 80 jaar, dat alleen woonde en naar een onderzoek -heeft uitge wezen, geen familie meer bezit en van on dersteuning leeft, gisteren in bewusteloozen toestand gevonden. Het echtpaar, dat naar het Binnen-Gast- huis is vervoerd, is de vrouw inmiddels overleden, zoodat de politie haar verklarin gen in deze eenigszins duistere zaak moet missen. ARBEIDER ONDER LORRIE GEKOMEN. Aan gevolgen overleden. Gistermiddag is de 19-jarige C. van H., wonende te Schiedam, op het terrein van de werf Wilton Feijenoord, onder een lor rie gekomen. De jongeman werd met ernstige verwondingen naar het algemeen ziekenhuis overgebracht. Kort na aan komst is hij overleden. De lorrie, waaronder van H. is terecht gekomen, was geladen met ijzeren platen. Zij werd door van H. en eenige mede-ar beiders over rails voortgeduwd. Blijkbaar zijn de ijzeren platen gaan schuiven met het gevolg, dat de lorrie dompte. Van H. die achter de lorrie liep, is hierbij onder het vervoermiddel geraakt met boven staand noodlottig gevolg.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1