HISTORIE HERLEEFT IN HET MUIDERSLOT De avontuurlijke opdracht Historie herleeft. In het Muiderslot werd Maandagavond een reconstructie gegeven van ^en me kwaardige hulde Ingloeiend staal werd den Braziliaanschen gezant, dr. Pedro de Moraes een samenkomst van den «Muiderkring.., waarvan hierboven een aardig moment Ba"°5 M""daü geb,acht tijdens zijn bezoek aan de mach.netab-iek Sto.k te Hengelo, waar tien 3 d'ese mo'oien voor oraziiiaanscne vracnscnepen in aanbouw zijn Een dorado voor skiërs. Een merkwaardigefcopname op 2000 meter hoogte in de besneeuwde Alpen FEUILLETON Naai het Engelsch bewerkt door j J. VAN DER SLUYS. (Nadruk verboden). Na een oogenblik nam hij zijn arm weg. Zoo gauw deze zaak achter den rug is, trouwen we. Schrijf de Raynes dat je heimwee hebt, maar overdrijf niet, anders loopt het misschien in de gaten dat er wat achter zit. Het veiligste is ze te laten denken, dat je het land hebt aan Parijs. Bij het volgende blok stopt de taxi. Dan stap ik uit. Ik heb den chauffeur gezegd, dat hij je naar Amidée moet brengen. Koop daar het een en ander en zorg, dat je er met een paar pakjes uitkomt. Je bent immers zoogenaamd boodschappen doen. Maar het mag niet langer dan tien minuten du ren. Als je klaar bent, neem dan een taxi naar de Luxe. Hy opende het portier na zyn aanwij zingen te hebben gegeven Hy stak zijn lin kerhand naar achteren en drukte de hand enkele seconden. Toen was hij verdwenen. In Marian's ooyen waren brandende tra nen. Lindsay glipte door het verkeer en begaf zich naar de Rue Jean Jacques, waar hy brieven in ontvangst nam, die niet aan Trevor Fothering waren geadresseerd. De eerste brief bevatte belangrijke mededee- lingen. Onder het opschrift: „De Gier" las Lindsay: „Enkele jaren lang werd niets meer van den man gehoord. Zijn laatste coup was de zaak-Jarnack '22. Dood gewaand tot voor kort, toen bij de arrestatie van Ferdi nand Schreck, in Weenen, verdacht van smokkelen van heroine, zijn naam weer ge noemd werd. Schreck verzette zich tegen zijn arrestatie, werd ernstig gewond, kreeg in het ziekenhuis van de gevangenis ijl koortsen en praatte voortdurend over „De Gier". Toen hij weer tot bewustzijn kwam legde men hem de notities voor van wat hij in zijn ijlen gezegd had. Eerst ontkende hij, iets te weten, maar gaf later toe, dat „De Gier" nog leefde en hij onder zijn orders gewerkt had. Hij verklaarde ook, dat de helft van de opbrengst der gesmokkelde waren naar hem ging hij gebruikte de uitdrukking: „Hij perst ons allemaal uit". By verdere scherpe ondervraging beweer de hij de identiteit van „De Gier" niet te kennen. Hij stuurde het geld in bankbil jetten postte restante telkens naar andere plaatsen en aan verschillende namen ge adresseerd. Naam en plaats werden hem meegedeeld op een velletje papier, in druk letters geschreven. Een van deze schrifte lijke instructies werd bij zijn arrestatie ge vonden. Het bevatte de woorden: „Ach- tung" en eronder „Johann Gessner, poste restante, Salzburg". Bij navraag in Salz burg bleek, dat het pakje, de brief met de bankbiljetten niet was afgehaald. Toen men trachtte te weten te komen hoe hy die instructies ontving, toonde Schreck zich hoogst zenuwachtig en verklaarde dat het werk en het initiatief geheel in zijn handen lag; de Gier pikte alleen het geld in. Op de vraag, waarom hij deze schatting be taalde, weigerde hij het antwoord te geven. Hij werd een week in voorarrest gehouden, terwijl een onderzoek werd ingesteld. Toen hij na verloop van dien tijd buiten de ge vangenis kwam, werd hij door een onbe kend persoon, die in de menigte wist te ontkomen, neergeschoten. De Gier heeft voor 1927 in de meeste Europeesche landen geopereerd; de Weensche politie heeft ons de bovenstaande inlichtingen verstrekt en verzoekt van eventueele ontdekkingen onzerzijds op de hoogte te worden ge houden". Lindsay las het relaas nog eens aan dachtig door. Toen streek hij een lucifer aan en verbrandde de blaadjes papier. Hij opende den tweeden brief. Deze be helsde een antwoord op zijn verzoek om bijzonderheden omtrent Drayton's antece denten. Hij las met gefronst voorhoofd: „Edward Jonh Drayton. Geboren 1870. Derde zoon van dr. Jonh Drayton, genees heer te Vincton Parva, Glos. Kreeg zijn eerste opleiding op het gymnasium te Bur- gate en studeerde later in Cambridge ge-' schiedenis en literatuur. Werd assistent bibliothecaris van de Carrington biblio theek in 1893, werd in 1906 bibliothecaris In 1910 ging hij in dezelfde functie over naar de boekerij van mr. Henry Lewindorf, 400 Park Lane. Na mr. Lewindorfs dood in 1922 werd hij bibliothecaris bij Algerius Restow." Een onberispelijke staat van dienst maar yselijk saai. zooals Algerius Restow zou zeggen. Lindsay's mond vertrok in een eigenaardig glimlachje. In welke periode van dit rimpellooze, regelmatige leven in dienst der wetenschap, oefende de derde zoon van den geleerden en kundigen John Drayton, dorpsdokter van Victon Parva, het edele vak van afperser uit? Diep in gedachten wandelde Lindsaj naar het hotel terug. Het was zoo klaar als een klontje, dat zijn leven in de handen van de Marniers lag. Voor hèn was hij Lindsay Trevor. Wat was hij voor „De Gier" Lindsay Trevor of Trevor Fothering? Dat de Gier op zeer ongewenschte wijze belang in hem stelde, was uit het gesprek met Go go duidelijk genoeg gebleken. Als hij Tre vor Fothering was, welk toeval had Marian dan naar Parijs gestuurd om hem van aan gezicht tot aangezicht in de lounge van de Luxe te ontmoeten en waarom had Gogo orders van de Gier om haar te schaduwen, en te zien of zij dezen Trevor Fothering ontmoette? Maar aan den anderen kant, wanneer hij bekend was als Lindsay Tre vor waarom had hij dan niet hetzelfde lot endergaan als bijvoorbeeld Ferdinand Schreck? Restow. Was Restow de Gier? Zijn geest woog de mogelijkheid in alle details zorgvuldig af. Zijn instinct zei van neen. Toen liet hij den levensloop van Drayton de revue passeeren. In 1922 kwam hij in Restow's dienst. 1922.... De Gier verdween in 1922. Lindsay bleef een honderd meter van het hotel staan en stak met een lucifer de be schrijving van Drayton's vlekkeloos verle den in brand. HOOFDSTUK XXIX. Gloria Paravicini stond midden in haar kamer en keek met aandacht naar de vier kanten houten kist, die een kellner even te voren op tafel had gezet. Maak open! verzocht ze. Wenscht madame, dat ik de kist open maak? Madame Gloria keek hem met een ver blindenden glimlach aan, waardoor haar prachtige tanden in al hun kracht en blankheid zichtbaar werden. Kom-dichterbij! zei ze en ze wuifde met haar hand, alsof ze een weerspannigen tijger voor zich had. Maar daar zijn gereedschappen voor noodig, madame. Gloria klapte in de handen. Het klonk als het knallen van een zweep. Rosalie! riep ze Rosa! Toen, terwijl de slaapkamerdeur openging: Breng een beitel een hamer -r- een peanemes een schaar, nagelvijl of wat je maar vindt om een kist open te bregen! Een flegmatieke kamenier op jaren ver scheen in de open deur, keek naar de kist en keerde een moment later terug met een van die instrumenten, welke een groote verscheidenheid van gereedschappen in zich vereenigen. Ze overhandigde het voor werp aan den kellner, die ermede naar de tafel liep. Het was geen heksentoer. Vier lichte hou ten wanden kruisten elkaar bywyze van krat. Toen deze verwijderd waren, bleek de kist zelf slechts door middel ven een ijzeren haak en oog gesloten te tljn. Een aantal gaten waren in he deksel geboord. (Wordt vervolgd). De beiangsieiung van het pubuek voor het Burgerziekenhuis in de Lmnaeusstraat te Amsterdam, waarheen Z. K. H. Prins Bernhard na het au»o ongeluk werd overgebracht, werd door de politie in goede banen geleid Dr C Knapoe' cniru-g van het Burger ziekenhuis te Amsterdam, door wien Z. K. H. Prins Bernhard behandeld wo'dt De auto. waarmede H M de Koningin en H K H Prnises Juliana Maandagavond te Am- steidam arriveerden voor een bezoek aan Z K H Prins Bernhard, na aankomst aan het Burger ziekenhuis

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 9