DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Een blijspel over het Godsbestaan Pater Hendrichs' nieuwe tooneelstuk „Die Altijd blijft De noodlottige brand te Heerlen PRINS BERNHARD 29ste Jaargang DONDERDAG 2 DECEMBER 1937 No. 8894 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi| vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent oer week t 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post S 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT t Gewone Advertentlën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES "an ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Dit nummer bestaat uit vijl bladen. V De steun voor de werkloozen De „spaarregeling" voor de werkloozen, ingevoerd door minister Romme, hebben wy nooit erg gelukkig gevonden; wij vin den ze nog niet een gelukkige vondst. Sparen van den poveren steun is toch niet mogelijk!Maar er gebeurt heel veel, wat op hetzelfde neerkomt, wat practisch hetzelfde is, zei minister Romme gisteren in de Tweede Kamer. En dat is óók waar. Er is een socialistische bond, die voorschotten geeft aan werkloozen met wekelijksche terugbetalingen. Practisch hetzelfde. Als er iets moet worden gekocht er wordt toch nog wel 'ns iets gekocht dan wordt het ook niet in-eens van de wekelijksche steun afgehouden, maar in gedeelten betaald. Practisch hetzelfde. Maar dat woord sparen is eigenlijk ver keerd. Psychologisch verkeerd; omdat het den indruk wekt, alsof „de steun" zoo danig is, dat er nog wel wat van kan wor den overgehouden. Feitelijk verkeerd; omdat wat de minister bedoelt met sparen eigenlijk niet is het sparen, zooals men dat gewoonlijk verstaat. Alles bij elkaar genomen, is minister Romme daarom, zooals wy reeds zeiden, o.i. niet gelukkig geweest met zijn „spaar regeling". Wy verwijzen echter gaarne naar het Kamer-verslag, waarin men lezen kan, dat de minister de overdrijving in de critiek op de „spaarregeling" weet bloot te leg gen èn daarop leggen wy niet minder nadruk dat hij verbeteringen in de steunregeling in het vooruitzicht stelt Wij hopen en wij vertrouwen dat het minder gelukkige debuut van minister Romme, gemaakt door de „spaarregeling" spoedig zal zijn vergeten door de practijk van het bewind, dat deze minister zal voeren. Met ingenomenheid hebben wij kennis genomen van de verbetering in de brandstoffentoeslag voor de werkloozen, door den minister gepubliceerd. MGR, SCHRAVEN f Z. H. Exc. mgr. dr. G. Lemmens, bis schop van Roermond, droeg gistermorgen in de met stemmig rouw versierde kathe drale "kerk te Roermond een pontificale Requiemmis op voor de zielerust van den in zijn missiegebied in China vermoorden bisschop mgr. Schraven, apostolisch vica ris van Chenting. Na de H. Mis hield prof, dr. Féron een korte lijkrede. Al kunnen wij Mgr. Schra ven in canonieken zin geen martelaar noe men, zeide spr., toch is hij een ware mar telaar geworden voor zijn geloof, voor de zielen. Hij was een door God wel op bij zondere wijze uitverkorene; hij werd ge roepen tot priester, tot missionaris, tot bis schop, tot martelaar. Tot slot vroeg prof. Féron aan Mgr. Schraven, om van uit den hemel een machtige helper te willen zijn bij het missiewerk. Ontroerend en vlot-geschreven Het is dat Pater Hendrichs geen baardje draagt,maar ook zonder dat baardje is hij een echte Paulinische verschijning vurig en temperament-vol, opbruisend en goedhartig, gevat in zijn woordenspel, eeuwig jong in zijn kijk op het moderne leven en, boven-al, verteerd door ijver om Christus te verkondigen aan de menschen. Pater Hendrichs heeft vele vrienden; wij weten niet, of hij vijanden heeft. Maar zelfs zijn vijanden (zoo hij ze heeft) zullen moeten erkennen, dat deze grijze, slagvaar dige en strijdlustige Jezuiet is: een Nim rod, „een groot jager voor den Heer". Dat is de inzet van zijn leven geweest: zielen te jagen voor Christus. Hij heeft gejaagd „met alle bij de wet geoorloofde middelen", door woord en geschrift en door lichtbeelden. Deze jacht heeft hem een rijke buit geleverd. Daarmede echter niet tevreden, heeft hij een nieuwe metho de uitgedacht om het schuwe wild te van gen: het tooneel. Pater Hendrichs heeft een tooneelstuk geschreven over het bestaan van God. Het is niet de eerste maal, dat de Pater zich aan een tooneelstuk heeft gewaagd. Van zijn hand verschenen vroeger reeds: „De Sterkste" (bekroond), „Mijnheer de Redacteur", „De firma Ladenstein" en an dere. doch zijn nieuwste en jongste spel overtreft al zijn voorgangers, door de bi- zondere keuze van de stof en door de vlot te dramatische uitwerking daarvan. „Die altijd blijft", zoo luidt de titel van dit apologetisch tooneelstuk, dat geen dra ma en ook geen blijspel is. Maar het heeft toch meer weg van een blijspel Een blijspel over het bestaan van God?? zult ge mét fronsend voorhoofd vragen. Ook onze nieuwsgierigheid was geprik keld, toen wij van dezen opzet hoorden. Op een mistigen avond hebben wij aan de Leidsche residentie van Pater Hendrichs aangebeld, om daar ons licht op te steken. „Ik zal het je voorlezen" zei de Pa ter heesch. „Steek een sigaar op; je vindt ze in het koffertje". Wij doken in het ver maarde koffertje, dat Pater Hendrichs op al zijn m.* ie tochten trouw vergezeld, en onbescheiden als wij zijn, inspecteerden wij den inhoud. Dit douane-onderzoek le verde, behalve eenige blikken met sigaren en verscheidene doosjes en fleschjes met medicijnen, niets anders op dan volge krabbelde paperassen. Enfin nu weten we toch, wat in dat koffertje huist! Pater Hendrichs begon zijn tooneelstuk te declameeren: eerste bedrijf, tweede be drijf, derde bedrijf „Vind je 't niet mooi?" vroeg de decla mator, met die onbevangen ijdelheid, wel ke hij met St. Paulus gemeen heeft. Wat kónden wij anders zeggen dan: „Het is prachtig, pater; het is een stuk, dat het doen zal". Wat kónden wij anders zeggen.... wil den wij eerlijk blijven. DE LEERLINGEN DER R. K. VAKSCHO OL TE LEIDEN AAN HET WERK VOOR DE NIEUWE WERELDBURGERS. „Die altijd blijft" is een stuk met een openhartig-apologetischen tendenz, maar wie verwacht, dat het van vroomheid drui pen zou, kent den schrijver niet. Wel verre van zwaar-op-de-hand en pieekerig te zijn, is „Die altijd blijft" een j prettig en spannend stuk, geschreven in pit- I tigen trant, met flitsende dialogen en gees- j tige zetten. Het stuk speelt zich af in het huis van een Amsterdamsch industrieel. Deze indus trieel, de heer Willems, is van huis Katho liek, doch heeft zijn geloof verloren en zich aangesloten bij de Godloozen-bewe- ging. Zijn echtgenoote, het echt type van een goedmoedige, altijd-zorgende huisvrouw, is niet-Katholiek. Hun oudste dochter, Els een leuke en vlotte jongedame is welis waar Katholiek gedoopt, doch daar is het bij gebleven. Het jongste zoontje Henkie, blindgeboren, is opgevoed zonder den naam van God ooit gehoord te hebben. Aldus is de situatie aan het begin van het stuk niet erg hoopgevend op een spoedige omkeer. Het is het blindgeboren Henkie, dat de aanleiding wordt, dat de geheele familie Willems in het vierde bedrijf als ver knocht Katholiek van het tooneel ver dwijnt. Henkie heeft van zijn vader een sterren hemel in Braille-uitvoering gekregen, en Henkie wil nu met alle geweld weten, wie de „groote man" is, die de echte sterren gemaakt heeft. Papa Willems verdenkt eerst het dienst meisje ervan het kind deze onzin op de mouw gespeld te hebben. Maar Annie ver klaart geen „perfester" te zijn; zij weet er zelf niets van. Dan wordt de kapelaan der parochie .beschuldigd van deze misdaad. De kapelaan kan zich vrij pleiten, maar weet toch het raadsel te verklaren, hoe Henkie aan zijn wijsheid kwam. Het is door we tenschappelijke proeven bewezen, dat kin deren, die nooit over God hoorden reppen, in hun negende of tiende jaar klare zeker heid bleken te hebben van het bestaan van God, als Schepper en Regelaar van het Heelal. De godlooze familie staat paf. De tweede bres in het ys van het onge loof wordt gehakt door de vroolijke Els, een advocate, die verliefd is op een Ka tholieken, en behalve dat, ook vermogen den jongeman. Els wil wel eens wat meer weten van die Kerk waarin zij gedoopt is, ofschoon vader Willems haar bezweert, zich „die nonsens van dat Rocmsche geloof' niet in haar hoofd te halen. Maar Els gaat „in de Bib. aan het doorbijten" en komt tot de, voor een advocate gewichtige overtui ging, dat er „zonder opperwezen geen ba sis voor het recht" bestaat. Terwijl het Godsbesef zich in de zielen van Henkie en Els steeds duidelijker af- leekent, spelen zich ten huize van de fami lie Willems opgewonden scènes af, waar in een Russische houthandelaar Socnolni- koff, de kapelaan van de Piuskerk, Boger, en de verloofde van Els, Karei Verlaan, ieder flink part en deel hebben. Langzamerhand openen zich ook bij Pa pa Willems de oogen voor het licht der ge nade, opgeschrikt als hij is door de vra gen van het blinde Henkie. En mevrouw Willem heeft, tijdens een gesprek met ka pelaan Boger, al haar verzet tegen God voelen smelten, toen de kapelaan zoo mooi sprak over de Voorzienigheid. Papa Willems wordt door den Russi- schen godloochenaar bedrogen bestolen. Deze half-ernstige, half-vroolijke scène doet de deur toe èn aan de godloochenarij èn aan het geheele verhaal. Het stuk be sluit met een happy end, de aankondiging van een dubbele bruiloft. De karakter-teekening getuigt "Van een rijk en opgeruimde menschenkennis. De personen zijn in hun spreken en handelen menschen, gelijk wij die allen in onzen eigen kring kennen: een door zaken-tegen slag nerveuse, maar in zijn hart zoo goe dige vader, een huiselijke en bedrijvige moeder, die diplomatiek alle huiselijke twist tracht te sussen, een levenslustige en schrandere dochter, met haar mond vol studenten „slang", en een lief jongetje, dat koppig antwoord wil, als een vraag bij hem oprijst. De verloofde van Els bleef in vage omtrekken geschetst, evenals de Rus Socholnikow. Een prettige figuur heeft de schrijver gecreëerd voor den kapelaan een ijverige en kalme stads- kapelaan, die zich niet opdringt en toch de harten binnendringt en peiltEen ka pelaan, die niet overdreven-heilig is en in het geheel niet zalvend of vaderlijk doet, toch een prachtige priesterfiguur. Psychologisch-raak zijn ook de beweeg redenen gegeven, welke ieder der leden van de familie Willems tot de overtuiging van het bestaan van God leidt. De moeder komt tot de erkennig van een Voorzienig heid door de taal van het gemoed; Els, de advocate, door de bestudeering van de gronden, waarop het recht rust; de indus trieel door 't „proefondervindelijk" onder zoek, gepubliceerd in .Psychologie Pédago» gique", van De la Vaissière (uitgave 1936) en het jongetje door de stem van het on bevooroordeelde natuurlijk kenvermogen. Dit tconeelspel werd, uit één stuk ge goten, en de smid gebruikte voor de ver vaardiging van dit chef d'oeuvre geen an dere specie dan de bewijzen voor het Gods bestaan. Dit „Leitmotiv", de erkenning van den Schepper, bungelt niet achteraan als een vrome toespraak vóór het doek valt, maar werd aan de geheele actie ingespoten. Het wordt telkens weer in een boeiende en ori- gineele vorm (o.a. het zeehonden-argu ment) in de handeling opgenomen en mee gevoerd, tot steeds meer verhelderd en klaar begrip, uitmondend in een dwingende en onafwijsbare overtuiging. Daarom krijgt men ook geenszins den in druk al doet bij eerste hooren de vier voudige bekeering gechargeerd aan dat de auteur den loop van het spel heeft moe ten wringen en buigen om dit zelfs in de apostolische carrière van Pater Hen drichs verbluffend succes te bereiken. De bekeering van de vier Willsmsen volgt logisch en levens-echt uit de plotse linge verandering van hun inzicht. Opvoering van dit tooneelstuk voor een God-loos (wat niet hetzelfde is als godde loos!) publiek, zou een krachtige propa ganda zijn voor de erkenning van God. Maar zal het wel ooit die kans krijgen? Met opvoering voor een God-lovend, Ka tholiek publiek zou aan de toeschouwers een groote weldaad worden bewezen. Den wankelmoedigen zou een hart onder de riem worden gestoken, den twijfelzuchti- gen iedere afbuiging tot twijfel worden versperd; aan de slappe ranken van den Wijnstok zouden frissche levenssappen worden toegevoegd en de sterke ranken tot een ryke bloei van apostolische actie wor den opgestuwd. Alle toeschouwers zonder onderscheid zullen van dit tooneelstuk veel „opsteken", en, tegelijkertijd zich kostelijk amuseereni Pater Hendrichs heeft met het schrijven van dat tooneelspel een moderne vorm van direct apostolaat geschapen, welke w-ordt zij uitgebuit als in „Die altijd blijft" het doel zal raken en de zielen in de roos zal treffen. ROLLAND. Ook het tweede slachtoffer overleden. De echtgenoote van den heer Huyten, die de vorige week bij den brand aan het Wilhelminaplein te Heerlen uit de tweede verdieping sprong en daarbij zeer ernsti ge verwondingen opliep, is vanochtend in het St. Joseph-Ziekenhuis te Heerlen overleden. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De kwestie der Duitsche koloniën, Duitschland wil geen vreemde bezittingen. (4de blad). Scheepsbemanning ontkent, dat Campin, chi de gewraakte rede heeft gehouden. (4de blad). De twee overgebleven profes tan tsche predikanten in Rusland gearresteerd. (4de blad). Overstroomingen op Jamaica. (4de blad). Binnenland De Minister van Sociale Zaken verdedigt in de Tweede Kamer zijn beleid. (3de blad). Gisteravond is bij Egmond de Katwijk- sche logger K.W. 47 gestrand. Het schip is hedennacht vlot gekomen. (5de blad). Mevr. H., die bij den brand te Heerlen uit het raam sprong en ernstig gewond werd, is aan de gevolgen overleden. (1ste blad). Omgeving De boerderij-brand te Hillegom. Van de daders is nog geen spoor ontdekt. (2de blad). Sport en Wedslrlfden Engeland won den voetbalkamp tegen Tsjecho-Slowakije met 54. (5de blad). De 23ste partij Euwe (5de blad). -Aljechin remise. Zijn toestand hedenmorgen AMSTERDAM, 2 December. De parti culiere secretaris van Z. K. H. Prins Bern- hard, jhr. mr. C. Dedel, verstrekte ons he denochtend het volgende communiqué: Deze nacht heeft meer slaap gege ven dan de vorige, de hoofdpyn wis selt, doch neemt in het algemeen af. Prins Bernhard heeft met genoegen zy'n ontbijt genuttigd. De algemeene toestand blijft bevredi gend. Hof jager Spek heeft buiten de breuk van zyn knieschijf geen stoornissen van eenig belang. Ook hij heeft goed geslapen. LEIDEN. HOOFDAGENT G KLAY. Verlaat den politiedienst. Naar wij vernemen zal de hoofdagent- rechercheur C. Klay na een 32-jarigen diensttijd bij de politie alhier met ingang van 1 Januari a.s. den dienst met pensioen verlaten. De heer Klay was aanvankelijk bij den straatdienst werkzaam. Ongeveer twintig jaar geleden ging hij over naar de recher che, waar hy na eenige jaren tot hoofd agent werd bevorderd.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1