DE VERZWARING VAN DEN DIENSTPLICHT ZATERDAG 4 DECEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Tweede Kamer N.S.B.'ers achten het plan lang niet voldoende. Een motie, die in duigen viel. - Het sprookje van Roestam Ellendi. BEGROOTING VAN DEFENSIE. De Tweede Kamer heeft gistermiddag de behandeling van de begrooting van Defen sie met de wijziging van de Dienstplicht wet voortgezet. Hoe ver met de bewapening moet worden gegaan. De eerste spreker, de heer SCHILT- HUIS (V. D.) bestreed het betoog van den heer Duymaer van Twist waar deze had beweerd, dat soc.-dem. en vrijz.-dem. aan sprakelijk moesten worden gesteld voor den achterstand in de bewapening. In de huidige omstandigheden is het ze ker niet moeilyk mee te werken aan ver sterking van de defensie; wèl: te weten hoever men ten deze moet gaan. In elk ge val gaat het niet aan, alle financieele mo gelijkheden aan te wenden voor defensie doeleinden. De ingediende plannen nu gaan de draagkracht van ons land verre te bo ven. Vreemd vond spr. het, dat minister van Dijk nu opeens 4 jaar eerder aan den nieu wen kruiser wil beginnen, dan minister Co- lijn verleden jaar noodig achtte. Wat de wijziging van de Dienstplichtwet betreft, geloofde spr. dat de eerste oefen tijd niet meer dan 8 maanden behoeft te bedragen. Men heeft geleerd in denzelfden tijd veel meer te presteeren dan vroeger. Herhalingsoefeningen kunnen dan in de herfst worden gehouden. Zes maanden acht te spr. te kort, met het oog op de grensbe- veiliging. Ook inzake het contingent heeft de re geering te hoog gegrepen. Volstaan kan worden met 27.400 man. Te laag, te kort en te weinig. De heer De MARCHANT (N. S. B.) zet- uiteen, dat de N. S. B. de Regeering in dit opzicht zal steunen, ongeacht de bezwaren welke zij tegen deze Regeering heeft. De Regeering zal natuurlijk ontkennen, dat onze bewapening tegen Duitschland ge richt is. Vast staat evenwel, dat hier aan verster king van bewapening werd gedacht nadat Duitschland tot herbewapening was over gegaan. Ons leger moet sterk en goed geoefend zijn. Het contingent van 32.000 is te laag, men moet elk jaar nagaan hoeveel jonge man nen beschikbaar' zijn. De eerste oefentijd van 11 maanden is te kort. Hij drong verder aan op aanschaffing van veel „tanks", afweergeschut en paar den, die bij een eventueel benzinegebrek dienst kunnen doen, waar deze paarde- krachten niet door benzine, doch door gras worden gevoed. Indië is het meest onverdedigd. Een Ja- pansch blad noemde onze vloot een hoop oud-roest; toch moet in Indië het zwaarte punt van onze verdeding liggen. Spr. dient een motie in, waarin verschil lende wenschen tot uitdrukking worden ge bracht voor een krachtige versterking van onze weermacht, speciaal voor Indië, en waarin in de eerste plaats 2 nieuwe zware kruisers worden gevraagd. De motie is onderteekend door de 4 N.S.B.-leden. Er moet dus nog één on derteekenaar bij. Spr. vertrouwt, dat de Kamer haar medewerking niet zal weigeren en doet ten deze een beroep op de Chr.-Hist.-fractie (groote vroo- lijkheid). De motie werd niet onder steund en maakte daarom geen onderwerp van beraad slaging uit De heer TILANUS (C-H.) hoopt, dat de aangekongide verbeteringen niet te laat gerealiseerd zullen worden, t.a.v. de Dienstplichtwet is spr. daarop niet gerust. Behalve zij, die instemmen met de plan nen der regeering, zijn er die méér en die minder willen, b.v. N S. B. en Chr. Dem. Spr. acht hetgeen de N. S. B. zou willen niet te veel, maar men moet een gelijk pro- portioneele maatstaf aanleggen; boven dien was in de toelichting meermalen een beleedigende toon te beluisteren, een be- leediging van onze vloot. Spr. betreurt dat zooveel moet worden gereserveerd voor de versterking van onze weermacht, ten koste van sociale maatre gelen, doch wij staan voor een harde nood zakelijkheid. Uitbreiding van onze vloot achtte spr. zeer noodig. Wat le regeering vraagt is ze ker niet te veel. Amendementen welke een vermindering daarvan beoogen zullen spr.'s steun niet krijgen. Is echter bij alle wapens voor den eersten oefentend wel 11 maanden noodig? Spre ker vroeg den minister hem dat nog eens duidelijk uiteen te zetten. Kan de luchtdoel- artillerie b.v. niet met minder toe? „Geen op- of aanmerkingen" De heer AMELINK (A.-R) gaf aan de plannen van de regeering zijn volle instem ming; zij zijn ook belangrijk tegenover de werkloosheid en zullen van invloed zijn op de binnennlandsche conjunctuur. De contingentsvergrooting tot 32.000 is beslist noodzakelijk; mede ook in verband met de moderniseering van de bewapening. Spr. was ook onvoorwaardelijk voorstan der van een oefentijd van elf maanden, zoo wel met het oog op de opleiding als voor de grensbeveiliging. Spr.'s fractie zal de regeering bij haar plannen gaarne willen steunen. Spr. betreurde dat de soc.-dem. nog al tijd een zekere vijandigheid en wantrou wen tegenover de weermacht demonstree- ren. De heer Albarda zal nooit spreken van „onze vloot". De heer DE VISSER (comm.): Als hij minister wordt! (vroolijkheid). De heer WENDELAAR (Lib.) betuigde hulde voor het convooiwerk van onze Ma rine. Spr. vroeg den minister of het geen aan beveling verdient het geheele vliegwezen onder defensie te brengen dus ook de burgerluchtvaart. Is verlenging van den oefentijd tot 11 maanden noodzakelijk? vroeg spr. Een smoezelig sprookje. De laatste spreker van dezen middag was de heer ROESTAM (comm.) die het be treurde dat de fascistische landen Duitsch land en Japan niet genoemd worden als de toekomstige vijanden. Dat de commu nisten belagers van de democratie en den wereldvrede zijn, is een sprookje, aldus spreker. VERDWENEN GEMEENTEN De dorpen bleven beslaan! De meeningen over het aantal gemeenten in ons kleine landje ioopen nogal uiteen. We bedoelen daarmede te zeggen, dat er volgens sommigen niet te veel, volgens an deren veel te veel gemeenten zijn. Dat de laatslen de grootste groep vormen, is bijna wel zeker. Telkenjare weer lezen wij het bü de al- gemeene beschouwingen der begrooting van het Departement van Binnenlandsche Zaken, dat toch vooral vele liliputters- gemeenten kunnen worden vereenigd, en motief daartoe is steeds weer de bezuini ging, welke daaruit zou voortvloeien. Uit de gegeven antwoorden en de gehouden be sprekingen blijkt dan ook telkens weer, hoe verschillend ook daarover wordt gedacht. Of het onder aandrang daarvan is, dat er toch elk jaar weer enkele gemeenten gaan verdwijnen, weten wij niet, maar "het aantal is sedert 1851 toch al belangrijk af genomen en als we t aantal van toen en nu r.aast elkaar zetten, mogen de voorstanders van opheffing, combinatie dus, niet kla gen. In 1851 dan telden we hier nog 1209 ge meenten, terwijl dat in Januari 1936 1060 bedroeg. Van de 149 opgeheven gemeenten be hoorde het grootste aantal, n.l. 55 tot Zuid- Holland, waarop Brabant met 31 volgde; Noord-Holland volgde met 21, kreeg er echter twee nieuwe voor terug, n.l. de Haar lemmermeer en Anna-Paulowna. Tusschen 1851 en 1850 werden niet min der dan 72 gemeenten opgeheven. De enkele maal, dat een grenswijziging tusschen twee provincies tot stand kwam, betrof dit Zuid- en Noord-Holland, waarbij Leimuiden in 1864 aan eerstgenoemde provincie werd toebedacht. Tot 1918 was alles vrij rustig; daarna werd de zelfstandigheid van vele gemeen ten weer aan het algemeen belang opge offerd. De meest bekende zyn de uitbreidingen van Amsterdam, den Haag, Rotterdam, Eindnoven, Maastricht, Enschede en den Bosch. Uit de Rijnstreek en onze naast omge ving zijn met de jaren als gemeenten ver dwenen o.a. Achttienhoven, dat gevoegd werd bij Nieuwkoop, Hoogeveen kwam bij B n t h u i z e n, Hoogmade bij Wou- brugge, Kalslagen bij Leimuiden, de Vrije en Lage Boekhorst bij Alkemade en Aarlanderveen en Oudshoon bij Al phen. Zij, die de belangrijkheid dier plaatsen kennen, zullen kunnen begrijpen, dat men er indertijd toe gekomen is, ze te vereeni gen, en niemand van thans zal dat nog be treuren. Als men echter in dien tijd gevochten heeft om hetgeen historisch was gegroeid, zoo te laten, en zooals men dat in de laatste jaren doet, dan kunnen wij ons zoo voor stellen, dat er veel gestreden is. Menige deputatie is naar den Haag ge trokken, een stroom van requesten is die deputanten gevolgd, de meest „hartelijke" discussies zijn in vele gemeenteraden ge voerd, allemaal dikwijls zonder dat het baten mocht. Een enkele maai slechts wor den alle moeiten met succes bekroond. Om bij de Rijnstreek te blijven, herin neren wij ons, dat de zelfstandigheid van Zevenhoven al eens in gevaar is ge weest In 1919 nog hadden Gedeputeerde Staten booze plannen voor een vereeniging met Nieuwveen. Dooi het krachtig ver zet van Zevenhoven is een annexatie niet tot stand gekomen. Wie de ligging van beide plaatsen ten opzichte van elkaar kent, kan begrijpen, dat een samensmelting hier uit den booze was. Hoeveel andere motieven nog opgeld doen bij bedreiging van vereeniging, is te over bekend uit de vereeniging van Zoe- termeer er\ Zegwaart, en met de nu voorgenomen vereeniging van Stomp- w ij k en Veur met een grenswijziging naar Nootdorp, om van andere nog maar niet te spreken. Mat wat een ijver strijdt men dan niet voor zijn plaats? Dat dient gerespecteerd te worden en als de bevolking de consequen ties van een-blij ven-bestaan accepteert, wat is er dan dikwijls tegen om te laten wat er was? Onze bedoeling is echter niet een strijd van voor- en tegenstanders uit te lokken. Het ging er slechts om in 't kort te laten uitkomen, wat er in een tijdsverloop van ruim 80 jaar op dit gebied is veranderd. GEMEENTERAAD VAN WARMOND KATWIJK. Personalia. By Kon. Besluit van 1 De cember is, met ingang van 2 December 1937 aangewezen als waterschout-plaatsver vanger te Katwijk P. Ruwhof, brigadier majoor van de gemeente-politie aldaar. Arbeidsbeurs. Stand der werkloosheid. Mannen 350, jongens 9, meisjes 9, totaal 368 Stand van de overeennkomstige week v. h. vorige jaar 493, waarvan 442 boven 18 jaar. KATWIJK AAN DEN RIJN Dammen „Steeds Hooger". Gisteren speelde het le tiental de 4de ronde voor den „Meijer-beker". De uitslag was: A. BoskampQ. de Lange 02, J de Best W. v. Rijn 02. J. FennesP. v. d. Valk 2 —0, L. v. d. Valk—J. de Best 2—0, W. v. d. EshofP. Bosman uitgest. Donderdag 9 Dec. speelt het 2e tiental in eigen clublokaal tegen „Ontspanning" uit Noordwijk. Het le tiental speelt dien avond de 5e ronde voor den bekerwedstrijd NOORWIJKERHOITT. Schoonhouden Raadhuis. Burgemees ter en Wethouders hebben tot werkster op het raadhuis aangesteld mej. H. Jansen al hier. De werkloosheid. Op het einde van November stonden als zijnde geheel werk loos ingeschreven 290 personen, waaron der 236 landarbeiders, 13 bouwvakarbei ders en 4 chauffeurs. Op hetzèlfde tijdstip stonden het vorig jaar ingeschreven 357 personen, dus 67 meer. Sluiting kapperszaken. Vrijdag 3 De cember is afgekondigd het Koninklijk goedgekeurde raadsbesluit waarbij de ver ordening werd vastgesteld tot sluiting van de kapperszaken op de Maandagen na 1 uur des namiddags, alleen voorzoover be treft het verrichten van kappers- en bar bierswerkzaamheden. Maandag a.s. is dus det verordening reeds van kracht. RIJNSBURG Bloemen. De eerste getrokken narcis sen (Helios) werden dezer dagen aan „Flo ra" geveild. Ze gingen voor 22.40 per 100 stuks. Voor de nederlaagwedstrijden speelden Oude Post II tegen LUTO II. De partyen waren als volgt: B. Schreuder (O. P.) 150 40 14 3.75 v. Dijk (Luto) 148 40 15 3.70 A. J. v. d. Wiel 51 2(3 6 1.95 G. v. Eik 150 26 36 5.73 G. v. Diest 120 46 15 2.60 C. Slootbeek 125 46 18 2.71 H. Schco (res.) 125 34 17 3.67 Th. v. Tol 102 34 18 3.— Luto II behaalde de overwinning met Onder voorzitterschap van den heer A. J. L. Ketelaar, Burgemeester, kwam de Raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen. Afwezig met kennisgeving de heer dr. H. J. A. Walenkamp wegens ziekte. Nadat de voorzitter de bijeenkomst met ge bed had geopend, sprak hy als volgt: Een telegram aan de Prinses. Wij allen hebben met groote angst gele zen het ongeval dat Z. K. H. Prins Bern- hard is overkomen, doch gelukkig zijn de latere berichten van geruststellenden aard Wij hopen van harte, dat God den gemaal van onze Kroonprinses moge sparen en hem spoedig weer geheel hersteld aan onze Prinses zal teruggeven. Ik stel derhalve uwen Raad voor het navolgende telegram van deelneming te zenden: „De Raad van Warmond, in vergade ring bijeen, geeft eerbiedig uiting aan Uwe Koninklijke Hoogheid van zijne oprechte deelname aan het aan Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard overkomen ongeval en smeekt Gods zegen af tot Hoogstdeszelfs spoedig en algeheel herstel". Dit telegram werd gezonden aan H. K. H. Prinses Juliana. De Raad betuigde hiermede zijn alge- meene instemming. Vervolgens werden door den secretaris, den heer H. L. v. Delft, de notulen der vo rige vergadering voorgelezen, die zonder bemerkingen werden vastgesteld. Aangeboden werd de begrooting voor 1038 zoomede die van het Waterleidingbe drijf over dat jaar. Besloten werd over te gaan tot heffing van 75 opcenten op de Gemeentefondsbelastingen, 38 opcenten op det Vermogensbelasting. Aangezien de loo- pende rekening-courant-overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeen ten op 31 December a.s. afloopt werd be sloten met deze instelling een nieuwe re kening-courant-overeenkomst aan te gaan met een maximum crediet van ƒ35.500. Voor het lossen van materialen ter uit voering van den aanleg van den nieuwen Rijksweg 's-GravenhageAmsterdam is door de N.V. Nederlandsche Basalt Maat schappij te Zaandam verzocht te mogen huren een gedeelte der gemeente-haven, waarbij deze maatschappij zich verbind hiervoor een vergoeding te betalen van f 750.terwijl zij tevens op zich neemt e enaantal werkloozen uit deze gemeente in haar dienst te nemen. Zoowel de heer Weyers als de- heer den Dunne juichten deze overeenkomst toe en brachten B. en W. dank voor hunne bemoeiingen in deze. Het voorstel van •B. en W. om tot verhuur over te gaan werd met algemeene stemmen aangenomen. Uitstel onbewoonbaar verklaring. Van de heeren W. Ciere en J. van Leeu wen was een verzoek binnengekomen om uitstel van ontruiming der door hen be woonde doch onbewoonbaar verklaarde wo ningen. Conform het advies van den Inspec teur van de Volksgezondheid stelden B. en W. voor de ontruimingstermijn dezer wo ningen met een half jaar te verlengen. Al dus tot 1 Juni 1938. De heer den Dunne uitte de vrees, dat dit niet de laatste verlenging zou zijn en dat deze aan aan gelegenheid steeds gerekt zou worden. In principe voelde hy er niets voor de gevraag de verlenging toe te staan, doch mocht de Raad anders besluiten, dan wilde hij hier de voorwaarde aan verbinden, dat na de afgeloopen zes maanden de woningen on herroepelijk moesten worden ontruimd. Ook de heer Weyers was er niet voor nog maals de ontrymingstermijn te verlengen. De voorzitter zegt, dat het voor de bewo ners momenteel niet mogelijk is een an dere woning te krijgen. De Raad zelf be houdt zich het recht voor na afloop van den ontruimingstermijn deze al of niet te verlengen. Weth. Oudshoorn adviseerde het gevraagde half jaar toe te staan en uit het thans gesprókene zal de bewoners wel duidelijk worden, dat het niet gemakke lijk zal zijn na afloop van den ontruimings termijn deze verlengd te krijgen. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. Tafels en stoelen op de Baan. Het den eigenaar van hotel „De Stad Rome" wordt een overeenkomst aangegaan met betrekking tot het plaatsen van tafels en stoelen op de Baan bij zang- en muziek uitvoeringen of dorpsfeesten. Besloten wordt de verordening op de heffing van besmettelijke ziektengelden te wijzigen in den zin als door H.H. Ged. Staten is aan gegeven, welk college voor de beoordeeling van de financieele draagkracht der belas tingplichtigen de z.g. gemengde hoofdsom als maatstaf wenschte aangenomen te zien. Vastgesteld werd het suppletoir-kohier hondenbelasting over 1937. Verder werden nog eenige vragen gesteld met betrekking tot het aanhangige proces met de Gemeen te Sassenheim met betrekking tot de Een denkooi, welke vragen door den voorzitter werden beantwoord. Bij de gebruikelijke rondvraag verzocht de heer Weijers een betere straatverlich ting, daar deze momenteel lang niet vol doende is. De voorzitter zeide toe op deze aangelegenheid bij de begrooting nader te zullen terug komen. Nog verzocht de heer Weyers by het bestellen van boomen reke ning te willen houden met de in deze ge meente aanwezige handelaren, hetgeen de voorzitter toezegde. Nadat de heer den Dunne nog gewezen had op de slechte be strating van den Heeren weg, werd de ver gadering gesloten en overgegaan in gehei me zitting. 79 car. Blijde gebeurtenissen. Het Dames-co mité maakt melding, dat voor de uitdeeling van baby-uitzetten 8 gezinnen in aanmer king komen. Door de milde gaven, ontvan gen van Sassem's ingezetenen, is het comité in staat gesteld aan bedoelde gezinnen de uitzetten te verstrekken. Ontspanning werkloozen. Maandag 6 December, 's morgens te 10 uur zal het ont spanningslokaal worden geopend in het ge bouw van K.S.A. De opening zal geschieden met een toespraak van Pastoor de Haan. LEID SCHEND AM. St. Josephsgezellen. Zondag 5 Decem ber na de H. Mis van 7 uur Algemeene H. Communie der leden. Geen bijeen komsten. Maandag 6 December te 7.30 u. tooneel- club „Adolf Kolping". Dinsdag 7 Decem ber te 7 uur St. Nicolaasviering. Donderdag 9 December te 7.30 uur bil jartclub A. D. O. en tooneelclub „Adolf Kolping". Vrijdag 10 December te 8 uur jaarvergadering en Zaterdag 11 December na het Lof bijeenkomst. K. J. M. V. Maandag 6 December St. Nicolaasviering. Dinsdag en Donderdag: Handelscursus. Vrijdag 10 December 6e Dies Natalis: Sociëteitsavond met diverse attracties. STOMPWIJK IJsclub. De IJsclub „Nut en Vermaak" alhier kwam in openubare vergadering bij een in café „De Gouden Leeuw". Uit de re kening en verantwoording van den pen ningmeester bleek een batig saldo van 131.41, dus we gaan met opgewekt ge moed de winter tegemoet. Punt 5: het werkplan, werd aan het bestuur overgela ten. Punt 6 bracht geen verandering, daar de twee bestuursleden A. Boer en A. L. Janson met groote meerderheid van stem men werden herkozen. Punt 8: het zoo be geerde prysjassen, waaraan niet minder dan 46 personen deelnamen. Na hardnek- kigen strijd kwamen als winnaars te voor schijn de heeren C. Waaijer en W. A. v. Vliet, len pr., Jac. v. Bohemen en Nic. v. Bemmelen, 2en pr., Piet v. Bohemen en C. Stijnman, 3en prijs. De troostprijzen werden gewonnen door de heeren: C. v. d. Zijden Jacz. en Leo Wooijer, len pr., Jac. v. Santen en Th. Kui pers, 2en pr., Piet v. Santen en Joh. Juf fermans, 3en pr., waarna de vergaderden nog geruimen tijd gezellig bijeen bleven. VOORSCHOTEN Groep jonge boeren en tuinden opgericht. Gisteravond was in het R.K. Vereeni- gingsgebouw alhier, een vergadering be legd, waarbij alle jonge boeren en tuin ders van 1725 jaar waren uitgenoodigd cm te komen tot de oprichting van een on- derafdeeling voor onze jonge boeren en tuinders in de KJMV. Op deze bijeenkomst was aanwezig rector Beune uit Leiden, om c'eze zaak toe te lichten. De voorzitter, de heer G. van der Hulst, opende deze bijeenkomst met een hartelijk v/oord van welkom aan rector Beune en tot de jongeren, die aan den oproep van het bestuur hadden gehoor gegeven, waar na het woord werd verleend aan rector Beune. Spreker begon met te verklaren, hoe hij er toe gekomen was, om in deze parochie te komen spreken om de oprichting van een jonge boeren- en tuindersbond te verkrij gen. Het is het verlangen van het hoogste kerkelijk gezag, dat voor elke groep van de leden der kerk een organisatie zal wor den opgericht. Spreker wenscht geen ge leerd betoog, maar een gemoedelijk praat je „over de onderdeur" te houden, Spre ker behandelde dan vervolgens wat er in een dergelijke vereeniging kan worden ge daan om zich te bekwamen op geestelijk en maatschappelijk, alsook op technisch gebied en staafde zijn woorden met voor beelden wat er in andere streken door den jongen boeren- en tuindersbond gedaan wordt. Spr. besloot zijn rede met een aan moediging tot de jongeren om, naar het voorbeeld van anderen, ook in dezen geest te gaan werken. De voorzitter dankte den spreker voor zijn mooi en duidelijk betoog en hoopte dat de vrucht van dit betoog moge worden de oprichting van bedoelde organisatie. Hierna werd van gedachte gewisseld en eenige vragen gesteld omtrent contributie, samenkomsten enz. Negen personen gaven zich op als leden voor de jonge boeren- en tuindersgroep. Getracht zal worden de nog ontbrekenden er ook bij te krijgen. Bin nenkort zal een vergadering worden ge houden om een bestuur te kiezen en ande re zaken te regelen. Kapelaan Perquin, heeft zyn medewerking toegezegd. Aan het einde van deze bijeenkomst, sprak de voorzitter zijn tevredenheid uit over het behaalde resultaat van dezen avond en sprak den wensch uit, dat dit zaadje zal moge uitgroeien tot een flinken boom. Aanrijding. Gisteren had aan den Veurschenweg een aanrijding plaats, nabij de Gouden Leeuw, tusschen een luxe auto en een vrachtauto. Uit richting Veur kwam een vrachtauto en een luxe auto. De luxe auto wilde de voor hem rijdende auto pas- seeren en kwam in aanrijding en terecht tegen een links van den weg staanden te lefoonpaal, waarbij telefoondraden werden vernield. De luxe auto bekwam materieele schade. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. VOORHOUT. Verpoozings-lokaal werkloozen. Het verpoozingslokaal voor de werkloozen zal worden opengesteld, zoodra de weersom standigheden dit gewenscht maken. WASSENAAR Woningbouwvereen. „St. Willibrordus". In het Vereenigingslokaal hield de woning bouwvereen. „St. Willibrordus" haar jaar jaarvergadering. Een uitgebreid jaarvereslag werd door den secretaris uitgebracht, waarna de kas sier een overzicht gaf van het financieel beheer. Naar aanleiding van dit laatste ontspon zich een discussie over de moei lijkheid, om het beheer goed te voeren. De vereeniging heeft een groote schuldenlast en kan zonder hulp der Overheid moeilijk de touwtjes bijeenhouden. Dit is een ge volg van de hooge bouwkosten der wonin gen, welke in den duursten tijd zijn ge bouwd. De voorz. heeft die moeilijkheid nog maals aangestipt en in verband daarmede een beroep op de leden gedaan, om te zor gen, dat de huizen zoo keurig mogelijk worden bewoond, opdat zij zoo weinig mo gelijk onderhoud zullen vergen. Het be stuur zag zich verplicht zuinig te zijn en zal slechts laten doen, wat werkelijk noo dig is, om zoo te trachten na eenige jaren op vrijer standpunt te komen. Betreurd werd, dat de vereeniging geen gelegenheid was gegeven woningen voor groote gezin nen te bouwen, ofschoon de gemeente vroe ger meermalen een toezegging in dien geest had gedaan. Als bestuurslid werd bij enkele candi- daatstelling herkozen de heer N. van Leeuwen.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6