GROOTE FABRIEKSBRAND TE WINTERSWIJK Ds Bontwcverljen „De Batavier" door brand verwoest KERKNIEUWS WEEK-END. LIED VAN DEZEN TIJD ZATERDAG 4 DECEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 11 VOOR HET RflENU AARDAPPELEN direct besteld bij VLASVELD OUDE /msa ISO DOEM/ukkst tbilUI LEIDEN GEMENGDE BERICHTEN WIELRIJDER DOOR AUTO GEGREPEN EN GEDOOD. Gistermiddag is een tot dusver onbeken de wielrijder bij het oversteken van den Hacderu ijkerstraatweg te Emelo, door een auto gegrepen en tegen een boom gesmakt. De man kr-eg een schedelbasisfractuur en Werd op slag gedood. De wielujder, die uit de richting Putten kwam, had reeds geruimen tijd vlak ach ter een langzaam rijdende autobus ge fietst. Ter hoogte van de Wilhelminalaan gekomen kwam hij plotseling van achter de autobus te \oorschijn en wilde hij over steken, hij \Aerd daarbij door een auto uit tegenovergestelde richting gegrepen met bovenstaand gevolg. ONGELUK ON EEN ONBEWAAKTEN OVERWEG. Betrekkelijk goed afgeloopen. Gisteravond omstreeks zeven uur is op den cnbewaakten overweg tusschen Liemp- de en Boxtel een personenauto, bestuurd door der ongeveer 24-jarigen garagehou der H. L. door een een uit de richting Gep- nep komenden trein gegrepen. De auto werd geheel vernield. De trein stopte ter stond en het treinpersoneel haalde den ga ragehouder uit de wrakstukken vandaan. Hij had oogenschijnlijk slechts lichte kwet suren opgeloopen. Met denzelfden trein, Welke zijn auto aanreed is hij naar Boxtel vervoerd, waarna hij naar zijn woning is overgebracht. MATROOS OVER BOORD GESLAGEN EN VERDRONKEN. Hij kon niet zwemmei! De bemanning van het motortankschip „Ransdorp", dat gistermiddag om twee uur te IJmuiden is binnengeloopen, deed mede- deeling, dat de matroos Stork gisternacht over boord is geslagen en verdronken. Stork had de wacht en zou gistermorgen om zes uur worden afgelost door een ander lid van de bemanning. Toen deze op den afgesproken tijd verscheen, was Stork niet te vinden. Men voer een eind terug en Z''Cht nauwkeurig de omgeving af, even wel zonder resultaat. De man kon niet zwemmen. De „Rans dorp" was op weg van Hamburg naar IJmuiden. Het ongeluk moet ter hoogte van Terschelling gebeurd zijn. LOGGER GESTRAND BIJ TERHEIDE. Bemanning wenschte het schip niet te verlaten. De reddingsboot president Wierdsma, Schipper van Dam, is hedennacht uitgeva ren om hulp te verleenen aan een logger, Gdynia 51 uit Scheveningen, die bij Ter- heide gestrand was, tusschen de pieren 16 en 17. Het was niet mogelijk den logger te naderen en aangezien de bemanning het schip niet wenschte te verlaten, is de red dingsboot teruggekeerd. Het schip zit met den kop naar de kust en zal waarschijn lijk bij hoog water door de in de nabij heid vertoevende sleepbooten worden afge trokken. Mist is de oorzaak van de stran ding. EEN GEVAL VAN SCHAKING. De commissaris van politie in de vierde secue te Amsterdam verzoekt opsporing en oanhounng van den Duitscher Peter On- nerts, signalement: ongeveer 24 jaar, lang ongeveer 1.70 M., vol, blond gezicht, ge kleed in grijzen jas, donkergrijze pet en wollen das, en van der Burg, ongeveer 30 jaar, lang ongeveer 1.65 Meter, zwart haar, smal gezicht, loopt mank. Zij worden ver dacht van schaking van Agnes Maria Leijendeckers, geboren te Weckhoven in Duitsc'Jand op 30 Juli 1918, die zij gister avond omstreeks half zeven, met haar wil, met e*T' D. K. W.-motor, voorzien van een Duitser, kenteeken in de richting Neu6s hebben vervoerd. TE HEET GEBAKERD. Op dc Prinsegracht te Den Haag kwa men gistermiddag twee wielrijders met el- kaai ir botsing. Omtrent de schuldvraag ontsioi.d een heftige woordenwisseling, welke ontaardde in een hevigen twist. Het gevolg hiervan was, dat de eene wielrij der, de 43-jarige J. L. R., zijn tegenstan der F. B., met een fruitkist bewerkte. De gevolgen waren ernstig. Met een hersen schudding werd de 17-jarige jongeman naar den centralen post van den genees kundigen dienst vervoerd. R., die aanvan kelijk beenen had gemaakt, heeft zich la ter bij de politie gemeld. ONGEVEER 350 ARBEIDERS WERKLOOS Een schade van ongeveer een kwart millioen gulden Hedennacht te ongeveer kwart voor twee is orano uitgebroken in de bontweverij „De Batavier" v.h. firma J. Willink en Paschen, gelegen aan de Zinnebrink, in de kom der gemeente Winterswijk. Deze fabriek, waar in normalen tijd een achthonderdtal arbeiders werkzaam is, staat op het oogenblik in lichte laaie, en de henp opgaande vlammen zetten de ge- heeie omgeving in rooden gloed. De brandweer te Winterswijk is met groot materiaal uitgerukt, daar de fabriek aan alle zijden begrensd wordt door per- ceelen, welke groot gevaar loopen door den geweldigen vonkenregen, welke naar alle zijden uitspat. Onmiddellijk, nadat men voorzag, dat de brand een groote uitbreiding zou aan nemen, werd ook assistentie ingeroepen van de brandweer uit omliggende plaatsen. Na korten tijd verscheen de motorspuit uit Lichtenvoorde, en ook uit Aalten en Groenloo. Met al het beschikbare materiaal tastte men het vuur aan. Vermoedelijk is ae brand ontstaan in de afdeeling weverij, vanwaar hy oversloeg naar de spoel-inricn- ting. Nader wordt gemeld, dat de brandweer er in geslaagd is, een ramp, welke op zeker oogenblik dreigde, te voorkomen Zij is er in geslaagd den hevigen vuurgioed, die dreigde over te slaan naar een aantal aan de overzijde van de straat gelegen gebou wen, waar eenige perceclen reeds vlam hadden gevat, tijdig te stuiten. Hoe de brand ontdekt werd. Het was omstreeks half twee vannacht, toen eenige commiezen die op nachtpa trouille waren, in het achtergebouw van de bontweverij „De Batavier" v.h. firma J Willink en Paschen een hevigen vuur gloed ontdekten. Ook eer.ige bewoners uit de omgeving die wat laat naar bed gin gen, bemerkten ongeveer gelijktijdig, dat er brand in de fabriek was uitgebroken. Onmiddellijk werden de brandweer en de plaatselijke autoriteiten gewaarschuwd, terwijl ook in de nabijheid wonende ma chinist werd geroepen. Hij was een der eersten, die met eenige personen, die het vuur ontdekt hadden, ter plaatse kwamen. Deze laatsten gingen de fabriekspoort bin nen en begaven zich naa*- de achter het voorgebouw gelegen binnenplaats. Hier sloe gen de loeiende en brullende vlammen, die gretig voedsel vonden in het laag op getrokken oude deel van de fabriek hen tegemoet. Daar Winterswijk over slechts één motor- spuit naast <te handspuiten, welke op de waterleiding werken beschikt, achtte de burgemeester, de heer J. A. R. Bosma, die spoedig na het ontdekken van den brand ter plaatse verscheen, het gewenscht de hulp in te roepen van de motorspuit van Aalten, Groenlo en Lichtenvoorde. Van deze heeft echter alleen de motorspuit uit Aalten medewerking behoeven te verlee nen, daar, toen de andere motorspuit op de plaats van den brand kwamen, men het vuur zoover meester was, dat voor verdere uitbreiding niet behoefte te worden ge- vreesr. Hoe de brand ontstond. De brand is ontstaan In de eigen lijke bontweverij. Door den feilen wind sloeg het vuur over naar de spoelerij, de pretteerderij, en de ververij, wel ke afdeellngen in het drie verdiepingen hooge voorgebouw waren gelegen. Als 'n brandende fakkel, die tot ver in den omtrek zichtbaar was, stond de fabriek in den donkeren winternacht, de direc te omgeving hel verlichtend. Op zeker oogenblik sloeg het vuur over naar de gebouwen, welke aan de andere zijde van de Willinkstraat zijn gelegen en vatten de gereformeerde kerk, de sociëteit „De Eendracht" en een zestal particuliere woningen vlam. Het was toen, dat vaststond, dat er van de fabriek zelf niets meer te redden viel en dat de brandweer, werkende met zestien stralen, zich er in hoofd zaak toe beperkte, de reeds aangetaste gebouwen te behouden en verdere uit breiding te voorkomen. Daarin is de brandweer, zooals gezegd, geslaagd. Wel hebben deze gebouwen aan de buitenzijde brandschade gekregen en enkele particuliere huizen zooveel water schade opgeloopen, dat zij op het oogen blik onbewoonbaar zijn, doch het vuur is gestuit. Fel woedde het vuur den geheelen nacht in de fabriek. Nu en dan stortte een ge deelte van de gebouwen in, of vielen ma chines van de hoogste verdieping door de vernielde vloeren naar beneden, daarbij steeds het vuuh opnieuw doen oplaaiend. Met man en macht werd gewerkt om het vuur te stuiten aan den eenen kant, om te redden vyat er te redden viel aan den anderen kant. Uit het directiekantoor, dat door een brandmuur van de eigenlijke fabriek is ge scheiden, werden de boeken en belangrij ke bescheiden gehaald en voorloopig on dergebracht in de nabijgelegen rijks hoo- gere burgerschool. Ook uit de gebouwen, aan de overzijde van de straat, welke door de bewoners moesten worden ontruimd, werd zooveel mogelijk gered. Hedenmorgen tegen zes uur stond wel vast, dat verdere uitbreiding van den brand niet te vreezen is. Van toen af kon aan de nablussching, welke met acht stra len hedenmorgen om negen uur nog vooft- durde, worden begonnen. Van de fabriek is niet veel meer over dan eenige stukken muur. Het gedeelte van de Willinkstraat nabij de fabriek toont een beeld, als na een bombardement. Het ge heel is een groote ruïne en het verk- -r door de straat is onmogelijk geworden. Dit moest worden omgelegd. Tengevolge van dezen brand kan ook de tweede fabriek „De Pol" van dezelf de onderneming niet werken, daar de transformatorinrichting in de afgebran de fabriek was gevestigd en de twee de fabriek derhalve nu zonder stroom zit. In totaal zijn daardoor voorloopig on geveer driehonderd vijftig perosnen werkolos. Bovendien zullen de weverijen van Poppers en de stoomweverij van Meye- rink vandaag moeten stilstaan, daar het provinciaal electricitcitsbedrijf in verband met mogelijk groot gevaar, ook de stroom naar deze fabrieken heeft afgesneden, Hoe groot de schade zal zijn, kon heden nacht nog niet worden vastgesteld. Deze zal zeker ongeveer een kwart millioen gul den bedragen. De oorzaak van den brand kon nog niet worden vastgesteld. Er is gisteren op de gewone wijze in de fabriek gewerkt en toen het personeel de fabriekslokalen ver liet, was er niets bijzonders aan de hand. Voor zoover bekend, zijn de gewone con trolemaatregelen gënomen. Gedurende den nacht was er niet veel publiek op de been, doch in den loop van den ochtend had de politie druk werk met het afzetten van de omgeving van de fa briek. De nablussching zal nog geruimen tijd duren. vervoerd. Deze last scheen de politie zelfs voor pooitge inbrekers nogal zwaar, waar om de filiaalhouder zelfs eens aan den tand werd gevoeld. De man bekende daarop de inbraak gefingeerd te hebben, om tekorten in zijn voorraad te dekken. Hij had de voorraad kruidenierswaren naar buiten gebracht en er een rywlel bij neergewor pen, om vervolgens aangifte tc doen van de poging tot inbraak. VALSCH GELD IN OMLOOP In de gemeente Montfoort en ook in na burige plaatsen werd de laatste dagen valsch geld in omloop gebracht. Nagemaak te kwartjes voornamelijk, maar ook geimi- teerde gulden, werden bij de politie gede poneerd. Een uitgebreid onderzoek, dat de politie instelde, mocht tot dusver geen re sultaat opleveren, aldus het „U D.". Het vermoeden bestaat, dat, daar Mont foort een centrum van veekoopjers is, han delaren uit dit dorp, die bijna alle vee markten in den lande bezoeken, het val- »che geld onbewust mede nemen naar de plaats hunner inwoning, zoodat het al bui tengewoon moeilijk is den haard der valsch- munterij op te sporen. Van bevoegde zijde deelde men het blad mede, dat ook daardoor het onderzoek ten «eerste bemoeilijkt wordt, omdat het slechts enkelingen zijn, die hun valsche kwartjes of guldens bij de politie inleveren. Het meerendeel van de menschen geeft het valsche geld opnieuw uit, omdat men wel weet, dat bij inlevering niets ervoor betaald wordt. KNAAPJE TE ERICHEM ONDER VERDACHTE OMSTANDIGHEDEN OVERLEDEN In het dorp Erichem (Betuwe) is giste ren in een landarbeidersgezin onder zeer verdachte omstandigheden een knaapje van ongeveer 8 maanden oud plotseling overleden. De wildste geruchten deden over dit sterfgeval de ronde. De vader verklaarde dat het kind tengevolge van on dervoeding was overleden. De verschillen de geruchten waren aanleiding dat de land arbeider werd gearresteerd en het stoffe lijk overschot van het jongetje in beslag werd genomen voor een nader onderzoek. De burgemeester van Buren, onder wiens bestuur hét dorp Erichem ressorteert, liet den politiedeskundige dr. Hulst uit Leiden ontbieden, om de sectie op het lijkje te verrichten. Over het resultaat konden nog geen nadere mededeelingen worden ge daan en ook de burgemeester kon thans nog niets naders vertellen. Het lijkje is ech ter door de justitie nog niet vrij gegeven. De vader is inmiddels voorloopig op vrije voeten gesteld, doch mag het dorp niet ver laten. „Vad." PAK MET BEBLOEDE KLEEREN GEVONDEN De Rotterdamsche politie ziet zich voor de taak geplaatst, een mysterieus voorval op te lossen, bericht men aan de „Telegr.". Omstreeks halfacht gisteravond ontving zij 'n telefoontje van den bodedienst Burg graaf uit de Lange Torenstraat, dat aldaar naast een aan de firma toebehoorenden vrachtauto een geheimzinnig pak was ge vonden, waarbij het vermoeden bestond, dat dit pak verband hield met een mis daad. Te ongeveer 7 uur zag de heer Burggraaf, dat naast zijn auto een pak op straat lag. Aanvankelijk dacht hij, dat het uit zijn wagen was gevallen, doch toen hij het eens nader bekeek, bemerkte hij, dat er geen adres opgeplakt was, zoodat het onmogelijk tot zijn bestellingen kon behooren. Nieuws gierig geworden, scheurde hij een stuk van het papier af en toen hij zag, dat het pak kleeren bevatte, maakte hij het geheel open Tot zijn ontsteltenis bespeurde hij toen, dat de kleeren gehel mt bleed doordrenkt waren. Direct waarschuwde hij de politie en spoedig was een rechercheur met een po litiehond ter plaatse. De geheele omgeving wer dafgezocht, evenwel zonder resultaat. Ht mysterieuse pak is Intusschen naar het politiebureau aan de Witte de With- stvaat gebracht, waar men thans voor de moeilijke taak staat het geval op te los sen. Tot dusver heeft men geen enkele aanwijzing, hoe het pak in de Lange To renstraat gekomen is. EEN GEFINGEERDE INBRAAK De politie deelt mede, dat de inbraak, welke dezer dagen te De Lier in een filiaal van Albert Heyn, plaats vond, bij nader on derzoek gefingeerd bleek. Bij het verhoor kwam vast te staan, dat een hoeveelheid van 300 kg. aan kruidenierswaren naar bui ten gesleept was om per rijwiel te worden 223 „Vol verwachting klopt ons hart....!" Niets te doen met dat hart van mij. 't Klopt net als andere avonden. Beetje flauwei alleen maar. Zou m'n hoekje van avond nog wel ge lezen worden? Zf'O'n alledaagsch ding als een krant krijgt bitter weinig belangstelling op een avond als St. Nlcolaas-avond. De Spaansche Burgeroorlog laat iedereen koud natuurlijk, om die Eene van Spanje die aller harten warm maakt. „Vol verwachting klopt ons hart!" „Slechte tijd voor ons. die Sinterklaas tijd" klaagde de melkboer van de week. „En dan hier eventjes" mopperde Kees, de slager" 't is allemaal: „seftrijf maar op; van de week geen centen'" „O. in ons vak zeker niet?" meesmuilde ik met een lang gezicht. „Bij ons zeggen ze nog niet eens: „Schrijf maar op Nee hoor, m'n hart k'opt maar flauwtjes van avond. Had die Sinterklaas maar nooit be staan. Father G. v. Leeu\yen, Dir. St. Bonifacius-Missiehuis. Hoorn. Giro 120937. SEGMENTRAADSEL. Om leder nummer moet een woord van 5 letters ingevuld worden, dat bij het pijltje begint en loopt, zooals de wijzers van de klok. De woorden loopen in elkaar, zooals bij een cellenraadsel en hebben de volgende beteekenis: 1. harig of dradig deel. 2. gelijk. 3. streelen. 4. mist. 5. uitzoeken. 6. omheinde of afgesloten streken bouw land. 7. serie. 8. verschiet. ONTWIKKELING. Er is een professor geweest, een ge leerde in de wetenschap der menschelijke zielen, die gezegd heeft, dat de ontwikke ling van den gemiddelden mensch niet uitgaat boven die van een kind van veer tien jaar. Dat is toch eigenlijk een beetje gênant en ik vraag mij af waar al die veertien jarigen dan toch eigenlijk van leven. Van brood alleen? Wat kan het Annemarie en Jet schelen, dat Prof. Huizinga de geesten heeft wak ker geschud en dat Eden confereert met Delbos. Ik begrijp, dat deze beide aan minnige jongemeisjes meer belangstelling koesteren voor hun eerste avondjapon, hun permanent en het probleem der kniekou sen. Maar zouden zij daarom slechts veertienjarigen zijn? Om dit te weten heb <k de bioscoop be zocht. Ik heb een kaartie gekocht voor d« tweede rang en ik he'j mij een plaatsje gezocht vóór Mien en Greetje om al de wijsheid te kunnen beluisteren, welke vloeien zou van heur iets te rood geverfde lippen. Het journaal wordt vertoond. Greetje heeft een krakend '.akje met lekkers uit haar taschje opged ept, dat dienen moet om het evenwicht tusschen de geestelijke en stoffelijke rants leneering te bewaren. Gunst, Mien, daar hebbie Musselinl, wat 'n engert! Nee, juffrouw Mien, Mussolini Is hee- lemaal geen engert, maar dictator van het Italiaansche volk. Kijk 's meid, daar gaat de Koning van België. Trch wel fijn in zoo'n rijtuig. Die met di»; berenmuts op Is die van België en dif naast 'm zit van Engeland. Pardon, dames.... Meneer, waar bemoeit u zich mee. U hoort toch niet bij ons. Kijk s Greet, wadd'n bommen. Late ze zoo ma ir op je hoofd valle en dat moet je dan nog maar goed vinden ook.... Goed zoo Mien, een acht! en kijk 's meid, wadd'n Chineezen! Enge lui zijn dat toch.... Die Chineezen vinden het veel enger, dat hun vrouwen en kinderen als vee door de Japanners worden afgeslacht, Mien Meid, nog 'n sjukkelaatje? Mag ik u om wat stilte verzoeken da mes? Meneer, bemoeit u zich met u eigen. «...Nou meid, mijn broer Hendrik, die in Rotterdam woont, zegt, dat je die Chineezen.... kijk, daar heb je die bols jewiek ook. De wijsheid van broeder Hendrik be treffende de Chineezen zal ik dus nim mer vernemen. Ik was reeds wat schuin gaan zitten en had mijn ooren reeds ge spitst, opdat deze wijsheid mij niet zou ontgaan. Moet je toch eens zien, hoe ze rlje. 't Most toch gewoon niet magge, dat ge jakker met die auto's. Schrijf het ze, Mien, misschien laten ze het dan wel! Wat 'n rare snijer is dat. Mien. Dit laatste wordt gefluisterd. De rare snijer moet ik zijn, aangezien er op het witte doek op dit oogenblik niets is te zien, dat met het epitheton rare snijer zou kunnen worden versierd. Kijk ze daar es zwemmen! Zalig hè! En daar heb je nou meneer Eden uit Spanje. Uit Engeland Greet! Ik vind die koning Leopold van Frankrijk een knappe man. Schrijf 't hem, Mien. Dat zal hy beslist leuk vinden. Maar schrijf dan naar Brus sel. Kijk 's wadd'n schapen. Een negen Mien, 't zyn werkelijk scha pen en geen varkens. En nou vind ik dat gezegde van dien professor toch heusch wel wat overdre ven. Veertien jaar..,.!! Het eenige wat je zeggen kunt is, dat Mien en Greet het onderscheid niet ken nen tusschen een bioscoop en een huis kamer. Maar later met de televisie wordt dat vanzelf beter. DANIëL. SINTERKLAASGESCHENKEN. 't Is Sinterklaas, geschenken dag, Waarop een ieder zeggen mag, Wat hij wel zou begeeren. Dit feest wordt iedereen bereid Met veel cadeaux en zoetigheid, Meer dan men kan verteren. Er wordt gezongen en gefeest, Die krijgt het minst en die het meest En Zwarte Piet zal brommen. Het leven wordt weer wat vermooid In China is 't Japan dat strooit Op 6 December bommen. In Brussel heeft Japan, verveeld, Een poos voor Zwarte Piet gespeeld Voor al die groote heeren. Hij heeft hen allemaal gefopt En daarna in zijn zak gestopt En uit is 't confereeren. In Rusland doen ze het weer zoo Daar krijg j'als Sinterklaascadeau En paar gestrenge mannen. Die komen bij je op bezoek Met noten niet en peperkoek, Maar om je te verbannen. En in het land van Sinterklaas Is altijd nog 't kanon de baas Aan vreugd zal geen daar denken. Dat zijn zoo heden aan den dag De nieuwste als 'k 't zeggen mag St. Nicolaasgeschenken. TROUBADOUR.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 11