DE TOESTAND VAN PRINS BERNARD VOORUITGAANDE DE MACHT DER PERS DINSDAG 30 NOVEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 14 GEMENGDE BERICHTEN LANDBOOTVSCHUUR UITGEBRAND. Elf varkens omgekomen. Gistermiddag omstreeks twee uur is brand ontstaan in de groote landbouwschuur van G. J. Wassink te Vorden. In de schuur was eenig hooi en stroo opgeslagen, dat door het vuur werd verteerd. Elf varkens kwamen in de vlammen om. De schuur brandde ge heel uit, terwijl de daarin aanwezige land bouwgereedschappen verloren gingen. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt. DE GELDDIEFSTAL TE UTRECHT BLIJFT EEN RAADSEL. Het transport is op onverantwoordelijke wijze geschied. Na vijf dagen van intensief onderzoek is men er nog niet in geslaagd eenig licht te werpen op het geheimzinnige voorval met den geldzak en de actetasch, welke tijdens het transport per vrachtauto door de stra ten van Utrechts binnenstad spoorloos ver dwenen zijn. Hoewel de politie en de Coöperatieve Voorwaarts zich slechts in vage termen j over dezen mysterieuzen diefstal uitlaten, komen zoo langzamerhand, aldus- lezen we in de „Tijd", nadere bijzonderheden los, welke een schel licht werpen op de onver antwoordelijke wijze, waarop het transport is geschied. Naar thans bekend wordt, bevatte de vrachtauto namelijk 'niet 4500, doch niet minder dan 15.000. Er lagen 22 zakjes met 500 elk in den laadbak, terwijl men ook de acteiasch, waarin zich een geldzakje en voor 3.500 aan bandbiljetten bevonden, in dezen laadbak had neergelegd. Bij aan komst miste men een van de 22 zakjes en de actetasch. De korte rit door de stad kan, daar de auto niet gestopt heeft, hoogstens vijf of zes minuten geduurd hebben. Het is on aannemelijk, dat een dief gedurende dien korten rit kans gezien zou hebben op den auto te klimmen, het deksel, dat met de riempjes was vastgemaakt te openen, een geldzakje en de actetasch te stelen en de riempjes vervolgens weer vast te maken, en met zijn buit van den auto te springen, zondei dat iemand dat zou hebben bemerkt. Ook mag het wel uitgesloten worden ge acht, dat het geld onderweg uit den vracht auto zou zijn gevallen. Men moet dan ook wel aannemen, dat het of onmiddellijk voor den aanvang, of dade lijk na het einde van den rit werd gestolen, en zelfs is het mogelijk, dat het ontvreemde geld nooit in den auto werd geladen. Het blijft intusschen onbegrijpelijk, dat de boek houder niet bij zijn kostbare lading, doch naast den chauffeur is gaan zitten, zoodat het transport zonder eenig toezicht plaats vond, en dat de boekhouder zelfs de acte tasch niet bij zich gehouden heeft. De po litie doet inmiddels wat zij kan om het mysterie tot klaarheid te brengen. TWEE JEUGDIGE INBREKERS OP HEETERDAAD BETRAPT. In verband met de vele, in den laatsten tijd in Hilversum gepleegde inbraken, zoo wel in woningen als in fabrieksgebouwen waren door den commissaris van politie ui't- gebreidde maatregelen getroffen teneinde de daders op heeterdaad te betrappen. In den avond van Zaterdag 27 dezer te om streeks negen uur werden een tweetal in brekers ontdekt door een agent van politie, die met zijn zoon (leerling politieman) zich verdekt had opgesteld in een der fabrieks gebouwen aan den Simon Stevijnweg aldaar. De inbrekers namen de vlucht naar het dak van het fabrieksgebouw, waarop de agent assistentie verzocht. Onmiddellijk be gaven zich een aantal politiemannen per po litieauto naar de fabriek en werden de uit gangen bewaakt en de fabriek omsingeld. De daders, die geen kans hadden gezien te ontvluchten, werden met behulp van schijnwerpers door den hoofdagent van po litie. rechercheur de Jong en de agent van politie Jansen op het dak der fabriek gear resteerd en overgebracht naar het hoofd bureau van politie, alhier. Beiden waren door den eerstgenoemden agent en zijn zoon reeds in de kantoren der fabriek gezien, waar zij verschillende bu reaux doorzochten. Bij fouilleering werden op hen sleutels gevonden afkomstig uit andere fabrieken. Uit het onderzoek is komen vast te staan, dat zij zich aan verscheidene inbraken in fabrieksgebouwen hebben schuldig gemaakt. Zooals begrijpelijk is, trok de arrestatie van deze beide inbrekers in de avonduren veel belangstelling van het publiek. De daders bleken te zijn de 16-jarige J. B. en de 17- jarige Hh. E., beiden wonende in Hilversum. Zij zullen tei beschikking van de justitie worden gesteld. VECHTPARTIJ TE OSS. Landbouwer met een mes ernstig gewond. Op den Rijksstraatweg 's Hertogenbosch Grave, onder de gemeente Oss, heeft zich in den nacht van Zondag op Maandag een hevige vechtpartij voorgedaan, waar bij een jeugdige landbouwer ernstig werd gewond. Een aantal jongelieden uit Heesch bij Oss, dat den avond in een café langs den rijksweg had doorgebracht, keerde om streeks middernacht eenigszins beschon ken huiswaarts. Onderweg ontstond een woordenwisseling tusschen twee van hen, zekeren W. v. N. en B. De twist liep zoo Koningin en Prinses heden nacht in hel Burgerzieken- huis gebleven H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana zijn gisteravond om zes uur in het Burgerziekenhuis te Amsterdam aangeko men voor een bezoek aan Prins Bernhard. De Koningin en de Prinses zijn hedennacht in het ziekenhuis gebleven, omdat het heen en weer rijden voor de Prinses te vermoeiend is. De aankomst van Koningin en Prinses geheel tegen de aanvankelijke verwach ting geschiedde vrijwel onopvallend. In verband met het verblijf 's nachts in het ziekenhuis voerde de koninklijke auto de noodige bagage mee. Koningin en Prinses reisden zonder ge volg; alleen de hofarts dr. de Jong w?s in hun gezelschap. In het ziekenhuis werden zij door baron van Aldeweireldt, adjudant en jhr. mr. C. Dedel, secretaris, alsmede dr. Spoor en dr. Knapper ontvangen. Prinses Juliana heeft eenige oogenblik- ken aan het ziekbed van Prins Bernhard vertoefd en met hem gesproken. De behandelende geneesheeren achtten Maandagavond den toestand van den Prins bevredigend. De toestand van Prins Bernhard vooruitgaande. De particuliere secretaris van Z. K. H. prins Bernhard, jhr. mr. C. Dedel, deelde ons hedenochtend mede: Z. K. H. Prins Bernhard heeft een rus- tigen nacht doorgebracht. De toestand is vooruitgaande. Met 's Prinsen Moeder te Reckenwalde en zijn broer te Berlijn staat men vanuit het ziekenhuis in geregelde verbinding. Wij vernemen nog, dat Z. K. H. Maan dag zou hebben deelgenomen aan een pa trijzenjacht, die op het eiland Rozenburg zou worden gehouden. H. M. de Koningin had voor deze jaar- lijksche hofjacht een aantal gasten uitge- noodigd, die 's morgens vroeg te Hoek van Holland werden verwelkomd door den jagermeester van H. M. de Koningin baron Schimmelpenninck van der Oye. Te Hoek van Holland wachtte het gezel schap vergeefs op den aankomst van den Prins en zijn secretaris. Na eenigen tijd kwam het bericht, dat den Prins een auto ongeval was overkomen, doch dat de jacht in ieder geval moest doorgaan. Het ge zelschap, dat ongeveer uit zes personen bestond, stak daarop over naar Rozenburg en heeft daar tot het vallen van den avond gejaagd. Eerst toen men weer in Hoek van Holland terugkeerde, kwam men den juis- ten omvang van het ongeluk te weten. De Minister van Justitie, mr. C. M. J. F. Goseling, de Officier van Justitie mr. dr. J. A. van Thiel, de nieuwe secretaris-ge neraal van het departement van Justitie, mr. dr. J. R. M. van Angeren, vergezeld van den burgemeester van Diemen, mr. Wolff, hebben zich Maandag in den laten namiddag op de plek des onheils van de situatie op de hoogte gesteld en inlichtin gen ingewonnen. Belangstelling uit Doorn. De ex-Keizer en Prinses Hermine waren bij het vernemen van het ongeluk van den Prins zeer getroffen. Zij stelden zich on middellijk op de hoogte van den toestand van Z. K. H. en hebben in den loop van den dag de Koninklijke Familie hun deel neming betuigd met het gebeurde. Het bestuur van den Nederlandschen Journalisten Kring heeft aan Z. K. H. Prins Bernhard een telegram gezonden, waarin het zegt met ontsteltenis van het aan Z. K. H. overkomen ongeval te heb ben vernomen en hem van harte een spoe dig herstel toegewenscht. In den namiddagdienst, welke om vier uur in de Portugeesch-Israelitische syna goge te Amsterdam is gehouden, is in te genstelling tot andere werkdagen, het ge bed voor het Koninklijk Huis gelezen, waarna de voorzanger een kort gebed voor het herstel van den Prins zegde. Deelneming uit Parijs. De burgemeester van 's Gravenhage heeft een telegram ontvangen van den voorzitter van den gemeenteraad van Parijs, waarin deze kennis geeft van de ontroering, waarmede het bericht van het aan Z. K. H. Prins Bernhard overkomen ongeval is ontvangen, terwijl de voorzitter tevens het verzoek doet om, met betuiging van zijn eerbiedige hulde aan H. K. H. Prinses Juliana, aan Z. K. H. de beste wenschen voor een spoedige genezing over te brengen. Telegram van Gouverneur-Ge neraal aan Z. K. H. Prins Bernhard. De Gouverneur-Generaal heeft aan Z. K. H. Prins Bernhard het volgende telegram gezonden: „Met oprecht leedwezen werd het uwer Koninklijke Hoogheid overkomen ongeval hier te lande vernomen. Ik moge uwe Koninklijke Hoogheid spoedig alge heel herstel toewenschen. VAN STARKENBORGH, Gouverneur-Generaal." Het medeleven van den volksraad. Uit Batavia wordt gemeld: De voorzitter van den volksraad bracht bij de opening van de vergadering van het college van gedelegeerden het ernstig on geval, dat prins Bernhard is overkomen, in herinnering. Spreker zeide, dat de-be richten allerwege ontsteltenis en bange be klemming veroorzaakten voor hetgeen de gevolgen hadden kunnen zijn, doch tevens gevoelens van dankbaarheid, dat dit onge luk betrekkelijk goed is afgeloopen en dat de hoop bestaat op een spoedig herstel. Spreker stelde voor, hieraan uiting te geven door het zenden van telegrammen aan H.M. de Koningin en aan H.K.H. de Prinsese en Z.K.H. prins Bernhard. „Het zij den volksraad van Nederlandsch- Indië vergund uwe majesteit eerbiedig zijn diepgevoelde wenschen voor het spoedig herstel van Z.K.H. prins Bernhard aan te bieden. Het college is ervan overtuigd, dat deze wenschen alom in deze gewesten wor den gedeeld". Het telegram aan prinses en prins luidt: De Volksraad veroorlooft zich eerbiedig zijn diepgevoelde wenschen aan te bieden voor het spoedig herstei van Z.K.H.". Beide telegrammen zijn onderteekend: „Van Helsdingen, voorzitter". De directeur van financiën, de heer de Bruyn Kops sloot zich namens de regeering bij deze wenschen aan, speciaal ten aanzien van het spoedig herstel. Hofjager Spek maakt het redelijk wel. De heer Spek, de hofjager, die Prins Bernhard Maandag op zijn ongelukkigen tocht vergezelde en daarbij vrij ernstig gewond werd, is in het Koninklijk park Het Loo woonachtig. De heer Spek is 38 jaar oud en ongeveer 18 jaar in koninklij ken dienst. Hij vergezelde vroeger wijlen Prins Hendrik, wanneer deze op jacht ging en was ook eenigen tijd op een landgoed van wijlen den Prins in Duitschland woonach tig. Sinds 1929 is de heer Spek weer in Nederland. Zijn toestand is naar omstan digheden redelijk wel, al zal hij voorloopig in het ziekenhuis moeten blijven. hoog, dat de mannen elkander te lijf gin gen. Plotseling trok v. N. een mes en bracht zijn tegenstander eenige diepe ste ken toe. Een der steken was ernstig aan gekomen, daar de polsslagader van het slachtoffer was geraakt. Toen v. N. zag, wat hij had gedaan, nam hij ijlings de vlucht en wist in de duister nis te ontkomen. De metgezellen van B. droegen het hevig bloedende slachtoffer een naburige woning binnen, waar ge neeskundige hulp werd verleend. De toe stand van den getroffene is zorglijk. In middels stelden rijks- en gemeente-politie, onder leiding van burgemeester Offer mans te Heesch, een uitgebreid onderzoek in, dat tot aanhouding van den dader leidde. De 33-jarige v. N. werd onder het gemeentehuis te Heesch opgesloten en zal Woensdag voor den Officier van Justitie te 's Hertogenbosch worden geleid. DE DOODSLAG IN THORN. De dader in vrijheid gesteld. De 32-jarige J. R. uit Thorn, die in den nacht van 19 op 20 November in zijn wo ning zijn schoonvader, den 52-jarigen H. H. Cober, met een schop heeft doodgesla gen, is Zaterdagavond uit de voorloopige hechtenis ontslagen. HOCKEY R.K. DAMESHOCKEY-COMPETITIE. Sportraad van de Graal. De uitslagen der wedstrijden van Zondag zijn: Olympia (LeidenThe Unity (Amster dam) A. 30. Wilskracht I (Amsterdam) Quick (Haarlem) A. 0—4. B. 1—1., L.H.S. (Alkmaar)Keep fit (Den Haga) A. 40. Hurry up II (Overveen)N.V.A (Amster dam) A. 53., B. 23. Thor (Amsterdam) —Harry up I (Overveen, A. 32. B. 13. Hurry up IIN.V.A. Dit was een vlotte, spannende wedstrijd, waarbij de partijen te gen elkaar waren opgewassen. Bij de B-wed strijd nam N.V.A. direct in de aanvang de leiding en wist deze te behouden tot aan de rust. 10. Direct na de rust maakte Hurry up gelijk, onmiddelijk gevolgd door een 2de doelpunt voor Hurry up. N.V.A. wist echter op het eind nog een doelpunt te maken, zoo dat de wedstrijd eindigde met gelijk spel 2—2. ThorHurry up I. A. Een spannende wedstryd, waarbij de doelpunten vlug ach ter elkaar gemaakt werden. Bij de B-wed strijd bleek Hurry up aanmerkelijk sterker, maar na de rust wist Thor toch nog een doelpunt te maken, zoodat de wedstrijd ein digde met 13. VERKEER WERD ONVOLDOENDE GEWAARSCHUWD VOOR ZANDAUTO'S. Gevaarlijke situatie op Muiderstraatweg. Naar het „Handelsblad" verneemt zal de marechaussee weldra haar rapport indienen bij den officier van justitie te Amsterdam, omtrent haar bevindingen ten aanzien van het auto ongeluk, dat Z. K. H. Prins Bernhard op den Muiderstraatweg overkomen is. Gistermiddag laat hebben zich, zooals gemeld, de Minister van Justitie, de secre taris-generaal van het departement van Justitie en de officier te Amsterdam, ter plaatse van de situatie op de hoogte ge steld. Men heeft daarvoor een laat tijdstip gekozen teneinde een indruk te kunnen krijgen van de omstandigheden, verband houdende met de schemering, gelijk die 's morgens zijn geweest. En inmiddels heeft de marechaussee haar opmetingen en ver- hooren beëindigd. Uit het onderzoek is gebleken, dat de aannemer van het graafwerk ten aanzien van het zandvervoer onvol doende verkeersteekenen heeft gegeven. De Muiderstraatweg is immers een voorrangsweg, bestemd voor snelverkeer en de automobilisten kennen er alle zijwegen, doch zijn niet bedacht op plotseling dwarsverkeer, geljjk nu plaats vindt door het rijden met zand wagens bij de viaduct. Wel zijn bij den geimpi'oviseerden afrit aan den Amsterdamschein kant, op den straatweg een roode lantaarn en een roode vlag geplaatst, doch dit moet zeker als onvoldoende worden be schouwd als waarschuwing voor het verkeer in de richting-Amsterdam. De chauffeur van de zandauto stopte, naar men weet, gistermorgen voor een uit Amsterdam naderende auto en reed toen naar het rechtergedeelte van den rijweg om zijn vracht naar Amsterdam te brengen. De chauffeur verklaarde, uit de richting Muiden geen auto te hebben zien naderen, maar het uitzicht, dat de stuurcabine der. vrachtauto hem bood, moet volgens de deskundigen als onvoldoende wor den beschouwd, zoodat hij geen volledig overzicht over de rechterhelft van den weg kan hebben gehad. De autobestuurders, die in de richting Amsterdam reden, kunnen in het halfdon ker den vrachtwagen, terwijl hij den weg overstak, gemakkelijk niet opgemerkt hebben, want uit den aard der zaak was dan alleen een donkere zijwand zonder lichten naar den rijweg (in zijn lengte-as) gekeerd, het roode achterlicht van de vrachtauto kreeg de automobilist uit de richting Muiden eerst te zien, toen de vracht-auto op het uiterst-rechtsche weg gedeelte was aangekomen en daar koers zette naar Amsterdam. Bovendien leiden ter plaatse, vooral zoolang de zon niet op is, de viaduct en derzelver schaduwen vanzelf even de aandacht van den weg af en ook de hooge wegrand achter de baan van de Gooische tram werpt donkere scha duwen op den rechter-rijweg. Zoodat het hoogstwaarschijnlijk moet worden geacht gelijk wij gisteren reeds schreven dat Z. K. H. Prins Bernhard de zand-auto eerst kan hebben opgemerkt toen eindelijk het roode achterlicht te zien kwam. On danks snel uitwijken naar links en krach tig remmen kon toen een botsing niet meer voorkomen worden, zóó onverwacht bevond zich het langzaam-voortgaande verkeersobstakel op den voorrangsweg. De gevolgen kent men en nu het treurige on geluk eenmaal gebeurd is, zijn de noodige maatregelen genomen en- worden ook de automobilisten, die op weg zijn naar Am sterdam, gewaarschuwd voor de nadering van vrachtauto's uit den tijdelijken zijweg bij de viaduct, terwijl die waarschuwin gen voor het uit Diemen komende verkeer nog verduidelijkt zijn. De justitie zal aan de hand der rappor ten van de marechaussée nu verder na gaan, of en in hoeverre hier sprake is ge weest van schuld aan grove nalatigheid of anderszins. Het Comité van Katholieke Actie „Voor God" schrijft ons in onze dagen is de pers een der grootste machtsmiddelenzij kan zoowel de weldadigste als de noodlottigste invloeden hebben op het welzijn van de Kerk. Al deedt ge niets meer dan de goede pers verspreiden, dan zou dit reeds een heilig werk zijn. PIUS XL Cedrekl. D.O.B. bD.O.S. a J. Bruininckx (DOS a) 335 335 15 105 22.33 I. Mazurel (DOS b) 140 74 15 16 4.93 A. Verstraaten 115 89 15 22 5.93 E. Bakker 100 100 15 20 6.66 H. Teske 105 102 31 10 3.29 C. Hendriks 90 90 31 11 2.90 DOS b 2 gew. part. DOS a 1 gew. part. le kl. lib. T.O.G. Ia—D.O.S. Ia P. Horree (DOS a) 145 139 33 19 4.21 J. Wassink (TOG b) 85 85 33 12 2.57 G. Vermeer 135 135 32 17 4.21 W. Korswagen 75 65 32 17 2.03 N. N. 125 95 37 20 2.56 J. K. 75 75 37 11 2.02 TOG Ib 2 gew. part. DOS Ia 1 gew. partij. 2e kl. lib. D.O.S. libDes Amie Ila Woi-tman (DA a) N. N. (DOS b) J. Vlasveld D. Verplanken Th. Wortman Arnoldus DE COMPLTiliE VAN DEN SCHAAK BOND VOOR LEIDEN EN OMSTR. De 4e klasse A. Gisteravond speelden Lisse II en Alphen III een wedstrijd te Alphen aan den Rijn, die door Lisse II met 64 gewonnen werd. Lisse II wan nu 2 maal achtereenvolgens. Het overzicht luidt: G. SchuilenburgP. Boogerd 1/2-1/2 J. v. d. HorstJ. Eisenga 10 C. GoudbergJohs. Husak 01 H. Verhagen—W. Spendel 1/2-1/2 C. J. v. AmsterdamH. v. Diemen 1—0 A. de OudenM. Bouma 01 J. GoedhartC. Boogerd 10 C. RoggeveenJ. Heykamp 01 D. W. v. Nes—M. de Blieck 0—1 B. WestdijkJ. Boogerd 01 Totaal 46 LEIDSCHE BILJARTBOND. De Competitie. De uitslagen van de wedstrijden, welke gespeeld werden voor de Competitie van den Leidschen Biljartbond luiden als volgt: 55 39 56 39 5 1.41 8 1.43 45 45 27 7 1.66 80 68 27 9 2.51 40 40 33 7 1.21 80 67 33 10 2.03 Des Amie Ila 3 gew. part. 2e kl. lib. T.O.P. lib—P. v. Cleef II L. Verhoeven (P. v. Cl.) 75 68 32 10 2.12 v. G. Jr. (TOP b) 60 60 32 15 1.87 Dool 65 51 31 8 1.64 v. L. 50 50 31 7 1.61 v. d. Berg 55 55 29 7 1.89 G. 40 29 29 4 1.00 TOP lib 2 gew. part. P v. Cl. II 1 gew. T.O.G. II—T.O.P. Ila J. Brussel (TOP a) 70 70 40 10 1.75 J. de Ru (TOG) 70 57 40 8 1.42 J. V. 55 43 31 9 1.38 H. ReGeer 60 60 31 13 1.93 N. v. Rooijen 60 43 21 8 2.04 F. Pijnacker 55 55 21 13 2.61 TOG II 2 gew. part. TOP Ila 1 gew. partij. Des Amie lib D.O.S Ila H. v. Rooijen (DOS a) 60 56 47 7 1.19 L. Hofland (DA b) 90 90 47 10 1.91 G. Vermeer res. 135 135 46 8 1.06 J. v. Wetten 49 46 13 2.93 H. Nas veld 85 65 40 5 1.37 P. Bervoets 55 55 40 8 1.62 DOS Ila 2 gew. part. Des Amie lib 1 gew. partij. KAMPIOENSCHAP VAN LISSE EN OMSTREKEN. Bovengenoemde wedstrijden zullen morgen een aanvang nemen. Voor dit tournooi bestaat groote belangstelling. Het volgende programma is vor deze week vastgesteld: Woensdag 1 December: 6 uur C. Th. DuivenvoordenJ. Duivenvoorden; 8 uur B. de RooC. Philippo: 9.30 uur B. de RooJ. Duivenvoorden; 11 uur C. Phi lippoA. Duivenvoorden. Donderdag 2 December: 7 uur A. Dui venvoordenJ. Duivenvoorden; 8.30 uur J. BruinincksJ. Duivenvoorden; 11 uur P. DuivenvoordenA. Duivenvoorden. Vrijdag 3 December: 9 uur G. C. Deg- gerJ. Duivenvoorden. 3 OMto's haast -elkaa*.! Indien een auto bezig is een voor hem rijdende andere auto in te halen mag men dit voertuigen- paar niet voorbijrijden, dus: nooit drie auto's naast elkaar.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 14