STADS NIEUWS DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHI 32, LEIDEN De Wedstrijd Euwe-Aljechin 29ste Jaargang DINSDAG 30 NOVEMBER I3J/ No. 8892 3>££eictoefi£00it/ïa/!tt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent Der weeki 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, du vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT t Gewone Adverieniiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeeüngen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES "an ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. ga aaa V Arbeidsvreugde en werkloosheid De arbeider moet de kracht, om de last van den arbeid te dragen, niet zoeken in de vlucht de vlucht naar de avonden, de Zondagen, de vacantie. De arbeider moet de kracht, .om de last van den arbeid te dragen te dragen met vreugde! vinden in den arbeid zélf. Deze levensles, deze levenswijsheid heb ben wij gisteravond beluisterd in een rede van dr. Rozemond, directeur van „Maat schappelijk Hulpbetoon" te Leiden, voor de N.C.R.V. In den arbeid moet de arbeider vinden de groote vreugde, die er ligt in het ver vullen van zijn plicht. Maar zoo betoogde dr. Rozemond de omstandig heden zijn voor den arbeider vaak zóó, dat de vreugde van plichtsvervulling voor hem niet of héél moeilijk bereikbaar is! Hij kent het werk niet, hij doet steeds hetzelfde werk, hij is als een levenloos deel van het machinale geheel, hij ondervindt geen waardeering a^s arbeider en vooral als mensch. Degenen, die invloed kunnen uitoefenen, om den arbeid voor den arbeider vreugde voller te maken: superieuren, leiders in maatschappij en Staat, dragen een zware verantwoordelijkheid aldus constateerde dr. Rozemond zeer terecht. In dezelfde radio-rede, waaruit wy slechts een en ander aanstippen, en welke rede ook zelf schematisch te schema tisch? was, wees de heer Rozemond ook naar de arbeiders, die werkloos zijn. En met diepen nadruk wees hij daarbij op deze Christelijke waarheid: Ook voor dezen is 't mogelijk, de hoogste menschelijke roeping te vervullen. Maar aldus ongeveer ver volgde hij die hooge levensopvatting mo gen wij niet eischen van de tallooze werk- loozen, die van den wortel der Christelijke levensleer zijn losgerukt.,.. Die schoone, sterkende Christelijke ge dachte, dat ook de werklooze heeft een le vensdoel, willen wij even wat nader bezien, bezien in haar realiteit, haar werke lijkheid. Een levensdoel? En 't is, alsof wij op ons voelen staren die talloozen, die leven zonder werk, zonder verdiensten, in een- voortdurend te-kort die talloozen, wier ellende wij, God-zij-dank, meevoelen. Hebben wij dan een levensdoel? Wij, die niet het onderhoud kunnen ver dienen voor het g«»zin, dat wij lief hebben. Wij, jongeren, die zelfs niet de mogelijk heid vóór ons zien, om een gezin te kun nen vormen, een eigen thuis, waartoe een ons ingeschapen verlangen ons drijft. Wij, die de dagen en de maanden en de jaren doorbrengen in niets-doen en hoe lang nog? Wü, jongeren, die niet de gelegenheid hebben, om ons te bekwamen in een vak, waarin wij later ons brood zouden kunnen verdienen. Wij, die leven in een maatschappij, die ons als uitgestooten heeft, ons, de armen, de ellendigen. Hebben w ij een levensdoel? Ja, ook gij allen, die zoo spreken moogt, ook gij allen hebt een levensdoel. O, laat uw katholieke courant, uw dagblad, dat gij nog wilt beschouwen als een dagelijk- schen huisvriend, u mogen wijzen op die eenvoudige waarheid een waarheid, die onomstootelijk vaststaat: gü hebt een le vensdoel, elk uwer dagen, hoe troosteloos- leeg aan werk, hoe droevig-arm aan wat noodig is voor de leniging der stoffelijke en óók zelfs der geestelijke behoeften van u en de uwen, heefteenlevensdoel, en hoog, een voornaam, een edel, een schoon levensdoel. Zeker, gij voelt dat niet wij begrij pen het volkomen. Maar gü moet 't toch inzien, toch b e g r ij p e n. Voor alle menschen is dat levensdoel hetzelfde het levensdoel, dat ons wordt de wereld in Het auto-ongeluk van vogelvlucht Prins Bernhard De besprekingen van de Britsche minis ters Chamberlain en Eden met hun Fran- sche collega's Chautemps en Delbos heb ben een zeer bevredigend verloop gehad. In Britsche diplomatieke kringen ver klaarde men zelfs, dat de conferentie een van de meest bevredigende was, welke men ooit heeft gehouden. Chautemps zei- de: „Het leek wel een conclave: wij zijn net zoo lang bij elkaar blijven zitten tot er overeenstemming bereikt was". De vertegenwoordiger van Havas heeft de volgende indrukken opgedaan ten aan zien van de gisteren gehouden besprekin gen: Lord Halifax heeft een volledig verslag uitgebracht over de indrukken, welke hij te Berlijn heeft opgedaan. De Fransche ministers begrepen ten volle de portee van zijn bezoek en zij ga ven er zich rekenschap van, dat hij het beperkte doel had bereikt, dat hij be oogde. De koloniale kwestie, aldus verzekert men, werd vervolgens onder al zijn as pecten bezien. Men werd het er over eens, dat een vollediger onderzoek noodig zal zijn. Het a.s. bezoek van Delbos aan Midden- Europa, aldus zegt men. werd besproken. De toestand dezer landen, welke Delbos zal bezoeken, werd onderzocht. De beide regeeringen zijn eveneens be reid den vrede in deze landen zoowel als elders te handhaven. De toestand in het Verre Oosten werd bestudeerd. Men doet uitkomen, dat zijn ernst door de ministers volkomen wordt begrepen en dat het noodig is er voor te waken, dat de bescherming der op het spel staande be langen hun niet ontgaat. De toestand in Spanje werd volgens de zelfde kringen eveneens bestudeerd. Men heeft aan beide zijden opgemerkt, dat de niet-inmengingspolitiek volkomen gerechtvaardigd was. De resultaten van de conferentie zullen worden bekend gemaakt in een communi qué. Het schijnt, dat Engeland met Frankrijk heeft afgesproken, dat de koloniale eischen van Duitschland onder de oogen gezien zullen worden, maar daartegenover moet ook een concessie van Duitsche zijd'e staan en wel, dat Duitschland terugkeert tot het collectieve systeem van verzekering van den vrede. De vraag is nu maar of Duitschland en zijn „as-genoot" Italië genegen zijn om zich weer iri het collectieve systeem in te schakelen. Hun isolement heeft hun geen windeieren gelegd en het is best mogelijk, dat zij het spelletje met Japan nog een tijdje willen doorspelen. De drie en twintigste partij wordt hedenavond in Rotterdam gespeeld. Wij herinneren onze abonné's er aan, dat bij eventueel afbreken der partij wij 5.(vijf gulden) beschik baar stellen voor hem of haar, die ons de in couvert afgegeven zet opgeeft. Bij meerdere goede opgaven beslist het lot. Deze opgave moet ons bereikt heb ben voor de hervatting der partij. Men mag niet meer dan één zet op geven. Op de enveloppe te vermelden: EUWE-ALJECHIN. voorgehouden door de rede, en door het Geloof, door ons Katholiek Geloof, zoo schit- teren-helder wordt belicht. Dankt God en looft Hem gij, alle men schen, in deze aller-droevigsten tijd, als gij bezit het Geloof als gü dus dezen tijd kunt bezien in het licht der Eeuwig heid, als gij dus uw gezichtseinder zoo veel wijder kunt uitstrekken, dan de be nauwend-enge omgrenzing van uw bestaan op deze aarde! Het levensdoel van iederen mensch is: God te dienen en zóó zijn ziel zalig te ma ken. Dat is de eenvoudige waarheid, de grond-waarheid van heel ons Geloof, waar aan wü nu even willen herinneren naar aanleiding van boven-geciteerde uitlating van een Protestantsch mede-Christen. Rede van den voorzitter der Tweede Kamer De voorzitter der Tweede Kamer mr. v. Schaik heeft in de vergadering van heden middag de volgende rede uitgesproken: Geachte medeleden, De dag van gisteren heeft in den lande schrik en ontsteltenis te weeg gebracht Over de zon van geluk, die van uit het Koninklijk Huis in toenemende mate hare warme stralen over het Nederlandsche volk doet nederdalen, trok eensklaps een don ker floers. Intusschen mogen wij ons gelukkig prij zen, dat de gevolgen van het aan Prins Bernhard met diens geleider overkomen ongeval minder ernstig zyn, dan aanvan kelijk kon worden geveesd. Ik weet, de gevoelens der Kamer te ver tolken, als ik zeg, dat zij ten volle deelt in de bezorgdheid, die zich van het Ko- ninklü'k Gezin heeft meester gemaakt; dat .zij levendig beseft, hoezeer Hare Majes teit de Koningin, als liefdevolle en zorg zame moeder door het gebeurde moet zün getroffen en dat zij voor alles medeleeft in de angstige spanning van haar, die met de blijde vreugde van de naaste toekomst in het verschiet, aan den dagelükschen steun van haren gemaal op dit oogenblik meer dan aoit behoefte zal hebben. God geve, dat Züne Koninklijke Hoog heid spoedig algeheel hersteld naar den huiselijken haard kunnen wederkeeren. De MINISTER VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN, de heer PATIJN, sluit zich na mens de regeering van ganscher harte aan bij de woorden, door den voorzitter gespro ken. Spr. behoeft niet te zeggen dat ook de regeering diep getroffen is door het onge val, dat den Prins getroffen heeft. Spr. uit den vurigen wensch dat deze spoedig her steld in zijn gezin terugkeeren mag. De Commenderij Nederland van de Jo- hanniterorde heeft vandaag in het Burger- ziekenhuis te Amsterdam, door den per soon van haar secretaris, jhr. W. Laman Trip, van haar belangstelling doen blijken voor haar mederechtsridder Z. K. H. Prins Bernhard. De toestand van Prins Bernhard De particuliere secretaris van Z. K. H. Prins Bernhard, Jhr. Mr. C. Dedel, ver strekte hedenmiddag te half drie het vol gende communiqué: De behandelende geneesheeren zijn tevreden over het verloop van de ziek te van Prins Bernhard. Het bewuslz:jn is volledig teruggekeerd. De °rins heeft weer belangstelling voor zijn om geving. Hij slaapt veel, maar in de tusschentijden is hij volkomen helder van geest. Complicaties deden zich niet DE TOESTAND VAN DEN HOFJAGER VAN DER SPEK. De hofjager Van der Spek had een rus- tigen nacht. Hedenmorgen werd een Rönt genfoto van zijn knie gemaakt, waaruit bleek, dat de knieschijf gebroken is. Over eènige dagen zal deze operatie worden behandeld. Zijn algemeene toestand is goed. R.K. VROUWENBOND. Een kookdemonstratie. Gistermiddag had voor den R.K. Vrou wenbond afd. Leiden in Café-Rest. „Zo- merlust" een kookdemonstratie plaats, wel ke gegeven werd door de Levensmiddelen- fabriek „Fortin" te Oude-Wetering. Het doel van deze kookdemonstratie was, meer be kendheid te geven aan de producten van deze fabriek en te toon en, dat de Neder landsche industrie zeer bruikbare en sma kelijke levensmiddelen vervaardigd. Allereerst werd bouillon rondgediend, welke bereid was van Fortin bouillonpasta. Dit natuurvleesch preparaat bleek niet on der te doen voor een zelf getrokken bouil lon. Vervolgens werd een nieuw product gedemonstreerd n.l. het Fortin uienpoeder. Tot nu toe, zoo hoorden wü in de toelich ting, was de ui een bron van tranen, maar nu vormt deze uienpoeder een bron van genot en gemak. Het vervelende werkje van uienpellen behoort nu tot het verleden en bovendien biedt dit product het voor deel, dat het aan tafel naar smaak als een specerü kan worden toegevoegd, een nieuw tje dus, dat èn de liefhebbers èn zij, die de ui niet kunnen apprecieeren zullen toe juichen. Voorts toonde men, hoe men met den inhoud van een pakje „Fortin soep" vlug en zonder veel moeite eenige heerlüke bor den soep kan bereiden, alleen door toevoe ging van water. Het bleek, dat de smaak pikanter kon worden gemaakt door toe voeging van eenige druppels Fortin aroma. Terloops werd een pakje „Fortin julienne" getoond; deze edelselectie van soepgroenten leent zich uitstekend om toegevoegd te worden bij de bereiding van soepen. Als volgend product van de Fortin Levensmiddelen fabriek werd haar to maten ketjap opgediend, met een stukje toast, belegd met een schijfje ei. Dit pro duct is niet alleen geschikt voor de Indische rijsttafel maar vindt toepassing bij allerlei soorten hors d'oeuvre en koude vleesch- gerêchten. Nadat wij nog hadden vernomen, dat de ze fabriek ook vlugkokende havermout in den handel brengt, volgde tenslotte het zeer interessante product, de vlugkokende rijst.Deze Fortin-rijst is in drie minuten gaar en brengt dus een belangrijke kook- besparing met zich mede. Dat men haar behalve voor de gewone rijstgerechten ook nog voor andere toespijzen kan bezigen, bleek wel uit de bijzonder smakelüke rijst koekjes, die voor de oogen van de aan wezigen werden bereid op de komforen der butagas-instellatie, welke midden in de zaal stond opgesteld. Hiermede eindigde deze huishoudelijke demonstratie, nadat allen zich de resultaten van de verschil lende bereidingen goed hadden laten sma ken. Ook voor de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen, afdeeling Leiden, had gistermiddag onder groote belangstelling eenzelfde kook-demonstratie plaats. WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS EN EN BRIEFKAARTEN. Morgen, Woensdag 1 December zal de verkoop der Weldadigheidspostzegels en Briefkaarten voor het misdeelde kind be ginnen. Wij behoeven nauwelijks deze actie in de belangstelling van het publiek aan te bevelen. De postzegels en briefkaarten voor het Kind worden steeds meer populair en de opbrengst is voortdurend stijgend. Dit jaar werd een bedrag van ƒ193.595.05 on der instellingen van alle gezindten, die zie ke, zwakke of gebrekkige kinderen ver- pi egen, verdeeld. Wij hopen, dat ook dit maal niemand zal verzuimen, de postze gels „voor het Kind" gedurende de maand December voor zijn correspondentie te ge bruiken. Het aantal postzegels is, in verband met de veranderde posttarieven, met één ver meerderd en bedraagt nu vüf. Zij hebben een frankeerwaarde van ly23, 4, 5, en 12 y, cent en worden verkocht voor respec tievelijk 3, 5, 6, 8 en 16 cent. De briefkaarten zijn weer bijzonder ge slaagd. Behalve een serie van 5 aquarellen door de artisten J. van Hoboken en B. v. d. Veer zijn er nog 3 losse kaarten van J. Heb- belynck, waarmee men Kerst- en Nieuw- jaarswenschen kan verzenden. De brief kaarten zijn verkrijgbaar aan het tentje op de postkantoren te Leiden en Oegstgeest en bij de postagentschappen. Het Comité vestigt tevens de aandacht voornaamste nieuws Buitenland De besprekingen te Londen hebben tot overeenstemming over de heele linie ge leid. (2de blad). Een Japansch bericht, dat de Wester- sche mogendheden China financieel steu nen. (2de blad). Generaal Ludendorff ernstig ziek. (2de blad). Binnenland De toestand van Prins Bernhard is voor uitgaande. In de Tweede Kamer wordt het gebeurde herdacht. (4de en 1ste blad). De wijziging der Dienstplichtwet. Oudste zoon uit groote gezinnen zal vrij gesteld worden. Hoogstens 3 dienstplich tigen per gezin. (2de blad). De consumptiemelkregeling. (2de blad). op de circulaires, die in Leiden en Oegst geest verzonden zijn en waarbij een be- stelkaart is ingesloten. Zoowel ter verge- makkeling van de verbruikers als van het Comité wordt men vriendelük doch drin gend verzocht de bestelkaarten zoo spoedig mogelijk in te vullen. Alle bestellingen worden aan huis bezorgd. Het Comité hoopt op aller medewerking om den wensch van de Centrale Propagan- da-Commissie te vervullen en dit jaar een opbrengst van twee ton te kunnen be reiken! RECHTSPOSITIE VOOR HET LOSSE GEMEENTEPERSONEEL. In de op 7 December te houden verga dering van het georganiseerd overleg zal aan de orde komen de behandeling van de ontwerp-overeenkomst voor het los personeel bij de gemeente. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT. Het lustrumstuk der Indologen Vereeniging. De Lustrum Commissie der Indologen Vereeniging schrijft ons: In het Verwey-nummer van- „de Stem" wijst Victor E. van Vriesland op het merk waardige feit, dat nog nimmer een der tooneelstukken van Verwey werd opge voerd. Toen dat artikel gepubliceerd werd, hadden de eerste repetities voor de opvoe ring van „Johan van Oldenbamevelt" reeds plaats gehad en wanneer op Vrijdag 3 De cember, den laatsten dag van het Lustrum, dit stuk in den Schouwburg te Leiden zal worden gegeven, zal dan eindelijk, 43 jaar r.a het verschijnen, de première plaats vin den van dit groote treurspel. Het is ge schreven in rijmlooze verzen, eenigermate in den trant van het Shakespeare-vers; men hoort ook hier.-soms aan het einde van een scène het rijm, terwijl hier en daar even eens kleine stukken proza voorkomen. Het treurspel behandelt het conflict 'tus- schen Maurits en Oldenbamevelt, doch het reikt hooger dan een historisch spel; het verheft zich boven de partijschappen van die dagen, boven de twisten op godsdiens tig en politiek terrein. In het geheele stuk voelt men de innerlijke zekerheid van den mensch die het tijdelijke van zijn bestaan inziet, die verstaat dat bovenmenschelijk streven uit de eene tijd worstelt met den anderen, waarin de oude onherroepelük moet ondergaan. En al moge-de figuur van Oldenbamevelt door Verwey geïdealiseerd zün, dit neemt niet weg, dat dit spel historisch volkomen verantwoord is, zooals Prof. Colenbrander in een lezing voor de leden der Indologen Vereeniging heeft uiteengezet. Een werk als dit vraagt een sobere op voering; trouwens Verwey zegt het zelf in zün voorwoord: „Vandaar dat dit stuk door praal van vertooning noch hartstocht van taal van het tooneel af verbazen zal...." Onder leiding van den heer E. Prins heb ben wü getracht zoo dit stuk in te studeeren, updat de bedoeling van den dichter niét \erloren ga en zijn verzen ook na zün dood, blijven klinken in dien eenvoud die hü ge- wenscht heeft. Wij beseffen dat onze taak niet gemakkelijk is maar vertrouwen, dat het dichterschap van Verwey sterker zal blüken dan de onvolkomen weergave van de vaak moeilüke verzen.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1