Met de Baskische kinderen naar huls H. M. PIERROT WOENSDAG 1 DECEMBER 1937 No. 8853 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Een vermoeiende reis en een gelukkig weerzien Katholiek Nederland en Katholiek Indië PRINS BERNHARD DE DIENSTPLICHT Dc wedstrijd Euwe-Aljectiin -1 gj 1 IB KI a 13 i i i i ff pu S 29ste Jaargang DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi) vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weeki 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week i 2.60 per kwartaal Franco per post 1 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, by vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103093, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT I Gewone AdvertenHën 30 cent per regel Voor ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES "an ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Het eerste transport Baskische kinderen is naar huis terugge keerd. Duizenden dezer ongeluk kige Spaansche kinderen ver zuchten echter nog steeds in vreemde landen, terwijl hun moeders met smachtend verlan gen uitzien naar de komst van hun kinderen, die zelf ook zoo graag naar huis toe willen. Wij laten hieronder een brief volgen van een ooggetuige, die met een groep Baskische kinde ren naar Spanje is teruggekeerd. In de Marxistisch georiënteerde bladen is den indruk gewekt, dat de Spaansche kinderen niet graag naar hun land zouden willen terugkeeren. Toen zjj uit Bilbao ver trokken waren, had men hen Franco afge schilderd als een monster. Van huis tot huis waren de leden der Roode Militie rondge gaan om ouders en kinderen allerlei gru welen te verhalen over het optreden van de Mooren. Maar al die gruweldaden zijn naar het rijk der fantasie verwezen en ik ben er vast van overtuigd, dat de meeste kinderen weer blij waren, als kost school-kinderen die op vacantie gaan. Al die Spaansche kinderen zagen er goed uit: ze waren goed doorvoed en netjes gekleed, heel wat beter dan de stakkerds, die in Bilbao waren achtergebleven. Er waren uitgebreide voorzorgsmaatre gelen genomen om zooveel mogelijk te voorkomen dat de kinderen geen last zou den hebben van de zeeziekte. Maar geluk kig was de zee kalm en mejuffrouw Smith met haar 8 Engelsche en 4 Spaan sche verpleegsters hebben geen dienst be hoeven te doen. Ellende in Frankrijk Maar zoodra we in Frankrijk waren, het land van het Volksfront, begon de ellende. De wagens waren stampvol en overdag vas dat nog niet zoo erg, maar toen de avond viel waren de kinderen overver moeid. Sommigen lagen op de vloer, ande ren in de bagagenetten of op de banken te slapen. De lucht in de wagens was be nauwd en in de waschgelegenheden was geen water meer. Wij waren 36 uur ach tereen in den trein. Voor mij zelf was dat geen bezwaar, ik had wel grootere trajec ten afgelegd, maar voor deze kinderen was het- te lang. Bovendien moesten er aan de grens veel formaliteiten vervuld worden die uren in beslag namen. Voeg daar nog bij de spanning waarin de kinderen ver keerden, dan kan men zich voorstellen dat het uithoudingsvermogen der kinderen zwaar op de proef werd gesteld. Het zal zeker in de toekomst aanbeve ling verdienen, dat een volgend trans transport geheel per boot zal worden ge repatrieerd. Het gevaar bestaat dan na tuurlijk altijd dat enkele kinderen zeeziek zullen worden, maar dit risico is niet zoo groot als het zekere ongemak van een lang durige treinreis. Een ontmoeting met de Rooden. In Nantes werd de Spaansche zielzorger Pater Gabana bij den stationschef ontbo den. Er stond een groep Spanjaarden op het perron die geen woord Fransch ver stonden. Het waren vluchtelingen uit Bijon die terug naar het Roode Spanje wilden. Pater Gabana gaf hen den weg aan langs welk traject wij dan moesten reizen. Dit was een daad van naastenlief de, die echter een bittere ironie inhield. In Bordeaux kwamen Spaansche Marxis ten langs den trein die aan de kinderen vertelden, dat Franco vast en zeker eenige hunner zou doodschieten. Dat bracht na tuurlijk 'n groote ontsteltenis onder de kinderen teweeg. In Bayonne waar zooveel Spaansche vluchtelingen vertoeven, had den wij een groote groep Marxisten ver wacht, maar er was niemand te zien. La ter hoorden we zeggen, dat de Fransche autoriteiten hadden weten te verhindere- ren, dat ze op het perron kwamen. Mgr. Antoniutti stond de kinderen op te wachten In Henday stond Mgr. Antoniutti, de zaagelastigde van den H. Stoei, ons op te wachten. De Franschen hadden voor war me melk gezorgd, hetgeen ten zeerste werd geapprecieerd, want al dien tijd hadden de kleinen niets warms te eten of te drin ken gekregen. Daarna gingen we naar die fameuze brug die toegang geeft tot Spanje, het katholie ke Spanje. De brug ligt in de schaduw van de heuvels van Irun, waar maanden gele den nog voor het nieuwe Spanje gestreden was. Nu werden we daar begroet door de leden van de jeugdorganisaties. In Irun stond een reusachtige Spaansche maaltijd gereed. Er werden toespraken gehouden, burgerlijke en militaire autoriteiten gaven blijk van hun belangstelling; er werd tel kens besloten met den uitroep: Leve Chris tus Koning, leve Spanje, leve het edelmoe dige Engeland. Sociale hulp. Vanaf de Spaansche grens stond heel het transport onder leiding van „Auxilio So cial", jonge vrouwen die zich vrijwillig beschikbaar hebben gesteld in het nieuwe Spanje cm de zorg op zich te nemen voor deze arme, ouderlooze of verlaten kinde ren. Gevangenen aan het werk. Per tram werden de kinderen naar San Sebastian gebracht. We reden langs een rij nieuwe huizen die door krijgsgevange nen waren gebouwd. Voor straf moesten zij, die medeschuldig waren dat zooveel vernield werd, zelf meewerken aan den opbouw van het nieuwe Spanje. In San Sebastian werd in de Carmelie- tenkerk het Salve Regina gezongen als een welkomstgroet aan de H. Maagd bij den terugkeer in het nieuwe vaderland. Van San Sebastian naar Bilbao is het nog 120 K.M.; overal stonden de menschen langs den weg om het transport levendig toe te juichen. In Londen had men mij wijsgemaakt, dat er een groote onrust beerschte in het nieuwe Spanje en dat er nog steeds benden Roode Troepen waren, die het land afstroopten en angst ver schrikking verspreidden. Maar ik heb nergens iets van gemerkt; cveral heerscht orde en rust. Alleen aan het front kan men bespeuren, dat het land in oorlog is, achter het front heerscht vol komen rust en veiligheid. Wat mij het meest getroffen heeft: Span je heeft een harde les gehad. De Separa tisten zijn tot het inzicht gekomen, waar toe al te ver doorgedreven nationalisme hen had verleid. De moreele overwinning van Franco die de eenheid herstelde is wel licht nog greoter dan de triomf die met de wapens werd behaald. De intocht in Bilbao zal ik nooit verge ten. De kinderen werden op zoo'n uitbun dige en geestdriftige wijze ontvangen, dat deze oogenblikken onuitwischbaar in hun geheugen zullen zijn geprent. Er was mu ziek, gejuich, vlaggen en versierde tram wagens. Er heerschte 'n zichtbare span ning onder de kinderen. Een klein meisje zei me: „Ik zal m'n moeder nog dikwijler kussen als ze haren op haar hoofd heeft!" Het weerzien was ontroerend en met geen pen te beschrijven. Het eerste tramsport bestond uit slechts 152 kinderen Nog duizenden moeders wachten met smachtend verlangen op hun kleinen In het nieuwe Spanje heerscht orde eh rust, bedrijvigheid en welvaart. Het is mis dadig om deze Spaansche kinderen nog langer aan hun ouders te ontrooven. Meer contact gezocht tusschen Staatspartij en I. K. P. Instelling van Indische Bureaux Gelijk reeds eerder werd gemeld, ver toeft de heer P. A. Kerstens, voorzitter van het hoefdbestuud wder Indische Katholiek Partij, lid van den Volksraad en van het College van Gedelegeerden, sedert eenigen tijd in het moederland, ten einde met de leiding der R.K. Staatspartij besprekingen te voeren over een meer stelselmatige verzor ging van de contacten op staatkundig ge bied tusschen de Katholieken van Neder land en die in de gebiedsdeelen over zee, in het bijzonder in Oost-Indië. Met dat doel hebben besprekingen plaats gehad tusschen den heer Kerstens en het dagelijksch bestuur der partij, waarbij tevens de vraag werd betrokken, op welke wijze en met welke middelen meer en be ter dan in het verleden het geval was, kan worden voorzien in voorlichting en docu mentatie onder de Nederlandsche Katho lieken en in het bijzonder onder de leden der R.K. Staatspartij, omtrent de actueele vraagstukken van koloniale staatkunde en omtrent de gemeenschappelijke belangen, welke bij samenwerking tusschen Neder land en Indië „in den geest van welbewus te Rijkseenheid" zijn betrokken. De heer Kerstens heeft dienaangaande zijn inzichten ontvouwd en enkele concrete middelen aangewezen, welke tot dit ge wichtige doel nuttig zouden kunnen wor den aangewend. Hij wees daarby op het groote nut van 1. geregelde bezoeken van Katholie ke Kamerleden en politieke voorman nen aan Indië, evenals van Indische leidende figuren aan het moederland, welke blijkens de ervaring, het beste middel vormen om tot een behoorlijk, regelmatig onderhouden contact te ge raken. Vervolgens op het belang van 2. wederzijdsche schriftelijke en mon delinge voorlichting van de politieke leiders in Nederland en Indië en in verbahd daarmede op de onmisbaar heid van 3. een behoorlijk toegeruste af deeling voor - Indische (koloniale) aangelegen heden, aan het partijbureau der R.K. Staatspartij te verbinden, welke als permanente centrale van wederzijdsche voorlichting en documentatie zou kun-, nen werkzaam zijn: Aan de regelmati ge verzorging der hierbedoelde con- II viiuit voor IEDERS BEURS een smaakvol geschenk bij MAARSMANSTEEG 14-21 Zijn toestand hedenmorgen AMSTERDAM, 1 Dec. De particuliere secretaris van Z. K. H. Prins Bernhard, Jhr. Mr. C. Dedel, verstrekte ons heden ochtend het volgende communiqué: Prins Bernhard is tevreden over zijn nachtrust. De hoofdpijn is minder ge worden. De hoofdwonde werd hedenmorgen opnieuw verbonden. Zij blijkt goed te genezen. Overigens is de toestand onveranderd. De Prins zal nog geruimen tijd ab solute rust moeten houden. De hof jager Spek had eveneens een goeden nacht. De operatie van de knieschijf zal vermoedelijk aan het eind van de week plaats hebben. Katholieke Kamerleden amendeeren tracten; aan het verzamelen en bewer ken van materiaal voor studie en docu mentatie op koloniaal-staatkundig ge bied; aan een passende, mondelinge en schriftelijke voorlichting van de leden en organen der Partij omtrent Indische toestanden en verhoudingen, alsook aan het onderhouden van contact met Katholieken die uit Indië naar het moederland zijn teruggekeerd, ten ein de deze personen in te leiden in organi satie en werkzaamheid der R.K. Staats partij, en hun wetenschap, ervaring en belangstelling betreffende koloniaal- staatkundige vraagstukken en verhou dingen tot nut te doen strekken van deze partij. De heed Kerstens voegde daaraan toe, dat het hoofdbestuud der I.I£.P. sedert den jongsten partijdag gereed is met de voor bereiding harerzijds, om het hierbedoelde contact te leggen en te onderhouden. Daar toe zal te Batavia een permanente docu- mentatie-commissie in het leven worden geroepen, een instelling, waardoor zoowel de I.K.P. als de politieke organisatie der inheemsche Katholieken (P.P.K.I.) de voor Nederland bestemde documentatie ge meenschappelijk zullen doen verzorgen. Instelling van een Indische afdeeling van het Partijbureau Van de zijde van het dagelijksch bestuud werd niet alleen met deze denkbeelden gaarne instemming betuigd, doch kon te vens worden medegedeeld, dat de partij leiding haar plannen met betrekking tott de stichting eener Indische afdeeling van het partijbestuur, welke met de I.K.P. en de P.P.K.I. zoo goed als met de Katholie ke Partij in West-Indië (Curasao) in regel matige verbinding zal treden en waaraan de hierboven bedoelde werkzaamheden kunnen worden toevertrouwd, in een zoo ver gevorderd stadium gereed heef", dat een officieele publicatie daarover in het maandblad der partij nog vóór de terug reis van den heer Kerstens zal volg=n. Bezoeken over en weer? Eveneens met betrekking tot het denk- befeld van meer geregelde bezoeken van Ka tholieke Kamerleden en politieke voorman nen tan Indië is bij de partijleiding in de later jaren de overtuiging gerijpt, dat het scheppen van de gelegenheid tot een der gelijke persoonlijke oriëntatie, zeker in Regeling broederdienst, vermindering contingent en oefentijd. De R.K. Tweede Kamerleden IJsselmul- den, Steinmetz, Ruijter, Stumpel en Groen hebben eenige amendementen voorgesteld op het wetsontwerp tot wijziging van de Dienstplichtwet. Voorgesteld wordt, artikel 13 der wet als volgt te lezen: „Vrijstelling wegens broederdienst wordt zoo verleend, dat van een even getal broe ders de helft en van een oneven getal de grootere helft moet dienen, waarbij als re gel de broeders om den ander zullen wor den vrijgesteld en overigens naar door ons te stellen regelen". Voorts wordt voorgesteld het aantal der- genen, die moeten worden ingelijfd vast te stellen in plaats van op 32.000 op 27.500. In de derde plaats wenschen de voorstel lers den eersten oefentijd te wijzigen van elf maanden in zes maanden. De Kamerleden Schilthuis, Oud, Joekes, mevr. BakkerNort en Ebels hebben even eens een amendement op het wetsontwerp tot wijziging van de Dienstplichtwet voor gesteld, strekkende om het contingent dienstplichtigen op 27.400 te brengen en I den eersten oefentijd op 8 maanden te stel len. Dil nummer bestaal uit vier bladen. =n=r=a VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De nieuwe Belgische regeering stelt zich aan het parlement voor. (2e blad) Tokio en Mandsjoekwo erkennen Franco. (2e blad). Een officieel communiqué over de Lon- dense he besprekingen. 2e blad). Een veemmoord in het Burgenland. (2e blad). De terreur In Palestina. (2e blad) DE WERELD IN VOGELVLUCHT De Fransche ministers Chautemps en Delbos zijn weer uit Londen vertrokken en hebben verklaard, dat zij zeer voldaan waren over de resultaten van hun reis. In hoeverre zij reden hebben voor die vol doening, is nog niet bekend gemaakt. Wel is er een officieel communiqué van de Londensche besprekingen gepubliceerd, maar het is niet ongewoon, dat er in offi cieele communiqué's weinig positiefs staat. Die gewoonte is ook nu weer gevolgd en het uitgegeven communiqué biedt niet zoo heel veel houvast. Wel bevestigt het de eerste indrukken, dat men met Duitsch- land wel praten wil over een bevredigen de regeling van de koloniale kwestie, maar dat deze aangelegenheid in verband ge bracht moet worden met een collectief vei ligheidssysteem, eventueel buiten verband met den Volkenbond. De kwestie zal dan besproken moeten worden ook met de andere koloniale mo gendheden. De diplomatieke redacteur van Reuter is van meening, dat het bezoek der Fran sche ministers en het bekend gemaakte communiqué een einde moeten maken aan alle beweringen over een verdeeldheid tusschen Engeland en Frankrijk. De diplomatieke redacteur komt tot de slotsom, dat de indruk, dat er geen onmid dellijk oorlogsgevaar dreigt, versterkt is. Engeland en Frankrijk toonen, dat zij den vrede willen. Men acht het standpunt, dat zij innemen, tegelijk verzoenend en krach tig. Van het Spaansche oorlogsfront valt nog altijd weinig te melden. Franco heeft weer een moreel succes te boeken gehad, daar Japan en Mandsjoekwo besloten hebben Franco's regeering te erkennen. Op zijn beurt zal Franco Mandsjoekwo erkennen. overeenstemming is met de verantwoorde lijke taak, welke de R.K. Staatspartij met het oog op de staatkundige belangen be treffende de gebiedsdeelen overzee, tot de hare rekent. De omstandigheid, dat dit denkbeeld aan de partijleiding in den vorm van een verzoek nog eens werd aanbevo len, deed het dagelijksch bestuur de uit zending eener delegatie naar Oost-Indië, welke tevens naar het opj Pinksteren 1938 te vieren 4e lustrum der I.K.P. zou kunnen worden afgevaardigd, opnieuw in ernstige overweging nemen en aan het partijbestuur voorleggen. Den heer Kerstens kon worden medege deeld ,dat dit bestuur in zyn vergadering van 20 November j.l. in beginsel heeft be sloten tot afvaardiging en uitzending eener delegatie namens de R.K. Staatspar tij, met de bedoeling dat deze delegatie aan de hand van een vooraf op te maken plan de campagne (studiereis) eveneens relaties met de P.P.K.I. en met eventueele andere Katholieke instanties en politieke invloeds sferen in Indië zal aanknoopen. Het party- bestuur machtigde het D. B. om bovenbe doeld plan in technisch en financieel op zicht nader uit te werken en voor te berei den. Welke zet is afgegeven? De dr!e-en~twintigste partij werd afgebroken met den volgenden stand: Zwart: dr. Aljechin. m m i m m 'Wê i m ABCDEFGH Wit: dr. Eu we. Opgaven moeten vóór de hervat- ting der partij of bekendmaking van den afgegeven zet in ons bezit zijn. Hij of zij, abonné van De Leidsche Courant, die den zet raadt, kennen wij een bedrag van f 5.(vijf gul den) toe. Bij meerdere goede oplossingen be slist het lot. Men mag niet meer dan één zet opgeven.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1