29ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN H. M. PIERROT De wedstrijd Euwe-Aljechin BINNENLAND VRIJDAG 3 DECEMBER 1937 No. 8895 S)e Gcld^cfieSoii^cmt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi) vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week S 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 1 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. V Elkaar ontmoeten De (lib.) „Avondpost'' constateert: Het feit, dat in de pers van alle drie de groepen der rechterzijde onze be schouwingen over de echtscheiding en het huwelijk met instemming worden geciteerd, bewijst, da't er wel degelijk een grondslag is, waarop rechts en links elkander kunnen ontmoeten. Wij zijn dat heelemaal met de „Avond post" eens a 1 s het blad het zoo wil be doelen, als 't ons inziens bedoeld moet wor den! Er is een grondslag, waarop rechts en links elkander kunnen ontmoeten. Men kan het niet zóó bedoelen, dat rechts en links dat wat zij gemeenschappelijk héb ben als basis voor samenwerking kunnen nemen, om al het and«te opzij te zetten, al het andere te laten liggen als zaken, die nog maar theoretische waarde hebben. Er is een grondslag, waarop rechts en links elkander kunnen ontmoeten. Als ihe't bedoeld is, dat recnts en links in be paalde strevingen, waarbij zij samen kun nen gaan, ook samen moeten gaan, elkaar moeten „ontmoeten", dan zijn wij bet met deze bedoeling volkomen eens. Wij herhalen graag, wat wij reeds meer malen hebben betoogd en bepleit, dat over alle partij-verschillen heen gezocht moet worden naar wat vereent, om op de grond slag van dat wat gemeenschappelijk is el kaar te „ontmoeten"! Beginsel-verschillen hebben tot nood zakelijk gevolg verschillen in politieke strevingen, hebben dus in een volk, dat waarlijk vrij is tot noodzakelijk gevolg het bestaan van verschillende politieke par tijen. Maar die politieke partijen moeten naast elkaar willen staan in alles, waarbij zij naast elkaar kunnen staan. De een moet niet een straatje omloopen, om de andere te ontwijken, maar zij moe ten elkaar trachten 'te „ontmoeten" op e 1 k terrein, dat zij krachtens him beginselen, bun overtuiging, hun opvattingen geza menlijk kunnen betreden. TEE NAGEDACHTENIS AAN VADER KOLPING. 125 jaar geleden werd de Gezellen-vader geboren. Ieder jaar in December viert het Kol- pingswerk, de standsorganisatie der katho lieke Gezellen, over de geheele wereld de geboortedag van Kolping, maar dit jaar is het een bijzonder feest, omdat zyn 125e geboortedag herdacht wordt. Duizenden handwerkers, meesters en gezellen zullen op dezen dag den grooten Duitschen pries ter en handwerker Adolf Kolping danken, die de grootste sociale paedagoog van zijn eeuw genoemd wordt. In meer dan tach tig jaar heeft zijn werk zich uitgestrekt van de Rijn tot aan de Amazone-rivier, en van de Noordzee tot de Stille Oceaan klinkt het Kolpingslied in vele talen. Vierhonderd vijftig eigen huizen dragen den naam van dezen man en honderdduizenden gelukki ge families dragen hem op de lippen. Het Kolpingsgraf in Keulen is reeds een volks heiligdom geworden; ook het zaligverkla ringsproces gaat vooruit en men hoopt dat Koiping tot de eer der altaren verheven moge worden. NIEUW APOSTOLISCH VICARIAAT IN DEN BELGISCHEN CONGO. De Apostolische Prefectuur van N. W. Uele in den Belgischen Congo, welk Mis siegebied is toevertrouwd aan de Kruis- heeren, is tot Apostolisch Vicariaat ver heven en tot eersten Apostolischen Vica ris is benoemd mgr. F. Blessing, O.S.C., geboortig uit Amsterdam. MGR. HINSLEY OP DE BRES VOOR DE ARBEIDERS. Adventsbrief over de sociale nooden van den tegenwoordigen tijd. y-, In zijn Adventsbrief neemt Z. H. Exc. Mgr. Hinsley, aartsbisschop van Westmin ster, de arbeiders in bescherming. „God, Die den mensch bevolen heeft, zijn brood in het zweet zijns aanziens te verdienen, aldus schrijft de toekomstige kardiaal, heeft daarmede niet gelast, dat er een „lagere stand"van arbeiders moet bestaan, om den „gegoeden klassen" door zijn arbeid een behaaglijk leven te berei den. Geen Katholiek kan overschillig blij ven tegenover een staat van zaken, waar bij de arbeid als koopwaar en de arbei der uitsluitend als een instrument en niet, wat primair is, als een onsterfelijke ziel wordt beschouwd. Iedere Katholiek moet willen, dat deze toestand in een meer chris- telijken gewijzigd wordt en al het moge lijke doen, om deze wijziging te verwezen lijken. Hij mag niet stilzwijgend den huidi- gen staat van zaken goedkeuren". In het verdere verloop van zijn herder lijken brief schrijft de aartsbisschop, dat zelfs zekere Katholieken soms gezegd heb ben dat de arbeiders op niets anders recht heeft dan op zijn arbeid. Zekere Katholie ken hebben gezegd, dat het van meer be lang is, dat er een sociaal systeem van kracht is; zelfs werd verklaard, dat de te genwoordige positie van de arbeiders niets te wenschen overlaat. Anderzijds worden soms, als reactie, even onhoudbare beweringen namens de arbeiders geuit, zooals bijvoorbeeld: „de arbeiders verlangen rechtvaardigheid en geen naastenliefde", terwijl feitelijk beide noodzakelijk zijn. De aartsbisschop verklaart ten slotte in zijn herderlijke schrijven, dat deze mistoe standen zouden verdwijnen, indien de mo raalwetten ook op dit gebied in acht wer den genomen. De door de Kerk geschetste sociale her opbouw zal niet slechts een einde maken aan de immoreele practijken op econo misch gebied, doch zal ook het materieele welzijn van alle klassen bevorderen. „Msbd." DE WERELD IN VOGELVLUCHT De Japanners hebben vanmorgen in de internationale nederzetting te Sjanghai een overwinningsparade gehouden, niettegen staande de pogingen van de buitenlandsche autoriteiten om hen daarvan af te houden. Men was n.l. niet ten onrecht bevreesd, dat in de nederzetting, waar momenteel 3 mil- lioen Chineezen opeengepakt zitten, onge regeldheden zouden uitbreken en om een dergelijk risico te -loopen voor een betrek kelijk kinderachtige overwinningsparade, daarvoor gevoelde men niet zoo heel veel. Maar de Japanners wilden en zouden hun pleziertje hebben en demonstreerden voor de gapende Chineezen hun militaire macht. Gelukkig is het niet tot ernstige incidenten gekomen. Er-is een handgranaat geworpen en een Japansch vlaggetje verscheurd, ter wijl een Chinees zich van de derde ver dieping van een theater op straat wierp met de kreet: Leve China. Overigens is er niets gebeurd. Velen zijn van meening. dat het doel van de parade niet alleen was, de Chineezen te overtuigen van de Japansche macht, doch ook van het terugtrekken van Engeland en Amerika uit het Veri-e Oosten en hét prestige van deze mogendheden te schaden. De Japansche woordvoerder verklaarde evenwel, dat het doel was de troepen van Jessfield naar Hongkioe te brengen. Eerst, waren geen vliegtuigen te zien, doch later kruisten acht groote Japansche bommenwerpers boven de stad. Op be paalde afstanden reden in de troep auto's met luchtdoel-artillerie mede, gereed om te vuren, doch geen enkele Chineesche machine liet zich zien. Voorts wordt ontkend, dat de Duitschers plannen hebben om in hét conflict bemid delend op te treden. Overigens ontwikkelt zich de toestand in het Verre Oosten zich volgens verwachting. Terwijl gisteren de Japanneezen meldden, dat zij een wedloop ervan maken, wie het eerst in Nanking is, berichten de Chineezen vandaag, dat zij de Japansche opmarsch gestuit hebben. De waarheid zal wel zijn, dat de Chineezen zoo nu en dan eens tegen stand bieden en dan stokt te opmarsch even. U vindt voor IEDERS BEURS een smaakvol geschenk bij: MAARSMANSTEEG 14-21. Door Dr. Euwe opgegeven Naar wij vernemen heeft dr. Euwe de 24ste partij, welke gisteravond te Rotter dam is aangevangen, na 40 zetten in een voor Euwe nadeelige positie is afgebroken, en hedenavond zou worden voortgezet, op gegeven. De stand is thans: Aljechin 14H punt (negen gewonnen partijen); Euwe 9M punt (vier gewonnen partijen). IN DEN KERSTNACHT IN DE KLOOSTERKAPELLEN ALLééN HUISGENOOTEN. Wij herinneren nog eens uitdrukkelijk aan de bepaling van de Haarlemsche Sy node (No. 62), dat het verboden is om ter bijwoning van de Nachtmis in de huizen der Religieusen (Broeders en Zusters) per sonen toe te laten, die aldaar niet inwo nend zijn, de misdienaars slechts uitgezon derd. Aan deze regel houden wij vast en daarop kan door Ons geen enkele uitzonde ring worden toegestaan. De Z.Z.E.E. Pastoors gelieven de Eerw. Oversten der Religieuze Huizen in hunne resp. parochies hierop nog eens van te vo ren uitdrukkelijk te wijzen en de geloovigen worden verzocht de religieuzen niet lastig te vallen met noodeloos aandringen. De parochianen kunnen dit feest niet schooner vieren dan in vereeniging met „de herders" dit is hun eigen pastoor en diens medehelpers den Goddelijken Verlos ser te begroeten. Gegeven te Haarlem, 25 November 1937. t JOANNES PETRUS, Bisschop van Haarlem. „Sint Bavo". HET KWARTJE. ALS TWEE HETZELFDE DOEN. In het Kamerdebat over de begrooting van Sociale Zaken is uitvoerig gesproken over het z.g. „kwartje van min. Romme. De Minister was gelukkig in zijn verde diging. Hij gaf toe, dat het op het eerste gezicht ietwat zonderling lijkt, bij werk- loozen op sparen aan te dringen. Maar als men de zaak beter beziet, zal men moe ten erkennen, dat van de werkloozen niet gevraagd wordt, dat zij een kwartje over houden, doch dat de kleine bedragen, die zij voor kleeding, dekking en schoeisel kunnen bestemmen, door den bijzonderen steun worden aangevuld. Was dat misschien een minder nuttige soort van sparen vroeg de Minister zijn feilen communistischen critiekers dan die van de „spaarkaarten", welke zij onder hun geestverwanten verspreiden om hun deelname mogelijk te maken aan de nacht feesten bij 't 20-jarig bestaan der Sovjet- Unie? Quod licet Komintern, non licet Romme. „Tijd". STRIJD TEGEN „VERLICHTE" KIPPEN. De Pluimveecentrale heeft een „nacht- brigade" ingesteld. Het is n.L aan „erken de" fokkers en vermeerderaars verbaden, den „werkdag" der kippen kunstmatig te verlengen door electrische verlichting van de hokken. Weliswaar wordt de eierenpro- ductie daardoor gestimuleerd, omdat de dieren langer „op" zijn en dus ook meer voedsel tot zich nemen doch de broedre- sultaten der eieren van zulke „verlichte" kippen kunnen volgens deze crisiscen- trale daardoor ongunstig worden he in vloed. Dies tijgen thans de crisisambte naren er l?ij donker op uit 's avonds en 's morgens vroeg om te speuren naar ver lichte kippenhokken van erkende fokkers en vermeerderaars.... De eerste delinquent, aldus meldt het „Handelsblad", is reeds gesnapt in de om geving van Barneveld. Lelden PRIESTERFEEST PATER JONGMANS. Maandag 6 December a.s. herdenkt onze stadgenoot, de zeereerw. pater Gregorius Jongmans O.Carm. den dag, waarop hij vóór 12 jaar in Den Bosch priester werd gewijd. Pater Jongmans heeft nagenoeg zijn geheele priesterleven in de Missie op Java doorgebracht en vertoeft thans met verlof in het vaderland. Momenteel ver blijft hij ten huize van zijn broer, den heer Th. A. J. Jongmans, de Mey van Streef kerkstraat 17, alhier. Pater Jongmans werd in 1897 te Leiden geboren en deed op 6 September 1918 zijn intrede in den Carmel, waar hij den lOen d.a.v. gekleed werd. Na op 22 September 1919 geprofest te zijn, ontving hij 6 Juni 1925 in de kathedraal te Den Bosch de H. Priesterwijding. Reeds het volgend jaar in Juli vertrok pater Jongmans naar de Missie van Java, waar hij achtereenvol gens werkzaam was te Malang, Pasoe- roean en Lawang. In deze Oosthoek van Java heeft hij in de 11 jaren van zijn priesterlijken arbeid buitengewoon ver dienstelijk werd verricht voor de zielzorg en wanneer zijn verloftijd verstreken zal zijn, hoopt pater Jongmans weer naar zijn geliefden Missiepost te kunnen terugkee- ren. De viering van dit priesterjubileum zal plaats vinden Zondag 12 December a.s. in de St. Petruskerk, waar pater Jongmans om 10.30 uur de plechtige Hoogmis zal op dragen. PRIJSVRAGEN VAN HET NUYENSFONDS. Slechts op één van de vier prijsvragen een bekroning. Op de prijsvragen door het Nuyensfonds in April 1935 uitgeschreven, zijn de vol gent antwoorden binnengekomen: 1 Onder motto „Tolle eum": Het mi nisterie van Granvelle in de Nederlanden. Het ingeleverde geschrift getuigt van te waardeeren belangstelling bij den schrijver voor de geschiedenis, doch de jury, be staande uit prof. dr. Comelissen, prof dr. Th. Goossens en dr. G. Gorris S.J. oor deelde, dat het werk, van wetenschappelijk standpunt bezien, ver beneden de mini- mum-eischen blijft, die redelijkerwijze ge steld mogen worden. Schrijver wordt verzocht een post-adres aan ondergeteexenden secretaris op te ge ven, waarop hem zijn manuscript zal wor den teruggezonden. 2. Onder motto „Talitha Cumi": Over zicht van de geschiedenis der Katholieke Kerk in tegenwoordig Nederland vanaf de Hervorming. De jury werd gevormd door dr. G. Gorris S.J., pastoor W. Nolet en mag. dr. P. Polman O.F.M. Zij oordeelde het ingekomen antwoord een wetenschap pelijke prestatie van groote beteekenis; zeer uitgebreide, oorspronkelijke bronnen studie gaat hier gepaard met frissche be handeling en, stuksgewijze, uitstekende synthese. Evenwel is het materiaal nog voor een overgroot deel onverwerkt geble ven; van een eenigszins gesloten geheel is geen sprake. Dit ligt blijkbaar niet aan een tekort in kennen of kunnen, maar hier aan, dat de schrijver zich veel hoogere eischen gesteld, en zijn taak veel uitgebrei der opgevat heeft, dan in de uitgeschreven prijsvraag lag opgesloten. Met dit al is aan de gestelde eischen niet voldaan. Tot zijn spijt kon het bestuur dus ook dit antwoord niet bekronen. 3. Op de derde vraag: De overgang in tegenwoordig Nederland van de geestelijke en kerkelijke goederen uit Katholiek en Protestantsch bezit tengevolge van de Her vorming, is geen antwoord binnegekomen. 4. Op de vraag: Geschiedenis van de Ka tholieke Kerkmuziek in Nederland sinds de Hervorming, kwam een antwoord binnen onder motto: „Beatus populus qui scit ju- VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De ©verwinningsparade der Japanners te Sjanghai. (2de blad). Het antwoord van de linksche Spaan* sche regeering inzake de kwestie der vrij willigers. (2de blad). De Belgische Kamer neemt een motie van vertrouwen aan in de nieuwe regee ring. (2de blad). Een heftige rede van Lloyd George. (2de blad). Binnenland Te Zwolle is een bejaard man door gas- verstikking om het leven gekomen. (4de blad). Sport en Wedstrijden De 24ste partij schaken tusschen Euwe en Aljechin door Euwe opgegeven. (4de en 1ste blad). DE DIENSTPLICHT NiemveKath.amendementen Naar wij vernemen zijn nieuwe amende menten van den heer J. J. W. IJsselmuiden c.s. te verwachten, ter vervanging van de amendementen die reeds waren ingediend. Li de nieuwe amendementen is de broe- derdienst iets anders geregeld, wordt ook ten aanzien van het contingent een ander voorstel gedaan en komt niet meer voor een verkorting van den eersten oefentijd. bilatonem. De jury, de heer H. Andriessen, prof. dr. G. Brom, en prof. dr. A. Smijers, was van meening, dat dit geschrift op som- ihige onderdeelen zou moeten worden bij gewerkt, maar overigens waren bronnen onderzoek en bewerking in hoofdzaak zóó verdienstelijk, dat zij tot bekroning advi seerde. Het bestuur sluit zich gaarne by dit oordeel aan. Bij opening van het bege leidende verzegelde briefje, blek de schrij ver te zijn dr. A. J. M. Kat, kapelaan aan de St. Bavo te Haarlem, voor wien de prijs van 500 wordt beschikbaar gesteld, ter wijl het diploma in een plechtige zitting van het Nuyensfonds op nader te bepalen datum zal worden uitgereikt. Het bestuur besloot verder, dat de prijs vraag: Overzicht van de geschiedenis der Katholieke Kerk in tegenwoordig Neder land vanaf de Hervorming, zou uitgeschre ven blijven. De termijn van inzending werd bepaald op 30 September 1939. Namens het bestuur van het Nuyensfonds G. GORRIS S.J., Voorzitter. C. PRINZEN, Secretaris. Bergendalscheweg 127, Nijmegen. BASISPRIJZEN BLOEMBOLLEN. Vaststelling ter vervanging van de minimumprijzen. Naar ons van bevoegde zijde wordt mede gedeeld, heeft de minister van Economische Zaken ter vervanging van de binnen- en buitenlandsche minimumprijzen van bloem bollen de volgende basisprijzen vastgesteld: Hyacinten per 100 stuks: 19 cm en op 6.50, 18—19 cm 5.25, 17—18 cm 4, 16—17 cm 3, 15—16 cm 2.25, 14—15 cm 1.75, 13—14 cm 1.40; enkele en dubbele vroege tulpen: zift 12 en op 1.60, zift 11—12 1.35, zift 10—11 0.95. Darmin-, Mendel-, late en andere tul pen, met uitzondering van parkiettulpen: zift 12 en op 1.40, zift 11—12 1.10, zift 10—11 0.70; parkiettulpen: variëteiten café brun, café pourpre, Constantinople, cramoisi brillant, lutea major, markgraaf van Baden, per fecta en gemengd in deze variëteit: zilft 12 en op 1.40, zift 11—12 1.10, zift 10—11 0.70, zift 9—10 0.45; narcissen, welke groote bollen voortbren gen: 0.14 per K.G., narcissen, welke kleine bollen voortbrengen: 0.17 per K.G. Deze basisprijzen vormen den grondslag voor de berekening van de uitvoerheffingen, welke dienen om de noodige fondsen bijeen te brengen, om den opkoop van een even tueel surplus te financieren. Tevens dienen deze basisprijzen als grondslag voor de uitbetalingen door het Bloemboll ensurplusfonds.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1