RECHTZAKEN RADIO-PRO GRAMMA'S Wiït U iets weten? HET BETOOVERDE BOSCH DINSDAG 30 NOVEMBER 1937 DE I.EIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 15 KANTONGERECHT TE LEIDEN. Roekeloos en onbesuisd. Zekeren R. uit Leiden heeft met een auto gereden in de Roodenburgerstraat te Leiden en toen door onvoldoende uit te kij ken een wielrijder v. D. uit Leiden aan gereden. Verdachte gaf de schuld aan den wielrijder. De ambtenaar vertelde evenwel minder prettige dingen van vex-dachte. Zoo was hij onbehoorlijk opgetreden tegen de politie en had tegen den wielrijder gezegd: „Ik heb geld genoeg" en „het geld komt er niet op aan". Als dat waar, meende de ambte naar, dan kan verdachte ook wel een flin ke geldboete betalen, en hij eischte ƒ40 subs. 20 dagen-. Uitspraak 25 subs. 14 dagen. Hij bofte. A. S. de B. uit L e i d e n had in den trein de passagiers vergast op eenige harmonica nummers. Maar aangezien zulks nu een maal niet mag, had een conducteur proces verbaal opgemaakt en hiermee begon het geluk van den muzikant, want er was een verkeerde datum door den conducteur in gevuld. De muzikant moest toen worden vrijgesproken, wat hem zeker een tientje rijker deed blijven. Een schutter. W. O. te Alkemade heeft met een buks op vogels geschoten, volgens den veld wachter op den openbaren weg, maar ver dachte vertelde, dat hij op zijn erf had staan schieten. De ambtenaar geloofde het verhaal van verdachte niet en eischte een geldboete van 7.50 subs. 3 dagen met verbeurdverklaring van het schietwerktuig. Uitspraak 5 subs. 2 dagen met verbeurdverklaring. Een koe op minder prettige wijze vervoerd. J. v. d. M., veehouder te Oegstgeest had een koe op de Leidsche markt aange voerd, terwijl de uiex-s van het beest wa ren dicht geplakt. Eerf" getuige verklaarde een en ander nader maar verdachte noemde alles leugens. Het mocht hem echter niet baten, want de ambtenaar eischte voor deze pijnlijke manier van vervoeren een geld boete van 20 subs. 10 dagen. Uitspraak 15 subs. 5 dagen. Hij liet zijn kind thuis les geven. W. M. uit N o o r d w ij k-B i n n e n heeft zijn kind niet de school laten bezoeken, doch liet het thuis les geven. De heer Baak verklaarde, dat het kind maar in vier vak ken les gekregen heeft, maar dat de wet aangeeft, dat er zeven vakken onderwezen moesten worden. De ambtenaar gaf verdachte den raad zijn kind naar school te sturen en eischte een boete van 10 subs. 4 dagen. Uitspraak conform. Op een militaire colonne ingereden. W. H. uit Haarlem had als bestuurder van een auto het verkeer in gevaar ge bracht door op den Achterweg te Kat wijk een militaire colonne te verbreken. Een wachtmeester was hierdoor met zijn paard in de sloot terecht gekomen. Eisch 25 subs. 10 dagen. Uitspraak ƒ15 subs. 5 dagen. Alweer de woonschuitmisère te Oegstgeest. Voor de zooveelste maal moest de 72-jari- ge mej. J. B. uit O e g s t g e e s t terecht staan wegens het bewonen van een woon schuit zonder vergunning van B. en W. te Oegstgeest. Het wordt een hopeloos geval, want de poltiie te Oegstgeest blijft maar verbalen opmaken. Wat is nu eigenlijk de reden hiervan? Als de woonschuit zoo slecht is, waarom wordt er dan geen verbod uit- gevaai'digd om de schuit te bewonen? Waarom kan de schuit dan niet onbewoon baar verklaard worden? Het wordt nu toch langzamerhand tijd, dat er op een of an dere manier een einde gemaakt wordt aan deze zaak. 9 December zal de Haagsche rechtbank uitspraak doen in nog zulk een zaak tegen dezelfde verdachte. Daar ter zitting zijn eenige dingen naar voren ge bracht, die een ander licht op de zaak wer pen. O.a. een foto die laat zien, dat de schuit nog zoo slecht niet is. Niettemin eischte de ambtenaar thans een boete van 50 subs. 20 dagen. De uit spraak werd 15 subs. 5 dagen. V crkeersoverti-edingen. N. v. d. V. uit Noordwijlterhout heeft met een vrachtauto met aanhangwa gen in de Hoofdstraat te Sassenheim een aanrijding veroorzaakt door bij het veran deren van richting daarvan geen teeken te geven waardoor de motorrijder M. S. K. uit Alphen aan den Rijn werd aangereden en diens motorrijwiel beschadigd voor een bedrag van 24.35. De eisch werd 20 subs. 10 dagen en toe wijzing van de civiele vordering. Uitspraak ƒ10 subs. 4 dagen en toewijzing. J. van K. uit Voorhout had niet vol daan aan een stopteeken van de politie en hoorde daarom een eisch tegen zich van 15 subs. 10 dagen. Uitspraak 10 subs. 4 dagen. P. K. uit W o u b r u g g e had te Alkema de den winkelier D. aangereden. Deze win kelier reed daar op zijn fiets, terwijl hij aan zijn arm een mand met eieren had. De eieren waren een groote ommelette gewor den. Ook een meisje was nog aangereden en om de maat vol te maken had verdachte geen rijbewijs kunnen toonen. De-ambtenaar eischte een geldboete van 40 subs. 20 dagen. De kantonrechter, re kening houdende met de werkloosheid van verdachte, legde een straf op van 15 subs. 6 dagen. W. den B., beurtschipper uit Sassen heim, had met zijn auto het kruispunt HoofdstraatMolenstraat aldaar over wil len steken, maar had vergeten signalen te geven. Daardoor was de admistrateur N. S. aangereden en zijn fiets beschadigd voor een bedrag van 17.85. Eisch 12 boete subs. 6 dagen en toewij zing van de c. v. Uitspraak 10 subs. 4 da gen en toewijzing. Mevrouw S. uit Duitschland, tijdelijk lo- geerende te den Haag, had op 1 October een aanrijding veroorzaakt op de Bree- straat te Leiden. Het v/as dien avond juist erg druk, daar ter plaatse vanwege de taptoe als voorfeest van de 3 October-vie- ring. De juffrouw, die blijkbaar nog al haast had, had een wielrijder aangereden, die rechts van den weg reed. Deze wielrij der, zekere A. Groenendijk uit Oegst geest, was daardoor gevallen. Het ergste voor den aangeredene was, dat hij een por tefeuille met kostbare teekeningen was kwijtgeraakt, welke niet meer terug gevon den werden. De juffrouw was na het on geval eerst kalm doorgereden, waarom eenige toeschouwers de juffrouw te lijf hadden willen gaan. De kantonrechter wees de verdachte op haar hoogst onbehoorlijke houding, welke houding zij zelfs ter zitting niet wilde af leggen, want verdachte begon brutaalweg te verklaren, dat zij geen hooge geldboete wilde hebben, omdat zij die toch niet kon betalen. De ambtenaar eischte een boete van 15 subs. 8 dagen. De kantonrechter legde deze boete op, maar vertelde de verdachte te vens, dat zij dan ook maar de civiele vor dering ad 45 moet betalen. De volgende verdachte was mej. P. uit Rotterdam. Deze juffrouw had op 17 Sep tember een inwoner van Zoeterwoude met zijn rijwiel omvergereden. Eisch 25 boete subs. 10 dagen. Uitspraak conform. Met bakfiets op militaire colonne ingereden. G. A. U. uit Sassenheim had te Oegstgeest met een bakfiets gereden en was toen dwars door een militaire colonne gereden, waardoor het paaid van een mili cien geschrokken was en boven op een paal van een vluchtheuvel wilde gaan zit ten. Het paaltje had dat gewicht niet kun nen torsen en had het begeven. Eisch en uitspraak 5 subs. 2 dagen. HOE EEN WERKGEVER AAN GOÉDKOOPP PERSONEEL KWAM Twee maanden gevangenisstraf geëischt. Voor den Haarlemschen politierechter heeft gisteren een veehouder uit Haarlem terecht gestaan, verdacht van medeplich tigheid aan valschheid in geschrifte. Hij bouwde n.l. van oud materiaal een huis in Hillegom en stelde daar een werk- loozen metselaar uit Haarlem aan het werk tegen 35 cent per uur Ondanks dat hij werk had stempelde de metselaar toch iederen dag bij den penningmeester van de organisatie, waarbij hij aangesloten was. Zijn wei-kgever bracht hem in zijn auto des morgens naar het stempellokaal te Haarlem, d.w.z. de auto bleef in een nabij- zijnde straat wachten terwijl de metselaar in het lokaal stempelde, en nam hem ver volgens mee naar het bouwwerk in Hille gom. Dit is eenige malen in de maanden Octoberhalf December 1936 gebeurd. De metselaar is wegens het verzwijgen van in komsten bij het stempelen tot 3 weken ge vangenisstraf voorwaardelijk veroordeeld. De eisch was een maand gevangenisstraf onvoorwaardelijk. In deze zaak werden verschillende getui gen gehoord, o.a. de metselaar zelf. Hij ver klaarde dat hij tegen zijn werkgever ge zegd heeft dat hij bij het stempelen zou op geven wat hij.in zijn dienst verdiende. Dat laatste heeft hij echter in feite niet gedaan, maar zijn werkgever zou hiervan niets weten. Dat hij zoo'n laag loon verdiende zou afgesproken zijn omdat hij nog geld had te betalen aan zijn wei'kgever voor ge leverd materiaal. In het geheel is hij een keer ot vijf door zijn werkgever per auto naar het stempellokaal, of eigenlijk in de nabijheid daarvan gebracht. De volgende getuige, een timmerman uit Haarlem, ook werkzaam bij het bouwwerk van verdachte en die ook met dezelfde auto naar Hillegom weid gebracht, deelde mede dat er wel 25 van dergelijke autoritjes zijn gemaakt. Een controleur van Maatschappelijk Hulp betoon had een onderzoek in deze zaak in gesteld. Veidachte had eerst alles ontkend, vervolgens wel willen bekennen mits hem beloofd werd dat hij niet vervolgd zou worden, maar toen die belofte hem natuur lijk niet gegeven werd, had hij tenslotte toch maar een en ander erkend. Bij den Raad van Arbeid was verdachte niet als werkgever ingeschreven In Hillegom stond het bouwwerk van verdachte bekend als een plaats, waar men goedkoope werk krachten had, die ondertusschen als werk- ioozen stempelden. Later bleek dat ook de zoon van den metselaar op het bouwwerk had gewerkt feitelijk zonder loon. De metselaar beweerde dat zijn zoon er uit „liefhebberij" gewerkt heeft. Verdachte verklaarde volkomen onschuldig te zijn. Hij had niet gedacht dat hij er eenig kwaad mee kon doen door den metselaar met zijn auto in de nabijheid van het stempellokaal te brengen. Hij reed niet tot voor hét stem pellokaal omdat het verkeer er zoo druk was. De Officier van Justitie hield een scherp requisitoir. Spr. vond verdachte het meest schuldig in deze zaak, want van hem is het plan uitgegaan. Het is een zeer ernstig mis drijf, een complot om de steunmaatregelen te saboteeren. Verdachte had uitgerekend flat de werkloozensteun 27 ct. per uur be draagt, dat een metselaar 62 ct. per uur verdient en daarom gaf hij aan den bij hem in dienst'zijnden metselaar het verschil, n.l. 35 ct. en liet hem intusschen stempelen. De metselaar kreeg zoo zijn vol „loon" en verdachte had een goedkuope arbeidskracht. Uit de faam, die het werk bij de Hillegom- mers genoot, maakte spr op, dat verdachte meer zulk personeel in dienst had. Ver dachte liet het huis in Hillegom door Haar- lemsche werkloozen bouwen, want hij be greep wel, dat als hij het huis in Haarlem had laten bouwen, dan kwam het geknoei gauw uit. Van den werklooze is het nog te begrijpen dat hij aan het geknoei heeft mee gedaan, maar verdachte, al doet hij zich onschuldig voor, heeft misbruik gemaakt van den slechten toestand der werkloozen om zijn eigen zak te spekken. Spr. eischte 2 maanden gevangenisstraf. De verdediger, Mr. v. Löben Seis, hield een zeer uitvoerig pleidooi. Spr. zeide, dat het rekensommetje, door den Officier ge opperd over het loon van den metselaar, zuiver fantasie was. Uit geen enkele ver klaring is de juistheid ervan komen vast te staan. Integendeel, volgens spreker is de metselaar uit eigen beweging bij ver dachte gekomen met de mededeeling dat hij wel voor 35 ct. per uur of minder wilde werken. Verdachte was trouwens niet op de hoogte van het gewone uurloon van met selaars en van den werkloozensteun. Spr. gaf vex-schillende verklaringen waarom ver nachte niet met zijn auto tot voor het stem pellokaal, wilde komen, b.v. omdat ver dachte dan lastig gevallen zou zijn door werkloozen, die ook bij hem wilde wer ken. Spr. zette uiteen dat van valschheid in geschrifte geen sprake kan zijn. De werk loozen moeten teekenen een verklaring, dat zij dien dag nog niet hebben gewerkt. Toen de metselaar des morgens stempelde had hij nog niet gewerkt. De mefèelaar ging pas werken na het stempelen. Maar dat laatste heeft hij niet behoeven te verklaren volgens het formulier van .den werkloozensteun Dus heeft de metselaar geen valschheid in geschrifte gepleegd en vervalt ook de mede plichtigheid van verdachte daaraan. Ook op andere juridische gronden pleitte spr. vrij spraak. De politierechter zal Maandag 6 December schriftelijk vonnis wijzen. DE VLEESCHVERG3FTIGING TE HARENKARSPEL. De verdachte vrijgesproken. Voor de Alkmaarsche rechtbank heeft verleden week terecht gestaan de slager J. van D. uit Harenkarspel, omdat hij het vieesch van een met paratyphus besmet veulen als goed vleesch had verkocht, waar door verschillende menschen ziek zijn ge worden. De officier van justitie had acht maanden gevangenisstraf geëischt. De rechtbank sprak thans den verdachte vrij, daar het wettig en overtuigend bewijs niet geleverd werd geacht. Het aardige van m'n nieuwe keukenmeid is, dat ik rooit weet, of ze zingt of dat ze zich brandt. uarvhodvt- WOENSDAG 1 HILVERSUM 1, 1875 M. NCRV-Uitzen- ding. 6.307.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing, medita tie, gewijde muziek (gr.pl.). 8.30 Gramo- foonmuziek 9.30 Gelukwenschen 9.45 Gramofoonmuziek 10.30 Morgendienst 11.00 Gramofoonmuziek 11.15 Pianovoor dracht 12.00 Berichten 12.15 Gramo foonmuziek 1.00 Amsterdamsch Salon orkest 3.00 Gramofoonmuziek 3.15 Solistenconcert 4.45 Felicitaties 5.00 Voor de kinderen 5.45 Gramofoonmuziek 6'.00 Land- en tuinbouwhalfuurtje 6.30 Taalles en Causerie over de Wereldgebeds week 1938 7.30 Boekbespreking 7.45 Berichten ANP. Herhaling SOS-Berichten 8.00 Gemengde Zangvereeniging „Koor zang", Christ. Vrouwenkoor „Sursum Cor- da", Christ. Mannenkoor „Kunst na Ar beid" de Arnhemsche Orkestvereeniging en solisten. (Om 9.05 „Begin van het Kerst- gesprek", causerie) 10.40 Berichten ANP. 10.45 Gymnastiekles 11.0012.00 Gra mofoonmuziek. Hierna: Schriftlezing. HILVERSUM II, 301 M. VARA-Uitzen- ding 10.00—10.20 v.m. VPRO. 11.00— 11.30 RVU. 6.30—7.00 RVU. 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek 9.30 Keukenpraatje 10.00 Morgenwijding 10.20 Causerie en gramofoonmuziek 11.00 Causerie 11.30 Causerie over de steunre geling 12.00 Gramofoonmuziek 12.30 VARx^-Orkest 1.151.45 „Fantasia" 2.00 Kniples 2.30 Voor de vrouw 3.00 Voor de kinderen 5.30 Gramofoonmuziek 5.55 „The Lucky Birds" en solist 6.30 Internationaal politiek overzicht 7.00 Zang 7.30 Causerie 8.00 Herhaling SOS-Berichten 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia 8.15 Radiotooneel 8.45 Gramofoonmuziek 9.30 De Ramblers 10.00 Berichten ANP 10.05 Nieuw Hon- gaarsch Strijkkwartet 11.00 Causerie 11.20—12.00 VARA-Orkest. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Orgelspel 11.3511.50 Gramofoonmuziek 12.05 Het BBC-Schotsch Orkest en soliste 1.05 Het Amington-orkest 1.502.20 H. Eng- leman's kwintet en .solist 3.50 Gramo foonmuziek4.05 „Children from the point of view of a Psychologist", causerie 4.20 Vesper5.10 Gramofoonmuziek 5.20 Ernesto Rittez' Cubaansch Orkest 6.20 Berichten 6.40 Landbouwpraatje 7.00 Herman Darewski's Band 7.50 BBC- Variètè-Orkest, het Tin Pan Alley-Trio en selisten 8.35 BBC-Symphonie-Orkest, BBC-Koor en solist 9.35 Berichten 9.55 Vervolg concert 10.40 Het BBC-Te- BuitenSandsctte Berichten ITAL1AANSCHE MOTORTREILER VERGAAN. Tijdens een storm, die drie dagen ge duurd heeft, is een te Bari (Italië) thuis- behoorende motoidreiler vergaan. Acht leden van de bemanning zijn om het le ven gekomen. HET NOORDPOOLSTATION. Scheuren in het ijsveld. Te Moskou is een draadloos bericht ont vangen van het Noordpoolstation op het ijsveld, waarop omringende ijsvelden blijk baar een zoo zwaren druk hebben uitge oefend, dat er scheuren zijn ontstaan. Vier en twintig uur lang hoorden de vier Russen van het poolstation telkenmale de doffe geluiden, die het scheuren van het ijs in de nabijheid deed ontstaan. On danks de volstrekte duisternis en den sneeuwstorm gingen de mannen er op uit om den toestand te verkennen. Bij den terugtocht waren hun voetstappen al weer weggewischt door den vallende sneeuw, zoodat zij zich maar oriënteerden naar de windrichting om den weg naar huis terug te vinden. Er hebben zich opeenhoopin- gen van ijs gevormd bij de botsingen. Het station is 21 Mei opgebouwd en be staat, dus ruim een half jaar. Reeds was besloten de bewoners in Januari weg te halen, dus vier maanden eerder dan het plan was. DECEMBER. levision-Orkest en solisten 11.25 Jack Hart en zijn Band 11.5012.20 Jazzmu ziek (gr.pl.). RADIO-PARIS, 1648 M. 7.50, 9.10 en 10.40 Gramofoonmuziek 12.20 Jane Evrard's orkest en zang 3.05 Zang 3.20 Pianovoordracht 4.35 Zang 5.20 Giardino-Orkest 6.50 Gramofoonmuziek 8.50 Pianovoordracht 9.20 Variété programma 10.5011.05 Gramofoon muziek. KEULEN, 456 M. 5.50 Hermann Hage- sledt's orkest 7.50 SA-Orkest 11.20 Orkestconcert 1.35 Omroepsextet en so listen 4.00 Rheinische Landesorkest 6.30 Omroeporkest 8.20 Rijkszending „Stunde der jungen Nation" 8.50 Zang 9.5011.20 Omroepkleinorkest en solis ten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gramofoonmuziek 12.50 Omroepkleinor kest 1.502.20 Gramofoonmuziek 6.20 Brusselsch Instrumentaal kwintet 7.20 Zang 8.20 Omroepkleinorkest, -dansor- kest en solisten 10.30 Zang en harmonica 10.5011.20 Gramofoonmuziek. 484 M.: 12.20 Gramofoonmuziek 12.30 Omroep- salonorkest 1.502.20 Gramofoonmu ziek 5.20 Kouznetzoff-orkest 6.00 Gra mofoonmuziek 6.20 Solistenconcert 7.35 Gramofoonmuziek 8.20 Omroepor kest 9.05 Solistenconcert 9.30 Cabaret programma 10.3011.20 Dansmuziek (gr.pl.). DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Radiotooneel 7.50 Het Omroeporkest 8.20 Bach-cantate 8.50 Gramofoonmu ziek 9.20 Berichten 9.50 Trioconcexd 10.05 Weerbericht 10.2011.20 Om roepkleinorkest en solist. GEM. RADIODISTRIBUTIEBEDRIJF 3e Programma: 8.00 Keulen 9.20 Par- rijs R. 9.40 diversen 10.35 Parijs R. 11.20 Keulen 12.20 Parijs R. 13.20 Brus sel VI. 13.35 Keulen 14.20 Radio PTT Nord 15.05 Parijs R. of div. 15.35 Lon don Reg. 16.35 Keulen 17.20 Parijs R. 18.20 Keulen 19.25 Praag 21.20 Pa rijs R. 22.50 Boedapest of div. 23.25 diversen. 4e Programma: 8.00 Brussel VI. 9.20 diversen 10.35 Droitwich 11.35 Lon don Reg. 13.20 Droitwich 14.20 Lon don Reg. 15.20 Droitwich 18.40 Lon don Reg. 19.00 Droitwich. Vraag: Wie is de ontwerper van twee verschillende sleutels in de muziek en wat is de reden daarvan? Antwoord: De oudste noteering dei- kerkgezangen was in neumenschrift (ha ken, punten, streepen, krullen enz.). Aan Hucbald, monnik in Frankrijk, (840880) heeft men de hervorming van het noten schrift te danken. In Italië werd dit voort gezet door den monnik Guido van Arezzo circa 150 jaar later. Hucbald gebruikte 't eerst de horizontale lijnen. Guido beperk te 't aantal tot vier (heden ten dage vijf) en plaatste de toonteekens op en tusschen de lijn. Voor aan de balk duidde hij door Go- thieke letters aan, welke de betrekkelijke hoogte de tonen innamen. Die letters zijn later vervangen door teekens, die men sleutels noemt en waarvan heden nog in gebruik zijn g, f en c sleutel. Omstreeks 1026 schijnt de nieuwe methode als in En geland voor 1026 sluit niet uit, dat aan Guido zijn stelsel publiceerde, maar de pauselijke goedkeuring op diens werk valt tusschen 10231036. De bekendheid in En geland voor 1026 sluit niet uit, dat aan Guido de eer moet toegekend worden van de vinding. Hij was een zeer voorname muzikale autoriteit, wetenschappelijk en in de practijk. (Zie: Viotta deel I). Vraag: Hoeveel zetels heeft de partij- Kersten in de Tweede Kamer? Antwoord: Twee. Behalve 4* nieuwste verkeer*- voorschriften moet u óók nog de oudste ongevallenoorzaken (roe- iNlgjjnvl keloosheid en drankmisbruik!) kennen! (SPROOKJE) 91. De koning had tot laat in den avond zitten werken, j 92. Zuchtend was hij opgestaan en had zijn boeken in Hij had allerlei moeilijke staatszaken moeten oplossen en de kast gezet. Even was hij nog naar kleinen Peter wezen eindelijk had hij, vreeselijk vermoeid, maar besloten op kijken, die heerlijk lag te slapen. Toen was de koning ook te houden met werken. naar bed gegaan. Hij voelde zich wat onrustig. Hoe kwam I dat toch?

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 15