RECHTZAKEN BIOSCOPEN LUCHTVAART DINSDAG 7 DECEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 11 GEMENGDE BERICHTEN AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De heer D. R. uit Groningen, die eenige dagen geleden bij een auto-ongeluk te Hooghalen ernstig werd gewond, is thans in het ziekenhuis te Assen aan de gevol gen overleden. DOODELIJKE VAL VAN EEN REKSTOK Gistermorgen waren, naar het „Nwsbl. v. h. N." meldt, eenige arbeiders bij den heer J. ter Borg te Onstwedde in diens schuur om op orders te wachten. 'Eenige van hen begonnen aan een in de schuur staanden rekstok kunstjes uit te voeren. Hierbij kwam de pl.m. 35-jarige H. H. van de Barlage zoo ongelukkig te vallen, dat hij bewusteloos bleef liggen. Onmid dellijk werd de hulp ingeroepen van een dokter, doch zonder tot bewustzijn te zijn gekomen is de ongelukkige overleden. Hij laat een vrouw en vier kinderen achter. TRAM BOTST TEGEN MELKAUTO Geen persoonlijke ongelukken Vanmorgen tegen half acht is op de Ro zengracht te Amsterdam op den hoek van de Tweede Rozendwarsstraat een motro- wagen van lijn 13 tegen een stilstaande melkauto aangereden. De auto kwam van de zijde van de Nassaukade en wilde de Tweede Rozendwarsstraat inrijden. Op dat ©ogenblik kwam een tram van den kant van de Westermarkt, zoodat de auto, die op de trambaan reed, stopte. De bestuur der van den motorwagen, die vlak achter de auto reed, kon niet snel genoeg stop pen en' botste met een slag tegen de ach terzijde van de zware auto. Het voorbal- con van de tram werd voor een deel in gedrukt. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaatst, zoowei de bestuurder als de passagiers kwamen met den schrik vrij. De melkauto bleef vrijwel onbeschadigd. De tramwagen werd op doodspcor ge plaatst, zoodat het verkeer weinig vertra ging had. RONSELAAR VOOR SPANJE Een Hilversummer aangehouden. In samenwerking met de Amsterdamsche politie heeft de Hilversumsche recherche een Hilversummer aangehouden, die van ronselarij voor Spanje wordt verdacht. De aanhouding kon geschieden door de informaties, welke een inwoner van En schede aan de politie had verstrekt. De man had een zwager, die vroeger te Hil versum woonde, doch van wien men niets meer had gehoord, nadat hij zich met den thans gearresteerde had ingelaten. De man uit Enschede heeft zich met den Hilver- sumschen ronselaar in verbinding gesteld, daarbij voorgevende dat hij eveneens naar Spanje wilde. Men kwam het noodige overeen en de ronselaar bracht zijn slacht offer naar Amsterdam, alwaar hij aan een ander zou worden overgegeven. Te Amsterdam op het Centraal station greep de politie echter in. De aangehoudene, door wiens bemidde ling reeds verscheidene personen naar het linksche Spanje zouden zijn uitgezonden, is te Hilversum opgesloten en zal ter be schikking van den Officier van Justitie te Amsterdam worden gesteld. EEN NEGENJARIGE FIETSENDIEF „Wanneer men verre reizen doet, dan kan men veel verhalen", zoo dacht een 9-jarige knaap uit Meppel; hij kaapte een onbe heerd staand damesrijwiel weg en trok daarmede de wijde wereld in.' Na een moeizamen tocht kwam hij aldus de ,.N. R. Crt." te Heerenveen en zag daar voor de woning van den heer T. een nieuw damesrijwiel staan, dat hem beter paste dan zijn oude karretje; fluks werden de rijwielen verruild en op zijn nieuwe stalen ros ging het nu verder in de richting Langezwaag. Daar ontdekte zijn speurend kinderoog voor een kapperswinkel een jongensrijwiel, dat hem nog beter gelegen kwam en nogmaals vond een verwisseling plaats. Doch aan al het mooie komt een eind en zoo ook aan de zucht naar avonturen van den knaap, want toen hij na tal van om zwervingen bij avond te Wolvega aan kwam en vanwege de duisternis niet ver der durfde, werd het verlangen naar huis zoo groot, dat hij luid begon te huilen en zulk een medelijdend gezicht zette, dat een inwoonster zich over hem ontfermde. Toen bleek, dat de knaap van huis was weggegaan, werd de politie met een en ander in kennis gesteld, waarna de jongen, die nu het reizen al lang moe was, naar zijn doodelijk ongeruste ouders werd terug gebracht. DIEFSTAL VAN 50 RIJWIELMERKEN. Vermoedelijke dader aangehouden. Het onderzoek naar de daders van den op Zondag 26 Augustus, tijdens de gods dienstoefeningen bij de kerk te Oler-Gra- them gepleegden diefstal van een 50-tal rijwielbelastingplaatjes, heeft tot gevolg gehad, dat d£ marechaussee zoodanige aanwijzingen heeft weten te verkrijgen, dat tot aanhouding van een der vermoe delijke dieven kon worden overgegaan. Het is de 34-jarige arbeider H. uit Wes- sem, die ter beschikking van de Justitie te Roermond werd gesteld. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Nog voor geen tien politie agenten. W. A. de J. uit O e g s t g e e s t was het erf op komen stappen bij de G. te Voor schoten. Hij was niet van plan om kof fie te komen drinken of een ander soort visite af te legg_n. Neen, de man kwam een oankschroef ha en die, naar hij beweerde, zijn eigendom was. Of dit instrument wer kelijk zijn eigendom genoemd kan worden bleef in duisternis gehuld. Wel kwam vast te staan, dat de vrouw van de G. hem be leefd doch dringend verzocht had het erf te ver.aten wijl hij er niets te maken had. De juffrouw had zulks,' volgens haar zeg gen, verschillende malen gevraagd en nog wel op een waarschuwende toon. Verdachte had er niet veel voor gevoeld het erf zon der bankschroef te verlaten en had tegen de juffrouw gezegd: „Voor geen tien politie agenten". Nauwelijks had hij deze orakeltaal ten beste gegeven of veldwachter Franken was het erf op komen stappen en hoewel het geen „tien agenten" waren had verdachte op het zien van de blinkende knoopen toch maar de wijste partij gekozen en was ver trokken, Of hij de bankschroef toen bij zich had werd niet vermeld. De Officier van Justitie, mr. Cohen Ter- vaert. achtte het ten laste gelegde feit be wezen en e hte een boeete van 5 subs. 5 dagen. De politierechter deed er een gul dentje bij, zoodat het ten slotte werd f 6 subs. 12 dagen. Zooiets mag men niet zeggen. Een zekere T. B. uit den Haag was naar Voorschoten getogen om mej. H. eenige „waarheden" te vertellen. Hij had haar de minder hoog-gestemde woorden toegevoegd van flesschentrekster en op- lichtster. Verdachte: „Dat heb ik niét gezegd", waarop de politierechter informeerde wat hij dan wel gezegd had. „Ik heb gezegd, dat begint veel op fles- schentrekkerij te gelijken", antwoordde verdachte. Poi.r „Man. luister nu eens, dat is nou muggen zifterij van je, je wil je eruit draai en' De kruideniersbediende N S. uit Voor schoten had de woorden ook hooren zeg gen door verdachte. Volgens dezen getuige was het nog erger geweest, want verdachte had voor elk woord het prachtig Neder- landsche woord „vuile" gezet, daarmede nog meer naaruk op de woorden leggend. De Officier vond het niet te pas komen en eischte een boete van f 20 subs. 20 dagen. Verdachte: „Ik heb het niet gezegd, maar toch riep ik uw'clementie in". De politierechter voelde niet veel voor clementie, gezien 't strafblad van verdach te en veroordeelde conform den eisch. Rondom een fototoestel. J. v d. B., R. R. E. A. J. de G., allen bloemistknecht te Sassenheim hadden gedrieën een fototoestel weggenomen ten nadeele van een zekeren T. H. P. Daar het rapport gunstig luidde, wilde de Officier allen verdachten nog een kans geven en eischte tegen elk een gevangenis straf voor den tijd van twee maanden, maar voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en onder toezicht stelling van het Leger des Heils. De politierechter was het daarmede eens en met een ernstige waarschuwing werd het -vonnis conform den eisch. De Heler. Vervolgens moest in het verdachten bankje plaats nemen A. W. uit Sassen heim. Deze had het fototoestel voor een koopje van de vorige verdachten gekocht. Politierechter: „Je kon toch zeker best begrijpen, dat het niet in orde was en toch heb je het gekocht. Dom vind ik dat". De Officier eischte wegens opzettelijke heling een voorw. gevangenisstraf voor den tijd van vier maanden, met een proeftijd van 3 jaar en onder toezicht stelling van het Leger des Heils. Uitspraak werd conform den eisch. Nog een verduistering. D. P. uit V e u r hoorde wegens verduis tering een eisch en tegen zich van 6 maan den gevangenisstraf voorw. met een proef tijd van drie jaar. Ook de politierechter wilde het met dezen verdachte nog eens probeeren en ging met het rapport mede, dat tot een voorw. straf concludeerde. Met een ernstige reprimande kon ook aeze verdachte naar huis gaan, want het vonnis werd conform den eisch. HAARLEMSCHE POLITIERECHTER. KAT IN EEN BRANDENDEN OVEN GEWORPEN. Bakker tot een week gevangenisstraf veroordeeld. Voor den Haarlemschen politierechter, mr. Top, heeft zich gisteren een 23-jarige bakkei te verantwoorden gehad wegens dierenmish indeling. De man die er in de omgeving voor bekend staat, dat hij zoo goed konijnen kan slachten, kreeg onlangs bezoek van een kennis, die hem verzocht, zijn kat te willen afmaken. De bakker gaf de kat eerst een harden slag op den kop, stopte het versufte dier in een zak en wierp deze in het vuur van zijn oven Het arme dier had in zijn doodsangst nog een poging gedaan, om door een rookkanaal te ont snappen, maar was daarin niet geslaagd. De Officier van Justitie eischte 15. boete, doch de politierechter, die in scherpe bewoordingen de handelwijze van den bak ker laakte, achtte een geldboete hier niet de juiste stiaf. Hij veroordeelde den bakker tot een week gevangenisstraf. Hoe een werkgever aan goedkoop personeel kwam. Voor den Haarlemschen politierechter heeft een veehouder uit Haarlem terecht gestaan verdacht van medeplichtigheid aan valschheid in geschrifte. De man wilde in H i 11 e g o m een „goed koop" huis bouwen, waarvoor hij oud ma teriaal gebruikte en een werkloozen met selaar aannam voor 35 ct. per uur. Omdat de metselaar daar uiteraard niet van kan bestaan gaf de veehouder hem gelegen heid om als „werklooze" te stempelen en bracht hem zelfs in zijn eigen auto in de nabijheid van het stempellokaal. De met selaar werd veroordeeld wegens het met opgeven van inkomsten bij het stempelen, tot 3 weken gevangenisstraf voorwaardelijk. Tegen den veehouder, die met klem be weerde niet geweten te hebben dat de met selaar zijn loon bij het stempelen niet op gaf, werd 2 maanden gevangenisstraf ge- eischt. De verdediger, mr. v. Löben Seis pleitte op juridische gronden vrijspraak. De politierechter heeft schriftelijk vonnis gewezen en den veehouder op juridische gronden vrijgesproken. Op 24 October j.l. heeft de 57-jarige losse arbeider R. J. E. uit H i 11 e g o m, terwijl hij in staat van dronkenschap verkeerde, met zijn rijwiel aan de hand de Weerestein- straat overgestoken en niet voldoende gelet op het verkeer daar ter plaatse. De ambte naar eischte na getuigenverhoor een* geld boete van 6.— subsidair 4 dagen hechte nis. De Kantonrechter veroordeelde verdachte tot een geldboete van 10.— subsidair 5 dagen hechtenis. Wegens overtreding der Vleeschkeurings- wet stond terecht de slager O. Z. uit H i 1- i e g o m. Verdachte 'rad ongeveer 30 K.G. ongekookt schapenvleesch in zijn winkel voorradig gehad zonder het vereischte keu- ringsmerk der gemeente Hillegom. Alleen het merk der gemeente Haarlem was er op aanwezig vanwaar het afkomstig was. De ambtenaar eischte tegen verdachte een geldboete van 25 subs. 10 dagen hechte nis. De Kant mrechter veroordeelde verdach te tot een geldboete van 15 subsidair 10 dagen hechtenis. Vervolgens stond terecht L. van A., chauf feur uit Hillegom, terzake dat hij op 27 Oct. j.l. mei zijn vierwielig motorrijtuig op den Hoofdweg in de Haarlemmermeer niet heeft willen uitwijken voor het vier wielig motorrijtuig bestuurd door den heer G. Buurman, autohandelaar uit L iss e, toen deze verdachte wilde passeeren. De ambte naar eischte tegen verdachte een geldboete van 15 subsidair 15 dagen hechtenis. Overeenkomstig de eisch werd verdachte veroordeeld. De 43-jarige kapper S. Chr. K. uit L i s s e had de loonlijst van zijn bediende G. K. niet op tijd bij den Raad van Arbe'd ingezonden.- De ambtenaar eischte tegen verdachte een geldboete van 1 subsidair 1 dag hechtenis. De Kantonrechter verhoogde de boete tot 5. subsidair 3 dagen hechtenis. HEATER HOOKK1LMS INHOUD AANVANGSUUR KEURING Lido: Meisjespensionaat (Angela Salloker, Attila Hörbiger). Circus Buffalo Bill (Barbara Stanwyck, Preston Forster). Speelfilm Sensatiefiln Dag. 8.1511.15 uur t. ijgy bovendien 27 uur. Matinée £at. en Woensd 3.30 uur. Goedgekeurd. Trianon: Grazige Weiden. (Rex Ingram). Rijksmuseum (van Otto van Neyenhoff). Speelfilm Docum. film. Dagelyks van 8—11 uur. lederen.middag om 2 uur matinée. Goedgekeurd voor volwassenen Luxor: Een avontuur in Polen (Gustav Frö- lich). Het mysterie van de zwarte kat (Ricardo Cortez, June Travis) Avonturen film. Detective film. Dag. 8—11 uur, Zon dags bovendien van 27 uur. Matinée Zaterd., Woensd. en Donderd. 2 uur. Goedgekeurd voor volwassenen Casino: Afgekeurd. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Iets, dat op aanranding gaat ge lijken. Toen de 20-jarige mej. G. A. v. L. uit Zoeterwoude op den Stomp wij kschen weg liep, werd zij aangevallen door eenige personen, welke haar van achteren beet hadden gegrepen en tegen den grond ge worpen. De aangevallene had zich daarbij leelijk aan de knie gewond, terwijl ook haar kleeren aardig waren toegetakeld. Als eerste verdachte in deze zaak moest terecht staan de monteur L. D. uit S t o m p- w ij k. Mej. v. L., als getuige gehoord, verklaar de, dat zij op den avond van den tweeden September plotseling was vastgegrepen en tegen den grond geworpen. De volgende getuige, J. J. uit Stomp w ij k die er ook bij was geweest, vertelde met een doodleuk gezicht niets gezien te hebben. Zeker door de duisternis? De kantonrech ter vond het heel vreemd, want bij de po litie had hij gezegd het wel gezien te heb ben. Zoowel de ambtenaar als de kantonrech ter vonden heel ernstig, wat verdachte ge daan had. Het gaat maar niet op om een meisje aan te vatten en op den grond te werpen. Eén ding pleit voor verdachte en wel het berouw, dat hij getoond heeft over het voor gevallene. Hiermede rekening houdende en tevens in aanmerking nemende de ruiter lijke bekentenis van verdachte, waren de eisch en de uitspraak 7.50 subs. 3 dagen. De tweede verdachte in deze zaak was de boterhandelaar P. van Da eveneens uit Stompwijk. De behandeling der zaak had een zelfde verloop als de voorafgaande en ook hier waren eischen en uitspraak 7.50 subs. 3 dagen. „Vrouw, hou je vast, want we gaan er an". Dezen welêemeenden raad had de Kat- w ij ksche vischhandelaar A. de Niet zijn vrouw toegeroepen toen hij met zijn visch- autotje bij de Drie Witte Palen had ge reden en toen plotseling een andere auto op zich aan had zien komen. Deze auto, bestuurd door M. B. uit Deventer, was par does op het vischauto-tje terecht gekomen. Dat zooiets nog kan gebeuren op den bree- den Rijksstraatweg te Oegstgeest is een raadsel te noemen. Vast kwam te staan, dat verdachte in het geheel niet op het andere verkeer had gelet. Deze onoplettendheid kwam hem te staan op een eisch van 20 subs. 8 dagen. Uitspraak conform. Een Gordiaansche knoop. De Eltax-chauffeur J. K. uit Leiden was met zijn auto aan komen rijden uit de richting Voorschoten en was toen de Spoorhavenbrug aan den Haagweg te Lei den opgereden. Edoch, aan de andere zijde naderde een andere auto, welke voorrang had en van deze voorrang dan ook gebru k trachtte te maken. Trachtte, want precies midden op de brug waren beide auto's tot stilstand gekomen en was het begin van den knoop aanwezig. Het begin pas, want aangezien deze brug, of beter gezegd dit bruggetje, pas gesloten was geweest voor het rijverkeer, stond aan beide zijden een file auto's opgesteld. Aan beide zijden had den de auto's zich in beweging gezet, wat tot gevolg had, dat de knoop steeds grooter werd. Ook wielrijders en voetgangers had den het hunne er toe hijgedragen om den warboel nog grooter te maken. Het mooiste van tiet heele geval was echter, dat ook de spoorboomen niet naar beneden konden vanwege de steeds aangroeiende massa. Ook het treinverkeer was toen maar stop gezet. En dit geschiedde den 7en October 1937 op den grooten snel verkeersweg den Haag Utrecht. Nadat de brugwachter nog als getuige had verklaard, dat hij verdachte een stop- teeken had gegeven, waaraan deze niet had voldaan, werden eisch en uitspraak 20 subs. 14 dagen. Zoolang er nog zulke rijders zijn, is veilig verkeer een sprookje. Zekere P. B. die verstek liet gaan was te Noord wijkerhout aangehouden ter wijl hij in een auto reed. Zijn remmen wa ren waren toen geprobeerd en het resultaat was geweest, dat als men de handrem ge bruikte, de auto rijdende met een snelheid van 40 K.M. reeds na115 M. tot stil stand kwam; gebruikte men echter de voet- rem dan kwam het spul, want zoo iets noemt men toch geen auto, eerst na 34 M. tot stil stand. Ook het rijbewijs was niet aanwezig geweest maar dat was toen maar een bij komstigheid. De ambtenaar eischte een geldboete van totaal 35 subs. 20 dagen. De kantonrechter legde een boete op van 20 subs. 8 dagen. Nog zoo iemand. W. B. uit Leiden was blijkbaar ook al geen voorstander van veilig verkeer, want hij had met een auto gereden zonder rem men, geen rijbewijs, geen richting-aanwij zer, stuur niet in orde, teveel links gere den en toen een aanrijding veroorzaakt. Deze zaak werd aangehouden. „Geef ze maar een bonnetje, want zij maakt alle menschen wakker." Dat waren de woorden geweest van een hotelportier te N o o r d w ij k tegen een agent van politie. En het was erg geweest zooals mevrouw B. uit Amsterdam met haar auto over de Koningin-Astrid Boule vard te Noordwijk had gereden. Volgens omwonenden was dit rijden niet zoo rus tig gegaan als men rondom het nachtelijk uur van een dame mag verwachten. Zij had n.l. op haar claxon een heel jaszcon- oert willen geven en was daarin in zoover re geslaagd, dat zy de omwonenden aan hunne resp. ramen deed verschijnen, niet om haar een compliment te maken over haar muzikale prestaties, maar om haar een aantal lieflijkheden naar het hoofd te slingeren zooalsenfin wij begrij pen elkaar. Ook in deze zaak deden zich „klanken" hooren, die een aanhouding wenschelijk maakten. Aldus besloten. Nog meer verkeersovertre dingen. L. G. v.d. L., koopman uit Leiden, was moedwillig op eenige personen ingereden die stonden te praten nabij de Beesten markt te Leiden. Een van deze conversee- rende lieden, zekere M. A. v. D. uit Zoe terwoude kon slechts door een sprong te maken, een wereldkampioen waardig, het veege lijf in veiligheid brengen. Eisch 20 subs. 10 dagen. Uitspraak 15 subs. 5 dagen. M. W. H., die verstek liet gaan, had met zijn auto te Sassenheim onnoodig links gereden waardoor hij een wagen met met- selmaterialen omver had gereden. Het heele gevai was op het trottoir terecht ge komen. Eisch 25 subs. 10 dagen. Uitspraak 20 subs. 8 dagen. H. B. uit de Haarlemmermeer had ook al verkeerd gereden in de Hoofdstraat te Sassenheim. Hij had geheel onnoo dig links gereden, waardoor mevrouw J. D. uit O e g s t g e e s t, die daar ter plaatse per rijwiel reed, met haar kindje achterop, aangereden was. Moeder en kind waren tegen den grond gssrriakt, gelukkig zonder zich ernstig te bezeeren. Eisch 20 subs. 14 dagen. Uitspraak 20 subs. 8 dagen. J. de J. uit den Haag was de volgende verkeerszondaar. Hij had met zyn auto op het voetpad gereden op den Rijndijk te Voorschoten. Eenige personen die daar liepen te wandelen, waren in gevaar gekomen en een van hen, zekere v. d. K., wist door snel opzij te springen een aan rijding te voorkomen. Eisch 10 subs. 4 dagen. Uitspraak con form. J. v. K. uit Voorschoten heeft op de Breestraat te Leiden een kermiswagen getorpedeerd ook al door niet behoorlijk uit te wijken. De 'kermiswagen had het loodje gelegd. Verdachte kwam van een „koude ker mis" thuis, want hij werd veroordeeld tot een boete van 10 subs. 4 dagen. A. v. d. B. uit den Haag had te Sassen heim het verkeer in gevaar gebracht door zyn linker richtingaanwijzer uit te steken en toen niet naar links te gaan, maar naar rechts. Het achter hem komend verkeer wist niet wat te doen en aanrijdingen waren toen natuurlijk niet uitgebleven. Verdachte zeide wel degelijk richting te hebben aangegeven naar rechts, wat den kantonrechter de verzuchting deed slaken: „zeker met een slap handje?" Eisch en uitspraak 15 subs. 5 dagen. W. v. d. H. uit den Haag had te Leiden geen voorrang gegeven aan verkeer van rechts, nabij het kruispunt de Gijzelaars- bank. De daar geposteerde verkeersagent was juist ingerukt. Het natuurlijk gevolg was een aanrijding geweest. Eisch 15 subs. 5 dagen. Uitspraak con form. Verder werden nog veroordeeld: J: J v. d. P. te Noord w ij kerhout, die zijn koeien niet had thuis gehouden, waardoor zij op het terrein gekomen waren van eenige andere inwoners van Noord- wijkerhout. Er was door de beesten nogal schade aangericht. Het geval was uitge komen omdat de koeiensporen naar het erf van den verdachte leidden. Eisch en uitspraak 10 subs. 4 dagen. G. H. H., expediteur uit den Haag, had zich op aansporing van de politie niet van de Leidsche markt verwijderd. En om dat het met woorden niet gegaan was, was ei geweld gebruikt. Bovendien moest hij nu nog 5 boete betalen of anders twee dagen brommen. BOMMENWERPER VLIEGT 554 K.M. PER UUR. Een Italiaansche tweemotorige bommen werper van het type Breda 88 heeft zoo juist het snelheidsrecord over 100 K.M. in gesloten parcours op zijn naam gebracht. Den afstand van 100 K.M., die op het traject Fiumicino-Anzio nabij Rome werd afgelegd, vloog de piloot, ingenieur Furio Nico, met een gemiddelde snelheid van 554 K.M. per uur. Het vorige record van 518 K.M. per uur stond eveneens op naam van een toestel van het type Breda 88. HELIUMGAS NAAR DUITSCHLAND. Voor de Zeppelin. Het Amerikaansche staatsdepartement heeft den agent van de Duitsche Zeppelin Maatschappij gemachtigd 17.900.000 kubie ke voeten onbrandbaar heliumgas uit te voeren. Dit helium is noodig voor den nieu wen Zeppelin L. Z. 130. Door deze mach tiging is de weg gebaand voor een hervat ting van de proefvluchten met bestuurbare luchtschepen tusschen Duitschland en de Vereenigde Staten in het volgende voor jaar.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 11